SMIGLY-RYDZ TE WILNA. Mysteries rondom „Vredelust" 3)e Goii/zxMit Kolonel J Harberts van den generalen staf, die per 1 Mei a.s. benoemd zal worden tot generaal-majoor, inspecteur der artillerie De dameshockey-landenwedstrijd Ne derland - Duitschland, welke Zondag te Bussum gespeeld werd, werd door de Duitsche vertegenwoordigsters met 2—1 gewonnen. Een aardige actiefoto uit deze ontmoeting Het prachtige voorjaarsweer lokte Zondag duizenden naar Scheveningen. Een kijkje op de geweldige drukte op de terrassen aan den boulevard Aan vice-admiraal J. Th. Furstner is Zaterdag door den zaakgelastigde van Cuba namens diens regeering op de legatie te Den Haag een hooge onder scheiding uitgereikt in tegenwoordigheid van een groot aantal leden van het corps diolomatique Te Vught werd Zondag de nationale Boschloop over 5 K.M gehouden, waaraan vele prominenten uit de sportwereld deelnamen De deelnemers in de D-klasse onderweg Een geweldige menschenmassa was op het groote plein te Wilna bijeen om maarschalk Smigly-Rydz te begroeten bij zijn bezoek aan de stad in verband met besprekingen betreffende het conflict Polen Lithauen, dat inmiddels is bijgelegd ai het Olympisch stadion te Amsterdam werd Zondag de landenwedstrijd hockey Nederland - België gespeeld, welke in een 3 2 overwinning voor het Oranje-team eindigde. Een scrimmage voor het Belgische doel FEUILLE-k ON (Een geval uit de practijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche). door UDO VAN EWOUD. 30) He eenvoudige Amstelveensche landhonwpr.e geloofden dit verhaal, dat geheel aan de fantasie van een naar geld hunkerend man wat ontsproten. Jhr. Ubels behartigde hun belangen op voortreffelijke wijze, zooals zij trouwens niet anders verwacht hadden. Hij reisde persoonlijk naar Frankrijk, waar hij op hun kosten in Parijs een paar genoege- lijke dagen beleefde om terug te keeren met eenige grossen van hypotheek op ge fingeerde panden en landerijen in de om geving van Amiëns, voor een totaal be drag van vijftigduizend gulden.. De groote slag, die jhr. Ubels zich ge droomd had, bleef echter uit. Het was geen tijd voor groote slagen en voor het geld der Amstelveensche boeren kreeg hij slechts waardelooze effecten. Twee, drie jaar lang lieten de dachtoffers zich bij de neus nemen. De notaris betaalde prompt op tijd de rente, die, in verhouding tot hetgeen in Nederland werd berekend, zoo hoog was, dat aan aflossing niet werd gedacht. De stemming aan de beurs werd wat beter en jhr. Ubels kreeg weer hoop. De jaren van tegenspoed hadden hem tot nadenken ge bracht en al dien tijd was hij er in ge slaagd door een belangrijke bezuiniging op zijn uitgaven de moeilijkheden het hoofd te bieden. Misschien zou het hem nog ge lukken binnen afzienbaren tijd zijn schuld af te doenMaar toen barstte de bom. Dat was tegen het einde van het vorige jaar geweest. Een der bedrogen boeren was er dooi toevallige familierelaties achter gekomen, dat de flinke Hollandsche boerenzoon wien hij door bemiddeling van jhr. Ubels een hypotheek zou hebben verstrekt, in Noord-Frankrijk onbekend was. Een ver der onderzoek bracht het geraffineerde be drog aan het licht. Voor elk andei zouder. onder deze omstandigheden twee weger, hebben opengestaan: een gang naar den no taris of naar de politie. Maar deze gedu peerde landbouwer deed geen van beiden. Een aanklacht bij de politie zou vrijwel zeker tot gevolg hebben, dat hij zijn geld kwijt was, daar de notaris dan zeker zou worden gearresteerd en om jhr. Ubels, wiens vader reeds zijn zaken op zoo voor treffelijke wijze had behartigd, de ge- wenschte opheldering te gaan vragen, daar voor ontbrak hem de moed. Hij koos den weg, dien zijn boerensluwheid hem wees en stelde zich in verbinding met Loucheur. wiens Fransch klinkende naam juist in dit geval iets aantrekkelijks had. En Loucheui had er raad op geweten. Hij drukte hei slachtoffer op het hart te zwijgen tegen over zijn lotgenooten en garandeerde hem dat hij in dat geval binnen drie maanden zyn geld terug zou hebben. Het ging om een bedrag van tienduizend gulden. Loucheui vroeg er tweeduizend bij voor zijn „be moeienissen" en liet bij den notaris dr vrees achter, dat hy later ook nog eens op dezelfde wijze als „zaakwaarnemer" van de andere gedupeerden zou optreden. In zijn radeloosheid was Ubels naar zijn buurman en oud-studiegenoot, mr. van Opweeghen geloopen en deze had zich, zij het ook schoorvoetend, want Ubels vreemd gedrag van vroeger jaren lag hem