Laatste berichten Bür§erIIfke Stand MARKTBERICHTEN DINSDAG 22 MAART 1938 DE LETOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG Van onze Adverteerders VAN STOTTERAAR TOT REDENAAR. 't Is misschien wat veel gezegd, doch men weet nog niét wat men eenmaal kan be reiken wanneer men eenmaal zoover van het stotter- of andere spraakgebreken af is, dat men in het openbaar durft en kan spre ken. Dat bewijs werd gisteravond geleverd op den propaganda-cursus-avond van den heer Frank Reusch, uit Aerdenhout, welke in de bovenzaal van café-rest. „In den Ver gulden Turk" gehouden werd. Genezen van spraakgebreken is volgens den heer Frank Reusch zeer goed mogelijk en zijn oud-cursisten staafden dit door zelf vlot en duidelijk de vele toehoorders toe te spreken. Zij ten slotte leverden het beste bewijs voor de woorden van den heer Reusch; zij zetten de theorie om in prac- tijk. Zoo werd het een succesvolle avond. AVONDTEEKENSCHOOL NED. R.K. VOLKSBOND Aan het Jaarverslag over 1937 is het vol gende ontleend: De school was tot 1 October 1937 gehuis vest in het gebouw van der Werfstraat 70, en vanaf 1 October 1937 op de bovenver diepingen van het schoolgebouw Paul Kru- gerstraat 37, gehuurd van de Gemeente Leiden. Door samenwerking van kleine klassen werd onderwijs gegeven aan de leerlingen gedurende 201 lesuren per week in het eerste kwartaal, en van 193 lesuren in het vierde kwartaal. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Jan. 1937 202. In Januari kwam er een leerling bij, vroeger leerling van de Nutsambachts- teekenschool te Alphen aan den Rijn. Tusschen 1 Januari en 31 Maart verlieten 11 leerlingen de school, zoodat op het einde van den cursus, 31 Maart, nog aanwezig waren 192 leerlingen, van wie 132 woon den in Leiden en 60 in de omliggende ge meenten. R.K. waren 104, niet-Katholiek 88 leer lingen. Op 31 Maart hebben de school verlaten wegens het beëindigen van den cursus 16 leerlingen met het eindgetuigschrift vol gens artikel 19 der Nijverheidsonderwijs wet en 11 leerlingen zonder getuigschrift. Tot den nieuwen cursus op 1 October zijn niet teruggekomen 45 leerlingen. Voor den nieuwen cursus lieten zich voor den aanvang van de lessen inschrijven -217 leerlingen, 150 uit Leiden en 67 uit de buitengemeenten. 117 waren R.K., 100 niet- Katholiek, waaronder 1 Israëliet. 146 leer lingen hadden de school reeds bezocht en 71 waren nieuwe leerlingen. 7 leerlingen zijn niet opgekomen. In den loop van den cursus kwamen op de school 19 leerlingen, waarvan 18 die nimmer de school hebben bezocht. Tusschen 1 October en 31 December heb ben de school verlaten 14 leerlingen, zoo dat op 31 December nog aanwezig waren 215 leerlingen, 149 uit Leiden en 66 uit de buitengemeenten. 113 R.K. en 102 niet- Katholiek, 102 oude en 75 nieuwe leerlingen De rekening en verantwoording sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 10597.14. „GELOOF EN WETENSCHAP." Een bekend redenaar en kenner van het leven van de H. Lidwina van Schiedam zal vanavond voor Geloof en Wetenschap een rede houden, n.l. pastoor Möller. Die vanavond verhinderd is zal dan noodgedwongen een mooien avond missen. Wie niet verhinderd is, onthoudt zich zelf dat genot niet. Leden kunnen niet- leden introduceeren. MILITARIA. Het 4e R.I. naar Weert. Tot commandant van II4 R.I. te Weert :s benoemd de Majoor J. F. W. Hendriksz van den Staf V Infanterie Brigade. Morgen 23 Maart