OMGEVING MAANDAG 21 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 HILLEGOM Zuster van der Werff. Zuster van der Werff, die alhier meer dan 30 jaar als Kraamverzorgster haar diensten bewees, gaat rusten. Gaarna gunnen wij haar die welverdiende rust; moge zij er nog lang van genieten. Stille Omgang. Van Hillegom hebben In den nacht van Zaterdag op Zondag 600 personen aan den bedetocht deelgenomen. Fabriekswezen. In het fabrieksgebou wencomplex aan de Wilhelminalaan 15 al hier voorheen Stoomwasscherij Gebrs. van Ulden wordt gevestigd de limonade- en advocaatfabriek der N.V. J. R. Bloot Zonen alsmede de jam- en vruchtenconser- venfabriek derzelfde firma. De fabrieken zullen aan 30 personen werk verschaffen. Enkele van het personeel worden meege bracht uit Leiden, waar de fabrieken tot nu gevestigd waren. De directie is voornemens zooveel mogelijk personeel uit deze ge meente aan te stellen. De jamafdeeling is reeds in werking. De fabrieken bepalen zich uitsluitend tot massa-fabricage en engros- handel. Bouwwerken. Aan de firma De Groot Kalkers, aannemers alhier (v.h. J. v. d. Bosch Zn.) ~ijn de volgende bouwwer ken opgedragen: a. Het bouwen van een woonhuis met schuur aan den Zilkerbinnenweg voor re kening van den heer Jac. v. d. Linden; b. Het bouwen van een bloembollen- schuur aan den Zilkerduinweg voor reke ning van den heer K. de Haag; c. Het bou' *en van een bloembollenschuur aan de Margrietenlaan voor rekening van Gebrs. Warmerdam: d. Het bouwen van een bloembollen- schuur voor rekening van de N.V. G. H. Hermans. Wande'sport. Op de Zondagen 10 Aoril, 24 April en 8 Mei organiseert de R.K. Wan- delsportvereeniging „St. Christoforus" al hier groote Bloem. Serie-Marschen. De start vindt plaats vanaf den B.K. Volksbond, op den eersten Zondag te 12 uur, vervolgens op 12.30 uur. Geslaagd. Te Haarlem slaagde voor het examen Coupeuse mej. T. Duinhoven alhier; zij werd opgeleid door mej..Raams- veld-Selhorst. Concordia. Op het mooi gelegen Con- codia-terrein ging voor de verkiezing van een D.H.V.B.-elftal van het district Haar lem een aardige proefwedstrijd. Niet dat direct sterren ontdekt zijn, heelemaal niet, zelfs bleven de meeste spelers beneden hun c-ubvorm, doch dit in aanmerking nemen de, mogen we toch nog zeggen, dat het spelers-materiaal van dien aard is, dat een heel behoorlijk elftal samen te stellen is. 8i was het verschil in kwaliteit en vertoon de van beide elftallen niet groot. De beide eanvalslinies beschikten over te weinig echotvaardigheid, dat bij het B-elftal het meest tegenviel, daar dit op papier het sterkste leek. Misschien is het ontbreken van den van Nispen crack v. Maris hier niet vreemd aan. Bij de 6 halfspelers was het verschil wel even grooter en speciaal de sympathieke D.E.K.-midhalf viel op door zijn rustige superiositeit. Bij de backs viel Let verschil van spelopvatting duidelijk waar te nemen Een harde, op het kantje af van fanatieke, manier van verdedigen lijkt cns niet de juiste opvatting voor een ver tegenwoordigend elftal. De beide keepers kregen door de schotlooze voorhoeden te weinig werk voor een goede beoordeeling. Wat deze te verwerken kregen, deden ze heel behoorlijk Het verloop is gauw verteld. Als B. in oen aanvang iets meer aanval is, gaat de 6trijd spoedig op beide helften, doordat A. iets meer in de ruimte speelt Bij een al gemeen en aanval komt Draijer (H.B.C.) alleen voor De Nijs, die hij handig ontwijkt. Na de thee is het tempo iets minder en A. meer aanvallend, waardoor de kleine Al- liance-man Seveke z'n harde werken be- lcond ziet door een mooi doelpunt, waar door ook de verhouding in evenwicht