Een zeegevecht bij Spanje's Oostkust Een rechtsche kruiser tof zinken gebracht Geheimzinnige moord te Tilburg KERKNIEUWS MAANDAG 7 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8973 Telefoon: Redactie 15. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Atfv. en Abonn.-tarieven de paf. I. Telefoon: Administratie 935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Zondagsviering Het Oostenrijksch Episcopaat behandelt in zijn Herderlijk Schrijven bij den aan vang van de Vasten uitvoerig den zin van de christelijke Zondagsviering. Ook wanneer de Kerk op welwillende wijze, met het oog op verschillende behoeften, Zondagsarbeid toestaat, moet toch zoo mo gelijk gestreefd worden naar een volledige vervulling van het gebod der Zondagshei- ligng. Aldus de Oostenrijksche Bisschop pen. Ook wij mogen naar de vermaning, die uit dit Herderlijk Schrijven opklinkt, wel 'ns luisteren! De Katholieken hebben niet de opvatting van Zondagsviering, welke een deel der Protestanten, een deel der Calvinisten eigen is. De Lutheranen staan ten op zichte van de Zondagsviering op een an der, veel milder standpunt, dan de Calvi nisten. En ook onder de Calvinisten open baart zich, den laatsten tijd vooral, nog al 'ns meeningsverschil over de wijze van Zondagsviering. Dit vooropgesteld, moet onmiddellijk hieraan worden toegevoegd, dat men, he laas, de katholieke opvatting niet, vol strekt niet mag zien in veler katholieken practij k! Er rust op een Katholiek de plicht, om den Zondag te heiligen. Hij heiligt den Zondag niet, als hij niet daartoe in de gelegenheid de heilige Mis bijwoont. Maar: in het bijwonen van de heilige Mis, hoewel een zéér voornaam, een we zenlijk deel van de Zondagsheiliging, ligt niet de g e h e e 1 e wet der Zondagsheili ging. De Katholiek, die de H. Mis heeft bij gewoond, heeft daardoor alléén niet den Zondag geheiligd, zóó, dat hij verder alles kan doen en laten, wat hij op een anderen dag kan doen en laten, zóó, dat iedere Zondag verder voor hem verloopen kan, zooals iedere andere dag. Dat is zeker niet de katholieke opvatting van den Zondag! De Katholieke Kerk heeft een uitspraak gedaan wat onder Zondagsheiliging moet worden verstaan: onthouding van slafelij- ken arbeid, om zich bijzonder met den dienst van God en de belangen zijner ziel bezig te houden. En van dien slafelijken arbeid (de Kerk toont zich mild in het toe staan of toelaten van uitzonderingen) ge ven de Catechismussen nadere definities. Het nut en de zegen van Zondagsheili ging kan op sociale, op medische gron den worden aangetoond. Maar voorop sta het direct-godsdienstige motief, dat de Kerk ons voorhoudt. Daaraan mag door ons wel meer worden gedacht! BRITSCHE TORPEDOJAGERS REDDEN EEN DEEL DER BEMANNING. In een naar het schijnt, kortstondig zee gevecht tusschen schepen van de Spaan- sche regeering te Barcelona en van Franco, in den nacht van Zaterdag op Zondag, bij de Spaansche Oostkust tusschen Carthage- na en Valencia is een der kruisers van de vloot van Franco door een torpedo getrof fen en vernield. Het ministerie van defensie te Barcelo na deelt mede, dat de republikeinsche vloot Zondagochtend te twee uur, op 70 mij! van Kaap Palos een gevecht heeft geleverd met de kruisers „Canarias", „Baleares" en „Al- mirante Cercera". Een torpedo van een der republikeinsche jagers trof een vijandelij ken kruiser, de „Baleares". Er deed zich een hevige ontploffing voor en het schip maakte slagzij. Bij het aanbreken van den dag begaven zich zeven republikeinsche bombardementsvliegtuigen naar het tooneel van den strijd. De vliegers zagen hoe de kruiser in vlammen stond. Zeven schepen kruisten om het brandende vaartuig. Bom men van de vliegtuigen vielen bij den kruiser. De minister van defensie heeft het vloot- personeel geluk gewenscht met het resul taat van het gevecht. Den buitenlandschen schepen is per radio medegedeeld, dat het gevaarlijk is de plek van den strijd te na deren met het oog op mogelijke nieuwe aan vallen op het brandende