IJJDe Liturgie der Kerk] R.K. VOLKSBOND Wilt U iets weten? ZATERDAG 5 MAART 1938 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 16 INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN EEN WAARDEVOL WOORD. In het „Kolpingsblad" heeft onze Cen- traal-Praeses, rector Drost, een buitenge woon raak artikel geschreven onder het motto: „Brand". Hij beschreef daarin de futloosheid van hen, die van hun mooie jonge jaren weinig of niets terecht bren gen en hun Gezel-zijn verfomfaaien tot iets waardeloos, alsof een Gez. Ver. een „soos" moet zijn. Wy zijn met dit artikel zeer ingenomen. In gelijken geest, zonder kennis van ge noemd artikel, spraken wij bij ons vasten avondfeest; ja zelfs in heel wat milderen vorm nog dan onze C. P. het deed. En toch, en toch., hadden we volgens som migen teveel gezegd, want.... men moet in onzen tijd niet zooveeleischend zijn. Men zegt wel eens: nu breekt mijn klomp; daaf stonden we toch van te zien, van zoo'n opvatting. Want onze tijd is veeleischend, daar ont kom je met geen race-wagen aan. Onze tijd vraagt paraatheid en offerzin, levens moed en vlammende geestdrift in dienst van het goede en schoone. We moeten aangrijpen wat ons verheft en veredeld. Doen we het niet, dan gaan we eronder. En wat vroegen wij? Beter bezoek der maandvergadering, betere opkomst naar de recollectie, meer nut halen uit de bi bliotheek, gebruik maken van ons eigen ziekenfonds en van onze eigen spaarkas. Is dat zoo veeleischend? Maar waar zijn we dan lid voor? Aan papieren leden heb ben we niets; want een Gez. Ver. is een organisatie van levende wezens, van men- schen geschapen naar Gods beeld en ge lijkenis. Als men als jonge kerel, als gedoopte en gevormde christen, het leven moet door worstelen, dan is de vorming tot degelijk mensch de groote eisch. Dat is geen overdrijving, maar harde waarheid. Dat slappe gelummel moet er absoluut uit. Dat vraagt onze C. P. in zijn waardevol woord. En dat zelfde vroegen wyl SENIOR. AFD. GEHUWDEN. Dinsdagavond maandvergadering afd. gehuwden. Allen present. VAN EN VOOR HET DISTRICT. Sassenheim had sedert langen tijd geen installatiefeest gehad. Maar ditmaal was het dan ook zeer goed, die aanwas van 20 nieuwe Gezellen. Zoo groeit ook daar de Kolping's eik. Proficiat. Districtsdag, dat moet goed worden. De afd. tooneel is gestart. Binnenkort zal in een districtvergadering alles geprecisieerd worden, opdat elke Gez. Ver. frisch en flink voor den dag zal komen. COMM.-VERKIEZING. Op Dinsdag 15 Maart zal de verkiezing van commissarissen moeten geschieden. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreden: M. Cambier en C. Bilderbeek in de par. O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph; C. v. d. Meel en'H. Nijhuis in de par. Har- tebrug en Leonardos; G. Bot en F. Over- dijk in de par. St. Petrus. Candidaten kunnen gesteld worden uit en door de leden, op lijsten voorzien van minstens 10 handteekeningen. Deze lijsten zijn verkrijgbaar bij den huismeester en moeten worden ingeleverd bij v.