KERKNIEUWS Wilt U iets weten? Die NACHT-HOiST zal ophouden! akkers Abdijsiroop Land- cn Tuinbouw BIOSCOPEN TE LEIDEN LEGER EN VLOOT SPORT AGENDA VRIJDAG 4 MAART 1938 ÖE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 9 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. By onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. 50E WORDT HET WEER? ZONNIG WEER. De BUI seint: Verwachting: Zwakke tot matige meest Westelijke wind, plaatselijk ochtendmist, overigens licht tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 780.6 te le Havre. Laagste barometerst.: 729.2 te Andanes. Het hoogedrukgebied handhaafde zich over Midden- en Noord-Frankrijk. Het kreeg in het Westen nog eenige verster king, zoodat de stabiele weerstoestand ten onzent nog gehandhaafd blijft. Ons land bleef onder invloed van tropische lucht, welke uit Westelijke richtingen wordt aan gevoerd. Bij de te verwachten windver mindering neemt de kans op och tendmist echter wat toe, overdag is vrij zonnig droog weer waar schijnlijk. Over geheel Frankrijk, het Zuiden van de Britsche Eilanden en Zuid-West- Duitschland heerscht rustig helder weer In Frankrijk kwamen minima onder he vriespunt voor, overigens bleef de tem peratuur onveranderd. Een krachtige de pressiestoring trok weer over IJsland naar Noord-Noorwegen. Over Schotland en langs de Zuidelijke Noorsche kust waaien nog steeds stormachtige winden, terwijl ovrf de omgeving van de Oostzee krachti ge Westenwind wordt waargenomen. On der invloed der depressie viel over IJsland en Scandinavië nog vrij veel neerslag. De vorst is in Noord-Zweden weer aanzien lijk in beteekenis afgenomen. LUCHTTEMPERATUUR. 7.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 6.13 uur tot Zaterdagmorgen 6.10 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 5 Mrt. voorm. 4.25 en nam. 4.50 uur. Maan op E.27 uur Zaterdagochtend. Maan onder 22.10 uur Zaterdagavond. AUDIëNTTE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag géén audiëntie verleenen. Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akkers Abdijsiroop, welke dooreen nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nóg sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest geneesmiddell Vraag: Hoe moet men een vlek van kachelpo'tlood uit een vloerkleed verwij deren? Antwoord: Een potloodvlek uit een vloerkleed is zeer moeilijk te verwijderen. U kunt probeeren de vlek te betten met poreuze lappen, gedrenkt in terpentijn. Helpt dit_niet voldoend, dan kunt U nog speciale tapijtreinigingsmiddelen gebruiken, die U -bij een drogist kunt verkrijgen. Deze geven vaak goede resultaten. Vraag: Hoe kan ik een geschilderd fluweelen kussen overtrek met zwarten grond, dat vuil geworden is, een beetje frisscher krijgen? Antwoord: Het opfrisschen van een schilderd zwart fluweelen kussen kan het best geschieden door voorzichtig te borste len met zout water of water met azijn. Na het drogen kan het fluweel boven stoom opgeborsteld worden. Vraag: Kunt u mij ook zeggen of op Asch-Woensdag en andere vasten- en ont- houdingsdagen spekvet geoorloofd is? Antwoord: Ja. NOG STEEDS: DE VARKENS VAN Dr. DETERING. Waarom mocht de eene firma wel en de andere niet naar Zwitserland leveren? Het vakblad „De Vee. en Vleeschhan- del" schrijft naar aanleiding van hetgeen onlangs door de vragen van het „Handels blad" en het antwoord daarop van dr. Dijt bekend geworden is. Het blad zegt o.m: „De handelstransactie tusschen de Vee houderijcentrale en dr. Deterding en het daaruit voortvloeiende conflict zijn geen zaken, die louter en alleen de beide be trokken partijen aangaan. Integendeel, het heele Nederlandsche volk, dat sinds 1932 in den vorm van allerlei heffingen etc. medebetaalt aan de instandhouding van den Landbouw, heeft er recht op te we ten hoe en op welke wijze de Crisisover- heid hier de Veehouderijcentrale haar taak vervult. Reeds te lang viert hier