STADS DONDERDAG 24 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE CLAD - PAG. 3 HET THERESIABEEED VAN TERMOTE Gisteravond is in de St. Petruskerk op plechtige wijze het beeld ingewijd van de H. Theresia. Deze plechtigheid geschiedde tijdens het Lof, dat door Pastoor Th. Beukers werd ge celebreerd. Vooraf hield Pater Melchior O.Cap. een predicatie, waarin hij het leven schetste van de kleine H. Theresia, daarin vooral wijzend op de gelijkenissen met ons aller leven en op de donkere, troostelooze dagen, welke aanhielden tot haar dood. Na deze predicatie werd het beeld door Pastoor Beukers ingewijd. De kerk was zoo goed als geheel bezet. De foto, welke wij gisteren in ons blad afdrukten, is uit den aard der zaak slechts een zeer zwakke afbeelding van een kunst werk, dat, in zijn vorm aanschouwd, direct blijkt aan te spreken. Het is niet de opdracht van een kunste naar een welgelijkende afbeelding te ma ken van den uit te beelden persoon, maar uit het innerlijk de dingen, die treffen, sprekend naar voren te brengen. Albert Termote heeft dit op twee wijzen weten te bereiken. Vooreerst negatief door de dingen der uiterlijke gelijkenis als waar den van den tweeden rang slechts beschei den uit te beelden. Zoo zijn en dat is reeds een verdienste, al moge het ook bij een kunstenaar als eisch worden gesteld de uiterlijke teekenen van Theresia's kloosterschap als de rozen krans en de rozen, die slechts een bijkom stigheid, slechts een deel der uiterlijke af spiegeling van haar innerlijke heiligheid waren, ook slechts als het ware toevallig en terloops uitgebeeld. De rozenkrans komt maar flauw te voor schijn uit de plooien van haar kloosterkleed, de rozen ziet men juist nog naast haar aan haar voet. Zij zijn daar niet opzettelijk aangebracht en geven naast het strakke en sobere van het beeld bij het beschouwen toch de blijde gedachte van haar hulp in den hemel. En deze gedachten krijgt men onopvallend en als vanzelf, omdat de com positie van deze onderdeelen ongezocht en natuurlijk is. De uitwerking dezer opvatting lei<Jt daar door tevens tot het positieve resultaat, dat de aandacht het sterkst wordt gericht op de innerlijke waarde van Theresia's heilig heid, het boek, dat zij draagt in haar han den en waarop rechts het H. Aanschijn staat, en links de woorden: „H. Aanschijn van Jezus, druk in mij Uw Goddelijke Ge lijkenis". Die beide bladzijden vormen alzoo een schoon geheel en zijn tegelijk het na tuurlijke middelpunt der gedachte, waarin de beeldhouwer het resultaat van There sia's leven samenvatte. Het gelaat zou men misschien iets min der geslaagd kunnen noemen, omdat dit het minst sprekend is. Maar zeer sterk ligt hierin de gedacht, dat haar natuurlijke leven niet anders was dan het onze en dat van alle menschen. En dit uit te beelden was wel een moeilijke opgave, waarin ech ter o.i. de kunstenaar is geslaagd. Wie alleen het liefelijke van een H. The resia zoekt uitgedrukt in haar gelaat, zal misschien teleurgesteld zijn. Wij meenen echter, dat de andere opvatting dieper en juister is. Termote heeft met dit Theresiabeeld zeer goed werk geleverd, omdat hij erin is ge slaagd juist de onstoffelijke, bovennatuur lijke waarden vorm te geven. Geheel passend hierbij is een zeven- armige gebronsd koperen kandelaar, een handsmeedwerk vervaardigd in de werk plaatsen van gebr. Koelman te Oegstgeest. Het is smeedwerk dat past bij deze zware kerkbouw, bij deze strakke muren. En hier mede is het eerbewijs aan St. Theresia een schoon geheel geworden. F. S. „KATHOLIEK LEIDEN". In het stukje van gisterenavond is het adres van den penningmeester van het vaandelcomité van bovenstaande vereeni- ging abusievelijk opgegeven; wanneer U uw bijdrage aan dit adres wilt inzenden dan luidt dit: H. Buël, Hugo de Vriesstraat no. 1. „Katholieken van de