Ontzettende nachtelijke brand te Delft VIJF PANDEN IN DE ASCH GELEGD MAANDAG 7 MAART 1938 HF I.PtnsCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN NED. S.S. „VREDENBURG" OP DE NOORSCHE KUST IN STORMWEER Twee opvarenden over boord geslagen en verdronken Bij de Halcyon-lijn te Rotterdam is gis teren telegrafisch bericht ontvangen, dat het vrachtschip „Vredenburg" van deze maatschappij, hetwelk op 2 Maart met een lading erts van Narvik naar Rotterdam was vertokken, Zaterdagavond op 200 mijj van de Westfjord met hevig stormweer te kampen heeft gehad. De 44-jarige boots man M. Stolk en de 39-jarige matroos M. Spanjersberg, beiden uit Vlaardingen, wer den door een stortzee gegrepen, sloegen overboord en verdronken. Beide slachtof fers waren gehuwd. Het stoomschip „Vredenburg" meet 6419 ton en is in 1921 te Flensburg gebouwd. MEISJE DOOR AUTO DOODGEREDEN. Gistermorgen omstreeks 9 uur is te Apel doorn op den Zwolscheweg de zesjarige Jopie Meyer voor de ouderlijke woning spe lenderwijs onder een passeerenden auto ge geraakt en op slag gedood. Den automobi list trof geen schuld. AUTO RIJDT OP GROEPJE KINDEREN IN. VIER HUNNER ERNSTIG GEWOND. Gistermorgen is op den provincialen weg tusschen Amersfoort en Hoogland nabij de Schans de auto van den heer V. van den weg gereden, waarbij eeiage kinderen, die daar wandelden en een kinderwagen met een 2-jarig meisje duwden, werden ge wond. De drie meisjes en de kinderwagen wer den eenige meter meegesleurd. De 5-jarige Fini van Apeldoorn werd in een boom ge slingerd en kwam met ernstige wonden aan den rug op het fietspad terecht achter de boomen waar de kinderen wandelden. Haar tweejarig zusje in den kinderwagen kreeg wonden aan het hoofd, terwijl de 9-jarige L. Pijl eveneens een ernstige hoofd wonde kreeg en een gebroken arm. De 10-jarige Lotte Barreveld was er zoo erg aan toe, dai ze met een zware hersenschud ding in levensgevaarlijken toestand naar het St Elisabethsziekenhuis vervoerd moest worden. De drie andere kinderen werden op advies van dr. Verbeek, die hulp ver leende, naar de ouderlijke woning gebracht. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan door een breuk in de stuurinrichting. De politie stelt een onderzoek in. De burgemeester van Hoogland, op wiens gebied hei onge luk plaats had, was spoedig ter plaatse. De auto moest worden weggesleept, terwijl de bestuurder slechts licht verwondingen kreeg. DOODELIJK ARBEIDSONGELU1L Arbeider kreeg een baal op het lichaam. Zaterdagmiddag heeft de 47-jarige L. Wuijster, werkzaam bij de Ver. Touwfa- brieken te Maassluis, bij het verwerken van hennep, een baal van 260 K.G., val lende van enkele meters hqogte, op het lichaam gekregen. Met ernstige inwendi ge kneuzingen is de ongelukkige per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. SCHEPELING DOODGEVALLEN. Zaterdagnacht is op het terrein van de Scheepsbouw Maatschappij „De Nieuwe Waterweg" te Schiedam de zeven en veer tig-jarige schepeling H. J. W., uit Ham burg, van een ijzeren trap ter hoogte van circa acht meter, in dok nr. 6. neergestort. Hij was op slag dood. ERNSTIG ONGELUK IN KATOEN- FABRIEK TE HELMOND. Arbeider gedood. Vanochtend heeft zich in het bedrijf van de N.V. van Vlissingen en Co.'s katoenfa- brieken te Helmond een ongeluk voorge daan, dat niet alleen stagnatie in de werk zaamheden veroorzaakte, doch bovendien een arbeider het leven heeft gekost. Omstreeks vijf uur sprong in het ketel huis een afsluiter van een stoompijp uit elkaar. De 42-jarige stoker Snyders, wo nende te Gemert, werd door den ontsnap penden stoom getroffen en sloeg hierdoor bewusteloos tegen den grond. De man werd door te hulp snellend personeel uit zijn be narde positie bevrijd. Hij was met hevige brandwonden overdekt. Dokter