STADS NIEUWS Laatste berichten Biargerlaüke Stand TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN MAANDAG 21 MAART 1938 PE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG S Mr. A. v. d. ELSTt In den ouderdom van 73 jaar is Zater dagmorgen plotseling cp reis overleden de heer mr. A. van der Eist, in leven ambte naar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Leiden. Mr van der Eist was Vrijdag met zijn echtgenoote voor 'n uitstapje naar Mona co vertrokken. Zaterdagmorgen, tien minuten voordat zij Monaco bereikt hadden, werd mr. v. d. Eist onwel en overleed daarna spoedig, vermoedelijk door een hartverlamming ge troffen. Mr. v. d. Eist werd 4 Januari 18S5 te Dordrecht geboren. Na zijn lagere en mid delbare studiën werd hij ingeschreven als student in de rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Universiteit, alwaar hij op 4 Oc tober 1890 op stellingen promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. Na zijn promotie vestigde hij zich als ad vocaat te Dordecht, waar hij gedurende 'n achttal jaren practijk uitoefende. Op 2 Mei 1899 werd hij benoemd tot Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Alkmaar. Ruim een jaar later, op 23 Juli 1900, volgde zijn benoeming in gelijke functie te Leiden, al waar hij tot begin 1935 is werkzaam ge weest, terwijl hij vele jaren tegelijkertijd de functie van Ambtenaar te Alphen aan den Rijn waarnam. Op zijn verzoek, werd hem met ingang van 1 Februari 1935 eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking. Tegelijkertijd werd het parket van het Leidsch Kanton gerecht opgeheven en gevoegd bij dat van Den Haag. Op Woensdag 30 Januari 1935 nam hij op plechtige wijze afscheid uit zijn func tie, waarbij de kantonrechter, mr. F. Lig- tenberg, de vele verdiensten van den heer v. d. Eist in waardeerende woorden tot uiting bracht, terwijl vele andere sprekers nog het woord voerden. De heer v. d. Eist nam tijdens zijn le ven een ruime plaats in het openbare le ven in.. Van 1 Sept. 1903 tot 1916 had mr. v. d. EiSt zitting in den Leidschen -gemeente raad als afgevaardigde van den Vrijz. De- mocratischen Bond. Hij had als zoodanig zitting in de commissies van redactie van huishoudelijke verordeningen, van Ende geest en van het Oud-Archief. Jarenlang had hij zitting in den Voogdijraad, hij was 25 jaar secretaris van het Centraal Ge nootschap van Vacantie- en Herstellings oorden, hij was oprichter en vele jaren lid van de Kunstvereenigng, welke in het Nutsgebouw zetelde, lange jaren president van het Nut van 't Algemeen, oprichter en nog lid van de Openbare Leeszaal Rsuvens, hij had zitting in den Bcnd tegen kwak zalverij en was commissaris van Brouwers Aardewerkfabriek. Hedenmorgen bij den aanvang van de zitting van 't Leidsch Kantongerecht heeft een korte herdenking van wijlen mr. v. d. Eist plaats gehad. De kantonrechter, mr. F. Ligtenberg, de Ambtenaar van het O. M., mr. Bakhoven, de Griffier, mr. v. Oordt en de deurwaar der, de heer v. d. Woude, spraken eenige herdenkingswoorden. K. F. H. VAN HIELE t In den ouderdom van bijna 59 jaar is gistermorgen ten zijnen huize plotseling overleden de heer K. F. H. van Hiele, administratief ambtenaar bij den dienst van Gemeentewerken alhier. De heer van Hiele had gistermorgen thuis nog eenige werkzaamheden verricht. Na afloop daarvan voelde hij zich onwel en begaf zich te bed, doch eenige oogen- blikken later is hij overleden. Do thans overledene kwam op 1 Aug. 19D3 in gemeentedienst den dienst van Bouw. en Woningtoezicht erï kreeg op 1 Jna. 1905 zijn vaste aanstelling. Toen de heer Verhoog commandant der brandweer was. is de heer v. Hiele tal van jaren boekhouder van dezen dienst geweest. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Woensdag op Rhijnhof plaats hebben. PROPAGANDACLUB „DR. SCHAEPMAN" EN DE R. K. JEUGDIGE WERKELOOZEN. Zoowel de propagandisten van Dr. Schaep man, als de leden van de St. Joseph-Gez. en de R. K. jeugidge werkloozen worden uitgenoodigd tot een bijeenkomst op Woens dag 23 Maart, des avonds cm half negen cp de bovenzaal van de St. Joseph-Gez., Rapenburg 52. De propagandaclub „Dr. Schaepman" heeft het initiaiie'f genomen om ons in ons werken voor de R. K. jeugdige werkloozen te helpen. Zij is er van doordrongen, dat het werk voor de R. K. jeugdige werkloozen in on zen tijd allernoodzakelijkst is, endat n.en zonder geld niets bereikt; daarom heeft zij zich gepresenteerd en neemt op eigen verzoek de leiding op zich van deze actie. Leze actie komt in 't kort hier op neer, geld middelen verschaffen om zoo het werk voor de R. K. jeugdige werkloozen te kun nen voortzetten. Op het oogenblik slaat het er zoo voor, dat wij binnenkort moeten sluiten. Vanzelfsprekend zullen zeer vele ieóen van „Dr. Schaepman", zoowel man nelijke als vrouwelijk, bij deze besprekin gen aanwezig zijn. Stelt uw bestuur niet te leur. Het gaat hier om een paar weken werk. 6000 circulaires zijn gedrukt, zij moe ten worden verspreid bij alle Katholieken 'an de stad, de circulaires moeien per soonlijk worden afgegeven en na enkele agen moet men antwoord komen halen. „Dr. Schaepman" neemt de leiding op - zich, maar zou zeer gaarne zien, dat het aantal leden, dat zich reeds opgaf werd ver sterkt met nog meerdere uit haar eigen ïeden; met leder, van de St. Joseph-Gezel- len en met jeugdige werkloozen. Leden van oe St. Joseph-Gezellen, welke Gezel, die het geluk heeft nog te werken, zal niet gaarne aan deze actie medewerken, hulp bieden aan hen, die wel zouden willen werken, rraar niet kunnen. Gij werkt, weest blij en dankbaar, en helpt in dezen uw werkloozen broeder. Het meest geïnteresseerd bij dit werk zijn wel de R. K. jeugdige werkloozen, en daar om mogen wij toch zeker rekenen op jullie belangstelling en medewerking. Helpt mede, rpdat wij kunnen voortgaan met onze werkgelegenheid en deze nog kunnx uitt- breiden met tooneel, zang en ontspan ning en vooral opdat wij ons zomerprogram kunnen ten uitvoer brengen. Dus Propagandisten, Gezellen en Jeug dige Werkloozen, gij zijt allen present, Woensdagavond om half negen in het ge bouw der St. Joseph-Gezellen, Rapenburg 52. Lorentzkade 16. H. SCHRAMA, pr. Giro 314325. DE TARIEVEN DER LICHTFABRIEKEN. Namens den Kon. Ned. Middenstands bond is dezer dagen opnieuw een adres aan de Tweede Kamer gericht inzake de wette lijke regeling van de electriciteitsvoorzie- ning in Nederland. Uit het feitenmateriaal is gebleken, dat nog veel ernstiger dan bij een gewone indi recte belasting kleine ondernemers zwaar der worden belast dan de grootere en kapi- taalprachtige ondernemingen. Wie in staat is om zelf stroom oo te wekken, kan van de electrische bedrijven aanmerkelijke prijsverlaging bedingen. Meer dan 30 gevallen worden in deze beschouwingen omschreven. Daaraan zijn de volgende Leidsche gevallen ont leend: De Minerva Sociëteit te Leiden betaal de voor den electrischen stroom, welke het gemeentebedrijf haar leverde pl.m. 14 ct. per K.W.h. Men vond dit wel wat duur