[De Liturgie der Kerk ZATERDAG 12 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 R.K. DIOC. VROUWENBOND AFDEELING LEIDEN VRIJ EN BLIJ. Als een niet-katholiek ons vraagt, waar om wij vasten, dan weten wij misschien alleen te antwoorden: het is een gebod van de Kerk. Dit antwoord is goed, maar onvolledig. Even onvolledig als het antwoord van een kind, dat, gevraagd, waarom het geen ap pel wegneemt, antwoordt, omdat moeder het niet wil hebben. Er is een diepere grond voor vasten en versterving: een goddelijk gebod. God, die in goddelijke verkwisting de aarde schiep om ons blij en gelukkig te maken, wil, dat wij ons van tijd tot tijd iets weten te ontzeggen. Hij wil dit om te voorkomen, dat wij de slaaf zouden worden van ons lichaam. Hij, die alles op aarde schiep tot onzen dienst, wil niet, dat wij zelf dienstbaar zouden worden aan aardsche dingen. Alleen wie zichzelf iets weet te ontzeg gen, zal de innerlijke vrijheid en blijheid der kinderen Gods kunnen bewaren. Zoo moeten wij de vasten voor onszelf opvatten. Zoo ook moeten wij het onzen kinde—m leeren. Leert uw kinderen zich zelf i s te ontzeggen. Het is zulk een machtig en toch (wan neer gij vroeg genoeg begint) zulk een ge makkelijk opvoedingsmiddel. Laat hun zien, hoe fijn het is wanneer je volgehouden hebt. Wanneer zij dit bijtijds geleerd hebben, zullen zij weten, hoe in moeilijke jaren vol te houden in den strijd tegen het kwaad. Wij, leden van den modernen Vrouwen bond, moeten dit machtige opvoedingsmid del van de Kerk -met haar ervaring van 19 eeuwen overnemen. VERSLAG RETRAITEFONDS R.K. Vr. B. AFD. LEIDEN Als leden van het retraitefonds stonden op 1 Jan. 1937 ingeschreven 7 leden. Als donateurs 22 dames. In het afgeloopen jaar bedankten 2 da mes als donatrice. 6 Leden maakten een retraite mede door middel van 't retraitefonds. In den loop van het jaar waren twee kleine bijeenkomsten ter bespreking voor meerdere actie, waarmede, zoo we hopen, dit jaar een begin zal worden gemaakt. Zr. G. M. PEPERZAK. JAARVERSLAG LEESPORTEFEUILLE Het jaar 1937 is voor de portefeuille niet een tijd van hoogconjunctuur geweest. Werd het abonnementsjaar 19361937 met drie cirkels besloten, het nieuwe jaar 1937 1938 kon slechts na veel moeite met twee cirkels, waarvan een uit zeven lezeressen bestaande, begonnen worden. Het zal op den duur niet mogelijk blijken om dit nuttige werk v. d. R.K. Vrouwen bond goede lectuur voor een minimum bedrag in katholieke hunsgezinnen bren gen door te zetten, indien er niet veel meer belangstelling aan den dag wordt gelegd. Mevrouw Pollman, N. Rijn 1, heeft zich bereid verklaard de leiding van een cirkel op zich te nemen, en hoopt door per soonlijk contact te bereiken, dat haar cir kel weer een bloeitijdperk tegemoet gaat. De abonnementsgelden kwamen geregeld binnen. Er is een bedrag aan inkomsten van 100.20, van uitgaven van f 96.10. M. KLULJTMANS—BERGER. VER. Sa. VERONICA. Schoonmaaktijd is opruimtijd! 't ïs daar om dat wij onze Ver. nu eens extra aan bevelen, want, wat bij u misschien over compleet is, is in vele andere gezinnen broodnoodig! Nog deze week op ons huisbezoek kwa men wij in een paar gezinnen, waar het vloerkleed totaal was versleten; gaten en vele losse draden was 't eenige waar de vloer mee „bedek t" was. Deze men- schen maken ook schoon en kunnen hun kleed met de vuilnis meegeven. Hoe onge zellig is dan zoo'n kale kamer, waar ook demannen tegenwoordig zooveel uren in moeten doorbrengen. Misschien bent u nog zoo.gelukkig een nieuw karpet te kunnen