schip of op vlieg tuigen, die het zouden willen helpen. De torpedo, die de „Baleares" in zinken den toestand bracht, werd door de torpedo boot „Demantao" gelanceerd. De Britten snellen te hulp. De Britsche torpedoboot jagers „Kempen feit" en „Boreas" hebben in den vroegen morgen talrijke opvarenden van den recht- schen Spaanschen kruiser „Baleares" aan boord genomen. De Britsche torpedoboot jagers patrouil leerden overeenkomstig de overeenkomst van Nyon op de koopvaardij wegen op de Middellandsche Zee. Omstreeks half vjjf sche kust tusschen Alicante en Carthagena den rechtschen kruiser „Baleares" in zin kenden toestand. Onmiddellijk hielpen beide schepen de bemanning te redden. Omstreeks tien uur kwamen regeeringsvliegtuigen, die de ove rige schepen der rechtschen, die eveneens poogden de bemanning van de „Baleares" te redden, met bommen wierpen. Een bom ontplofte op het water, niet ver van de „Boreas", drie opvarenden werden door de wegspattende scherven licht gewond, een vierde is aan de bekomen kwetsuren over leden. Bizonderheden. De commissaris-generaal van de regee- ringsgetrouwe vloot, die zich aan boord van de „Mendez Nunez" bevindt, heeft een cor respondent van het agentschap Febus de vol gende bijzonderheden medegedeeld over den zeeslag. De regeeringskruisers „Libertad" en „Mendez Nunez" bemerkten Zondagochtend te twintig minuten over twee op minder dan drie zeemijl afstand drie oorlogsbo dems van Franco, de „Canarias", de „Ba leares" en de „Almirante Cervera". Het sein tot het gevecht werd gegeven. De rechtsche schepen schoten lichtgranaten in de richting van de regeeringsbodems. wel ke hierop met een krachtig vuur ant woordden. Plotseling steeg bij de rechtsche een groote rookkolom omhoog tot ongeveer vijftienhonderd meter hoogte; een der rechtsche schepen was getroffen en stond in brand. Na het gevecht keerden de regeerings- schepen naar hun basis terug. BARCELONA TIENMAAL ACHTEREEN GEBOMBARDEERD. Van half acht Vrijdagavond tot Zondag ochtend is Barcelona tot tienmaal toe door rechtsche vliegtuigen gebombardeerd. Ge vreesd wordt, dat bet aantal slachtoffers groot is. Van rechtsche zijde wordt medegedeeld, dat de rechtsche troepen Zaterdag Cabe- zon del Molino hebben bezet. De tegenstan ders lieten een honderdtal dooden op het slagveld achter. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Aan de Oostkust van Spanje heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag plot seling een kort zeegevecht ontwikkeld tus schen de regeeringskruisers „Libertad" en „Mandez Nunez" en de kruisers van Fran co „Canarias", „Baleares" en „Almirante Cervera". Het resultaat van het gevecht was, dat de rechtsche kruiser „Baleares" door een torpedo getroffen werd en zonk. Aanvankelijk wist men niet of het de „Ba leares" of de „Canarias" was, daar beide schepen zusterschepen zijn en het in het donker niet te onderscheiden was, wie van de twee getroffen was. Het bleek ten slotte de „Baleares" te zijn. Britsche torpedoja gers, die daar in de buurt controle uitoefen den krachtens de overeenkomst van Nyon, schoten te hulp en hebben een deel der be manning kunnen redden. Volgens berichten in Engelsche bladen zou Italië aan den Negus een positie in Abessinie hebben aangeboden. Nadat zij hem eerst uit zijn eigen zaak hebben ge worpen, bieden zij hem nu de betrekking van „afdeelings-chef' aan. Hij zou mogen heerschen" over een klein deel van zijn vroegere keizerrijk, op dezelfde manier als een Indisch vorst in Britsch-Indië. De Ne gus heeft evenwel voor de eer bedankt. Ten slotte moet nog de aandacht geves tigd worden op de radio-rede, welke de nieuwe Oostenrijksche minister van bin- nenlandsche zaken Seiss Inquart te Linz gehouden heeft. Daarin heeft hij o.a. gezegd: „Een der grondslagen van Oostenrijk is zijn Christe lijk karakter. Een positief Christendom moet voor ieder evenals voor ons een kwes tie zijn, waarover niet gediscussieerd wordt. Nooit mag de politiek het geloof bestrij den". Over dat „positieve" Christendom