kwam. (1-1). KATWIJK Operatiefonds. In „Casa Cara" werd de jaarvergadering gehouden van de Ver- eeniging /i1 genie ene Operdkfonds, onder leiding van den voorzitter, den heer D. C. van Leeuwen. Deze memoreerde in zijn openingswoord, dat ledental grooter zou kunnen zijn. De onmiddellijke nabijheid van het Academisch Ziekenhuis, waar zeer veel operaties gratis verricht worden, zal wel oorzaak zijn, dat nog velen weg blij ven. Eenigen tijd geleden was besloten om „De Verpleging" geldelijk te steunen in de vervoerkosten der zieken. Dit om contributieverhooging te voorkomen. Deze verhooging is echter toch ingegaan, zoodat het Operatiefonds deze toezegging nu weer heeft ingetrokken. Volgens het jaarver slag, uitgebracht door den secretaris, den heer K. Dijkdrenth, is 't ledental 751 (vo rig jaar 616) en na 31 Dec. is het getal nog gestegen tot 860 Voor rekening der ver- eeniging zijn 18 operaties verricht met een gezamenlijke kosten van 998.40. Er is meermalen gebleken dat het vaststellen van een weistandsgrens niet ondienstig zou zijn. De leden wordt aangeraden voor de oj.name in het ziekenhuis naar de vermoe delijke kcsten te informeeren. Het verslag van den penningmeester, den heer Jer. Varke^isser, wees een batig sal do aan van 239.31. Het totaalbedrag der cuntributie bedroeg 1430. De controle commissie adviseerde tot goedkeuring en de penningmeester werd gedéchargeerd. Tot leden der controle-commissie 1938 werden benoemd de heeren D. C. O. Boek hoven, A. Parlevliet en J. M. Waterreus. Besloten werd dan een volgende jaarver gadering statuten-wijziging aan de orde te stellen; dit in verband met mogelijke financieele moeilijkheden door ongunstige exploitatie. Hierna sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN Is dat wat! Bij den heer Nic. Fennes heeft zich het zeer zeldzame geval voor gedaan, dat een geit 5 springlevende lam meren van normale grootte ter wereld ibracht. LISSE EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Onze plaatsgenoot de weleerw. pater C. Schoorl (frater Leonorus) O.F.M. zal Zon dag 27 Maart a.s. in de Minderbroeder- kerk te Weert de H. Priesterwijding ont- vangn uit de handen van Z.H.Exc Mgr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond. Voor de eerste maal zal de jonggewijde plechtig het H. Misoffer aan God opdra gen in de parochiekerk van St. Agatha op 2en Paaschdag dss morgens te half tien. 375 deelnemers aan den Stillen Omgang. Aan de processie van het Genootschap van den Stillen omgang werd door 375 per sonen uit de parochie van St. Agatha en H.H. Engelbewaarders Zaterdagavond deel genomen. LEIDSCHENDAM Exploitatiesaldo lichtbedrijf. B. en W. deelen den Raad mede, dat in artikel 15 der wet tot vereeniging van de gemeente Veur met gedeelten, van de gemeenten Stompwijk en Nootdorp, enz. o.m. is be paald, dat aan de gemeente Leidschendam, indien de raad daartoe aan Ged. Staten vóór 1 April 1938 het verzcek doet, door de gemeente Nootdorp wordt uitgekeerd wegens het geldelijk nadeel, dat de eerst genoemde gemeente lijdt in de exploita tie-uitkomsten van haar bedrijven, een schadeloosstelling. Blijkens eene door de directie van het lichtbedrijf opgestelde re kening is het jaarlijksch nadeel in de ex ploitatie becijferd op 1658.70, welk be drag den grondslag vormt voor de bereke ning der schadeloosstelling. B. en W. lich ten een en ander duidelijk toe en stellen den Raad voor, mede in verband met in gewonnen inlichtingen ter Provinc. Grif fie, te besluiten aan Ged. Staten te ver zoeken het bedrag der door de gemeente Nootdorp uit te keeren schadeloosstelling vast te stellen: voor het jaar 1938 op 1658.70, voor 