Kollewijn die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer per am bulanceauto naar het St. Anthonius-Gast- huis werd overgebracht. Hier is de man in den loop van den ochtend overleden. Hij Toen de brand onideKt werd, sloeg het vuur reeds uit Een hevige brand, die Zaterdag te gen middernacht in de Peperstraat te Delft uitbrak, heeft niet minder dan vijf panden in de asch gelegd. Doordat de straat zich bevindt in 't oude stads gedeelte, waar de bouw weinig over zichtelijk is, kon in het begin heel moeilijk worden uitgemaakt in welke panden het vuur woedde en de brand weer heeft dan ook voor een zeer zwa re taak gestaan. Het was precies vijf minuten over half twaalf Zaterdagavond, toen voorbijgangers opschrikten door het rinkelen van glas. Het bleek, dat de lingeriezaak „Het Goedkooper Huis", gevestigd in de bene denverdieping van pand Peperstraat 4, in brand stond. De voorbijgangers zagen hoe de ruit in stukken knapte en op hetzelfde oogenblik zagen zij de vlammen met kracht naar buiten slaan Slecnts enkele tellen later barstten de ramen van de bo ven den winkel gelegen opslagruimte, die niet minder dan vier verdiepingen hoog is, van de muziekinstrumentenhandel Hees en Co. Bijna gelijktijdig sloegen de vlammen over naar den uurwerkwinkel van den heer K. Vos, Pepestraat 5. De vensters be zweken en in een ommezien stond het woonhuis boven den winkel in lichterlaaie. Aan beide zijden van de straat greep het vuur snel om zich heen en weidra brand den ook het pand Peperstraat 6, waarin de schoenenbaak N.V. Th. Lammers is geves tigd, en het pand Peperstraat 3, waarin zich het sigarenmagazijn van den heer Sa- raber bevindt. Politie-brandweer met alle materiaal ter plaatse. Zoodra de brand ontdekt was en het bleek met welk een felheid hij woedde, maakte zich een hevige schrik van de men- schen meester, en waarschuwde men de politie. De politie-brandweer, die onmid dellijk met de groote motorspuit uitrukte was zeer spoedig ter plaatse, Snel werden de slangen uitgelegd en in een minimum van tijd kon water worden gegeven. Ech ter kon men voorloopig niet anders doen dan vanaf de straat naar de vuurhaarden te spuiten en men stond dan ook vrijwel machteloos tegenover de vuurzee. Nauwe lijks was men echter bezig of de commissa ris de heer U. v. d. Zee verscheen ter plaat se. Hij requireerde direct de overige twee motorspuiten en den ladderwagen en ver zocht den bedrijfschef van de N.V. Ned. Gist- en Spiritusfabriek zijn spuit in ge reedheid te willen houden om eventueel naar elders te kunnen uitrukken. Onder leiding van den commissaris werd met voortvarendheid het blusschingswerk ter hand genomen. Twee spuiten werden geplaatst aan de gracht van het Oude Delft en een aan de gracht van de Koornmarkt. In de Peper straat werd de ladderwager uitgezet, terwijl losse brandladders met veel moeite aan de achterzijde van de panden 4 en 6 werden gebracht. Voorzien van rookmaskers dron gen de politiemannen met de slangen de brandende panden binnen, terwijl andere slangen via de brandladders leidden. In to taal werd het vuur met veertien stralen aangetast. Niettemin bleef 't voorloopig in al zijn hevigheid doorbranden. Tot ver in de omgeving was tegen den nachteiyken he mel de vuurgloed waar te nemen en van alle kanten stroomden nieuwsgierigen toe. Voor de veiligheid werd de straat echter geheel afgesloten; de politieondervond daarbij medewerking van militaire politie, van dienstplichtigen, die met verlof waren en toevallig getuigen van den brand wa ren en van padvinders. Een rosse gloed hing over de stad. Vlam men laaiden wild op aan- weerszijden van de smalle winkelstraat, .waarin de politie mannen hun zwaren strijd tegen de wilde vuurzee streden. Het water stond in de straat tot