RIJNSTREEK WAARBORG-KLEEDING VRIJDAG 11 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 LISSE De Burgemeester. De Burgemeester dezer gemeente, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen is van zijn buitenlandsche reis teruggekeerd en heeft zijn werkzaam heden hervat. Woningbouwvereeniging „Volksbelang". De woningbouwvereeniging „Volksbelang" hield gisteravond in de groote zaal van het Bondsgebouw haar 30ste jaarvergadering onder presidium van den heer M. van der Lans. Aangezien deze vergadering boet- plichtig is, was de opkomst goed. Na ope ning en notulen bracht de secretaris, de heer M. van Zonneveld zijn jaarverslag uit. Wij stippen er uit aan dat het ledental 132 bedraagt. Vervolgens is aan de orde het jaarverslag van den administrateur, den heer J. Zaneveld. Deze begon met er op te wijzen, dat, wat den algemeenen toestand betreft, er geen reden tot klagen is. Hoe wel het verlies,, over 1937 geleden, belang rijke is, zijn er toch gunstige factoren, die voor de toekomst een verbetering voor de exploitatie zullen beteekenen. De reke ning over 1937 is als volgt: Uitgave: rente ,en aflossing 26.542.32, belastingen 2.544.97, assurantie 101.54, afschrijvin gen 177.92, onderhoudskosten ƒ4.118, al- gemeene onkosten 1.171.67. Tezamen ƒ34.656.42. Ontvangsten: huren ƒ26.346.35, contributie 20, bijdrage gemeente 6.600.05, interest 495.92. Tezamen 33.463.32; alzoo een verlies van 1.194.10. Als we bij dit verlies in aanmerking ne men, dat dit over 1936 was te stellen op ruim 800 en voor het eerst in 1937 ruim 900 straatbelasting, moest worden betaald, dan is indirect een vooruitgang te consta- teeeren van ongeveer 500, hetgeen toe te schrijven is aan renteverlaging van ver schillende leeningen. Over 1938 zal deze uitkomst nog beter zijn, daar de resulta ten van de renteverlaging in 1937 nog niet geheel doorgewerkt hebben en bovendien de straatbelasting met 1/3 is verlaagd. Daar de vergadering ook was geïnteres seerd bij meer positieve mededeelingen, zei- de de administrateur, dat er momenteel 9 leeningen gesloten zijn tot een gezamen lijk resteerend bedrag van 500.000. De rente over deze bedragen verschuldigd va rieert van 3 1/2 tot 4 procent. De jaarlijk- sche rente en aflossing zal tengevolge van de zeer sterke verlagingen met een be drag van 1.585.97 komen te dalen, waar door per jaar ƒ25.831.48 moet worden op gebracht voor de delging van de kapitaal schuld. Na nog te hebben gewezen op het feit, dat, niettegenstaande het vrij belangrijke onderhoud van het blok van 18 woningen het onderhoudsfonds dit jaar kon stijgen tot een bedrag van 18.925.64, sloot de ad ministrateur dit financieel overzicht. Uit de vergadering kwam de vraag hoe het bedrag aan contributie slechts 20. kon zijn, aangezien deze ƒ1.per lid en per jaar bedraagt. De voorzitter antwoord de, dat door de crisis de contributie-hef fing van leden-bewoners is kwijtgeschol den en dat alleen leden, welke nog geen bewoner zijn, deze contributie betalen. De aftredende leden van- het bestuur, M. v. d Lans en C. Schaap werden herkozen. Wederom werden 15 nieuwe leden ter bal lotage voorgedragen, waartegen men bin nen 14 dagen zijn bezwaren kenbaar kan anaken. Hierna had de uitloting plaats van het gestorte stamkapitaal. Van de 18 woningen was dit No. 9, van de 35 wonin gen No. 32, van de 34 woningen No. 56, van de 25 woningen No. 71 en van de 19 wonin gen No. 3. Vermelden we nog, dat de van wege het gemeentebestuur toegevoegde be stuursleden, de heeren J. C. de Haan en J P. Segers, mede ter vergadering aanwe zig waren. De voorzitter deelde voorts me de, dat het