BINNENLAND SPORT FAILLISSEMENTEN Wilt U iets weten? RECHTZAKEN MARKTBERICHTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN HET BEIOOVERDE BOSCH MAANDAG 14 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD - PAG. 8 H.M. DE KONINGIN IE SOESTDIJK. H.H. de Koningin is, vergezeld van een hofdame, Zaterdagmiddag om ongeveer 12 i'ur per auto van den Haag te Soestdyik aangekomen. PRINSES BEATRIX GROEIT VOORSPOEDIG Prinses Juliana maakt autotochtje Op het Paleis Soestdijk blijft alles zeer goed gaan. De kleine Prinses groeit voor spoedig en hoewel Zij nog niet in de bui tenlucht is geweest, profiteert Zij volop van het mooie weer van de laatste dagen. Dit komt voornamelijk door de speciale constructie der ramen van het door het Prinselijk paar bewoonde Paleisgedeelte, welke het mogelijk maakt, dat de heerlijke lentelucht volop toegang heeft en de wieg, hoewel in de kamer staande, toch als het ware buiten is. Ook H.K.H. Prinses Juliana maakt hef uitstekend. Zij heeft Zaterdagmiddag in gezelschap van Haar hofdame freule De Brauw een kort autotochtje in de omge ving gemaakt. Gisteren lokte het weer niet tot uitgaan, maar toch heeft het Prin selijk paar in gezelschap van H. M. de Koningin een wandeling gemaakt in den paleistuin. Zondagmorgen om elf uur hebben Prins Bernhard en zijn broer, Prins Aschwin, een bezoek gebracht aan de stallen aan de overzijde van het Paleis om een kijkje te nemen in de nieuwe manége. Beide Prinsen kwamen de rechter oprijlaan af wandelen en staken daarna den Rijks straatweg over. De belangstelling van het publiek ging wel wat te ver, hetgeen den Prins niet aangenaam was. „Tel." NATIONALE FEDERATIE HET WIT-GELE KRUIS In het dezer dagen vastgestelde jaarver slag over het jaar 1937 van de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis waarbij zijn aangesloten de diocesane federaties en provinciale bonden van het Wit-Gele Kruis en het R.K. Limburgsche Groene Kruis, welke laatsten ruim 500 plaatselijke afdee- lingen omvatten wordt gewezen op de steeds voortgaande ontwikkeling van het Wit-Gele Kruiswerk in Nederland. Uitvoerige beschouwingen worden gewijd aan het nationale werk, de verschillende takken van dienst als ziekenverzorging, zorg voor moeder en kind, geestelijke ge zondheidszorg, zorg voor lichamelijk ge- brekkigen, eerste hulp bij ongelukken, den arbeid van commissies en centraal bureau, de propaganda en de beide periodieken „Katholieke Gezondheidszorg" en „De Ka tholieke E.H.B.O.-er". Vermelden wij tenslotte nog, dat de Na tionale Federatie in den komenden zomer 15 jaar bestaat en dat plannen in voorbe reiding zijn om dit derde lustrum op waar dige wijze te vieren. Mr. W. J. M. WESTERWOUDT. Mr. W. J. M. Westerwoudt te O verveen, oud-lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en een bekende figuur op maatschappelijk gebied, vierde gisteren zijn 80sten verjaardag. De heer Westerwoudt bezocht het gym nasium te Amsterdam en studeerde aan de universiteit aldaar. In 1882 promoveerde hij tot doctor in de rechten. In hetzelfde jaar werd hij secretaris later, in 1908 di recteur van de Nationale Hypotheekbank. In 1895 werd hij directeur van de Holland- sche Sociëteit van Levensverzekering anno 1807; sinds 1931 is hij commissaris van deze instelling. Van zijn sociale functies valt het volgende te melden: In 1890 werd hij ge kozen tot regent van het R. K. Jongens weeshuis te Amsterdam; in 1891 curator van het Stedelijk Gymnasium; in 1900 werd hij lid van het Burgerlijk Armbestuur, afd. Gasthuizen; in 1905 lid van den Voogdij raad I. In 1910 werd hij gekozen tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. In 1914 volgde zijn benoeming tot commissaris van de Nederlandsche Bank; in hetzelfde jaar werd hij commissaris van de Mij voor Ge meente Crediet, in 1920 van de Ontvang en Betaalkas