RECHTZAKEN RADIO-PRO GRAMMA'S DINSDAG 22 MAART 1938 LENTENUMMER OF l.WDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding wet op de uitver- koopen? Voor den Leidschen kantonrechter moest gisterenmorgen verschijnen A. B. te Am sterdam, directeur van een kleedingmaga- zyn, aan wien ten laste was gelegd over treding van de wei op de uitverkoopen. Verdachte had in de Leidsche bladen ad vertenties geplaatst, waarin aangekond-gd werd „Decembermaand koopjesmaand" C. en A. Br. Verder hadden er biljetten ge hangen voor de ramen van het perceel te Leiden waarop dezelfde woorden waren voorgekomen. Als getuige werd gehoord de heer B. uit Amsterdam, die verklaarde de annonces opgemaakt te hebben en ze tevens had laten plaatsen. Getuige noem de het geen gewone opruiming maar een speciale aanbieding van nieuwe goederen, welke zeer voordeelig bij confectiefabri- kanten waren gekocht. De ambtenaar van het O.M. was van meening, dat wel degelijk artikel 3 van de wet op de uitverkoopen was overtreden. Zulke voordeelige aanbie dingen benadeelen den middenstand, die dan ook voor lagere prijzen moet verkoo- pen. Hoewel de kantonrechter in Amster dam in een dergelijke zaak den verdachte vrijgesproken had, eischte spr. om prin- cipieele redenen een geldboete van 1. subs. 1 dag. De verdediger van verdachte, mr. Krop- iman, zeidé met verwondering naar den eisch van den ambtenaar geluisterd te heb ben. Hier is geen opruiming geweest, dus het opruimen van oude goederen, maar al leen een aanbieding van nieuwe goederen die zeer voordeelig bij de confectiefabrikan- ten gekocht waren. Voigens pleiter wordt dc middenstand er niet mee gedupeerd om dat de aanbieding maar tijdelijk was. In zijn repliek achtte het O.M. wel dege lijk een verkapte uitverkoop aanwezig en persisteerde bij zijn eisch. De kantonrechter bepaalde de uitspraak over 14 dagen schriftelijk. 250 boete geëischt tegen dronken autobestuurder. E. G. de J., student te Leiden, had op een avond in December van het afgeloopen jaar met een auto gereden op den Haag- weg te Leiden, welk rijden volgens veld wachter Franken nu niet bepaald volgens de regelen van het verkeer geschiedde. Reden voor hem om den bestuurder nabij den overweg „de Vink" eens aan te hou den. De veldwachter had toen termen aan wezig geacht om den bestuurder het verder •rijden te verbieden. De student mocht nog wel rijden, maar in de richting van het politiebureau te Voorschoten en met den veldwachter naast zich. Dit rijden naar Voorschoten was volgens den veldwachter nu ook niet bepaald goed geweest want de 'bestuurder had een drietal fouten gemaakt tijdens deze rit onder toezicht. De veld wachter leidde daaruit af, dat zijn eers'.e zienswijze goed was geweest, n.l. dat de bestuurder onder invloed verkeerde. Verdachte had toegegeven, dat hij vier borrels en een biertje geconsumeerd had. Ook de burgemeester van Voorschoten was van meening, dat verdachte niet geheel •normaal genoemd mocht worden. Wel was verdachte niet geheel dronken geweest, maar het tegenovergesteld kon toch ook weer niet gezegd worden. Daarom had de burgemeester het beter geoordeeld, dat ver dachte maar niet verder reed. De ambtenaar achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte een geldboete van 250 subs. 1 maand hechtenis en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Da verdediger van verdachte hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij tot de con clusie kwam, dat .verdachte wel degelijk ar. staat geweest was een auto te besturen. Verder achtte spr. het onderzoek niet vol doende geweest, want er was geen onder zoek ingesteld naar den bloeddruk van den verdachte. Het O.M. achtte de bloedproef niet nood zakelijk en persisteerde bij zijn eisch. Over acht dagen zal dfa kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Het niet brandende roode achterlicht. G. S. uit Roelofarendsveen