MINISTER STEENBERGHE VERDEDIGT ZIJN BELEID AGENDA LUCHTVAART MAAKi'AG 21 MAART 1938 DE LE'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Eersle Kamer Krachtige voortzetting van hanteering der bevoegdheden krachtens de verschillende wetten betredende het bedrijfsleven. Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. By onze agenten /O cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT BET WEER 7 AANHOUDEND MOOI WEER De Bilt seint: Verwachting: Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 769.6 te Budapest. Laagste barometerst.: 741.2 te Janmayen. Het gebied van hoogen luchtdruk over het vasteland van West-Europa nam in be- teekenis af. In het Noorden van het waar nemingsgebied blijft de depressiekern van West naar Oost trekken. De depressiege- bieden breiden zich op den Oceaan aan zienlijk naar het Zuiden uit. Het weer op de Britsche Eilanden wordt beheerscht door een secundaire kern van lagen druk, welke hedenmorgen over de Iersche Zee lag. De lucht is er meest zwaar bewolkt, met plaatselijk regen. In den afgeloopen nacht viel in Holyhead 19 m.m. De wind is alleen in de omgeving van het kanaal krachtig uit het Zuiden. Overigens is de wind zwak. Ook Scandinavië verkeert on der invloed van de depressie, een kern ligt over Midden-Zweden. Aan den Zuidkant van deze kern waaien krachtige Zuid-Wes telijke winden. Ook hier is de lucht zwaar bewolkt, met plaatselijk regen. Op het vas teland van West-Europa heerscht mooi voorjaarsweer, met zwakken wind en licht bewolkten hemel. De temperatuur is al leen op Ierland onder normaal, in het ge- heele overige waarnemingsgebied is zij er aanzienlijk boven. Voor morgen wordt voor ons land nog aanhouding van het mooie weer verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 18.8 gr. C. LICHT OP VOOR METSERS e.a. Van Maandagnamiddag 6.43 uur tot Dinsdagmorgen 5.31 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 22 Maart voorm. 5.40 en nam. 6.05 uur. Maan op 0.32 uur Dinsdagnacht. Maan onder 8.48 uur Dinsdagmorgen. BINNENLAND ALARMPROEVEN VOOR DE LUCHTBESCHERMING Te beginnen met a.s. Woensdag des na middags om 3 uur, zullen in de residentie op verschillende plaatsen proeven worden genomen met sirenes ter alarmeering van de bevolking in geval van luchtgevaar. Op genoemd tijdstip zal in het Bezuiden- houtkwartier een door den gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst opgestelde sirene in werking werden gesteld, ter gelegen heid waarvan aan de leden van luchtbe- schermingsvereenigingen formulieren zijn uitgereikt, die ingevuld met het resul taat der bevindingen, aan den hoofdcom missaris van politie moeten worden opge zonden. Woensdag 30 Maart d.a.v. zal in het Be- noordenhoutkwartier een proef worden ge nomen met een op een rijdende auto ge monteerde sirene, welke om ongeveer 11 uur des morgens zal uitrijden. Deze proef wordt den volgenden dag herhaald. Ook hiervoor worden formulieren ter invul ling uitgereikt. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. De landarbeidersbonden hebben eenigen tijd geldeen aan den minister van oecono- mische zaken verzocht, arbitrage op te leg gen aan een aantal ongeorganiseerde bloem bollenpatroons in de bloembollenstreek, waarmee geen overeenstemming kon wor den verkregen over de arbeidsvoorwaarden voor 1938/1939. De minister heeft thans aan uit verzoek gevolg gegeven en tot arbiter benoemd rar. M. G. Levenbach. VOOR VERDEDIGING VAN ONS VADERLAND. Weer mocht de minister van Defensie geldelijke bijdragen ontvangen. Het verheugt den minister van Defensie te kunnen mededeelen, dat hij wederom iwee bijdragen als bewyzen van daadwer kelijke belangstelling in 's lands defensie beeft mogen ontvangen. Bij een bedrag groot f 10.was een schrijven gevoegd van den volgenden in houd: ..Hedenavond las ik in de dagbladen een bericht betreffende een vrijwillige gift van een Nederlandsche vrouw voor versterking van de grensbewaking. Gaarne wil ik dit goede voorbeeld volgen. Daar mijn financieele omstandigheden een groote gift niet toelaten, hoop ik, dat het bijgesloten bedrag van 10.u als geste" toch welkomen zal zijn. God beware ons dierbaar vaderland. Wij willen Holland houden". EEN WERKENDE VROUW. Bij een bedrag groot 