te lande t.a.v. de besteding der met moeite opgebrachte crisisgelden de geheimzinnigheid hoogtij. Pas enkele maanden geleden is de sluier zoover opgeheven, dat thans de financieele verantwoording der Veehouderijcentrale voor de Kamerleden vertrouwelijk ter in zage is gelegd (nadat het Handelsblad eenige jaren achtereen dit leerzame, doch diep geheime verslag openbaar had ge maakt) Daaruit bleek bijna altijd, dat het com- mercieele beleid der dictatoriale crisis lichamen zich nu niet speciaal onderscheid de door een „super"-handelsgeest. We be hoeven slechts te herinneren aan de kwes tie der ingevroren varkens die een varken op een varken gekost hebben en zelfs voor prijzen van 18 a 20 cent per k.g. zijn ge ruimd, om te demonstreeren wat we be doelen. Ook bij de zaak-Deterding is deze fac tor in het spel. Wij en duizenden met ons willen weten, hoe in dezen het commer cieel beleid der Veehouderijcentrale is geweest. Als medegerechtigden in het geld der Nederlandsche gemeenschap hebben wij daar recht op.'' „Dit klemt te meer, omdat aan de af- faire-Deterding onverbrekelijk gekoppeld is de kwestie van den export der „Zwit- sersche" varkens. Ook hier rijzen de vraagteekens als paddenstoelen uit den grond. Niet alleen t.a.v. den commercieelen kant van dezen export en de daarbij bedongen zeer lage prijzen, die, voor zoover is na te gaan, niet overeenstemmen met de prijzen, die ten tijde van dezen uitvoer op de Zwitsersche markt golden, maar evenzeer t.a.v. de vraag, of hier tegenover bona fide expor teurs, die kans zagen om varkens uit te voeren en die daartoe een voorstel aan de Veehouderijcentrale deden, niet onrecht matig is opgetreden. Zijn de feiten juist, dan heeft de firma De Wijze uit Cuyk reeds in October 1936 aan de Veehouderijcentrale het aanbod gedaan wekelijks 1500 varkens naar Zwit serland uit te voeren. (Zoolang dat land tijdelijk open was). Deze export is toen afgestuit op het feit, dat de Veehouderij- centrale niet de minste medewerking wil de verleenen. Het doet daarom wel buitengewoon vreemd aan, dat enkele weken later de Veehouderij centrale zélve via een andere exportfirma wél varkens naar Zwitser land ging exporteeren. Geen wonder, dat deze feiten aanleiding geven tot allerlei geruchten, waarvan „meten met twee maten" slechts een zwakke qualificatie is en die maken, dat de met de N.V.C. „minder goed bevrien de" exporteurs zich buitengewoon onbe haaglijk voelen. Deze toestand kan en mag ter wille van de hoogheid der Overheid niet voortdu ren. Hier móét licht komen Daarom dringen we er met klem op aan, dat het voorstel van dr. Dijt, om aan een Eereraad op te dragen deze zaak gron dig te bestudeeren en daarover rapport uit te brengen, wordt aanvaard en verwe zenlijkt. Daarbij sta dan mede voorop de conditie, dat het rapport van dezen Eere raad openbaar gemaakt wordt." Bij deze opmerking van het vakblad „De Vee- en Vleeschhandel" willen wij onzerzijds nog er aan herinneren, dat de Ned. Veehouderij Centrale aan de firma Zilversmit en Pinto varkens heeft gele verd naar Zwitserland met het argument, dat de Zwitsersche markt moest worden behouden voor Nederland. De prijzen, die Zilversmit en Pinto betaalden waren van 30 tot 34 cent per K.g. met een korting van 4 k.g. per varken, terwijl de firma De Wij ze wilde betalen 36 cent per k.g. zonder korting. De pikante noot van dit geval is, dat de firma De Wijze heeft onderhan deld met den onder-directeur der N.V.C., die voordien procuratiehouder was van Zwanenberg in Oss en na zijn aftreden als onder-directeur der N.V.C. weer naar dat exportbedrijf is teruggekeerd. De politiek der N.V.C. is wel geheim zinnig! R.-K. Staatspartij, afd. Leiden. Mag ik langs dezen weg het bestuur van de afd. Leiden der R.