Rede van Minister van Sociale Zaken RECHTZAKEN ZATERDAG 5 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 Eerste Kamer De heer BRUINEMAN (R.-K.) zegt, dat de loonen in de werkverschaffingen vooral ten plattelande dikwijls te gering zijn naar verhouding van steun en franje. Spr.^vraagt een betere regeling voor menschen op 65- jarigen leeftijd, die naar armenzorg wor den verwezen, en dringt aan op een tus- schenweg. De heer NIVARD dringt aan op tege moetkoming aan groote gezinnen niet al leen wat betreft kleeding, dekking en schoeisel. De armslag zou ten deze wat rui mer kunnen zijn. De heer VAN BöNNINGHAUSEN (N. S.) critiseert dat de begrooting zoo laat in deze Kamer wordt behandeld, en dat het depar tement altijd is beheerd door ministers, die te weinig van de practijk af weten. Zeer weinig deskundigheid schijnt noodig te zijn voor het besturen in den demo-liberalen staat. Spr. hoopt, dat daardoor niet elk christenbeginsel in den minister zal wor den gedoofd. Spr. eischt het onmiddellijke vertrek der regeering, die een ramp is voor het volk. De heer VAN DEN BERGH (Lib.) heeft door meer dan één spreker de bedrijfsra- den ter sprake hooren brengen. Spr. waar schuwt tegen den aandrang van socialisti sche zijde tot uitbreiding. MINISTER ROMME AAN HET WOORD. De MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN, de heer ROMME, merkt op, dat een der voornaamste deelen van spr.'s taak is bestrijding der werkloosh eid. Spr. zal daarover aan het eind van zijn rede spreken. Spr. heeft in de memorie van antwoord reeds verklaard, dat huis- en onderne- mingspersoneel niet op één lijn staan. Wat de bedrijfsraden betreft, de wette lijke voorbereiding der bevoegdheids kwestie zal haar normale verloop hebben en dus zal spr. er nu niet ver intreden. Met de geconstateerde somberheid is spr. het niet aens. Nog slecht 'n geringe plaats is aan het instituut ingeruimd en niettemin is de groei geleidelijk doch onmiskenbaar; dus is er alle reden tot tevredenheid. Wanneer men spreekt van dwang van boven af, heeft men van het wezen van den bedrijfsraad nog niet veel begrepen; saam- hoorigheid verdraagt zich niet met dwang. De afsluiting van collectieve contracten te bevorderen, ontmeet bij spr. bezwaar t.a.v. bedrijven, die daarvoor niet rijp zijn. Een dergelijke inmenging .leidt tot zooda nige inmenging van het centrale overheids gezag in de arbeidsvoorwaarden, als niet geoorloofd is, wanneer daarain niet alle re delijkheid zoek is. Spr. wil zich onthouden van aanslagen op zelfstandige maatschap pelijke krachten. Het weigeren van overwerkvergunning aan de kalkzandsteenfabriek Arnoud te Hillegom berust op het handhaven van den normalen regel, dat slechts in één ploeg mag worden gewerkt. De fabriek heeft nog een overwerkvergunning van zes maanden gehad. Spr. heeft een beroep daarentegen niet kunnen inwilligen. Men heeft zich beroepen op een brief vol gens welke de Arnoud niet loonend kan produceeren met een éénploegstelsel, maar nog moet worden afgewacht of dit het ge volg is van den bestaanden toestand Spr.'s beslissing t.a.v. de kalkzandsteen-industrie in het algemeen noemt spr. juist en de vraag of de Arnoud onbilijk is behandeld moet voorzichtig worden gesteld. Demi- nister wil het bedrijfsle- ven doen weten dat het niet heeft te verwachten be slissingen die het sociale en oeconomische leven aan tasten, beslissingenanders dan gebaseerd oprecht en bil- 1 ij k h e i d. De toestand van het ouderdoms- en in- validiteitsfonds heeft reeds geruimen tijd spr.'s aandacht, er is een ernstige toestand doch geenszins catastrofaal; het is geenszins zoo, dat niet voldaan