De a.s. volksstemming in Oostenrijk VRIJDAG 11 MAART 1938 Wat zal de houding der nazi's zijn? 29ste Jaargang No. 8977 Telefoon: Redactie IS. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven ri© pag. f. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. De taak van de Katholieke Jongeren Het Algemeen Secretariaat der R.K. Staatspartij heeft een brochure uitgegeven: „Ordening", welke uitgave is „ten dienste van de vorming en voorlichting op alge meen staatkundig gebied onder de jongere katholieken van Nederland". Wij hopen, dat deze brochure inderdaad door alle katholieke jongeren zal worden bestudeerd! Op de laatste bladzijde der brochure le zen we: Het terrein der bedrijfsorganisatie kan wel worden betreden met holle leuzen en slagwoorden, maar daarmede nooit worden bewerkt. Daarvoor is meer noodig. Maar als het verstand dan ook heeft leeren inzien, hoe het moet en hoe het kan, dan moet het hart de begeestering brengen. Alleen deze zal opleveren de propagandisten voor de nieuwe orde, die de fakkel van de geestdrift aullen indragen en verder dragen in de maatschappij. En wie ko men daarvoor eerder in aanmerking dan de jongeren? Zij zitten nog niet vastgeroest in een verkeerd gerichte mentaliteit, hun opvatingen zijn nog niet overwoekerd door het individualis tische onkruid, zij zijn nog toegankelijk voor idealen, die niet als utopieën in de lucht zweven, maar die tot leven de werkelijkheid kunnen worden, in dien slechts het jonge geslacht met het verstand èn met het hart bewust streeft naar een betere, naar een christelijke orde! Wij zyn het hiermede eens. De jongeren moeten echter vóóral met het verstand streven naar een betere, naar een christe lijke orde omdat vóóral het verstand hen zal weten af te houden van „holle leuzen en slagwoorden" en hen zal dringen, om te bestudeeren, wat eigenlijk is de veel-be- sproken ordening, en h o e deze zal kunnen worden bereikt. Als het verstand dat in ziet, dan zal zeker het hart van een k a- tholieken jongen man de impuls geven, cm ter bereiking van dat ideaal, van dat in alle nuchterheid als bereikbaar gezien concrete doel, offers te brengen. Wij on derstrepen: Katholiek, omdat dit staat vast de wijze, waarop de jongeren (ook de ouderen!) hun taak zullen volvoe ren direct afhankelijk is van de wijze, waarop zij Katholiek zijn, him Geloof be leven, God dienen.... DE WERELD IN VOGELVLUCHT In Oostenrijk heeft de aankondiging van het plebisciet een hoogspanning opgewekt, welke zich uit in betoogingen en demon straties, welke aanleiding geven tot botsin gen. Zoo zijn er gisteravond relletjes voor gevallen in Weenen, Linz, Innsbruck en Graz. Men weet nog niet, welke houding de nazi's op Zondag a.s. zullen innemen. Ofschoon gisteren gemeld werd, dat het parool was uitgegeven om niet aan de stem ming deel te nemen, schijnen de leiders toch nog geen beslissing te hebben geno men, zoodat er zich reeds twee stroomin gen onder de Oostenrijksche nazi's begin- n enaf te teekenen. Sommige willen wèl, anderen niet meedoen. Het blijkt echter wel, dat men in nationaal-socialistische kringen den uitslag van een volksstemming vreest. Dat blijkt o.a. uit de houding der Duitsche bladen, die nu instructie blijken te hebben gekregen, hoe zij eh over moeten schrijven. De Duitsche ochtendbladen van vanmor gen noemen de volksstemming een drieste uitdaging van de beginselen der demo cratie. De „Voelkischer Beobachter" wijst erop, dat het vrije karakter der verkiezingen verloren gaat, aangezien het den kiezers vrij staat hun biljetten open, dus ongevou- wen, in de bus te werpen. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: „Het staat vast, dat dr. Schuschnigg ge handeld heeft, zonder vooraf overleg te plegen met de Bondsregeering. Ook de Duitsche Rijksregeering is niet vooraf door dr. Schuschnigg op de hoogte gesteld. In het kader van de overeenkomst van Berch- tesgaden was dit onvoorwaardelijk te ver wachten geweest. Gezien de ervaringen, welke de Oostenrijksche bevolking heeft, valt te vreezen, dat ingevolge de open stemming, zwarte lijsten worden aangelegd van hen. die niet met „ja" stemmen. Wer kelijk belachelijk en demagogisch is het voornemen, om reeds Zaterdag in de be- Betoogingen en botsingen in verschillende steden CENSUUR OP DUITSCHE BLADEN. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt, dat volgens een mededeeling van de persafdee- ling der politie van heden, Vrijdag, af tot en met a.s. Dinsdag, alle in Oostenrijk toegelaten, uit Duitschland ingevoerde bla den te voren aan verscherpte censuur on derhevig zullen zijn, hetgeen wil zeggen, dat deze bladen pas bij de abonné's zullen mogen worden afgeleverd en op straat mo gen worden verkocht, nadat zijn daartoe zullen zijn vrijgelaten. SPANNING UIT ZICH IN BETOOGINGEN Incidenten te Weenen. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt, dat de spanning en de opwinding onder de bevolking een buitengewone vlucht heb ben genomen. Groote menschenmenigten klitten vooral in de binnenstad samen. Het verkeer der omnibussen moest gedeelte lijk worden omgelegd. Het plaveisel zelf ziet er uit als een sneeuwlandschap, daar de leden van het Vaderlandsche Front mil- lioenen pamfletten hebben uitgeven. Voort durend hoort men leuzen als „Heil Schusch nigg" of „Heil Hitier". Gisternamiddag werd de stemming te Weenen heftiger. Betoogingen der natio naal socialisten werden door de politie ont bonden. De betoogers probeerden opnieuw groepen te vormen, doch er werden ver sperringen opgericht. In het algemeen beperkten de demon straties zich tot de gebruikelijke kreten, doch hier en daar hoorden men ook het geroep van colporteurs van nationaal-socia listische bladen. Vliegtuigen strooiden tal van pamfletten van het Vaderlandsche Front uit, waarin de patriotten worden uitgenoodigd te stem men vóór een vrij Oostenrijk en vóór Schuschnigg. Om negen uur gisteravond werd ver nomen, dat zich verscheiden incidenten hadden voorgedaan: nationaal-socialisische betoogers hadden de ruiten van een koffie huis vernield en de vitrine van een districts bureau van het Vaderlandsche Front. Van den zetel der legitimisten werd een vlag neergehaald en verscheurd, terwijl er eenige ruiten werden vernield. Op den hoek van de Opera en de Kaernt- nerstrasse liepen eenige personen kwet suren op bij een botsing tusschen groepen betoogers. Agenten en bereden politie heb ben eenige charges moeten uitvoeren op de betoogers, die steeds opnieuw probeer den samen te scholen. Later in den avond was het nog rumoerig op den hoek van de Ringstrasse en de Schwartzenbergplatz. Bij de betoogingen van gisteravond zou den in het geheel 25 personen zijn gewond. Tegen half elf werd het rustiger op straat. De betoogers gingen uiteen en keer den zonder dat zich vermeldenswaardige incidenten voordeden naar hun woningen terug. De Weensche politie heeft een speciaal verbod van optochten afgekondigd. drijven eeri gedeeltelijke stemming te houden". De „Berliner Lokal-Anzeiger" spreekt van een karikatuurstemming en zegt: „Deze stemming over een leuze, welke hier niet verder behoeft te worden geanalyseerd, is een persoonlijke aangelegenheid van bondskanselier Schuschnigg. Dat deze ac tie de scherpste critiek verdient, behoeft niet nader omschreven te worden". De „Deutsche Allgemeine Zeitung" acht de stemming een in schijn democratische manoeuvre, om den binnenlandschen sta tus quo van vóór de overeenkomst van Berchtesgaden te handhaven. De „Germania" schrijft: Na hetgeen tot dusver bekend is geworden, moet thans reeds aangenomen worden, dat de stem ming een van die vertooningen zal wor den, welke nooit in de geschiedenis der democratie heeft bijgedragen tot den in- wendigen rust, doch to de machtsverhef fing van een regiem. (Men schijnt dat goed te weten in Duitschland). Het „Berliner Tageblatt" schrijft: Na de recente redevoering van Schuschnigg voor den Bondsraad, kon men aannemen, dat