-K. Staatspartij ver zoeken, de vergadering van a.s. Donderdag op een anderen dag te stellen. Men heeft mij verzekerd, dat, toen het bestuur deze vergadering uitschreef, het nog niet bekend was, dat de meditaties in de Hartebrug-kerk dit jaar op Donderdag zijn. Ik geef toe, dat dit laatste eerder bekend gemaak had moeten worden. Maar het feit ligt er. En nu zou het toch wel erg jammer zijn, als er een vergade ring der R.-K. Staatspartij, die op iederen willekeurigen anderen dag kan worden ge houden, in een der volgende weken juist gehouden werd op den eenigen dag in de week, dat er in een der kerken me ditatie is. Ik weet wel, wellicht zijn er maar héél enkelen, die èn naar de meditatie èn naar de Kiesv. willen. Maar voor die heel enkelen waag ik het toch het bestuur der afd. Leiden van de R.-K. Staatspartij drin gend te verzoeken: Verplaatst die vergade ring en herstel aldus, de, geheel en al bui ten uw schuld, begane fout. Oók ande ren, dan schrijver dezes en misschien en kele anderen, die graag èn meditatie èn Kiesv. willen bezoeken, zullen het waar- deeren! Ik doe, buiten mijn gewoonte, dit ver zoek per ingez. stuk, opdat het spoedig ter kennis kome van alle bestuursleden. Deze overweging heeft mij afgehouden van mijn oorspronkelijk plan, om het te richten tot den voorzitter. Met dank voor Een trouw bezoeker der verga deringen van R.-K. Staatspartij, die echter niet graag een vasten- mediatie overslaat. R.-K. KIESVEREENIGING TE VOORSCHOTEN. Vorige week stond in uw blad een ver slag van de jaarvergadering van de R.-K. Kiesvereeniging te Voorschoten. Helaas was dit verslag erg onduidelijk en onvol ledig. Aangezien toch het verslag het verloop van een vergadering objectief moet weer geven, mag hier wel een aanvulling vol gen van de rondvraag: namens de R.-K. Volksbond werd het bestuur gevraagd aan de afwezige raadsleden een schrijven te willen richten om hun steun te willen ver leenen aan een door den R.-K. Volksbond aan den gemeenteraad gericht verzoek. Vervolgens werd de afwezigheid der raadsleden betreurd omdat men gaarne in lichtingen ontvangen zou hébben over den financieelen toestand der gemeente: hoe lang het nog zou kunnen duren tot de ge meente financieel op is, daar het geld in ruime mate uit de gemeentekas vloeit en er van bezuiniging geen sprake is. Het ge- meentepersoneel wordt in angstige mate uitgebreid: in een paar jaar tijds is het secretarie-personeel verdrievoudigd daar volgens het jongste raadsverslag op de se cretarie werkzaam zijn zullen elf personen (buiten de vier voor de „bedrijven"!) ter wijl er twee jaren geleden onder den vo- rigen burgemeester vier personen werk zaam waren. De benoemingen en de achterstelling der Katholieken kwam ook nu weer ter sprake, terwijl ook naar voren werd ge bracht het feit, dat blijkbaar voor diverse vereenigingen het drukwerk op de cyclosty le op de secretarie gemaakt wordt, hetgeen niet in den haak gevonden werd. Verder werd betreurd dat onze katho lieke raadsleden er in berusten dat jonge lui werkzaam zijn op de secretarie, bij den gemeente-opzichter, bij de politie, bij de openbare school, daar volledige werkzaam heden verrichten zonder er ook maar één cent vergoeding voor te ontvangen: is dat geen diefstal van loon, zoo werd gevraagd. Er werd ook gevraagd of er eigenlijk nog wel katholieke raadsleden waren: zoo goed als nooit werd er iets van hen in een raadsvergadering vernomen. Namens de vergadering zou door het be stuur een schrijven gezonden worden aan de raadsleden om deze kennis te geven van de ontstemming der vergadering over het feit, <iat niemand der drie raadsleden aan wezig was op deze jaarvergadering: slechts één van hen had bericht van verhindering gezonden. Dit, Mijnheer de Redacteur, is een zui vere weergave van het voornaamste behan delde en voor de opname er van zegt U hartelijk dank, Een lid. DE KWESTIE R.-K. VOLKSBOND CONTRA R.-K. HARMONIE ST. CECILIA TE LEIDSCHENDAM. Naar aanleiding van het verslag der ver gadering van den R.-K. Volksbond afd. Leidschendam over de kwestie R.