aanschaffen, ter wijl het oude nog heel is; denkt u dan eens aan een arm Leidsch gezin en stuurt *t aan ons, Ver. St Veronica, bovenzaal Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32. Ook is er momenteel zoo'n groot gebrek aan japonnen. Komt, ruimt u eens ex tra uw kleerkast op en denk daarbij aan onze Ver. wij weten er zoo goed raad mede en alles wordt goed besteed; daar kunt u van verzekerd zijn! Wie verder nog een hand- of trapnaai- machine op „non-actief" heeft staan men koopt tegenwoordigheid alles „gemaakt" kan er een buitengewoon goed werk mede doen, door deze aan ons te „vermaken"! Op de Donderdagmiddagen ééns in de maand en de Vrijdagavonden tweemaal in de maand, zouden wij er nog zoo goed één bij kunnen gebruiken. Er moet zoo enorm veel „verzet" worden, om aan alle redelij ke aanvragen te kunnen voldoen en dan is voldoende „gereedschap" een eerste ver- eischte! Een berichtje aan het secretariaat Mare 25 en alles wordt bij u afgehaald! De zittingsmiddag van 3 Maart is ge lukkig druk bezocht geworden, veel goed is er ingebracht en tevens weer veel ma teriaal gehaald. Wij zijn uiterst dankbaar voor zooveel belangstelling, die weder ge heel aan de R.K. arme en voornamelijk stille arme stadgenooten ten goede komt. Blijft u allen ons bij voortduring hel pen, opdat wij ons werk onverminderd kunnen blijven voortzetten. Het Bestuur. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. De straatcollecte „voor huishoudelijke voorlichting" heeft dan wel geen schatten opgebracht, het bedrag van ruim 400 bewijst toch wel dat menigeen iets voelt voor deze nuttige cursussen, die zoo geheel het karakter van liefdadigheid missen, vrouwen en moeders niet alleen een pret tige middag of avond bezorgen, maar hen tevens de voor een vrouw zoo onmisbare kundigheden bijbrengen: koken en naaien. Eenigszins kunnen koken en naaien, wat een bezuiniging in een huishouding; en wat het naaien betreft: wat een gevoel van voldoening als uit een oud stuk, iets nieuws getooverd wordt, of door practisch ver stellen het goed nog lang meegaat. Honderden, ja duizenden vrouwen en meisjes uit onze stad moesten deze cur sussen volgen, moesten gedwongen wor den deze cursussen te volgen. En als ze er eenmaal den smaak van te pakken heb ben ik zie het op mijn eigen gezelligen naaiavond zijn onze vrouwen en moe ders door niets te weerhouden, tooveren hun vingers steeds aardiger kleedingstuk- ken, en vervult hun een blijde trots over elk nieuw stuk. In de kinderopvoeding is men voor eeni ge jaren op de gelukkige gedachte geko men, het kind zelf te laten werken, het speelgoed zoo te maken dat zijn aangebo ren bedrijvigheid daarin bevredigd werd. Zelf doen, zelf handelen is zoo'n uitstekende opvoeding voor later, we brengen het zoo graag onzen kinderen bij. En als ze vol wassen zijn? Doen we er goed aan het hen zoo gemak kelijk te maken, zoodat alle lust tot zelf scheppen en iets bereiken gedood wordt. Honderd naaiclubjes in de verschillende wijken van onze stad, zou beteekenen vijf honderd gezinnen, waar met hulp van an deren nieuwe levensmoed geboren wordt, waar in de kinderen het besef groeit, dat door arbeid niet alleen vreugde gevonden wordt, maar dat diezelfde arbeid bijdraagt tot volkswelvaart, dus tot eigen welvaart. Het huis Willem de Zwijgerlaan 25, Oegstgeest, staat iederen lsten en 3den Woensdagavond in de maand open voor_ belangstellenden. Graag demonstreeren we u ons naaiwerk, waarbij we altijd nog tijd over hebben met elkaar, over kin deren of huishouding van gedachte te wis selen. Zuster VAN DEN ABEELEN. Copie voor de eerstvolgende rubriek moet uiterlijk Woensdag 23 Maart voor 12 uur bezorgd worden: W. de Zwijgerlaan 25, Oegstgeest of Warmonderweg 37, Leiden. