S)e £eicbcfo& (Bewoont Een zware mist streek over het land BINNENLAND DINSDAG 8 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8974 Telefoon: Redactie 15. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN T n Telefoon: Administratie 935. Giro 103003. Postbna 11. V Demagogie Wij hebben r.ooit de „spaar-regeling" van minister Romme onverdeeld bewonderd. Wij hebben de critiek, welke wij er op had den, niet verzwegen. Wij kunnen ons ook levendig voorstellen, dat op het eerste gehoor, bij een opper vlakkige kennismaking met die „spaair- regeling" de critiek van meer dan één zijde niet alléén van soc. dem. kant, óók uit katholieke kringen heel bitter is ge weest. Maar nu moet die, van zoo hartstochtelijk- felle verontwaardiging getuigende, critiek #toch wel tot redelijke afmetingen zijn terug- gebracht nu moet er toch wel eenig meer bezonken oordeel voor in de plaats zijn getreden! Och neen partij-politiek heeft hier een kluif gevonden. De partij-politiek der S.D.A.P.Ü In een propagandablad der S.D.A.P., dat er héélemaal opgericht schijnt, speciaal, ce katholieken op te jagen tegen de regee ring, tegen him politieke vertrouwensman nen, wordt ook weer van leer getrokken legen die „spaar-regeling" van minister Romme. De hoogste wijsheid, die de regee ring en de katholieke ministers zich eigen hebben weten te maken, was, dat de werkloozen maar moesten spa ren. Sparen. Welk een hoon! Wat valt er dan nog te sparen in de gezinnen der dikwijls reeds lange jaren werk loozen? Wat valt er te sparen in ge zinnen, waar vaak de noodzakelijkste dingen ontbreken, waar gebrek is aan kleeding, aan dekking en vaak zelfs aan voldoende voeding? Sparen. Welk een hoon! Heeft men dan niet juisi de werkloozen beroofd van alles, wat zij in de goede jaren ge spaard hadden? Heeft men hun niet gedwongen, al hun gespaarde geld, al hun bezit, bijna tot de laatste cent te verteren, voor zij voor steun in aan merking kwamen? Deze verontwaardiging kan niet echt z ij n. Iedereen moet nu inzien, dat de zoo genaamde spaar-regeling van minister Romme niet is het sparen, zooals dat in den regel wordt opgevat. Wat met deze „spaar-regeling" wordt be oogd is ten slotte hetzelfde maar.... dan beter en voordeeliger! als v at tallooze werkloozen reeds deden. Tal looze werkloozen betaalden reeds weke lijks iets af (ook een kwartje b.v.) van wat zij gekochthaddenof van wat zij g e- leend hadden om iets te koopen. De regeling van minister Romme be oogt, dat zij in den vervolge niet iets af zonderen voor wat reeds gekocht of ver bruikt is, maar dat zij zulks doen voordat zij iets koopen! Dat is toch klaarblijkelijk veel beter. En, gezien de door de regeering ver strekte niet onbeduidende! toeslag ook veel voordeeliger. Nogmaals, ook wij hadden de „spaar regeling" liever anders gezien te begin nen vooral methet woord; de keuze van den naam lijkt ons een ernstige psycho logische fout. Maar wij zien in de hartstochtelijke ver ontwaardiging over deze „spaarregeling" nu nog een stuk huichelarij, een stuk demagogie, volksmisleiding. Wij kunnen 't niet anders waardeeren. V Christelijke politiek Op den gehouden landdag van den Frie- schen Raad der R. K. Staatspartij heeft het Tweede-Kamerlid pater dr. Beaufort O.F.M. een rede gehouden, waarin hij over Christelijke politiek o.m. het volgende op merkte. Ten onrechte werd sociale politiek door sommigen gekwalificeerd als be langen politiek, in tegenstelling met principieel© politiek, welken eerenaam men voor bijzonder onderwijs, verde diging van publieke eerbaarheid enz. scheen te willen reserveeren. Maar christelijk regeer en beteekent: Gods ge boden zonder uitzondering tot norm kiezen, de natuurwettelijke, niet minder dan Gods positieve geboden. Een staatkunde, die wel de zedelijkheid in engeren zin zou beschermen, doch on gevoelig bleef voor onzedelijke ver houdingen op het terrein van den eigendom of van den arbeid en geen zorg toonde voor herstel der natuur lijke eischen van het gemeenschaps leven, zou den eerenaam christelijk niet verdienen. Deze