RIJNSTREEK ZATERDAG 5 MAART 1938 DE LF.TOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALKEMADE B.V.L. PROPAGANDA-SAMENKOMST Hoogste leiding en officieren naar Roelofarendsveen. Ruim twaalf honderd personen in het Veilinggebouw In het groote veilinggebouw te Roelof arendsveen heeft gisteravond een gewel dige propaganda-samenkomst plaats gehad. Daar waren aanwezig: luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter Na- tonale Landstorm-Commissie; kapitein G. F. Boulogne, secretaris Nationale Land storm-Commissie. Van de gewestelijke landstormcommissie Zuid-Holland-West. luienat-kolonel J. P. Boots, commandant, de heer L. G. Rooyaards, voorzitter, kapi- teit D. J. Karres, secretaris; de heeren P. A. Colijn, burgemeester van Alphen a. d. Rijn, mr. J. W. Peek, burgemeester van Al kemade en C. Wilenburg, leden. Voorts: generaal-majoor H. Zeeman, generaal-ma- joor K. N. I. L. Ch. Kiès, kolonel H, Eg- gink, majoor K. A. van Schelven, burge meester Brug uit Leiderdorp, burgemees ter van der Weijden uit Nieuwkoop, bur gemeester Hogenboom, uit Ter Aar en burgemester Bocxe uit Zevenhoven. Ver der de plaatselijke landstormcommissie te Roelofarendsveen: pastoor J. Onel, dr. P. C. G. van Dooren en wethouder P. J. de Jong, de plaatselijke leiders van Roelof arendsveen, Nieuwkoop en Noorden, Welkomstwoord van den burgemeester. Om acht uur beklom de voorzitter van de plaatselijke landstormcommissie, mr. J. W. Peek, het spreekgestoelte en rekende het zich tot een grcot voorrecht de talrijke aanwezigen, waaronder de état-major der B. V. L., het welkom te mogen toeroepen. Een bijzonder welkom aan Zijne Excel lentie luienant-generaal L. F. Duymaer van Twist, de vader der B.V.L.ers in Ne derland. „Generaal, wij verheugen ons om uw kcmst ondanks uw hoogen leeftijd. Welkom aan de staf van officieren, welke aan deze bijeenkomst een speciaal deco rum geeft, aan den voorzitter van de ge westelijke landstormcommissie den heer L. G. Royaards, aan pater Otten, den rede naar van dezen avond". De voorz. dankte vervolgens het veilingbestuur, dat zoo wel willend was het veilingsgebouw voor deze gelegenheid af te staan. Spr, zette verder uiten hoe de vijf afdeelingen van Alke made na den geslaagden B.V.L.-avond te Oude-Wetering tot het plan gekomen wa ren om ieder jaar zoo'n grootsche bijeen komst te houden; en dit met het volgend doel: 1. om de organisatie naar binnen te versterken, goeden geest te bevorderen en sympathie aan te kweeken bij de familie; 2. om naar buiten te toonen, dat we er nog zijn, en welk een preventieve kracht de B. V. L. is met zijn 90.000 leden. „Men vraagt zich wel eens af, of de B.V,L. nog wel zoo actueel is als in 1918. We zien de Oranjefeesten rondom de blijde gebeurte nis enz. Maar dan herinneren we ons de woorden weer van pater de Greeve, als hjj waarschuwt tegen N.S.B.. 't Vuur smeult, en wij moeten steeds klaar zijn om de Troon der Oranjes te beschermen. Moge deze avond de geest in de afdeelingen ver sterken, het enthousiasme doen groeien, opdat de B.V.L. steeds meer naar voren moge treden in Alkemade". Door allen werd hierna het „Wilhel mus" gezongen. Vervolgens was het woord aan Exc. L. F. Duymaer van Twist. Een woord van dank ongetwijfeld aan allen die meewerkten tot het slagen van dezen avond; dat is een moeilijk werk. 