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VI REEN «GING TE LEIDEN BELANGRIJKE VERGADERING Dinsdagavond komen de Gezellen teza men. Na de inleiding van den vice-Prae- ses zal de verkiezing plaats hebben van zes comm. De lijst met de namen der can- didaten zal Zondagavond op het bord in de zaal bevestigd worden. Het commissa riaat is het inwendig bestuur der Gez. Ver., hetwelk de interne zaken liedt en bestuurt en waarmee de leden in geregeld kontakt komen. De comm. vormen de „trait d'union" tusschen Praesides en Ge zellen. Het spreekt, dat de verkiezing van daartoe geroepen personen met de noodi- ge ernst moet gebeuren; want een goede raad van comm. is voor iedere Gez. Ver. nuttig en van groot belang. UIT ONZE ONDERAFDEELINGEN. De tooneelclub heeft eenige krachten afgestaan voor de districtsuitvoering in April. Ook de jongere leden krijgen weer wat werk! De Liedertafel is in ledental iets ge daald. Zoo nu en dan hoort men over Ge zellen, die hier of daar, maar niet in de eigen club, zingen. Met wat goeden wil is dat toch wel te veranderen? De Muziekclub mocht wederom eenige invitaties voor medewerking, ook buiten Gezellenverband, ontvangen. De Retraiteclub heeft een aardig aantal deelnemers voor de Paaschretraite. Het bestuur noteert gaarne nog meer klanten. De Ontwikkelingsclub houdt een bijeen komst op Dinsdag 22 Maart. Er zal onder ling gepraat worden over: Encyclieken, die invloed? OOSTENRIJK. Er zijn ons heel wat vragen gesteld in verband met de jongste en niet aange naamste gebeurtenissen van Berchtesga- den. Er zijn ons niet minder meeningen verkondigd over land en volk van Oosten rijk. Het is een Zaak, die zeer begrijpelijk vooral de jongeren interesseert, en dan weer heel speciaal de jongere katholie ken. Het feit, dat wij het vorig jaar een aan tal bijdragen aan deze rubriek afstonden over hetgeén er leeft in het Duitsche volk, zal ons wel die vragen en meenin gen bezorgd hebben. „Ter oriënteering'' van deze niet zoo gemakkelijke kwestie willen wij dan twee vragen beantwoorden n.l. wat dunkt u van Duitschland en hoe zal het gaan met Oostenrijk, zooals dat land nu is. Over het eerste thema kunnen wij be trekkelijk kort zijn. Het is droevig, maar Duitschland drijft naar oorlog. Deze zal mogelijk tegen te houden zijn door zoo groot mogelijke concessies van andere landen, voornamelijk van Tsjecho Slowa kije en Oostenrijk, maar dan is nog de groote vraag of het „germanen-dom" het genoeg vindt. In een staat is niets zoo ge vaarlijk als hartstocht, hetgeen meer def tig genoemd wordt „dynamische politiek". Lijdt een mensch aan hartstocht, dan wordt hij een gruwel voor zijn omgeving; lijdt een staat aan die kwaal, dan wil hij anderen (in hoogmoed) gaan overheer- schen. Met den besten wil kunnen wij die mooie woorden over „vrede" niet ernstig nemen. Wie den eenen dag pleit voor vol- keren-vrede en den anderen dag praat over vliegmachines, die de z.g. minder heden moeten beschermen, die spreekt zichzelf tegen. Onzin in het quadraat. Hoe ziet u Oostenrijk? Wij moeten het zien zooals het is, n.l. economisch zeer arm en afhankelijk, door taal en aard met Duitschland verbonden, strategisch beroerd liggend tusschen Italië en Duitschland, die nogal gaarne „land-hap- pertje" spelen. Daar komt bij, en daar valt bij ons de klemtoon