had op 4 Jan. gereden op een rijwiel terwijl het roode achterlicht niet in functie was. Het kon dat trouwens niet, want ter zitting kwam vast te staan, dat het er geheel niet was geweest. „Ik kon het niet koopen om dat ik geen geld had", vertelde verdachte. De ambtenaar kon daar echter geen reke ning mee houden en eischte een boete van 1.subs. 1 dag. De kantonrechter achtte verdachte ook schuldig, maar omdat het op 4 Jan. was gebeurd, dus nadat de wet pas in werking was getreden, zond hij verdaohte naar huis zonder oplegging van straf. Het ongemerkte vet onder het hoofdkussen. G. G. Z., slager te Leiden had ge smolten rund vet aanwezig gehad in bekers, m totaal 7 K.G., zonder dat de vereischte banderolles aanwezig waren geweest. De controleur Menken als getuige gehoord ver klaarde, dat hij tevens onder de hoofdkus sens in een bed vet had aangetroffen en verder ook nog een par. Verdachte stond reeds lang onder verdenking fraude te plegen volgens den keurmeester. Eisch 30 subs. 20 dagen met verbeurd verklaring van het inbeslaggenomen vet. Uitspraak 25 subs. 10 dagen met ver beurdverklaring. Vijftien verbaaltjes. Vervolgens moest verschijnen F. G. P. C. G. te Leiden, die in totaal vijftien verbalen had gekregen wegens het zonder vergunning van B. en W. parkeeren van een auto op den Rijnsburgerweg te Leiden. Zes verbaaltjes zouden behandeld worden, maar omdat verdachte ontkende werd de zaak aangehouden om meer getuigen te hooren. Vierde herhaling. A. van R., bakker te N o o r d w ij k, had het weer eens te kwaad gehad met de ar beidswet want hij moest terecht staan voor een vierde herhaling van zulk een over treding. Hij had nu weer een zeventienjarig knechtje te lang laten werken. De ambtenaar was eerst van plan om hechtenisstraf te eischen, maar wegens de zaak van verdachte zal hij voor dit maal nog met een geldboete volstaan en wel van 15 subs. 10 dagen. De kantonrechter wilde er dan wel met meegaan en veroordeelde verdachte tot een boete van 10 subs. 4 dagen, met de ernstige waarschuwing, dat als hij nog eens voor een dergelijke overtreding terecht moet staan, er hechtenis opgelegd zal worden. Met de woorden „het zal me niet meer ge- ceuren", verliet de verdachte de rechtszaal. Verder werden nog veroordeeld: N. C., chauffeur te Leiden wegens het onvoorzichtig inrijden van de Watersteeg te Leiden met gevolg, dat een wielrijder het loodje moest leggen. Eisch 6 subs. 3 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen en toewijzing van een civiele vordering van 3. G. J. L. uit Delft had geen voorrang ver kend aan verkeer van rechts op het kruis punt MareOude Vest te Leiden. Listig lijk wilde verdachte de rollen omdraaien maar hst ging niet door en het slot was, dat hij 15 boete moet betalen. G. v. d. W. had met zijn auto ook al niet volgens de regelen der kunst gereden want hij had nabij Voordorp te Leiderdorp een autobus van de lijn AlphenLeiden aangereden. Omdat verdachte alle schade vergoed heeft waren eisoh en uitspraak t 5 subs. 3 dagen. W. van W. uit H i 11 e g o m had te Noordwyk gewandeld met strikken om wild te vangen. Dat mag niet en omdat het niet mag moet hij 5 boete betalen of an ders 3 dagen gaan zitten. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Een hoogere boete gevraagd en gekregen. Terecht stond de 42-jarige veearts J. K. uit L i s s e, die op 27 November 1937 als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig zich heeft bevonden op den spoorweg van de N.Z.H.T.Mij. Verdachte bekende het feit. