STADS NIEUWS ZEGENING VAN GEREEDSCHAPPEN RECHTZAKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 21 MAART 193» 3E LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 ZINRIJKE PLECHTIGHEID IN LISSK Woensdagavond te uur heeft in de St. Agatha-kerk de zegening plaats van land en tuinbouwgereedschappen. Deze zegening zal geschieden door den weleerw. heer H. Kuyper, rector en alge meen adviseur te Rotterdam. Uit practische overwegingen zullen slechts deputaties van vakafdeelingen aan deze zegening actief kunnen deelnemen. Deze deputaties, die het vaandel hunner vereeniging meenemen, zullen de in ieder vak gebruikelijke gereedschappen ter ze gening Nmen aanbieden. Echter wordt verwacht, dat zoo veel mo gelijk alle leden dezer organisaties deze symbolische zegening van gereedschappen komen bijwonen. De plechtigheid heeft plaats voor het hoogaltaar. De afgevaardigden stellen zich in een kring rond het altaar, het werktuig (schop, vork, etc.) in de linker- en een kaars in de rechterhand. De plechtigheid heeft het volgende ver loop: De priester bidt: Heer God, almachtige Vader, Gij hebt de menschen geschapen en hun de gan- sche aarde gegeven om te bebouwen en te beheerschen. Gij hebt ons bevolen door de kracht van ons zweet de gr->nd van ons land vruchtbaar te maken. Gij hebt in uw oneindige Wijsheid aan ieder onzer zijn werkplaats aangewezen. Het volk antwoordt: Gij gaaft aan ons stervelingen vuur en water. Gij gaaft ons de schatten uwer bergen. Priester: Gij liet de geest der men schen, machines en motoren, werktuig en gereedschap scheppen. Volk: Wij ontvangen het dankbaar als een gave uwer goedheid. Nu brengen wij alles voor uw altaar. P. Voor U zijn de diepste geheimen be kend! V. Onderzoek of wij onzen plicht heb ben gedaan. P. Mogen wij, o Heer, aangenaam zijn in uw oogen, V. zoodat wij in genade uw werkvolk zijn! P. Zegen allen arbeid in ons land, V. zegen het werktuig in onze hand! P. U ter eere zal het strekken, V. tot heil van gezin, stand en volk. P. Kom ons te hulp, H. Jozef, V. bid voor ons bij God onzen Heer. P. Heilige Jozef, gij timmerman Gods, gij hebt in waarheid den Heer der We reld kunen dienen door het werk uwer handen. In uw dagelijks werk is alle arbeid der menschen tot dienst van den Aller hoogste geadeld. In U is gezegend 't ar beidende volk, in U werd aan den onbe kenden werkman een eeuwig eereteeken geschonken. Wij bidden U, wil Gods ge nade afsmeeken, nu wij op uw feestdag U ter eere onze werktuigen naar het Altaar brengen, opdat zij gezegend worden en wij er mee werken mogen naar uw voorbeeld en wij in vromen arbeid leven mogen, tot God ons het arbeidsgemeenschap uit de handen neemt voor alle eeuwigheid! V. Amen. Priester: Wij bidden U, o Heer, om uw zegen over alle werktuigen, die uw werkvolk, in de handen houdt. Zegen het ijzer, de hamers en de tangen, zegen de bijlen en.de spaden, de houweelen en de schroefsleutels, zegen alle werktuigen van deze arbeiders, opdat allen, die ze gebrui ken bij den bouw in de hoogten en in de diepten, in fabrieken en schachten, bij dag en bij nacht, met uw zegen hun werk be ginnen en het gelukkig voleindigen. Volk: Amen. P. Zegen de zeisen en de sikkels, de schoppen en de ploegscharen en alle ge reedschap, dat boeren en knechten bij hun werk gebruiken, opdat zij steeds met uw zegen hun werk beginnen. Dan gaat de priester door de rijen der arbeiders en bespren kelt, alle werktuigen met wij- water, waarbij hij (in 't Latijn) de