Technische herziening der Omzetbelastingwet 1933 Verdeeling van den beschikbaren arbeid DONDERDAG 24 MAART 1931 29ste Jaargang No. 8988 S)e £ckl^cHe(2oimml Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wetsontwerp ingediend: V Wat in Duitschland geschiedt Onder den titel „De as RomeBerlijn" heeft mr. A. baron van Wijnbergen een ar tikel geschreven, dat de „Maasbode" van gisterenavond als „ingezonden" plaatst. Uit dat artikel citeeren wij: Zeker, hetgeen in Duitschland waar op ander gebied niet weinig goeds tot stand kwam, o.a. helder aangetoond in de causerie onlangs voor den K.R.O. vanwege het R. K. Werkliedenverbond tot heden plaats vond op religi eus terrein wekt groote verontwaar diging, geeft grond tot groote, over- groote bezorgdheid, en plicht is het daartegen zich krachtig te blijven ver zetten, waarbij met nauwgezetheid steeds zal moeten worden gezorgd, dat het verzet steune op religieuze, niet op staatkundige overwegingen, en. dat hij, tot wien het verzet wordt gericht, ook daarvan overtuigd kunne zijn. Wij begrijpen volkomen en zijn het, van zelfsprekend, geheel en al met den heer van Wijnbergen eens, dat de k a t h ol i e- ken zich krachtig moeten verzetten tegen wat onder het Duitsche regiem plaats grijpt op religieus terrein. Maar wij begrijpen geenszins, dat k a- tholieken niet zouden mogen verkla ren, ook tegenstanders te zijn van wat in Duitschland geschiedt op staatkundig terrein. De Katholieke Kerk staat neutraal tegenover de staatkunde als zoodanig. Maar katholieken kunnen zich omtrent vraagstukken van louter staatkundigen aard een meening vormen en deze verdedi gen offensief en defensief inzoover hoogere belangen, van Kerk en Vaderland of van beiden, in een bepaalden tijd en on der bepaalde omstandigheden, niet van hen eischen, dat zij afstand doen van een, op zich beschouwd, vrije en geoorloofde mee ning. Dat hoogere belangen nu van katho lieken in Nederland zouden eischen, dat zij „met nauwgezetheid" er voor zorgen, zich niet uit te spreken tegen wat in Duitschland geschiedt op staatkundig ter rein, met name tegen de dictatuur, waar onder in Duitschland het staatsbestuur werdt uitgeoefend, zien wij volstrekt miet in. Bedoelt de heer Van Wijnbergen, dat wat onder het huidige regiem in Duitschland tot heden plaats vond op religieus terrein zóó dringend en zóó overvloedig reden geeft tot krachtig verzet, dat wij het regiem zelf het zuiver staatkundige wel daarbij onbesproken kunnen laten, ook voorzoover daartegen onder ons bezwaren, en ernstige bezwaren, bestaan? Als de heer Van Wijnbergen dat bedoelt, opdat ons verzet tegen de Kerk-vervolging en Gods- dienst-bestrijding in Duitschland des te krachtiger zij, dan zijn wij het met den hooggeachten politicus eens. Ook zijn wij bet met hem, natuurlijk, eens, als hij be doelt, dat overwegingen van religieuzen aard voor ons, katholieken, in belang rijkheid verre en verre overtreffen alle overwegingen van zuivere staatkundigen aard, waarom wij moeten zorgen, dat de eerst met zullen worden verdrongen of verzwakt door die van de tweede soort of van den tweeden rang. Als de heer Van Wijnbergen dat bedoelt, zijn wij het met hem eens, waarbij wij dan echter het toch niet onvoorzichtig oordeelen integendeel! den katholieken klaar voor den geest te stellen, dat een staatkundig regiem, zooals wij dat in Duitschland zien, per se, uit zijn aard, cri- tiek op en verzet tegen misgrepen en mis daden op religieus terrein uiterst moeilijk en onvruchtbaar kan doen zijn, zoo al niet geheel of voor een groot deel zelfs prac- tisch onmogelijk. Het staatkundig systeem, dat in Duitsch land heerscht, is, zoo al theoretisch, naar onze meening, practisch niet te zien, 1 o s van overwegingen van religieuzen aard!