-K. Har monie waarin geschreven wordt over „het volste recht" zouden wij deze punten wil len aanhalen: le. De R.-K. Harmonie „St. Cecilia" is geen onderafdeeling meer van den R. K. Volksbond bij schrijven van 24 Sept. 1937. 2e. De R.-K. Harmonie „St. Cecilia" is niet opgeheven, doch bestaat nog altijd, doch kan geen zaal krijgen in het patro naatsgebouw. 3e. De instrumenten zijn allen door de Harmonie zelf door eigen middelen aange schaft, daar den Volksbond de middelen niet had de Harmonie te doen voortbe staan, zoowel wat de financieele middelen als wel wat den toevloed van leden betrof, daar de Harmonie slechts drie Volksbond leden telde. Men kan dus niet van het volste recht HOOFDFILMS Stormduivels (Spen cer Tracy, Lionel Barrimore). De Juffrouw gaat trouwen („Our Gang"). Het Balboekje (Har ry Baur, Pierre Blanchard, Fran- goise Rosay). Het perfecte Alibi (Rosalinde Keith). Liefdesparade (Mau rice Chevalier, Jean- nette Macdonald) Cassdy's laatste rit (William Boyd en Jimmy Allison). Serenade (Hilde Krahl, Albert Mat- terstock). Spel met den dood (Richard Dix). Swing Time (Fred. Astaire, Ginger Ro gers). Avonturiers der lucht. (Rex Lease, Armida). INHOUD AANVANGSUUR Film v.d. zee Hum. film Romantisch' speelfilm Wild-West film. Romantiscb film Avonturen film Rom. Dans film Rom. sens, film Iederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Iederen avond 8 urn- Zondag van 27 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. Iederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag en Woensd. en Donderdag 2 uur. lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen spreken, wanneer 3 Volksbondbestuursle den (de overige bestuursleden waren er n.b. buiten gehouden) na afloop der plaatselijk opgevoerde Oranje-revue de instrumenten met geweld afnam van het jeugdorkest, wat in de zaal waar o.a. veel andersken- kenden waren, groote ontstemming ver wekte. Zulk een dictatoriaal optreden van ei^kale kortzichtige Volksbondbestuursle den is beneden alle peil. Namens het Bestuur, JAC. HOOYMANS, Veenes traat, Leidschendam. MARINE EN LEGER. Wijzigingen in de data van opkomst onder de wapenen bij de lichting 1938 der bereden artillerie. De minister van defensie heeft wijzigin gen gebracht in de data van opkomst en vertrek met groot verlof voor diverse ca- tegoriën personeel bestemd voor de bere den artillerie van de lichting 1938. De gewijzigde data betreffen alleen die van hen behoorende tot de 2e ploeg der lichting 1938 en wel de beredenen en de onberedenen daarvan. Men merke hierbij wel op, dat al het bo venstaande niet geldt voor de beredenen bestemd voor den dienst bij een treinaf- deeling en de beredenen en de onberede nen bestemd voor het korps rijdende ar tillerie. De data van opkomst onder de wapenen en vertrek met groot verlof zijn thans vastgesteld als volgt (voor de 2e ploeg dus): Beredenen: opkomst 4 October 1938, groot verlof 30 Sept. 1939, voor 6, 4, 8, 3, 7 R.V.A.; 2 R.V.A. ongewijzigd gebleven. Onberedenen: 6 R.V.A. opkomst 16 Jan. 1939, groot verlof 30 Juni 1939 (korpo raals en sqldaten) en 13 Jan. 1940 (onder- oficieren); 4 en 8 R.V.A opkomst 20 Febr. 1939, groot verlof 5 Aug. 1939 (korporaals en soldaten) en 17 Febr. 1940 (onderofficie ren); 3 en 7 R.VA. opkomst 20 Maart 1939, groot verlof 2 Sept. 1939 (korporaals en sol daten) en 16 Maart 1940 (onderofficieren); 4 en 8 R.V.A. opkomst 17 April 1939, groot verlof 30 September 1939 (korpo raals en soldaten) en 13 April 1940 (on derofficieren). 