volgende kerkelijke ze ge- ning spreekt: (Benedictio ad omnia). Onze Hulp is in den Naam des Heeren die hemel en aarde gemaakt heeft. De Heer zij met u en met uwen geest. Laten wij bidden: Heer, door wiens woord alles geheiligd wordt, stort uw zegen uit over al deze werktuigen, en geef, dat al wie ze gebruiken met dankbaarheid vol gens uw wet en wil, door de aanroeping van uw Allerheiligsten Naam. als uw gave ontvangen gezondheid naar het lichaam en bescherming naar de ziel. Door Chris tus onzen Heer. Amen. Daarna wordt het volgende lied gezongen: Wij willen trouw u dienen, Geheel den arbeidsdag Aan ovens en machinen Met iedren namerslag. Aanvaard in uw erbarmen, Der werkers nood en pijn, Laat steeds ons in uw armen, O God, geborgen zijn. Dan bidt de Priester: Laten wij bidden: Wij smeeken U, o Heer, door de voorspraak van den H. Jo zef, dien Gij, o God, aan den arbeiders stand, als bij zonderen Beschermer hebt gegeven, bescherm deze mannen van ons volk, dié U willen dienen met hart en hand. Geef hun genadig, dat hun werktui gen niet ongebruikt moeten blijven lig gen, dat zij rechtvaardig loon ontvangen voor den arbeid, die zij er mee verrichten tot welzijn van ons volk. Laat al hun ar beid hun zelf tot heiligng strekken, opdat zij allen ook eens het loon der ziel mogen ontvangen uit uw hand, bij U in de eeuwi ge heerlijkheid, door Christus onzen Heer. Volk: Amen. Slotgebed. P. Kom ons te hulp, H. Jozef. V. Geef ons uw sterke bescherming. P. Verkrijg ons de kracht om ons werk tuig goed te gebruiken, V. zooals gij in uw werkplaats te Naza reth. P. Laat zoo: al onzen arbeid den Koning dienen, V. aan wien het werkvolk zijn trouw be lijdt. P. Behoed ons allen zoolang wij werken. V. en beschut ons werkliedenverbond. P. En als eens het werktuig onze hand ontvalt, V. mogen dan onze zonen het overnemen van ons. P. Ontvang, H. Jozef, het loflied der werkers V. met U zingen alle werkers van 't land. P. Looft den Heer alle werken der aarde. V. Loof den Heer zijn arbeidend volk, P. Looft den Heer alle fabrieken en schachten. V. Loof den Heer al wat er goed wordt gedaan. P. Looft den den Heer alle machines en krachten V. Looft den Heer gij werktuigen in onze hand. P. Loof den Heer al het werk onzer han den. V. Steeds love den Heer ons biddende hart. R.K. HANDELSREIZIGEKS- VEREENIGING. „St. Christoffel" hield Vrijdag in „De Harmonie" een ledenvergadering. Na de gebruikelijke opening, heette de voorz. den Geest. Adv. en de vele opgekomen leden nartelijk welkom. Spr. hoopte, dta deze ver gadering weer mag worden als vanouds een leerrijke en prettige vergadering, waarna hij de gelegenheid gaf tot het voorlezen der notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Over de gehouden vergadering van vak groep 2 bracht de afgevaardigde een duide lijk verslag uit. Hieruit zij aangestipt, dat de cursus in warenkennis en algemeene ontwikkeling een groot deel der besprekin gen hebben uitgemaakt omdat hiermed' ten nauwste samenhangt het komen tot ge sloten maken van het beroep. In eenige afdalingen is zulk een cursus reeds be gonnen. Een applaus bewees de waardeering voor dit verslag en tevens de waardeering voor het vele cultureele werk, dat door „St. Christoffel" middels de vakgroepen wordt verricht. De voorz. bracht den afgevaardigde dank voor zijn keurig verslag en vroeg de aan dacht der leden voor een schrijven, dat hun dezer dagen zal bereiken, waarin zekere plannen aangestipt zullen zijn. Voorts