1939 op 1492.83, voor 1940 op 1326.96, vogr 1941 op 1161.09, vogr 1942 op 995.22, voor 1943 op 829.35, voor 1944 op 663.48. voor 1945 op 497.61, voor 1946 op f 331.47 en voor 1947 op 165.87. Overname van grond. Van den heer A. Waaijei, alhier is een schriftelijke ver klaring ingekomen, waaruit blijkt, dat hij gratis aan de gemeente wenscht af te staan een strook grond van ongeveer 107 M2. Ter nadere verrekening wil hij in de gemeentekas storten 1575, uit welk bedrag zullen worden bestreden de kos ten van slootdemping, toekomstige straat- aanleg, enz. Van het bedrag ad 1575 is een bedrag van 500 bestemd voor straat- aanleg en niet verrekenbaar. Van deze 500 zal door de gemeente, zoolang het niet door of vanweg de gemeente verwerkt is, een jaarlijksch rentepercentage worden vergoed. De kosten van grond-overdracht komen ten laste van den heer A. Waaijer. Aangezien onder deze voorwaarden de rio- leering, enz. van den over te dragen grond zonder kosten voor de gemeente naar het oordeel van B. en W. voldoende verzekerd zijn, stellen zij voor bovenbedoelden grond in het belang der volkshuisvesting „om niet" in eigendom te aanvaarden. Oplichting. J. M. de V., alhier en P. M. de Vr. te Voorschoten deden bij de politie alhier aangifte, dat de bij hen in dienst geweest zijnde A. R. te Pijnacker, gelden van hen in ontvangst hal genomen en niet afgedragen.- Geboren: Cornelis Adrianus Petrus z. van A. P. Westgeest en C. M. E. v. d. Burg Petrus Bernardus Johannes z. van W. H. v. d. Kolk en C. W. M. Koelman Maria Johanna Anthonia d. van M. M. v. d. Velde en M. M. de Krom Francine Petronelle Margarethe d. van H. W. Heijdt en M. A. Dieben Maria Matthea Ceci lia d. van F. J. v. Heiningen en E. J. Waaijer Johannes Josef Nicolaas z. van A. F. Hilgersom en C. A. Scheen. Ondertrouwd: C. J. Jansen en A. J. v. Duijne. Overleden: Jan Visser 75 j. NOORDWIJK Koningin Emma-duin begint te kleuren! De grootsch opgezette beplanting in de duinen door de schoolkinderen, waarbij duizenden bloembollen zijn uitgeplant, be gint haar glorie te naderen. De eersten bo den van de te verwachten bloemenpracht op het Koningin Emma-duin, de crocussen, geven hiervan reeds een schuchtere aan kondiging, terwy'l thans de Narcissen hier en daar hun gele kelken laten zien. Ook de Hyacinthen vertoonen hun kleurrijke knoppen allerwege. Zondag a.s. verwachten wij reeds een mooie aanblik van het Bloe- menduin. Volksbond. Vrijdagavond hield de R.K. Volksbond haar-jaarvergadering in het Ju venaat onder voorzitterschap van den heer P. Smit. Na opening werd mededeeling ge daan, dat de G. Adviseur, Kap. Abeln, we gens ernstige familieomstandigheden niet ter vergadering kon komen. Van B. en W. was de mededeeling ingekomen, dat een werklooze, die ziek wordt, voortaan de helft van zijn steun in natura zal ontvangen. Het doel van dezen maatregel is om de ge- meente-financiën zooveel mogelijk te be schermen. Medegedeeld werd, dat leden die willen deelnemen aan den huisbroei var. „Hukasch" en zelf geen kans zien om aan de noodige bollen te komen, deze op aan vraag bij de commissie kunnen bekomen, een maatregel welke zeer valt toe te jui chen en het bestuur vertrouwt, dat het aan tal deelnemers hierdoor zeker zal stijgen. Alsnu kwam in bespreking de propaganda voor de „Voor God Actie". Deze zal Zondag 27 Maart a.s. plaats hebben aan de uitgan gen van de kerk. Staande de vergadering gaven zich spon taan hiervoor 18 leden op, die in den loop van deze week het benoodigde materiaal bij den secretaris, St. Jeroensweg 25, kunnen afhalen. Het keurige en overzichtelijke jaarverslag van den secretaris gaf aan, dat het