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 5 subs. 2 dagen hechtenis. (Verdachte wilde een hoogere boete hebben om in hooger beroep te kunnen gaan, waar mede de ambtenaar genoegen wilde ne men). De ambtenaar verhoogde de straf tot 6 subs. 3 dagen hechtenis. Overeenkom stig de eisch werd verdachte veroordeeld. Overtreding Tramwegreglement niet bewezen. Hierna stond terecht de wagenvoerder der N.Z.H.T.Mij., A. M. M., uit Leiden, omdat hij op -7 Jan. j.l. des namiddags om 6.10 uur zijn tramtrein niet tijdig tot stil stand heeft gebracht, terwijl de veiligheid van het verkeer op de Hoofdstraat te H 11- legom zulks vorderde, daar immers uit tegenovergestelde richting een vierwielig motorrijtuig kwam aanrijden, hetwelk be stuurd werd door J. v. Nierop uit St. Maar- tensburg gemeente Zijpe en beladen was met 2 x 10000 K.G. vracht. Na getuigenverhoor eischte de ambte naar tegen verdachte een geldboete van 10 subs. 6 dagen hechtenis. De kanton rechter, uitspraak doende, achtte hetgeen verdachte ten laste was gelegd niet bewe zen en sprak hem vrij. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Hij was weesvader. P. J. v. d. L., metaal-bewerker te L e i d e n was naar den bakker P. Lagendijk te Voorschoten gegaan met het verfhaal, cat hij weesvader was geworden van het Weeshuis aan de Hooglardsche Kerkgracht te Leiden. Hij had nu eenig geld noodig en ol de bakker hem daaraan kon helpen. Deze had hem geholpen aan wat geld, maar hij was wat men noemt „tuk" genomen voor een aardig sommetje. De bakker, als ge tuige gehóórd, stelde zich civiele partij vcor een bedrag van 40. Verdachte had nog wat op zijn kerfstok, want voor mej. Hulsman had hij een naai machine moeten beleenen. Hij had de naai machine inderdaad beleend voor f 25. Het bedrag en het beleenbriefje had hij echter riet afgedragen. Integendeel, hij had daarna het beleenbriefje ook nog verkocht. De juffrouw, die de naaimachine kwijt was geraakt, wilde graag een andere terug heb ben en stelde zich civiele partij voor 60. De Officier van Justitie, Mr. Cohen Ter- vaert, vond hef feit ernstig. Wel is er een rapport ingekomen, dat op een voorwaar delijke straf aandringt, maar de Officier wil, gezien de ernst van de feiten, er niet met meegaan en eischte een gevangenis straf voor den tijd van drie maanden. De politierechter vonnis wijzend, veroor deelde verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar en met de bijzon dere voorwaarden dat verdachte een naai machine op afbetaling koopt voor Mej. H. en de termijnen trouw voldoet en dat hij aan den bakker uit Voorschoten wekelijks 50 centen afbetaalt totdat er 40 voldaan zijn. „En als je dat niet doet, dan ga je voor zes maanden de gevangenis in", was het slot van dit vonnis, uitgesproken door den politierechter. De geknapte telefoonpaal. J. S., chauffeur van beroep, had met groote snelheid, ongeveer 40 km., per uur auto gereden op den Langevelderweg te Noord wijk. Toen er een tegenligger aankwam, bestuurd door van V. chauffeur, was verdachte zonder snelheid te vermin deren doorgereden en had geprobeerd al dus de auto te passeeren. Dit was niet hee- le—'.aal gelukt, want verdachte was niet op den weg kunnen blijven, omdat er daar een zachte berm is, hetgeen niet aangege- veen is op borden volgens dezen getuige, en hij in dezen zachten berm zijn stuur was kwijtgeraakt en daardoor, via een te lefoonpaal, in de sloot terecht gekomen. De politierechter vond het wonderlijk, dat alles zoo zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. De getuige vond, dat de snelheid tamelijk groot was geweest, maar toch niet over dreven. Verdachte kon vo'geas hem niet weten, dat daar een zachten berm was, omdat het niet is aangegeven door borden. De Officier van Justitie verweet ver dachte in hoofdzaak, dat hij op een hem onbekenden smallen weg op den wegberm is gaan rijden. Dat had verdachte niet mo gen doen. Hij heeft alle voorzichtigheid op zij gezet. Alle omstandigheden bijeengeno men doen de Officier een geldboete eischen van 12 subs 12 dagen. De politierechter veroordelde verdachte tot een geldboete van 10 subs. 20 dagen hechtenis. Buren geneugten. Een 48-jarige juffrouw M. de J. uit Leidschendam had ruzie gekregen met een