De R.K. Volksbond bestaat vijftig jaar SLANK of CORPULENT Broek. De Broekenspecialist, De toestand in het Verre Oosten BUITENLAND DONDERDAG 3 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Eenige grepen uit het verleden Naar aanleiding van het vijftig-jarig be staan van den R.K. Volksbond, op morgen, doet de „Tijd" in een artikel „eenige gre pen uit het verleden". Wij willen ons gaarne veroorloven, uit bedoeld interessant „Tijd"-artikel het vol gende over te nemen: „Aan den oorsprong van de arbeiders beweging staan slechts weinig arbeiders. Karl Marx, de vader van het socialisme, was een doctor in de wijsbegeerte. Bakunin, de anarchist, behoorde tot den hoogen Rus- sischen adel. Friedrich Engels werd gebo ren en opgevoed als zoon van een textiel fabrikant. Lenin was advocaat, Trotzki In genieur, Stalin priester-student. Tal van Europeesche leiders beoefenden beroepshal ve de journalistiek. In ons eigen land zagen wij een Troel stra, meester in de rechten, een Domela Nieuwenhuis, gewezen predikant, optreden. De protestantsche „Vaderlandsche Werk- mansvereeniging" werd in 1871 gesticht door den bankier E. H. Kol. Op de verga dering, waar tot oprichting van „Patrimo nium" wérd besloten, zaten vier werklie den en vijf „heeren" bijeen. Ariëns en Schaepman gaven den stoot tot de Katho lieke arbeidersbeweging in het Aartsbis dom. En ook de R.K. Volksbond, die in deze dagen zijn vijftig-jarig bestaan voert, kwam niet als een zuivere arbeidersvereni ging ten leven, doch met het doel: „den werkmansstand en de kleinere burgerij te beveiligen tegen de socialistische dwa lingen van dezen tijd". De man, die den R.K. Volksbond in het leven riep, Willem Pastoors, was ook geen arbeider. „Hij was een mijnheer" zeg gen thans nóg degenen, die hem kenden. Zijn grootvader was keizerlijk postmeester in Zundert. Zijn vader volgde hem als zoo danig op, doch werd door de ontwikkeling der spoorwegen gedwongen naar de stad te gaan, waar hij door bemiddeling van Alberdingk Thijm een post kreeg. Willem Passtoors zelf genoot overeenkomstig de eischen van dien tijd een Fransche opvoe ding in Mechelen en studeerde daarna in het pensionaat St. Louis te Oudenbosch om vervolgens de officiersloopbaan te beproe ven. Hij slaagde daarin niet en zette een sigarenzaak op. Hoewel hij dus nooit een arbeider was, droeg hij' toch den werk mansstand en den stand der kleine luiden een warm hart toe. Toen in het begin van 1888 het tienjarig pontificaat van Paus Leo XHI in Amster dam werd gevierd, vorderden de organisa toren een zoo hoogen toegangsprijs voor de feestelijkheden, dat de gewone man er niet aan kon denken, een plaatsje in het Paleis voor Volksvlijt te bemachtigen. Willem Passtoors vond in den wrevel, daar door gewekt, aanleiding om in de destijds bij het Centrum uitgegeven „Volkscou rant" onder den naam van „Mijnheer Jan sen" een artikel te lanceeren, waarin hij de oprichting van een onafhankelijke orga nisatie voor den werkmansstand en de kleine burgerij bepleitte. Degenen, die met deze gedachte instemden, werden uitge- nocdigd, daarvan kennis te geven aan een zekeren mijnheer van Luyden in de Lau rierstraat te Amsterdam, den schoonvader van Passtoors. De dertig of veertig men- schen, die aan deze uitnoodiging gevolg gaven, ontvingen allen een briefkaart, waarin zij werden verzocht zich op den 26sten Februari te vervoegen in het café „De Oude Graaf' aan de Kalverstraat „bo venzaal, aan het einde van de gang de trap op". Daér ontpopte zich „mijnheer Jansen" als Willem Passtoors en kwam de Volks bond tot stand. Bescherming van den werkmansstand te gen den kwaden, ongodsdienstigen en on- vaderlandschen geest van het socialisme, daarin lag de eerste bedoeling van den nieuwen bond. Tegenover de socialistische beginselen stelde de Bond 1. een uitgesproken gods dienstige verheffing van den werkmans- stan, 2. een sterke nationale gezindheid en 3. een hecht