over de trottoirse die bezaaid wa ren met glascherven en in dien poel van glas en water lag een wirwar van slangen. In den gloed der vlammen was het een won derlijk, een vreemd schouwspel en de hon derden, die waren samengestroomd, zagen er gefascineerd naar. Ongerustheid over inwonenden. Omstreeks middernacht, toen het vuur nog in alle hevigheid woedde, ont stond er beweging onder het publiek. Niemand had de familie Vos het bran dende pand zien verlaten, terwijl toch de heele voorzijde in lichterlaaie stond. was gehuwd en vader van een groot gezin. Tengevolge van de aangerichte schade in het ketelhuis, moest nagenoeg het geheele personeel bij den aanvang van het werk terug gezonden worden. Men vertrouwt echter, vanmiddag de schade te hebben her steld en de werkzaamheden te kunnen her vatten. Wilde geruchten deden de ronde en aanvankelijk verkeerde iedereen in het onzekere over het lot van de familie Vos. Tegen half een kreeg men echter gelukkig de zekerheid, dat de familie Vos zich in veiligheid had kunnen stel len via een achteruitgang en onderdak bij kennissen had gevonden. De heer Vos en zijn echtgenooie waren nog niet naar bed, toen zij den brand ontdek ten. De uitgang naar de straat was toen echter al geheel versperd, doch via een poort kon het echtpaar met zijn zoon en dochter, die reeds te bed lagen, het huis aan de achterzijde verlaten. Mevrouw Saraber, die alleen thuis was en ziekelijk is, kon haar woning niet verlaten, doch werd nog tijdig door den agent Blom in veiligheid ge bracht. De andere panden waren niet be woond. Achter het pand van de N.V. Lammers stond nog een pand in brand, waarin de toonkamers van de firma Hees en Co. ge vestigd zijn. Ook hierin brandde het hevig 'en slechts met moeite kon de winkel van deze firma, in pand nummer 8, behouden blijven. Hierin werd echter door het wa ter zeer groote schade aangericht. De politie, die voor niet minder dan vijf brandende panden stond, had bij het zware blusschingswerk nog aandacht te schenken aan belendende perceelen, waarvan de eta lageruiten reeds gesprongen waren. Op een werkelijk bewonderenswaaardig, wijze hebben de politiemannen tegen het vuur gestreden. Van het zes verdiepingen tellen de pand nummer 4 stortten de plafonds in. Een van de brandweerlieden werd door een uitslaande vlam aan het gelaat gewond, doch even later hielp hij weer dapper mee. Een ander werd echter zoodanig door den rook verstikt, dat hij naar het bureau moest worden overgebracht om bü te komen. Te omstreeks één uur waren de panden van de heeren Vos en Saraber vrijwel to taal uitgebrand en kon ae volle aandacht besteed worden aan de perceelen aan den overkant van de straat, waarin de vlam men telkens weer oplaaiden. Toch, tegen half twee, liet het zich aanzien, dat men het vuur weldra onder de knie zou hebben en gevaar voor uitbreiding geweken was. Een der spuiten kon dan ook naar het bureau terug worden gezonden. Met de beide overgebleven spuiten moest men ech ter nog flink doorwerken, want om kwart over twee laaiden de vlammen nog op ach terin de lingeriezaak. Het was de laatste op flikkering, want tegen drie uur was de brand zoover gebluscht, dat nog slechts één spuit en de ladderwagen ter plaatse moesten blijven om zoo nu en dan op en kele punten water te geven, waar het vuur weer wilde oplaaien. De oorzaak. De eigenaar van de lingeriezaak, de heer de Klerk Wolters, die vroeger in Rotter dam, doch sedert kort in Delft woont, was niet op het terrein van den brand aanwe zig. Door den chef der rechrche werd een onderzoek naar hem ingesteld. Hij bleek niet thuis te zijn en kwam eerst tegen half drie aan zijn woning. Tegenover de politie verklaarde hij, dat het zijn gewoonte is om 's nachts een potkachel in den winkel te la