en 1928 van de Ned. Heide Mij. Zijn dissertatie uit 1882 luidde: De Staat pn de spoorwegmaatschappijen. Voorts stel de hij 1907 het gedenkboek van de Holland- sche Sociëteit van Levensverzekeringen J 007 samen. Notaris J. J. A. Bauduin overleden Op ruim 70-jarigen leeftijd is gisteren te Maastricht overleden notaris J. J. A. Bauduin, Notaris Bauduin werd te Maastricht ge boren op 8 Juli 1867. Hij werd candidaat- notaris in 1887 en vestigde zich in 1899 als notaris te Maastricht. Hier vervulde hij tot zijn dood een der belangrijkste notariaten van het arrondissement. Notaris Bauduin was jarenlang lid van het hoofdbestuur der broederschap van tarissen in Nederland. Als candidaat-nota- ris was nij lid van het hoofdbestuur van de broederschap van candidaat-notarissen. Voorts was hij lid van de Kamer van toe zicht op de notarissen en candidaat-nota rissen in de arrondissement en Maastricht en Roermond. De plechtige uitvaart geschiedt Woens dag 16 Maart te 11 uur te Maastricht. VOETBAL OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. FeyenoordHeracles Zondag a.s. Naar wy vernemen zal Zondag 20 Maart a.s. te Rotterdam de eerste wedstrijd voor kampioenscompetitie worden gespeeld tusschen Feyenoord en Heracles. Het ver dere programma dezer wedstrijdenserie zal eerst later worden samengesteld. Uitgesproken: D. Tenenbaum, kleermaker, Rotter dam, Warmoeziersstraat 431. Cur.: mr. G. de Bakker. Nalatenschap Johannes Grond, Dier gaardelaan 7, Rotterdam. Cur.: mr. W. Ja- link. Franciscus Cornelis Anna Peters, koopman, Tilburg, Lange Schijfstraat 51. Cur.: mej. mr. Th. M. Passtoors. Vraag: Als men bij het kruisjassen in punten is blijven staan gelijk 80, en A komt na het geven op zonder troef, B roemt stuk en C heeft èen vijfde wie is er dan uit? Antwoord: B, want stuk roemt uit zonder slag te halen. Vraag: Hoeveel passagiers vervoerde het in 1912 vergane stoomschip „Titanic"? En hoeveel werden er daarvan gered? Antwoord: 2150 passagiers; daarvan werd een kleine duizend gered. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Het boterde allang niet. Het boterde al lang niet tusschen H. J. S. uit Leiden en de familie N. uit Voor schoten, tenminste dat verklaarde het po litierapport. Toen de getuige A. Slootjes op den Leidschen Weg te Voorschoten reed, hoorde hij S. scheldwoorden brullen tegen N. „Ik dacht toen", vertelde getuige, „daar kon wel eens een knokpartijtje van ko men en daarom ging ik maar eens ky- ken". Nu, het werd geen knokpartijtje maar de scheldwoorden-vloed was niet meer te stoppen geweest, want de getuige had ze stellig gehoord. De Officier van Justitie was van mee ning, dat er al lang narigheid was tus schen verdachte S. en de famiile N. Ver dachte staat bekend als lastig en brutaal, reden om een gecombineerde straf te eischen van een geldboete en een voor waardelijke straf. Spr. eischt dan ook een boete van 30 subs. 20 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van zes we ken. „Dan wordt ik onschuldig veroordeeld en ga in hooger beroep", was het oordeel van den verdachte. „Dat neem ik niet". Dit dreigement maakte niet veel indruk op den politierechter, want hij veroordeel de verdachte tot een geldboete van 25 subs. 50 dagen en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. „Dank u beleefd", was het slotwoord van verdachte en hij verdween door de dubbele deuren om in de getuigenkamer zyn meening ten beste te geven. Verduistering van geld. J. de B., reiziger uit A1 p h e n a. d. R ij n, had voor de firma Klaverwijden gelden moeten innen bij verschillende klanten. Hij had inderdaad geld ontvan gen, maar dit gedeeltelijk voor zich zelf gehouden. Alzoo was het onrechtmatig verkreegn bedrag ongeveer; 275 geweest. De boekhouder van de firma Klaverwij den, A. O. uit Woerden, kwam een en ander nader verklaren