op, het is een land met traditie-katholicisme. En dat is o zoo gevaarlijk. Daaruit valt te verklaren de aanhang voor het nationaal socialisme. Hoe is het mogelijk, zoo zegt men, dat het katholieke Oostenrijk, met de droeve toestand der Kerk in Duitschland voor oogen, zoo klakkeloos het nat. soc. bin nen de grenzen haalt? Wel, zit er bij de massa heusch niet diep in. Dolfuss, Schus- nigg, prachtige katholieke kerels met daadkracht, maar slechts omringd door een groep toegewijde werkers. De mas sa, vooral in de steden, had er lak aan, hetgeen in hoofdzaak is toe te schrijven aan sleur-geloof en socialisme. Dit laatste heeft den godsdienstzin uitgehold. En hoe het zal gaan? De rede van den Oostenrijkschen kanselier is voor Berlijn de eerste rem geweest; van zijn houding en tact zal heel veel afhangen. De twee de rem ligt o.i. in de handen van Seisz Inquart. Ja maar, dit is.... een nazi. He laas ja, in 't „Deutschtum" zitten meer vreemde dingen. Wij gelooven wel, dat er degelijk onderscheid moet gemaakt worden tusschen een Oostenrijkschen of Duitschen nazi. Al hadden we ook liever., 'maar wenschen zijn riskant, we moeten ons bij de realiteit houden. Laat ons ho pen dat Seisz geen von Papen is. Wat wij vooral kunnen en moeten doen is bidden. Het nieuw-heidendom, door Pius XI in zijn encycliek „Mit brennender Sorge" duidelijk aangegeven, golft naar Oostenrijk. God spare dat land en dat volk voor het vergif van Rosenberg. S. M. (Het bovenstaande was, vanzelf spre kend, reeds geschreven, vóór de gebeur tenissen van gisteren). S.P.L. Deze week ontvingen wij van onzen be schermeling, den Eerw. heer Josph Fer nandez, het volgende schrijven: Geachte weldoeners, Het doet mij buitengewoon veel genoe gen u een briefje te kunnen schrijven om U mede te deelen hoe ik bet maak. Bo vendien maak ik van deze gelegenheid gebruik om u bij het begin van het nieu we jaar mij oprechte wenschen aan te bieden. Ook zeg ik U hartelijk dank voor alle hulp, die u mij op verschillende wij zen geschonken hebt. Dit jaar hebben wij een heel prettige en interessante vacantie gehad. Onze vrije dagen hebben we gedeeltelijk thuis op het Seminarie, en gedeeltelijk in onze villa doorgebracht. We zijn een paar dagen op deze villa gebleven, want zoowel de phi- iosophen als de theologanten krijgen een afzonderlijke tijd toegemeten om hun va- cantie op de villa door te brengen. Daar deden wij niets anders dan spelen en sla pen, hetgeen geheel aan ons eigen goed dunken werd overgelaten, omdat wij zeer vermoeid waren van de examens. Ook hebben wij het jaarlijksche feest gevierd ter eere van Pater Rector; dien dag wa ren er verschillende spelen en ook is er een theepartij gehouden in de open lucht. 23 December keerden wij in groepen naar het Seminarie terug om daar het Kerst feest te vieren. Wij vermaakten ons met kerstboomge schenken en er werd een tooneelspel op gevoerd, dat werkelijk schitterend was. Zoo vlogen de laatste dagen voorbij. Op een van die dagen hebben wij als ge woonlijk onze afscheidspicnic gehou den, welke gegeven wordt ter eere van hen, die de philosopische cursus af heb ben en aan de theologie gaan beginnen. Om op de plaats van de picnic te komen moet men over het water, omdat de rivier zich in vier of vijf stroompjes vertakt; maar omdat daar ter plaatse vele rotsen zijn, werd onze tocht zeer vergemakke lijkt. Wij namen daarom onze schoenen in onze hand, tilden onze togen wat op en staken zoo een voor een over, totdat wij bij de plaats kwamen. Daar bleven wij tot 