spoorde hij degenen aan, die zich nog niet opgaven tot deelname aan een cursus van vakgroep 2, zich alsnog op te geven. Het verkoop-kwartiertje behandelde het gebruik der telefoon, bij het zaken doen. De heer C. Zandbergen, die hierover de inlei ding hield, bleek hiervan een tegenstander te zijn. De verschillende punten, welke hierop betrekking hadden, werden door hem weerlegd, waaraan de humor niet ont brak. Uit de hierover gevoerde gedachten- wisseling kwam vast te staan, dat wat voor den een niet bruikbaar is, door den ander op hoogen prijs wordt gesteld. Dc voorz. bracht spr. dank voor zijn op vlotte wijze gevoerde inleiding, waarmede de vergade ring met applaus instemde. Bij de rondvraag werd de Stille Omgang gememoreerd, waaraan vele leden hebben deelgenomen en het bestuur dank werd gebracht voor de werkzaamheden in deze. Vervolgens werden eenige aansporingen gehoord om de uitvoering der passieher denking „De triomf van het kruis" bij te wonen. De toegangsprijs kan geen bezwaar zijn en de baten zijn bestemd voor een lichtend kruis op een der R.K. kerken te Leiden. Hierna volgde sluiting op de ge bruikelijke wijze. NED. REISVER. VOOR KATHOLIEKEN. Vrijdagavond hield de Ned. Reisver. voor Kath., afd. Leiden, haar jaarverga dering in Restaurant Zarse. Te kwart voor negen opende de voorzitter de vei gade- ring met den christelijken groet en moest tot zijn leedwezen constateeren, dat de opkomst der leden slecht te noemen was. Na eerst eenige mededeelingen te hebben gedaan werden achtereenvolgens de ver- verschillende punten der agenda afge werkt. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen: Mej. C. v. d, Kaay, en de heeren M. J. Bronsgeest, Alb. v. Cleef en C. Bou- ter, terwijl de aan de beurt van aftreding zijnde voorz., de heer C. P. W. Schinck, met algemeene stemmen werd herkozen. Van de rondvraag werd nog eenig ge bruik gemaakt en te circa kwart over tien sloot de voorzitter deze vergadering de hoop uitsprekende dat 1938 een opgaande lijn moge brengen. FATHER J. BUIS. Heden is bjj de ouders van Father J. Buis te Leiden een telegram gekomen, waarin Father Buis bericht, dat hij na een voorspoedige zeereis behouden in Kuching, de hoofdstad van Sarawak in Borneo is aangekomen. Father Buis was hier reeds 10 jaar werk zaam en had in Maart 1937 zijn stand plaats verlaten om in het vaderland een korte rust te genieten. JONGEREN-AFDEELING R.K.S.P. Wij herinneren den leoen aan de Jonige- xen-aioeeüng nog even aande jaarvergade ring van heaenavond te kwart over acht in „De Doeien2e Binnenvestgracht. Alle leden zijn present! Bestuurscandioaten voor de openvallen de bestuursfuncties kunen tijdens de ver gadering tot de bestuursverkiezing schrif telijk worden ingediend. Het Bestuur. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Zaterdag, j.l. hield de Vereeniging van Mathesianen een excursie naar den Stad huisbouw alhier, onder leiding van den directeur van M.S.G. ir. A. v. Dyk. Een 100-tal leden en donateurs werden rondgeleid onder deskundige leiding, als mede bovendien van den architect den heer Blaauw zelf. Onder duidelijken uitleg werden o.a. raadzaal, trouwzalen, afd. Burgelij ke stand, archief, enz. enz. 1 azocht. Tevens werd een bezo^c gebracht aan de werkplaatsen van de gevelrestauratie aan het Pieterskerkhof. Het massale geheel, dat aan de moderne eischen des tijds voldoet en waaraan te vens de monumentale waarde gevel en toren, gehandhaafd blijft, gaf op den be