-Praeses of Senior; uiterlijk tot en met Zondag 13 Maart. Aspiranten hebben geen stemrecht. Over de candidaten beslist uiteindelijk de vice- Praeses, in overleg met het commissariaat. MEDEDEELINGEN. Het werkkamp te Egmond plaatst gaarne een zoo groot mogelijk kwamtum, maar soms is dat onmogelijk. Laten „eeuwige vragers" er aan denken. Ons Ziekenfonds groeit in ledental. Geen wonder ook, nu men bij ziekte twaalf we ken uitkeering kan krijgen. Voor inlich tingen over en opgeven voor het lidmaat schap wende men zich tot J. Lamboo, Oude Rijn 74. Gevonden in de Gehoorzaal j.L Zondag een zilveren kettingje met kruisje. Terug te bekomen bij den Senior, in het Gezel- lenhuis hedenavond. HET SLOT DER COMPETITIES. We maken er een gezelligen avond van, dat was vooropgezet. Zoodoende kwamen alle biljarters en tennis-spelers op 25 Fe bruari bijeen in het Gezellenhuis te Lei den. De districts-Senior, die als voorzitter- penningmeester fungeert, opende met ge bed en verwelkomde bizonder den dis- tricts-Praeses. Deze, overgaande tot de prijs-uitreiking, sprak woorden van dank tot de leiding der competities. Al is het louter ontspanning, toch heeft ook dit waarde en spr. legde er den nadruk op. dat het zoo uitstekend is voor de onderlinge samenwerking in ons district. Er is in dit seizoen geen enkelen klacht binnengekomen, een bewijs dat er punctueel gewerkt is. Het is, aldus spr., te hopen, dat bij een volgende competitie al le vereenigingen meedoen. Hierna feliciteerde distr.-Praeses de prijswinnaars: Voorhout, Noordwijk, Roe- lofarendsveen en Leiden. Het fiancieel verslag -toonde een klein batig saldo, in verband waarmee werd voorgesteld per club 50 cent te offeren, Dit voorstel werd aanvaard en zelfs heb ben enkele culbs terstond betaald. Tot kasnazieners werden aangewezen de afd. Leiden en Roelofarendsveen. Na de „algemeene beschouwingen'' bleek te zijn vastgesteld, dat een vijftal NEDERLANDSCHE AFDEELING LEIDEN PLAATSELIJKE CENTR. R.K. ARBEIDERSBEWEGING HET GOUDEN JUBILEUM VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND. Een halve eeuw Volksbond! De Ned. R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem herdacht gisteren, 4 Maart, het feit, dat 'hij 50 jaar geleden werd opgericht Een ge beurtenis, welke ons, als Volksbonders, vreugdevol stemt, blijheid geeft voor alles, wat gedurende de geloopen 50 jaar door den Volksbond voor zijn leden is tot stand gebracht. En daarom willen wij ons dit even reali- seeren, daarbij even stilstaan. Redenen daarvoor zijn er te over, maar ook om dit op een feestelijke wijze te doen. Daarom zal op 15 en 16 Mei a.s. te Haarlem het gouden feest op luisterrijke wijze worden gevierd, waaraan de verschillende afge vaardigden der resp. afdeelingen zullen deelnemen. In het geheele Bisdom vindt morgen, Zondag 6 Maart, de kerkelijke viering plaats. Te Leiden wordt dan in alle pa rochiekerken een H. Mis opgedragen ter intentie van levende en overleden leden van den R. K. Volksbond Alle leden wor den verzocht deze bij te wonen en worden uitgenood'igd ter H. Tafel te naderen. Ver trouwd wordt, dat de leden zooveel moge- iijk aan dezen oproep zullen voldoen. Daar door toonen ze tevens, hoe dankbaar ze zijn voor het werk, door de pioniers ver richt! Daardoor kunnen we ons thans im mers verheugen in het feit, dat we een Katholieke Arbeidersbeweging bezitten, welke ons een stutse is in deze moeilijke tijden, een arbeidersbeweging waar wij trots op kunnen en moeten zijn! Wij zijn den stichter van den Ned. R. K. Volksbond, den heer W. C. J. Passtoors z.g., wiens naam in de gescniedenis onzer be weging steeds met groote eere zal voort leven, voor het werk aan den opbouw be steed, veel dank verschuldigd. Maar ook hen, die hem daarbij trouw ter zijde heb ben gestaan. Hoe de ontwikkeling van den R. K. Volks bond zich in den loop der jaren heeft af gespeeld, welke vooroordeelen men heeft moeten overwinnen, dit heeft men uit de verschillende