vertrekt een detache ment kwartiermakers van het 4e Regiment Infanterie, onder commando van den len Luitentant J. P. F. v. d. Horst naar Weert voor het in gereedheid brengen van de legering van II—4 R.I. Voorloopig zal de troep worden ingekwartierd zonder voe ding. De kapitein A. J. v, d. Blom van 4 R.I. is met ingang van 26 Maart a.s benoemd tot majoor, commandant van II21 R.I. te Amersfoort. Op 31 Maart a.s. zullen bij het 4e Regi ment Infanterie Ie Bataljon, plm. 300 man der lichting 1938 He ploeg, voor eerste oefening worden ingelijfd. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" afd. Leiden. Ledenvergadering op Woensdag 23 Maart ces avonds 8 uur in zaal 6 van den Volks bond. 1 Punt 5 van de agenda behandelt het on derwerp „De verbindend-verklaring der Collectieve Overeenkomst en Ordening. Dit onderwerp wordt behandeld door den districtsbestuurder H. Werkhoven.' Door Uw aanwezigheid toont U belang stelling te hebben voor genoemd onder werp. De bindend-verklaring staat momen teel in het brandpunt van heel het orga- i.:satieleven. Allen dus 23 Maart op tijd present. ALGEMEEN JAARVERSLAG VAN KATHOLIEKE KINDERUITZENDING IN HET BISDOM HAARLEM. Afdeeling Leiden. Aan de ons door den secretaris, den heer J. J. v. d. Poel toegezonden jaarver slag is het volgende ontleend: In 1937 werden door onze afdeeling ze ven vergaderingen gehouden, meerendeels bijgewoond door een volledig bestuur. Kenmerken voor deze bijeenkomsten, was niet alleen de joviale, maar ook de prettige opgewekte geest, die er immer heerschte, ondanks het feit, dat het afge- loopen jaar, speciaal van uit financieel oogpunt bezien, als een zorgelijk jaar dient aangemerkt te worden. Grijnsde ons niet aan een tekort van ruim 454. Hou zouden we zoo'n belangrijk nadeelig saldo in deze kommervolle tijden kunnen wegwerken. Reeds werd er gesproken over een tijdelijke stopzetting van het mooie, sympathieke en allernuttigste werk van uitzending onzer zwakke R.K. kin deren. Evenwel ook bij onze afdeeling gold het: „Als de nood het hoogst is, is de redding het dichtst nabij." Het veront rustende tekort werd weggewerkt niet alleen, maar zelfs omgezet in een saldo. En als wij dit heugelijke feit met begrij- lijke voldoening en met groote erkente lijkheid tevens gedenken, dan gaat onze dankbaarheid allereerst uit naar het Cen traal Bureau in Amsterdam. Wellicht be wogen door de zorgen, welke ons gsheele bestuur, maar vooral onzen toenmaligen voorz., neerdrukten tengevolge van den deplorabelen toestand onzer geldmidde len, stemde de directeur van het Bureau, de heer de Lange er aanstonds in toe 200 van het tekort voor rekening van het tekort voor rekening van het C.B. te nemen. Voorzeker een breed gebaar, dat door onze afdeeling ten zeerste geappre cieerd is geworden. We zouden echter on recht doen aan onze Leidsche Katholie ken, als we met de mooie geste van het C.B. niet in één adem noemden de groote offervaardigheid van onze Leidsche ge loofsgenoten, die zich zoo prachtig mani festeerde bij de Paaschei-actie, die in 1937 voor het eerst door ons werd ingezet. Met groote dankbaarheid memoreeren wij hier, dat met ware spontaniteit gevolg gegeven werd aan onzen oproep om fiancieëlen sipun. In de Paaschweek bleek ons, dat. de kas verstevigd was geworden met een bedrag van niet minder dan 523.56. De opbrengst van den speldjesdag be- "droeg 227.41. Het bedrag is zeker niet hoog