't Is nog maar kort geleden, dat de blijde mare door Nederland ging bij de geboorte van Prinses Beatrix. Het Prinselijk Paar is thans het Prinselijk Gezin geworden en God geve, dat ons Oranjehuis nog vele rijke vruchten moge voortbrengen. Dit feit heeft Volk en Oranje steviger nog weer aaneengebonden, 't Is een band door God zelve gelegd. God, Nederland, Oranje, (groot applaus). Bij deze internationaal verwarden toestand en beroering kunnen we de B.V.L. nog niet missen, want het communisme bouwt z'n cellen over de ge- heele wereld, en het fascisme viert z'n triumphen. Wij mogen den loop der dingen niet werkloos gadeslaan: de B.V.L. staat pal voor staat en gezag. Zij wekt de na tionale gedachte bij het volk op, en houdt de wacht bij onze cultureele en ideëele goederen, die we voor het nageslacht moe ten bewaren: godsdienst, huwelijk, gezin, opvoeding en vrijheid. Dood de B.V.L. en met Gods hulp zal elke revolutie-poging mislukken. „Trouw aan Koningin en Va derland to in den Doet". Rede Pater Felix Otten. „Vrienden van den B.V.L.", zoo luidde pater Otten, de bekende radio-spreker, zijn van humor sprakelende redevoering in. „De B.V.L. is steeds crescendo gegaan, als een boom met machtige kruin heeft zij zich gevormd. Zij staat op hoog peil en 't ge halte beantwoordt aan de kwantiteit; ze is levendig en kwiek, en ze tintelt van de levenslust van Duymaer van Twist, de vader van den B.V.L. Dit voortdurend op peil blijven staan is te danken aan den steun van zoovele officieren: zij zijn de ruggegraad. De B.V.L. heeft groote inner lijke kracht en is daarom kerngezond. Hierom verdient ze onze liefde, en alleen wat door ons goed gekend wordt kan onze liefde hebben". Spr. toonde verder aan, dat de B.V.L. een zuiver nationaal insti tuut is, en wijdde in den breede uit over de termen „nationaal" en „natie" en ,ras". Toekennend aan den mensch een hoogere en een lagere orde, nl. een geestelijke en een zinnelijke orde, concludeerde p. Otten dat het nationale in de hoogere, in de gees telijke orde thuishoorde in tegenstelling met het rasbegrip. Om z'n ras mag men niet uitgestooten worden uit zijn natie: „Dat is onrecht!!" Vervolgens pluist spreker de grondbe ginselen uit van de modere stroomingen van communisme, socialisme en nationaal- socialisme, en spoort tot groote waakzaam heid aan om door het masker heen de wa re gedaante te zien, „Ons Nederlandsche volk met zijn stoeren aard, dat houdt van eenheid en bestendigheid, is veel meer aan gewezen op de constitutioneele monarchie, welke ook de meest waardige staatsvorm is, omdat zooveel mogelijk leden van den Staat aan het bestuur deel hebben. De monarchie van het eeuwenoude en weer opbloeiende Oranjehuis wilden we; geen ornament, maar de sluitsteen die schoon heid en hechtheid geeft aan ons staatsge bouw. Liefde hebben we voor onze Ko ningen, die in de moeilijke jaren met ons geleden hebben, wij Katholieken en Pro testanten. Wat wordt in den B.V.L. die eenheid heerlijk getoond, welke wij voor de radio bij allen, die christelijk zijn, trachten te bewerken. De gevleugelde woorden van Koningin Wilhelmina: „Een christen vóór alles" zijn een koninklijk voorbeeld van echte godsdienstigheid. De B.VL. komt op voor deze onze groote waarde, en onze liefde voor dit instituut is niet eene die blind is, maar ze is gefun deerd". Pater Otten sluit dan met den wensch, dat wij allen paraat mogen zijn en blijven: moge onze overtuiging geen vuur werk zijn, maar een echte Nederlandsche vuur-h aard. Toespraak van den heer L. G. Royaards. In een kort woord herinnert de heer Royaards, hoe op de clubavonden de B.V. L.'ers worden gevormd tot bekwame en plichtsgetrouwe leden. „Onze tegenstanders zien met ongenoegen de groei van onzen Landstorm: getuige de tegenkantingen in de Tweede Kamer. Maar ze kunnen er zich van verzekerd houden, dat in één uur tijds 90.000 mannen klaar kunnen staan voor onze heilige belangen, en dat de betrouw baarheid