5 uur 's middags. Zelf hebben wij al het eten gekookt. Zoo eindigde deze dag. Ongemerkt is er aldus weer een vol schooljaar verloopen. Ook de groote va cantie is weer achter de rug en nu ga ik dan beginnen aan mijn eerste jaar philo sophic, doch' eerste hebben wij nog een retraite, die begint zoodra de nieuwelin gen op het Seminarie zijn. Ook voor hen vraag ik U een heel bijzonder gebed. Met kinderlijke eenvoud kan ik zeggen, gachte weldoeners, dat ik mij heel goed thuis gevoel tusschen mijn medestuden ten en ik waan mij hier in de Hemel, om dat wij hier niet door wereldsche zaken gestoord worden. Ik moet U zeggen dat mijn hart klopt van dankbaarheid, wan neer ik bedenk, dat ik aan U te danken heb mijn gelukkig leven hier op het Gode zoo welgevallig Seminarie. Ik zou niet weten, hoe ik U zou kunnen bedanken zooals U het verdient: de woorden ont breken mij er toe. En wat zou ik U in plaats hiervan kunnen geven. Ik kan slechts voor U bidden, en dit zal ik onge twijfeld voor U doen aan het altaar van het liefdevolle Hart, Jezus. Tenslotte zeg ik U nogmaals hartelijk dank voor de goedheid, die U mij betoont, en beloof U mijn gebeden in ruil van de Uwe. Uw altyd onderdanige zoon in Christus, JOSEPH FERNANDEZ Paus. Seminarie, Kandy, Ceylon. HET H. SACRAMENT VAN MIRAKEL TE AMSTERDAM. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Prefatie v. d. Vasten. ZONDAG 13 Maart. Tweede Zondag v. d. Vasten. Mis: Reminisoere. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de voorbeed van de Heiligen); 3e Omnipotens (voor leven den en dooden). Credo. Kleur: Paars. Tot heiligheid heeft God ons geroepen. Om ons zelf te heiligen moeten wij ons ondergeschikt maken aan Gods heilige ge boden. Wij kennen die (Epistel), maar on ze gedachten, woorden en werken zijn er zoo menigmaal mee in strijd. Wij erken nen onze zonden in nederigheid en bidden den goeden en barmhartigen God om ver giffenis (Introitus; Graduale, Tractus); om bescherming van onze uiterlijke en inner lijke vermogens, bijzonder echter om zui vering van onze verbeelding en ons ver stand (Gebed). Hij gal ons verhooren (Communio). Getroosten Willen wij ook ons de moeite ons verstand beschouwend te richten op de heilige Wet van God (Of fertorium), om met de genade van God door de beschouwing te komen tot de daad werkelijke beleving van de Wet van God (Postcommunio). Dan zullen wij bezitten het ware geluk, omdat de Vader ook van ons zal kunnen getuigen, dat wij Zijn wel beminde kinderen zijn. (Evangelie). MAANDAG 14 Maart. Mis v. d. Maandag in de 2e week v. d. Vasten: Tibi dixit. Glo ria. 2e en 3e gebed als gisteren. Kleur: Paars. WOENSDAG 16 Maart. Feest van het H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam. Mis: Cibavit. (Zie in het feesteigen v. r. bisdom na 12 Maart). 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Woensdag in de 2e week v. d. Vasten. Credo. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Woensdag in de 2e 2e week v. d. Vasten: Ne derelinquas. Geen Gloria. 2e gebed v. h. H. Sacrament van Mirakel. Geen Credo. Prefatie v. d. Vasten. Laatste Evangelie v. h. H. Sacrament van Mirakel. Kleur: Paars. DONDERDAG 17 Maart. Mis v. d. H. Gertrudis, Maagd: Vultum fcuum. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom); 3e gebed en laatste Evangelie v. d. Donderdag in de 2e week v. d. Vasten. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Donderdag in de 2e week v. d. Vasten: Deus. Geen Gloria. 