berichten daarover in de pers kunnen lezen. We zouden daarom in her haling treden, wanneer we daarover nog iets zouden neerschrijven, doch uit alles, en dit kan ter eere van den Volksbond, thans met goud getooid worden gezegd, blijkt, welke een zegenrijke invloed hij beeft gehad op het Katholieke openbare leven in Nederland! Niemand minder dan onze tegenwoordige Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, heeft dit openlijk er kend op de verleden jaar gehouden studie dagen van den Volksbond te Voorhout. Welk een begeestering verwekte zijn woord, welk een liefde sprak daaruit voor alle leden van den Volksbond. En hoe dank baar waren allen daarvoor! Mét zoo'n Be schermheer gaat de Volksbond een blijde toekomst tegemoet. Maar dan moeten ook alle leden, zonder onderscheid, diep door drongen zijn van den plicht welke als Volks- bonder op hen rust. Dezen te vervullen is aller taak! Ter gelegenheid van het gouden jubi leum zal door de leden uit het geheele Bisdom, aan het Cehtraal Bestuur een jubi leum-geschenk worden aangeboden, ver gezeld van aller hartelijke gelukwenschen, door het feestcomité. Gaarne maken wy van de gelegenheid gebruik om onze beste wenschen hieraan toe te voegen. Zondag, 15 Mei, de dag van de feestelijke Lredenking, zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui bers, Bisschop van Haarlem, Beschermheer van den Volksbond, des morgens om 10 uur in de Kathedrale kerk St. Bavo, aan de Leidschevaart te Haarlem, een Pontificale H. Mis opdragen, waarbij behalve bestuurs leden ook leden der resp. afdeelingen wor den verwacht, waarvoor gereserveerde plaatsen beschikbaar worden gesteld a 10 cent per persoon. Zij, die hiervan ge bruik wenschen te maken, moeten zich daarvoor opgeven aan het secretariaat: Verlengde Bloemistenlaan 45, tot en met uiterlijk 9 April as. Wij hopen, dat vele Volksbondleden der Leidsche afdeeling, deze gelegenheid zullen aangrijpen om deze plechtigheid bij te wo nen. Zij geven daardoor tevens getuigenis van hun medeleven, uiting aan hun blij heid en gevoelens van dankbaarheid! Zij kunnen daardoor hun Katholiek-zijn de- monstreeren, maar ook hun trouw aan het Volksbond-devies: „Voor God en Kerk, Vorstin en La n d". TERUG IN DE WERKELIJKHEID....! Het boemeltreintje dat ons van Noord- wijkerhout, Dinsdagmiddag j.l., weder naar Leiden voerde, reed te ruim half drie het station met reeds vertraagde gang binnen. Een handgreep van den treinvoerder, een aantrekken der remmen, geknars van wie- len, een schok.... en de trein kwam tot stilstand. Een grijpen naar jassen, hoeden en tasschen! De portieren werden open geworpen en de retraitanten, komend van van ons district zal spelen tegen het dis trict Den Haag in de afd. biljart. Op Zon dag 1 Mei zal te Leiden een tafeltennis tournooi worden gehouden voor ons Leid sche district. De avond werd gevuld met muziek en film. De „Fr. Schweitzer" musici deden hun best en de filmafd. der K.S.A deed de rest. In zijn slotwoord dankte de distr.