en men overwoog plannen om een Dieselmo tor aan te schaffen, waardoor de stroom- priis zou komen op pl.m. 5 cent per k.W.h. Zoodra de Lichtfabrieken van deze plan nen hoorden. verlaad-"-! zij haar tarieven tot pl m. 7 cent per k.W.h. De wollendekensfabriek v/h Zaalberg te Leiden, slaagde er twee jaar geleden in. door de Lichtfabrieken „het denkbeeld voor te houden", dat Dieselmotoren zouden worden aangeschaft, het tarief verlaagd te kruien tot 3 y. cent. Dit denkbeeld werd verleden jaar weer voorgehouden (wii willen niet den term „dreigen met zelfopwekking" gebruiken) met het gevolg, dat daaroo stroom geleverd werd voor 1% cent per k.W.h.! OPLICHTING EN DIEFSTALLEN. Door de politie is aangehouden de 55- jarige H. J. H. wonende alhier, die zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting van een bedrag van 1100.—. Deze mijnheer was in kennis gekomen met een zekere rnej. N. alhier die eenige middelen bezat. H. gaf voor zelf ook niet onbemiddeld te zijn en door schoone voorspiegelingen wist hij mej. N. te bewegen hem 1100.— ter hand te stellen, waarvoor hij een effect zou koopen. Hij ontving het geld in ter mijnen. Van het koopen van geldswaardi ge papieren kwam natuurlijk niet. H maakte het geld op en mej. N., zich be drogen ziende, deed aangifte bij de poli tie. Op verzoek van den Commissaris van politie te Bergen op Zoom is alhier aange houden A. F., gedomicilieerd te R'dam, die gezocht werd wegens diefstal van een bedrag van 800.Hij had ook nog eenige dagen hechtenis te goed subsidair ene boete te betalen. Door de politie is voorts aangehou den het minderjarig meisje H. J. v. S. die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een damesrijwiel. Zij was ontvlucht uit hst verbeteringsgesticht te Zetten. De politie stelde haar ter beschikking van den Officier van Justitie. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 4686. Naamlooze Ven nootschap Meelfabriek „de Sleutels" voor heen de Koster Co. Leiden, 2e Looyers- straat 35. Procuratie verleend aan: A. D. de Koster en H. J. de Koster, Leiden (B.P.). 6814. R.K. Begrafenis Associatie „Ad Sanctos". Leiden, van Bemmelenstraat 5. Door uittreding van den vennoot J. A. van Polanen is de vennootschap onder fir ma ontbonden (dd. 15 Maart 1938) en wordt de zaak voortgezet door: H. A. van Polanen, als eenig eigenaar, onder den naam: Begrafenis Associatie „Ad Sanc tos." Brand in een autobus. Gistermorgen te half elf is op het Sta tionsplein een stilstaande autobus van de Eltax, welke bestuurd werd door de 36- jarigo A. R., tengevolge van kortsluiting in brand gevlogen. Omstanders probeerden met behulp van zand en een minimax de vlammen te dooven, doch dat gelukte niet. De politie-bfandweer heeft het vuur daarna met een slag op ae motorspuit ge- bluscht. De autobus werd ernstig gescha- digd, zoowel aan de motor als aan de ca- rosseerie. Tooneel RICHARD VAN BORDEAUX Goede uitvoering door het L.S.T. in den Leidschen Schouwburg We hebben het Leidsch Studenten Too neel bij zijn jaarlijksche uitvoering in den Leidschen Schouwburg wel eens slechter gezien. Slechter èn om de keuze van het tooneelstuk èn om de opvoering zelf. Waar mee we dus al aanstonds constateeren mo gen, dat we de uitvoering van „Richard van Bordeaux" in alle opzichten geslaagd mo gen noemen. Er bestond als steeds goede belangstel ling voor deze Schouwburg-uitvoering. On der de aanwezigen merkten we o.m. op den burgemeester der gemeente, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den