ervan boven alle twijfel verhe ven is". Er wordt vervolgens medegedeeld, dat heden bij koninklijk besluit de heer Roy aards is benoemd tot militair-commissaris van het Groene Kruis bij het leger te velde. Uitreiking prijzen en brevetten Een buitengewone zeldzaamheid is het, dat aan niet minder dan zeven Veenders het brevet van koningschutter kan wor den uitgereikt: een prachtig resultaat on getwijfeld van Jac. Hogenboom Jac.zn., Jac. Spierenburg, H. de Jong, G. v. Veen, C, v. Haastrecht, R. Porno en C. v. d. Meer. Aan den heer Jac. Spierenburg wordt nog een extra herinnering opgestoken voor zijn grooten ijver. Verder werden nog aan 17 scherpschutters de brevetten uitgereikt. De burgemeester Peek-wisselbeker ver kreeg de afd. Nieuwe-Wetering met 231 punten, de lauwertak Rijpwetering met 230 p. en de majoor Boots-wisselbeker werd vcor een jaar het bezit van den heer Jac. Hogenboom Jac.zn met 49 p. van de 50. Sluiting. Na de verfilming van „Nederland aan den arbeid", werd wegens het naderen van middernacht het programma ingekort. De voorzitter, mr. J. Peek, bracht dank aan allen, die deze avond aanwezig waren en de bijeenkomst deden slagen. Dank bracht spr. aan het bestuur van de veiling en aan de plaatselijke leiders. Bij zonderen dank aan Pater Oten, aan wien we de pret tigste herinneringen bewaren, en die we nog eens in R'veen hopen te begroeten. „Gij hebt ons de zuivere begrippen -«doen zien van nationaal en internationaal en daarbij uw oordeel over de verschillende moderne stroomingen. Uw begeesterend woord maakt ons trots op ons lidmaatschap van den B.V.L. Gij hebt ons hierdoor her innerd aan den eed van trouw, welken wij gezworen hebben. „Lang leve de Ko ningin!" G e b o r en: Arie Pieted z. van P. Klomp en E. Horsman Hendrik Simon Petrus z. van Th. J. Heemskerk en M. J. Straat hof. Overleden: A, M. Beijersbergen 37j j. en P. Horsman jd. 28 j. Vertrokken: C. W. Nasveld naar Utfrecht P. Kikkert naar Amsterdam A. M. van der Aar naar Zutphen C. H. van der Klukt naar Leiden G. Noord- man naar Dedemsvaart H. Horsman naar Haarlemmermeer J. C. M. Pouw naar 'sGravenhage J. J. Vlugt naar Wassenaar C. J. van der Meer naar Voorhout A. v. d. Luit naar Delft J. van Duijvenbode naar Sassenheim P. Turk en gezin naar Zuilen A. G. J. de Bruyn naar Leidschendam. Gevestigd: M. J. Hoogenboom van Haarlemmermeer C. E, O. Burgers van Nijmegen M. H. van der Luit van Haarlemmermeer A. H. van Hameren van Leiden C. Heemskerk van 'sGra venhage A. Vaneman van Leiden P. M. E. von Fisenne van Warmond C. Fr. Staring van 's Hertogenbosch H. A. M. van den Bosch van 'sGravenhage en J. A. Klein van Heemstede. BOSKOOP Vereeniging van R.-K. Ziekenhuisverple- ging. Deze vereeniging hield in het R.-K. Vereenigingsgebouw haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. G. Mathot, open de de vergadering en heette de aanwezi gen, die helaas in kleinen getale waren op gekomen, welkom. De secretaris, de heer Adr. Pannebakker, las hierna de notulen en jaarverslag voor, terwijl de heer P. F. Binken een overzicht gaf van de geldmid- den der vereeniging. Uit een en ander bleek, dat het vorig jaar op voordeelige wjjze was gewerkt. De penningmeester had een batig saldo van 612.54 1/2 te boeken. Dit waren de laatste verslagen van de ge combineerde vereeniging Ziekenhuisverple- ging. We ontleenen uit het jaarverslag nog het volgende (gecombineerde vereen.). Op een aantal verzekerde leden van 5507 kwa men 132 gevallen voor waarbij verpleging noodig was van een totaal aantal verpleeg- dagen van 1838. Per ziekenauto werden 26 personen vervoerd, terwijl voor 6 per sonen vervoering per