manspersoon, eveneens uit Leid schendam en luisterend naar den naam A. M. De juffrouw was niet op haar mondje gevallen, want zij had een groot aantal onvriende'ykheden naar het hoofd van haar tegenpartij geslingerd. De uitgeschol- dene had dat niet genomen en had een aan klacht ingediend en kwam, bijgestaan door een anderen toehoorder, verklafen, dat de woorden gezegd waren, reden voor den Officier om een geldboete te eirchen van 5 subs. 5 dagen. De politierechter hal veerde de eisch, zoodat deze werd 2.50 subs. 2 dagen. Kfappen uitgedeeld. I De volgende verdachte was de getuige uit de vorige zaak, de 30-jarige A. M. uit Leidschendam. Deze moest nu terecht staan, omdat hij op 11 Febr. den expediteur B. en diens zuster eenige klapDen met zijn vuist zou hebben gegeven, die niet zoo zuinig aan kwamen, volgens de gehoorde getuigenver klaringen. De oorzaak was geweest een roddelpar- tijtje en geklets, want de moeder van de zuster van de gehoorde getuige had ge zegd tegen den broeder van de reeds eer der genoemde zuster, dat hij, verdachte, veel rijker had kunnen zijn dan hij nu is. De verdachte ontkende ten stelligste^ want volgens hem had de tegenpartij eerst een stuk hout genomen met het oogmerk meppen uit te gaan deelen. Na een gezellig getuigenverhoor nam de Officier het woord in deze ruziekwestie. Spr. vindt na de zeer uitvoerige behande ling van de zaak ter zitting het feit zeer stellig bewezen. Verdachte staat nu be paald niet erg gunstig bekend. Ook zijn strafblad wijst in die richting. Schuldig aan mishandeling eischte de Of ficier een gevangenisstraf van twee maan den. De verdediger vond het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak Omdat verdachte bovendien nog een voorwaarde lijke gevangenisstraf tegen zich heeft loo- pen zou een veroordeeling voor hem fu nest zijn. De politierechter zegt tegen verdachte, dat hij steeds wat heeft en dat komt om dat hij steeds sterken drank gebruikt, ter- wül haar daar absoluut niet tegen kan. Spr. is er van overtuigd, dat verdachte de mishandeling gepleegd heeft, maar vindt, dat hij er wel wat te erg is bij ge sleept. Daarom zal spr. de loopende voor waardelijke gevangenisstraf niet ten uit voer laten leggen en het in deze zaak nog eens met hem probeeren. De uitspraak was ten slotte een voorwaardelijke geld boete van 8 subs. 8 dagen. ZIJN SCHOONVADER IN WOEDE GEDOOD. Het familiedrama te Thorn voor het Bossche gerechtshof. 19 November van het vorige jaar heeft zich onder de gemeente Thorn een vree- selijk familiedrama afgespeeld. De aldaar wonende chauffeur W. J. R. heeft in een vlaag van woede zijn schoon vader H. C. met een schop den schedel in geslagen, waarna C. tengevolge van ver bloeding is overleden. De aanleiding tot dit vreeselijk drama moet worden gezocht in de relaties, welke C. met de vrouw van R. onderhield. R., die spoedig door de politie werd ge arresteerd, heeft wegens doodslag op zijn schoonvader terecht gestaan voor de rechtbank te Roermond, welke hem we- WOENSDAG HILVERSUM n, 301,5 M. NCRV-Uitzen- ding. 307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, medita tie, gewijde muziek (Gr.pl.). 8.30 Gra- mofoonmuziek 9.30 Gelukwenschen 9.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgen dienst 11.00 Gramofoonmuziek 11.15 Cello en piano 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Orgelspel 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 Zang, piano en gramofoonmuziek 1.45 Gramofoon muziek 3.15 Hollandsch Kamermuziek- ensemble 4.40 Kinderuurtje 5.45 Gra mofoonmuziek 6.00 Land- en tuinbouw- praatje 6.30 Taalles en causerie over het binnenaanvaringsreglement 7.00 Berich ten 7.15 Boekbespreking 7.45 Repor tage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-Propaganda-Avond. 