afgeloopen vereenigingsjaar veel actief werk is verricht, gehouden werden 2 leden vergaderingen, 5 ontwikkelingsavonden, 1 propaganda-avond, 3 feestpropaganda-avon- den, 4 besturenraad-vergaderingen en een St. Nicolaasfeest voor de kinderen der le den, waaraan door niet minder dan 330 kin deren werd deelgenomen. Verslagen van de Vakafd. en instellin gen volgden, te veel, om hierover uit te weiden, doch wel mag apart vermeld wor den, dat 34 leden door wekelijks te sparen ter retraite zijn geweest. De voorzitter bracht dank aan den secretaris voor zijn keurig overzicht en vroeg in verband hier mede toch aller daadwerkelijke medewer king voor het fonds Weduwen-zorg en Hulp in Nood en spoorde tevens aller, aan trouwe afnemers te worden en te blijven van de Coöp. Verbruiksvereeniging D.S S. Nog kon dit voorzitter mededeelen, dat de vrijwillige stuiveractie voor „Herwonnen Levenskracht", dank zij de ijverige propa gandisten, goed loopt, doch gezien het le dental en het mooie doel van H, L. kan het nog beter. Laten de leden hierop het goede antwoord geven. Het jaarverslag van den penningmeester kwam hierna ter tafel, het welk onder applaus werd goedgekeurd, na dat de kascommissie bij monde van den heer Doove haar lof had uitgesproken ove^ het goede beheer. Bespreking bestuursbeleid ging zonder meer onder de hamer door. Volgde de verkiezingen. Aftredend waren de heeren P. Smit, W. Schelvis, A. Meskers en C. Ruigrok, die herkozen werden. Naast deze aftredenden waren candidaat gesteld de heeren Ant. Hoogervorst en A. Leijten, doch met groote meerderheid werden de drie aftredenden herkozen. Als afgevaar digde naar de Centrale Raad, werd geko zen de heer A. Ottevanger. Na rondvraag sluiting. NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 24 Maart des namiddags te 2 uur. Agenda: 1. Inge komen stunkken. 2. Voorstel van B. en W. om aan het college de bevoegdheid te ge ven het opnemen van boeken en kas van de comptabele ambtenaren aan een lid van hun college of aan den secretaris op, te dragen. 3. Aanbieding der rekening, dienst 1937, van het Grondbedrijf. 4. Wij ziging der Algemeene Politieverordening. 5. Hernieuwde vaststelling van de veror dening op het beheer van het Grondbe drijf. 6. Vaststelling van de voorschotten op de gemeentelijke vergoeding overeen komstig artikel "103, 6e lid, der L. O. wet 920 voor het jaar 1938. 7. Voorstel van B. en W. om aan de landarbeiders G. Koo- men en H. de Winter overeenkomseig de Landarbeiderswet een voorschot te ver strekken. 8. Behandeling van een beroep tegen eer besluit van B. en W., waarbij vergunning voor de exploitatie van huur auto's werd verleend. 9. Verzoeken inge volge artikel 13 der L. O. wet 1920 om steun uit de gemeentekas ter tegemoetko ming in de kosten verbonden aan het be zoeken van scholen in andere gemeenten. 10. Voorstel van B. en W. om ten behoeve van de vóór- en nazorg-diensten voor krankzinnigen een gemeentelijk subsidie van 1 cent per inwoner en per jaar te ver- leenen. 11 Wijziging der begreoting, dienst 1937. 12. Wijziging der begrooting, dienst 1938. 13. Voorstel van B. en W. tot onbe woonbaarverklaring van de woning Dorps straat no. 43. 14. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing eener belasting op verma kelijkheden. 15. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de perceelen geestgronden aan den HeerenwegLangevelderweg, ka dastraal bekend als sectie E nos. 1634, 2202 en 2203. 16. Voorstel van B. en W. tot in trekking van het raadsbesluit d.d. 28 Oc tober 1937, no. 39, waarbij het School- laantje voor het berijden met motorrijtui gen gesloten werd verklaard. 