vertrouwen op Paus Leo Xm. Reeds uit het door Alberdingk Thijm ontworpen insigne: een rood-wit-blauw schild met een geel-witten band, spreekt deze doelstelling duidelijk. Hij wilde niets weten van afzondering der arbeiders. Hij trok, integendeel, de in- tellectueelen naar zich toe. Thijm heeft geestelijk zeer veel contact gehad met den stichter van den Bond, die hem reeds via zijn vader kende. De Bond zag in hem steeds een zijner geestelijke vaders. Pas stoors dankte hem aan zijn graf, één jaar na de stichting van den Volksbond, voor al wat hij voor den Bond deed. En uit de bewaard gebleven notulen der bestuursver gaderingen blijkt, dat in den kring van het Volksbondsbestuur het initiatief reeds tot het plaatsen van een gedenksteen in den gevel van Thijm's huis. Ook andere intellectueelen steunden den Bond met raad en daad. De toenmalige hoofdredacteur van de „Tijd", Mgr. Eygen- raam, die later het Bondslied: „Voor God en Kerk, Vorstin en Land" dichtte, nam leven dig aandeel in zijn stichting en werd als eerste adviseur van het Centraal Bestuur aangewezen. Velen, die heelemaal niet tot den werkenden of den kleinen burgerstand behoorden, traden in den beginne tot zijn gelederen toe. De oude heer Helmer bij voorbeeld, redacteur van de „Tijd", bleef steeds lid van den Volksbond. En thans nóg onderscheidt zich deze organisatie van haar zusterverenigingen in andere dio cesen, die alle „Werkliedenverenigingen" heeten, doordat zij onder haar leden nog verschillenden telt, die strikt genomen niet tot den arbeidersstand behooren. Overeenkomstig den geest van de meeste niet-socialistische werkliedenverenigingen van dien tijd, trachtte de R.K. Volksbond ook den stijl der hoogere standen over te nemen. Heldt sprak in die dagen voor zijn werklieden alsof hij een parlementair rede hield; in de redevoeringen van den heer Kater, den leider van „Patrimonium", klonk een echo van de rhetoriek der predikanten. Wanneer de Volksbond vergaderde, werd een plechtig ceremonieel in acht genomen. Wanneer het moment der opening was aan gebroken, verhieven allen zich van hun zetels. Plechtstatig schreden de ordecom missarissen van achter de zaal binnen, ver volgens de bestuursleden, dan de adviseur en eindelijk de voorzitter. Men sprak elkan der nooit anders aan dan met „Mijne Heeren". Dit alles markeerde zoo scherp mogelijk den afstand tot de „nur-proletarische", tot de klasse-instelling van het socialisme die alles wat aan de burgerlijke samenleving herinnerde wilde vernietigen. De Volks bond heeft den Katholieken arbeiders met de middelen van dien tijd uit de handen van de dwaling gehouden en bewaard voor Kerk en vaderland. Van het eerste oogenblik af juichte de kerkelijke overheid het streven van den R.K. Volksbond toe en ondersteunde zij hem. Reeds kort na de oprichting liet mgr. Bottemanne zijdelings naar de beginselen en de werkwijze van den nieuwen bond in- formeeren. Op een audiëntie, die bij wijze van bijzondere gunst op Zondagmorgen plaats had, omdat de arbeiders op geen an deren dag zich daartoe vrij konden maken, lichtte het bestuur den Bisschop van Haar lem in. „Nederland wacht op U", zei Mon seigneur en kort daarna lichtte hij den Paus zelf over het bestuur en het streven van den Volksbond in. voor elk figuur een passende Onze sorteering is geweldig groot HAARLEMMERSTR. 