zijn ook in Duitschland eertijds mooie woorden gesproken, die niet bewaarheid zijn gewor den; maar laten we hopen, dat in Oosten rijk het zinnetje over de politiek, die nooit het geloof bestrijden mag, zijn gelding zal blijven behouden. Meisje was een wonde ln de hartstreek toegebracht Politie staat voor een raadsel Gisteravond omstreeks half tien zagen twee jongemannen te Tilburg, die op de Heikantschebaan in de richting van de stad liepen, op korten afstand voor hen een meisje loopen, dat waggelde en plot seling neerviel. De jongemannen snelden toe en zagen, dat zij hevig bloedde. Zij waarschuwden de marechaussee, die op haar beurt de gemeente-politie en den ge neeskundige dienst verwittigde. Toen de ze ter plaatse kwam, vonden zij het slacht offer met een smalle wonde in harstreek. Tijdens het vervoer in de ziekenauto is het meisje overleden. De wonde is met een smal scherp voorwerp toegebracht. De politie staat hier voor een raadsel. Het meisje, de achttienjarige A. W. Reijn- ders, de dochter van een brugwachter van het Wilhelminakanaal, was op weg naar huis, dat op ongeveer tweehonderd meter is gelegen van de plaats waar het meisje werd gevonden. Tot aan den hoek van de van Oudenhovenstraat, vlak bij de plek van de misdaad, was zij door haar vrien dinnetje weggebracht. De jongemannen, die het meisje hebben zien vallen, hebben geen geschreeuw ge hoord. Met politiehonden is de omgeving afgezocht, doch tot nu toe zonder resul taat. Het wapen, waarmede de verwon ding is toegebracht, heeft men evenmin teruggevonden. ORKAAN AAN DE NOORSCHE KUST DRIE KUSTSTEDEN GETEISTERD. Duitsche kruiser in moeilijkheden. Drie Noorsche kuststeden zijn in het af- geloopen etmaal door een hevig noodweer geteisterd, meldt de „Tel.", waardoor een ontzaglijke schade is aangericht, doch won der boven wonder, voor zoover thans be kend, niemand omgekomen is. Een vloed golf raasde vernielend over enkele dorpen, terwijl in een der plaatsen een groote brand ongeveer alle huizen in de asch legde. De Duitsche kruiser „Köln" werd in den vlie genden storm beschadigd en moest de as sistentie van Noorsche sleepbooten inroe pen. In zee, voor Christiansund, ligt een klein eiland, Veidholmen, waar ongeveer 3 400 menschen wonen, bijna allen arme vis- schers. De laatste weken konden zij wegens de aanhoudende stormen niet ter visch- vangst gaan. In den afgeloopen nacht heb ben deze menschen alles verloren, wat zij bezaten'. Tegen twee uur werden zij door een donderend geraas gewekt. Het was een vloedgolf, die over hun huizen streek en alles, wat zij op haar weg ontmoette, weg vaagde. Nadat het water was weggetrok ken, waren er nog slechts ruïnes van de huizen over. Niet minder dan 25 booten en opslagplaatsen werden volkomen vernield, terwijl een groot aantal woonhuizen ernstig werd beschadigd, niet alleen door het wa ter, dat er doorheen stroomde, doch ook door het slib, dat het achterliet. Het is een wonder, dat niemand verdronk. Vele bewoners ontwaakten, terwijl de de kens hunner bedden door het water wer den meegesleurd. Alle vensters en deuren werden ingedrukt. Op verschillende plaat sen dreven de ledikanten als kleine bootjes door de slaapkamers. Zieken konden slechts met het grootste levensgevaar gered wor den. Booten, boothuizen, netten, gereedschap pen, vaten, alles is door de vloedgolf mee gesleurd. Geen enkele boot is in de haven gebleven. Zelfs de eenige verbinding met het vasteland, pen brug, is onder water ge zet, zoodat men vandaar de bevolking geen hulp kan verleenen. Inmiddels is Veidholmen niet de eenige plaats, die door de vloedgolf is geteisterd. Ook het stadje Bratvar heeft zijn deel ge kregen. Hier waren de gevolgen minder ernstig, doch ook hier gingen booten, net ten en gereedschappen verloren. Was het in deze beide plaatsen het wa ter, dat groote schade aanrichtte, op het eiland Surnadelsöra, dat eveneens voor Christiansund ligt, was het 't vuur, dat een catastrophe veroorzaakte. Op omstreeks denzelfden tijd als