kan worden aan de verplichtingen jegens de verzekerden. Maar voorzichtigheid is geboden. Werkloosheid en werk verschaffing. Er is gepleit voor voorafgaande medi sche keuring voor de werkverschaffing; spr. merkt op, dat in de contactscommissie de organisaties zijn vertegenwoordigd. Spr. zal zich met de bedrijfsvereenigingen verstaan. Plaatselijke commissies om ge schillen uit den weg te ruimen, zijn in de contact-commisie ongeschikt bevonden. Bij zeer groote werken kan het misschien zijn nut hebben; dit ware te onderzoeken. Er is gevraagd, geen drang op huisva- j ders uit te oefenen om in het buitenland te werken als daar geen voldoende gelegen heid is voor godsdienstoefening. Daarom trent bestaat geen verschil van meening. Spr. mist gegevens, in hoever dit voorkomt; spr. laat gegevens verzaamelen. Over de kwestie der stamkaart door den heer Sikkes genoemd, kan spr. verklaren, dat deze getoetst is aan de practijk. Spr. kent zeer hooge waarde toe aan de unifor me kaart; want er is een millioenen kosten de steunregeling, en we weten tot nu toe veel te weinig over het leger der werkloo zen. Zeer tegen zijn zin is de uitvoering der kaart eenigermate opgeschort, zeer te gen het belang der zaak. De spaarregeling. De Minister van Sociale Zaken heeft werkloosheid te bestrijden en de financiee- le gevolgen er van te lenigen. Het is ge makkelijker, die gebolgen te leinigen dan de werkloosheid zelf in te perken, T.a.v. die leniging heeft spr. reeds tal van dingen ge daan, zoo de verschuiving van de percen tages der maxima van de loonschalen in de werkverschaffing, behalve hetgeen spr. reeds in de Tweede Kamer heeft medege deeld. Met genoegen heeft spr. instemming over de spaarregeling gevonden, met name bij den heer Nivard. Een der mooie dingen is de vrijheid om van het offer, aangevuld door de overheid, het gebruik te maken, dat men binnen zekere grenzen zelf er van wil maken en dat er geen geneus van alle mogelijke derden aan te pas komt. De verhooging der maximum-schalen komt het meest ten goede aan de minst ge situeerden en de groote gezinnen; voor spr. is dit een factor van beteekenis. Van de gemeenten met werkloosheid heb ben 79 pet. een spaarregeling, daarvan is er een derde met 050 pet. deelnemenden, een derde met 81100 pet. En hettrekt de aandacht dat er het meest gespaard wordt in de laagste steunklasse. Wat de provincies betreft, is er in Noord-Brabant 75 pet. der in aanmerking komenden spaar ders, in Limburg 67 pet., Overijssel 63 pet., Gelderland 62 pet. Zeeland 55 pet., Fries land 54 pet., Utrecht 45 pet., Drente 43 pet., Zuid-Holland 33 pet., Groningen 31 pet., Noord-Holland 27 pet.; Eindhoven 73 pet., Amsterdam 4 pet. Er is gesproken over een ethisch mini mum; spr. zegt, dat de marge tusschen steun en loon moet blijven bestaan. Of in Nederland het loon ligt beneden het ethi sche minimum, laat spr. in het midden. Maar aangenomen dat dit zoo was, dan zal de heer De Bruyn inzien, dat het toch bil lijk is, verschil te maken tusschen werken en niet-werken. Waarom dan te pleiten voor een steun-bijslag en niet voor een loon-bijslag? In beide gevallen moet dan toch aan een noodtoestand worden tege moetgekomen. Er moet voor een werkloo- zen huisvader geen reden zijn om op goeden grond bezwaar te maken tegen het, bene den ethisch minimum liggende loon te gaan werken. Als er geringe marge is, gaan velen niet aan het werk.. En als er dan in het geheel geen marge is? Er moeten geen arbeids-schuwen worden gekweekt. De loon-corrctie moet automatisch leiden naar de steuncorrectie. Men bedenke ook, dat er vele werkloozen niet in den steun zijn. Van de 436.000 werkloozen heeft spr.. er 236.000 in zorg en 200.000 niet. De uitbreiding der taak van het werk fonds kan besproken worden bij het des betreffende wetsontwerp. De vergadering wordt om half zes ver daagd tot vermoedelijk Dinsdag over een week of veertien dagen. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Het hoekje om. v. de S. te A1 p h e n moest terecht staan omdat hij in strijd met de politieveror dening der gemeente Alphen zich had op gehouden op den hoek Bruggestraat-van- Boetzelaerstraat. Verdachte was niet ver schenen en liet verstek gaan, doch had ter vorige zitting beweerd, dat hij niet op de zen hoek, doch aan de overzijde had ge staan. Als getuige werd nu gehoord de verbalisant de agent van politie G. J. M., die verklaarde overeenkomstig de ten laste- legging. Eisch en uitspraak f 2.subs. 2 dagen. De automobilist G. liet eveneens verstek gaan. Deze had zich te verantwoorden we gens het veroorzaken van een aanrijding langs den Westkanaalweg, waarbij hij den expediteur V. uit Nieuw veen had aangereden, hoewel deze rechts van den weg met zijn auto had stilgestaan wegens slecht zich door een hevige regenbui. De schade, aan den wagen van V. toegebracht, bedroeg 69, zoodat V. deze vordering af zonderlijk bij civiel geding zal moeten in stellen. Eisch en veroordeeling 10. subs. 10 dagen. Een slachtoffer van het Al- phensche éénrichting-verkeer. J. A. Br. uit Leiden was ten laste ge legd overtreding van het éénrichtingver- keer in de gemeente Alphen. Hij was met zijn auto uit de Bruggestraat komende de Raadhuisstraat ingereden, doch was te- ver gereden en had toen in de Hofzich- straat of op den hoek dezer straat met zijn auto gedraaid. Terugrijdende was hij den brigadier der rij ksveldwacht tegengeko men, aan wien hij had verzocht, hem een parkeerplaats te wijzen. Deze deelde ver dachte toen mede, dat hen in overtreding was, waarop hij had geantwoord, geen bord te hebben gezien, doch wel een verkeers pel. Met den betrokken politieman had hij de situatie aan de Hofzichstraat nog opgenomen en deze had moeten toegeven dat het niet bijzonder duidelijk was. De kantonrechter, wien de zaak niet recht duidelijk was, hoorde omtrent deze kwes tie daarop den agent van politie v. G., die verklaarde, dat het bord verkeers- pijl op rond bord duidelijk zichtbaar is en het wettelijke kenmerk droeg, zoo dat verdachte niet terug had mogen rij den. De ambtenaar en kanronrechter wil den er rekening mede houden, dat ver dachte zich heeft kunnen vergissen, om dat voor een vreemdeling de aangelegen heid misschien niet bijzonder duidelijk is, waarop hij overeenkomstig den eisch werd veroordeeld tot een geldboete van 1. subs. 1 dag. Aanrijdingen. v. D. was met zijn vrachtauto onder Bodegraven uit een zijweg den rijks straatweg opgereden zonder voldoende op het verkeer te letten, waardoor hij een aanrijding had veroorzaakt. Eisch en ver oordeeling 25.subs. 15 dagen. H. Zw. uit Lelden had onder Nieu- werbrug de vrachtauto bestuurd door H. B. uit Voorburg gepasseerd en had toen te vlug naar rechts opgehaald met gevolg, dat B. met zijn auto in een sloot terecht kwam. Eisch f 25.subs. 15 dagen. Ver oordeeling 20.subs. 5 dagen. Hoogst roekeloos. De student V. had met zijn race-auto veel te snel gereden en onder Nieuwer- b r u g eveneens een verkeersongeval ver oorzaakt. De ambtenaar achtte de daad van verdachte hoogst roekeloos en vor derde een geldboete van f 50.subs. 25 dagen, met intrekking van zijn rijbewijs voorwaardelijk voor den tijd van een half jaar met een proeftijd van 2 jaar, en 3 dagen voorw. hechtenis. Uitspraak con form, alleen met deze wijziging, dat de boete werd veranderd van 40.tot 20 dagen. Een automobilist moet zich be- heerschen. J. P. V. te A1 p h e n had zich als motor bestuurder onbehoorlijk gedragen door twee ingehaalde wielrijders teveel te snij den uit plagerij. Verd. beriep er zich op, dat eerst de wielrijders niet hadden willen uitwijken, hij was hierover boos gewor den. De kantonrechter wees verdachte er op, dat een automobilist zich moet weten te beheerschen. Overeenkomstig den eisch werd hij veroordeeld tot f 15.subs. 10 dagen. Een K. L. M.