opvatting van Christelijke politiek moet, vooral in onzen tijd, steeds in een klaar licht staan! Nu vooral is behoefte aar. een volledig begrip en aameen volledige practij k van Christelijke politiek. Stoornis In scheepvaart en luchldienst De hevige mist, welke in de avonduren een ondoordringbaren sluier spreidde over het land, heeft de groote scheepvaart ge heel aan banden gelegd. Te IJmuiden tra den de eerste mistverschijnselen reeds in den vroegen middag op, zoodat de haven het grootste deel van den dag nagenoeg ge heel uitgestorven was. Op een enkelen schoener na gingen er geen schepen meer in of uit. In het Noordzeekanaal hebben de uit Amsterdam vertrokken schepen vast gemaakt. Ook buitengaats wachtten eenige binnenkomende schepen op helder weer. In de Amsterdamsche haven zijn in den avond de mistbellen in werking gesteld. Moeilijkheden hebben zich echter niet voor gedaan. Wat Schiphol betreft had alleen het nachtpostvliegtuig naar Keulen een uur vertraging bij het vertrek, dat eerst tegen middernacht kon geschieden. Dit oponthoud werd veroorzaakt doordat de post, welke op Waalhaven gereed lag, per auto naar Amsterdam moest worden vervoerd, aangezien het Rotterdamsche vliegveld dicht was en daar geen tusschen- landing kon worden gemaakt. Auto te water geraakt. In zittenden kwamen er goed af. Tengevolge van de mist is gisteravond een personenauto op den nieuwen Leeu- wardenweg te Amsterdam nabij de Slach- tersbrug in het water gereden. De bestuur der van deze auto, een inwoner van Groot Schermer, had, ondanks het verbod om wagens op een voorrangsweg te parkeeren. zijn auto langs den kant gezet, teneinde de voorruit, welke beslagen was te reinigen. Door den zwaren mist werd hij niet opge merkt door een achter hem aankomende auto, bestuurd door een inwoner van Bloe- mendaal, die met grooten vaart tegen den stilstaanden auto, waarvan de remmen niet vast stonden, opbotste, met het gevolg, dat de wagen vooruit schoof en in de sloot ge raakte. De bestuurder kon, door tijdig ter zijde te springen aan het gevaar ontkomen, doch een inzittende vrouw geraakte mede te water. Zij kon evenwel spoedig uit haar benarde positie worden bevrijd en had geen noemenswaardig letsel bekomen De bestuurder van de oprijdende auto bekwam eenige verwondingen aan hoofd en oeenen. De auto was evenwel dermate gehavend, dat deze moest worden weggesleept. De andere wagen, welke nog in het water lag is door de politie in beslag genomen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Britsche minister-president Chamber lain heeft gisteren in het Lagerhuis een pleidooi gehouden voor de noodzakelijk heid tot opvoering van het Engelsche weerstandsvermogen .De vrede kan onder de huidige omstandigheden slechts door een krachtige politiek worden bestendigd. Het is wel diep teleurstellend, dat de hoop volle verwachtingen voor algemeene ont wapening zoo spoedig reeds zijn stukgesla gen en dat er wederom een bewapenings wedloop is ingetreden zooals de wereld nog nimmer heeft aanschouwd. Churchill her innerde er aan, dat Engeland nu aan de verdediging van het land 350 millioen pond gaat uitgeven, terwijl Duitschland minstens 900 millioen daarvoor uitgeeft. „Het zou mij niets verrassen, aldus zeide Churchill, indien Duitschland in 1938 voor zijn lucht- wapen minstens tweemaal zooveel zal uit geven als wij, zoodat de Duitsche lucht macht minstens eens zoo sterk is als de onze". Verder nieuws komt uit Rusland, waar Boecharin, een der baklaagden uit het Mos- kousche proces, zich verzet heeft tegen de beschuldiging, dat hij een spion zou zijn. Hij bekende schuldig te zijn aan een ille gale voorbereiding van een complot tegen de Sovjet-regeering, doch bestreed ener giek in eenig contact te hebben gestaan met buitenlandsche inlichtingendiensten. Voorts ontkende hij, dat hij gestreefd zou hebben naar, of gekomen zou zijn tot een overeen komst met buitenlandsche mogendheden over afstand van Wit-Rusland, de Oekrai- ne, of Midden-Aziatische Sovjet-republie ken. Hij gaf een ontkennend