17. Reclame tegen de wegenbelasting. NOOTDORP Staatspartij. Naar aanleiding van de op 1 Januari 1.1. plaats gehad hebbende annexatie van een gedeelte Veenweg Gem. Stompwijk aan de Gemeente Nootdorp, is het noodig geworden, dat de Gemeenteraad van Nootdorp, welke in een normaal geval tot September 1939 zou gehandhaafd blij ven, thans door een tusschentijdsche ver kiezing opnieuw moet worden geformeerd, hetgeen dan ook op 10 Mei a.s. zal geschie den. In verband met de candidaatstelling voor de groslijst hield de R.K. Staatspartij afd. Nootdorp j.l. Vrijdagavond een ledenver gadering in de zaal van den heer C. M. Sluys, ondèr voorzitterschap van den heer heer P. J. v. d. Sande, welke vergadering door de leden vrij goed was bezocht. Allereerst kwam aan de orde een voor stel tot wijziging van de artikelen 6 en 7 van het Reglement voor de Candidaatstel ling. Deze artikelen bevatten een ver ouderde methode volgens puntenstelsel voor het stemmen van candidaten, waarin tevens op dezelfde wijze de stemming der plaats vervangers was opgenomen. De wijziging dezer artikelen behelsde, dat thans niet méér candidaten zullen mogen worden gestemd, op straffe van ongeldig heid, dan door de algemeene vergadering was vastgesteld. Naar de meerderheid van stemmen zullen dan ook Je plaatsvervan gers worden aangewezen. Voor het uitbren gen der stem wordt geen gebruik meer ge maakt van het puntenstelsel, doch van de bekende hokjes, welke met rood potlood moeten worden ingevuld. Het voorstel tot wijziging werd door de vergadering aangenomen. De heer C. G. Jansen bracht, alvorens de candidaatstelling plaats vond, met na druk naar voren, dat het een eerste eisch was voor de R.K. Raadsfractie, dat zij in de Raadsvergaderingen, vooral waar het principieele en belangrijke kwesties betrof, eensgezind en „en bloc" een eigen stand punt zouden innemen en dit ook tot het uiterste zouden handhaven. De R.K. Raads fractie kan, ook al is zij in de meerder heid, niets bereiken, wanneer haar leden elkander niet steunen en „als los zand aan elkaar hangen". Om dit te voorkomen moet de fractievergadering benut worden om el kanders meen in gen te vernemen en daarna eensgezind een bepaald standüunt in te nemen, hetgeen dan tot uitdrukking komt in de Raadsvergadering. De heer Jansen brengt vervolgens ter sprake het Reglement voor de Raadsfrac tie, waarin volgens hem een mistoestand werd gesanctioneerd, n 1. dat de fractiever gadering mocht worden bijgewoond door daartoe uitgenoodigde deskundigen voor het geven van voorlichting, hetgeen vol«ens sur. beter vóór de vergadering kon geschie den oodat de te behandelen vraagstukken meerzijdig en de meeningen onpartijdiger gevormd zouden worden. Na eenige discussies deed de voorzitter een voorstel tot wijziging van het betref fende arikel 5. hetwelk echter met 2830 st°Tnen (1 blanco) werd verworpen. Hierna vol°de de candidaatstel ling voor de groslijst. Door de ver gadering werden de volgende heeren can didaat gesteld: C. G. v. Dorp, A. v. v. d. Helm. C. A. Koot. C. v. Koppen, A. L. A. Lakens, C. L. v. Leeuwen, Th. Lindeman, A. v. d. Meer, N. W. Mooyman, P. J. Mooy- man, A. P. v. d. Sande, G. Sweere, J. Vloos- wiik en L. de Vreede. Met algemeene stemmen werd besloten, dat het aantal candidaten op de defintieve ca^didatenlijst tien zal bedragen. De voorzitter deelde mede, dat de stem ming voor de groslijst waarschijnlijk zal plaats hebben op Zondag 24 April. SASSENHEIM BOTSING TUSSCHEN TWEE TRAMS. Zaterdagmorgen heeft even ten Noorden van de spoorwegovergang van Klinkenberg een botsing plaats gehad tusschen twee trams. Beide trams werden aan de voorzijde ta melijk