.R.O. OM 19.50 UUR AGENDA BDEAAL-TAX ZATERDAG 5 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? DROOG. De Bilt seint: Verwachting: In het Zuiden zwakke tot matige, in het Noorden meest matige, Westelijke tot Zuidelijke wind, plaatselijke morgenmist, overigens licht tot half be wolkt, droog weer, overdag zachter in het Zuiden, in het Noorden weinig verande ring in temperatuur. Hoogste barometerst.: 781.2 te München. Laagste barometerst.: 726.6 te Seydisfjord. De hooge drukking handhaafde zich over het vasteland en het Zuiden der Britsche Eilanden, haar kern bewoog zich in de af- geloopen 24 uur naar Zuid-Duitschland. Het weer in dit geheele hoogedrukgebied blijft rustig, windstil, doch tengevolge van de sterke nachtelijke uitstraling vormen zich uitgebreide plaatselijke mistgebieden. In ons land meldden hedenmorgen de Zui delijke stations dikken mist, terwijl uit het Noorden helder tot licht bewolkt weer werd gemeld. De temperaturen zijn over het Zuid-Oosten van ons land, België en het aangrenzende Duitschland onder het vriespunt gedaald. Over de Noordelijke helft van het waarnemingsgebied trekt weer een buitengewoon diepe depressie, welke Wester storm brengt over Schot land, Faroer, Shetlands en Zuid-Noorwe- gen. Over IJsland en 'langs de Noorsche kust vielen weer matige neerslaghoeveel heden. Het weer ten onzent blijft nog steeds onder invloed van het hoo gedrukgebied. Behoudens plaatse lijke morgenmist is later op den dag op lichten tot half bewolkten hemel te rekenen. In het Zuiden mag ten opzichte van heden eenige temperatuurstijging worden ver wacht. LUCHTTEMPERATUUR. 6.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 6.14 uur tot Zondagmorgen 6.08 uur; van Zondagna middag 6.16 tot Maandagmorgen 6.05 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 6 Maart voorm. 5 en nam. 5.25 uur, op Maandag 7 Maart v.m. 5.40 en nam. 6.05 uur. Maan op 7.55 uur Zondagmorgen. Maan onder 23.26 uur Zondagavond. Maan op 8.29 uur Maandagmorgen. Maan onder 0.40 uur Dinsdagnacht. ONDERSCHEIDING PROF. ESCHER. Prof. Dr. B. G. Escher, hoogleeraar in de Aard- en delfstofkunde, palaeontolo- gie en kristallografie aan de Rijksuniver siteit alhier, is benoemd tot Membre ho noraire de la Socitété Beige de Géologie, de palaeontologie et d'hydrologie. DE LEIDSCHE AMATEURGIDSENBOND. Het eerste onderricht. Gisteravond vergaderde dé Leidsche Amateurgidsenbond in.de Vergulden Turk onder voorzitterschap van den heer Van Ginkel, voorzitter der V.V.V. De vergade ring was zeer goed bezocht. In zijn ope ningswoord wees de heer van Ginkel op het nut van deze instelling voor de vreem delingen, die Leiden bezoeken. De gid sen zullen nu op hun taak worden voor bereid met de vriendelijke hulp van de vereeniging „Oud Leiden'die hedenavond het eerste onderricht zal geven. Het eerst sprak hierna de heer N. Swier- stra over Leiden's oorsprong en vervolgens Ir. Hugo van Oerle over Gravensteen, gevels, hofjes, kerken en de Universiteit te Leiden. Besloten werd zoo spoedig mogelijk weer een bijeenkomst te beleggen en een onder -leiding van Oud-Leiden een rondgang door Leiden te maken. Zij, die zich bij den Amateursgidsenbond willen aansluiten kunnen zich opgeven bij 1 et bureau der V.V.V. op den Stationsweg. Van onze Adverteerders le LEIDSCHE JAARBEURS. „Veilig Koopen" hijseht de vlaggen in de Stadsgehoorzaal. Onder dezen titel kon digt deze Leidsche Winkel-Combinatie haar le Jaarbeurs in de Sleutelstad aan. De groote Stadszaal met de ruime voor hallen zijn geheel door de beurs in beslag genomen, waardoor ruim 70 stands kon den worden bezet. Het geheel is onder leiding van den bin nenhuis-architect Peter Wagner uniform en in modernen stijl opgetrokken. Zooals de naam aangeeft is deze beura een speciale gelegenheid om zaken te doen met bekende en ook met onbekende nieuwe cliënten. In dit grootste en mooiste gebouw dat Leiden bezit bieden de deelnemers dezer jaarbeurs den bezoekers het allernieuwste en beste voor het komende voorjaar. U zult er veel vinden waarin u belang stelt en zult er