rector mag nificus der Leidsche Universiteit prof. dr. J. A. J. Barge, den garnizoenscommandant overste Iongh, het collegium van het L.S. C., de V.V.S.L., andere studentenorganisa ties, enz. Over den inhoud van „Richard van Bor deaux", een spel in 11 tafereelen, naar het Engelsch van Gordon Daviot, kunnen we het volgende zeggen: De Zwarte Prins, zoon van Edward III, die vóór zijn vader stierf, had een zoon Richard, geboren te Bordeaux. In 1377 werd hij op tien-jarigen leeftijd Richard II van Engeland en is achttien als het stuk begint. Zijn ooms, de hertogen van Lan» caster (Jan van Gent), Ycrk en Glouces ter staan vijandig tegenover zijn idealen en zijn buitenlandsche politiek en trachten zijn macht in het Parlement te beknotten. De graaf van Arundel stond vroeger aan het hoofd van 'skonings leger, en Thomas Arundel, aartsbisschop van Canterbury, is zijn broer. Robert de Vere, graaf van Oxford, vriend van den koning, stierf in ballingschap, in 1389, op jacht gedood door een everzwijn. Thcmas Mowbray, graaf van Nottingham en later de eerste hertog van Norfolk, stierf in ballingschap in 1399. Richard II stierf in Pontefract (Pomfret) Castle in 1399. Het is niet zeker of hij ver moord werd. Een spel in 11 tafereelen Dat is 'n zware opgaaf, niet alleen voor de toonee- listen, ook voor de toeschouwers. Telkens opnieuw en dan zoovele malen opnieuw voor het voetlicht te moeten treden ver- eischt bijzondere inspanning van speel sters en spelers. Maar van den toeschou wer wordt eveneens groote inspanning en hooge concentratie geëischt om zoovele tafereelen tot één geheel te kunnen ver werken, en dit nog temeer wanneer zco- veel personen .als hier een rol te vervul len hebben. Wanneer we dit de bezwaren noemen, welke wij bij deze uitvoering gevoelden, dan mogen we voor de vertolking een woord van lof aan de dames en heeren, die de uitvoering verzorgden, zeker niet achter wege laten. Er is vroeger wel eens veel slechter gespeeld en de uitvoering van gisteravond liep nu eens heerlijk vlot. Juiste typeering van personen, goede rol- kennis, vlot spel dus en derhalve aandacht en gespannen volgen door de toeschouwers, waardoor als vanzelf een band tusschen tooneel en zaal ontstaat. Er is goed dcor sommigen zelfs uitste kend gespeeld. Het begin was wat schuch ter, mede waarschijnlijk doordat er veel te zacht gesproken werd. Daardoor was het voor de toehoorders in den beginne wat moeilijk om het spel te volgen. Maar allengs vlotte het beter. A. W. Thöne vertolkte de rol van Ri- gard II, koning van Engeland, mej. E. van Roggen, die van de kcningin Anne van Bohemen. Zij werden door verschillende andere hoofdrolvertolkers uitstekend bij gestaan. Dat waren b.v. A. Seret als Ro bert de Vere graaf van Oxford, P. D. van Royen als hertog van Gloucester, A. Ro bertson als hertog van Lancaster en C. D. Winkel als hertcg van York. Maar daar waren er nog meer. De heer P. H. J. Wi- chers gaf 'n uitstekende vertolking van den rol van Thomas Arundel, aartsbisschop van Canterbury, H. G. van Duyl als kan selier Michael de la Pole, R. Muller als Sir Simon Burley. We noemen deze allen zonder daardoor aan de prestaties van de overige medespelenden te kcrt te willen doen. De costumeering viel zeer in den smaak. Rijk aan afwisseling door een sterke kleur- schakeering, royaal van uitvoering met wijde en lange overkleeding en mantels schakeering, royaal van uitvoering met wij de en lange overkleeding en mantels maak te een en ander 'n gunstigen indruk. Grimee ring en kapwerk sloten zich daarbij uit stekend aan. Gordijnen, meubels en re- quisieten voldeden goed. Ter inleiding van elk tafereel werd middeleeuwsche muziek op gramofoonplaten ten gshoore gebracht. Veel daarvan ging door het geroezemoes in de zaal verleren. 