2e VIJFTIG DOLLAR BELOONING 1 door A. MORRISON. „En hoe gaan de zaken "tegenwoor dig?" vroeg de klant aan den jeugdigen schoenpoetser. De veertienjarige Jimmy Collins keek op van zijn werk. „Dat kon beter, mijnheer. Er blijven te veel mensch en met smerige schoenen rond- loopen". De man keek den jongen glimlachend aan. „Je hebt nogal concurrenten, hè? Doe je dit werk al lang?" „Twee" jaarAlstublieft, mynheer. Uw schoenen zijn klaar". De klant frommelde in zijn vestzak en stopte den jongen een kwartje in de hand. „Laat maar zoo!" „Dank u, mijnheer". Jimmy stak het geld stuk weg. Het begon al donker te worden en er pas seerden slechts weinig voorbijgangers. Jimmy keek naar de krant, die zijn laat ste klant blijkbaar had vergeten. Even werd zijn aandacht getrokken door een be richt, waarin vijftig dollar belooning werd uitgeloofd voor hem of haar, wiens inlich tingen konden leiden tot de arrestatie van een inbreker, die reeds verschillende pen sions van de stad met zijn bezoek had ver eerd. De jongen vouwde de krant dicht, pakte zijn" boeltje en sloeg den weg in naar huis. Het was een slechte dag geweest. Het kwartje meegerekend dat hij op het laat ste oogenblik ontving, had hij zestig cent verdiend. Kon hij maar een manier vinden om wat meer geld thuis te brengen. In de hoop een bevestigend antwoord te hooren, klampte hij een man aan, die op den hoek van een straat stond. „Schoenpoetsen, mijnheer?" „Nee, dank je". Jimmy wilde verder gaan, maar de man hield hem terug. „Wil je een kwartje verdienen?" Jimmy knikte gretig. Een kwartje zou de verdiensten van dien dag opvoeren tot vijfentachtig cent! Dat zou een meevaller zijn! „Kun je hard fluiten?" vroeg de man weer. „Nou en of!" „Goed. Ik ga dat huis daar binnen om mijn zuster te bezoeken". De man wees naar den overkaht. „Maar ik wil niet, dat rr'n zwager me aantreft. We kunnen het niet zoo goed met elkaar vinden, begrijp je?" „Ja, mijnheer. U wilt zeker, dat ik fluit, zoodra ik hem zie aankomen. Maar hoe weet ik, dat het uw zwager is?" „O, dat is makkelijk. Hij is politieagent. Hier heb je alvast een kwartje. Dus denk er om als er een agent nadert, dan fluit je". „Komt in orde, mijnheer". De man stak de straat over en gebed v. d. H. Gertrudis; 3e v. d. H. Pa- tritius. Kleur: Paars. VRIJDAG 18 Maart. Mis v. d. H. Cyrillus van Jeruzalem, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar: In medio. 2e gebed en laatste Evan gelie v. d. Vrijdag in de 2e week v. d. Vasten. Credo. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Vrijdag in de 2e week v. d. Vasten: Ego autern. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H .Cyrillus. Geen Credo. Kleur: Paars. Van de H. Cyrillus bezitten wij nog veel geschriften over de christelijke geloofsleer. Deze dateeren grootendeels uit den tijd, dat de heilige belast was met het onderricht van de doopleerlingen. Tijdens zijn bis schopsambt streed hij voortdurend tegen de loochening der Godheid van Christus, waardoor hij ballingschap heeft moeten verduren. ZATERDAG 19 Maart. Feestdag v. d. H. Joseph, Bruidegom van de A'lerheiligste Maagd. Dag van devotie. Mis: Justus. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zaterdag in de 2e week v. d. Vasten. Credo. Prefa tie v. d. H. Joseph. Kleur: Wit. N.B. De H. Mis v. d. Zaterdag in de 2e week v. d. Vasten is heden niet geoor loofd. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Agnellus van Pisa, Belijder; 3e A. Cunctis. MAANDAG. 2e gebed v. d. overbrenging v. d. H. Bonaventura; 3e A. Cunctis. WOENSDAG. Mis v. d. Woensdag v. d. Vasten: Ne derelinquas. Geen Gloria. 