en vertelde de grootte van het bedrag. Verdachte had nog meer op zijn gewe ten, want ook een koopman uit Rotter dam kwam nog verklaren, dat verdachte zonder toestemming 50 had geïnd en niet had afgedragen. Er was ook nog van een derde firma geld niet afgedragen. De Officier verttelde, dat he rapport om een voorwaardelijke straf vroeg, waar mede spr. mee wilde gaan, maar dan moet er een bijzondere voorwaarde aan ver bonden worden n.l. het verduisterde geld terug betalen. De eisch werd dan ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar en binnen twee jaar terugbetaling van de verduisterde gelden. De boekhouder van de firma Klaverwij den kwam verklaren, dat zijn firma het geld niet terug wilde hebben. De politierechter hield daarmede reke ning en veroordeelde verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar en de bijzondere voorwaarde, dat ver dachte binnen twee jaar de verduisterde geiden terug betaalt aan de benadeelden, behalve aan de firma Klaverwijden, die geen prijs op terugbetaling stelt. Een en ander zal gescchieden onder toezicht van de R.K. reclasseeringsver- eeniging afd. Leiden. Eieren van een buurman weg genomen. De boerenarbeider V. van E. uit Ter Aar had bij een plaatsgenoot, zekeren V., eieren uit diens kippenhok gehaald. Dat mag nu eenmaal niet, want de kippen leg gen natuurlijk de eieren voor hem, die hen van bouwmateriaal voor deze productie voorziet. De Officier nam het niet zoo licht op, want hij eischte een voorwaardelijke ge vangenisstraf voro den tijd van twee maan den met een proeftijd van drie jaar. De politierechter wilde verdachte ook rog een kans geven en veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Diefstal van ijzeren platen. H. K., chauffeur te Leiden, moest ver schijnen wegens diefstal van een aantal ijzeren platen, gepleegd te Leiden. Het rapport, dat ingewonnen was, luid de niet gunstig. De Officier vulde dit rap port nog aan door te vertellen, dat er groote hoeveelheden ijzeren platen ver dwenen waren. Dit heeft weken en weken zoo geduurd, terwijl het bedrag ruim 100 bedroeg. De Officier ging met het rapport mee en eischte een gevangenisstraf van drie maanden, omdat het met dezen verdachte toch niets gedaan is. De politierechter wilde verdachte nog een kans geven, temeer daar hij binnen kort in militairen dienst moet. Met een en ander rekening houdende werd de uit- straf van vijf maanden met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling van de afd. Leiden van het Ned. Genoot schap. Strafbaar of niet strafbaar. De veldwachters C. J. v. d. Aar en C. Westveen te Oegstgeest deden dienst op den Rijnsburger weg te Oegstgeest toen zij eenige jongelui van een land zagen ko men en dat een van hen wat in hun hand had dat later bleek een bos wortelen te zijn. De veldwachters hadden toen aan de ze personen gesommeerd om te stoppen en af te stappen van hun rijwielen. Dat hadden zij niet gedaan volgens hun verklaringen hadden zij het niet gehoord. De veldwachters hadden echter aan het langste eind getrokken en de jongelui, de gebroeders S. uit den Haag, aangehouden en een verbaal gegeven wegens het niet op volgen van een bevel. De officier achtte het ten laste gelegde, na de veldwachters gehoord te hebben, bewezen en eischte wegens het niet op volgen van een bevel, de wortelen-diefstal wordt voor het kantongerecht behandeld als strooperij, een gevangenistraf 14 da gen. De politierechter zal deze zaak, waaraan een principieele kwestie verbonden is, nog eens overwegen en over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. De motor en reparatie. Uitspraak werd gedaan in de zaak tegen D. F. uit Leiden die terecht had moe ten staan wegens oplichting subs, ver duistering van een motor, die hij ter re paratie gekregen had van een zekeren van Dijk uit Leiden. Hij had