zoekers een indruk van het geniaal ge heel. Na afloop dankte in het bouwbureau de leider en voorzitter, de heer J. S. Göbel, architect Blaauw en explicateurs voor den bijzonder geslaagden middag. EXCURSIE EDELACHTBAAR- FABRIEKEN. Zaterdagmiddag heeft een gezelschap werkmeesters van den Centralen Bond van Werkmeesters en ander opzichthoudend personeel afd. Leiden een excursie gehou den naar de Edelachtbaar-Sigarenfabrieken alhier, welk bedrijf uitvoerig werd toege licht door de twee chefs, de heeren Poe- ljjoe en Gans. Met groote aandacht werden de gebouwen bezichtigd. Na afloop sprak de airectie de deelnemers toe in het prive- kantoor. Met een woord van dank aan de directie werd de excursie beëindigd. Leidsche Speeltuinver. „Zuiderkwartier" en „Onze Tuin". Zaterdagmiddag j.l. hebben de besturen van bovengenoemde vereenigingen, voor de kinderen van hare leden en donateurs ter bevordering van liefde voor planten, bloe men en het kweeken daarvan, in de groote zaal van de heer Joh. Hekel, Hoogewoerd 87, een lezing en filmvertooning gegeven, welke, gez»en het mooie doel, maar weinig belangstelling trok. Toen de heer H. H. Nooteboom, die tevens de lezing van den middag verzorgde, bij zijn openingswoord over de opkomst zijn teleurstelling uit spreekt, voegde hij er den wensch aan toe, cat de aanwezige kinderen bij hun thuis- Komt de thuisblijvers zullen wijzen op het geen zij dezen middag gemist hebben. Hierna wees hij de kinderen op het voor recht, dat zij heden genieten, bij de jeugd van vroeger, welke het in de meeste ge vallen zonder tuin moesten stellen, wat volgens spreker gelukkig door de stichting der Floralia- en Woningbouwvereeniging ii alle opzichten verbeterd is. Aan de hand van eenige aanwezige plan ten kon spreker een voor de kinderen zeer duidelijk beeld geven, hoe men de planten vvèl en niet moet verzorgen. Bij het eind van zijn lezing verwacht hij dan ook, dat Dij de a.s. tentoonstelling aan de inzen dingen zal blijken, dat zijn dezen middag gegeven wenker niet nutteloos zijn geweest. Na eenige zeer leuke films, die, gezien ue stemming zeer in den smaak vielen, het geven van een versnapering en het met een toepasselijk woord uitreiken der di ploma's van de laatst gehouden kweek- en buisvlijttentoonsteliing, sloot de voorzitter met een opwekking voor de aanstaande ten toonstelling en met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dezen middag hebben medegewerkt, deze nuttige en leerzame bijeenkomst. Namens Burgemeester en Wethouders de zer gemeente is aan de firma M. Langezaal en Zoon alhier opgedragen de levering van de perceelen I. Kramerijen, gereedschappen enz. II Loodgietersbenoodigdheden ezn. Ill Kachelbenoodigdheden voor bestek No. 2 vor de sommen van resp. 2010,30, 315 en f 254.68. Gistermiddag te 4.45 uur is de 12-jarige P. v. D. toen hij spelenderwijs op het hek langs de van Hogendorpstraat was ge klommen, daar af gevallen. De jongen kwam met de buik op een paal en met den arm op prikkeldraad terecht. Hij werd aan den arm gewond en klaagde over inwen dige pijn. De E.H.D. bracht hem ter ob servatie naar het Acad. Ziekenhuis. In de Diefsteeg viel Mej. A. D. uit Den Haag met haar rijwiel door een spiegel ruit- van den instrumentenhandel Z., ver moedelijk doordat een pakje tusschen knie en stuur haar het evenwicht deed verliezen. Zij liep eenige verwondingen op aan de handen en werd nater plaatse vrboden te zijn, naar het Ziekenhuis ver voerd. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Des schoolmeesters hand was uitgeschoten. In het verdachtenbankje van den Haag- schen Politierechter moest hedenmorgen plaats nemen de Haagschë onderwijzer P. M. B., die zijn functie als onderwijzer uit oefent te Wassenaar. Verdachte moest terecht staan omdat hij ten eerste een leer ling een klap om zijn hoofd had gegeven er ten tweede omdat hijzes jaar ge leden een toenmalige leerling, N. J. Kor- tekaas uit Wassenaar, eenige klappen met een aanwijsstok had gegeven op zijn orm, op zijn been en op zijn mond. De laat ste klap was het meest aangekomen, zoo dat de toenmalige 'eerling er een week last van had gehad. Als eerste getuige werd gehoord de negenjarige scholier Th. Vo gels uit Wassenaar. Het ventje vertelde, dat hij niet met zijn armen over elkaar had gezeten en dat „de meester" hem toen een klap achter zijn oor had gegeven, dat bij thuiskomst nog eenigszins pijn deed. De vader van het ventje, de postbode Th. J. Vogels uit Wassenaar, verklaar de als getuige gehoord, dat zijn zoontje thuis was gekomen met een b' '.ie achter het oor. Hij had geen aanklacht ingediend, dat had een ander gedaan wiens zoontje ook geslagen zou zijn. „Mijn zoontje is niet gemakkelijk", was het slot van des vaders- getuigenis. De volgende getuige was de thans 17-ja- rige metselaar N. J. Kortekaas uit Wasse naar, die verklaarde, dat hij in 1933 de klappen, vermeld in de dagvaarding, ont vangen had. De Officier van Justitie, mr. Rouffart, achtte het mishandelen van het negenjarig Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn ..INSULINDE" Heerenstraat t Sigarenmagazijn J. G. v ZWIETEN v. d Waalsstraaf 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogevroerd 21 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK. Prinsessekade Sigarenmagazijn „DE HALTE" Hoogewoerd 100 Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. ventje niet bewezen. Wel achtte spr. dit het geval van het slaan met den aanwijs stok. In deze zaak, al is zij reeds zes jaar oud, is van mishandeling zeer zeker sprake, omdat het niet opgaat om met een aan wijsstok te slaan. Verdachte is te vergegaan en heeft het tuchtrecht van den onderwij zer overtreden. De eisch was voor dit laatste feit een geldboete van 10 subs. 5 dagen, terwijl verdachte voor het eerste ten laste gelegde van rechtsvervolging werd ontslagen. De politierechter was ook van meening, dat verdachte in de zaak van zes jaar gele den zijn bevoegdheid te buiten was gegaan en veroordeelde verdachte daarvoor tot een geldboete van 5 subs. 5 dagen, terwijl hij van het eerste ten laste gelegd werd ont slagen van rechtsvervolging. Scheidpartijtje. Zekere van K. en H. W. van T. beide uit Wassenaar hadden oneenigheid ge kregen. Welke oneenigheid was uitge draaid op een serie scheldwoorden, die van K. aai het adres van v. T. gelanceerd had. Voor deze niet voor herhaling vatbare ge zegden werd van K. veroordeeld tot een boete van 15 subs. 15 dagen, nadat de Officier dezelfde geldboete geëischt had. Bezoeker van gevangenissen, maar gedwongen. N. J. A. S., gedetineerd in de strafgevan genis te Haarlem uit anderen hoofd moest terecht staan, omdat hij op 28 Augustus bij C. Verweij te Bodegraven was geko men met het verhaal, dat hij klerk was op een advocatenkantoor in Amsterdam en dat hij belast was met het uitbrengen van een reclasseeringsrapport over een zoon van Verwèy. Verdachte had verder gezegd, dat hij langer onderweg was geweest dan waar op hij gerekend had, zoodat zijn beurs aar dig ledig was geworden. Ook moesten er zegel- en schrijfkosten voldaan worden. V. had zelf geen geld, zoodat hij het ijlings moest gaan leenen bij den sigarenwinkelier S., die dan ook de 3.