186. De snelle opmarsch der Japanners in de provincie Sjansi baart de Chineezen veel zorg vooral nu de verdedigingslinie Ling- sjen doorbroken is. Ook ten Westen van Taijoean bij de Gele rivier in de buurt van Kia hebben gevech ten plaats. De Chineezen vluchten de Gele rivier over, welke een scheiding maakt tusschen de provincies Sjensi enu Sjansi. Ook in Noord Honan hebben operaties plaats, Japansche colonnes rukken van daaruit op langs den spoorweg Tsetsjau Tsjangte. De Chineezen hadden tot heden, de Loenghai spoorweg kunnen beveiligen; sterke troepenmachten hebben de Japan sche opmarsch naar deze lijn kunnen stui ten. DE STRIJD IN DE LUCHT. Het grootste luchtgevecht sinds het uit breken der vijandelijkheden in China is gestreden te Nantsjang, de hoofdstad der provincie Kiangsi, op 25 Februari j.l., vol gens mededeeling van den woordvoerder der admiraliteit te Tokio, die zeide, dat achttien Japansche marinevliegtuigen in strijd gewikkeld raakten met vijftig Chi- neesche toestellen, waarvan 37 werden neergeschoten, terwijl de Japanneezen slechts twee toestellen verloren. Denzelf den dag deden ongeveer dertig Japansche marinevliegtuigen een aanval op het vlieg veld van Nantsjang en vernielden drie Chineesche machines. De woordvoerder was van meening, dat het luchtgevecht van Nantsjang het grootste ter wereld is ge weest naar het resultaat beschouwd. In Spanje, aldus de woordvoerder, zyn luchtgevechten gehouden, waaraan meer toestellen aan beide zijden deelnamen, maar waarvan het resultaat minder belang rijk was. Russische vliegers aan Chineesche zijde? De woordvoerder der admiraliteit heeft voorts verklaard, dat Japan met bezorgd heid kennis heeft genomen van het pers bericht, als zouden de Amerikaansche vlie ger Vincent Schmidt en Sovpet-Russische vliegers hebben deelgenomen aan een Chineeschen luchtaanval op Taihokoe (For mosa) op 23 Februari j.l. Op den ochtend van dien dag verschenen verscheidene Chi neesche toestellen boven het vliegveld van Taihokoe en lieten ongeveer tien bomimen vallen van zulk een hoogte, dat de machi nes nauwelijks zichtbaar waren. De bom-, men misten hun doel en troffen de plaats zelf, waarbij dertig slachtoffers onder de bewoners vielen. Een tweede aanval werd denzelfden dag gerioht op Koeto, 65 K.M. ten Zuid-Westen van Taihokoe. Hier vie len tien slachtoffers. De Japansche troe pen of militaire inrichtingen hebben geen schade ondervonden. De woordvoerder sprak de Chineesche bewering tegen, als zouden veertig Japansche vliegtuigen en petroleumtanks vernield zijn. DE STRIJD AAN DE GELE RIVIER. Aanzienlijke Chineesche versterkingen worden in allerijl naar de Gele Rivier in Honan en Sjansi gezonden om den Japan neezen te beletten, dat zij de rivier over trekken. De Japansche troepen zijn samen getrokken aan den Noordelijken oever te genover Kaifeng, de hoofdstad van Ho nan. Een afdeeling, die langs den Noor delijken oever naar het Westen oprukt, heeft Joea'ntsjoe bezet en trekt verder naar Joentsjen in Sjansi. Aan het Zuidelijke deelte van den spoor weg TientsinPoekau zijn de versterkte Japansche troepen er in geslaagd, de Hwai- rivier over te steken: zij rukken naar het Noorden op. Ten Noorden van Pagpoe wordt hevig gevochten: Chineesche troe pen onder bevel van den Mandsjoerijschen commandant Joeh-Su-Tsjoeng verdedigen zich daar met succes tegen de Japansche aanvallen. De Japansche troepen in Zuid-Sjansi zijn verder naar het Zuiden opgerukt. Gister avond is Mengtsjeng, 40 kilometer ten Zui den van Linfen, genomen. Naar de Japansche militaire autoritei ten beweren, is ongeveer de helft van het Chineesche leger in Zuid-Sjansi vernietigd. Het aantal gesneuvelde Chineezen wordt op meer dan 100.000 geschat. Door de snelle opmarsch der Japanners in Sjansi, welke reeds tot bij Pingjau ge:- komen zijn (zie de kaart) voelen zich de Chineezen in den rug bedreigd. De Loeng hai spoorweg zou nu weer ernstig gevaar loopen te worden bezet, ten minste wan neer de Chineesche luchtstrijdkrachten ac tief in de verdediging zullen ingrepen. Men acht daarom in Chineesche regeeringskrin- gen de toestand van Sjansi zeer critiek. De kaart geeft de situatie weer van deze provincie, men lette vooral op het spoor wegnet en de groote weg van Taijoean naar Toengkwan, waarlangs de meeste ope raties plaats vinden. DUITSCHLAND Ds. NIemöller opnieuw gearresteerd OM BETOOGING TE DAHLEM TE VERHINDEREN? Volgens een gisteravond in de St Anna-kerk te Dahlem gedane mededeeling is ds. Niemocller