ervaren dat deze zaken aangesloten bij „Veilig Koopen" inder daad bieden het allerbeste tegen de laag ste prijs. Deze Jaarbeurs toont u tevens, dat Lei den nog steeds in he bezit is van belang rijke Industrieën met wereldreputatie. In dustrieën, wier producten door de geheele wereld worden gezocht en gekocht. De Beurs wordt geopend Dinsdagmiddag om 2 uur en is dien dag evenals Woens dag en Donderdag geopend van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur. Er zijn leuke attracties, goede muziek en gratis thee-schenkerij. Elke middag en avond worden 10 mooie geschenken uitgereikt onder hen, die onze genummerde reclame-biljetten hebben be waard en op Dinsdag, de dag der opening, ontvangt elke 10e bezoeker(ster) een leuke surprise. Ongetwijfeld zal heel Leiden en Omge ving deze le Leidsche Jaarbeurs bezoeken. AVONDOPENSTELLING RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. Op a.s. Woensdag. In verband met het feit, dat verschillende museumverzamelingen, waaronder ook ethnographische, bij goede kunstverlichting een bijzonder fraaien indruk maken, is men er in het buitenland en ook hier te lande toe overgegaan nu en dan de musea in den avond voor het publiek open te stellen. Aangezien het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 A te Lei den thans over een goede kunstverlichting beschikt, meent de Directie er goed aan te doen het publiek in de gelegenheid te stel len het Museum ook eenr bij avond, onder deskundige voorlichting, te bezoeken. Bij wijze van proef is als eerste avond daarvoor vastgesteld Woensdag, 9 Maart a.s., van 7.30 tot 9.30 uur. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Voor de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde hield gisteravond prof. dr. D. F. Malherbe uit Bloemfontein een voor dracht over de Afrikaansche dichtkunst. JAARLIJKSCH ONDERZOEK VAN DIENSTPLICHTIGEN. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in de tweede helft van Mei en in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben ■"an de gewone dienstplichtigen der land macht van de lichtingen 1926 en 1929. PLAATSELIJK COMITÉ VOOR HULP- VERLEENING AAN DE BURGER BEVOLKING VAN CHINA. Stadgenooten. Onder grooten dank voor de milde bij dragen, tot heden ontvangen, met de ge houden straatcollecte een bedrag van 1.373,03 uitmakende, bevelen wij nog gaarne deze inzameling bij die Stadgenoo ten aan, die tot nu toe verzuimden dit humane doel door hun bijdragen te steu nen. Wanneer U nog op de girorekening, van onzen Penningmeester, no. 321588 een bedrag, al is het nog zoo klein, zoudt wil len overschrijven dan zouden wij mis schien een flink bedrag aan het Centraal Comité kunnen overmaken. De nieuwsberichten uit China zijn voor al de laatste dagen zeer somber getint. Helpt ons het gruwelijk lot van de be volking zooveel mogelijk verzachten. Er is ontzettend veel noodig. Wij weten, het is slechts bitter weinig, wat wij ten slotte zullen bereiken, daar voor is het leed te groot, doch laten wij ten minste de overtuiging hebben, dat wij gedaan hebben, wat wij konden. Het plaatselijk Comité voornoemd: Mevr. S. W. v. d. Sande Bakhuyzen- Gericke, Eere-voorzitster, Mevr. M. C. Duyvendak-Allen, Voorzitster. Lauw Tjoen Giap, secretaris. H. Haaksma, penning meester, Giro 321588. Mevr. Bakhuizen v. d. Brink-Cnoop Koopmans. Mevr. Th. A. M. Barge-Dreesrnan. Mevr. E. G. P. Crommelin-Daniels. R. v. Eecke. Ds. P. Eldering. Mevr. A. C. Goslinga-Koekkoek. C. M. v. Hamersveld. Mevr. E. L. Heskes- v. Bergen. Deken Homulle. Mevr. M. S. Juynboll-v. Eysselsteyn. Mevr. H. Krae- mer-v. Gameren. Mevr. Lie Bing Tien- Njoo. J. A. Riedel. J. J. v. Seventer. Mevr. v. Traa-v. d. Burg. Ds. J. Verkuyl. Op bevel van den Officier van Justitie is door de politie aangehouden B. H. P., alhier woonachtig, die twee maanden ge vangenisstraf moest ondergaan. Het verslag van de Maatschappij voor Toonkunst, dat gisteren is gegeven, plaat sen wij Maandag. Indien morgenavond Lol en Vasten meditatie niet Uw aanwezigheid elschen In Uw parochiekerk, stemt dan Uw radio-toestel