daad, wij danken U bij voorbaat." MARIA-CONGREGATIE. Parochie O. L. Vr. Hem. en St. Joseph. Op Zondag 27 Maart a.s. zal onder lei ding van Pater Witte S.J. wederom voor de Maria-congreganisten de recollectie ge houden worden in de zaal van de Maria Gijzensteeg. Vooral nu vele nieuwelingen deze recol lectie zullen meemaken, is het misschien niet overbodig, alle deelnemers eraan te herinneren dat de recollectie aanvangt des morgens om 8 uur in de Maria Gijzensteeg. Eventueele opgave voor deelname aan de recollectie kan gedaan worden bij een van de leden van den Raad van Bestuur. J. LANSBERGEN, Directeur M. C. NÏEUWE GEREF. KERK AAN DEN LAMMENSCHANSWEG Met den bouw zal spoedig worden begonnen MOTORRIJDER GESLIPT. Gistermiddag is de 30-jarige motorrijder M. de B., onderwijzer uit Warmond, op de Haarlemmertrekvaart met zijn motor geslipt doordat de achterband sprong. Met een hersenschudding en wonden aan het gelaat werd de man naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd, Hoe zij er zal uitzien. De kerkeraad der Geref. Kerk heeft aan den architect A. v. d. Kraan te Rotterdam opdracht verstrekt tot het bouwen van de nieuwe gereformeerde kerk, de Zuider- kerk, aan den Lammenschans weg, Aan de beschrijving in de „Nieuwe Leidsche Courant" ontleenen we, dat deze kerk architectonisch van een zeer afwij kend karakter zijn. Om van de vorm geving en het karakter van het gebouw eenig idee te krijgen doen wij het beste eenige zinnen te citeeren uit de beoor deeling, welke door de commissie van ad vies voor den bouw gegeven is. Wat de ruimte-ontwikkeling en de vormgeving in het algemeen betreft, ge tuigt het ontwerp van een zeer oorspron kelijke visie en een groot meesterschap in de uitwerking. De ontwerper heeft zijn visie, met aanvaarding van de volle con sequentie, aangedurfd, doch beheerscht als het ware in één greep de centrale gedach te, die hij in zijn teekeningen vorm heeft gegeven. Het ontwerp geeft een geheel eigen en in vele opzichten nieuwe oplossing van het kerkgebouw van den protestantschen eeredienst, een oplossing, die in haar uiterlijken verschijningsvorm mogelijk niet direct tot het publiek spreekt, doch niettemin volkomen verantwoord geacht kan worden. De architect heeft den radicalen grond vorm volkomen aanvaard, waardoor hij is gekomen tot een cirkelsector, waarvan de grootte, die iets monder dan een vierde gedeelte van den cirkel bedraagt, werd bepaald door den vorm van het gegeven terrein. De situatie is daarmee tevens voor een groot deel vastgelegd. Langs de beide stralen, die de sector afsluiten zijn de bij gebouwen gegroepeerd. De radicale vorm als grondgedachte leidt logisch tot den sectorvorm en in dit plan is dit zuiver consequent volgehouden in de verdere in deeling van hoofd- en bijgebouwen op een wijze, die het geheel tot een zeer natuur lijke, en daarom eenvoudige, oplossing heeft gebracht. Het centrale punt van de kerkruimte, de plaats waar het Woord wordt bediend is enkele meters uit het middelpunt van den cirkel naar den cirkelomtrek terug gelegd, om voor de plaats van den kansel eenige ruimte vrij te krijgen. Het podium, een bescheiden cirkelsector, is ruim ge noeg om plaats te bieden aan de leden van den kerkeraad. De zitplaatsen zijn con centrisch om het centrale punt geschikt, zoodat alle hoorders op dit punt zijn ge richt. Ook de galerijen langs de buitenzijde van den cirkel met slechts vier banken achter elkaar, bieden uitstekende op den kansel gerichte zitplaatsen. De ruimte-ontwikkeling is in dit plan van bijzondere werking, doordat stiaals- gewijs gedachte spanten in de omtrek van de buitencirkel verticaal opgaan tot boven de galerij en dan in een vrije gebogen lijn oploopen tot boven het centrale punt om met een korte kromming hier weer over te gaan in de verticale lijn achter den