nu een tijdperk van evenwicht, van openbaarheid en eerlijkheid te wachten viel. Deze stemming daarentegen is een onbillijke, oneerlijke en verrassende ma noeuvre, welker duidelijk doel is datgene den mond te snoeren, dat op krachtige en veelvuldige wijze naar voren is getre den. Ja, die volksstemming is den heer en zwaar op de maag gevallen. ONGEREGELDHEDEN TE LINZ VAN ERNSTIGER AARD. Te Linz moeten gisteren vrij ernstige on geregeldheden hebben plaats gevonden. Stormkorpslieden van het Vaderlandsche Front zijn met revolvers door de stad ge" trokken. Het postkantoor en het radiosta tion werden militair bezet. Volgens de laatste berichten droegen de betoogingen der nationaal-socialisten een ernstig karakter. Bij hun terugkeer naar het Bruine Huis te Linz, kwamen ver scheidene nazi's in botsing met miliciens van het stormkorps, de organisatie van het Vaderlandsche Front, er werd van de vuur wapens gebruik gemaakt, en drie nazi's werden gewond, waarvan twee ernstig. Nationaal-socialistische versterkingen ontmoetten onderweg acht stormkorpslieden die in den loop van een nieuwe vechtpartij ernstig gewond werden en naar het zieken huis moesten worden vervoerd. Om een uur in den morgen belegerden de nazi's het gemeenschappelijke gebouw van het Vaderlandsche Front en het storm korps, en eischten de miliciens, die op de nazi's geschoten hadden, op. De Linzer po litie vroeg in verband hiermede versterking. Intusschen ontvingen de nationaal-socialis ten de verzekering, dat een onderzoek zal worden ingesteld, waarop zij zich ver spreidden en de rust weerkeerde. Bevestigd wordt, dat aan beide zijden ge wonden gevallen zijn. Ook incidenten te Innsbruck en Graz. Naar gemeld wordt, is het ook in de pro vincie tot incidenten gekomen, met name te Innsbruck en Graz. In Innsbruck moest de politie optreden om een botsing tusschen politieke tegenstanders te verhinderen. Te Graz hebben zich verscheidene incidenten voorgedaan. Er zyn daar tien personen ge wond. Volgens een bericht van het D.N.B. werd van de zijde van het Duitsche gezantschap geprotesteerd tegen de. aangekondigde ver scherping der censuur op Duitsche bladen. Van Oostenrijksche officieele zijde wordt in verband met de volksstemming op Zon dag 13 Maart a.s. medegedeeld, dat de Bondskanselier de bedoeling heeft met deze volksstemming zoowel in Oostenrijk als te genover het buitenland het bewijs te leve ren van het eensgezind verlangen van het Oostenrijksche volk naar zelfstandigheid. Noch deze volksstemming zelve, noch het bewijs van den bestaanden wil tot zelfstan digheid, mag beschouwd worden als in me nig opzicht gericht te zijn tegen Duitsch land. Ten slotte wordt nog de aandacht geves tigd op het feit, dat de volksstemming uit sluitend is voor Oostenrijkers woonachtig in Oostenrijk. Buiten het land wonende Oostenrijkers zullen hun stem dus niet kun nen uitbrengen. Men acht het waarschijnlijk, dat in to taal het aantal kiezers voor de volksstem ming van Zondag beneden de 4 millioen zal blijven. De aandacht gaat vooral uit naar de nationaal-socialisten, die tot nu toe nog niet hun houding officieel hebben te kennen gegeven ten opzichte van de volksstemming en zich ertoe bepalen op particuliere wijze hun afkeer van het plebisciet tot uiting te brengen. Het feit, dat Seyss Inquart in strijd met geruchten, die daarover de ronde deden, niet is afgetreden, wijst er op, dat hij, wat hem betreft, den door den Bondskanselier in het leven geroepen toestand aanvaardt. Het feit, dat Von Papen weer te Weenen gearriveerd is, en naar men zegt, gister morgen eenige bezoeken gebracht heeft om zich op de hoogte te stellen van den toe stand, wijst wel op de belangstelling, die Duitsche kringen in den Oostenrijkschen toestand hebben. Verder wordt gemeld, dat Prins Star- hemberg in Opper-Oostenrijk is aangeko- TOT HANDHAVING VAN DE ORDE TIJDENS DE VOLKSSTEMMING. Bondskanselier Schuschnigg heeft alle ongehuwde reservisten van de lichting 