al op den Mr. A. Diepenbrock pr.s Een genoeglijk hall-uurtje met 'n ernstlgen ondergrond IR. J. WESTRA SPREEKT OVER VOLKHUISVESTING Voor de oud-leerlingen der Ambachtsschool. Gisteravond hield ir. J. Westra, chef van de afdeeling Bouw- en Woningtoezicht van den dienst van Gemeentewerken, voor de Vereeniging van oud-leerlingen van de Am bachtsschool een lezing over „Volkshuisves ting". Volkshuisvesting, aldus spr., is de zorg voor behoorlijke woningen voor alle klas sen der bevolking en alles wat daarmee sa menhangt. Er zit dus een hygiënische, doch ook een economische zijde aan dit vraag stuk. De Volkshuisvesting behoort onder „Sociale Zaken" gerangschikt en als zoo danig bij het ministerie van dien naam ondergebracht. Uiteraard zit er ook een politieke zijde aan het vraagstuk, maar deze laat spr. rus ten. De gemeentebesturen komen meer rechtstreeks in aanraking met de volkshuis- vestingsbelangen, het Rijk voert meer een algemeene volkshuisvestingspolitiek in groote lijnen. Sedert het begin van deze eeuw is de wo ningwet eigenlijk de leidster van he volks huisvestingswezen in ruimeren zin, welke wet grootendeels een product is van mi nister Pierson. Spr. behandelde daarop de taak van de woningbouwverenigingen, de wijzen waar op de zgn. woningwet- of overheidswonin- gen tot stand kunnen komen, de voorschot- verleening, bijdrage-plannen, self-suppor ting woningcomplexen, enz., waarbij spr. de positie van de gemeente, als risico-dren- gend tusschenpersoon, belichtte. Vooral de in den duren na-oorlogschen tijd gebouwde woningen hebben moeilijk heden in de exploitatie gegeven. Men heeft diverse wijzen van huurbepaling voor de overheidswoningen bepaald, b.v. van 1905 tot 1915 de individueele huurbepaling (op marktprijs); tijdens de oorlogscrisis en de woningnood werd de huur afhankelijk ge steld van het gezinsinkomen (en de exploi tatie door bijdragen sluitend gemaakt); voorts waf er de kostprijshuur, d.i. de huur die de exploitatie sluitend maakt, waarbij echter zooveel mogelijk met winst diende te worden verhuurd. Sedert 1926 geldt het criterium van de reproductiehuur, d.i. de kostprijshuur van de woning indien deze thans zou worden gebouwd. Vervolgens werd de wijze van exploi- teeren besproken: overschotten, tekorten, onderhoudsreserve en den invloed van ren te-verlagingen door conversie van leenin gen. Overstappend op de particuliere wonin- genij behandelde ir. Westra de demografi sche methode, met behulp waarvan de toe komstige bevolkingstoename kan worden geschat en uitbreidingsplannen gemaakt. Tevens lichtte spr. de methoden toe waar mede de woningvoorraad kan worden be oordeeld om te komen tot beantwoording van de vraag of er behoefte aan een be paald soort woningen bestaat. Tot slot werden nog besproken de diver se overheidsmaatregelen ten aanzien van de kwaliteit der woningen, ni. woningver betering, onbewoonbaarverklaring en sa neering van wijken. Met deze interessante uiteenzetting, wel ke met aandacht werd gevolgd, gaf ir. Wes- stra een duidelijk beeld van de ingewik kelde problemen, waarvoor de diverse overheidsinstanties ten aanzien van de volkshuisvesting herhaaldelijk komen te staan. Er volgde op deze lezing een uitvoerige bespreking. RECOLLECTIE K.J.C. LEIDERS. Aan de Leiders van ons Leidsch K.J.C. District wordt medegedeeld, dat de Recol lectie a.s. Vrijdag niet kan gehouden wor den. Zij ontvangen spoedig bericht, wan- reer wij haar inhalen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6823. N.V. Bioscoop exploitatie Maatschappij Trianon Theater. Leiden, Breestraat 31. Vest. fil.: Leiden, Haarlemmerstraat 52, o.d. naam: Rex The ater., d.d. 25 Febr. 1938. 6468. N.V. voorheen J. Dragt's Bakke rijen. Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F 7 D. Oph. fil.: Amsterdam, Dusartstraat 51, dd. 1 Jan. 1938. 6191. C. M. de Wit. Oegstgeest, Dorps straat 49. Café en merkhandel. Uittr. E.: C. M. de Wit, Oegstegeest, dd. 28 Febr. 1938. Wijz. handelsnaam in: N. W. A. de Wit. N.E.: N. W. A. de Wit, Oegstgeest. 