den motor echter niet meerterug gegeven. Deze zaak was aangehouden om verdachte ge legenheid te geven den motor alsnog te rug te geven. Dit was inmiddels gebeurd reden voor de Officier om het nog eens met een geldboete te probeeren welke spr. gesteld wilde zien op 25.subs. 25 da gen. De politierechter deed het voor ver dachte nog beter en legde de geëischte boete voorwaardelijk op met een proef tijd van een jaar. Diefstal in de Hema. Mej. P. C. M. v. d. B., zonder beroep te Leiden, had een rare combinatie van al lerlei goederen weggenomen in de Hema re Leiden. Zoo vermeldde het proces verbaal o.a. diefstal van een kaasje, 3 pakjes pudding, 2 pakjes thee, 1 pot jam en een.stoffer. De juffrouw dacht ook nu nog in de verdachtenbank staande dat het zoo erg met was geweest. Toen de Officier echter vertelde dat er met haar niets te beginnen is, dat zegt zelfs het rapport van het Leger des Heils, en dat dus gevangenisstraf de eenige oplossing is, betrok het gezicht van den verdachte van mooi weer naar regen. Zij deed een beroep op den politierechter, want wat moet er van mijn negen kinderen terecht komen en ik heb alzoo veel narig heid gehad met mijn man over dit geval", aldus het relaas van de juffrouw. Het was een hopeloos geval voor den politierechter want de juffouw wil zich niet onder toezicht stellen. Het slot was dat de politierechter de zaak onbepaald aanhield om een meer uitgebreid rapport in te winnen over de juffrouw die niets voelt voor toezicht. Het verhaal was verzonnen. Op het eind van verleden jaar was de schipper C. W. V. uit den Haag aangekomen bij de fam. Berbee te Voorhout met het verhaal dat hij een schuit mest had gelost te Noord wperhout maar dat zich x.u het geval voordeed dat hij nog een schuit mest moest halen en lossen en dat hij dan pas zijn geld zou krijgen. En of vader Berbee nu de benoodigde 30 kon voorschieten opdat hij de mest en de vaar- koster. zou kunnen betalen. Als er in Noordwijkerhout afgerekend zou worden, na lossing van de tweede schuit mest, dan zou Berbee zijn geld dadelijk terug krijgen. Het geheele verhaal bleek later geheel verzonnen te zijn zoodat verdachte terecht moest staan wegens oplichting van 30. Nadat de gebroeders T. H. en J. C. Ber bee uit Voorhout als getuigen gehoord wa ren, die er bij waren geweest toen aan den vader het verhaal gedaan was, vroeg de C ff icier aanhouding van deze zaak om over verdachte een rapport in te winnen. Aldus werd besloten. R. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 3U, voorheen Boerhaavestr. v verleen» hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 (JUK tot het ver strekken van de gevvenschte inlichtingen, aanmelden van contribucerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telet. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. KANTONGERECHT TE HAARLEM. De schandelijke kwakzalverij. Voortgezet is de zaak tegen den 79-jari- gen kwakzalver H. J. E. uit Oegstgeest, die reeds eerder terecht heeft gestaan we gens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde en tegen wie door den Ambte naar van het O.M. mr. Van der Valk Bouwman was geëischt een geldboete van 600 subsidiair 2 maanden hechtenis, ter zake dat hij te Haarlemmerliede aan een zekere Van S., die reeds 3 jaar ziek was en een wond aan zijn been had t.b.c.-cap- sules had geleverd voor een bedrag van 17. Eenige dagen later is echter van S. overleden. De deskundige in deze zaak, dr. Hulst, uit Leiden, had het ten hemel schreiend genoemd, dat een jong leven onder kwakzalvershanden een ontijdig einde had genomen. Op de vorige zitting had dr. Baumann uit Halfweg verklaard, dat, indien van S. zich onder chirurgische hulp had gesteld, een en ander nog in orde was gekomen. Als getuige werd gehoord de echtgenoote van het slachtoffer, mej. M. J. H. v. S. geb. M., die verklaarde dat verd. aan haar man geneeskundige kruiden heeft ver kocht in de maanden JuniJuli '37 en waarvoor zij verschillende geldsbedragen betaald heeft. Verder kwamen geen nieu we lichtpunten naar voren. De ambtenaar van het O.M. persisteerde bij zijn eisch. De Kantonrechter sloot zich hierbij aan. ROTTERDAM 14 Maart. Vee. Aan voer totaal 1754. 