lijkauto noodig was. Tot controleurs in de nieuwe vereeniging werden benoemd de heeren Adr. Panne bakker en C. J. van Vliet. Hierna had bestuursverkiezing plaats. De aftredende besturusleden, de heeren H. G. Mathot, A. Th. Houdijk en C. Brand, werden allen herkozen. Voorts werd behan deld het bestuursvoorstel tot invoering van een nieuw verzekeringstarief voor interne verpleging in 't ziekenhuis. Hierbij zouden dan voor een bedrag van ƒ2.per jaar per lid aan den verzekerde de kosten wor den vergoed van maximaal 28 ligdagen plus dokters-onkosten. In principe werd hiertoe door de verga dering besloten. Hierna werd de vergadering van Zieken- huisverpleging gesloten waarna de voor zitter de vergadering van het Ziekenfonds opende. Na notulen en verslag van den penningmeester, die een batig saldo te boe ken had van ƒ449.50, kwam ter vaststel ling ter tafel tot uitbreiding over te gaan van vergoeding der kosten voor Röntgen foto's; de vergoeding was door het bestuur vastgesteld op 25.,per lid( per geval, per jaar. Voorts werd er nog even aan her innerd dat bij bedanken' men dit een half jaar van te voren behoort te doen en men bij tusschentijds bedanken het laatste contributie-halfjaar verschuldigd blijft. Na de rondvraag, die weinig belangrijks ople verde, werd de vergadering gesloten. Jongetje gered. Vrijdagmorgen geraak te het zoontje van den heer A. Geers aan de Zuidkade te water waaruit het na eenig zoeken bewusteloos werd opgehaald. De po- litie-agent Brouwer, toevallig in de buurt aanwezig en den heer Kersbergen snelden te hulp. Telefonisch werd aan het telefoon kantoor het ongeval doorgegeven, van- waa'ruit direct doctoren en leden der Bos- koopsche Reddingsbrigade worden gewaar schuwd. Na een kwartier mochten de drie aanwezigen doktoren en de leden der Reddingsbrigade, die direct waren gekomen het genoegen smaken, de levensgeesten van het 4-jarige jongetje (dat dien dag juist jarig was), weder op te wekken en hem aan de gelukkige ouders behouden overgeven. Voorjaars-ydillen. Bij de politie werd aangifte gedaan dat van een kweekerij een aantal palmen pl.m. 1000 stuks zou zijn ontvreemd. Een onderzoek is inmiddels in gesteld. DE KWAKEL Een tentoonstelling van bol- en pot- gewassen. Donderdagvond vergaderde de bloemfor- ceerders met de tentoonstellingscommissie, teneinde te komen tot een bloemententoon stelling, niet zooals den vorigen keer van chrysanthen, maar van bol- en pot-gewas- sen. Aanwezig waren cidca 30 telers. Hier wonen ongeveer 50 telers; zij waren vóór het houden van een tentoonstelling en wilden ook hun medewerking verleenen. De heer Augustijn, adviseur, besprak het vóór- en nadeel van de plaats, waar de tentoonstelling gehouden zou worden. De financieele kant van de tentoonstelling werd onded de loupe genomen. Vervolgens werd vastgesteld, dat omstreeks Maart April 1939 de bloemen in bloei waren en dat dan de tentoonstelling kan gehouden worden. Een commissie zou nagaan, welke bloemen men voor de tentoonstelling kweekt. Alleen eigen gekweekte bloemen komen voor de bekroning in aanmerking. Een vrije inzending mag geschonken wor den buiten mededinging van de bekro ning. Gezorgd zon worden, dat een ieder zooveel mogelijk na afloop der tentoon stelling zijn eigen bloemen zon terugkrij gen. HOOGMADE R.K. Harmonie. Gebruikmakend van de vastenavondstemming hield onze pas weer begonnen Harmonie 1.1. Dinsdag een rondgang met muziek door het dorp, met het doel de aandacht der inwoners te trekken voor de collectrices die voor de nog ledige kas een inzameling hielden. Dat deze bedoeling door allen werd begrepen, bleek toen 's avonds een