te noemen, al overtrof het dan ook de som van verleden jaar met plm. 17. De gunstige wending in den toestand onzer geldmiddelen was oorzaak, dat ook in 1937 een beduidend aantal kinderen kon worden uitgezonden, zij 't dan ook, dat een voorzichtig gevoeixi financieël be leid een zekere beperking aan het bestuur oplegde. In 't geheel werden 49 kinderen in de gelegenheid gesteld zich in onze moderne R.K. Vacantiekoloniën te verlustigen in een overvloed van verkwikkend zonlicht en van pure, frissche lucht van zee, bosch en heide. Onder deze kinderen bevonden zich 20 jongens en 29 meisjes, waarvan één uit Warmond. Het moet vooral voor buiten staanders wels eens interessant zijn, te we ten, voor welke categorieën van kinderen een tijdelijk verblijf in de vacantiekolo niën als zeer heilzaam geoordeeld werd. In 1937 werden door onze afdeeling aan zee en bosch toevertrouwd 12 kinderen, wegens onvoldoende lichamelijke ontwik keling, 6 wegens ondervoeding, 7 ter oor- zake van zwakte, 3 asthmalijders, 7 we gens nervositeit en tenslotte nog een viertal wegens slapte. Alle patiënten ver toonden 'n toename in gewicht varieërend van 0,8 pond tot 11 pond. Op slechts en kele uitzonderingen na, nam ook de li chaamslengte toe en wel van y c.M. tot 2 cM. Van de uitgezonden kinderen werden ter verpleging opgenomen in Bakkum 13 in Eersel 12, in Boxtel 8 en in Egmond 9. Van de uitzending van Spaansche kin deren naar ons land, waarvan eenigen tijd sprake is geweest, is tenslotte niets gekomen. Er schenen verschillende be zwaren te bestaan, waarvan de oplossing al te groote moeilijkheden opleverde. Hst jaar 1937 kenmerkte zich voor het bestuur door twee belangrijke feiten, waarvan het eene tot groote verheugenis,- het andere evenwel tot weemoed stemde. Den vive-voorzitter mocht de eer te beurt vallen een hooge kerkelijke onderschei ding te ontvangen. En al mocht het gouden eerekruis Pro Ecclecia et Pon- tifici, dat aan hem werd uitgereikt ook niét in verband staan met zijn groote verdiensten voor de Katholie ke Kinderuitzending, het spreekt van zelf, dat ons geheele bestuur zich hartelijk verheugde in het feit, dat het Kerkelijk Gezag op zoo'n eclatante wijze uiting gaf aan zijn waardeering voor de verdiensten van den heer Simonis. Een andere gebeurtenis, die wij niet kunnen nalaten hier te memoreeren, is het vertrek van den hooggeachten en bemin den voorzitter, den weleerw. heer Kape laan Hessing. Zijn benoeming tot Kapelaan te Rotterdam vervulde ons met zeer ge mengde gevoelens. Zijn heengaan werd door allen aange voeld, als een zwaar verlies, waarvan wij ons slechts moeilijk zouden kunnen her stellen. De nieuwe voorzitter Kapelaan Hofste de heeft de groote moeilijkheid, Kapelaan Hessing op te volgen, op schitterende wij ze 't hoofd geboden. Met een werklust z'n voorganger waardig, heeft Z.Eerw. zich met groot elan op zijn nieuwen arbeid ge worpen. Al aanstonds bleek, dat onze nieuwe voorzitter tevens beschikte over een benijdenswaardigengeest van initia tief, die niet naliet succes te behalen en die overigens het allerbeste deed verho pen voor de toekomst van de R.K. Kin deruitzending. Alvorens dit jaarverslag te eindigen, rekenen wij het ons tot een aangenome verplichting, namens het bestuur onzen innigen dank uit te spreken aan allen, die ons op eenigerleiwijze steunden in ons werk van de uitzending der zwakke kin deren. Allereerst danken wij