# VERSCHEIDENE ARRESTANTEN IN OOSTENRIJK OP VRIJE VOETEN. WEENEN, 24 Maart. (A. N. P.). Dr. Neu mann, die o.a. den hertog van Windsor heeft behandeld en die gearresteerd was omdat hij zou hebben getracht, een som gelds naar het buitenland over te brengen, is gisteren weer in vrijheid gesteld. Van verscheidene andere personen wordt even eens de in vrijheidstelling gemeld. GELDIGHEIDSDUUR WORDT MET VIJF JAAR VERLENGD. Minister De Wilde rekent op hoogere opbrengst van eenige millioenen. Minister De Wilde heeft thans het reeds aangekondigde ontwerp, bevat tende een technische herziening der Omzetbelastingwet 1933, ingediend. Het wetsvoorstel neemt onvolmaakt heden, welke bij de toepassing der wet in de practijk aan het licht zijn ge komen, weg, en brengt een aantal be langrijke wijzigingen in de wet aan. De minister stelt mede voor, de gel digheidsduur der wet van 1 Januari 1939 te verlengen tot 1 Januari 1944. Hij verwacht van de herziening een bate van eenige millioenen guldens. Blijkens de memorie van toelichting is geen gevolg gegeven aan de van verschil lende zijden geoefende aandrang, om in de wet een vrijstelling voor machines op te nemen. Een aanvulling. Volgens de bestaande wet zijn leveringen van goederen alleen belast, indien de eigen dom van de zaak op den verkrijger over gaat. Een maatkleermaker, die op opdracht van een klant, van stof, gekozen uit zijn voorraad, een costuum vervaardigt, en dit aflevert, moet nu over de volle prijs van het costuum belasting voldoen. Maar van den kleermaker, die van door den klant aan 1 em verstrekte stof over welke stof in den regel wel belasting zal zijn betaald een costuum vervaardigt en dit aflevert, wordt geen betaling gevorderd, omdat geen eigendomsoverdracht van goed plaats heeft. In het eerste geval wordt de belasting mede berekend over het, in verhouding tot den prijs van de stof belangrijke, maakloon van den kleermaker, hetgeen in het tweede ge val achterwege blijft. Deze ongelijkheid bij de belastingheffing komt in verscherpte vorm tot uiting in ge vallen, waarin de verstrekte stof van om zetbelasting is vrijgesteld, doch het afge werkte product belast is. Voorts in gevallen, waarin de stof naar een maatstaf van vier procent, doch het afgewerkte product naar een maatstaf van tien procent is belast. Dit euvel komt ook in het drukkerijbe drijf voor. Het ontwerp neemt het weg, door de voorwaarde, dat eigendomsover dracht plaats moet hebben, te laten verval len. Een tweede aanvulling. Krachtens de bestaande wet wordt belas ting gevorderd van de roerende goederen voor zoover zij niet zijn vrijgesteld welke worden gebezigd voor aanleg, aan bouw, herstelling, verbetering en uitbrei ding van onroerende goederen. De wette- -iijke bepalingen geven irtusschen niet vol doende steun om deze belastingheffing alge meen en op gelijke voet te verzekeren, zoo dat ook hier een wettelijke voorziening noodig is, om bevoordeeling van zekere vor men van bedrijfsuitoefening boven andere weg te nemen en aldus de belangen van 's rijks schatkist te dienen. Een derde aanvulling. Een belangrijke wijziging der bestaande regeling is ook de uitbreiding van be lastbaarheid van het eigen gebruik. Het beschikken over in het bedrijf voort gebrachte, vervaardigde of bewerkte goe deren ten behoeve van het fabrikantsbe- orijf is thans onbelast. Zoo kan niet worden belast het in dienst stellen ten behoeve van eigen bedrijfsuitoefening van zelf ver vaardigde machines, werktuigen en tran sportmiddelen, het gebruik van in het be drijf vervaardigde meubelen, papier, druk werk. Belangrijke baten gaan op die wijze aan 's rijks schatkist voorbij. Het ontwerp maakt hieraan een einde. Een uitzondering is slechts gemaakt voor het gebruik van de producten van den fabrikant als grondstof of hulpstof ten behoeve van zijn bedrijf, aangezien ook voor door hem van elders ingeslagen grond- en hulpstoffen vrijstel ling van belasting kan worden genoten. Daarentegen zal, indien men zelf goederen vervaardigt en die gebruikt tot het ver richten van reparatiën voor anderen, we gens het gebruiken van die goederen voor dat doel belasting verschuldigd zijn. In het ontwerp is mede een voorziening getroffen met betrekking tot aflevering van goederen aan onzelfstandige verkoopmaat schappijen. Een andere wijziging strekt ertoe, den binnenlandschen fabrikant voor de heffing van de belasting niet te doen