1500.was een schrijven gevoegd luidende: „Diep getroffen door den ontstellenden loop der gebeurtenissen in ons werelddeel en elders, waar wapengeweld en onrecht onherstelbaar leed en verderf brengen, verzoek ik Uwe Excellentie om deze bij drage wel te willen aanvaarden en aan te wenden ter verdediging van ons luchtruim en onze grenzen, opdat ons kostbaar vader lijk erfgoed ongerept bewaard blijve". „Ende wij segghen ulieden noch meer, jae segghen het soo luyde, dat wy wel be geerden, dat het niet sy alleene, maar oock ac geheele wereld hoorde: Onderhoudt uwe unie wel. Bewaert uwe unie wel, doen siet nesrstich toe, mijne heeren, dat ghij niet alleene met woorden of bij geheschrifte, maer oock der zaeck ter executie pijlen ('t samen gecnoopt) en de gebonden (houdt)." Prins Willem, apologie. „Deze woorden indachtig geef ik Uwe Ex cellentie eerbiedig in overweging om voor de versterking onzer weermacht een fonds te stichten, zoodat allen Nederlanders de gelegenheid wordt geboden om van hun groote erkentelijkheid en vaderlandsliefde te getuigen". DANKBAAR VADERLANDER EEN LANDELIJK FONDS? Naar aanleiding van het feit, dat Vrijdag op het departement van Defensie door een Nederlandsche vrouw een enveloppe met een bedrag van vijfhonderd gulden is be zorgd voor versterking van de grensbewa king, vernemer wij, dat bij eenige voor aanstaande ingezetenen van 's-Gravenhage de gedachte is opgekomen om in onderlinge samenwerking in deze richting voort te gaan. Getracht zal worden een landelijk comité samen te stellen, dat beoogt gelden bijeen te brengen, ten einde aan Defensie een na tionaal weerbaarheids-geschenk te kunnen aanbieden. Wij vernemen voorts, dat deze actie den tetreffenden autoriteiten niet onwelgeval lig is. DE STILLE OMGANG. Den tweeden nacht 40.000 pelgrims in Amsterdam. Sedert de Stille Omgang wegens overstel pende belangstelling over twee Zondagen moest worden verdeeld, was de tweede Zon dag hoofdzakelijk voor de Amsterdammers. De deelneming in den lande werd echter zoo groot, dat ook deze aanvankelijke in deeling niet kon worden gehandhaafd. Vele plaatsen werden ingedeeld op den tweeden Zondag, terwijl verleden week reeds een drietal Amsterdamsche parochies den om gang maakte. Dezen prachtigen Zaterdagnacht bracht ruim 40.000 mannen en jongelingen op de been. Reeds vroeg hadden de eersten den bidweg aangevangen. Ononderbroken ging het voort, met grooten regelmaat, tot na zessen, toen het alweer klaar dag was. Onder de pelgrims bevonden zich ditmaal de Bisschoppen van Roermond en- Haarlem, mgr. Lemmens en mgr. Huibers. Per spoor werden 17.000 bedevaartgan gers aangevoerd in 17 treinen, waarvan er dertien aan het Centraal station, drie aan de Weesperpoort en één aan de Muiderpoort aankwamen en afreden. Zoowel de aan- en afvoer als de omgang zelve verliepen in de volmaakte orde. DREIGENDE STAKING IN DE SIGARENINDUSTRIE. Zaterdag hebben de vertegenwoordigers der vier arbeidersorganisaties in de sigaren T.dustrie de huidige situatie in deze nijver heid onder oogen gezien. Vastgesteld werd, dat indien de werk gevers van 1 April a-s. af geen zeer belang rijke verbetering invoeren tegen dezen datum de staking zal worden geprocla meerd. Verschillende maatregelen, hiermede ver band houdend, werden voorloopig vastge steld. De organisaties zullen dezer dagen op nieuw bijeenkomen, teneinde definitieve b-esluiten te nemen. PROF. DR. W. J. JONGMANS. Naar de „Msb." verneemt is prof. dr. W. J. Jongmans, directeur van het geologisch bureau voor het Nederlandsche mijngebied, benoemd tot doctor honoris causa van de universiteit van Glasgow. De eerepromotie zal plaats vinden op 22 Juni a.s. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van oeconomische zaken ontleenen wij het vol gende: In de eerste plaats moet naar de stellige overtuiging van den minister worden ge tracht het euvel der werkloosheid te be strijden, door het opwekken van de rege neratieve krachten, waarover ons bedrijfs leven zelf beschikt. Op dit gebied zijn thans alle krachten ingezet, de overheid treedt op velerlei ge bied stimuleerend, een enkele maal zelfs initieerend op. Uiteindelijk zal echter moe ten worden vertrouwd op de eigen kracht van het bedrijfsleven, om, zij het dan met medewerking in velerlei vorm van de overheid, het arbeidsoverschot weer op te nemen. Het eerste punt, waarbij de overheid zal moeten helpen, is de poging tot herstel van de rendabiliteit van de productie, het geen mogelijk is door influenceering zoo wel van de kosten der productie als van haar opbrengst. Dat de beheersching van do kosten van levensonderhoud daarbij van groot belang is, is ook de meening van den minister. Voor zoover een verloging van deze kosten niet valt te bereiken, moet thans hoofdzakelijk doel zijn een stij ging te voorkomen. Zonder dat dit be hoeft te gaan ten koste van den levens standaard van den boerenstand, is een der middelen daartoe gelegen in het wijzigen der crisisheffingen en accijnzen. Dit mid del is herhaaldelijk met succes toegepast. Een verbetering van de rendabili teit, welke uitgaat van de influencee ring van de opbrengsten der produc tie wordt verwezenlijkt en in deze richting wil de minister met kracht doorgaan door de hanteering der bevoegheden, welke hem zijn gegeven door de crisisinvoerwet, de tarief- machtigingswet, de wet op de onder nemersovereenkomsten en de vesti gingswet-kleinbedrijf. Een punt van groote beteekenis voor de ontwikkeling van ons bedrijfsleven en dus voor de werkloosheidsbestrijding blijft steeds gelegeh in de verdere ontwikkeling van onzen export. Het streven van de re geering is er dan ook bij voortduring op gericht op dit gebied resultaten te verwe zenlijken. Wat aangaat de opmerking van enkele leden betreffende de nieuwe lasten, welke op het bedrijfsleven zullen worden gelegd zoo de plannen van den minister van so ciale zaken met betrekking tot de invoe ring van kinderbijslagverzekering e.d. worden verwezenlijkt, diene, dat hij met zijn betrokken ambtgenoot over dit punt voeling heeft gehouden, ten einde te voor komen, dat deze lasten zwaarder zouden worden dan strikt noodzakelijk zou zijn. Naar aanleiding van de opmerkingen van enkele leden met betrekking tot een eventueele verplaatsing der Nederland sche textielindustrie naar Nederlandsch- Indië kan worden medegedeeld, dat in de laatste jaren, vooralsnog op beperkt ter rein, inderdaad in Indië textielgoederen worden aangemaakt, welke vroeger uit sluitend werden ingevoerd. In hoeverre deze ontwikkeling zich in de toekomst verder zal doorzetten, valt op het oogen- blik uiteraard nog moeilijk te voorspellen De in Indië bestaande textielbedrijven, waarvan een tweetal als vestigingen der Nederlandsche industrie is te beschouwen, bewegen zich voorloopig voornamelijk op het gebied der bontweverij, met name op dat der vervaardiging van halfkunstzijden en, in den laatsten tijd, ook van katoenen sarongs. Mr. L. C. BESIER Commandeur in de orde van den Nederlandse hen Leeuw. Bij Kon. Besluit van 18 Maart 1938 is bevordert tot commandeur in de orde van oen Nederlandschen Leeuw: mr. L. C. Be sier, procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. W. J. BERGER. Opvolger van mr. Besier als procureur- generaal bij den Hoogen Raad. Bij K. B. van 18 Maart is met ingang van 1 April 1938 benoemd tot procureur-gene raal bij den Hoogen Raad der Nederlanden: mr. W. J. Berger, thans advocaat-generaal fcy voormeld college. De nieuwe procureur-generaal bij den Hoogen Raad is 7 Februari 1883 te Venlo geboren. Hij genoot zijn gymnasiale oplei ding te Rolduc, en zyn universitaire oplei ding te Leuven en te Amsterdam. In 1907 promoveerde de heer Berger te Amster dam, waarna hij eenigen tijd als adjunct commies werkzaam was aan het departe ment van Justitie. Bij K. B. van 17 Juni 1912 werd hy be noemd tot substituut-griffier van de recht bank te Rotterdam, welk ambt hy in Mei 1916 verwisselde met dat van rechter in de rechtbank te Breda. Drie jaren later werd mr. Berger benoemd tot rechter in de Haag- sche rechtbank. In 1927 werd hij benoemd tot advocaat- generaal by den Hoogen Raad. In hoeverre de Indische industrialisatie op den duur van invloed zal zijn op de werkgelegenheid in Twente en elders laat zich thans nog niet ten volle overzien. De verkoop door middel van automaten. Ook de minister is van meening, dat de verkoop door middel van automaten kan leiden tot ontduiking van de Winkelslui tingswet 1930, zoodat