dr. Horst, direc teur van den G.G.D. en zijn trouwe me dehelpsters voor al de moeite, die zij zich gaven voor den nauwgezette keuring van het groote aantal kinderen, dat zich aan meldde voor de vacantiekolonies. In niet minder sterke mate gaat onze dank uit naar de talrijke en ijverige col- lectricen, die zich ook dit jaar weer be langeloos beschikbaar stelden voor den speldjesverkoop. Dank ook aan de trouwe donateurs, die ook in de crisisjaren hun gave offerden voor de goede zaak van het zwakke Leidsche kind. Volgens een bijvoegsel van de Staats courant van heden zullen over het uitkee- ringstijdvak '36'37 uit het gemeentefonds te zamen de volgende uitkeeringen worden gedaan: 509.977.60, garantie-bedrag 376.214.32, tezamen 886.191.92. In het tijdvak 19351936 waren deze be dragen resp. 551.095.37, 423.241.11, 974.336.48 Door den commandant van het 6e Reg. Veldartillerie te Leiden is gistermiddag een onderhandsche inschrijving gehouden voor de levering van de soldatenmenages, over het tijdvak van 28 Maart tot en met 24 Juni 1938. De levering is gegund aan de laagste in- schrvers t. w.: Kruidenierswaren: Albert Heijn N. V. 498.08. Krentenbrood: E. R. Beulink 62.50. Speculaas: A. G. Espkamp 92. Visch: v. Oterendorp en Co., te IJmuiden 156.50. Eieren: Fa. D. Warring en Zn. 172.50. Varkensvleesch: A. v. Leeuwen 653. Fijne Vleeschwaren: G. W. Zandvoort, f 880.—. Groenten: H. Zwaan 997.90. Melk: Firma Kingma 118.50. Ontbijtkoek: J. v. d. Steen 228. Gedurende het tijdvak van 25 Maart 1938 tot en met 31 Maart 1939 is het weghalen van de spoeling en vleeschbsenderen van 4 R. I. en 6 R. V. A. verpacht aan P. Schrama te Zoeterwoude. Dr. S. Hoogerwerf alhier is by beschik king van den minister van onderwijs, kuns ten en wetenschappen benoemd in de bij zondere commissie, in 1938 belast met het examineeren van de leerlingen der Acade mie voor lichamelijke opvoeding te Am sterdam, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de lichamelijke oefening. Prof. dr. S. T. Bok alhier is bij beschik king van den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen benoemd in de com missie 1938 belast met het examineeren van hen, die een akte van'bekwaamheid wen- schen te verkrijgen tot het geven van mid delbaar of lager onderwijs in de lichame lijke oefening, HET ZWENDEL-COMPLOT TE ROTTERDAM. Nog een zesde persoon aangehouden. Zooals reeds uitvoerig is gemeld, heeft de Rotterdamsche recherche een complot tot klaarheid gebracht, waarbij behalve een advocaat-procureur te Rotterdam neg vier andere mannen, zoowel onderwereld typen als jongemannen van goeden huize waren betrokken Uit het voortgezette on derzoek is nog komen vast te staan, dat dit vijftal zich aan nog andere duistere din gen heeft gewaagd, in verband waarmee nog een zesde man, de vertegenwoordiger W. M. M. v. B., is aangehouden en opgeslo ten. Bij de inbraak, welke ruim een jaar ge leden bij de familie S. aan den Beukelsdijk te Rotterdam plaats had, was behalve de groote partij aandeelen, waarover reeds eerder werd bericht, nog gestolen een ijze ren geldkistje, waarin zich bevonden ef fecten, notarieele bescheiden, alsmede be grafenis- en verzekeringspolissen. Een van deze verzekeringspolissen, groot ƒ500.