-piloot dwars ge zeten. W. v. d. H. te A1 p h e n liet verstek gaan; deze had zich te verantwoorden dat hij met de door hem bestuurd wordende vrachtauto niet had uitgeweken voor een achter hem rijdende personenauto be stuurd door den K. L. M.-piloot, den heer L. Sillevis. Deze laatste was met zijn ega als getuige verschenen. Beiden verklaarden conform de tenlastelegging; het incident had zich voorgedaan op den Heerenweg nabij Rijn- zaterwoude. Over ruim 1,4 K.M. had ver dachte de auto van den heer Sillevis geen gelegenheid willen geven voor passeeren. Eisch en veroordeeling 10.subs. 10 dagen. Een gruwelijke moordpartij op een varken. Th. A. R. slager te Zwammerdam moest terecht staan omdat hij twee be dienden van resp. 15 en 17 jaar een huis slachting van een vakken had laten ver richten. Zij hadden het beest niet op de voorgeschreven wijze bedwelmd, doch ge tracht met een mes dood te steken, wat hen niet was mogen gelukken, zoodat de hulp van den slager R. was ingeroepen, omdat men het al maar gillende en bloe dende beest niet dood had weten te krij gen. De kantonrechter vond het een ver schrikkelijke moordpartij, waarover hij verdachte onderhield, terwijl de ambte naar het een schande vond, dat betrekke lijk nog kinderen van 15 en 17 jaar sa men moeten slachten. Verdachte beriep zich erop, dat bij huisslachting nimmer wordt bedwelmd of nimmer werd be dwelmd. Wel aan het abattoir te Bodegra ven. Na deze slachting is het echter voor geschreven. De zaak werd daarop aange houden tot het hooren van den keurmees ter Vermeulen. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER Een werklooze met meerdere inkomsten. Terecht stond terzake van valschheid in geschrifte W. v. D. uit Lis se. Verdachte had te Lisse de steunverleening benadeeld voor een bedrag van 152.85 door ver zwijging van meerdere inkomsten voor zijn gezin. De Officier van Justitie eischte tegen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van 2 weken. Overeenkomstig de eisch werd verdachte veroordeeld. In dronkenschap en drift een ruit van de tram der N.Z.H.T.- Mij. vernield. Op 5 December van het vorige jaar had den een drietal personen plaats genomen in de tram der N.Z.H.T.-My te Hillegom. Al spoedig bleek, dat een van deze perso nen boven zijn theewater was. Het werd raadzamer geacht hem den toegang tot de tram te weigeren. In zijn drift heeft hij toen een ruit van dit tramrijtuig vernield. Gisterenmiddag moest hij voor de Politie rechter terecht staan, maar liet verstek gaan. Het bleek ter terechtzitting te zijn ONTWAKENDE LENTE!It Een prachtige tentoonstelling door Gezellen en Kruisvaart. Dit is de titel, waarmede de Voorhout- sche Huis- Kasbroeitentoonstelling, ge organiseerd door de St. Josephsgezellen- vereeniging met de Kruisvaart, zich bij het bloemenliefhebbend publiek aandient. De groote zaal van het Parochiehuis is in een lusthof van bloemen en planten herschapen, zoo mooi als men in Voorhout en omgeving zeker nog nimmer heeft gezien. Omstreeks 8 uur gisterenavond had zich een groot aantal genoodigden in het ten toonstellingsgebouw verzameld; we merk ten