bedrag van 32.07 aan den penningmeester kon worden afge dragen, waarvoor het allernoodige weer kan worden gedaan en waarvoor langs de zen weg hartelijken dank aan de milde gevers en de bereidwillige collectrices. Stille Omgang. De nacht nadert weer snel waarin door de Hoogmadenaren zoowel als door zoovele andere Nederlan ders, de Stille Omgang zal worden ge maakt en daarom is op Maandag 7 Maart a.s. om 7.45 uur in café Witteman door de plaatselijke afdeeling van het Genoot schap van den Stillen Omgang een verga dering belegd, tot bijwoning waarvan alle leden en ook de belangstelende niet-le- den dringend worden aangespoord. LEIMUIDEN St. Barbaravereeniging. Gisteravond hield de begrafenisvereeniging „St. Barba ra" haar jaarvergadering in café J. de Boer te Rijnzaterwoude. De opkomst was niet schitterend. 18 leden teekenden de presen tielijst. De voorzitter, de heer Compeer, heette de leden hartelijk welkom, in 't bijzonder den weleerw. heer kapelaan, die dezen avond den zeereerw. heer pastoor als gees telijk adviseur verving, wijl deze verhin derd was. Spreker had bij de opening niet veel te vertellen, alleen, daar de financiën waren achteruitgeloopen, wenschte hij con- tributieverhooging voor te stellen, maar daar zou hij straks nog wel op terugko men. Na 't voorlezen der notulen en het jaarverslag waaruit bleek, dat de vereeni ging pl.m. 190 huisgezinnen telde, was de rekening en verantwoording van den pen ningmeester aan de orde. Hieruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen 528.34, de uit gaven 687.74, zoodat er een nadeelig sal do was van 159.40. 't Totaal bezit was nu nog 1006.47. De heeren C. v. Berkel en H de Prie, die rekening en bescheiden na zagen, rapporteerden, dat alles in orde was bevonden. Volgde nu de verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke af treding van de heeren J. v. Graas en P. v d. Kamp. Het stembureau werd waar genomen door de heeren A. Th. de Boer en P J. Janssen. Uit de gehouden stemming bleken te zijn gekozen de heeren J. v. Graas en P. v. d. Kamp, beiden met 17 van de 18 stemmen. Aan de orde was nu het bestuursvoorstel om de contributie met 50 cents per huisgezin te verhoogen. Enkele leden waren van oordeel, dat, gezien de kas der vereeniging, verhooging niet noo dig was, andere dachten dat 25 cents ver hooging voldoende was. Stemming volgde hierop, 't Eerst over het bestuursvoorstel, dat verworpen werd, daarna over 't voor stel 25 ets. verhooging, welk voorstel ook kelderde, zoodat besloten was tot geen con- tributieverhooging. Bij de rondvraag vroeg de heer Verhaar, of 't niet mogelijk was, dat iemand, die door grenswijziging bui ten de parochie kwam te wonen, nog even goed lid der vereeniging kon blijven. De voorzitter antwoordde hierop, dat 't regle ment zulks niet toeliet. Hierna sluiting. Stille Omgang. Donderdagavond ver gaderde 't Genootschap „De Stille Om gang" bij den heer J. de Boer te Rijnza- terwoude. Ofschoon 't genootschap 192 le den telt, hadden toch maar 18 de presentie lijst geteekend. De voorzitter, de heer A. Heuzen, open de met den chr. groet en een woord van welkom deze vergadering en betreurde 't, dat de opkomst zoo slecht was. Na 't voor lezen der notulen, was aan de orde 't finan cieel verslag door den penningmeester, waaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 177.65, de uitgaven 55.72, zoo dat er een batig saldo was van 121.93. De heeren J. v. Graas en W. Compeer zagen rekening en verantwoording na en rap porteerden, dat zij ales in orde hadden be vonden. De voorzitter las nu verslag voor van de Algemeene Vergadering te Amster dam, waarvoor hij