557 vette runderen, 253 vette kalveren, 3 nuchtere kalveren, 505 Schapen en lammeren, 436 varkens. Prij zen per K.G.: vette koeien le kw. 74 ct., 2de kw. 64 ct., 3e kw. 5054 ct., vette os sen 68625052 ct., vette kalveren 100 906065 ct., varkens (levend gew.), 565554 ct., schapen 504540 ct., lam meren 605550 ct., Prijzen per stuk 28 2520, lammeren 211815. Over zicht: vette koeien en ossen aanvoer rui mer, handel tamelijk, prijzen onveranderd, prima ossen tot 72 ct, prima koeien tot 78 ct., vette kalveren aanvoer grooter, hande.l stroef, dalende prijzen tot 1.10, schapen en lammeren aanvoer iets korter, handel slecht, prijzen niet hooger, varkens aanvoer veel kleiner, handel vlot, prijzen van vo rige week goed te handhaven. Er werden zeer weinig schapen voor export verkocht. AMSTERDAM, 14 Maart. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 421 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 7479 ct., 2e kw. 6572 ct., 2e kw. 5864 ct. per K.G. slachtgewicht. 65 melk en kalfkoeien 1802.40 per stuk. 56 vet te kalveren, 2e kw. 6066 ct., 3e kw. 50 58 ct. per K.G. levend gewicht. 175 nuch tere kalveren 58.50, 27 schapen 27 30 per stuk. 434 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 6869 ct., zwa re varkens 4668 ct., vette varkens 6466 ct per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runleren uit Denêmar- ken. Runderen aanvoer matig, handel traag, moeilijk prijshoudend. Vette kalve ren korte aanvoer, handel kalm, prijzen lager. Nuchtere kalveren behoorlijke aan voer, handel vlug, prijzen constant. Scha pen weinig aanvoer en handel, dezelfde prijzen. Varkens behoorlijke aanvoer, han del kalm, iets lagere prijzen. WljSELNOTEEUlNGEN AMSTERDAM)) Londen 8.9 6"/g Berlfjn 72.25 Parys 55 6/2 Brussel 30.26 Zwitserland 41.45 Kopenhagen 40 05 Stockholm 46 25 Oslo 45.10 New York 1.797/g Praag 6.33 THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Marinella (Tino Rossi). Moord op de huwe lijksreis (James Gleason, Edna Oli ver). Romant. zangfilm Sensatie film lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 xur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Lido: Het verliefde spook (Constance Bennet, Cary Grant). Een aanzoek per ra dio (Gene Raymond, Ann Sothern). Kom. film Amusement film. lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: De firma wordt ver liefd. (Jean Arthur Ray Milland). Zijn tweede Moeder. Kom. film Dramat. film lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd Luxor: Het mysterie van de J. U. 52. (Willy Fritsch). Stjenka Rasin (We- ra Engels, Hans Adelbert). Sensatie film Speelfilm redcren avond 8 uur. Zondag om 2. 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag en Woensd. en Donderdag 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Ben Hur (Ramon Novarro, May Mak Avoy). Pit-tah, de grijze wolf. (Michael Whe- len, Jean Muir). Rom.-hist. film Sensatie film lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen (SPROOKJE) 265. En weg holden de kinderen, hand in hand het bosch 266. Daar was het beekje al en kon het nu niet zoolang in, zoo hard ze konden. Poes spankerde ook wat hij kon! meer duren. Anneke en Petertje hijgden van inspanning. Het kwam er nu maar op aan om zoo spoedig mogelijk Toch holden ze maar steeds door. En kijk, daar was de weg te komen. groote boom al, waar het betooverde bosch ophield en waarachter het huisje van Eenzaam moest staan.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8