de vloedgolf optrok, ont stond in een klein gebouw aan de haven een brand, die zich door den orkaan met groote snelheid uitbreidde. De bewoners renden in nachtgewaad de huizen uit, doch tegenover het vuur stonden zij machteloos. De vlammen sloegen over van huis op huis, van fabriek op fabriek, van pakhuis op pak huis. Zes winkels, drie bakkerijen, twee confectiefabrieken, een rijwielfabriek, 22 particuliere huizen, in totaal meer dan vijf- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Zondagnacht heeft een zeegevecht plaats gehad bij de Spaansche Oostkust. Een krui ser van Franco in den grond geboord (le blad). Een belangrijke rede van Seiss Inquart ocer de positie der nationaal-socialisten in Oostenrijk (2e blad). Trotzki spreekt verschillende beweringen in het Moskousche monsterproces tegen (2de blad). De Negus weigert een Italiaansch aanbod om naar Abessynië terug te keeren te aan vaarden (2de blad). Binnenland Belangrijke order voor den Nederland- schen scheepsbouw uit Rusland. (1ste blad). Gisteravond is te Tilburg een 18-jarig meisje op geheimzinnige wijze vermoord gevonden. (1ste blad). Bij een storm, welke het vrachtschip „Vredenburg" onder de Noorsche kust on derging, verdronken twee opvarenden, af komstig uit Vlaardingen. (4de blad). Een zware brand in de Peperstraat te Delft heeft vijf panden in de vlammen doen opgaan. (4de blad). Doodelijk fabrieksongeluk te Helmond. (4de blad). Sport en Wedstrijden VOETBAL: I.V.CJ5.: Teylingen moet de gradatiewedstrijden spelen. Nuttige overwinning van Doe os in de le klas D.H. V.B. D.W.S. kampioen van Afd. I K.N.V. B.; Feyenoord door Haarlem geklopt; Hera cles en Go Ahead staan in het Oosten ge lijk. (3de blad). HOCKEY: De Ned. dames winnen met 40 van de Belgische, Zuid-Nederland met 80 van de Bel. reserven (3de blad). ZWEMMEN: Weer twee nieuwe Eur. re cords voor heeren. (3de blad). MGR. TH. W. PICHOT. Naar wij vernemen is de gezondheidstoe stand van den Vicaris wel vooruitgaande, maar voor algeheel herstel zal nog gerui- men tijd worden gevorderd. In verband hiermede heeft zijn Hoogeerw. den wensch te kunnen gegeven om van zijn ambt te worden ontheven; ook na zijn herstel zal hij deze taak niet opnieuw op zich wen- schen te nemen. 40-JARIG PRIESTERFEEST PATERS FRANCISCANEN. 29 Maart a.s. hopen de volgende Eerw. Laters Minderbroeders den dag te herden ken, waarop zij 40 jaar geleden te Weert de H. Priesterwijding ontvingen: Vincentius Heymans, vicarius te Hoog- cruts L., Victricius Ammerlaan, assistent, KI. Vordien Gld., Marcianus Derks, apostel, missionaris, China, Valentinus v. d. Stok, assistent kl. Alverna, Gld., Everardus Kraaij vanger, rector St. Anna, Delft, Al- bericus van Lubeek, assistent te Heerlen, H.H. Mart. v. Gorcum, Methodius Mulder, missionaris, kl. te N. Niedorp N.-H., Fhi- liiertus Sweep, missionaris, kl. te Woer den, Engelmundus Willemse, kap. te Haar lem. tig gebouwen werden een prooi der vlam men. Gisteravond was de aangerichte schade nog niet geheel te overzien, doch zij loopt in de millioenen. Er is slechts één huis, dat on beschadigd gebleven is. Brandende stukken hout werden kilometers ver door den or kaan meegevoerd. Als gevolg van den brand zijn 35 gezinnen dakloos geworden. Hoe verschrikkelijk de orkaan heeft ge woed blijkt ook daaruit dat de Duitsche kruiser „Köln", die zich tijdens den orkaan nabij de Trondhjem-fjord bevond, om sleep boothulp heeft verzocht, daar zijn machines schade hadden geleden. De kapitein ver zocht bovendien om assistentie van een Noorschen loods, in verband met de moei lijkheden, die het binnenvaren van de fjord, waarin zich vele klippen bevinden, zouden meebrengen. Eenige sleepbooten zijn reeds uitgevaren om het oorlogschip hulp te verleenen. Een felle brand in de Peperstraat te Delft heelt vier winkelhuizen en een magazijn in de asch gelegd. Een foto tijdens het blusschingswerk. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het 4e blad.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1