Mysteries rondom „Vredeïust" 3)e Êöictoclte Sou/tmit 2. Exc. minister-president dr. H. Colijn tijdens zijn radio-rede, welke hij Dinsdag avond over de beide zenders tot het Nederiandsehe volk hield Het sportvliegtuig P.H. A.P.N. van de Ned. Luchtvaart School vloog Dinsdagmiddag nabij Schiphol tegen het&dak van een huis, waarna het aan den rand van een nabijligqende sloot terecht kwam. De situatie na het ongeluk Nieuws uit Oostenrijk. De Duitsche soldaten lezen op hun post in Voralberg de laatste berichten omtrent den intocht van W/ net Duitsche leger in Oostenrijk en de aankomst van Hitier te Weenen Er zijn weer haringen in de Wadden zee. De eerste vangst is te Makkum aan wal gebracht Men hoopt, dat het huidige seizoen beter zal worden dan 1937 Neubacher, de nieuwe burge meester van Weenen Z. K. H, Prins Bernhard opende Dinsdag de nieuwe machinehal, de Beatrix-ha! genaamd, van de Jaarbeurs te Utrecht Het kostte den afzettingsmanschappen tijdens den intocht van Adolt Hitier heel wat moeite, om de geestdriftige menigte binnen de perken te houden FEUILLETON (Een geval uit de practyk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche), door UDO VAN EWOUD. ?0) Al deze vragen gingen Bartelink in eeni ge seconden door het hoofd en reeds besloot hij om door eenige listig gestelde vragen te trachten Loucheur zelf te laten zeggen, wat hij voor zijn beroep deed, toen plotse ling zijn oog viel op een brief, welke op een bloementafeltje in zijn onmiddellijke nabijheid lag. Met eenige moeite ontcij ferde hij een gedeelte van het adres: Re cherche en Informatiebureau A. Loucheur... Aha, een collega, zij het dan een particu lierEn eensklaps herinnerde de re chercheur zich, dat hij dit ai eens meer had gelezen in de advertentierubriek van een of ander blad. Loucheur was naar den rooktafel in een anderen hoek van de kamer gegaan en hield zijn bezoeker nu een kistje sigaren vor, doch Bartelink dankte kort. Hij rook te zeer weinig. En terwijl de ander zelf een sigaar opstak, begon hij het gesprek: „Ik zou u graag een paar vragen willen stellenU hebt immers een informatie- bureau?" De jongeman knikte minzaam, terwijl hij zorgvuldig de vlam van zijn gouden siga renaansteker uitblies. „Ik heb uw adres van een kennis, maar het is niet zoo heel gemakkelijk om u te vinden. Ik dacht, dat u wel een groot re clamebord aan de deur zou hebben...." Loducheur maakte een afwijzende bewe ging en zijn toon was niet vrij van eenige arrogantie, toen hij antwoordde: „Ik heb voorloopig geen reclame noodig. Eigen lijk ben ik particulier detective, maar dat klinkt nu eenmaal een beetje on-Hol- landsch. Het woord doet uw nuchtere land- genooten te veel aan Sherlock Holmes en Geoffrey Gill denken. Recherche- en In- fomatiebureau klinkt met eenvoudiger en wekt blijkbaar meer vertrouwen. Overigens wensch ik niet met alle mogelijke fituli- teiten te worden lastig gevallen. Echtschei dingen en dergelijke obscure zaakjes lig gen buiten mijn terrein. Ik houd mij alleen met groote opdrachten bezig, liefst kwes ties van internationalen aard". „Met andere woorden", lachte Bartelink, „als de zaak, waarvoor ik kom, niet aan die eischen voldoet, kan ik wel ophoepe len!" „Pardon, u bent nu eenmaal hier. Ver telt u mij dus rustig, wat u op het hart hebt. Als het geen zaak voor my is, zal ik u dat zeer openhartig zeggen". „Openhartigheid kan ik waardeeren", ant woordde de rechercheur. „Ik vrees echter, dat u mij niet van dienst zult kunnen zijn. want het eenige wat ik wensch, zijn een paar inlichtingen over twee heeren. Zoudt u my die kunnen geven?" „Dat zal er in de eerste plaats van afhan- sen. wie dia heeren zijn!" „Mr. van Op weeghen en jhr. UbeLs, de notaris! Het is mij bekend, dat zij beiden u zooeven een bezoek hebben gebracht...." Loucheur wierp zijn bezoeker een spot- tenden blik toe. Even scheen hij met zijn antwoord te aarzelen, doch direct daarop bekende hij: „U hebt gelijk. Mr. van Opweeghen en jhr. Ubels hebben mij vanmorgen bezocht. U bent de beide heeren waarschijnlijk ge volgd en het lijkt me daarom niet a! te gewaagd te veronderstellen, dat