— gegeven had. La ter was echter gebleken, dat het heele ver haal gefantaseerd was geweest. Verdachte - **'i bepaald niet iemand, die een blanco verleden heeft, deelde de Offi cier mede, want hij zit in Haarlem in de strafgevangenis, moet vandaar naar de rechtbank in Amsterdam, vervolgens naar Leeuwarden, dan naar Zutphen en tot slot naar Roennond. Er is van verdachte een reclasseeringsrapport onderweg, terwijl er ook een onderzoek ingesteld wordt naar zijn geestvermogens, reden om de zaak veertien dagen aan te houden en te wach ten tot de rapporten uitgebracht zijn. Het verdwenen zeebanket. J. C. en C. W. beiden uit N o o r d w ij k hadden blijkbaar trek gehad in een ha ring, temeer daar zij eenigen sterken drank tot zich genomen hadden en deze drank had hun hersenen beneveld want in dezen toe stand hadden zij liefst maar een heel vaatje haring „gepikt" welk zeebanket toe behoorde aan zekeren de Niet te Noord- wijk. Verdachten hadden veel spijt van hun on doordachte daad. Het liep echter goed of voor hen, want zoowel de eisch als de uit spraak werden 3 subs. 3 dagen. De Wolfsangel. De Hooge Raad heeft heden arrest gewe zen in de zaak van den Officier van Jus titie te Zutphen tegen een vonnis van de Rechtbank aldaar, waarbij is bevestigd een vrijsprekend vonnis van den kantonrechter te Deventer, voor wien J. H. L. de B. te Nieuwe-Amstel zich heeft moeten verant woorden wegens ten laste gelegde overtre ding van het uniformverbod, omdat hij met een auto gereden had, beplakt met gekleurde wolfsangels. In zijn vrijsprekend vonnis heeft de kan tonrechter overwogen, dat ter terechtzit ting niets gebleken is omtrent de opzichtig heid, terwijl er ook overigens geen sprake van zou zijn, dat de wolfsangel een teeken zou zijn, waarmede uitdrukking gegeven wordt aan het streven der N. S. B. De Rechtbank heeft deze gronden over genomen, overwegende de conclusie van de procureur-generaal oordeelde de Hooge Raad, dat men hier te doen heefl met een zuivere vrijspraak, waartegen cassatie niet is toegelaten en verklaarde derhalve het cassatieberoep van den Officier van Justi tie te Zutphen niet ontvankelijk. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: De weg terug (John King, Noah Beery). De Oesterprinses. (Theo Lingen Hermann Thimig). Anti-oorlog, film Humorist, film 'ederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag en Woensd. an Donderdag 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Het geheim van den schorpioen (Wheeler en Woolsey). De vechtersbaas. (Tom Tyler). Klucht Sensatie film 'ederen avond 8 uur Zondag van 47 en 8—11 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd Trianon: Tango Notturno (Po- la Negri, Albrecht Schönhals). San Quentin (Pat O'Brien Hum phrey Bogart). Speelfilm Dramat. film lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Lido: Mrs. Cheyney's ver dwijning (Joan Crawford, William Powell). Het mysterie van de zwevende parel. Zasu Pitts, Ja mes Gleason). Amusem. film Komische film lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd Rex: Muiterij op de Boun ty (Clark Gable Franchot Tone). Het spookkasteel. (Bela Lugosi). Avonturen film Sensatie film lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14