4693. Wed. H. A. de Leeuw-Oomsen. Sassenheim, Hoofdstraat 271. Sigarenwin kel. Uittr. E.: Wed. E. de Leeuw-Oomsen, Sassenheim, dd. 1 Sept. 1937. Eindexamen voorbereidend onderwijs. Voor het practisch gedeelte eindexamen kweekschool voor voorbei eidend onderwijs zyn geslaagd: de dames M. Kloos te Dor drecht, K.' H. Sohelts te Hoogezand en Y. van Riet, Leiden. Bioscopen. Trianon. Het balboekje. Een film van Duvivier, die door de Amerikanen met groote haast naar Hollywood is geroepen. Het is te begrijpen, als men een film als „Het bal boekje" ziet. Alles aan deze film is voor treffelijk.- Daar is vooreerst de vondst van het scenario, waarover wij deze week in onze bioscooprubriek reeds schreven. De jonge weduwe van een rijken landgoed- bezitter vindt het balboekje van haar eer ste bal als zestienjarig meisje en daarin leest zij de namen van haar eerste dans partners, die haar toen allen hun liefde hebben verklaard. Wat zou er van hen geworden zijn? Deze gedachte wordt haar een obsessie en zij gaat op reis om hen op te zoeken. Zoo treft zij achtereenvolgens aan een krankzinnige moeder, die nog al tijd wacht op haar zoon, die om haar zelf moord heeft gepleegd, een verloopen ad vocaat, die een nachtkroeg houdt, een burgemeester van een nietig dorp, die eens minister worden wilde en juist gaat trou wen met zijn dienstbode; een verloopen arts in de havenbuurt van Marseille, een dameskapper, ondergegaan in het klein burgerlijke leven, een Pater Dominicaan, die zijn leven wijdt aan kinderen. Al die mannen hebben moeite zich haar te herinneren. Zij zijn weggegleden uit hun voorname milieu en zelfs hun geest, hun opvattingen, hun manieren, hun le venswijze zijn veranderd en vervormd met het milieu, waarin zij leven. Het is een sublieme aaneenschakeling van gevallen, waarin het leven wel be loofd, maar niet gegeven heeft. Christine (Frangoise Rosay), gaat rond en zij vindt geen vrienden maar vreem den. En ieder geval is zóó minutieus, zóó fijn-afgestemd, zóó voortreffelijk ook ge speeld door een keur van artisten, dat deze film groeit tot een openbaring. De beklemming groeit omdat deze film naar een obsessie neigt, maar dan komt het prachtige, bewogen en logische slot. De laatste. Zonder dat Christine het wist, heeft hij 15 jaar lang aan den overkant van het meer gewoond: zal zij deze eene illusie bewaren? Zij gaat er heen. Hij is dood als de eerste. Zij vindt slechts zijn zoon, di esprekend op hem lijkt 15 jaar geleden en die nu treurt omdat hij het huis verlaten moet. Die laatste herinne ring aan zijn vader. Dan koopt Christine dat huis en leidt hem in.... zijn eerste bal met een levenswijze les. Tenminste die herinnering is gered. Deze film is een meesterwerk van Julien Duvinier, de grootste filmkunstenaar. Voor de pauze is er een smakelijk Ame- rikaansch verhaal van journalisten, detec tives, geheime moorden en een happy end, naai* het bekende recept, 't Is goed ge speeld en houdt de aandacht gevangen. En dan zijn er nog een zeer geestige tee kenfilm en goede journaals. Alzoo een voortreffelijk programma. Casino Polygoon geeft deze week een zeer uit voerig binnenlandsch journaal, waarin alle actualiteiten van de afgeloopen dagen ge memoreerd worden. Daarvan noemen we speciaal de fraaie opname van den Hol landBelgië-wedstrijd, waarin alle ge maakte doelpunten op het celluloid zijn vastgelegd. Ook het buitenlandsch Eclair- journaal, eveneens door Polygoon ver zorgd, biedt een keur van buitenlandsch nieuws. De hoofdfilm van den avond is de be kende amusemenstfilm „Swing Time" met Fred Astaire en Ginger Rogers. Wie van dansen, van tap-dansen houdt, kan hier een bewonderenswaardig paar aan den gang zien. Fred Astaire en Ginger Rogers ontmoe ten elkaar op straat, als hij in groot geld gebrek verkeert én het gelukskwartje, dat hij bij de toevallig passeerende dame wis selt, brengt hem inderdaad geluk. Dat laat de film natuurlijk in een veelzijdig heid van bijzondere omstandigheden zien. Een uitstekend gearrangeerde film, met prima verzorgde décors! Vóór de pauze een half Wild-West- film in „Avonturiers der Lucht", een ko mische sensatie met Rex Lease en Armida in de hoofdrollen. Twee Amerikaansche militaire vliegers, een bestuurder en een werktuigkundige, moeten een noodlanding maken en worden dan gevangen genomen door een troep Mexicanen, die een opstand voorbereiden en een hunner tot president LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Meyboom, Nieuwzwaag, Poort man en Stoffers. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 5 tot en met Vrijdag 11 Maart a.s. waar genomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406; E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Oilicieële Crisispublicaties DENATURATIE VERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 28 Fe bruari tot en met 5 Maart 1938, 1.30 per 100 K.G. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoen de aan het standaardmonster van kwali teitsklasse C, en 0.80 per 100 K.G. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunverleening voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak van ƒ2.40 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 4 Maart 1938. TOEWIJZING KALVEREN EN TOEKENNING BIGGENISIERKEN 1938. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland deelt aan de "bij haar georga niseerde veehouders en varkensfokkers me de, dat de toewijzingen kalveren en de toe kenningen biggenmerken voor 1938 tot 15 Maart a.s. op de kantoren der districts- Secretarissen voor belanghebbenden ter in zage liggen. 1496 TR OU W-AUTO'S TAXI E'S ZlEKEN-AUTO'S NARMSTRAAT 2 Nieuw materiaal willen uitroepen. Voor dezen president wordt tevens een meisje gevangen gehou den, dat hem moet trouwen. Maar de Ame rikanen vluchten met het meisje en bren gen haar veilig de grens over. Natuurlijk sensatie door wilde jachten, achtervolgin gen, enz. Lido. Een film van aangrijpende schoonheid is ongetwijfeld de Metro Goldwin Mayer productie „Stormduivels" welke deze week in Lido wordt vertoond. Op waarlijk groot- sche wijze wordt hierin het moeilijke en gevaarlijke bestaan van de Amerikaansche visschers uitgebeeld, die voor de kust van New England en New Foundland hun be roep uitoefenen. Over deze film, waarin Spencer Tracy en de jeugdige Freddy Bartholomew de hoofdrollen vervullen, hebben wij in ons blad van Donderdag reeds een uitvoerige beschouwing gewijd, zoodat wij nu kunnen volstaan met een korte inhoudsbeschrijving. In een weelderig milieu krygt de jonge Harvey een verkeerde opvoeding en is een verwend rijkelui's zoontje. Zijn vader die zich door drukke zaken te weinig met hem bemoeit, geeft hem in alles zijn zin, zoo dat hij op den duur onhandelbaar wordt. Na de vacantie gaat hij naar een kost school, doch hier blijkt hem, dat hij niet de baas is. Zijn gedrag is aanlieiding dat hij eenigen tijd voor straf naar huis wordt gestuurd. Zijn vader neemt hem mee op reis en aan boord van een grooten oceaan- stoomer begint hij weer danig op te schep pen. Zonder dat iemand het bemerkt valt hij over boord en weetzich eenigen tijd drijvende te houden, waarna hy door een passeerenden trawler wordt opgepikt. Hier wil hij ook een hooger toon aan slaan, doch dit wordt hem door de ruwe zeelui wel spoedig afgeleerd. Manuel (Spencer Tracy) neemt de jongen in be scherming en er ontstaat tusschen beiden een hechte vriendschap. Wanneer men ge noeg visch aan boord heeft wordt de te rugtocht aanvaard doch onderweg be zwijkt de mast en manuel stort in zee. Hij is niet meer te redden en ontroerend is het moment weergegeven, waarin hij met de mast in de diepte verdwijnt. Bedroefd keert Hawey in de haven terug, waar hij zijn vader terugziet, doch die hem zijn trouwen vriend niet doet vergeten. De film eindigt rondom het beroemde beeld van den „onbekenden zeeman" in Glou cester. Het voorprogramma bevat behalve het uitgebreide journaal en een teekenfilm in kleur, een alleraardigste film „De juf frouw gaat trouwen" waarin de hoofdrol len vertolkt worden door jeugdige artis ten. Een programma, dat wij iedereen kunnen aanbevelen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2