hier o.m. op den edelachtb. heer G. Eutlen en mevrouw, die de openingsplech tigheid zou verrichten, voorts de beide wet houders Van Reijsen en Van der Hulst, als mede alle gemeenteraadsleden; de gemeen te-secretaris, de heer M. P A. Meissen, was verhinderd. Voorts waren aanwezig mevr. Meissen, mevr. Jacobs, de heer en mevr. Vergouwen, de heer en mevr. Deutekom, leeraren der Landb. Winterschool en der B.N.S., de heer H. de Boer uit Noord wijk (Zeist), als voorzitter van den Kon. Ned. Bond van Plantkunde en voorts meerdere besturen van de diverse stands- en vak organisaties te dezer plaatse. Nadat de paden vrijwel geheel met ge noodigden waren gevuld, heette de heer stelling van een prijs, die buiten de raming der gemeentelijke financiën, een dekking heeft weten te vinden. Spr. feliciteert alle huisbroei-inzenders met de bereikte resultaten, ook degenen, die zonder een prijs te hébben kunnen be halen de expositie zullen verlaten. De heer Van der Lans dankte in het kort den burgemeester voor diens bemoedigen de en veelzeggende woorden om hierna het woord te verleenen aan den zeereerw. heer W. J. Warmen'hoven, pastoor en praeses der, Gezellen. Pastoor Warmenhoven brengt grooten dank aan den heer Bulten voor diens groote belangstelling voor het opvoedkun dige werk. Spr. hoopt en vertrouwt van harte, dat ook al zal een volgende gelegen heid burgemeester Bulten niet meer tot één der onzen gerekend zal kunnen wor den, dat hij als oud-burgervader belang zal blijven stellen in het werk van de jonge Voorhouters voor wier belangen hij steeds zich beijverde. Wanneer spr. vanaf deze plaats geluk- wenscht en hulde brengt aan commissie en inzenders, dan houden deze woorden hei melijk een felicitatie in zich, aan het adres van Kapelaan Ten Have, voor diens emi- rente leiding, en diens onvermoeibaar wer ken. Met trots is het hem geloofd deze ex positie te beschouwen als vrucht, mede van zijn werk. Spr. uitte de hoop, dat spoedig een zekere welstand moge worden bereikt, Ant. van d-er Lans alle genoodigden na mens de tentoonstellingscommissie harte lijk welkom in het bizonder den edelachtb. heer'G. Bulten, wien hij vooraf reeds dank bracht voor zijn bereidverklaring om deze tentoonstelling te openen, waartoe spr. hem onmiddellijk in de gelegenheid stelde. Burgemeester Bulten, het woord verkrij gende, zeide het een groot genoegen te vin den een tentoonstelling als deze voor zulk een talrijk publiek te mogen openen. Het is niet de eerste maal, dat spr. een tentoon stelling van huis- en kasbroei in Voorhout opent, maarzegt spr., het zal zeker wel de laatste maal zijn. Nochtans is 'het spr. een vreugde, omdat hij thans consta teert de groote climax welke telken jare meer en meer merkbaar is. Spr. roemde in deze expositie de durf, de volharding en het geduld, waarmede de organisatoren be zield moeten zijn geweest om zooiets als hier te zien is, tot stand te brengen. In wat wij thans hier aanschouwen, zegt spr. voorts, „ligt opgesloten een werk van groote paedagogische waarde, waarvoor spr. niet kan nalaten hulde te brengen aan het adres van de oude garde, die eertijds de t en-toon- rtellingcommissie zélf vormde en thans als commissie van toezicht ontegenzeggelijk waardevolle diensten heeft bewezen. Voor zeker is de „Huisbroei" voor spr. no. één. Immers hierdoor wordt de liefde voor het product, de liefde voor het bollenvak hooger opgevoerd waardoor de jongens meer waar deering gaan koesteren voor datgene wat leeft en levend maakt in hun dagelijksche omgeving. Daarvoor heeft de burgerlijke overheid alle waardeering welke zij meen de te moeten uiten door de beschikbaar- L. B. uit