VIM Groote zwendelaffaire te Rotterdam ontdekt. RADIO-PROGRAMMA'S Pogingen tot oplichting met vaische waardepapieren. WOENSDAG 16 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BI AD - PAG. 11 DONDERDAG 17 MAART. U ontvangt het dubbele en U betaalt minder reinigt alles VOOR GESCHENKEN VSO-MIIA GEMENGDE BERICHTEN AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Onder de gemeente Berghem op den rijksstraatweg GraveDén Bosch is gister middag omstreeks kwart voor twee een ernstig auto-ongeval geschied. Een autobe stuurder uit Nijmegen geraakte, vermoe- delijlg doordat een voor hem rijdende boe renkar hem het uitzicht ontnam, in botsing met den op het rijwielpad loopenden li- Jarigen M. de Reuver, woonachtig in het woonwagenkamp onder Oss. De aanrijding was zoo hevig, dat de getroffene onmid dellijk dood was. Nader vernemen wij nog, dat het onge val geschiedde doordat enkele kinderen stoeiend voor de kar, welke de autobe stuurder passeerde, vandaan kwamen. De chauffeur remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat hij der elfjari gen M. de Reuver aanreed. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Nadat de Koninklijke Marechaussee uit Oss een onderzoek naar de scftildvraag had ingesteld, werd het slachtoffer naar het St. Annaziekenhuis te Oss overge bracht, alwaar sectie op het lijk is verricht. LANDBOUWER OVERREDEN EN GEDOOD. Toen de 56-jarige landbouwer A. S. op het erf van zijn hoeve te Bochholtz bezig was met het inspannen van zijn paard voor een kas, sloeg het dier met de leege kar op hol, waarbij S. daaronder geraakte en een der wielen over het lichaam kreeg. "De man werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij aan zijn wonden Is overleden. WIELRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN EN OVERLEDEN. Te Neerpelt is de 38-jarige J. v. d. A. uit Son bij het afrijden van de brug tusschen Overpelt en Neerpelt met zijn fiets over den kop geslagen en zoo ongelukkig terecht gekomen, dat hij aan de bekomen verwon dingen is overleden. WIELRIJDER VERDRONKEN. In de Drouwenermond nabij Stadskanaal is de 30-jarige L. S., uit Musselkanaal met zijn rijwiel tengevolge van de duisternis te water gereden. Hoewel hij vrij spoedig op het drage was gebracht, mocht het niet meer gelukken de levensgeesten weer op te wekken. AMSTERDAMSCH AGENT IN ZWEM INRICHTING OMGEKOMEN. Bij duikoefenlng den dood gevonden. Een tragische gebeurtenis waarbij een agent van politie het leven heeft verloren, is gistermiddag in het Zuiderbad te Am sterdam voorgevallen. Tal van menschen waren gistermiddag in het Zuiderbad aan het zwemmen. Onder hen bevonden zich eenigg politiemannen. De 42-jarige agent van politie de heer Pau- lusma, die zich destijds had opgegeven voor het volgen van een cursus in het red den van drenkelingen, georganiseerd door de Amsterdamsche Reddings Brigade, was met een burger aan het trainen. Zij doken om beurten en bleven dan geruimen tijd on der water, bericht de „Tel." Toen Paulusma op een gegeven moment in het water dook en zeer lang beneden bleef, haakte een instructeur, die ook hier aanwezig was, de opmerking, dat Paulusma waarschijnlijk meende, dat hij door den burger opgehaald zou worden. Heel even wachtte men nog, doch tot groote verba zing van de weinigen, die aandacht aan den zwemmer besteedden, zag men, dat Paulusma plotseling omviel en op den bo- dom bleef liggen. Direct sprong men hem na, doch nog niet veronderstellende, dat den man een ongeluk was overkomen. Zij, die hiervan getuigen waren, meen den eerst nog, dat de man zich voor de grap zoo hield. Helaas moest men spoedig tot de ontdekking komen, dat de zwemmer den dood had gevonden. Men waarschuw de den Geneeskundigen Dienst, die weldra ter plaatse verscheen. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Het stoffe lijk overschot werd hierop naar het Wil- helmina Gasthuis vervoerd. Paulusma was gehuwd en vader van drie kinderen. AAN ZIJN VERWONDINGEN BEZWEKEN. Zooals wij reeds hebben gemeld, werden op 4 Maart j.l. bij een ontploffing op een baggermolen, welke te Eeek en Donk was gestationneerd, twee arbeiders uit Slie- drecht met brandwonden overdekt. Dins dagnacht is een van hen, de 37-jarige J. Beenhakker, in het ziekenhuis te Slie- drecht aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. De toestand van den anderen gewonde is bevredigend. VIJF PERSONEN IN ARREST De Rotterdamsche centrale recherche heeft de hand weten te leggen op een com plot, waarvan de leden zich hebben schul dig gemaakt aan inbraak, of aan mede plichtigheid daaraan, aan heling, aan al lerlei zwendelpractijken en aan pogingen om met behulp van nagemaakte waarde papieren menschen op te lichten, een com plot, waarvan enkele personen uit de mis- dadigerswereld lid waren, maar waarbij ook een jongeman van zeer goeden huize en een Rotterdamsch advocaat en procu reur waren betrokken. In hoeverre deze laatste, toen hij eenmaal met het complot in zee was gegaan, verder door den voor het complot ongunstigen loop der dingen is meegesleurd, en door chantagsbedreigin- gen van zijn bondgenooten steeds verder werd aangezet, om verkeerde dingen te doen, dan wel of hij min of meer als auctor intellectualis, die weliswaar achter de schermen bleef, maar in feite de hoofdper soon was, moet worden beschouwd, is nog niet duidelijk geworden. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Vast staat, mede dank zy zijn bekentenis, dat hij zich aan strafbare handelingen heeft schuldig gemaakt en dat hij zijn complotgenooten strafbare dingen heeft laten doen, zooal niet hen daartoe heeft aangezet. Voor zoover bekend, bestond het complot uit vijf leden en wel den 37-jarigen kell- ner C W. van C., een oude bekende van de politie en een berucht recidivist, den 23- jarigen P. J. B. een jongeman zonder be roep, die van goeden huize is, doch door oneenigheid met zyn familie aan lager wal is geraakt, den 26-jarige analyst C. H. V„ een vriend van B., den 31-jarigen caféhou der K. van der C. en den advocaat en pro cureur mr. C. Z. (Bovenstaande is reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige opiage). Eenigen tijd geleden heeft de politie te Rotterdam een dertigjarigen chauffeur J. H. op heeterdaad betrapt by het stelen van een fiets. Er waren nog tal van aanwijzingen te gen hem gevonden en op het vermoeden, dat hij wel eens wat meer kon afweten van diverse diefstallen uit auto's, welke den laatsten tijd veelvuldig te Rotterdam waren voorgekomen, werd de man duchtig aan den tand gevoeld. De dief ging als volgt te werk. Hy pleeg de eerst de achterbanden door te snijden en wanneer de chauffeur van de auto, vaak betroffen het ook vrachtwagens, dan naar de achterzijde van de auto ging, waarbij hij meestal zijn gpldtasch in de cabine ach terliet, ontvreemdde de bandensnijder snel het geld. Na langdurig verhoor gaf H. toe, dat hy op deze wyze heel wat gelukte en niet-ge- lukte bandensnijderijtjes had verricht, waarbij hem telkens bedragen van veertig tot vijftig gulden in handen vielen. Ten slotte bekende hij ook de brutale diefstal len in Juli en September 1937 op vracht auto's, welke resp. stonden voor de Incas so Bank aan de Leuvehaven en de Twent- sche' Bank aan de Blaak te Rotterdam op zyn geweten te hebben en dat de bedra gen van zestienhonderd en duizend gulden, welke daarby waren ontvreemd hem in handen waren gevallen. De politie heeft met de arrestatie van de zen man, die in het bureau Sandelingen- plein is opgesloten, een goede slag gesla gen. Hoe het begon. De affaire begon met een voorval, op den 7den Januari, den trouwdag van Prinses Juliana. Dien dag was n.l. de familie S., die aan den Beukelsweg te Rotterdam woont, naar een kerkelijke plechtigheid gegaan en toen zij daarvan terugkwam, ontdekte men, dat er was ingebroken. De dief had een groote ijzeren geldtrommel gestolen, wel ke trommel o.a. voor 1700 aan