Academlenieuws BIOSCOPEN TE LEIDEN aailkdaü 12 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. I? LEIDEK, 12 Maart Beleefd verzoeken wij U het volgende stukje in uw blad van 12 Maart op te ne men, bij voorbaat onzen hartelijken dank. Eatholiek Leidsch Symphonie Orkest. Waarom is u deze week nog geen lid geworden van het K. L. S. O.? Ohu wist niet op welken avond gerepeteerd wordtU weet, de contributie-voor waarden, niet? Zie hier dan: de repetitie is op Maandagavond van 8.15 tot 10.30 uur en de contributie is 0.20 per week. Naturlijk weet u, dat het secretariaat is Buys Ballotstraat 60, waar men alle in lichtingen kan bekomen. Het Bestuur. Geen stilzwijgen over de Duitsche Kerk vervolging De „Osservatore Romano" maakt gewag van een polemiek, die ontstaan is tusschen 't officieel orgaan van de fascisten der orp- vincie Bologna en het katholieke tijdschrift „Fides". Het fascistische blad had aan het katho lieke blad verweten, dat het een artikel had gepubliceerd over de kerkvervolging in Duitschland. Het fascistische blad schreef: „De twist tusschen de Duitsche regee ring en de Kerk is een aangelegenheid, die ons niet aangaat, zooals de twist tusschen de Italiaansche Staat en de Kerk de Duit- schers niets aanging. Het heeft dus geen zin om aan de Italianen min of meer ware ge schiedenissen te vertellen, zooals de paro- chieele bladen doen." De „Osservatore Romano", het orgaan van het Vaticaan, schrijft een protest tegen deze uitlating, en zegt, dat een oneenigheid tus schen Kerk en Staat overal de leden der Kerk interesseert: „Tegenover het stilzwijgen van zoovele dagbladen of tegenover de commentaren, die het bestaan van een Kerkvervolging in Duitschland ontkennen of minstens in twij fel trekken, kan men niet ontkennen, dat het zeer geschikt is, dat katholieke bladen de geloovigen er van op de hoogte bren gen, dat de protesten van de Kerk en de klachten van den H. Vader niet betrek king hebben op „min of meer ware geschie denissen", maar wel op onbetwistbare fei ten." LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Theologie: de heer J. Dirkse, Leiden; doctoraal examen Indisch Recht: de heer W. L. J. van Hartingsveldt, Leiden. Bevorderd tot doctor in de Rechtsge leerdheid, op proefschrift getiteld: „Het colege van gedelegeerden uit den Volks raad", de heer I. Samkalden, geboren te Rotterdam. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: D. Spetter, winkelbediende, Den Haag Vlamingstraat 19. Cur.: mr. J. H. Beekhuis. J. H. van R ij n, winkelier, Den Haag. Cur.: A. D. Belinfante. J. K u ij e r, Den Haag, Daguerrestraat 1214, handelende onder den naam Zuid- Hollandsche Brandstoffenhandel, firma J. Kuijer. Cur.: mr. H. J. F. van Iterson. De nalatenschap van W. L. Aarts, Den Haag, Conradkade 63. Cur.: mr. J. G. Bergsma. M. J. C. B o n t e k o e, gescheiden huis vrouw van J. M. C.Kramers, Den Haag, Bloemfonteinstraat 5. Cur.: mr. W. Aalbers- berg. De N.V. Binnenlandsche Hypo- theekban, in liquidatie, te 's-Gra- venhage, Fuutlaan. Cur.: mr. R. de Bruijn, Uitvaart en begrafenis pastoor van Beukering Honderden waren gisterenavond in de St. Josephparochie te Haarlem bijeengeko men om pastoor F. C. Beukering, die zoo plotseling overleed, een laatsten groet te brengen. Toen om half acht het stoffelijk overschot in de kerk gedragen werd en de plechtige Metten begonnen, was het kerk gebouw tot in de kleinste hoeken gevuld en moesten velen zich met een plaatsje in de paden tevreden stellen. Het Hoogkoor was volgens liturgisch voorschrift door rouw omgeven: geen zwart, maar licht-paarse tule, waarop de helle lichten blijde effecten tooverden. Maar is ei dan ook geen reden tot blijd schap, wanneer een vroom mensch naar een beter leven is opgegaan? De plechtige Metten werden gezongen door oud-vicaris-generaal Mgr. M. P. J. Möllmann, met assistentie van em. deken v. d. Aa en em. pastoor E. H. Brüning, lange jaren vrienden van pastoor van Beukering. In het Hoogkoor hadden verder plaats genomen Officiaal J. C. Aalberse, klasge- nooten van den overleden herder, pastoors uit stad en omtrek, oud-kapelaans van den ontslapene en de drie kapelaans die het laatste met hem samenwerkten. De mannelijke jeugd vulde het koor, de vrouwelijke de zij-kapellen. Na