10.10 Berichten ANP. 10 15 Damles 10.30 NCRV-Orkest 10.45 Gymnastiekles 11.00 Gramofoonmuziek ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. HILVERSUM I, 187 5M. en 415 5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 „Onze Keuken", causerie 10.00 Morgenwijding 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continu bedrijven 11.30 Causerie 12.00 Gra mofoonmuziek 12.30 VARA-Orkest m. m. v. solist 1.151.45 Gramofoonmuziek 2.00 Kniples 2.30 Voor de vrouw 3 00 Voor de'kinderen 5.30 De Ramblers 6.00 Gramofoonmuziek 6.10 Orgelspel 6.30 Causerie 7.00 Gramofoonmuziek 7.10 Zang 7.30 Causerie 8.00 Herhaling SOS-Berichten 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia 8.15 Residentie-orkest. In de pauze: Causerie 10.00 Berichten ANP. 10.05 Declamatie 10.20 VARA-Orkest m. m. v. solist 11.0012.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Gramofoonmuziek 12.05 BBC-Northern- orkest, m. m. v. soliste 1.05 Gramofoon muziek 1.352.20 Het New Coventry Hippodrome Orkest 4.05 Voor de vrouw 4 20 Vesper 5.05 Gramofoonmuziek 5.40 Harry Roy en zijn Band 6.20 Be richten 6.40 Landbouwpraatje 7.00 Hoorbericht 7.20 De Band Waggoners m. m. v. solisten 8.20 BBC-Symphonie-or- kest 9.20 Berichten 9.40 Vervolg con cert 10.30 Gramofoonmuziek 11.05 Pianovoordracht 11.3512.20 Michael Flome en zijn Band. gens mishandeling, den dood tengevolge hebbend, heeft veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden met een proeftijd van drie jaar. Da officier van justitie, die zelf ont slag van rechtsvervolging heeft geëischt, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aan- geteekend. Deze zaak diende Maandag in hooger beroep voor het Gerechtshof te 's-Herto- genbosch. In verband met de bijzondere omstan digheid werd de zaak met gesloten deuren behandeld en werden geen getuigen ge hoord. De advocaat-generaal requireerde twee jaar gevangenisstraf. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. BELEEDIGING VAN DEN DIRECTEUR VAN HET SLACHTHUIS TE ROTTERDAM. Beide verdachten in hooger beroep tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 67-jarigen gepension neerden hulpkeurmeester W. de H., wonende te Weststellingwerf en den 52-jarigen J. L. B., directeur van een naamlooze vennootschap ie Rotterdam, die wegens smaadschrift tegen den directeur van het openbare slachthuis te Rotterdam, dr. H. J. J. H. door de rechtbank aldaar veroordeeld zijn, ieder tot zes maanden gevangenisstraf. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van de rechtbank gevorderd. Het gerechtshof overwoog in zijn arrest a m. dat de opzet om den heer H. te belee- digen blijkt uit de uiterst krenkende be woordingen van de requesten en dat in ieder geval verdachten zeer lichtzinnig te werk zijn gegaan. In verband met deze zeer laakbare han delingen achtte het hof een strenge straf op baar plaats en veroordeelde beide verdach ten tot drie maanden gevangenisstraf. DE POSTWET. En het vervoer van brieven door een vrachtrijder. Het vervoeren van poststukken door par ticulieren is den laatsten tijd, vooral ten plattelande, dusdanig toegenomen, dat de rijksveldwacht van hoogerhand opdracht heeft gekregen, hierop scherp toe te zien. De oorzaak van deze overtredingen van de Postwet moet niet zoozeer worden ge zocht in een poging tot ontduiking van de toch waarlijk niet te hooge posttarieven, maar veel meer in het feit, dat met het transport van een brief tusschen twee plat telandsgemeenten, die slechts er.keie kilo meters van elkaar verwijderd liggen, vaak een ge'heelen dag gemoeid is; hoe verleide lijk is het dan niet om dien brief aan een vrachtrijder of autobusondernemer ir.ee te geven, die het schriftstuk in den korat rao- gelijkèn tijd bezorgt. Nochtans: de Postwet is er om deze concurrentie van het ataaia- 23 MAART. RADIO-PARIS. 1648 M. 7 50. 