effecten, meest staatsobligatiën bevatte. Naar thans is gebleken, heeft* de dief den sleutel van de woning gekregen van den verloofde van de dochter des huizes. Deze verloofde was de thans 23-jarige P. J. B., die van heel goede familie is, maar die door oneenig heid met zijn vader reeds vroeg op eigen beenen moest staan en eigenlijk zonder middelen van bestaan was. Als toekomstig schoonzoon van de familie S. had hij ge makkelijk de beschikking over den huis sleutel kunnen krijgen. Hij wist, dat de heer S. een geldtrommel met waardepa pieren bezat en waar deze trommel werd geborgen. Hij begreep, dat als die trom mel gestolen zou worden de verdenking wel eens op hem zou kunnen vallen en daarom vond hij het veiliger niet zelf de inbraak op te knappen maar er zijn vriend, den analyst C. H. V. voor te spannen. Hij verschafte dezen vriend den sleutel, bene vens de noodige verdere inlichtingen en toen hij zeker wist, dat er op den trouwdag van de Prinses niemand thuis zou zijn, waarschuwde hij V., dat deze zijn gang kon gaan. Op deze wijze werd de inbraak gepleegd. In de woning van den analyst werd de trommel opengebroken. Men haalde de ef fecten er uit. De rest werd in het water gegooid. Al spoedig bleek, dat men de ef fecten niet kon verzilveren, omdat de nummers bekend waren en de papieren dus by de banken geblokkeerd zouden zijn. Men gaf ze daarom ter nader order in bewa ring bij den caféhouder K. v. d. C. Deze wist, dat hy met gestolen waar te maken had, maar vond dat geen bezwaar. Een van de kellners van den caféhouder, n.l. C. W. van C. werd in de zaak betrok ken en die bedacht een ingenieus plan om toch geld voor de effecten te kunnen krij gen. Voordat van C. kellner bij van der C werd, had hij zelf een café gehad, wel ke zaak evenwel niet bijster floreerde. Toen hij zijn café opgedoekt had, had hij nog een schuld van ƒ700 bij een brouwerij in Noord-Brabant. Deze schuld had hij nog steeds niet kunnen afbetalen. Hij zou zich met de brouwerij in verbinding stellen en vragen hem een bedrag van 700 ter hand te stellen. Als onderpand zou hij dan voor 1700 aan effecten geven. Dit waren na tuurlijk de gestolen effecten. Voor de over waarde moest de brouwerij in de eerste plaats de schuld schrapper en voor het res- teerende verschil zou van C. bier betrek ken, want voor die ƒ700, die hij in con tanten kreeg, zou hij een nieuwe zaak ope nen. De caféhouder, de verloofde en de analyst vonden dit een uitstekend plan en van C. trok er op uit. De brouwerij ge voelde er wel wat voor, mits natuurlijk het onderpand goed was. De brouwerij stem de toe in de transactie, mits van een en ander een behoorlijke acte werd opge maakt. Toen de zaak eenmaal in dit sta dium was gekomen, is men naar mr. C. Z. gegaan, wien men precies vertelde wat er aan de hand was. Deze maakte er geen be zwaar tegen om een acte van onderpand op te stellen ten behoeve van de brou werij. De effecten werden verzegeld. In de acte werd o.a. nauwkeurig om schreven, dat de effecten terstond in een couvert moesten worden gesloten, dat dit couvert ten overstaan van de partijen moest worden verzegeld en dat het stuk daarna by een bank moest worden gedeponeerd voor den tijd van een jaar. Op deze wijze hoopte men te voorkomen, dat de brou werij te veel notitie zou gaan nemen van de nummers van de effecten, waardoor het bedrog zou kunnen uitkomen. Deze oozet is inderdaad gelukt. De schuld van v. C. werd geschrapt en hij kreeg ƒ700 aan contanten in handen. Hiermede werd de advovaat betaald en voorts werd het bedrag verdeeld. O.a. kreeg de café houder 130 als bewaarloon voor de ef fecten. Men had aanvankelijk gehoopt in staat te zijn, voordat het jaar verstreken was, gedurende hetwelk de effecten gede poneerd moesten blijven, de schuld van ƒ700 af te doen, om zoo de effecten weer terug te krijgen zonder dat de brouwerij er achter was gekomen, dat men met ge stolen effecten te doen had gehad. Dit liep echter falikant