kansel. Tusschen dA;e laatste verticale spantgedeelten zijn de openingen voor het geluid van het hier aangebrachte orgel gehouden. Waar alle lijnen in den plattegrond op het liturgisch centrum zijn gericht, en de afdekking naar boven ook geleidelijk van den cirkelomtrek hooger opgaat naar dit zelfde punt, voldoet deze ruimte practisch en ideëel wel in bijzonderen zin aan de liturgische eischen die voor de Gerefor meerde eeredienst zijn te stellen. De uitwendige vormgeving van het ge bouwencomplex is weloverwogen en lo gisch. Op eenvoudige wijze is het bolle gevel vlak, met de ruime portiek, afgesloten door een hooger opgaand geestig accent in torenvorm aan de zijde van den Lam- menschansweg en door eenige plastiek als bekroning van een bescheiden verticale partij aan de Bloemistenlaan. Hier is geen kerk in de traditioneelen zin, doch een oplossing, die baanbrekend zal kunnen zijn voor den protestantschen kerkgebouw in het algemeen. De lichtinval in de kerk moet ruim schoots voldoende geacht worden, terwijl men goede reden heeft aan te nemen, dat de acoustiek van het gebouw, zeker zoo goed zal zijn als bij een kruisvorm of rechthoek. De bijgebouwen zijn in de eerste plaats een kosterswoning aan de zijde van de Bloemistenlaan, voorts een complex catechisatielokalen, commissie kamer, predikantenkamer, kerkeraads- kamer (op de eerste verdieping), terwijl zich naast het gebouw ook een ruime rij wielbergplaats bevindt. De nieuwe kerk zal ongeveer duizend zitplaatsen bevatten. De bouwsom is be groot op 80.000. Toelichting van den architect. De heer Van der Kraan, die onder het motto „Centrisch" inzond, gaf de volgen de toelichting bij zijn ontwerp: Bij de meest consequente doorvoering van het programmatisch gewenschte ra- diaal-systeem is het eind-resultaat zonder twijfel een ruimte met als grondplan een cirkelsector. In het aangeboden plan is deze conse quentie dan ook in zijn meest principeele uiting doorgevoerd met als gevolg het zuiver gericht zijn van elke zitplaats op het centrum van den Eeredienst, de plaats vanwaar de bediening des Woords en der Sacramenten zal uitgaan. De omgeving van den kansel is zonder eenige pretentie zeer rustig gehouden, zoodat alle aandacht wordt geconcentreerd juist op die, de aan dacht voor Gods Woord opeischende plaats. De kerkruimte, waarin is geprojecteerd een gaanderij van geringe diepte, wordt omsloten, eenerzijds door ingangsportalen met garderobes en trappenhqizen, ander zijds door een complex van dienstvertrek ken en vergaderzalen, waarin de verlang de ruimten zoo overzichtelijk mogelijk in verband met hun bruikbaarheid zijn ge groepeerd. In genoemd complex zijn tevens de ruimten ten dienste der centrale verwar ming opgenomen, terwijl oostelijk daar van een overdekte rijwielberging aan sluit, welke een vlotte ontruiming van rijwielen gerandeert Een toren, ontwospen aan den Lammen- schansweg zorgt, na zijn symbolische sprake, voor de architectonisch begeerde afsluiting van het kerkgebouw met als waarborg een goed aansluiting aan de be staande bebouwing. Aan de Bloemistenlaan wordt het ge bouw afgesloten door een scultunaal gevel-fragment voorstellende een peli kaan, welke om zijn jongen in het leven te behouden, hen vrijwillig voedt met zijn bloed ten koste van zijn eigen leven: zulks als symbool van Christus' vrijwillig in den dood gaan om de Zijnen het leven te schenken. Tenslotte is er dan de kosterswoning, die aan de Bloemisténlran zorgt voor een juiste overgang naar 't bestaande woning complex. De dagverlichting der kerkruimte wordt verkregen door de cirkelvormige, traps gewijze opklimmende raamgroepen in het gewelf, welke een aangename en een nie mand storende verlichting waarborgen. Consequent centraalbouw vordert meer ruimte dan een plan volgens ander en eenvoudiger 'principe. Echter heeft het idealistisch en praktisch vele voordeelen hetwelk vooral voor een kerkbouw, welke toch niet dagelijks voorkomt, van zeer groot belang is te achten. JAARVERGADERING CHR. H.B.S. Gisterenavond vergaderde de Vereeni- ging voor Christelijk Middelbaar onderwijs alhier in haar school aan de Kagerstraat. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar verschillende verbeteringen aan het gebcuw waren aan gebracht. Het leerlingenaantal blijft nog steeds stijgen en mede door het weder in stellen van een Litterair-Economische af- deeling was het bestuur genoodzaakt ge weest tot het besluit van bijbouwen van een drietal lokalen, waarmede reeds een aanvang gemaakt is. De financieele toe stand van de vereenigmg is bevredigend, al blijven de financieele zorgen den pen ningmeester in het bijzonder, als het be stuur in zijn geheel, niet bespaard. Aan de beurt van aftreden was de heer Lourens Bosch, die reglementair niet herkiesbaar was. In zijn plaats werd gekozen de heer J. P. Mulder, die ook vcor het secrelariaat werd aangewezen, terwijl Prof. Dr. de Zwaan in de Commissie van Toezicht be noemd werd. Op de gebruikelijke wijze werd deze, overigens niet zeer druk be zochte, vergadering gesloten. EEN SCHETSTEEKENING VAN DE NIEUWE ZUIDERKERK. DE ZORG VOOR R. K. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Vandag reeds beginnen de propagandis ten van „Dr. Schaepmanmet de versprei ding van de circulaires, in de komende veertien dag-en kum gij dus bezoek van hen verwachten. Inhoud circulaire: Het werk voor de R. K. jeugdige werkloozen zal moeten worden stopgezet, omdat geldmiddelen ons ontbre ken; geen subsidie, geen inkomsten. Wij zullen met ons werken kunnen doorgaan, v>anneer gij ons uw steun, liefst uw gere- gelden steun geeft. Werkwijze: Een propagandist komt u be zoeken, overhandigt u onze circulaire en komt na enkele dagen het antwoord, halen. Zeer belangrijk. De propagandisten komen alleen de ingevulde strook halen, geld wordt door hen liefst niet in ontvangst genomen; over het door u ingevulde be drag wordit per kwitantie gedisponeerd; alle zelateurs en zei a trie en, die in de toe komst belast zullen zijn met het innen van de vast bijdragen, zijn voorzien van een legitimatiebewijs door ons onderteekend; zij moeten dit op verzoek toonen. Laten wij hopen, dat dit werk van de ijverige propagandisten succes heeft, dan kunnen wij zeksr het program voor den a.s. zomer ten uitvoer brengen en behoeven wij >het werk voor de R. K. jeugdige werk loozen niet stop te zetten. Uit ondervinding weten wij, dat dit werk de sympathie heeft van zeer velen, daar- cm gaan wij vol goeden moed de komende weken tegemoet. Giro 314325, H. Schrama, pr. VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER Jaarvergadering afd. Leiden en omstreken. In de bovenzaal van café-restaurant „De Harmonie" hield de Ver. voor Veilig Ver keer voor Leiden en Omstreken gister avond haar jaarlijksche algemeene verga dering. De voorzitter, de heer M. J. E. Kwint, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en constateerde met vreugde, dat het aantal leerlingen, dat aan het ver- keersonderwijs deelneemt, zich in stijgen de lijn bevindt In dit verband bracht spr. dank aan de leden der Verkersonderwijs- commissie en voorts aan den inspecteur Van der Wal en zijn ondergeschikt politie personeel, dat belast is met het dagelijksch toezicht op het verkeer. Verder bracht spr. dank aan het scheidende bestuurslid, den heer J. M. Mante, die zich zeer verdien stelijk gemaakt heeft jegens de vereeni- ging en aan de directie der Twentsche Bank, bijkantoor Leiden, die steeds een localiteit ter beschikking stelt voor de be stuursvergaderingen. Spr. besloot zijn ope ningswoord met een opwekking om mede te werken tot uitbreiding van het leden tal. De secretaris, de