applaus der vergadering inoogstte. Volgde nu de verkiezing van twee bestursleden wegens periodieke aftre ding van de heeren C. van Berkel en J. de Prie. Beide heeren werden bij acclama tie herkozen en namen hunne herbenoe ming aan. De rondvraag bracht niets bij zonders op. Nu volgden nog enkele mede- deelingen omtrent den omgang door den voorzitter. Deze omgang zal gehouden wor den op 13 Maart. Uur van vertrek Zater dag 12 Maart 's nachts 1/2 uur per bus van Maarse en Kroon. Aangewezen is weer de Rozenkranskerk, waar om 4 uur een H. Mis met preek is. Busgeld bedraagt 85 cent per persoon. Ook zal weer van hetzelfde café gebruik gemaakt worden, waar goede kof fie a 12 1/2 cent verkrijgbaar is. Er wer den weer vier vrijkaarten voor werkloo- zen beschikbaar gesteld. De voorzitter ver zocht verder aan den weleerw. heer kape laan om pastoor te verzoeken op Zater dagavond voor het vertrek een kort maar krachtig lof met een preekje te houden. Hij dankte verder de voorbidders en de ordebewaarders voor hun bereidwillig heid en verzocht ze ook dit jaar weer die functie te vervullen. Kapelaan vroeg of 't niet beter zou zijn om voortaan direct bij aankomst te Amsterdam een H. Mis te hooren en de H. Communie te ontvangen en daarna de omgang te houden, daar men dan nog fit was en beter in staat de Mis en de preek te volgen, dan wanneer men af en op was door den omgang. De voor zitter zeide toe, hiermee het volgerfd jaar rekening te houden. Hierna sluiting. Personalia. Tot concierge van het Raadhuis is door B. en W. benoemd de heer M. Witvliet. Aanbesteding sloopen gemeente-secreta rie. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aanbesteed het sloopen "'van de oude gemeente-secretarie met bij komende werkzaamheden. Inschrijvers wa ren: Kinkel en de Graaf te Leimuiden 390.E. B. Blaazer te Rijnzaterwoude 380.A. v. Dam te Alphen a. d. Rijn 372.C. J. v. Berkel te Leimuiden 257.Het werk is gegund aan den laag- sten inschrijver, den heer C. J. v. Berkel. Bouwen. Door Burgemeester en Wet houders is vergunning verleend aan N. v. Wieringen te Oude wetering tot het sloo pen van het woonhuis, behoorende bij de boerderij van P. de Raadt, in Vriesekoop en tot het weder opbouwen van dit woon huis. Overleden: J. de Gans 67 j. echtge noot van T. Ham. Ingekomen: M. v. Dijk en gezin, landarbeider, uit Rijnzaterwoude. Vertrokken: naar Heerenveen A. Dijkstra, landarbeider. Naar Rijnzater woude G. Kroon, dienstbode. HAZERSWOUDE Blindenzorg. De collecte voor een blin- den-instelling te Amsterdam (PI. Midden laan 44) voor werkverschaffing aan 150 blinden, heeft in deze gemeente opgebracht 67.03. NIEUWVEEN Dammen. Gisteravond speelden de damclub Luto I uit Rijnsaterwoude en Nieuwveen I een beslissingswedstrijd om het kampioenschap 2e klasse West. LutolNieuwveen I. G. GroeneveldD. Spek afgebr. A. KnijffC.P. v. Veen 02 H. JansenP. v. Veen 11 G. Bergshoef—J. v. Doorn 02 T. JansenF. Pijper 02 F. v. LuiingD. v. Leeuwen 11 T. v. EsveldM. Miedema 02 F. v. VlietC. v. Leeuwen 11 C. v. IpereC. Lok 02 J. v. LuiingA. v. Veen 02 TER AAR Woningbouwvereniging aan gemeente overgedragen. In een buitengewone vergadering van de woningbouwvereen. „Ter Aar", welke de zer dagen werd gehouden m het café ,,'t Centrum", en waarvoor een geringe be langstelling bestond trots de belangrijk heid der agenda die als eenig punt bevat te: bespreking van een voorstel aan het gemeentebestuur, om bovengenoemde ver eeniging aan de gemeente over te dragen bleek al heel spoedig na de toelichting van dx voorz., den heer C. Kroon, dat dit voorstel algemeene instemming zou ver krijgen. De scherpe controle, het