antwoord op de vraag van den procureur of hij kennis had gedragen van spionnage-activiteit ten gunste van Duitschland door den vroegeren Sovjet-Russischen ambassadeur Karachan. In andere processen zou dat niets bijzon ders zijn, maar in Moskoue waar ze al lemaal zoo braaf bekennen, is zulk een vrijmoedigheid iets ongehoords, in elk ge val iets opzienbarends. BEZOEK VAN DE KONNGIN AAN DE NIEUWE KERK TE DELFT. Ter bezichtiging van de voltooide restauratie. H. M. de Koningin heeft hedenochtend de nieuwe kerk bezocht om zich op de hoogte stellen van de restauratiewerk zaamheden, welke voor zoover het inwen dige gedeelte van het gebouw, sinds een half jaar voltooid zijn. Het was immers op 8 September van het vorige jaar, dat de kerk, zooals zij er thans uitziet, in gebruik werd genomen. De werkzaamheden aan den buitenkant vor deren goed. De koningin kwam precies half twaalf in een open auto voor het gebouw aan Naast Hare Majesteit was jonkvrouwe D. H. van Tets, eerste hofdame, gezeten. In een tweede auto volgden C. G. Sixma ba- rom Heemstra, particulier secretaris van de koningin en Hr. Ms. adjudant, kapi tein W. Romswinckel. Een auto van de rijksrecherche sloot den korten stoet, wel ke van de grens der gemeente tot het kerk gebouw door een motor met zijspan van de Delftsche politie werd voorafgegaan. Voor den ingang van de kerk waren ter begroeting van de Koningin aanwezig: de burgemeester mr. G. van Baren, de pre sident-kerkvoogd prof. dr. H. B. Dorgelo, de secretaris van het college van kerk voogden, de heer D. Waverijn, de leider der restauratie-werkzaamheden, de archi tect H. van der Kloot Meyburg en de da mes van Baren-van der Voorn Grooten- boer en Dorgelo-Plomp, onderscheidelijk voorzitster en secretaresse van hef voor malige Delftsche Damescomité, hetwelk een actie tot het bijeenbrengen van gel den voor de restauratie der kerkglazen heeft gevoerd. Het bezoek van de koningin duurde 35 minuten. Hare Majesteit toonde haar groo te bewondering voor het volbrachte werk. Bij het verlaten van de kerk improvi seerde de organist, de heer J. H. Storm op het orgel, waarop hij gezang 50 speelde. Bij het wegrijden juichte een vrij tal rijke menigte Hare Majesteit hartelijk toe. PRINS ASCHWIN AANGEKOMEN. Met den D-trein uit Berlijn, die om 8.25 uur te Amersfoort aankomst, is vanmorgen prins Asch win aangekomen. Met een ge reedstaande hofauto begaf 's prinsen broe der zich naar het paleis Soestdijk. De aankomst ie Amersfoort droeg een volkomen onofficieel karakter. Slechts enkele belangstellenden hadden zich voor het station verzameld. Prins Bernhard met prins Aschwïn bezoeken de rijschool. Eenige uren na zijn aankomst te Soest dijk heeft prins Asch win, vergezeld van Z. K. H. prins Bernhard, een bezoek ge bracht aan de militaire rijschool te Amers foort. Te ruim tien uur kwamen de beide vorstelijke personen, in de bekende gele twoseater, voor de cantine. Prins Bern hard, gekleed in de uniform van ritmees ter der huzaren, zat zelf achter het stuur. De hooge bezoekers werden begroet door den directeur van de rijschool, over ste D. A. Camerling Helmont, die hun la ter uitgeleide deed, nadat zij zich tot on geveer elf uur met de officieren aan de rijschool verbonden hadden onderhouden. R.K. STAATSPARTIJ Twee kamerleden naar Indië Naar de „Tijd" verneemt, is de Zaterdag 1.1 gehouden vergadering van het be stuur der R.K. Staatspartij besloten, dat twee vooraanstaande leden der Katho lieke Kamerfractie binnenkort naar In dië zullen vertrekken om de politieke organisatie der katholieken aldaar te be- studeeren en den band met de Indische Katholieke Partij te versterken. Behalve de heer Max van Poll, die tot leider van het Indische Documentatie-Bureau is be noemd, zal waarschijnlijk de partijsecre taris Mr. Frans Teulings met deze taak worden belast. In de genoemde vergadering is Mr. P. J. Witteman aangewezen tot vice-voor- zitter van het partijbestuur. De „Maasbode" meldt naar aanleiding van bovenstaand bericht, dat ten deze nog geen beslissing is genomen. Nieuwe