achterstaan bij den buitenlandschen producent. Nog een vrijstelling vervalt. Voorgesteld wordt, de bestaande moge lijkheid om aan handelaren, die bijkomstig fabrikant zijn, vrijstelling van omzetbelas ting te verleenen wegens de aan particu- Leren afgeleverde goederen, te doen ver vallen, omdat deze vrijstelling in de prac tijk tot verschillende moeilijkheden aan. »i- ding heeft gegeven. Nieuwe wijze van heffing. Het ontwerp bevat voorts een nieuwe wijze van heffing der belasting. Voor ge vallen, waarin tot dusverre een aanslag werd opgelegd, is de fabrikant verplicht de belasting te voldoen door middel van plak- zegels, binnen veertien dagen na afloop van het tijdvak, waarover de belasting moet worden voldaan. In het ontwerp is opge nomen een bepaling, welke de strekking heeft, te voorkomen dat al of niet juiste aankondigingen omtrent het, in strijd met de strekking der wet, niet verhalen van de omzetbelasting op de verbruikers worden gebezigd als een welkom reclamemiddel in de concurrentiestrijd. Op overtreding van deze bepaling staat een geldboete van ten hoogste 500. Het ontwerp voegt aan de van omzetbe lasting vrijgesteld goederen onder meer toe, beeldhouwwerken, schilderstukken, tee- keningen, etsen, gravures, houtsneden, mits r.iet van reclame voorzien, luchtvaartuigen, welke hoofdzakelijk in het internationale luchtverkeer zullen worden gebezigd, ver duurzaamde en taptemelk, en schapen- en paard en vet. Regeling vrouwenarbeid in iabrieken Door den Minister van Sociale Zaken is bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediend een voorontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in-de artikelen 2 en 3 van de wet inzake de ver deeling van den beschikbaren arbeid 1937. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend: In artikelen 3 tot 8 zijn krachtens het bepaalde in art. 2 der wet inzake de ver deeling van den beschikbaren arbeid 1937 verbodsbepalingen vastgesteld voor vrou wen en meisjes ten aanzien van een aantal werkzaamheden, welke in tegenstelling met den huidigen toestand vóór 1 Ja nuari 1934 in fabrieken of werkplaatsen in het algemeen niet door vrouwelijk perso neel werden verricht. Daarnaast zijn eeni ge werkzaamheden verbonden, welke op 't oogenblik nog slechts hier en daar door vrouwen en meisjes werden verricht, maar waarvan het niet onmogelijk is, dat in de naaste toekomst de neiging zal opkomen om hiervoor in meer belangrijke mate van vrouwenarbeid gebruik te maken. Als voor beelden van zoodanige werkzaamheden kunnen worden genoemd: het werken in draad- en klinknagelfabrieken, het klop pen van zakken, het aanvochten en men gen van tabak en werkzaamheden in de na- tappreteerderij in fabrieken van wollen stoffen, alsmede werkzaamheden aan de assortimenten en de selfactors in strijkga- renspinnerijen. Een vrouw of meisje zal geen arbeid mo gen verrichten in een kisten- of timmerfa briek, en geen anderen arbeid dan inpak- werk in draadnagelfabrieken, fabrieken van stalen of ijzeren bouten en moeren, inrich tingen voor machinale houtbewerking, klinknagelfabrieken, leerfabrieken en leer looierijen. In schoenfabrieken zal zij slechts bepaalden, in het ontwerp-besluit omschre ven arbeid mogen verrichten. Voorts somt het ontwerp een aantal ca tegorieën van arbeid op, welke niet door een vrouw of meisje mogen worden ver richt. Niet kon worden opgetreden tegen het werken aan de z.g. compleelmachines in sigarenmakerijen, omdat zulks reeds vóór 1 Januari 1934 bijna uitsluitend vrou wenarbeid was. Naast de mogelijkheid om een verbod van arbeid te geven, houdt art. 2 van de wet de bevoegdheid in om vast te stellen, welk percentage van de arbeiders, die in een fabriek of werkplaats bepaalde soor ten van arbeid verrichten, ten hoogste uit vrouwen of meisjes mag bestaan. Als gTondslag moet daarbij ook worden geno men de toestand op 1 Januari 1934. Volgens art. 3 der wet kan verder wor den vastgesteld, welk percentage van de in een fabriek of werkplaats of in een groep van fabrieken of werkplaatsen werk zame arbeiders ten minste uit mannen van 25 