ten branden, waarvan de pijp niet erg soli de meer is. De heer de Klerk verklaarde zeer laag verzekerd te zijn, terwijl een groote voorraad artikelen in de zaak was opgeslagen. De politie heeft reden om aan te nemen, dat de oorzaak van den brand moet worden gezocht in de brandende kachel. De schade. Om vier uur in den ochtend was het mo gelijk eenigszins een indruk te krijgen van de ontzaggelijke ravage, die is aangericht. De toonkamers en de opslagruimte van de firma Hees en Co. zjjn totaal uitgebrand, terwijl in den winkel groote waterschade werd aangericht. De schade, die nog niet geschat kon worden doch ongetwijfeld zeer hoog is, wordt door verzekering gedekt. De lingeriezaak, die slechts laag verzekerd is, geheel in de asch gelegd. De schade in de N.V. Lammers is vooral groot doordat de voorraad, die in het magazijn was opge slagen, geheel verloren is gegaan. Ook hier dekt verzekering de schade. Groote schade werd ook aangericht in den winkel en in het woonhuis van den heer Vos, die echter eveneens verzekerd is. De bovenverdiepin gen van het perceel van den heer Saraber zijn evenzoo verwoest: de aangerichte scha de wordt ook in dit geval door verzekering gedekt. De omwonenden hebben zoo goed als geen waterschade bekomen, zij werden slchts gedupeerd door het springen van de etalageruiten. De Peperstraat blijft voorloopig streng af gesloten. INCIDENTEN NA AFLOOP VAN EEN VOETBALWEDSTRIJD Na afloop van den voetbalwedstrijd BoeimeerAlliance te Breda voor de der de klasse C van den KNVB, welke van be lang was voor de bezetting van de eerste plaats op de ranglijst, heeft zich gister middag een incident voorgedaan, waarbij een politieagent zich genoodzaakt zag, zijn revolver te trekken en een schot in de lucht te lossen. Naar wij van de zijde van de politie vernemen, heeft zich het feit als volgt voorgedaan: Met het oog op de belangrijkheid van den wedstrijd had men van de zijde van Boeimeer aan de politie verzocht speciaal toezicht te willen instellen. Tijdens den strijd, waarin het wel erg stevig toeging, gebeurde echter niets bijzonders. Na af loop raakten twee spelers, behoorende tot de twee partijen met elkaar slaags, doch een politieagent wist beide vechtenden te scheiden Het bleef echter rumoerig op 't terrein, totdat tot overmaat van ramp in het kleedlokaal een twist ontstond, waarbij zekere H. uit Breda door J. B. uit Roozen- daal met eèn kogelfleschje op het hoofd werd geslagen, waardoor een bloedende wonde ontstond. Deze twist werd even later op het veld voortgezet, waarbij de supporters van bei de partijen een dreigende houding aanna men. Er werd een algemeene vechtpartij op het terein gevreesd, zoodat een der po litieagenten besloot een schot in de lucht te lossen. Dat had een goede uitwerking en spoedig daarna was de orde hersteld, zoodat het veld zonder moeilijkheden kon worden ontruimd. Tegen de beide vech tersbazen is proces-verbaal opgemaakt. DEVIEZENSMOKKELARIJ ONTDEKT Verschillende arrestaties Uit Venlo wordt gemeld: Opsporings ambtenaren van den Duitschen douane dienst hebben langs de grens in Limburg een deviezensmokkelarij op groote schaal ontdekt. Reeds zijn verschillende arrestaties ver richt. Uit het onderzoek is gebleken, dat deze smokkelafafire geleid werd van Am sterdam en Berlijn uit. Door tusschenper- sonen, die in de grensstreek woonachtig zijn, werden chauffeurs van taxi- en ex portondernemingen die geregeld de grens paseeren, omgekocht om belangrijke gelds bedragen Nederland binnen te smokkelen. Wanneer een autobestuurder tot medewer king bereid was, werd hem een bepaalde plek aangewezen, waar hij een Duitscher kon ontmoeten, die met zijn kapitaal graag naar Nederland wilde. De chauffeur behoefde niets anders te doen, dan het geld, dat