nog vrij versch in het geheugen, bereid verklaard hem de reddende hand te bieden Van Op weeghen had begrepen, dat hier in eens schoon schip moest worden gemaakt, wani bij een regeling met Loucheur's cliënt al leen zou de Belg ,iet zeker niet laten Trouwens, het ging er ook om der jonger notaris nog een kans te geven iets van zijn leven te maken en dat zou ten slotte alleer mogelijk zijn, wanneer deze ondragelijkt schuldenlast geheel van zijn schouders werd genomen. Men was er in geslaagd het benoodigde bedrag vóór den vastge stelden datum bijeen te krijgen en dezer, ochtend waren zij ten slotte ook met Lou cheur, die aanspraak maakte op een be hoorlijke „provisie", tot overeenstemming gekomen. Geleidelijk om bij de andere slachtoffers geen argwaan te wekken zouden de gefingeerde hypotheken worden afgelost van de door vrienden en kennis sen bijeen gebrachte som. welke reeds bij een soliede bankinsteling was gedeponeerd en daarmee was Ubels' schuld afgedaan, zij het dan, dat hij waarschijnlijk nog eenigr jaren lang de grootste zuinigheid zou moe ten betrachten om hel geleende bedrag ir zy'n geheel te kunnen terugbetalen. „U ziet dus", zoo besloot van Opwee ghen zijn verhaal, „dat er geen reden is voor een strafrechtelijke vervolging. Ik blijf er u borg voor, dat deze zaak in orde komt, inspecteur en ik verzoek u daarom nogmaals dringend mijn mededeelingen als strikt vertrouwelijk te willen beschou wen." „Wanneer deze kwestie geheel op zich zelf staat", antwoordde Sanders voorzich tig. „wil ik u gaarne beloven, dai uw ont hullingen mij voorloopig geen aanleiding zullen geven tot een politionneel onderzoek, maar acht u de mogelijkheid uitgesloten, dat de moord in uw villa met een en an der verband houdt?" Van Opweeghen aarzelde even Einde lijk zei hij: „Met zekerheid kan ik u daar omtrent natuurlijk niets mededeelen, maai ik zou niet weten wat jhr. Ubels er tot zou hebben kunnen brengen om op eer oogenblik, dat de zaak reeds vrijwel gere geld was. zijn geweten nog te belasten mei een moord. Zoo goed als u, heb ook ik een oogenblik aan de mogelijkheid gedacht, dat hij den dader zou kunnen zijn en ik heb hem daarom voorzichtig gepolst. Hij toonde zich echter even verbaasd over dit mis drijf als ik en al moge hij het dan vroe ger wel eens met zijn geweten op een ac- .-oordje hebben gegooid, zoo'n comedianl lijkt hij mij niet. dat hij deze verwonde ring zou hebben kunnen veinzen' Sanders was» daar niet zoo stellig var. overtuigd als zijn bezoeker; een jaren langt ervaring bij de politie had hem ten aan zien van de oprechtheid van hei mensch dom en vooral van hen. die zich met duis tere zaken bezig hielden, eenigszins scep tisch gemaakt, maar daar hij over dit spe ciale geval niet kon oordeelen, achtte hi; het niet noodig er verder op in te gaan. „Welken indruk hebt u van »l:en Lou cheur gekregen?" vroeg hy, var. het on lerwerp afstappend. „Een chanteur!" antwoordde van Op weeghen gedecideerd. „Een zeer gevaarlijk individu, dat zoo spoedig mogelijk over de grens moest worden gezet. Wat hem naar Amsterdam heeft gedreven, weet ik met. maar voor mij staat het vast, dat wij van dat soort lieden er hier te lande meer dan genoeg hebben. Vermoedelijk is hem in Bel gië de grond te heet onder de voeten ge- vorden. „Denkt u, dat hij iets met der: moord litstaande kan hebben?" „Een dergelijk sujet acht ik tot alles in staat", antwoordde van OOpweeghen, die aan zijn kennismaking met den Belg wel zeer onaangename herinneringen moest hebben behouden. „Als u mij echter vraagt in welk verband deze man tot den moord zou kunnen staan, moet ik u het antwoord schuldig blijven. Ik heb mijn hersenen al urenlang met deze puzzle gepijnigd, maar tot dusver zonder eenig resultaat. Zoolang niets bekend is omtrent de motieven van den moord zal het uiterst moeilijk zijn den lader te vinden Met deze laatste opmberking kon San ders zich geheel vereenigen, maar hij wachtte zich wel daarvan iets te laten blij ken en toen hij kort daarop afscheid nam van zijn bezoeker, bewees hij opzettelijk nog niets van zijn optimisme te hebben ver loren. „Wij zullen eens afwachten, wat de avond brengt, meneer van Opweeghen. Bij de politie is den laatsten tijd een nieuw spreekwoord in zwang: Het zijn niet allen Ossenaren, die zich met een misdaad bezg houden! Het is een duister geval, maar slechts weinig duistere zaken zijn nooit tol klaarheid gebracht...." Wordt verve1

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8