ernstig beschadigd. Een van de be stuurders kreeg door de schok een lichte verwonding. Geen van de passagiers, die wel hevig verschrikt waren, werd gewor.d. De bestuurders, die de botsing zagen aan komen, hadden reeds vaart verminderd, doch konden een botsing niet meer voor komen. Vermoedelijk is een der bestuur ders door een onveilig sein gereden. Het on derzoek daaromtrent heeft nog niet geleid tot beantwoording van de schuldvraag. Stremming Zandsloot opgeheven. De vaart door de Zandsloot zal a.s. Dinsdag om 7 uur 's morgens weer vrij zijn. De hulpsloot welke door de firma Zaanen en Verstoep was gegraven ten behoeve van den brugbouw is reeds weder gedempt en de oude sloot is weer geopend, zeer ten gerieve van de scheepvaart, welke van de bochtige cmligging dikwijls groote hinder ondervond. Vele wandelaars werden gisteren teleur gesteld daar het gedeelte Sassenheimer- vaartMenneweg niet meer bezocht mag worden. VOORSCHOTEN Het eerste kievitsei. Door den 12-jarigen J. Geitenbeek Is op het landgoed „Duivenvoorde" op 20 Maart het eerste kievitsei gevonden, dat is aan geboden aan H. K. H. Prnses Juliana. Honderd gulden belooning uitgeloofd. In verband met een diefstal met inbraak pleegd alhier, waarbij een groot bedrag tapijten werd ontvreemd, stelt de burge meester van Voorscheten 100 belooning beschikbaar voor degenen, die zoodanige inlichtngen kan verstrekken, welke tot opsporing en aanhouding van de daders aanleiding geven. WASSENAAR Aanrijdingen. Mej. B. alhier reed met haar rijwiel tegen een lantaarnpaal op den Rijksstraatweg, hoek Rust- en Vreugd-laan. Zij werd gewond aan schouder, heup, knie en hoofd. Mej. B. is per auto ter observa tie overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Op den Rijksstraatweg hoek Rust- en Vreugdlaan had een aanrijding plaats tus schen een auto, bestuurd door den heer R. uit Den Haag en de motorijder K. uit Am sterdam. De duo-rijder, de 21-jarige De J., uit Amsterdam, werd licht gewond. ZOETERMEER Opneming van Voorburg in het groote verkeer Onlangs'deelden wij mede, dat station Voorburg zal worden gemoderniseerd om dat, ingaande 15 Mei alle electrische treinen daar zullen stoppen. Thans vernemen wij dat op dat station ook weder een chef zal worden geplaatst. Hiervoor' is aangewe zen de heer H. W. Brummelkamp, thans eerste haltechef te Zoetermee r-Z e g- waard. Jubileum. Dinsdag 22 Maart hoopt de heer A. Vier gever den dag te herdenken, dat hij voor veertig jaar in dienst trad bij de maat schappij „Nutricia", waarbij hij sindsdien zonder onderbreking werkzaam is geweest. Luchtbescherming. Onder zeer groote belangstelling werd Vrijdagavond de ver gadering gehouden van de afdeeling Zoe- termeer der Ned. Ver. voor Luchtbescher ming. Tot in de uiterste hoeken was het gymnastieklokaal met belangstellenden ge vuld, terwijl vele teleurgesteld moesten worden. De voorzitter der afdeeling, bur gemeester L. R. Middelberg, sprak een woord van welkom, in 't bijzonder ot den spreker, den heer C. A. Muller, hoofd van het Bureau voor Luchtbescherming te Rot terdam. Verheugend noemde spr. het, dat de belangstelling van de zijde der bevol king zoo groot was. Het te behandelen on derwerp door den inleider is van het aller grootste gewicht. Hiervan zich op de hoog te te stellen is van groot .belang voor de ge- heele bevolking, de te volgen richtlijnen en de diverse bestrijdingsmethoden. In an dere landen bestaat voor de luchtberscher- ming groote belangstelling, hetwelk met eenige aanhalingen uit de desbetreffende itteratuur werd onderstreept. De bevol king van ons land heeft hiervoor niet zco groote belangstelling, naar aanleiding