u een re chercheur bent. Waarom hebt u mij dat eigenlijk niet direct gezegd?" Bartelink achtte het niet noodig deze vraag direct te beantwoorden. Ook hij aar zelde even en i van deze gelegenheid maak te Loucheur gebruik om te vervolgen: „Dat u van de politie was, zag ik direct. Politiemenschen onderscheiden zich nu eenmaal daarin van gewone stervelingen, dat ze hun best doen om niet op te vallen. Bovendien hebben ze gewoonlijk iets zelf bewusts in hun optreden; het „ik ben van de politie" ligt er meestal dik op...." Deze openhartigheid van zijn gastheer ging Bartelink wel wat heel ver en hij had dan ook moeite zijn ontstemming te ver bergen, toen hij spottend antwoordde: „Amateur detectives schijnen zich van an dere menschen te onderscheiden door hun buitengewoon scherpen blik. Sherlock Hol mes zaliger zag immers al aan den vorm van de vingernagels, dat hij met een piano stemmer te doen had.... Overigens, me neer Loucheur, is er voor my geen enkele reden om m'n beroep voor u te verbergen; ik ben inderdaad van de politie en het in teresseert me te weten, wat de beide ge noemde heeren by u kwampn doen." „Het spijt me, dat ik daarover niet kan inlichten. U zult genoegen moeten nemen met de mededeeling, dat hun bezoek een persoonlijke aangelegenheid betrof." „Kwamen zij uw hulp inroepen als par ticulier detective?" hield de rechercheur aan, maar de ander liet zich niet van zijn stuk brengen. „Ik begrijp uw nieuwsgierigheid volko men. meneer Bartelink", zei hij, nog steeds met een glimlachje, dat den rechercheur begon te irriteeren. „Ik heb de laatste da gen heel goed te bladen gelezen en ik ben volkomen op de hoogte van het feit, dat Zaterdagavond in de villa van mr. van Opweeghen een vreemdeling van het leven is beroofd. U zult mij wel willen gelooven, als ik u zeg, dat deze misdaad ook mij in hooge mate interesseert...." „Kwamen zij u daarover raadplegen?" lichtte Bartelink zijn vraag van zoeven nader toe, maar in plaats van haar te be antwoorden, richtte thans Loucheur zich met een verrassende vraag tot zijn bezoe ker: „Zou inspecteur Sanders onmiddellijk voor mij te spreken zijn?" Bartelink was niet alleen verbaasd, maar ook lichtelijk geërgerd. Hij voelde zich door dezen wensch van den ander om ver der met den inspecteur te onderhandelen gekleineerd en hij vermocht dat niet te verbergen. „U schijnt het dus met my niet af te kunnen?!" „Zoo bedoel ik het niet. U moet myn ver zoek niet direct als een beleediging opvat ten. De kwestie is deze, dat ik een ver gunning van de politie noodig heb en daar voor zal ik wel bij den inspecteur,, mis schien zelfs bij den hoofdcommissaris moe ten zijn". De rechercheur was tevreden met deze verklaring. Op aanwijzing van zijn gast heer stelde hij zich onmiddellijk telefo nisch met inspecteur Sanders in verbin ding, die direct op het verzoek ingang. „Na tuurlijk", zei hij, „breng hem hier!" Een half uur later stond de vreemdeling, die zoo plotseling in de Vredelustzaak was betrokken tegenover den inspecteur en in het eerste oogenblik, dat deze den man zag, fitste hem een gedachte door het hoofd: Dit is de onbekende bezoeker van café Schiller, dien Wils in een taxi heeft zien verdwijnen! De beschrijving, welke de reporter van den man aan de leestafel, die zooveel be langstelling aan den dag legde voor het nieuws over den moord, had gegeven, was geheel op dezen Loucheur van toepassing: vrij klein, donker uiterlijk, buitenlandsch typeEr was geen twijfel mogelijk. De man was dus waarschijnlijk bij deze zaak betrokken Sanders slaagde er in zijn verrassing te verbergen, toen hij zijn bezoeker een stoel wees en zelf achter zijn schrijftafel plaats nam. Bartelink gaf een kort resumé van hun besprekingen en Loucheur maakte van deze gelegenheid gebruik het vertrek nauw keurig in zich op te nemen. In het bijzon der schonk hij daarbij aandacht aan het schrijfbureau van den inspecteur, waar bij zijn blik ten slotte gericht bleef op een kaartsysteem en een paar aanteekeningen op een blocnote, waarbij hij zijn naam ont dekte. Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12