-Senior ale gasten en medewerkenden en besloot met een tot weerziens bij een volgende competitie. het Retraitehuis St. Clemens te Noord- wijkerhout, waar zij een driedaagsche re traite hadden meegemaakt, stonden weldra op de grijze plavuizen van het Leidsche stations-emplacement en bevonden zich op weg naar den uitgang. Beschenen door de vriendelijke voorjaarszon, nauwelijks noti tie nemende van de heerschende drukte op den Stationsweg, hadden zij slechts oog voor elkander, waren één in gedachten en nog vol van het pas plaats gehad hebbende afscheid van de Paters Redemptoristen, bij wie zij zulke heerlijke dagen hadden doorgebracht. Nog enkele oogenblikken, dan een han- dendrukken, een afscheid. Men was weer op zichzelf aangewezen. Alléén, maar.... vol van de rijke genade m het Retraitehuis opgedaan. Het leek een sprookje, maar de herinnering aan alles van de pas voorbije dagen. zal niet nalaten een stimulans te zijn .in het weer aangevangen werkelijke leven en daarin de richtlijnen aangeven. Welk een schoone herinnering hebben allen aan het gastvrije en vriendelijke ont haal door de paters, aan de zusters voor de liefderijke zorgen om het verblijf van de deelnemers zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Hoe dankbaar zijn allen den nieuwen Leidschen Volksbondadviseur, Kap. F. A. Bernefeld, voor zijn aanwezigheid en be reidheid om het danklof te celebreeren bij de sluiting der-retraite. Doch ook voor de vriendelijke woorden, na den maaltijd ge sproken. Den leden sprak hij toe als zijn mannen, gaf hun het praedicaat: „kern van den Bond", noemde hen de menschen waar op hij in de toekomst zou künnen rekenen! Al was de taak, het adviseurschap van den Volksbond, hem op de schouders gelegd, zwaar, het stemde hem tot vreugde, omdat hij verzekerd was van den steun van hen, aie met hem begrepen het doel van den Volksbond, n.l. bovenal de geestelijke en zedelijke verheffing van de leden. En nu? Het werkelijke leven van werken en streden, lijden en offers, heeft weer een aanvang genomen! Als bijzonderheid kunnen wij nog ver melden, dat de heer A. J. v. d. Kwartel voor de 25ste maal de Leidsche Volksbond- retraite medemaakte. Dat is een felicitatie waard! BESTUURSRAAD. Deze wordt gehouden Vrijdag 11 Maart a.s. De convocaten hebben de resp. secre tarissen begin dezer week reeds bereikt. Wij vertrouwen dat alle besturen aan de uitnoodiging gevolg geven en tegenwoor dig zullen zijn. Gezien de belangrijkheid van deze vergadering is uwe aanwezigheid noodzakelijk en wordt op hoogen prijs ge steld. DE JAARVERGADERING. Deze wordt gehouden Vrijdag 18 Maart, aanvangende te 8 uur in het Bondsgebouw. De agenda bevat o.a. bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren: J. H. Nijhuis, A. J. v. Dam, J. M. H. Horikx en A. Steen bergen. Eventueele tegencandidaten kun nen worden ingediend door minstens 10 leden, terwijl daarbij moet worden over legd een bereidverklaring van den candi- ciaat. Ook bestaat er gelegenheid voorstel len voor de jaarvergadering in te dienen. De gelegenheid daartoe bestaat tot uiterlijk J0 Maart, des avonds te zes uur. Alles wat na den aangegeven tijd binnenkomt en op candidaatstelling zoowel als voorstellen betrekking heeft, wordt ter zijde gelegd. Men gelieve daar rekening mee te houden. MINISTER ROMME EN DE GROOTE GEZINNEN. De actie van het R. K. Werkliedenverbond tot verhooging der maximum-percentages is met succes bekroond, waardoor groote groepen van arbeiders met groote gezinnen een steunverhooging kan worden toege kend, varieerend van 0.25 tot f 1.25 per week. Zoodra zulks administratief mogelijk is, kan de nieuwe maximum steunuitkee- ring worden ingevoerd. Om dit te bespoedigen is het volgend schrijven 2 Maart j.l. aan het College van P. en W. te Leiden, door het Bestuur van de afd. Leiden verzonden: „Ed. Achtb. Heeren, Van de zijde van het R. K. Werklieden verbond vernemen wij, dat de Minister van Sociale Zaken aan het Gemeentebestuur van Leiden