de Metten defileerden de parochia nen en vrienden langs de lijkbaar en stortten velen nog eens een extra gebed voor den door zijn Schepper zoo plotseling opgeroepene. In de St. Josephkerk te Haarlem begon nen hedenmorgen om half tien de Lauden voor de zielerust van pastoor F. C. van Beukering. Zij werden gezongen door kapelaan J. P. van Beukering, een neef van den over ledene met assistentie van de kapelaans der parochie, S. Mol en J. R. F. Versteeg. De plechtige Uitvaart werd opgedragen door den Hoogeerw. Heer H. J. C. Son- daal, deken van Haarlem, met assistentie van de drie kapelaans der St. Jcsephkerk. In het Hoogkoor hadden o.a. plaats ge nomen Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, zijn beide secretarissen, oud-vicaris Mgr. M. P. J. Möllmann, Mgr. H. J. M. Taskin, Mgr. Callewaert, president van het Groot-Semi narie te Brugge, oud-regent Wijtenburg. De kerk, die weer geheel met geloovigen gevuld was, mocht vele bekende figuren uit de liturgische en de kunstwereld her bergen. Wij noemen bestuursleden van de Fede ratie van Liturgische Vereenigingien in Nederland en van die vereeniging in het Bisdom Haarlem, van de Algemeene Ka tholieke Kunstenaarsvereeniging; redac teuren van het R.K. Bouwblad, afgevaar digden van de Parochie van St. Anthonius Abt te Delfshaven, waar pastoor van Beu kering het nieuwe, heerlijke bedehuis stichtte, etc. Natuurlijk waren ook talrijke leden van de mannelijke en vrouwelijke jeugd opge komen om hun herder een laatsten groet te brengen. De lijkrede werd gehouden door profes sor A. Cleophas uit Warmond. LIJKREDE. Professor Cleophas had de volgende tekst gekozen: Wij zijn toch geen dwin gelanden over uw geloof, maar mede werkers aan Uw blijdschap in het geloof' II Cor. 123. Op harde, onmeedoogende wijze heeft de dood een einde gemaakt aan dit sterke priesterleven. Zijn rustig, sonoor geluid zal niet meer klinken van af deze plaats, zijn onderrichtingen over de welbekende onderwerpen, zijn beëindigd. Hij was een omstreden persoonlijkheid, die tegen spraak wekte, maar ook sterke sympa thieën en hooge vereering. Men moge echter weten, dat hij een zeer groote kring van vereerders had, die niet blind zijn voor fouten, maar gedenken, dat in een markante persoonlijkheid de fouten ster ker afsteken tegen de goede eigenschap pen. Het moge hier gezegd worden, dat zij, die zijn werken van nabij gekend hebben, HOOFDFILMS Marinella (Tino Rossi). Moord op de huwe lijksreis (James Gleason, Edna Oli ver). Het verliefde spook (Constance Bennet, Cary Grant). Een aanzoek per ra dio (Gene Raymond, Ann Sothern). De firma wordt ver liefd. (Jean Arthur Ray Milland). Zijn tweede Moeder. Het mysterie van de J. U. 52. (Willy Fritsch). Stjenka Rasin (We- ra Engels, Hans Adelbert). Ben Hur (Ramon Novarro, May Mak Avoy). Pit-tah, dë grijze kwolf. (Michael Whe- en, Jean Muir). Romant. zangfilm Sensatie film Amusement film. Dramat. film Sensatie film Rom.-hist. film Sensatie film AANVANGSUUR lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 aur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 urn- Zondag van 27 urn- Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag en Woensd. en Donderdag 2 uur. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen vooral zijn medewerkers, allen tot deze laatste categorie behooren; zij hebben het werken en de resultaten van nabij kun nen zien. Mijn doel is echter niet, zijn persoon te prijzen, dit zou wel weinig strooken met het karakter van pastoor van Beukering. Zooals hij zelf schaarsch was in zijn lof. prijzingen, zoo vroeg hij deze ook niet van anderen. Zoowel op de preekstoel, als in bijeenkomsten, als voor de radio maakte hij het er niet naar. Hoe gelukkig hij ook was, wanneer hij achteraf van iemand een goedkeurend woord kreeg, voor hy begon te spreken had hy voortdurend het gevoel, dat zijn woorden sterk verzet zouden wekken. Wij komen niet, om hem te prijzen, maar om aan hem, die hem niet begre pen hebben te toonen, dat een markante persoonlijkheid is heengegaan, opdat zijn woord en zijn voorbeeld nu na zijn dood voor allen zullen gaan leven. Een sterk karakter kunnen wij dengene noemen, die door een bepaalde idee ge dragen wordt en die in al zijn doen en la ten daardoor