waar van de Regeering een wet, de Luchtbescher- mingswet, in 't leven heeft geroepen, waar in de diverse verplichtingen, enz. van de burgerbevolking o.a. zijn omschreven. Daarna verkreeg de heer Muller het woord. Spr. ving aan met een gelukwensch aan het adres van de afdeeling Zoetermeer voor de groote belangstelling, die voor het te behandelen onderwerp bestaat. Deze be langstelling schreef spr. toe aan de ver antwoordelijkheid van zelfbescherming en bescherming van het gezin. Het ligt op den weg der overheid de bevolking te bescher men, doch zonder medewerking is niets te bereiken. Niet alleen groote steden, maar ook kleine steden en dorpen, kunnen bij een luchtaanval getroffen worden. Naar gelang van het gedeelte des lands, is het gevaar grooter of kleiner. Vandaar dat de Regee ring bij de Luchtbeschermingswet de ge meenten in Nederland heeft ingedeeld in klassen, in 3 zoogen. gevarenklassen. Vervolgens besprak spr. de bestrijdings middelen en -methoden, als duisternis, wel ke dient om het terugvinden van bepaalde objecten onmogelijk te maken; verder het maken en aanleggen van kelders, gangen en schuilloopgraven. Spr. zette uiteen de gevaren van bommen, brandbommen, enz. en de daartegen te nemen maatregelen. De uitwerking hiervan kan men dagelijks in de kranten lezen, en werd daarbij speciaal gewezen op de gevechten in Spanje en In China. Het gasgevaar achte spr. voor ons land zeer overdreven. Het aanschaffen van gasmaskers achtte spr. dan ook niet noo dig. Ons land heeft zijn natuurlijke bescher ming tegen gasaanvallen, tengevolge van de hier voorkomende winden en regens. Uitvoerig besprak spr. het groote ge vaar der brandbommen en gaf richtlijnen aan ter bestrijding der gevolgen. De raad werd gegeven op den zolder alle rommel op te ruimen, en de vloer te bestrooien met een laag van 5 c.M. zand of te bestrijden met een oplossing van waterglas. Spr. wees hierbij op de onderlinge samenwerking en de taak van de brandweer. Spr. eindigde zijn rede, met den wensch uit te spreken, dat het nimmer noodig zou zijn de maatregelen toe te passen, en ons land voor een dergelijke ramp gespaard mocht blijven. Dit mocht echter de bevol king niet beletten, de noodige maatregelen te nemen, zooals deze waren uiteengezet. Voor de pauze sprak de voorzitter een kort propagandistisch woord en wekte al- yen op om lid te worden van de afdeeling Zoetermeer der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming. Aan deze opwekking werd door velen gevolg gegeven. Na de pauze werden verschillende lan taarnplaatjes vertoond, waardoor het ge sprokene werd verduidelijkt en toegelicht. Ten slotte dankte de voorzitter den heer Muller voor zijn rede, welke met groote aandacht werd gevolgd. Voetbal. Gistermiddag 12 uur speel de D. S. O. 4 tegen L. D. T. S. 4 op het D. S O.-terrein, alhier. D. S. O. 4 was in uit stekende conditie. Hoewel zij den wind voor de rust tegen hadden, wisten zij 2 goals te maken, tegen L. D. T. S. geen en men eindigde met een 41 overwinning voor D. S. O. 4. Om 2 uur speelde D. S O. 2 tegen L. D. T. S., D. S. O. 2 bracht het er minder goed af. Met de rust was de stand 11 en bij het einde 52 voor L. D. T. S. 1. D. S. O. 1 speelde tegen de Ooievaars 1 te Den Haag. Bij de rust was hier de stand 10 voor de Ooievaars, doch na de rust kwam D. S. O. in conditie, vooral door toe doen van den heer G. Bergshoef, die 2 doelpunten, en den heer L. Veelenturf, die eveneens 2 doelpunten wist te maken, mocht men eindigen met een 41 overwin ning voor D. S. O. 1. Leest met aandacht de advertenties in Uw Dagblad!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13