heeft doen toekomen nieuwe schalen van maximum steunuitkeering, welke in de plaats treden van de tot heden in gebruik zijnde. Daar deze nieuwe maxima kunnen wor den toegepast, zoodra zulks administratief m Leiden mogelijk is, en rekening hou dende met het groote belang welke deze wijziging van de steunregeling voor groote groepen van arbeiders met groote gezinnen beteekent, verzoeken wij U beleefd, doch dringend, zoo spoedig mogelijk de invoe ring dezer wijziging te helpen bevorderen, waarvoor wij U bij voorbaat dank zeggen, (w.g.) Namens het Volksbondsbestuur, enz." Laten wij hopen, dat B. en W. spoedig gevolg kunnen geven aan het door Minis ter Romme, ten gunste der groote gezinnen bepaalde! Het R. K. Werkliedenverbond <'.ank voor zijn in deze betoonde ijver, be kroond door dit succes! INSCHRIJVING VAN WERKLOOZE VERZEKERDEN BIJ DE ARBEIDSBEURS. Wij achten het niet ondienstig het navol gende, overgenomen uit de „Arbeidsmarkt", onder de aandacht van onze leden te bren gen: EERSTE ZONDAG VAN DE VASTEN. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria, geen Credo. Prefatie v. d. Vasten. ZONDAG 6 Maart. Eerste Zondag v. d. Vasten. Mis: Invocabit. Geen gloria. 2e ge bed v. d. H. H. Perpetua en Felicitas, Mar telaressen. Credo. Kleur: Paars. God geeft ons nu weer de tijd, wel niet aangenaam voor de zinnen, maar wel voor- deelig en nuttig voor de ziel: de heilige Vastentijd. Meer dan voorheen moeten wij gedurende dien tijd ons toonen „dienaren van God in alles" en door goede werken in den geest van boete en eerherstel ar beiden aan het heil van onze onsterfelijke ziel. (Epistel), 't Valt zwaar aan onze on verstorven natuur, doch door Christus, onzen Zich in het H. Misoffer opofferen- den Bemiddelaar, smeeken wij de hulp van God af, waaraan het ons zeker niet zal ontbreken. (Introitus, Graduale, Trac- tus, Offertorium, Stilgebed, Communio). MAANDAG 7 Maart. Mis v. d. H. Tho mas van Aquino, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed en laatste Evangelie v. v. Maandag in de le week v. d. Vasten. Credo. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Maandag in de le week v. d. Vasten: Sicut ocult Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Thomas. Geen Credo. Kleur: Paars. Op een allerheerlijkste wijze vereenigt de heilige Thomas van Aquino in zich de deugd en de wetenschap. Hij is de „engel achtige leeraar". Door zijn hoog-we ten- schappelijke werken heeft hij de Kerk on schatbare diensten bewezen en zal hij blij ven bewijzen. In zijn werken blijft de H. Thomas de machtige bestrijder van de dwaling. DINSDAG 8 Maart. Mis v. d. H. Joannes de Deo, Belijder: Os Justi. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Dinsdag in de le week v. d. Vasten. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Dinsdag in de le week v. d. Vasten: Domine. Geen Gloria. 2e ge bed v. d. H. Joannes. Kleur: Paars. De heilige Joannes de Deo is een groot vriend en trooster van de zieken geweest. Zijn medelijdende liefde voor de lijdende menschheid maakte hem tot stichter van de Hospitaalbroeders van St. Jan. WOENSDAG 9 Maart. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis v. d. H. Francisca Romana, Weduwe: Cog- novi. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Quatertemper-Woensdag. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Quatertemper-Woens- dag: Reminiscere. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Francisca. Kleur: Paars. De heilige Francisca kende, toen zij tot de jaren van verstand gekomen was, geen vuriger wensch, dan in het klooster geheel en al voor God te leven. God beschikte het echter zóó, dat zij in het huwelijk trad en Het is bekend, dat verschillende organi saties gezorgd hebben, dat haar leden nog aan het bestaan van de verplichting tot in schrijving aan de arbeidsbeurs, zoodra werkloosheid intreedt, worden herinnerd, hetzij door middel van circulaires, hetzij door middel van mededeelingen in de vak bladen, enz. Niettemin is het hier en daar gebleken, dat sommige leden, meest land arbeiders, zich niet aan de gestelde voor schriften hebben gehouden. Wanneer dan aanmerking wordt gemaakt op de te late inschrijving en het recht op uitkeering wordt ontzegd, doen zulke leden hoogst verbaasd en ontzien zich niet aan hun ver ontwaardiging in adressen aan autoriteiten te doen blijken. En merkwaardig is, dat er rog altijd kasbestuurders schijnen te zijn, die bereid zijn de handelingen van zulke leden te "dekken. Het is van het hoogste belang, dat men bij werkloosheid zich dadelijk bij de ar beidsbemiddeling doet inschrijven, ook al heeft men nog niet aanstonds recht op uit keering en de besturen van werklozen kassen en van gemeenten dienen van het bestaan van deze verplichting doordrongen te zijn en er toe mede te werken, dat de leden daaraan zeer nauwgezet de hand hou den. Veel arbeiders schijnen helaas te den ken, dat de inschrijving bij de arbeids beurs een bloote formaliteit is, welke al ken verband houdt met het verkrijgen van uitkeering uit een werkloozenkas. Maar zoo ia het toch niet. In den geloopen zomer is er bijv. veel vraag geweest naar landarbeiders en mel kers, vooral voor Duitschland. Zij, die toen werkloos zijn geworden, hadden wellicht werk kunnen krijgen, waren zij toen bij de Arbeidsbeurs ingeschreven geweest. Wel licht, inderdaad, zeker is het niet, want niet al'le organen der arbeidsbemiddeling zijn even actief. Er zijn er helaas, die niet an ders doen dan werkluozen inschrijven, maar plaatsen van die werkloozen, ho maar! Doch hoe het ook zij, en welke fouten er eventueel gemaakt worden, het ontheft den werklooze niet van zijn plicht, die bestaat om zich onmiddellijk te laten inschrijven bij de Arbeidsbeurs. Het voorkomt moei lijkheden. STILLE OMGANG. Er zal zitting gehouden worden voor het afgeven der reisbiljetten op Zondag 6 Maart, na de H.H. Missen van 9 en half 11 uur, in de Romanuszaal achter de Harte- brugskerk ingang Mare, en voor het laatst op Woensdag 9 Maart, 's avonds van 8 tot 9 uur, in dezelfde localiteit; nadien worden beslist geen kaartjes meer afgegeven. Bij afhalen van het reisbiljet moet men de contributiekaart meebrengen, waarop moeder werd van twee kinderen. Als moe der mag zij ten voorbeeld gesteld worden aan onze katholieke moeders in het op voeden van de kinderen. Na den dood van haar echtgenoot trad zij in de door haar gestichte Orde der Oblaten en stierf in 1440. DONDERDAG 10 Maart. Mis v. d. heilige 40 Martelaren van Sebaste: Clamaverunt. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Donder dag in de le week v. d. Vasten; 3e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heili gen). Kleur: Rood. Of: De Mis v. d. Donderdag in de le week v. d. Vasten: Confessio. Geen Gloria, 2e gebed v. d. heilige 40 Martelaren; 3e A Cunctis. Kleur: Paars. Deze heilige 40 soldaten hebben onder de regeering van keizer Licinius (308J325) te Sebaste, een stad in Armenië, hun le ven gegeven voor het heilige geloof. VRIJDAG 11 Maart. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis v. d. Quatertemper-Vrij dag: De necessita- tibus. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3é Omnipetens (voor levenden en dooden). Kleur: Paars. ZATERDAG 12 Maart. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis v, d. H. Gregorius, Paus, Belijder en Kerk leeraar: Sacerdotes. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Quatertemperdag; 3e ge bed voor den Paus. Credo. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Quatertemper-Zaterdag: Intret. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Gre gorius; 3e voor den Paus. Geen Credo. Kleur: Paars. Terecht wordt de heilige Gregorius, Paus van 590604, genoemd „de Groote". Ondanks zijn voortdurende ziekelijkheid, strekte hij zijn zorg uit over de geheele Kerk en heeft hij zeer veel gedaan voor Haar in moeilijke tijden. Groot zijn ook zijn verdiensten voor de Liturgie. Naar hem wordt onze mooie kerkzang genoemd: „de Gregoriaansche" zang. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. bisdom, behalve: ZONDAG, 2e gebed v. d. H. Coleta, Maagd; 3e v. d. H.H. Perpetua en Felici tas. WOENSDAG. Mis v. d. H. Catharina van Bologna, Maagd: Vultum tuum. 2e ge bed v. d. H. Francisca; 3e v. d. Quater temper-Woensdag. VRIJDAG, Mis v. d. Z.Z. Joannes Baptis- ta van Fabriano en Christophorus van Mi laan, Belijders: Confiteantur. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Quater temper-Vrijdag; 3e gebed A Cunctis. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. Kerk-kaart wordt afgegeven als toegangs kaart voor de kerk te Amsterdam. Zonder afgestempelde toegangskaart wordt niemand in de kerk toegelaten. Zij, die buiten Leiden woonachtig zijn vervoegen zich bij plaatselijk Bestuur en by Heeren Correspondenten. DE CENTRALE REISKAS heeft haar program voor 1938 in een pros pectus doen toekomen, waarvan wij een exemplaar aan de resp. vakafdeelingen toe zonden; met uw bestuur kunt u zich dus verstaan over reisgelegenheden, welke door u gewenscht worden. Men name hiervan goede nota. HET KANUNNIK VAN SCHAIKFONDS. Daarvoor stelde de afd. Leiden van den Metaalbewerkersbond „St. Eloy" een be drag beschikbaar. Ook de R. K. Volksbond stortte een bedrag voor het goede doel. Wie volgt er nu!? DE RETRAITE TE NOORDWIJKERHOUT. Aan de retraite, gehouden van 26 Febr. tot en met 1 Maart j.l., hebben 34 bonds leden uit Leiden deelgenomen, gespecifi ceerd als volgt: Metaalbewerkers 6; Tex tielarbeiders 5; Bouwvakarbeiders 4; Bak kersgezellen 4; Fabrieksarbeiders 3; Trans portarbeiders 2; Typografen 2; Werkmees ters 1; Overheidspersoneel 1; andere leden 6. VAN DE REDACTIE. De volgende rubriek verschijnt over 14 dagen. Alle corespondentie, deze rubriek betreffende, te zenden aan het redactie adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. Vraag: Hoe moet ik zwarte bessenboo- men behandelen (bemesting enz.), die wel veel blad krijgen, maar weinig vrucht? Antwoord: De struiken eens flink in- snoeien, vooral oud hout verwijderen (in het voorjaar). In het voorjaar superfosfaat. In het najaar kalk toedienen. Het snoeien niet ieder jaar toepassen. Vraag: Hoe moet een Bromelia, thans uitgebloeid, verder behandeld worden? Antwoord: Uitgebloeide Bromelia niet in de kamer houden, temperatuur is daar te droog. In serre zetten, beter nog in een plantenkast. Kan tegen het najaar weer in de kamer gebracht worden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10