heer F. J. de Jong las vervolgens de notulen der vorige jaarver gadering, welke onveranderd en onder dank werden goedgekeurd. Aan diens jaar verslag over 1937 is het volgende ontleend: Het verkeer eischte in onze gemeente in 1937 vier menschenlevens, terwijl 39 zwaar- en 17 lichtgewonden het slachtoffer wer den van verkeersongevallen. Het verslag concludeerde hieruit, dat het bestuur in zijn taak, de opvoeding van de weggebrui kers, nog wel te vervullen heeft. Helaas weerspiegelt de belangstelling voor het streven der vereeniging zich nog niet in een toename van het ledental, dat integen deel zelfs terugliep van 414 tot 368. De jeugdverkeersexamens mogen zich in een steeds groeiende belangstelling ver heugen.. Kon in 1936 aan 450 leerlingen een insigne of diploma worden uitgereikt, dit jaar bedroeg dit aantal 853. De heer Van der Wal verstrekte aan 71 onderwijzers(essen) en 12 padvinderslei- ders(sters) verkeerscursussen, terwijl hij in tal van lezingen o.a. op ouderavonden wees op de gevaren van den weg Met de gemeentebesturen van Voorscho ten, Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwou- de werd een gezamenlijke actie gevoerd voor een veiliger verkeer. 49 onderwijzers (essen) uit deze gemeenten volgden bij den heer v. d. Wal een verkeerscursus. Het verslag eindigde met een opwek king om propaganda te maken voor de vereeniging, waartoe uitbreiding van het ledental het meest doeltreffende middel is. Het verslag werd onder dank aan den heer De Jong goedgekeurd, waaraan de voor zitter woorden van erkelijkheid toe voegde voor de door dezen functionaris be toonde activiteit. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer B. J. Moolenaar bleek, dat de ontvangsten 365.82 en de uitgaven 39 bedroegen, zoodat er een nadeelig saldo is van 34.07. De heer Van Ulden rapporteerde namens de kascommissie in gunstigen zin, waarna den heer Moolenaar décharge werd ver leend onder dankzegging vor zijn veel omvattende werkzaamheden en zijn accu raat beheer. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan het reeds eerder genomen be stuursbesluit, waarbij de heer J. Brouwer als lid in het bestuur werd opgenomen. Het periodiek aftredend bestuurslid de heer M. J. E. Kwint werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. M. Mante, die zich iet herkiesbaar stel de, de 2de luitenant bnorn gekozen werd. Het bestuur werd uitgebreid met twee le den door de verkiezing van de heeren J. C. Krijger uit Oegstgeest en M. F. Berk hout uit Voorschoten. Tot leden der kascommissie 1938 werden benoemd de heeren L. Questroo en Van der Meer. Na de rondvraag, waarbij de kwestie der propaganda uitvoerig werd besproken, sloot de voorzitter de vergadering onder dank voor de opkomst en de aangename en op- bouwende discussies. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS" Bij den aanvang van de gistermiddag gehouden jaarlijksche algemeene ledenver gadering van de openbare leeszaal en bi bliotheek „Rcuvcr.s", heeft de voorzitter, dr. A. A. van Itijnbnch dankbare woorden, gewijd aan de nagedachtenis van het en kele dagen geleden overleden lid van het bestuur, rcr. A. van der Eist. Bijna van liet begin 2f, n.l. van 1910, maakte hij deel uit van het bestuur en steeds heeft hij de greotste belangstelling voor het wel en wee der instelling aan den dag gelegd. Op zijn daadwerkelijke medewerking en steun deed men nooit tevergeefs een beroep. De secretaresse, mej. dr. J. H. van Les sen, bracht het jaarverslag uit. Het vol gende is er aan ontleend: Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1915, waaronder een aantal buitenleden van 471. Het tc al aantal ingeschreven werklooze leden be droeg 2368. In 1937 werden 228 nieuw bij geschreven. Het aantal kinderleden is 186. Bij het correspondentschap Voorschoten waren 75 leden