de onbekende bij zich had, in zijn eigen zak te steken en het tot over de grens mede te nemen. Bij het grenskantoor ondervond hij met zijn auto, waarmede hij dagelijks passeer de, geen moeilijkheden. Intusschen ge bruikte de onbekende een land- of bosch- weg om ongezien op Nederlandsch gebied te komen Op een van tevoren afgespro ken plaats, gewoonlijk onmiddellijk over de grens, ontmoetten zij elkander weer. De chauffeur had dan zijn taak volbracht en na het overgeven van het kapitaal, waarvan hij de waarde niet kende, kreeg hij een belooning, welke in den regel hon derd tot vierhonderd mark bedroeg. Een Duitscher uit Dusseldorf, die ook op deze wijze naar Nederland wilde komen, en daartoe zijn kapitaal had opgenomen en zijn eigendommen had verkocht, werd door de Duitsche politie gearresteerd op het mo ment, dat hij in Kaldenkirchen de grens wilde paseeren. Ook de chauffeur van een taxi-onderdneming P. N. uit Venlo, die als tusschenpersoon dienst zou doen, is gearresteerd. Het kapitaal, dat zij over de grens wilden smokkelen, bedroeg 100.000 mark. Er bevinden zich reeds meer chauffeurs in arrest. De auto's zijn echter weer vrijgegeven, daar men aannam, dat de smokkelaffaire geheel buiten medewe ten van de firma's bij welke de chauffeurs in dienst zijn, is geschied. COMPLOT VAN DIEVEN ONTMASKERD Rijwielzaak te Nijmegen geplunderd. De politie te Arnhem heeft in samen werking met de politie te Nijmegen een complot van dieven ontmaskerd, die er hun werk van maakten, ontvreemde ry- wielonderdeelen te verhandelen. De 34-jarige G. uit Nijmegen en de 34- jarige T. uit Arnhem zijn gearresteerd. Zij waren in het bezit van een groote hoe veelheid rijwielonderdeelen, afkomstig uit een rijwielzaak te Nijmegen. Vervol gens is de 21-jarige Van V. ge arresteerd, die in een zaak te Nijmegen werkzaam was en daar de rijwielonderdeelen stal. Het drietal is opgesloten. DIEVENCOMPLOT TE EDE GEARRESTEERD De politie te Ede is er in geslaagd de hand te leggen op een jeugdige bende, die de afgeloopen maanden talrijke diefstal len heeft gepleegd en ook op andere wijze de omgevingonveilig maakte, bijv. door het veroorzaken van brandjes op den openbaren weg en op boerenerven. Aangehouden zijn drie jongens van on derscheidenlijk dertien, zeventien en twin tig jaar en een 32-jarige man, zekere M. v. d. V., die de overigen tot hun misdrij ven aanzette. Voornamelijk hadden zij het op winkelladen gemunt, waarvan zij er den laatsten tyd verscheidene wisten leeg te halen. Zaterdagavond hadden de jongens zich tijdens afwezigheid der bewoners door mid del van inklimming toegang weten te ver schaffen tot het huis van de familie de B. aan het Paaschbergerpark, waarbij zy een geldsbedrag van 55 gulden buit maakten, In den loop van gisteren slaagde de poli tie er evenwel in het viertal in te reke nen. Een gedeelte van het gestolene werd nog op hen bevonden. MEISJE DOOR EX-VERLOOFDE AANGEVALLEN. Gisteravond heeft de 26-jarige M. F. te Weert in de Maasstraat zijn vroegere ver loofde, de 24-jarige dienstbode L. R., plot seling van achteren aangevallen en met een mes bloedend verwond in den nek en aan een arm. De verwondingen waren niet van ernstigen aard en het meisje kon, na verbonden te zijn, naar de ouderlijke wo ning vervoerd worden. De dader, die on middellijk na zijn laffe daad vluchtte, werd door de marechaussee gearresteerd en zal ter beschikking der Justitie naar Roer mond worden overgebracht, meldt de „Maandagmorgen". BRANDSTICHTER IN ARREST. De politie te Dordrecht heeft Vrijdag gearresteerd den 18-jarigen kantoorbe diende S. V., die bij een verhoor op het politiebureau bekende schuldig te zijn aan verschillende brandstichtingen in het kan toorgebouw van de Brandverzekering maatschappij „Holland van 