een wettelijke rege ling wellicht niet zal kunnen uitblijven. Bij nadere bestudeering van het aanhan gige wentsontwerp betreffende dit onder werp is hem gebleken, dat nog uitvoerig overleg met belanghebbenden en deskun digen zei moeten worden gevoerd alvo rens de zeer vele moeilijkheden van ver schillenden aard, die zich bij dit vraag stuk voordoen, zullen zijn opgelost. Het afbetalingsstelseL Met de opvatting, dat uit het afbeta lingsstelsel ongunstige gevolgen kunnen voortspruiten, kan de minister instemmen. Hij is echter niet overtuigd, dat die ge heel zullen kunnen worden weggenomen door strengere voorschriften. De huidige wettelijke regeling is eerst sedert kort in werking en hij geeft er de voorkeur aan de resultaten daarvan, eventueel in sa menwerking met zijn ambtgenoot van jus titie, nog eens nauwkeurig na te gaan al vorens zich over verder gaande wettelijke voorschriften te bereden. Middenstand en crisisconventies. Wat de gevaren betreft, die den midden stand bedreigen door de z.g. crisisconven ties, kan de minister het volgende mede deelen, inzonderheid voor wat betreft de margarine- en olieconventies. Toen in het belang van den landbouw boter met een heffing werd belast moest noodzakelijk een belasten van margarine, vetten en oliën volgen, omdat anders verschuivin gen in het verbruik naar die producten zich zouden voordoen, hetgeen ten slotte den steun aan den landbouw illusoir zou maken. Er moest dus een zekere prijsver houding tusschen boter en margarine worden geschapen. Voor margarine werd in dit systeem rekening gehouden met re delijke winstmarges voor producent, han delaar en detaillist. Zou met de belangen van deze laatsten geen' rekening zijn gehouden, dan zou on vermijdelijk een zoodanige prijsstrijd zijn ontketend, dat de handel in margarine, die bij de vroegere prijsverhoudingen tusschen boter en margarine steeds loonend was geweest, als gevolg van het overheidsin grijpen verliesgevend zou zijn geworden. De crisisconcenties zijn derhalve te ^ien als het complement van de steunmaatre gelen voor den landbouw, doch getroffen in het belang van de industrie en den mid denstand in zijn geheel. Voor de oliecon ventie geldt mutatis mutandis hetzelfde. Inderdaad wordt een felle concurx-entie gevoerd in spijsvetten, doch het is onjuist de Unilever hiervoor aansprakelijk te stel len. Deze onderneming heeft zich steeds bereid verklaard mede te werken aan een regeling tot beteugeling van de concurren tie, mits ook de andere bedrijfsgenooten zulks zouden doen. De minister volgt met groote aandacht do ontwikkeling, die plaats vindt in de vleeschwaren- en zeepindustrie. Dat de Unilever de concurrentie in deze bedrijfs takken zou kunnen voeren door de wins ten, gemaakt in de bedrijven, waarvoor conventies zijn gesloten, meent de minis- FRANS HALSTENTOONSTELLING LEVERDE ƒ20.000 OP! Oprichting Haarlemsch fonds voor kunsten en wetenschappen? Het was te verwachten, dat de interna tionale Frans Hals-ten toonstelling, die het vorig jaar met zulk een groot succes gehou den werd ,een belangrijk batig saldo zou opleveren. Naar het gemeentebestuur thans bekend maakt, sluit de rekening van deze expositie met een voordeelig saldo van niet minder dan 20.000. B. en W. stellen thans voor, met dit geld op te richten een Fonds voor Kunsten en Wetenschappen. Over de bestemming der gelden zal het gemeentebestuur zich nader beraden. Wij herinneren eraan, dat van so ciaal-democratische zijde de suggestie is gegeven, door het verstrekken van een by- drage ineens, de Haarlemsche Orkest-Ver- eeniging waarvan het subsidie bedenke lijk gekort moest worden te helpen. Vermoedelijk zullen B. en W. t.z.t. daar toe een voorstel doen, waarvoor de gelden dan uit dit fonds zullen worden geput. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan J. A. R. Bosma, op zijn verzoek eervol ontslag verkend als bur gemeester der gemeente Winterswijk; is aan mr. W. F. F. baron van Verschuer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als I burgemeester der gemeente Beesd. LEIDEN. Maandag, Jongerenafdeeling R.K. Staats partij, café „De Doelen", 8.15 uur. Maandag, R. K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus". Ledenvergade ring, Bondsgebouw, 8 uur. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap", lezing „De Heilige Lidwina" door Pastoor Möller te Voorburg, „Turk", 8.15 uur. Woensdag bridgeavond in Rest. Zarse, o. ausp. der Ned. Reisver. v. Kath. Voor iedereen toegankelijk, 8.15 uur. OillcieëSe CrisispubiicaKzs STEUNREGELING POOTAARDAPPELEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt het volgende 'bekend: Dezer dagen werden aan de telers van goedgekeurde pootaardappelen circulaires met formulieren voor het opgeven van voorraden en het aanvragen van denatura- tie verzonden. De circulaires werden niet toegezonden aan handelaren, daar niet bekend is, wie goedgekeurd pootgoed in voprraad hebben. Handelaren, die voor vergoeding op on verkochte voorraden pootgoed in aanmer king wenschen te kernen, wordt aangeraden deze circulaire met formulieren spoedig aan te vragen bij den Nederlandschen Alge- meenen Keuringsdienst te Wageningen of ce Nederlandsche Akkerbouw Centrale, Bezuidenhout 15, 's-Gravenhage. Alle voorraadsopgaven moeten vóór 1 April a.s. zijn ingezonden aar»,*, het Secreta riaat van den Keuringsdienst van het ge bied, waarin de pootaardappelen liggen op* geslagen. ter te moeten betwijfen. Immers eener- zijds wordt de winst op margarine via de heffing tot het redelijke beperkt, ander zijds valt te bedenken, dat de Unilever een zoo wijde vertakking heeft van be langen, dat de winsten, op margarine in Nederland gemaakt, slechts een klein on derdeel van de totale winst uitmaken. Het is ten zeerste twijfelachtig, of de politiek van dit concern op het gebied van vleesch waren en zeep anders zou zijn, indien de hxargarine- en olieconventie niet zouden bestaan. Het voorkomen, dat bepaalde detailis- ten beneden den gestelden prijs verkoo- pen, is inhaerent aan een prijsafspraak. Zulk een afspraak is slechts te handhaven, indien alle daarbij betrokkenen medewer ken. Zou dit niet geschieden, dan zou dit uiteindelijk leiden tot verhooging van de heffing, hetgeen een nadeel zou opleveren voor den middenstand in zijn geheel. De minister ziet scherp toe, dat de genomen marges niet boven het redelijke uitgaan, zoodat langs dien weg het belang van den consument wordt gewaarborgd. De voorgenomen regeling van markt- en straathandel. Dat een algemeene wettelijke regeling van den markt- en straathandel, waarbij aan de gemeenten ruime bevoegdheden blijven, in het belang is van het publiek, van de neringdoenden in dezen handel en van den gevestigden middenstand, staat voor den minister vast. Elke neiging tot ongemotiveerde centralisatie is hem daar- j bij vreemd. Zonder op het wetsontwerp, i dat thans in voorbereiding is, te willen vooruitloopen kan hij verklaren dat een wettelijke regeling zeker noodzakelijk is nu als gevolg van de uitvoering van de Vestigingswet-kleinbedrijf 1937 het gevaar niet denkbeeldig is dat een ongekend groote toeloop naar den markt- en straat handel zal ontstaan van diegenen, die geen vergunning tot het vestigen van een inrichting kunnen verkrijgen, een toeloop, die noch in het belang van het publiek, noch in dat van den gevestigden midden stand, noch in dat van de bonafide venters en marktlooplieden kan zijn. R. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30. voorheen Boerhaavestr. verleen! hulp dooi gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 HIK tot het ver strekken van de gewensebte inlichtingen, aanmelden van contribucerende leden en aanvragen voor kraamhulp Telet. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. MILITAIR LESVLIEGTUIG OVER DEN I KOP GESLAGEN. Bestuurder ongedeerd. .Hedenmorgen is op het militaire vlieg kamp te Soesterberg een vliegtuig-onge val gebeurd met een Koolhoven-iesvlieg- tuig, dat bijzonder goed is afgeloopen. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door den sergeant-leerlingvlieger Fopma is bij het landen afgegleden en terecht gekomen op een weg, welke het vliegkamp doorsnijdt. Het toestel sloeg ovei den kop en werd ernstig beschadigd. De zitplaats van den bestuurdei werd slecnts zeer l.cht beschadigd. Sergeant Fopma bleef ongedeerd. Met behulp van toegeschoten militairen kon hij uit het toestel worden bevrijd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2