't Was reeds middernacht teen de uit voering ten einde was, natuurlijk veel te laat en toen kwam de gebruikelijke bloe menhulde nog met veel toespraken van Collegium, V.V.S.L., de Vrouwelijke Stu denten Tooneelver.,, zusterverenigingen, kransen en bloemen aan het L.S.T., speel sters en spelers, benevens de herdenking van het feit, dat het honderd jaar geleden was, dat de studenten het recht op de studentenbanken in den Schouwburg zich verwierven. En het was half één toen we den Schouwburg verlieten. Grafin Mariza. Fritsch Hirsch Operette. De bekende en een der aardigste operettes, welke Frils Hirsch hier ten tooneele pleegt te brengen, „Grafin Mariza", trok gister avond weer een bijna geheele bezette Leid sche Schouwburg. Het is de overbekende operette van Em merich Kalman, spelend op het landgoed van een Hongaarsche gravin, die om aan alle liefdesaanzoeken een einde te maken per annonce in de bladen bekend maakt, dat zij verloofd is met Baron Zsupan, die naar zij meent niet bestaat. Maar hij bestaat wel en hij verschijnt ook prompt op het landgoed om zijn „bruid" te zien. Daar is ook de „Verwalter", een jonge man die zich heeft opgeofferd voor zijn vader en hier nu zijn adellijke titel verbergt en arbeidt om voor zijn adellijke zuster Lisa een bruidsriat te verdienen. En na vele aardige en komische scènes vindt niet alleen Mariza haar Verwal- ter. maar Lisa krijgt bovendien haar baron. Met de van Frits Hirsch bekende verve is deze Hongaarsche oprette ten tooneele ge bracht. De aankleeding was af en het be gin, de meisjes en de jongens van het land dansend in Hongaarsche kleeding was dan ook al aanstonds weer opnieuw een verrassing. Daarbij had de Zigeunermuziek, welke het gegeven voor een groot deel op het too neel begeleidde, een voorname plaats en dat het Béla Kis was, die hier de primas speelde, verhoogde de charme hiervan be langrijk. Frits Hirsch zelf haa slechts de rol van kamerdienaar, maar hij maakte er natuur lijk weer iets zeer bijzonders van, zoodat de zaal het herhaaldelijk uitgierde. En zonder een liedje vertrok hij natuurlijk niet. Zijn „Arg're dich nicht" was kostelijk en als zoovele anderen moest ook hij te rugkomen. Hilde van Prix was een lieftallige Ma riza met een schoone stem, Claire Clairy als gast een vermakelijke Lisa, Paul Harden gaf een prachtig type van den dwazen ba ron Zsupan, terwijl Egon Karter den „Ver walter" zeer goed vertolkte. Een aanmerking? Misschien hadden Egon Karter en Hilde van Prix nog iets meer Hongaarsch temperament kunnen hebben. Maar alles bijeen waren spel, dansen, zang, muziek en aankleeding zoo goed als vol maakt. Het talrijke publiek heeft zich dan ook niet onbetuigd gelaten en na veel open doekjes Frits Hirsch en de zijnen aan het einde een ovatie bereid. ZIE VERDER STADSNIEUWS PAG. 14. omgfving OEGSTGEEST Stille Omgang. Aan den Stillen Om gang hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag 86 inwoners van deze gemeente deelgenomen. Om 11 uur wehrd in de St. Willibrorduskerk een Lof gecelebreerd, door den Pastoor, waaronder deze een toe spraak hield. Te 11 uur vertrokken de be devaartgangers per tram via Haar'em naar Amsterdam. In de kapel van de Broeders van St. Joannes