stijgen van de tekorten en zelfs het intrekken van de presentiegelden die toch al aan den lagen kant waren zijn wel de be weegredenen geweest tot het geven van sanctie aan het voorstel, terwijl Ged. Sta ten het als de beste oplossing beschouw den, zoowel voor gemeente als voor bouw- vereenigir.g. Nadat nog een paar huishoudelijke pun ten werden aangesneden, o.m. over de aandeelen, ging de voorz. over tot sluiting. Stille Omgang. Het aantal bezoekers voor de leden-jaarvergadering van dit ge nootschap is wel eens grooter geweest dan thans het geval was, welke bijeenkomst gisteravond werd gehouden in het Paro chiehuis onder praesidium van den heer J. A. Koeleman. Bij de opening ontvingen wij de mede- deeling dat de pastoor tot zijn leedwezen verhinderd was de beraadslagingen bij te wonen, waarna de heer H. Volgering zijn notulen aan de openbaarheid prijs gaf, zon der opij of aanmerkingen. Uit het vlotte, uitgebreide jaarverslag stippen wij aan dat vier leden ons door den dood zijn ontvallen, het ledental bedraagt 262, de bedevaart werd meegemaakt door 197 pelgrims en de tocht is in volmaakte orde en devote stemming verloopen. De penningmeester, de heer C. W. v. d. Hoorn, Azn., komt hierop voor de goe-ge- meente om rekening en verantwoording te doen van zijn financieel beleid. De ont vangsten zijn ƒ370.26, uitgaven 273.84, een batig saldo van f 96.42, wat beteekent een terugkrabbeling van 8.53. Vervolgens worden door den voorzitter mededeelingen gedaan betreffende de bede vaart. Wij mogen wel zeggen „de traditie getrouw" heeft onze afdeeling de beschik king wederom over het Begijnhof; kape laan Groen zal de omgang meemaken. De algemeene intentie luidt: Behoud en ver dieping van de Christelijke levensernst in de huisgezinnen. De tocht gaat per boot, kosten dezes zijn tachtig cent: mochten sommigen iets meer willen betalen om zoodoende minder gegoede menschen te la ten meegaan dan zal deze daad op hoo gen prijs gesteld worden. Tegen billijke prijs kan men consumeeren op de boot. De omgang vindt pla ts op 12 Maart. Des avonds om zeven uur Lof, daarna gaan we gezamenlijk naar het Papeveer om per boot welke kwart over acht afvaart, de reis te volbrengen. Te Amsterdam aangekomen moeten de pelgrims om één uur in het Be gijnhof zijn ter bijwoning van de H. Mis en daarna de Ommegang. Opnieuw werd de leden op het hart gedrukt zich vooral in Amsterdam stichtend te gedragen en zich geheel te houden aan de leiding van het bestuur. De verkoop der kaarten, waarmede de se cretaris is belast, geschiedt nu as. Zondag na de Hoogmis en de meditatie. Voor een goed overzicht wordt het wenschelijk ge acht, zich tijdig van een kaart te voorzien, dus niet wachten tot het laatste nppertje.. Kapelaan Groen, nu het woord verkrij gende, hield een korte beschouwing over de intentie. Bij de rondvraag kwam nog naar voren, dat de tijd tusschen het Lof en vertrek van de boot tekort was, terwijl de secretaris een ernstig vermanend woord richtte tot degenen, die zich minder stichtend gedra gen tijdens de tocht. Vermelden wij nog, dat een achttal le den van het zangkoor, onder leiding van den heer C. van Dam, met pianobegelei ding van den heer Mourits. verschillende schone gezangen uitvoerden, waarvan wij noemen: Jesu Dulcis, Ecce Panis, Het Wees gegroet, Benedictus en Laudate Domi- num. Tegen tien uur volgde sluiting met een dankwoord. Dammen. De vriendschappelijke wed strijd van „Ons Genoegen" tegen „De Kwakel" werd door de onzen gewonnen met elf tegen negen punten. Nu a.s. Maan dag spelen we thuis tegen een combinatie van Aardam.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7