— vervalt op 18 October a.s. Een andere po lis, eveneens 500 groot, vervalt op 27 Januari 1942. De polissen staan ten name van de bei de dochters van den heer J. S. De begra fenispolissen geven een totaal bedrag aan van 1100. Deze staan op naam van den heer S. en zijn echtgenoote. Zij zijn resp. afgegeven door de maatschappij Utrecht en de R. O. T. te Rotterdam. Destijds is er van de daders geen spoor gevonden, maar toen mr. Z. en de vier anderen werden aan gehouden, bleek al spoedig, dat ook de man, die bij de familie S. had ingebroken, er bij was. Deze heeft thans verklaard, dat het geldkistje weggeworpen is in de Deltsha- vensche Schie. De politie is daar zeer minu tieus gaan dreggen, maar tot dusver is er niets gevonden. Het vermoeden bestaat, dat de polissen uit het kisje zijn gehaald, en, voorzien van valsche handteekeningen, aangewend zijn als onderpand om aan geld te komen. Bij de betrokken maatschappijen konden de papieren niet worden ondergebracht, omdat zij daar geblokkeerd waren Het is dus niet onmogelijk, dat iemand deze polissen in zijn bezit heeft. Mocht dit het geval zijn, dan wordt hij (zij) verzocht zich te willen vervoegen bij den justitio- neelen dienst van het hoofdbureau van po litie te Rotterdam. Nog een maatschappijtje. Het voortgezette onderzoek in deze zaak heeft voorts uitgewezen, dat er nog meer knoeierijen zijn gepleegd. In den Haag was o.a. gevestigd de maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen „M. E. V. O.", waarvan het kantoor evenwel was gevestigd te Rotterdam. Het aandeelenka- p.taal van deze maatschappij bedroeg 10.000 nominaal, waarvan 20 pet. was gei tort. Deze maatschappij nu schreef in het najaar van 1937 een obligatieleening uit groot 50.000 tegen 4 pet. Van dit heele systeem was mr. Z. directeur en eenig aan deelhouder. De politie houdt zich momenteel druk bezig met de vraag, hoe de obligaties van deze leening zijn geplaatst. Dit is op een heel vreemde manier gebeurd. Hierom trent is echter nog /einig komen vart te staan. Wel is gebleken, dat voor 15 000 aan obligaties is geplaatst, zulks door be middeling van den vertegenwoordiger W. M. M. V. B.. en tevens, dat van de op brengst van deze obligatieleening, die is verschenen tegen een emissiekoers van 50 60, tenslotte maar heel weinig is terecht gekomen in de kas van de M. E. V. O. Er is voor een bedrag tusschen 7500.— en 9000.ontvangen, maar het leeuwen aandeel is nooit bij de M. E. V. O. be land. Het is nu de groote vraag, of W. M. M. v. B. inderdaad de gelden heeft afge dragen aan de directie, zijnde mr. Z., en dat via mr. Z. het geld verdwenen, of dat de vertegenwoordiger zelf het ge'd niet heeft afgedragen. Daarvan beschuldigen de twee thans elkaar. In ieder geval heeft de politie W. M. M. v. B. als vermoedely- ken zesden man in het complot, thans in het hoofdbureau van politie opgesloten. Zooals gezegd, zijn er van de iob'igatie- leening 50.000 slechts 15.000 geplaatst. Waar de overige obligaties tot een totaal bedrag van 35 000 zijn gebleven, is voor alsnog een raadsel, omdat sinds Septem ber van het vorige jaar de boekhouding maar niet meer is bijgehouden. Ook in deze kwestie bestaat de mogelijk heid, dat iemand de stukken van deze obli gatieleening in handen heeft. Ook de hou ders van deze stukken worden verzocht zich te wenden tot den justitieelen dienst van het hoofdbureau te Rotterdam. VERLANGEN NAAR ZIJN VADERLAND. Een twaalfjarig Duitschertje, dat thans met zijn ouders in de Nederlandsche hoofd stad woont, had zoo prettige herinneringen aan zijn geboorteplaats, de speelgoedstad