1859", aldaar. Reeds lang stond de politie voor een raadsel, hoe het mogelijk was, dat telkens opnieuw in genoemd gebouw brand kon ontstaan, waarbij telkens duidelijk bleek, dat er brandstichting in het spel was. De gearresteerde zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. EEN „BEMIDDELAAR" IN HYPO THEKEN IN ARREST. Dertig keer aangehouden en telkens weer op vrije voeten gesteld. Na meer dan twee jaar onder verden king te hebben gestaan, is een Amster- damsche assurantiebezorger, de 39-jarige H. A. P. V. op verzoek van politieautori teiten in een dertig tal van plaatsen in ons land dezer dagen aangehouden en voor den officier van justitie geleid. De man maakte er zijn bedrijf van waarbij zijn beroep van verzekerings agent hem goede diensten bewees ad vertenties te plaatsen en als bemiddelaar op te treden bij het afsluiten van hypo theken. Hij vroeg dan een voorschot van tien tot dertig gulden, dat hij meestal kreeg voor de onkosten, die hij zeide te moeten maken, verdween en liet de hy potheek voor wat zij was. Gedurende twee jaar heeft de bemiddelaar op deze wijze de provincie bewerkt, waarbij hij wijselijk zijn woonplaats, de hoofdstad, oversloeg. Klachten bleven echter niet uit en op verzoek van de politie in tal van gemeenten, zooals Purmerend, Haarlem, Den Bosch, Bergen op Zoom, Zutphen en andere, waar hij zijn bemiddelingsprac- tijken uitoefende, is hij door de Amster- lamsche recherche niet minder dan der tig maal aangehouden en in verhoor ge nomen. Telkens moest hij echter weer op vrije voeten woden gesteld wegens gebrek aan bewijs. Tegen elke beschuldiging bleef hij ontkennen. Thans echter was het tegen hem inge brachte bezwarend materiaal van zulk een omvang geworden, dat de recherche er toe overging hem in zijn woning te arres- teeren en voor den officier van justitie te leiden, die zijn inhechtenisneming be val. Hij is opgesloten in het huis van be waring. DE GEHEIME ZENDER „DE NACHTEGAAL" Liet zich slechts enkele ©ogenblikken hooren Uit Vorden wordt gemeld: Zondagoch tend precies om elf uur heeft de geheime zender „De Nachtegaal" zijn geluid weer doen hooren, doch thans voor slechts en kele oogenblikken. Nadat de omroeper een andere dan tot dusverre had mede gedeeld, dat „De Nachtegaal" zou door gaan met het uitzenden van een vroolijk programma, werd een gramofoonplaat af gedraaid, doch de muziek hield plotseling op en ook de stem van den omroeper werd niet meer gehoord. Ook nu weer liet zich nog een tweede ge heime zender hooren op een golflengte van 397399 meter, doch het geluid hiervan was zeer zwak. WEER EEN GEHEIME ZENDER ONTDEKT. „Avondster"-apparaat in beslag genomen. Al eenige weken zocht de politie te De venter naar een geheimen radiozender, die onder den naam „Avondster" des Zater dagsnachts uitzendingen deed. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een politie- groep tezamen met ambtenaren van den P.T.T. onder leiding van hoofdinspecteur Wuyster een inval gedaan in een woning aan de Oosterstraat te Deventer, waar men een vrij groot gezelschap aantrof bij een groot zendapparaat in volle werking. Als bedrijvers van de uitzendingen zijn aan gehouden de twee gebroeders K. te Deven ter. Het apparaat voor de uitzending is in beslag genomen. ONDERZOEK NAAR EEN DRIJVEND WRAK Niets gevonden Gisteren heeft de firma Wijsmuller en Co een onderzoek doen instellen naar een drijvend wrak, dat Zaterdagavond was ge rapporteerd door het Nederlandsche stoom schip „Oberon" op drie mijl buiten de boei voor IJmuiden. De sleepboot, die dit kust gebied heeft afgezocht, heeft evenwel niets kunnen vinden. Ook van boord van de doodsbooten heeft men uitgegekeken, doch evenmin iets aangetroffen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13