1915 die minstens tien maanden gediend heb ben onder de wapens geroepen. Deze maat regel dient ter verzekering van de orde tij dens de volksstemming. De reservisten moeten zich onverwijld melden. EEN DUITSCH ULTIMATUM VOORNAAMSTE NIEUWS VERSTERKTE BEWAKING AAN DE GRENS. WEENEN, 11 Maart (A.N.P.). Naar ver nomen wordt zou de Duitsche regeering den Oostenrijkschen Bondskanselier een soort ultimatum gesteld hebben met den eisch, de volksstemming te verdagen, welke beschouwd wordt als in strijd met de over eenkomsten van Berchtesgaden. Het gerucht, volgens hetwelk Duitschland de grens naar Oostenrijk zou hebben ge sloten, is niet juist. Het vindt zijn oorsprong in het feit, dat de Duitsche grensposten versterkt zijn en dat de waakzaamheid ver hoogd is. Voorts wordt nog vernomen, dat behalve lichting 1915 ook de vrijwillige militie door de Oostenrijksche regeering is opgeroepen om de openbare orde te handhaven tijdens de volksstemming. Een nader bericht van Stefani meldt, om trent den toestand aan de Duitsch-Oosten- rijksche grens, dat deze aan Duitsche zijde gesloten is voor het kleine grensverkeer. De Duitsche douane-ambtenaren doen ge wapend dienst. LONDEN, 11 Maart (A.N.P.). Volgens in Britsche kringen verkregen aanwijzingen, heeft Hitier vannacht besloten eenige de tachementen stormtroepen te mobiliseeren om deze naar de Oostenrijksche grens te zenden, teneinde den loop der gebeurtenis sen gade te slaan. Volgens dezelfde inlichtingen zijn de spoorwegverbindingen tusschen Oostenrijk en Duitschland ten Noorden van Salzburg verbroken en vinden in dit gebied troepen bewegingen plaats. Men verwacht, dat deze toestand aan leiding zal geven tot overlegd tusschen Parijs en Londen. BERLIJN SPREEKT VAN „ONBELANG RIJKE TROEPENBEWEGINGEN" IN BEIEREN. BERLIJN, 11 Maart (A.N.P.). Er zijn hier geen berichten binnengekomen omtrent ongewone en bijzondere maatregelen te Muenchen, en niets is hieromtrent bekend. In deze bewoordingen ontkende een hooge ambtenaar van het ministerie van buiten- landsche zaken, na met zijn chef overleg te hebben gepleegd, tegenover den Reuter- correspondent, dat in Beieren iets bijzon ders gebeurt. Enkele minuten later deelde een andere hooge ambtenaar van het ministerie van propaganda mede, dat in Beieren troepen bewegingen van onbelangrijken aard plaats vinden, met het doel, de grensbewakings troepen te versterken en tijdens het week einde de orde te handhaven. Troepentransporten passeeren Muenchen. Uit Muenchen meldt Reuter, dat onder de bevolking geruchten de ronde deden om trent troepenbewegingen. Gedurende den nacht en in den vroegen morgen trokken vrachtauto's met troepen en voorraden door Muenchen op weg naar de Oostenrijk sche grens. De bruinhemden hebben order gekregen, beschikbaar 'te blijven. De officieele verklaring, die men ter plaatse geeft, is, dat de nationaal-socialisti sche transportformaties aan een algemee- nen proef worden onderworpen. De Oostenrijksche consul-generaal heeft zich vanmorgen per auto naar de Oosten rijksche grens begeven. DE SPANNING IN OOSTENRIJK STIJGT. De spanning stijgt. In alle steden van Oostenrijk zijn in den afgeloopen nacht groote protestdemonstraties gehouden door de nationaal-socialisten. De „Sturmkorps"- organisaties hebben tevergeefs getracht de betoogingen tegen te houden. Naar de dagbladen van hedenmiddag aan kondigen, bereidt de regeering buitenge wone maatregelen voor. In de Bondslan- den en mogelijk ook in Weenen zou be halve politie en gendarmerie, ook het Fondsleger gebruikt worden. In Weenen zijn instructies gegeven voor de scherpste veiligheidsmaatregelen bij de Bondskan- selarij. De straten, die daarheen leiden, zijn door sterke afdeelingen politie bewaakt. In eenige reeksen straten is het rij verkeer stilgelegd. Vooral uit Linz komen 'berich ten over botsingen, die daar in den afge loopen nacht zouden zijn voorgevallen. Daarbij zouden manschappen van het Sturmkorps gevuurd hébben ui't