bestuurslid C. Horsman ziek is; zijn er dus reparaties noodig dan wende men zich daarvoor tot den voorzitter. Enkele vragen werden nog gesteld. De heer v. Brumen vroeg, of er niet wat spoed kon worden gemaakt, want het saneerings- plan en de Stationsweg zal zeker nog 4 jaren duren. De heer de Haan zeide, dat de saneering van den Stationsweg in een ver gevorderd stadium is gekomen en misschien reeds binnen 2 jaar kan worden begonnen. Dat er behoefte is aan arbeiderswonin gen grondde de voorzitter op het feit, dat 40 leden nog geen woning van „Volksbe lang" bezitten. Hierna sluiting. Geboren: Maria Anna Cornelia Mar- garetha, d. van C. Hogervorst en J. M. Hoogkamer Cornell's Josephus, z. van Th. Philipse en P. M. Jelierse Johannes Josephus Maria, z. van C. Th. Duivervoor den en J. J. Warmerdam Anko Hen drik, z. van Th. M. van der Eerden en H. Ziggelaar. Ondertrouwd: A. L. Chr. Drost te Voorhout en A. H. van den Tang te Lisse K. Slootweg en M. Roubos, beiden te Lisse. Overleden: F. van Leeuwen, weduw naar van N. van Maren 84 j. H. J. van der Wiel echtgenoot van A. M. van Zeist 38 j. Gevestigd: L. Brouwer en gezin van Leiden. Vertrokken: Mej. A. Verdoorn naar 's-Gravenhage Mej. Th. C. van der Meer naar Hiilegom P. J. H. Timp naar Bode graven G. van der Wal naar Haarlem mermeer H. van Houten naar Sassen- heim J. Bon naar Noordwijkerhout Th. J. Booden en gezin naar Sassenheim. OEGSTGEEST Hanze. In „St. Willibrordus" hield de Hanze haar jaarvergadering, waarop tevens de nieuwe Geestelijk Adviseur, Pastoor J. Looyaard, werd geïnstalleerd De belang stelling was goed te nemen, waarover de voorzitter bij de opening zijn voldoening uitsprak. Voorts bracht spreker in herin nering het overlijden van Pastoor de Vet ten, die zeker de beste bezoeker der ver gaderingen kon worden genoemd. Spreker verzocht een kort gebed voor zijn zielerust, waaraan werd voldaan. Dan verwelkomde de voorzitter Pastoor Looyaard, die door den Bisschopp tot G.A. was benoemd. De heer de Bruin bracht een keurig ver zorgd jaarverslag uit, waarvan we noteeren, dat het ledental thans 27 bedraagt. De heer Nou wens rapporteerde den fi nancieelen toestand. Ontvangsten 339.05, uitgaven 346.92, nadeelig saldo 7.87, dat gedekt zal worden uit de reserve van het vorige jaar. De kas-commissie, bestaande uit de hee ren J. v. Velzen en A. P. de Rooij, rappor teerde, dat de boeken en bescheiden in orde waren bevonden. De begrooting 1938, die in ontvangsten en uitgaven 494 aangeeft, werd goedgekeurd. Hierna ging de voorzitter over tot instal latie van Pastoor Looyaard als Geestelijk Adviseur. Het deed spreker genoegen, dat de Pastoor tot G.A. is benoemd, daar we reeds bij den onlangs gehouden feestavond hebben kunnen opmerken, dat Pastoor Looyaard den Middenstand een goed hart toedraagt en bekend is met de nooden van den Middenstand. Spreker hoopte ook, dat Pastoor Looyaard, evenals Pastoor de Vet ten z.g., gelegenheid mag vinden de maan- delij'ksche vergaderingen bij te wonen. Pastoor Looyaard, het woord verkrijgen de, dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken. Een G.A. is er om in be paalde gevallen, door het reglement aan gegeven, te adviseeren, doch 'n G.A. kan ook achter de schermen meedraaien aan den motor der vereeniging en dit hoopte spre ker ook te doen. Getracht moet worden het ledental nog meer uit te breiden. De Middenstand is im mers de ruggegraat der Maatschappij. De middenstanders zelf voelen echter nog niet elkanders belangen, zijn nog niet de juiste organisatie-menschen. In de toekomst, bij de economische ordening der maatschappij, 'zal de Middenstand