beheerscht wordt. Wanneer dit waar is, dan mogen wij deze kwalificatie aan pastoor van Beu kering toekennen. Spr. wijdde uit over het strijden van den pastoor voor de Li turgie en merkte op, dat velen zijn pries- terwerk als eenzijdig beschouwden, om dat hij zich weinig in het dagelijksche le ven van zijn parochianen mengde. Hij heeft heel zijn kracht geworpen op de verdieping van het godsdienstig leven door de liturgie. Het verval van de Li turgie beteekende steeds het verval van het godsdienstig leven, zoo was zijn ge dachte. En de liturgie was op de eerste plaats het H. Misoffer. Vanuit dit verheven middelpunt van het christelijk leven be zag hij alles en van daaruit moet ook heel zy'n sterke persoonlijkheid bezien wor den, al zijn toch niet geringe gaven, ja ook zijn dikwijls geestig maar striemend sarcasme werd in dienst gesteld van deze groote gedachte. Het kerkgebouw moest tot in alle onderdeelen wijzen naar de centrale plaats, de plaats van het offer. Van daar zijn dikwijls uitzonderlijke maar toch gezonde ideeën over den kerk bouw. In de kerken zag hij zooveel dat de aandacht van het centrale punt afleidde. Hij is meermalen de beeld stormer genoemd. Voor hem was de overvloed van beelden slechts de af leiding van het volk van het altaar. Het bleef hem steeds een raadsel waarom de geheimen der H. Mis voor het volk in zekeren zin onzichtbaar moesten worden volvoerd. Zijn ide aal was dan ook radicaal: plaats het altaar desnoods temidden van het volk, opdat het de H. Handelingen met eigen oogen kan zien en daardoor als met geweld gedreven wordt naar deelname daaraan. Het begrip Mis- hooren was hem te passief. Waarom het volk laten zwijgen wanneer ter eere Gods gezongen wordt? Waarom het volk zelf niet laten antwoorden wanneer de priester het vrede toe- wenscht? Het rijke Roomsche leven was voor hem ■de beleving in privé en openbare leven van de Misgedachte. Hij, die des morgens met den priester als het ware aan het al taar heeft gestaan en met hem Christus' lichaam en bloed aan den hemelschen Vader heeft opgedragen zal zich schamen in zijn gewone leven iets te doen, wat met deze heilige handelingen in strijd is. Daar was voor hem de vorming tot het cunsepuente katholicisme. En dan zag hij in ons godsdienstig leven zooveel, wat hem ergerde. Zijn stoere per soonlijkheid, die afkeerig was van alle weekelijkheid, kon zich met alle kracht keeren tegen uitingen van het godsdienstig leven, die hij zoetelijke devotis noemde. Voor hem was het onbegrijpelijk dat men de rijkste bron moest voorbijloopen, om in allerlei andere middelen zijn zaligheid te zoeken Hij is in zijn critiek daartegen soms hard geweest. Velen meenden, misschien niet ten onrechte, dat hij daardoor de teer dere gevoelens van vele katholieken te hard schokte. Maar het was de vrees, dat a deze devoties te veei de aandacht af leidde van het groote middelpunt, de H. Eucharistie. En zoo kunnen wy van zoovele van zijn weeën zeggen: hij ging te ver. Maar is dit niet de gewone eigenschap van iederen baanbreker? Er baanbreker was hy. Geen nieuw en sterk ingrijpende beweging kan onder ons, menschen, tot bloei komen zon der sterke persoonlijkheden, die zich van zelf op sterke wijze uiten. Maar toch heeft hij velen onder den invloed van zijn pakkende ideeën ge bracht. En zij zullen getuigen, dat hij het geweest is, die de bekrompen gods dienstige opvattingen heeft uiteenge rukt en breed heeft laten ontplooien, om den mensch te doen zien heel de schoonheid van onze H. Geheimen. Wanneer hij uitlegde, hoe bij de H. Mis wij met onzen broeder Christus het offer van dank en hulde brachten aan de H. Drieëenheid, dan opende zich. vele geesten een machtig perspectief. Dan was de H. Communie niet meer dat gezellig samenzijn met Christus, maar het werd de volledige deelname aan Zijn grootsch werk. Moet ik noemen zijn groote vereering voor het Kruis, die alleen begrijpelijk is van uit deze zelfde gedachte? Gij kent zijn voorliefde voor wat hy noemde het ver- trouwieijk sierraad by uitstek: het dragen van het kruisje. Zijn woorden hebben vaak hard geklonken Hij heeft ten volle in ver vulling gebracht "het woord van den H. Joannes Chrysostomus: ..Behalve het voor beeld door de werken, is er één middel