het ge bouw van het Vaderlandsche Front op een stoet nationaal-socialisten. De nationaal- socialisten hebben daarop het gebouw be stormd en de manschappen van het Sturm korps overweldigd. Door de schoten zijn overigens geen nationaal-socialisten, wel eenige in de nabijheid van het gebouw staande leden van het Oesterreichische Jung volk getroffen. Drie zwaar en vijf lichtgewonden zijn naar het ziekenhuis ver- i voerd. Buitenland Betoogingen en botsingen in verschillen de Oostenrijksche steden. De regeering neemt krachtige maatregelen (1ste blad). Dr. Schacht voor 4 jaar herbenoemd tot directeur der Rijksbank (2de blad). Léon Blum kabinetsformateur in Frank rijk (2de blad). De Franco-troepen hebben Belchite ver overd (2de blad). Binnenland Nederland en de erkenning van Italië'8 souvereiniteit in Abessynië (Kamer-ver slag ide blad). België en de spelling (2de blad). Mislukte overval op Boerenleenbank te Weert (4de blad). Nederlandsche schepen terug na zwaar weer (4de blad). BELANGRIJKE S.A.-AFDEELINGEN NAAR GARMISCH-PARTENKIRCHEN. MUENCHEN, 11 Maart (A.N.P.). Belang rijke afdeelingen S.A.-manschappen heb ben zich met vrachtauto's en te voet naar Garmisch-Partenkirchen begeven, het laat ste Duitsche station voor de Duitsch-Oos tenrijksche grens. Van officieele Duitsche rijde verklaart men, dat het hier een een voudige „transportoefening" betreft, zooals de militie de gewoonte heeft er regelmatig te houden. BERLIJN, 11 Maart (A.N.P.). Een her ingesteld onderzoek heeft het feit aan het licht gebracht, dat, ofschoon onder zekere omstandigheden zou kunnen worden be sloten tot troepenbewegingen, het Duitsche leger in Beieren, zooals een waarnemer ver klaarde, niet in staat is op te rukken, wan neer er eenvoudig maar op een fluitje ge blazen wordt. Aanzienlijke voorbereidingen zouden noodig zijn en troepen, die naar de grens gezonden worden, moeten vervangen worden door troepen uit andere deelen van Duitschland. Dergelijke troepenbewegingen zijn tot dusver nog niet gemeld. De indruk in Londen. LONDEN, 11 Maart (A.N.P.). In officieele Britsche kringen is heden vernomen, dat berichten ontvangen zijn over zekere troe penbewegingen in Beieren. In verband hiermede heeft men de hoop uitgesproken, dat het doel van dergelijke bewegingen is, handhaving van de orde aan de grens. MILITAIRE BEZETTING VAN OPENBARE GEBOUWEN. WEENEN, 11 Maart. (A.N.P.) De leden van het Vaderlandsche Front hebben he denmiddag een groote betooging georgani seerd. Zij trokken met groote autobussen door de straten, zwaaiende met vlaggen. Zij verspreidden strooibiljetten en vlug schriften. Te Weenen en in de voornaamste steden van het land zijn de openbare gebouwen door militairen bezet. De leerlingen der middelbare scholen te Graz zijn in staking gegaan, in verband met het ontslag van een leeraar. Zij trok ken door de straten en zongen nationaal- socialistische liederen. GROOTE OPWINDING IN INNSBRUECK. INNSBRUECK, 11 Maart. (A.N.P.) Er heerscht groote opwinding in de stad. De politie, voor een deel in veldtenue met sta len helm en geweer, is opgetreden tegen degenen, die tegen de volksstemming be toogden. Er waren n.l. optochten gevormd welke nationaal-socialistische Strijdliederen zongen, en nationaal-socialistische kreten slaakten. Reeds voor twaalf uur hadden talrijke zakenlieden in de binnenstad hun winkels gesloten. Even na twaalf uur, toen de optochten steeds omvangrijker werden en ook de S.A. en de S.S.-formaties met hakenkruisvlaggen en doeken met leuzen opmarcheerden, werd de politie die op en kele plaatsen ook machinegeweren opge steld had, teruggetrokken. Overal werden hakenkruisvlaggen geheschen. Tot tegen- fcetoogingen was het in het begin van den middag niet gekomen. Formaties van het bondsleger zijn de stad binnengetrokken. Zij trokken door de straten en werden door de bevolking met „Sieg Heil" kreten en met den Duitschen groet verwelkomd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1