9 20— 9.40, 10.40 en 12.20 Gramofoonmuziek 1.50 Zang 2.05 Gramofoonmuziek 3.05 Pianovoordracht 3.20 en 4.20 Zang 4.35 Vioolvoordracht 5.20 Cantrelle-or- kest 8.50 Pianovoordracht 9.20 Va riété-programma 10.5011.05 Gramo foonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroeporkest 7.50 Plietzsch Marko-orkest 11.20 SA- orkest 12.35 Omroepkleinorkest m. m. v. solisten 1.30 Omroepssxtet 3.50 Piano duetten 4.30 Omroepkleinorkest 5.50 Gramofoonmuziek 7.20 Omroeporkest m. m. v. solist 8.20 Rijkszending „Auf gut Deutsch" 8.50 Mannenzangvereeniging 9.5011.20 Omroepkleinorkest en accor deon-duo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12 50 Omroepsalon- orkest 1.30 Omroepdansorkest 1.50 2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroepsa- lonorkest 6.50 Kamermuziek. Hierna gra mofoonmuziek - 8.20 Conservatorium-or kest, m. m. v. solisten 10.5011.20 Gra mofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 L. Langlois' orkest 1.502.20 Gramofoon muziek. 5.20 Luiksch kwartet 6.35 Om roepdansorkest 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Omroeporkest 9.35 Cabaretpro-; gramma 10.05 Zang 10.4511.20 Om roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Blaasorkest van de Rijksarbeidsdienst 8.20 Rijksuitzending „Auf gut Deutsch" 8.50 Gramofoonmuziek 9.20 Berichten 9.50 Trioconcert 10.05 Berichten 10.2511.20 Het Frankforter Omroepklein orkest m. m. v. pianoduo. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. 3e Programma: 8.00 Keulen 9.50 diver sen 10.40 Parijs R. 12.05 Radio PTT- Nord 12.20 Brussel VL 13.30 Keulen 14.20 Radio PTT Nord 1505 Parijs R. 15.35 London Reg. 16.50 Keulen 17 20 Brussel Fr. 18.20 London Reg. 18.40 Keulen 19.05 Brussel Fr. 19.20 Keulen 20.20 Brussel Fr. 20.35 Parijs R. 22.50 Keulen 23.20 R. Danmark of div. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 Gram.muz. GR.D. 10.35 Droitwich 14.20 London Reg. 15.10 Droitwich 18.40 London Reg. 19.20 Droitwich. bedrijf tegen te gaan en dank zij 'het actieve optreden van de rijksveldwacht, is den laat sten tijd al menige overtreder veroordeeld. Dat men daarbij echter ook voor eigen aardige gevallen komt te staan, bewees een zaak, welke voor den kantonrechter te Alp hen aan den Rijn diende. Ben vrachtrijder van Bodegraven op Leiden was onderweg door een rijksveldwachter aangehouden en in het bezit gevonden van een couvert, waarin een lapje stof en een briefje, dat een bestelling inhield. Het be trof hier een opdracht van een cliënte van den vrachtrijder, die het briefje aan een winkelier te Leiden ter hand moest stellen, om de verlangde stof onmiddellij'k te kun nen meenemen. De man beriep er zich voor den kanton rechter op, dat zyn voorouders al vijftig jaar lang op deze wijze voor dorpsbewoners boodschappen in de stad hadden gedaan en betoogde, dat juist dit soort boodschap pen hst hoofdbestaan vormt voor de vracht rijders. De ambtenaar van het O. M. zag ook hier in echter een ontduiking van Postwet, om dat de vrachtrijder z.i. niet alleen betaald kreeg voor het vervoer van het pakje, dat hy uit Leiden mee terug bracht, maar ook voor het bezorgen van den brief. Spr. be riep zich daarbij op een uitspraak van den kantonrechter te 's-Gravenhage, die on langs een vrachtrijder, die vooreen medicus een fleschje met een schriftelijke bestelling vervoerde, eveneens had veroordeeld. Verd. merkte echter op, dat hij van zijn cliënte in het geheel niets betaald had ge kregen, omdat hij de bestelling, tengevolge van het in beslag nemen van den brief, niet had kunnen uitvoeren. De kantonrechter achtte, in verband hiermede, de overtreding niet bewezen en sprak den vrachtrijder vrij. „N.R.Crt." „Hallo, Karei, ik heb gehoord, dat je ge trouwd bent!" „Ja, dat is zoo". „Gefeliciteerd kerel, gefeliciteerd dat huwelijk heeft je, naar men zegt, 100.000 gulden ingebracht..7" „Mijn hemel, leeren de menschen nu nóóit af ailej te overdrijven! Men schynt geheel te vergeten, dat ik tien gulden on- koaten had voor een verlovingsring!"

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15