de Deo aan de Keizers gracht werd een Lof gecelebreerd, waar onder kapelaan Martens een predicatie hield. Na den omgang werd door Kape laan Martens de H. Mis opgedragen, waar na het ontbijt gebruikt werd bij de Eerw. Broeders. INGENIEUZE BALDADIGHEID. Twee jeugdige scholiertjes van 9 en 12 jaar te 's-Gravenhage, hebben gisteroch tend een ifieuw soort baldadigheid in de branche van net vuurtje stoken uitgedacht. Met behulp van een brandglas zijn zij er namelijk in geslaagd in de van Beyeren- straat in de etalage van een schoenwinkel brand te stichten, zoodat de geheele winkel spoedig een vuurzee was en groote schade werd aangericht. De brandweer zag zich genoodzaakt met een motorspuit het vuur te bestrijden. BOSCHBRANDEN IN BRABANT. De groote droogte van de laatste weken heeft ertoe geleid, dat gisteren, toen ieder een in bosch en hei vertoefde, tal van bran den werden gcs-gnaleera, die groote opper vlakten natuurschoon hebben vernield. In Waalre heeft het gebrand in het na tuurreservaat „de Horcht" en voorts langs diverse vennen. Op het grondgebied van de gemeente Eindhoven moest de brandweer Zaterdag en Zondag tien keer uitrukken. Lt gemeente Luikgestel, aan de Belgische grens, zag een oppervlakte van 50 H.A. ge- meenteheide zwart geblakerd toen gister middag een hevige heidebrand, die in Bel- g,-ë was ontstaan, naar Nederlandsche ge- b:ed oversloeg Zeven hectarep bosch, eigendom van de weduwe Melskens, gut- gen in de vlammen op. BOERDERIJTJE UITGEBRAND. Hedenochtend om kwart over negen werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand, in een alleenstaand boer derijtje aan den voet van den Buiksloter- cijk, aan de overzijde van het IJ. Het huisje, c!aL uit een var. steen opgetrokken woon gedeelte en een groote houten schuur be stond, was weldra in vlammen gehuld. Aan gezien de aan ae andere zijde van den dijk gelegen nieuwe woonhuizen tengevolge van de windrichting ernstig gevaar op- hepen, werd het alarm „middelbrand" ge geven, waarop zich een motorspuit van de kazerne aan de De Ruyterkade bij die van den post Plaatijzer weg voegde. De blussching leverde echter weinig moei lijkheden op, aangezien het vuur, dat met ir. totaal vijf stralen op de waterleiding werd bestreden, aan alle zijden kon worden aangetast. Niettemin brandde de woning geheel uit, terwijl de schuur tot den grond tue afbrandde. Van den inboedel kon niets v orden gered. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in een brandend petroleumtoestcl, waarop een ketel water stond. De bewoon ster van het huisje zag. terwijl zij op het stuk grond in de nabijheid aan het werk was, op een gegeven moment, dat de rieten dakbedekking in brand stond. De schade wordt door verzekering gedekt. LEIDEN. Geboren: Johanna Petronella, dr. van A. Beukers en' J. P. v. Miltenburg. Maria, dr. van J. J. Molenaar en M. Gres- sie. Ada Marie Louise, dr. van J. Roor- da en L. A. W. v. Schaik. Ondertrouwd: J. W. v. Kuijk jm. 21 j<#en E. Molenaar jd. 22 j. L. Hensen jm. 23 j. en J. M. Rijsbergen, jd. 21 j. C. Swaan, jm. 29 j. en J. Filippo, jd. 20 j. M. G. Zeegers, jm. 29 j. en J. Zeegers, jm. 22 j. T. Vos, jm. 22 j. en M. v. Loef jd. 19 j. Overleden: A. A. de Wagenaar, dr. 2 j. B. N. Vliegenthart, m. 52 j. DE WARME MAART. Sedert menschenheugenis niet geconstateerd. Op 20 en 21 Maart is te de Bilt de maxi mum temperatuur hooger geweest dan sedert het begin der waarnemingen, in 1897, zoo vroeg in het jaar is voorgekomen. De maxima zijn geweest 19.8 gr. Celcius