uit. Toen is er wat nieuws bedacht. Inmiddels was de verloving van B. ver broken. De jongeman was naar Canada ge gaan waar hij in kennis kwam met een zeer gefortuneerde familie. Al spoedig raak te hij met de dochter van die familie ver loofd en toen de combinatie te Rotterdam en hij dus ook, zoo dringend om geld ver legen zaten, besloot men te probeeren den aanstaanden schoonvader van B. en groot bedrag afhandig te maken. Een snuggere Canadees. Eerst was er een plan om te Rotterdam vaische Amerikaansche aandeelen te la ten maken en deze aan den ryken Cana dees voor echte te verktopen. Maar ten slotte* vond men dit toch wel wat te ris kant en men vond het beter, vooral omdat de Canadees allesbehalve lichtgeloovig bleek te zijn, een ingenieuzer plannetje in elkaar te zetten en zoo kreeg B. op zeke ren dag een brief, met een indrukwekkend hoofd, afkomstig van het kantoor van mr. van Loon, advocaat en procureur en mr. Schreuder. notaris, welk gefingeerd kan toor gevestigd zou zijn aan een deftig adres te Rotterdam. In dezen brief deelden mr. van Loon en mr. Schreuder mede, dat een oom van B., die ook al niet bestaan had, was overleden en dat hij hem, B een be drag van 50.000 had nagelaten, maar dat als gevolg van de Nederlandsche wetten dit bedrag niet mo^ht worder uitgekeerd alvorens hij 24 jaar oud zou zijn. Hij moest dus nog één jaar op het geld wachten. Natuurlijk vertelde B. dit nieuwtje aan zyn aanstaanden schoonvader, waarbij hij liet doorschemeren, dat hij het bijzonder op prijs zou stellen als deze hem een voor schot op die erfenis zou willen geven, maar de Canadees weigerde pertinent eenig voor schot te geven, behoudens reisgeld om zoo snel mogelijk naar Nederland te kunnen te- rugkeeren. En zoo kwam B. hier aan zonder geld van den Canadees. Weer werd een plan ontworpen. Twee leden van de combina tie stelden zich in verbinding met den druk ker, die men aanvankelijk in de zaak had willen betrekken om de vaische Amerikaan sche aandeelen te maken, maar dat niet is doorgegaan. Vaische papieren. Men vroeg hem of hij ook kans zou zien vaische recepissen' te drukken van de staatsleening 1938 3 a 3 1/2 pet. De drukker zeide, dat hij er inderdaad kans toe zag. maar hy vertelde den hee- ren niet, dat hij er niet aan dacht zich in zulk een affaire te mengen. Mr. Z. heeft toen de combinatie een echt recepis ver- HDLVERSUM n, 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoonmu ziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.09 Berichten 12.15 KRO-Orkest (12.45— I.00 en 1.301.40 Gramofoonmuziek) 2.00 Handwerkuurtje 3.00 Orgelconcert 3.45 Bijbellezing 4.45 Gramofoonmu ziek 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.30 Solistenconcert en Gramo foonmuziek 6.15 Gramofoonmuziek 6.45 C.N.V.-kwartiertje 7.00 Berichten 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 7.45 Christ. Oratorium-vereeniging Haarlem, Knapenkoor „Zanglust", Utrechtsch Ste delijk Orkest en Vocale en Instrumentale solisten 9.15 Lijdensmeditatie 9.35 Vervolg van 7.45 11.00 Berichten ANP II.05 Gramofoonmuziek ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. AVRO- Uitzsmdmg. 8.00 Gramofoonmuziek 10.30 Omroeporkest 11.00 Kniples 11.30 Omroeporkest m. m. v. solist 12.30 Gramofoonmuziek 1.00 De Palladians 2.00 Voor de vrouw 2.30 Zang en piano 3.00 Kniples 3 45 Orgelconcert 4.09 Voqr zieken en thuiszittenden 4.30 Gra mofoonmuziek 4.50 Radiotooneel voor de kinderen 5.30 Omroeporkest 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinderen 7.05 AVRO-Dansorkest 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen Evtl. Gramofoonmuziek 8.20 Concertge bouw-orkest en solist. In de pauze: Inter view 10.30 Gramofoonmuziek 11.03 Berichten ANP, hierna: Het AVRO-Dans orkest 11.40—12.00 Orgelspel. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.45 Gramofoonmuziek 12.05 Orkest van „H. H.'s Irish Guards" 12.50 Radiotooneel I.20 Gramofoonmuziek 1.40—2.20 Eugene Pini's Tango-orkest 3.103.30 Causerie „Empire Exchange" 3.35 Stedelijk Orkest van Bournemouth m. m. v. solist 5.05 Causerie „Why I like the English" 5.20 Gramofoonmuziek 5.40Jerry Hoey en zijn Band 6.20 Berichten 6.40 Decla matie 7.00 BBC-Orkest 7.40 St. Pa trick's Day-programma 8.20 Variété programma 8.50 Interview 9.20 Be richten 9.40 Viool en piano 10.20 Kor te Kerkdienst 10.40 Gramofoonmuziek 11.20 Michael Flome en zijn Band 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). schaft, wetende, dat dit tot voordeel voor falsificaties moest dienen. Het plan was voorts honderd te laten drukken van ƒ100 en honderd van 1000. De drukker zou 10.000 voor zijn moeite krijgen. Met een deel van de vaische recepissen zou men de Brabantsche brouwerij bewerken. Van C. kreeg opdracht zich met de brouwerij in verbinding te stellen en te vragen opnieuw een aanzienlijk bedrag ter beschikking te stellen. Met dit bedrag zou in de eerste plaats het onderpand worden ingelost. Als nieuw onderpand zouden de vaische recepissen dienen. De drukker had in dien tijd de zaak nog eens goed overwogen en hy vond het verre weg het beste en het verstandigste, de po litie mede te deelen, dat er te Rotterdam menschen waren, die voornemens waren vaische recepissen te vervaardigen. Toen Donderdag B. met de recepissen by den drukker kwam, zat een rechercheur op post. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd B. van zyn bed gelicht en by stuk jes en beetjes kwam toen het heele ver haal voor den dag. Aanvankelijk leek het de politie wel haast al te fantastisch, dat een advocaat en procureur zich voor deze practijken zou hebben geleend. Maar men ontbood hem voor alle zekerheid. Aanvankelijk ontkende hij pertinent, maar al spoedig viel hy door de mand en ten slotte heeft hij een volledige bekente nis afgelegd. Ook de andere leden van het complot werden successievelijk aangehouden en thans zijn zij alle vijf ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Gisteravond kwart voor elf is de 46-jari- ge gehuwde D. Bouwman uit Vlaardingen, stoker aan boord van de sleepboot „IJsel- monde" van L. Smit en Co.'s internationalen sleepdienst, op de Nieuwe Maas, onder Per nis, bij het vastmaken van een tros aan een boei, overboord geslagen en verdronken. Het lijk is nog niet opgevischt. RAADSELACHTIGE VERDWIJNING. Waar is de man, die op de Moerdijkbrug een klap en een schreeuw hoorde? In den vroegen morgen van den l.sten Februari (den Nationalen feestdag) stapte de heer D. W. V., vertegenwoordiger, wo nende' te Eindhoven, op genoemde plaats in den trein, teneinde zich voor zaken naar Rotterdam te begeven. Hij nam plaats in een ledige coupé (een zoogenaamde kopcoupé) en werd tusschen Tilburg en Gilze-Rijen door den conduc teur gecontroleerd, waarbij opgemerkt werd, dat hij zich alleen in bedoelde cou pé bevond. By aankomst van den trein te Dordrecht, werd door een wagenmeester opgemerkt, dat een coupédeur openstond van bedoel den trein aan de tegenovergestelde zyde van het perron. Deze begaf zich, aldus herinnert de RADIO-PARIS, 1648 M. 7.50, 9.10— 9.40 en 10.40 Gramofoonmuziek 12.40 Bailly-Orkest en Zang 3.05 Pianovoor dracht 3.20 Zang 4.20 Gramofoonmu ziek 5.20 Radiotooneel 8.35 Zang 8.50 Uitzending uit het Théatre National de l'Opéra-Comique. KEULEN, 456 M. 5.50 Het Plietzsch- Marko-Orkest 7.50 Omroepkleinorkest 8.50 Pianovoordracht 9.20 Volskliederen- concert 11.20 Omroeporkest en soliste I.35 Amusementssextet 2.20 Gevarieerd programma 3.20 Hans Joachim Fierke's orkest 4.40 Keulsch Blaas-Kamermuziek- ensemble m. m. v. solist 5.30 Meisjeskoor 6.30 Omroepkoor en solist 7.20 Radio tooneel 8.20 Hans Bund's dansorkest 9.5511.20 Ralph Zürn en zijn orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroepsalonor- kest en Gramofoonmuziek 6.50 Gramo foonmuziek 8.20 Europeesch concert uit Ierland 9.35 Omroepsymphonie-orkest en solist 10.5011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.502.20 Gramo foonmuziek 5.20 Omroepdansorkest 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Om roeporkest. (Om 9.20 Causerie) 10.30 II.20 Concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Het Schuricke-Trio, het Saxofoonkwar tet Bumcke en solisten (gr. opn.) 7.20 Omroeporkest en solisten 8.20 Duitsch- landecho 8.35 Vervolg concert 9.20 Be richten 9.50 Cello en piano 10.05 Be richten 10.2011.20 Nedersaksisch Symphonie-Orkest. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. 3e Programma: 8.00 Keulen 10.35 Pa rijs R. 12.05 Radio PTT Nord 12.20 Parijs R. 12.40 Brussel VI. 13.35 Keu len 14.20 Radio PTT Nord 15.05 Pa- rys R. 15.20 Keulen 16.20 London Reg. 16.50 Keulen 17.20 Brussel VL 18.35 Brussel Fr. 19.20 Lyon of div. 19.50 London Reg. 21.35 Brussel Fr. 22.20 Brussel VI. 22.30 Keulen 23.20 diver sen. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 diversen 10.35 London Reg. 13.20 Droitwich 14.20 London Reg 14.40 R. Danmark of div. 15.35 Droitwich 17.05 London Reg. 17.20 Droitwich 19.00 Gram.muz. G.R.D. 19.20 Sportpraatje d. d. heer J. G. A. Janssen (journalist). 20.00 Droitwich. „Msb.", onmiddellijk in de coupé, waarin zich niemand bevond, doch wel zag hij op de zitbank een actetasch liggen, terwijl in het bagage-net een hoed lag terwyl er een jas in de coupé hing, welke voorwerpen later als eigendommen van den heer V. werden herkend. Verder viel hem op, dat de verbindings deur van de coupé met de andere compar timenten, aan de binnenzijde was afgeslo ten. Zoodra de wagenmeester deze ontdek king had gedaan, riep hij den hoofd-con- ducteur, om van zijn vondst melding te maken. Op datzelfde moment kwam een reiziger van de voorzijde van het rijtuig, die daar vermoedelijk was uitgestapt naar den wa genmeester en zeide, zonder dat hem iets werd gevraagd, dat hy by de Moerdijkbrug een klap en een schreeuw had gehoord. Die reiziger deed erg zenuwachtig en ver wijderde zich naar den uitgang van het station. Denkende aan een ongeval heeft het per soneel van het station Dordrecht onmid dellijk de lijn en Moerdijkbrug geschouwd, terwyl ook de politie te Dordrecht en de marechaussee te Moerdijk een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, waarbij echter niets werd gevonden. Er werd dan ook aan een ongeval ge dacht totdat eenige dagen later een foto van den vermiste aan den wagenmeester werd vertoond, die daarin stellig den rei ziger vermeende te herkennen, die hem had mededeeld een schreeuw en een klap te hebben gehoord. Door de politie is opspo ring van dezen onbekenden reiziger ver zocht, doch deze heeft zich nimmer aange meld. Op 5 Februari 1938, dus 5 dagen later werd te Numansdorp stroomafwaarts van de Moerdijkbrug, in het Hollandsch Diep een colbertjas uit het water gevischt, waar in zich het spoorwegabonnement van den vermiste V. bevond. Deze jas vertoonde in den rug een groote scheur, terwijl de mou wen binnenste buiten waren gekeerd. Ver der is tot heden niets meer van den ver misten V. vernomen. Door de politie zijn nasporingen zoowel in binnen- als buiten land verricht. Ondertusschen blyft het een onoplosbaar raadsel. Is de heer V. werkelijk verdron ken? Of heeft hij slechts dezen schijn op zich willen laden? Dat hij op de Moerdijk brug van uit den rijdenden trein in het water gesprongen zou zijn, moet practisch uitgesloten geacht worden, hetgeen van be. teekenis is in verband met bovenvermelde verklaring van den wagenmeester. Heeft hij zich te Dordrecht uit den trein verwij derd? Hoe kan de binnendeur van den cou pé dan gesloten zyn? Ondertusschen wordt door de politie en de familie van alles ge dacht, doch niemand heeft tot heden het raadsel kunnen oplossen. DRIEHONDERD KIPPEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in het hoenderpark van den land bouwer S. te Beek en Donk. 300 kippen zijn in de vlammen omgekomen. Verzeke ring dekt de schade.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11