jaar of ouder moet bestaan. Van de in artikel 2 en 3 der wet gege ven bevoegdheid tot het vaststellen van een percentage is gebruik gemaakt in de artikelen 9 tot en met 15 van het ontwerp besluit. De artikelen 9 t.m. 15 hebben betrekking op den arbeid in boekbinderijen en aanver wante bedrijven, in fabrieken van papier waren, in cartonnagefabrieken, in drukke rijen, in schoenfabrieken, in cacao- en cho colade- en suikerwerkfabrieken. DOOP VAN PRINSES BEATRIX. De doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal plaats hebben in de Groote Kerk te 's-Gravenhage op Donderdag 12 Mei. Er is nog geen uifcnoodiging ge richt tot den predikant, die de doopplechtigheid zal verrichten. VERZORGING VAN PRINSES BEATRIX. Zooals gemeld, zal binnenkort zuster Boonstra, de verpleegster van Prinses Bea trix, het Paleis Soestdijk verlaten. In haar plaats zal voorloopig als verpleeg ster in functie treden jkvr. S. C. Feith te Hilversum. Jkvr. Feith, die 26 jaar oud is, is in het bezit van diploma ziekenverpleging en heeft juist gisteren te Den Haag haar diploma ais kraamverpleegster behaald. STAKING IN SIGARENINDUSTRIE? Een ultimatum aan negen fabrieken in het land. Dit nummer beslaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Leden der z.g. Vrijheidspartij in Duitsch land gearresteerd. (2de blad). De positie der Katholieken in Oostenrijk. (2de blad). Franco's troepen over de Ebro. De Paus protesteert tegen de bombardementen van Franco. (2de blad). Binnenland Prinses Beatrix zal Donderdag 12 Mei in de Groote Kerk te 's Gravenhage wor den gedoopt. (1ste blad). Naar wij vernemen heeft het dreigend conflict in de Nederlandsche sigarenin- dustrie thans een ernstiger karakter aan genomen. De besturen der vier samenwerkende groote arbeidersorganisaties in de tabaks en sigarenindustrie, welke de vorige week besloten te trachten eventueel door staking haar eischen in zake loonsverhooging etc. te verwezenlijken, indien vóór 1 April as. geen beduidende wijzigingen in de arbeids voorwaarden vastgesteld zouden zijn, heb ben gisteren wederom een bijeenkomst ge houden en daarin de uitvoeringsmaatrege len in zake een eventueele werkstaking besproken en te dien opzichte een besluit genomen. Wederom kwamen gisteren te Utrecht bijeen vertegenwoordigers van den Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond, van de Ned. Federatie van Sigarenmakers en van de R. Kath. en Chr. organisaties. De besturen, zoo vernamen wij, van meening zijnde, dat het tot dusver gepleegde over leg met de vertegenwoordigers van de R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten (Zuidelijk Verbond) te Eindhoven en van het Verbond van Sigarenfabrikanten in' Nederland (Noordelijk Verbond), te Am sterdam niet het inzicht geopend heeft op een spoedig vergelijk, oordeelden het noo dig thans een ultimatum te stellen. Wanneer niet vóór 1 April door de werk geversorganisaties gevolg gegeven zal zijn aan de gevraagde verbetering der arbeids voorwaarden, aldus werd vastgesteld, zul len op 2 April de personeelen van negen fabrieken in het Zuiden, Noorden en Oos ten van het land een werkstaking aankon digen, met inachtneming van een opzeg gingstermijn van een week. Op Zaterdag 9 April zou dan een staking ingaan voor de N.V. Karei I-Sigarenfa brieken, v.h. firma H. J. van Abbe te Eindhoven en te Reusel, de N.V. Velas- ques Sigarenfabrieken te Meerhovenve'd en te Reusel, de „Schimmelpenninck"-Si- garenfabrieken te Wageningen, de N. V. Sigarenfabriek „La Bolsa" v.h. firma C. J. Boele, te Kampen, de Ned. Sigarenfa briek „Dejaco", te Culemborg, de Sigaren fabriek firma Bijdendijk en Ten Hove, te Deventer en de firma Lokin en Weisz, te Amsterdam. Mocht het tot een actie bij deze fabrie ken komen, dan zullen daarbij ongeveer 3300 personen vrouwen en mannen betrokken zijn. In den loop van de volgen de week zullen de besturen met de perso neelen vergaderen, ter vaststelling van de stakerslijsten. Dit ultimatum is gesteld, terwijl feite lijk het overleg met den rijksbemiddelaar, oud-minister mr. P. J. Verschuur, nog niet