H i 11 e g o m. Ook kwam een con troleur als gemachtigde der My. een ci viele vordering indienen ten bedrage van 5.50. (De ruit had een bedrag vertegen woordigd van 11.50 en door verdachte was pas ƒ6.betaald). De officier van Justitie eischte tegen verdachte een geldboete van 10.subs. 6 dagen, met toewijzing der civiele vor dering. De politierechter veroordeelde den verdachte overeenkomstig de eisch van de officier van justitie en met toewijzing der civiele vordering. In het kamp te Waalsdorp worden momen teel verschillende nieuwe uniformen be proefd, waaruit uiteindelijk een keus voor de algemeene legerdracht zal worden ged aan. en dat de bloei van het godsdienstig leven daarmede gelijken tred zoude houden. Als Directeur der Kruisvaart en vice- praeses der Gezellen sprak kapelaan Ten Have een woord van groote waardeering tot de gezellen en tot de commissie-leden. Hierna was nog het woord aan den heer H. de Boer uit Noordwijk, als voorzitter van den Kon. Ned. Bond van Plantkunde, oie een prachtige uiteenzetting gaf van de historie van de bloembollenteelt. Als laatste spreker trad naar voren de heer P. van den Nouland, die hier uiting gaf aan zijn gevoelens van dankbaarheid, jegens de leiders en opvoeders van -de jeugd. Spr. wijst op de enorme vooruitgang van deze expositie, die de verwachtingen van eenieder verre zal overtreffen. Immers, en dat is wel zeer belangrijk, hier heeft men r.iets vergeten wat kan strekken tot een hetere waardeering van het bloembollen vak. Na deze toespraak volgde een dankbaar applaus, getuigende van de volle instem ming der talrijke opgekomen genoodigden, waarna de heer Zonneveld namens de oude garde, thans commissie van toezicht, dank bracht aan al degenen die dezen avond het woord hadden gevoerd in het bijzonder aan den burgemeester, in het vast vertrou wen dat de naam van burgemeester Bulten rog jarenlang in de herinnering van de jongens zal blijven voortleven als van iemand die hun jongenswerk heeft weten te waardeeren. Hierna volgde de prijsuit reiking, doch allereerst bracht spr. nog dank aan de jury, bestaande uit de heeren L. van der Geer, P. L. Warmerdam en J. A. Verdegaal voor het ongetwijfeld moeilijk» werk. De prijswinnaars. Hier volgens de prijswinnaars. In de eer ste plaats die der Huisbroei. lste prijs P. Bierman 76 pnt. Wisselbeker, geschonken door vereen. „St. Deus Dedit", benevens een electrisch klokje, aangeboden door B. en W 2e prijs J. Bierman met 70 pnt. Medaille H.B.G. benevens een polshorloge, aange boden door St. Josephsgezellen. 3de prijs Nico Berkhout, met 67 pnt. Me daille Bloemb. Cultuur, benevens een zil veren potlood, aangeboden door Pastoor Warmenhoven. éde prijs C. Langelaan met 65 pnt., schil derij, aangeboden door de K.J.M.V. 5e prijs K. Tetteroo, met 64 pnt. Cigaret- tendoos, aangeboden door de K.J.M.V. 6de prijs B. v. d. Voorn, met 58 pnt. Ciga- retten-étui, aangeboden door commissie tentoonstelling. Prijswinnaars kasbroei: lste prijs J. Zonneveld Czn., verguld gou den medaille, aangeboden door vereen. D.V.V. 2de prijs Hub. Zonneveld Czn., medaille, aangeboden door R. KL Middenstandsver- eeniging „Hanze". lste prijs vrije inzendingen Th. v. d. Hulst P.Lzn., medaille L.T.B. lste prijs vrije grootste inzending Ch.r v. Leeuwen. Eervolle vermelding mooiste tulp kas broei, uit Oranje Nassau, L. Borst. Eervolle vermelding mooiste Hyac. kas broei, pot La Victoire, L. Zonneveld Czn. Eervolle vermelding mooiste Tulp kas broei, Dvt Electra, Adr. Vlasveld. Eervolle vermelding mooiste Hyac. kas broei, King of the Blue, C Langelaan.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16