ingeschreven. Het boeken bezit bedroeg 27497 boekdeelen en 3504 brochures. De studiezaal werd bezocht door 1538 personen. Het totaal der uitgeleende boeken was 104873 (70084 ontspannings lectuur en 34589 studieboeken). Aan werk looze lezers werden uitgeleend 12377 boe ken- (8533 voor ontspanning en 4049 voor studie). In de jeugdbibliotheek werden uit geleend 14781 boeken (10231 leesboeken en 4520 studieboeken. Aan den heer van Schaick, hoofd van de vervolg-avondschool aan de Oude Vest werden voor het eerst 72 boeken geleend voor leerlingen. In het correspondentschap Voorschoten werden 6097 boeken uitge leend (3677 romans, 740 studiezoeken en 165C0 kinderboeken). Het supplement op den catalogus kwam in het afgelcopen jaar gereed. Van het personeel vroeg de assistente, mej. Eversen om gezondheidsredenen ont slag; ze is vervangen door mej Haentjes. Van het bestuur overleed de heer J. M. Vos Jzn. en vertrok naar elders "mevr. Dr. F. WiersmaVerschaffelt. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer B. W. de Waal, bleek dat de rekening sluit met een nadeelig sal do van 655.19, ondanks het feit, dat van wijlen mej. Reuvens een legaat van 1000 werd ontvangen. De uitgaven bedroegen 17000.19, waaronder een nadeelig saldo over 1936 van 1192.63. Behalve de ge wone subsidie van gemeente 5340.53), provincie 900.55) en rijk 2573.00) werd 'n subsidie van 400 ontvangen van de Commissie voor de ontwikkeling en ont spanning van werkloozen. Beide verslagen werden onder dank aan de functionarissen en aan het personeel van de leeszaal goedgekeurd. De kascom missie bracht gunstig verslag uit. In ver band met den weinig rooskleurigen toe stand der financiën zal dcor hst bestuur ernstig worden gezocht naar bezuinigings maatregelen, waartij, indien het eenijjs- zins kan, bezuiniging op de boekenaankonn zal worden vermeden. BUURTVEREENÏGING „EENSGEZINDHEID". Wij ontvingen het jaarprogramma van de Buuruvereeniging „Eensgezindheid", welke dn najaar vijftien jaar bsstaat. Op Zaterdag 2 April is er gelegenheid tot insenrijving voor de Piantkweektentoon- stelling, op 20, 21 en 22 April wordt de jaar lijksche huisvlijttentoonstelling gehouden in het gymnastieklokaal van de scholen Ooster- en Munnikenstraat. Dinsdag 2 Augustus wordt per touring car een tocht gemaakt naar Bergen en Schoorl, op 18 en 19 Augustus wordt de ten toonstelling van gekweekte planten gehou den. Woensdag 31 Augustus wordt het Konin- g.nnefeest gevierd met de gebruikelijke zanguitvoering en op 3 September de k.n- derspelen, waarna des avonds muzikale rondgang. Van 25 tot 29 October wordt een etalage-wedstrijd georganiseerd voor win keliers uit het woningcomplex, terwijl op 26 October de jaarfesstviering in de Stadsge hoorzaal plaats vindt. Door de politie is aangehouden de 29- jarige A. A. v. d. R., die in het bezit bleek van een rol asphaltpapier. Op het politie bureau bekende hij den rol ontvreemd te hebben van een bouwwerk aan de Rooden- burgerstraat. Daarna is hij op vrije voeten gesteld. De 13-jarige P. M. uit Tollensstraat is gisteren achter Zomerzorg van een schut ting gevallen en in een vuilnisbak terecht gekomen. De jongen liep daarna weg, doch twee semi-artsen, die het gezien hadden, hielden den jongen staande en constateer den een lichte hersenschudding. Door den E H.D. werd hij daarna naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 278. N.V. De Conventie. Leiden, Korte Mare 16. Stoomschelpenzui- gerij. Uittr. Comm.: P. F. van der Wal len, den Briel en P.. A. Wernink, Wasse naar. N. Comm.: B. Hofenk, Alphen aan den Rijn. vVlSSELNOTbbiUNGLN (AMSTfcKDAlVlJ Londen 8.97'/8 Berlijn 72.02' '2 Parus 5.55 Brussel 3't. il'/2 Zwitserland 4 1.46 Koüenhaaen 4'U»5 Stockholm 46 2 J/2 Oslo 45.Ut New York l.bU7/g Praag 6,32

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3