Neurenberg, dat hij besloot terug te kee- ren. Geld had hij wel niet om een spoorkaartje te bekostigen, maar: nood breekt wet rede neerde het voortvarende joch, en hij nam een fiets die de voorzienigheid daar wel zonder slot en onbewaakt langs den weg leek te hebben geplaatst om hem naar zijn vaderland terug te brengen. Inplaats dus van Maandag naar school te gaan, trapte hij lustig Oostwaarts voorloopig tot Utrecht. Deze eerste vreemde stad bracht hem tot bezinning en hij begon te rekenen. De som was gauw af.' Geen geld en Neurenberg nog heel ver af een en ander kon alleen maar veel moeilijkheden en narigheid op leveren. Hij besloot van zijn reisplannen voor loopig af te zien en reed naar Amsterdam terug. Intusschen hadden zijn ouders de ver missing van hun zoon reeds bij de politie aangegeven en eenmaal weer binnen de mu ren van zijn tegenwoordige woonplaats werd hij al gauw door de politie opgepikt er. naar het bureau P. Aertszstraat overge bracht. Hier verklaarde hij zijn escapade kort en bondig met 't feit, dat 't hem hier niet beviel en dat uitsluitend zijn verlangen naar Neurenberg hem had gedreven tot het wegnemen van de fiets. MEEGESLEURD DOOR EEN VALLENDEN BOOM EN ERNSTIG GEWOND. Hedenochtend waren eenige arbeiders nabij het kruispunt Stadhouderskade P. C. Hooftstraat. te Amsterdam, bezig een boom te rooien. Zooals hierby gebruikelijk is, werd in den top van den boom een touw bovestigd, hetwelk dient om den boom in een bepaalde richting te laten vallen. Toen het gevaarte op het punt stond neer te smakken, ging een der werklieden aan het touw trekken. Hiervoor had hij het om zijn middel gebonden, hetgeen hem noodlottig werd, want de boom viel door een samenloop van omstandigheden juist den tegenovergestelden kant op. De arbeider, die zich niet van het touw kon bevrijden, werd meegesleurd en zeer ernstig gewond. In bewurieloozen toestand is hij naar het Wilhe'minagasthuis ver voerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Eerste gift voor de landsverdediging uit Groningen. De Commissaris der Koningin in de provincie Groningen mocht heden van een vaderlandslievende familie in Groningen 1500 ontvangen als vrijwillige bijdrage voor de landsverdediging. Het bedrag is dankbaar ontvangen en aan den minister van defensie overge maakt. LEIDEN. Geboren: Margaretha d. v. A. Crama en M. Fakkel. Martien Cornelis z. v. D. P Plan je en D. S. van Wel. Aloysius Leonardus Jozef z. v. L. A. v. Schagen en M G. Looving. Johannes Willem z. v. J W. v. Daalen en G. v. Weizen. Jan Pieter Lucas 1. v. G. J. v. Houten en E. Siera. Frans Abraham z. v. A. Pardon en P. Duindam. Robert Joh an Gerard z. v J. A. M. Pommée en J. C. E. Weijers. Hendrik z. v. C. Ph. Trouwee en C. J. de Roode. Adrianus z. v. A. v. Polanen en P. la Lau. Renate d. v. F. Hermans en A. H. Thurau. Franciscus z. v. F. J. v. Gessel en G. Dubbelaar. Willem z. v. R Kooien en M. J. H. C. Bodijn. Bartho- lomeus Jacobus z. v. J. C. Molkenboer en Th. v. d. Ploeg. Elizabeth d. v. B. Ver sluis en H. C. Kerkhoven. Hubertus Jo hannes Hsndricus b. v. H. G. Knijnenburg en G. E. v. d. Horst. Wilhelmina Jaco bs Elisabeth d. v. P. Quist en L. T. de Lejfiw. Hendrika Anthonia d. v. J. Roest en A. Splinter. Dirk Jan z. v. J. Passchier en C. A. E. v. Overbeek. Gijs- bertus Gerardus z. v. C. W. v. Diemen en G M. Nieuweveen. Willem z. v. P. J. de Graaf en M. C. Hoogervorst. Franciscus z. v. F. Boom