burgemeester van Krommenie. De met ingang van 1 April benoemde bur gemeester van Krommenie, de heer J. Kalff, is 11 September 1901 te Haarlem geboren. De heer Kalff, die een zoon is van wij len den minister van Waterstaat ir. J. A. Kalff, woont thans te Hillegersberg en is volontair ter gemeentesecretarie van Over- schie. NATIONALE PAASCHLOTERU. Alle Nederlandsche Katholieken zullen meedoen! Toen anderhalf jaar geleden katholiek Nederland den eersten roep hoorde klin ken de gelederen nauwer aaneen te slui ten tot een gezamenlijke, positieve actie „Voor God", heeft het eijn taak begrepen. Tegenover die instellingen, die heel de reden van hun *»eürig bestaan vonden in de ontkenning en de bestrijding van Go<«. tegen kwade stelsels en praktijken, die met ontstellende activiteit het Godsgeloof en de Godsgedachte uit de menschelijke samenleving trachten te verdrijven, werd katholiek Nederland opgeroepen tot een daadwerkelijke en voortdurend beleven van het katholieke geloof in alle levens omstandigheden. ,De Godsgedachte consequent doorvoeren in alle uitingen van het persoonlijke en openbare leven. Hiertoe werd een actie in het leven geroepen, óm geen terrein onbe werkt te laten, om gezamenlijk tot een werkelijk positief resultaat te komen. De ze actie wordt gevoerd door het Katho liek Comité „Voor God". Er ontstond geen nieuwe vereeniging naast de talrijke organisaties, die reeds lang bezield waren met den geest van het ware apostolaat. Maar een ieder verstond den oproep en zag hier het middel om de eigen activiteit tot het hoogste op te voe ren onder de suggestie der gezamenlijke groote actie. Hier werd geen middel onbeproefd ge laten, waar het ging om een zaak, die ieder afzonderlijk en allen tezamen aan ging: de eer van Gcd, het geloof in God als hoogste norm van eenige werkelijk heid in de geheele samenleving. Tien millioen vliegende bladen vonden hun weg naar alle gezinnen. Tal van brochures zagen het licht en gaven de juiste voorlichting in iedere actualiteit van belang. Het tooneel kreeg een aposto lische taak. Pers en radio werken actief mede. Tallooze conferenties en demon straties werden belegd. Tentoonstellingen werden georganiseerd. Lichtletters en pakkende spreuken doen in de groote steden de gedachten naar God terug gaan. Er is nog ontzettend veel te doen. Wat begonnen is, moet blijven bestaan, moet groeien. Wat nog niet aangepakt kon wor den, roept om behandeling. Nieuwe uit gaven liggen te wachten, brochuren-auto- maten moeten het materiaal verspreiden lectuurkiosken moeten verrijzen! En dat kan! Het enthousiasme van anderhalf jaar geleden is blijven branden. De actie „Voor God" heeft in vele harten iets losgeslagen, heft vele goeden bezield, vele anderen wakker geroepen en tot nadenken en han delen gebracht. Andermaal wordt nu katholiek Neder land opgeroepen, nu het doordrongen blijkt te zijn van de bestaans-ncodzake- lijkheid der Actie „Voor God". Wil deze actie haar vruchtbaren arbeid voortzetten dan moet ze worden gesteund. Ze heeft hiervoor een plan opgemaakt dat geheel nieuw is in Nederland en dat door zyn originaliteit aller aandacht op zich zal vestigen. Het is de „Nationale Paaschloterij". Zondag 27 Maart ontvangt ieder katho lieke Nederlander aan zijn eigen parochie kerk kosteloos een kaart met vier loten. Wie nu één kwartje aan postzegels bij plakt, loot mede met het bovenste nem- mer, ieder bijgeplakt kwartje geeft recht op meedoen met een nieuw lot. Wie dus een gulden bijplakt loot meden met alle vier nummers van zijn kaart en heeft zoo vier kansen op een der 15 wer kelijk zeer bijzondere hoofdprijzen of der tweeduizend andere prijzen. Wie verleden Zondag heeft geluisterd naar de Radiospreekbeurt van den secre taris der Actie, weet nu wat zeggen wil: Laat geen kaart verloren gaan. Pers en K.R.O. zullen U in de komende weken er meer van vertellen. DE BEHANDELING VAN LUITENANT AALDERS IN DUITSCHLAND. Zijn verhoor heeft blijkens mededeeling van de Duitsche regeering op incorrecte wijze plaats gehad. De minister van