een belangrijke taak hebben te vervullen, gelijk spreker nader aantoont. Vervolgens wees spreker op de encyclie ken van Paus Leo XIII en Pius XI, die in zake de ordening richtlijnen heb„ben gege ven. De voordeelen van nauwe aaneenslui ting zullen eerst dan komen, wanneer de stands- en vakorganisaties den toestand be heer schen. Moge dit door de niet-georganiseerden worden ingezien. Met een opwekking om ieder voorzich propagandist te zijn, besloot spreken. De heer J. v. cL Post bracht verslag uit van Santos. Bij de rondvraag werd o.m. be pleit vermindering afdracht bondscontri- butie. Hierna sluiting. Geboren: Cornelis Damianus Jozef, z v. C. H. van Rijn en K, M. Disseldorp, Haarlemmerweg 2. Ondertrouwd: H.v.d. Schaft, 29 j., wonende te Leiden en G. Baak 28 jaar, wo nende alhier. O v e r 1 e d e n: M. P. de Wit. G e v e s t i g d: M. J. du Croix van Duu- ren, Geversstraat 75, van Leiden A. v. d. Linden, Wilhelminapark 9, van Voorscho ten M. C. Smit, Terwee weg 38, van Dei? Haag C. M. Cal jouw, Regentesselaan 57, van Leiden J. H. Gunning, Leidsche- straatweg 2, van Ierseke J. Hakker, Haarl.trekvaart 15, van Leiden A. Corts, L. de CoLlaan 18, van Leiden E. A. Pen- rhyn Lowe, Warmonderweg 58, van Den Haag J. J. Huizinga, Koninginnelaan 12 \an Leiden T. G. Go, Regentesselaan 12 van Leiden P. de Wilde, Duinzichtstr 25, van Dokkum H. J. Steenbergen, Fred Hendriklaan 31, van Valburg P. van Stein, Rijnzichtweg 9, van Lisse E. M. van den Eijkel, Rijnsburgerweg 142, van Breda P. de Groot en gez., Emmalaan 66, van Leiden W. M. Theelen, Rhijng.str.weg 43, van Haarlem J. P. Lucieer en gez., Soembastraat 20, van Rotterdam J. M. vna Ingen, Rhijng.str.weg 58, van WaJ - mond M. J. Onderwater, Nassaulaan 21, van Zoeterwoude G. Wenneker ge d. Swart, Duivenvoordestraat 29, van Leiden. Vertrokken: C. W. van Dijk en gez. raar Palembang N.I. Boekit Ketjil 41 Th. J. Valk naar Leiden, P. J. Blokstraat 21 D. Kralt naar Leiden, Zoeterw. singel 42. H. Uitslag naar Voorschoten, Leid- scheweg 94 E. Schrieke geb. Smit naar Klaten N.I. W. van Leeuwen naar Am sterdam, Herculesstraat 12 M. J. Arents- ■horst naar Sassenheim, Hoofdstraat 308 A. M. F. v. Rassel, A. v. Burenlaan 13 A. M. F. v. Rassel naar Leiden, H. de Vries- straat 42 L. G. J. Kurstjens naar Leiden, H de Vriesstraat 42 I. M. Kurstjens naar Leiden, H. de Vriesstraat 42 C. B. de Vriesstraat 43 C. B. Stoppelaar naar Ban- joewangi N.L C. van Mannekes naar Heemstede, Lindenlaan 67 H. J. van Steenbergen naar Leiden, Merelstraat 52 J. Swijnenburg naar Bergambacht, Kerk- singel 192 M. Kummer naar Weenen (Oos.). Verhuizingen binnen de gemeente: P. Post, van Haagschestraatweg 8 naar Bali- straat 8 J. F. van Kampenhout, van Soembastraat 5 naar Soembastraat 28 A. de Kloet van Assendelftstraat 26 naar Soembastraat 15 A. W. Koudijs, van Dui venvoordestraat 15 naar Spaargarenstr. la Ph. Koudijs, van Duivenvoordestraat 15 naar Spaargarenstraat la P. Evenblij, van Warmonderweg 58 naar Juffermans- straat 35 C. Groeneweg, van Pr. Hen driklaan naar Endegeesterstr. weg 16 L. van Veen van de Kempenaerstraat 26 naar Terweeweg 104 Th. de Jonge, van Dorps straat 2 naar Balistraat 17 R. Schipper, van Borneostraat 17 naar Rijnzichtweg 128 H. A. Huart geb. Engelsman, van Pr. Hendriklaan 11 naar Dorpsstraat 1. VOORSCHOTEN Graalwacht.Aan het eind van den cur sus slaagde voor costumière: de dames An nie van der Burg, Dien v. d. Berg, Truus Lamboo. Het examen werd afgenomen op de Vakschool te Leiden. De cursus werd gegeven door mej. Corrie van Veen in het Graalhuis te Voorschoten. SASSENHEIM LOCOMOTIEF OMLAAG GESTORT. Bij