2 R.V.A., schoolmeetafdeeling hetzelfde gebleven voor beide ploegen; overigen voor dit regiment: eerste ploeg hetzelfde gebleven, tweede ploeg echter opkomst 2 Jan. 1939, groot verlof 16 Juni 1939 (kor poraals en soldaten) en 30 December 1939 onderofficieren WATERSPORT DE HISWA TENTOONSTELLING. Het eere-comité. Voor de Hiswa-watersporttentoonstelling welke van 25 Maart3 April in de Apollo hal te Amsterdam gehouden wordt, heeft zich een eerecomité gevormd, waarvan de heer E. Crone, voorzitter van de konink lijke verbonden Nederlandsche watersport verenigingen, het presidium heeft aan vaard. In de commissie hebben verder zit ting de heeren C. F. Antheunissen, voorzit ter van de Koninklijke Nederlandsche Mo torbootclub, H. P. J. Bloemers, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Toe ristenbond A.N.W.B., dr. C. J. Brijce, voor zitter van de Algemeene Nederlandsche Kampeervereniging, C. J. Hagedoorn, voor zitter van den Nederlandschen Kanobond, H. H. Niemeyer, voorzitter van den Noord Nederlandschen Watersport Bond, ir. Th. P. Tromp, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Zwem Bond en de voor zitter van de Nederlandsche Toeristen Kam peer Club. Vrijdag. Mij. voor Toonkunst. Buitenge woon concert Kleine Zaal, Stadsge hoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Zaterdag 26 Febr. a.s. tot en met V r ij d a g 4 Maart waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18. telf. 85, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274. Acadeinieüfetiws LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde, mevrouw J. W. van Waningde Heer, Rotterdam en de heer W. C. Alsemgeest, Delft; doctoraal examen Rechten: mevrouw J. P. RomeynDitmars, Hilversum; candidaatsexamen Rechten, de heeren: J. P. van Suchtelen, Bussum; J. F. Wijn hoven, Rotterdam; W. A. Soer, Hillegers- berg; J. H. M. Waterreus, Voorburg; artsexamen le gedeelte, de heeren M. O. C. Keulen, Delft en C. de Langen, Rotter dam; Be.vorderd: tot arts: mej. H, G. van den Berg, Sche- veningen. EERSTE KAMER. SOCIALE ZAKEN. Vergadering van heden. Voortgezet wordt de behandeling van het Hoofdstuk XI (Dep. van Sociale Zaken) der Rijks begrooting voor 1938. Mej. RIBBIUS PELLETIER (S. D.) wijst op de onvoldoende sociale zorg voor de meer dan 234.000 in huishoudelijke beroe pen werkende vrouwen. Zooals tot voor korten tijd ook de landarbeiders, is het huispersoneel de speciaal vergeten groep. Nooit heeft men zich verdiept in hun ar- beids- en rusttijden; ook in de sociale ver zekering is hun lot vergeten; de ziekte- en ongevallenwetten bemoeien zich niet met hen, behoudens eenige bepalingen voor in wonend personeel. Spr. zijn vele gevallen bekend, dat zieke meisjes eenvoudig aan hun lot worden overgelaten, onverzorgd. Het risico der ziekte moet worden afge nomen van de werkneemster. De moeilijk heid voor het gezin is, dat er een plaats vervangster moet komen en toch voor de zieke dienstbode betaald zou moeten wor den. Kan de last gelegd worden noch op werkneemster noch- op werkgeefster, dan bepleit spr. opname der dienstboden in de ziektewet, zooals b.v. in Engeland en Frankrijk. Bij ongevallen krijgt het dienstmeisje alleen schadevergoeding, als er aparte schuld schuilt bij de werkgeefster. Maar dit geeft weer tot allerlei moeilijkheden aan leiding, terwijl juist b.v. door de electrici- teit de kans op ongevallen in de huishou ding is toegenomen. De sociale voorzie ningen der dienstboden moeten worden verbeterd, dan zal er ook wel meer toeloop komen. De heer SIKKES (S. D.) bespreekt de werking van het werkloosheidssubsidiebe sluit. Waaraan ontleent de Minister de be voegdheid, de in Mei 1937 voorgeschreven limiteering t.a.v. de steunregeling te stel len? De heer BRUINEMAN (R.-K.) bespreekt de houding van het departement jegens de gemeentebesturen. De Minister wijst de beschuldiging als zou zijn departement de aanwezigheid van de gemeeentebesturen als een noodzakelijk kwaad beschouwen, in de memorie van antwoord af. Maar het gaat niet om de ambtenaren er is slechts hoffelijkheid bij hen doch om den geest. En dan blijkt dat de meening van het departement sterk overheerscht. Alle gemeenten die met werkverschaffing heb ben te maken moeten zich daarop instel len.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2