op den 20sten en 20.6 gr. op den 21sten. De vroegere hoogste temperatuur tot den 20sten bedroeg 18 9 gr. Celsius, tot den 21sten 19.9 gr. Celsius. ERNSTIG MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA. JOHANNESBURG, 21 Maart (A.N.P.). Negen inboorlingen hebben den dood ge vonden en dertien anderen werden gewond, toen plotseling in de Westernreefs-mijn in Potchefstroom een zwaar rotsblok naar be neden kwam. DE INBESLAGNEMINGEN IN OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Maart. (A. N. P.). In over eenstemming met gouwleider Buerckel heeft de staatspolitie te Weenen bevel ge geven, dat alle in de dagen der „omwente ling" door autoriteiten en formaties der partij in beslag genomen gelden enz., zon der verwijl moeten worden afgedragen aan de plaatselijke bevoegde veiligheids- autoriteiten met bijvoeging van een uit eenzetting omtrent aanleiding en uitvoe ring van de inbeslagneming. Dit heeft ook betrekking op auto's.. Voor wilde acties'en plunderingen, a'dus deze mededeeling ver der, waren reeds in de eerste dagen der „omwenteling" de noodige maatregelen uitgevaardigd, welke ook onverbiddelijk uitgevoerd zijn. SCHACHT IN OOSTENRIJK. LINZ, 21 Maart. (A. N. P.). De presi dent van de Duitsche Rijksbank Schacht is in den loop van den nacht te Linz aan gekomen. Hij zal vandaag met verscheide ne persoonlijkheden besprekingen voeren over economische kwesties en daarna de reis naar Weenen voortzetten. AMSTERDAM, 21 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 367 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 7480, 6572 en 5064 cent per kg. slachtge- wicht; 97 melk- en kalfkoeien 180240 per stuk, 54 vette kalveren 2e kwal. 6268 cent. 3e kwal. 5060 cent per kg. levend gewicht; 235 nuchtere kalveren 5 00 7.50 per stuk, 69 lammeren 2232 per stuk; 429 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90110 kg. 6869 cent, zware 6763 cent en vette 6466 cent per kg. s'achtgewicht. Aangevoerd 3 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Runderen matige aanvoer, vlugge handel en stijf prijshoudend. Vette kalve ren matige aanvoeg handel aanvankelijk willig, afloop kalm, prijzen vast, nuchtere kalveren groote aanvoer, handel traag met lagere prijzen, schaoen matige aanvoer, handel s'eepend, prijzen vast. Varkens be hoorlijke aanvoer, handel willig, prijzen onveranderd. ROTTERDAM, 21 Maart. Vee. Aanvoer: 1545 totaak 530 vette runderen, 184 vette kalveren, 11 nuchtere kalveren, 342 scha pen en lammeren, 478 varkens. 3 biggen. Prijzen per kg.: vette koeien 76. 66 en 50 - 54 cent. vette o^sen 68. 64 en 5254 cent, vette kalveren 1.10, 1.en 7075 cent, varkens (levend gewicht) 56. 55 en 54 cent schaoen 50, 45 en 40 cent, lammeren 60, 55 en 50 cent, Prijzen per stuk: schanen f 28 2520, lammeren f 211815 Over zicht: vette koeien en ossen aanvoer iets korter, handel matig, prijzen le en 2de kwal. iets stijver, vette als vorige week Dinsdag, prima koeien tot 80 cents, prima ossen tot 72 cent, vette kalveren aanvoer klein, handel redelijk, prijzen hooger tot f 1.20. schapen en lammeren aanvoer klein, handel traag, prijzen onveranderd, varkens aanvoer iets grooter. handel tamelijk, prij zen als vorige week. Zeer weinig schapen werden voor export verkocht. VVISSELNüTEERINGLN (AMSTERDAM) Londen 8 971/g Berlijn 72 45 Parijs 5*61/2 Brussel 30..-.8V2 Zwitserland 41 45 Knnpnhaeen 40 05 Stockholm 46 25 Oslo 45.05 New York 1.807/ie Praag 6.32

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3