en één weg: de onderrichting van het woord, of het moet branden of snijden, wy moeten het gebruiken". Aan voorbeeld heeft hij het niet laten in Boekvorm, prachtkleuren- druk, verkrijgbaar. Vele abonné's verzochten ons om het boeiende verhaal „HET BETOVERDE BOS" in boekvorm te doen verschijnen. Wij hebben niet alleen aan hun verzoek voldaan, maar zijn nog verder gegaan en hebben deze uit gave in prachtkleurendruk uitgevoerd. Het spannende boek bevat i 300 illustraties. Prijs slechts 35 cent afgehaald aan ons bureau, Papengracht 32 of bij onze agenten. Franco per post 42VS cent. Wacht er niet mee te bestellen. De oplaag is be perkt en op een tweede druk valt niet te rekenen. ontbreken. Iedereen die hem de H. Mis neeft zien opdragen, moest tot de conclusie tornen, dat dit voor hem het groote werk van iederen dag was. Maar daarnaast heeft hy het aan het woord niet laten ontbreken, zijn welsprekendheid moest geheel in dienst gesteld worden van deze groote zaak. En wanneer men nog zou willen opwer pen, dat hij zijn priestertaak te beperkt heeft opgevat, dan zou men met recht kun nen zeggen: universeele genieën komen on der ons niet voor en wanneer iemand zijn volle kracht geeft aan een deel van zyn priestertaak, dan zal hij op ander gebied minder sterk zijn. Maar dit is dan ook het priesterwerk bij uitstek. Men zal hem niet kunnen beschuldigen van voorkeur voor een werk, dat slechts ten halve tot de pries tertaak behoort. Al waren zijn woorden vaak hard, deze man met den leeuwenkop had een hart zoo teer, als men niet zou kunnen vermoeden ender dit uiterlijk. Hij kon zoo kinderlijk blij zijn met at tenties hem bewezen, hij kon zoo moeilijk weigeren. Zoo vaak heeft hij aan het altaar gestaan er dan klonk zoo plechtig zijn uitnoodiging door de kerk* orate fratres, biedt broeders, opdat mijn en uw offer aangenaam zij bij God den almachtigen Vader. Thans kan hij zijn offer niet meer brengen, wij hopen, dat hij Hem, die hij meer dan 40 jaren ied-eren dag in de handen heeft mogen op heffen als de welgevallige offerande, thans als de verheerlijkte zoon Gods in zijn bezit mag zijn. Maar hopen beteekent niet werk loos blijven. Maar zijn roep blijft klinken higr door het kerkgebouw, in de huizen der parochianen en van allen, die hem ken den: orate fratres, bidt broeders en zus ters. De begrafenis op het kerkhof te Over- veen geschiedde door kapelaan W. van Beukering, met assistentie van de kape laans M. Wuyster uit Driehuis en L. van Teylingen. Onder het gebed van honder den werd het stoffelijk overschot bijgezet in het priestergraf. VAN M'N BOEKENTAFEL Koopt bi) hen, die in Uw Dagblad adverteeren 1 De autokampioen. „Een sprong vooruit in veiligheid en sta biliteit" is de titel van een artikel in de Autokampioen van deze week, waarin een nieuw type autoband wordt besproken. Mijmerend over de parkeerbelasting verzucht de redactie, dat wij langzamer hand zoozeer aan deze extra heffing ge wend geraakt zijn, dat wij het ongemoti veerde en onredelijke er van bijkans niet meer bemerken! Onder de overige artikelen valt o.m. een aardige reportage op „Over de „Semme- ring" naar de Adriatische Zee'. De Toeristenkampioen. .In de Toei'istenkampioen van deze week treffen wij allereerst het relaas aan van een kantongerechtzitting, welke duidelijk blijk geeft, hoe groot de achterlichtjesmisère nog steeds is. Ir. G. A. Overdijking schrijft over een lichaam, dat weinig op den voorgrond treedt, maar toch zeer veed nuttig werk verricht, n.l. den Boschraad. „Talkoot" in Karelië is een pakkende beschrijving van de wijze, waarop men elkaar in Finland bij het oogsten helpt, terwijl zeker niet min der boeiend is de, rijk met foto's geïllu streerde, bijdragen van „Osman" over 't le ven in een Anatolisch dorp. Bertus Bol brengt de nieuwste berichten uit het bol lenland en Jac. Kaan Jr. bespreekt de moei lijkheden, welke een smalfilm er op zijn rei zen moet overwinnen. Een bijdrage over de Kievit en verder de gebruikelijke ru brieken besluiten dit, als steeds met veel foto's verluchte nummer. Het nieuwe dienstmeisje» „Waf. dertien I ten? Neen, xoo'n betrekking neem ik niet". Vrouw des huizesi „Waarom niet, ben j al bijgeloovJg?"

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15