en A. H. Dirkse. Gehuwd: G. Lagerman jm. en M. G. J Lankester jd. Overleden: L. J. A. Baureis wedn. 70 j. A. Koster m. 53 j. A. Piasier v. d. Sluijs wed. 84 j. M. H. SmitKlein vr. 79 j. K. F. H. v. Hiele m. 58 j. A. Stouten m. 56 j. LEIDEN, 21 Maart. Groentenveiiing. Per 100 kg.: roodekool 5.60—6.20, sa- voyekool 2.503.40, boerenkool 1.50 4 00, prei 2.30—4.50, kroten 1.10—3.40, kroten, gekookt 57, peen 2.50—6.00, spruiten 2—15, andijvie 12—18, sla ƒ9 —13, witloof 311. spinazie 310, per 100 stuks: bloemkool 6.40, salade 1.20 7.70, knolselderie 2.10, per 100 bos pie terselie 0 30—1.—, radijs 1.10—4.60, selderie 4080 cent, rabarber 39, raap stelen 0 801.10. 22 Maart. Veite Varkens. Totaal aan voer 176 stuks waarvan 172 zwaar 5657 cent per kg. levend gewicht en 4 licht. Handel goed. BODEGRAVEN, 22 Maart. Kaas. Aange voerd 72 partijen Goudsche kaas. alle met rijksmerk, totaal 3240 stuks, wegende 29160 kg. Prijs met Rijksmerk le soort 24—25.50, 2e soort 22—23. Handel flauw. ROTTERDAM, 22 Maart. Vee. Aanvoer: 4857 totaal, 175 paarden, 1368 magere run deren, 805 vette runderen, 42 vette kalve ren, 92 graskalveren, 2092 nuchtere kalve ren, 188 schapen en lammeren, 5 varkens, 90 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 77, 67 en 5054 cent, vette ossen 70, 66 en 5456 cent, stieren 66, 60 en 56 cent, ve'. e kalveren 1.10, 1.00 en 70—75 cent, schapen 50, 45 en 40 cent, lammeren 60, 55 en 50 cent, nuchtere s'achtkalveren 35, 30 en 25 cent, slachtpaarden 59, 52 en 44 cent, Prijzen per stuk: schapen 28 2120, lammeren 211815, nuchtere slachtkalveren 864, nuchtere fokkal- veren 20—18—14, slachtpaarden 240 195—140, werkpaarden 360—300—200, hitten 240—190—100, stieren f 350—270 —190, kalfkoeien 320—275—200; melk koeien 315280205, varekoeien 210 175—145, vaarzen 225—170—120, pinken 185150110, graskalveren 11080 50, bokken of geiten 11—74. HAZERSWOUDE, 21 Maart. Eierenveilng Prijzen: kippeneieren 2.353.00 en een deneieren 2.30—2.50 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM, 22 Maart: Groenten- veiling. Kropsla le soort 3.80—6.00, 2e soort 1.502.90, stoofsla 810 cent, an dijvie 1014 cent, spinazie 3041 cent per 4kg., rabarber 4.20—5.30 per 100 bos; radijs 2.20—2.90, prei 4.10—5.20, sel derie 0.80—1.20. KATWIJK a. d. RIJN, 21 Maart. Groen- tenvelling. Roodekool f 3.405.60, gelekool 1.20—1.80, kroten 2.20—3.10, uien f 12.10 13.20 per 100 kg.; waschpeen 0.701.25, selderieknollen 1.00—3 50 per 100. 's HERTOGENBOSCH, 22 Maart. Boter. Aanvoer 15125 kg. Prijzen: hoogste 1.38, laagrie 1,32 en middel 1.36 per kg. TER AAR. 21 Maart. Centrale Veiling. Spinazie 1739 cent, andijvie 2344 cent, sla 2,304.10, slavellen 3134 cent, waschpeen 3.60, witlof f 5.80—9 80, ra dijs 1.501.90, prei 4.30, selderie 1.50 —1.70, pieterselie 1.60. VINKEVEEN, 21 Maart. Groentenveiüng. Spinazie 3.90—9.00, witlof I 6.40—9 20, idem II f 4.106.40 per 100 kg., radijs 1.503.10 en rabarber f 6 per 100 bos. ZOETERWOUDE, 22 Maart. Veiling „Ik leer nog". Aanvoer 5000 eieren. Prijzen: kippeneieren 2 30—2.70, eendeneieren f 2.20—2.60 per 100 stuks, kaas 27 cent per pond, kippen 30—75 cent en konijnx 0 85 1.75 per stuk. WISSELNUTEEUINULN (AMSTERDAM} Londen 8.971/2 Berlijn 7266 Parys 5.'181 /2 Brussel 30.4 3t/2 Zwitserland 41 461'., Knn<»nhagen 40.071/2 Stockholm 46 25 Oslo 45.121/2 New York 1.8Q7/8 Praag 6.33

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3