buitenlandsche zaken heeft ten vervolge van de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Al- barda betreffende mishandelingen, welke de Nederlandsche reserve-luitenant G. Aal- ders in Duitschland zou hebben ondergaan, thans nog het volgende medegedeeld: Zooals in Augustus 1937 is medegedeeld, zijn aan de Duitsche regeering inlichtingen gevraagd met betrekking tot de behande ling waaraan de Nederlander G. H. Aalders in de gevangenis te Dusseldorp kort na zijn aanhouding in September 1935 zou hebben blootgestaan. In antwoord hierop heeft de Duitsche re geering thans medegedeeld, dat na een zorgvuldig ingesteld onderzoek is komen vast te staan dat, hoewel de beweringen van den heer Aalders op verschillende punten onnauwkeurig of overdreven zijn, diens verhoor in strijd met de bestaande voor schriften op incorrecte wijze heeft plaats gehad en dat de over dit betreurenswaar dige feit verantwoordelijke ambtenaren daarvoor zijn gestraft. Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Chamberlain over Engelands weerstands vermogen. (2de blad). De Britsch-Duitsche besprekingen vor deren slechts langzaam. (2de blad). Boecharin verzet zich in het proces to Moskou. (2de blad). Binnenland Nog geen opheldering inzake den ge- heimzinnigen moord te Tilburg. (3de blad). DE ELECTRIFICATIE VAN DE SPOORWEGEN. Electrische treinen gaan op 1 April rijden. Op een enkel onderdeel na is de nieuwe spoorweg-electrificatie thans gereed ge komen. Gisteren is het grootste gedeelte van het nieuwe net reeds onder stroom gezet, de reizigers hebben hiervan even wel niets bemerkt. De omgeving van Utrecht zal voorloopig nog stroomloos blij ven. Hier zal men uiterlijk 28 Maart over kunnen gaan tot invoering van stroom. Deze maand zal men zich nog bepalen tot eenige proefritten met het nieuwe mate rieel. 1 April a.s. echter zullen eenige nieuwe electrische treinen in de gewone dienstregeling worden opgenomen, waar bij de reizigers voor het eerst kennis kun nen maken met de nieuwe treinstellen. Suocessievelijk zal het aantal electrische treinen daarna worden opgevoerd om op 15 Mei a.s. op volle kracht te kunnen rij den. Op deze wijze zal het mogelijk zijn het personeel goed vertrouwd te maken met het nieuwe materieel, zoodat, bij de latere verhooging der snelheid, het per soneel volkomen berekend zal zijn voor zijn taak en goed thuis op de verschillende geëlectrificeerde baanvakken. UITBREIDING VAN DE UITVOER- CONTROLE OP GROENTEN. Het uitvoer-controle-bureau voor groen ten, fruit en aardappelen deelt mede, dat op 14 Maart a.s. de land'bouwuitvoerwet van toepassing zal worden verklaard op augur ken, boonen, meloenen, peen, radijs, schor- seneeren en spinazie, waardoor deze pro ducten van genoemden datum af alleen tot uitvoer kunnen worden toegelaten, indien zij zijn vergezeld van een certificaat. Door dezen maatregel zijn thans nage noeg alle tuinbouwproducten onder de ver plichte controle gebracht. De vereischte certificaten worden ver krijgbaar gesteld bij de veilingen, welke volledig bij deze controle zijn ingeschakeld en bij de controleurs van het U. C. B., in dien na keuring blijkt, dat de producten voldoen aan de gestelde minimum-eischen. FABRIEKSBRAND TE PARIJS. PARIJS, 8 Maart. (A. N. P.). Vanmov gen is brand uitgebroken in een fabriek in de Rue Amelot, die voor de landsver dediging werkt. Aangezien de directeur afwezig was, kon de aangerichte schade niet worden vastgesteld. De brandweer had een uur noodig om het vuur te bluschen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Zestig arbeiders zyn op straat komen te staan.. MIST IN ENGELAND. LONDEN, 8 Maart. (A. N. P.). De vooi. steden van Londen en geheel Zuid-Enge- land waren hedenmorgen in een dikken mist gehuld. Talrijke voorstadstreinen had den aanzienlijke vertraging. Op Croydon was het zich vrijwil nihil, en vijf vlieg tuigen, die om negen uur van het vliegveld naar Amsterdam en Parijs moesten vertrek ken, waren gedwongen het vertrek uit te stellen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1