2e gebed A. Cunctis; 3e Omnipotens. Kleur: Paars. DONDERDAG. Mis v. d. H. Patritius. Bis schop en Belijder: Statuit. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. oDnderdag v. d. 2e week v. d. Vasten. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Donderdag in de 2e week v. d. Vfisten: Deus. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Patritius. Kleur: Paars. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Salvator van Horta, Belijder: Justus. Gloria. 2e gebed v. d. H. Cyrillus van Jeruzalem; 3e gebed en laatste Evangelie v. d. Donderdag v. d. week v. d. Vasten. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Vrijdag in de 2e week v. d. Vasten: Ego autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. Z. Salvator; 3e v. d. H. Cyril lus. Kleur: Paars. verdween door de deur. Jimmy wachtte. Het was nu heelemaal donker en er viel geen sterveling te bekennen. Verveeld keek hij naar het huis, waarin de onbekende zoo juist was verdwenen. Voor een der ramen hing een biljet. Hij probeerde te lezen wat er op stond, maar het was te donker. Nieuwsgierig liep hij over. Op het biljet stond niets anders dan „Kamers te huur, met pension". Jimmy ging op den rand van een stoep onder een lantaarnpaal zitten en vouwde zijn krant open. Verstrooid sloeg hij de bladen om'. Wederom las hij het bericht, waarin de belooning werd uitgeloofd. En eensklaps schoot hem iets door het hoofd. Kamers te huur een pension dus! En hij moest fluiten, als er een politieagent aankwam! Die vent gebruikte hem dus als uitkijk! En ze loofden vijftig dollar uit voor.... Vijftig dollar! Als hij zoo'n bedrag eens thuis kon brengen Haastig stond hij op en keek van links naar rechts, in de hoop, dat hij een politie agent zou zien. Maar hij werd teleurgesteld een vertegenwoordiger van de wet was er niet te bekennen. Hij gooide de krant neer en zette het op een loop'en. Drie straten verder botste 'hij op een hoek tegen een agent. Ademloos stotterde Jim: „Vlug, agent! Die inbreker is in. een pension! Komt u mee!" De politieman greep den jongen bij den arm. „Kalm, vriendje, kalm! Waarom denk jij, dat er een inbreker aan het werk is?" „Iemand gaf me een kwartje en zei, dat ik moest fluiten, als er een agent aankwam. Hy vertelde me, dat hij zijn zuster ging bezoeken, maar dat zijn zwager, een agent, hem niet mocht aantreffen. Eerst begreep ik het niet, maar toen las ik in de krant. „Vooruit! We zullen hem wel te pakken krijgen!" Samen renden ze naar he thuis. De po litieagent liep zonder aarzelen naar binnen en Jimmy volgde hem op" de hielen. Toen ze de tweede verdieping bereikten, ging er een deur open en kwam de man, die Jimmy het kwartje had gegeven, naar buiten. Zoodra hij den politieagent zag, bleef het verschrikt staan. De agent greep hem bij den schouder. „Gesnapt, hè?" Hij sleepte den indringer de 'trap af en gooide hem vrij onzacht de deur uit. „Laat ik je hier niet meer zien! Begre pen?" Jimmy keek den man verbaasd na, die Zich ijlings uit de voeten maakte. „Is dat de inbreker niet?" vroeg hij beduusd. De agent lachte. „Nee. Hij vertelde je de waarheid. Hij komt altijd geld leenen van mijn vrouw, zonder er ooit een cent van terug te betalen en daarom waar schuwde ik hem, dat ik hem in mijn huis niet meer wil zien. Nu probeerde hij het, terwijl ik er niet was". „Dus dus die belooning krijg ik niet", zei Jimmy teneergeslagen. „Geen vijftig dollar, maar hier heb je vijftig cent van mij".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10