werkzaamheden. Gistermorgen omstreeks 11 uur had aan den nieuwen Rijksweg, nabij het viaduct Wasbeek, een ongeluk plaats, dat wonder boven wonder geen per soonlijke ongelukken tengevolge had. Men was bezig het gedeelte tusschen Wasbeek en Zandsloot op te vullen met zand. Over het viaduct werd een rails gelegd van circa 50 meter, waarover de eerste zandtrein naar beneden zou rijden. Met een staaldraad waren een tiental kiepkarren met zand aan de locomotief bevestigd. Op onver klaarbare wijze ging de locomotief op vollen stoom naar beneden. Met een donderend geraas stortte de machine neer op de zandkarren. Door de schok sprongen deze uit de rails. De machinist en stoker wisten uit de ca bine te springen. Een 25-tal arbeiders die hun werkzaamheden aldaar ver richtten, konden door het geweldig geschreeuw een goed heenkomen zoe ken. Wonder boven wonder kwam ieder er goed af. De botsing was zoo he vig, dat de cabine een halve meter werd ingedeukt. Ook de kiepkarren waren beschadigd en de rails omge bogen. De machinist is ontslagen. De materieele schade is zeer groot. ALPHEN AAN DEN RIJN De twee nieuwe localen van de R.K. Ulo-school ingewijd De Hoogeerw. deken J. M. Hellegers heeft gistermorgen te tien uur de twee nieuwe lokalen in de R.K. ulo-school inge wijd. Hierbij waren tegenwoordig de ka pelaans C. M. Klaver en C. M. Broers en de kerkmeesters de heeren J. H. de Wit, St. Breukel, P. Bunnik en A. D. van Vliet. Na de liturgische gebeden werden de lo calen ingewijd en twee kruisen gewijd, welke door den he'er v. d. Putte te be stemder plaatse werden bevestigd. Vervol gens hield de deken een korte toespraak waarna hij de nieuwe localen ter beschik king stelde van het schoolhoofd, den heer H. S, v. d. Putte. Tijdens de plechtigheid werden door de leerlingen van de hoog ste klassen Ulo, onder leiding van den heer G. Bahlmann gezongen „Des Herrn Einzug", „Veni Creator Spiritus" en „Lau- date Dominum" op Hollandsche tekst. Hiermede was deze plechtigheid ten einde. De nieuwe vleugel van de R.K. Ulo-school waarin de twee nieuwe klassen worden ondergebracht, is gebouwd door de firma Rooijers te Noordwijk, onder leiding van het architectenbureau Robbers uit Haar lem. Het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer Meerboer, centrale verwar ming, electrische leidingen, het lood- en zinkwerk door de firma Ponsioen en ten slotte door den heer P. Oudejans het aan wezige smidswerk. Het geheel ziet er zoowel voor wat be treft het interieur, als het exterieur dege lijk en frisch uit en is in gevel en indee ling in overstemming met het bestaande gedeelte van genoemde school. In den loop van den dag zijn de localen gemeubileerd en zullen morgen in gebruik worden genomen. Toen wjj heden een kijkje in de school mochten nemen, prijkte reeds op de school borden, van het hoofd der school een vriendelijk „welkom". Propagamdavergadering van den R.K. Bond van Fabrieksarbeiders „Sint Willibrordus". Onder voorzitterschap van den heer P. Dongelmans, hield de R.K. Bond van Fa brieksarbeiders „St. Wilibrordus", in de St. Josephzaal een propaganda-avond, wel ke helaas door weinigen was bezocht. De heer van der Werf, hoofdbestuurder, hield een propaganda-rede over het on derwerp: „De taak der arbeiders in de ko mende actie". Spr. legde allereerst uit het doel van de actie, waarover men met el kander een vruchtbare gedachtenwisseling heeft gehouden. Als een der eerste en noodzakelijke eischen voor het welslagen van elke, te voeren actie, op welk terrein ook, achtte men het sterk maken van eigen afdeeling en bond. Zulks zou men trachten te bereiken door huisbezoek