geëindigd is. De vorige week hield de rijksbemidde laar als gemeld, verschillende besprekingen met de besturen der beide werkgeversbon den. in horfdTaak 'ooö-ide over ordenings pogingen in de sigarenindustrie, waarbij dan het vraagstuk der arbeidsvoorwaarden ook onder de oogen werd gezien. Naar wij vernamen wenschte mr. T. J. Verschuur deze week te benutten om een schema ov?r het overleg uit te werken. De rijksbemiddelaar heeft thans de partijen opnieuw bijeengeroepen en wel op Maan dag 28 dezer. De afgevaardigden der arbeidersorga nisaties zijn gevraagd, dien dag te halfvijf 's namiddags te verschijnen, in een bijeen komst, te beleggen door mr. Verschuur. Naar ons medegedeeld werd zullen zij, hoewel handhavende het ultimatum in zake een staking bij de voornoemde fabrie ken, op deze conferentie wel verschenen. „Tel." GROOTE DORPSBRANDEN IN TSJECHO- SLOWAKÏJE. PRAAG, 24 Maart. (A. N. P.). Honder den gezinnen zijn dakloos geworden door een brand in het dorp Iznia. Twee kinde ren kwamen in de vlammen om, en 80 wo ningen werden vernield. Een wetsontwerp tot verlenging van de omzetbelastingwet in gewijzigden vorm. (iste blad). De hoofdbesturen der werkliedenorga nisaties in de sigarenindustrie hebben be sloten tot het proclameeren van de staking bij negen firma's met ingang van 11 April. (Iste blad). Regeling vrouwen-arbeid in fabrieken. (Iste blad). Een vergadering van het Centraal Bu reau van de tuinbouwveilingen in Neder land. (1ste blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT BERLIJN: In Duitschland zijn verschil lende leden der z.g. Vrijheidspartij ge arresteerd. Deze partij heeft eenigen tijd geleden van zich doen spreken door de uitgifte en verspreiding van een open brief aan Hitier, waarin hem ongezouten de waarheid werd gezegd. Langen tijd heeft de Gestapo gezocht naar de leden van deze Vrijheidspartij en thans schijnt zij hen ein delijk te pakken te hebben. Tot de gearresteerden behooren twee journalisten, een vroegere afgevaardigde van den Rijksdag en eenige ambtenaren, die beschuldigd worden van hoogverraad en ter dood kunnen worden veroordeeld. HUESCA: Het offensief van Franco in de richting van Catalonië gaat onverstoorbaar door. Thans wordt geme'd, dat de recht- sche troepen de Ebro zijn overgetrokken bij een plaats, gelegen halverwege tus- schen Saragossa en Caspe. Tevens wordt gemeld, dat Z. H. de Paus stappen onder nomen heeft bij Franco om hem af te hou den van het onmenschelijke bombardeeren van open steden. WEENEN: De Anschluss en de gelijk schakeling van Oostenrijk voltrekt zich tot nog toe volgens de verwachtingen, welke niet al te optimitisch waren t. o. v. de Ka tholieken. Een geleidelijke doorwerking der Duitsche maatregelen inzake jeugd organisatie, onderwijs enz. is te verwach ten. In dit verband heeft de houding van kardinaal Innitzer in veler oogen bevreem ding gewekt. Velen hadden een openlijk protest beter geacht. Wij zijn niet tot oor deelen bevoegd, doch kunnen ons voor stellen, dat de kardinaal, die den vloed golf zag aankomen, een uiterste poging heeft gedaan om te redden wat nog te red den viel en dat was in de gegeven omstan digheden: meedoen tot zoover als het ge weten het toelaat. De toekomst zal uit wijzen of de kardinaal juist gezien heeft. Maar vast staat wel, dat de Kerk in Oos tenrijk beproefd zal worden tot in het merg. ONTSPORING OP DE LIJN GOUDA—SCHOONHOVEN. Van den personentrein, die vanochtend om 9.44 uur vanom 9.44 uur van Goqda naar Schoonhoven vertrok, is op enkele me ters buiten het tramperron de locomotief op een wissel, die niet zuiver aangesloten was, ontspoord, waarbij de machine dwars over de rails kwam te staan. Door de ge ringe snelheid van den trein had het dérail lement geen ander gevolg dan een versper ring van de baan. De vijftien passagiers be kwamen geen letsel en zijn door de spoor wegen met een autobus naar Schoonhoven vervoerd. Het opruimingswerk is direct ter hand genomen en na eenige uren was de baan weer vrij. De materieele schade is zeer ge ring.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1