waar bij de propagandisten ruimschoots de ge legenheid zullen krijgen, om de afzijdige leden in een gemoedelijk, maar daarom niet minder juist en goed gedocumenteerd gesprek, te wijzen op den plicht van het lidmaatschap van den eigen katholieken bond. Slechts een sterke vakbeweging kaon de belangen van den werknemer op doel matige wijze behartigen en zijn positie moreel en materieel verbeteren. Spr. prees het beleid van de katholieke ministers en vroeg voor hen steun van alle arbeiders, welke steun zij allen individueel kunnen geven, in en door hun vakbonden en standsorganisaties. De geestelijk adviseur, kapelaan Klaver, sprak hierna enkele wóórden en wees op den plicht van elkeen om de katholieke beginselen zooveel mogelijk uit te dragen ook in de fabrieken en op 'werkplaatsen, waar dikwijls zoo'n groot gevaar schuilt. Aanrijding. Den brandstoffenhandelaar S. werd door een hem achterop komende auto geschept, waardoor hij met zijn rij- Geen kunstmatig gekleurde bloemen meer. Naar wij vernemen hebben Burgemees ter en Wethouder van Sasseniheim een be sluit genomen, waarbij het voor houders van een vergunning voor het venten met bloemen, verboden wordt kunstmatig ge kleurde bloemen te ver.koopen om ten ver koop aan te bieden. Een bepaling van die strekking zal in de ventvergunning worden opgenomen en bij overtreding van het verbod, zal de verleen de vergunning worden ingetrokken. Wij achten deze maatregel zeer juist, waar toch door dergelijk kunstmatig kleu ren afbreuk wondt gedaan aan de ware schoonheid der bloemen en de verkoop dezer wanproducten de goede smaak der bloemenliefhebbers zou bederven. Teijlingen. Het bestuur van de voet balvereniging Teijlingen, hield gisteren avond een junioren-ledenvergadering, wel ke goed was bezocht. De voorzitter, de heer J. Nouland, opende met volledig be stuur deze vergadering en bespreekt de elf tallen a en c; de afdeeling b is minder goed. Zij onderwerpen zich niet aan de leiding. Spr. hoopt dat dit beter wordt, an ders volgt schorsing. Het zomerprogramma werd besproken en besloten serie wedstrijden te houden voor elftal a, waaraan 7 vereenigingen mee doen. De 'prijs is een junioren-voetbal. Overwogen zal worden te gaan sparen voor de zomerreis. wiel in een sloot geslingerd werd. Hij had bovendien een lichte hersenschudding be komen. Pei^&to werd hij naar zijn woning vervoerd. BOSKOOP HET VOORJAAR IS AANGEBROKEN Prijzen iets stijgende Nu het voorjaar aangebroken is, begin nen de werkzaamheden in de kweekerijen los te komen. De winterbespuitingen tegen schadelijke insecten en plantenziekten zijn bijna afge- loopen,vooral de bespuiting met carbolineum op bladhoudende planten en naaldgewas sen en coniferen moet bijna afgeloopen zijn, want waneer de zon straks sterker wordt, zou deze bespuiting schadelijke ge volgen kunnen hebben. De grond welke deze winter diep omge spit is, wordt nu opgehoogd met versche baggergond of veengrond, met stalmest of rotte kroos bestrooid en nog eens omgespit, waarna de grond weer opnieuw beplant wordt. Ook neemt het gebruik van kunstmest steeds toe, in de eerste plaats omdat voor verschillende gewassen de juiste samen stelling van de kunstmest bekend is, ten tweede omdat zij goedkooper is en in de derde plaats, omdat het minder werk geeft. C.a. 20 jaar geleden, waren de meeste Boskoopers van meening, dat aleen de stalmest voor hun cultures geschikt was, maar de resultaten verkegen met kunstmest in de laatste jaren, hebben bewezen, dat met deze mest ook veel te bereiken valt, hoewel zij de stalmest nooit geheel zal verdringen in verband met de verbetering van de structuur van den grond, welke met stalmest verkregen wordt. Bij de drukke werkzaamheden .in de kweekerijen, zijn tevens nog gekomen de verzendingen der planten, zoodat er in veel tüinloodsen 's avonds gewerkt wordt om planten te verpakken, daar er over dag in de kweekerij gewerkt moet worden, om al les op tijd geplant te hebben. Dit geeft vanzelf aan veel handen werk, wat tot uitdrukking komt in de verminde ring van de werkloosheid, Op 6 Febr. wa ren er 208 ingeschreven werkloozen, op 28 Febr. 182 en op 5 Maart 158. Wanneer zal de tijd nog eens aanbreken; dat er van werkloosheid geen sprake is en dat in 't voorjaar evenals vroeger veel menschen uit den omtrek van Boskoop graag werk konden vinden?? De handel op Duitschland valt voorloo- pig nog niet mede, er is wel veel vraag, maar er zijn niet voldoende deviezen be schikbaar, zoodat alle orders nóg niet uit gevoerd kunnen worden. Niettegenstaande dat, gaan toch de prij zen van verschillende artikelen de hoog te in. Rhododendrons en Azalea's, welke de laatste jaren bijna onverkoopbaar waren, worden nu veel meer gevraagd, zoo ook stamrozen, goudenregen, Viburnum, Ampe- lopsis, Seringen en nog veel andere plan ten. Deze prijsstijging vindt voornamelijk zjjn oorzaak in de verminderingvan de voor raad goede planten, zoodat alleen de beste kweekers van deze stijging profiteeren". Zoo zien wij Boskoop door zijn taaie vol harding en onverwoestbare energie lang- zoom de hoogte ingaan. Het bestuur van de, a.s. bloemententoon stelling welke van 1430 April gehouden zal worden, is momenteel druk bezig zoo veel mogelijk reclame te maken in het bin nen en buitenland. Het belooft weer zooals wij gewend zijn een mooi geheel te worden, hetwelk een bezoek overwaard zal zijn. Met den wensch, dat deze tentoonstelling goed zal slagen en de roem van de Bos- koopsche planten, nog verhoogd zal worden besluiten wij dit artikel. Propaganda-avond van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Donderdagavond hield de afd. Boskoop van den B.V.L. een propagan da-avond, welke tot in alle details bijzon der goed is afgewerkt en volkomen geslaagd mag worden genoemd. Voor een volle zaal met leden en belangstellenden opende de heer A. S. Kater, voorzitter der plaatselij ke Landstorm-commissie. Spr. heette allen van harte welkom inzonderheid den eere voorzitter, mr. E. P. Verkerk, burgemees ter van Boskoop, de beide wethouders, de heeren Guldemond en van Gelderen; de res. Luitenant-Kolonel der Grenadiers, com mandant van het Landstorm-korps „Rot terdam", de heer mr. W. A. C. v. Dam, de voorzitter der Gewestelijke Landstorm commissie, de heer J. Dercksen H.Mzn., de heer H. de Boer, de secretaris der Geweste lijke Landstorm-commissie Gouda, de heer mr. J. L. J. A. van Mechelen en de verte genwoordigers der Boskoopsche Burger wacht. In korte trekken zette spreker nog even het doel en streven van dde B.V.L. uiteen, waarna de heer Dercksen bovenge noemd een kort opwekkingswoord sprak. Spr. dankte den voorzitter voor de waar- deerende woorden, welke bij de B.V.L. had gebracht, doch tevens een woord van dank voor de trouw, waarvan de leden dezer af deeling in hun goed lid zijn en blijven hun blijken hadden geleverd. Nadat door alle aanwezigen het Wilhel mus was gezongen, ving de heer H. de Boer zijn enthousiaste rede aan onder de leuze: Oranje Boven. Spr. memoreerde allereerst het blijde gebeuren te Soestdijk. Welk een blijdschap bracht dit niet te weeg. Ver knocht aan het oude Oranjehuis bracht deze gebeurtenis ons nieuwe hoop op het be stendig bleven van den Oranjeband met Nederland. Die band zoo sterk, doch tevens zoo gemakkelijk te verbreken, als vastge knoopt aan het leven van één persoon. Gaan we de geschiedenis eens na en zien we de zwakke geslachtsopvolging van de nakomelingen der Oranje's. Velen stierven kinderloos, en steeds werd door één per soon het geslacht bestendigd. Doch den 31sten Jan. heerschte blijheid, nu een nieu we vorstentelg was geboren. Het is Oranje, het was Oranje, moge het, Oranje blijven. Oranje, die klank heeft ieder Landstorm- of Burgerwachtlid lief. Oranje, die klank, die niet van vandaag of gisteren is. Willem van Oranje, vergeet die geschiedenis niet, daaraan hebben wij te danken, dat we he den ten dage onze vrijheid van handelen en spreken nog bezitten. Achtereenvolgens schetste spreker de belagers van den Oran jeband.'Oranje boven, nooit beneden de dic tatuur van welke parten ook, aldus besloot spr. zijn rede. Hierna werd vertoond de film „Nederland aan den arbeid", vervaar digd naar het bekende boek „Het Werkende Land". Na de pauze werd op het witte doek een reisje gemaakt langs den Rijn, wat een aardige afwisseling voor dezen avond was, waarna door Luit. v. Dam aan de heeren Jac. v. Tol en W. v. d. Bosch het brevet scherpschutter en aan de heeren A. Helder, J. v. d. Bogaard en J. v. Wingerden het bre vet koningsschutter werden uitgereikt. Tenslotte sprak burgemeester Verkerk een kort woord. Ik spreek, aldus spr., met het oog op Boskoop's toestand in dit slot woord niet over geld, waar er noodzaak is van stempelen, regeeringscrediet, en be zuinigen. Ook niet over gebroken geweren, die worden in Spanje weer aan elkaar ge lijmd. Ook niet over Kerk en Vrede, want gij, die daarover spreekt, zou ik willen vragen: „Weet gij waar de Kerk staat?" Het is erg, dat er menschen zijn, die tegen het gezag ingaan, nog erger, dat er vrijwilli gers noodig zijn om hier tegen in te gaan. Zie onze wapenspreuk. Als het niet anders kan. Dan zou ik u nog willen vragen: Kun nen we dan op elkaar vertrouwen, en het antwoord spreekt van zelf. Hierna sloot snr. deze bijeenkomst. LEIDERDORP Gevestigd: A. Buurman en gezin, Dr. de Bruynestraat 20 J. P. van Rijn en gezin, Kastanjelaan 3 M. Zijlstra Wagensveld, Meidoornstraat 4 W. de Ridder en gezin, Jaagpad 48 J. M. Scho- ieveld en gezin, Koningstraat 17 P. J. van Zijp, Dwarswateringk. 1 L. J. Lam- bers en gezin, Hoogmadescheweg 54 G. L. Kelting, v. d. Valk Boumanweg 4 A. M. DuijmLangeveld, Spanj aarslaan 1. Vertrokken: C. van der Sijs naar den Haag I. Ottevanger naar Zoeter- meer G. A. Montanus naar Den Haag A. den Duik en gezin naar Katwijk L. Tigchelaar naar Sneek. KOUDEKERK Jubileum. Gisteren mocht de brand- stoffenhandelaarsknecht N. de Jong den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma Wille alhier. Des morgens werd hij op het kantoor ontbo den en ontvangen door de firmanten die hem hartelijk gelukwenschten in zeer waar- deerende bewoordingen. De firmant, de heer J. Wille sprak de Jong hartelijk toe, waarbij hij de verdiensten van den jubi laris in het licht stelde, en hem prees om zijn jjver en werklust. Ook de familieleden van de firmanten kwamen op het kantoor hun gelukwenschen aanbieden. Tevens werd hem door den heer J. Wille een enve loppe met inhoud aangeboden. ZWAMMERDAM Gevestigd: Com. ten Brink van 's-Gravenhage Adr. Meeuwe en gezin van Jutphaas. Vertrokken: Mej. J. Chr. Bos naar Enschede Mej. G. v. d. Hurk naar Am sterdam Mej. A. M. Olsthoorn naar Wa teringen. Hoe groot de toeloop van klanten bij Kreymborg ook is, de sorteering 5s altijd nog grooter. WAARBORG-KLEEDING ALLEEN BIJ KREYMBORG.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6