op nieuw in arrest gesteld en naar de gevangenis teruggebracht. Men verklaart, dat Niemocller opnieuw werd gearresteerd, nadat hij het gerechtsgebouw had ver laten. Nader wordt uit Berlijn gemeld, dat ds. Niemoeller na het verlaten van het ge rechtsgebouw door de Gestapo opnieuw ge arresteerd werd en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Men veronderstelt, dat deze maatregel werd genomen om te voor komen, dat te Dahlem, waar men met spanning wachtte op den terugkeer van den predikant, een betooging zou worden gehouden. Het gerucht ging, dat ds. Niemoeller te middernacht zou worden vrijgelaten. Het vonnis tegen ds. Niemoeller wordt ooor de Duitsche bladen gepubliceerd vol gens hét officieele communiqué, waarin niet vermeld wordt, dat de straf reeds on dergaan is door de preventieve hechtenis. In de voor het buitenland bestemde be richten is het vonnis overkort weergege ven. ANTI-SEMIETISME TE DRESDEN. Aan verscheidene huizen te Dresden wer den, blijkbaar met toestemming van de overheid, het opschrift „Hier wonen Joden" aangebracht. Deze maatregel heeft ten doel Saksen te zuiveren van Joodsche ele menten. ENGELAND De erkenning der Britsche regeering ITALIë REGEERT DE FACTO OVER ETHIOFIë. Een verklaring tijdens een proces. Tijdens het proces, dat de Negus een Brltsche maatschappij heeft aangedaan, ten einde een regeling te krijgen van de beta ling der gelden, welke de maatschappij hem schuldig zou zijn, in verband met 'n over eenkomst over een draadlooze verbinding tusschen Engeland en Ethiopië, verklaarde één der advocaten, dat hij het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft gevraagd, uiteen te zetten of de Britsche regeering erkende, dat de Italiaansohe re geering „de facto" de regeering van Ethio pië was en of zij erkende, dat Italië in wer kelijkheid geheel Ethiopië beheerschte. De advocaat verklaarde verder, dat het Foreign Office hierop heeft geantwoord, dat: „de Britsche regeering de Itali- aansche regeering erkende als re geering „de facto" over dat deel van Ethiopië, dat zij bezet houdt Aangezien op het oogenblik Italië practisch geheel Ethiopië be- heerscht, erkende de Britsche re geering, dat Italië de facto de re geering uitoefent in Ethiopië". De som, welke de Negus eischt, bedraagt 20.613 pond sterling. De Britsche maat schappij heeft erkend deze som schuldig te zijn, doch zij deed opmerken, dat ook de Italiaansche regeering er aanspraak op maakt en zij is niet voornemens aan twee personen het bedrag uit te betalen. De rechter 'heeft nog geen beslissing ge nomen. Gisteravond heeft de Negus een bezoek gebracht aan het Foreign Office, waar hij werd ontvangen door lord Halifax. KAPSTER GEARRESTEERD ALS VERDACHT VAN SPIONNAGE. Een vrouw, waarvan gezegd wordt, dat zij te Dundee een kapsalon bestuurt, is ge arresteerd. Zij wordt er van beschuldigd, geheimen, betrekking hebbende op de landverdediging, te hébben uitgeleverd. Het verluidt, dat de politie in den winkel een aantal documenten heeft in beslag ge- romen. OOSTENRIJK De positie der nationaal- socialisten HAKENKRUIS EN HITLER TOEGESTAAN. Samenwerking in het Vaderlandsche Front. De minister van binnenlandsche zaken Seyss Inquart heeft gisterochtend te Graz de leiders der nationaal-socialistische bewe ging van Stiermarken ontvangen. Voor het hotel, waar de minister zijn intrek had ge nomen, had zich een groote menigte ver zameld, die den minister hartelijk toe juichte. Ter eere van het bezoek van Seys Inquart is de stad Graz met vlaggen versierd. De vlaggen met een kakenkruis zijn ech ter ingehaald op bevel van de autoriteiten. Het blijft rustig in de stad. Er is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de minister Dins dagavond en Woensdagochtend besprekin gen gevoerd heeft met de vertegenwoor digers van het volkspolitieke referaat en de leiders van de nationaal-socialisten. In deze besprekingen werd de in de toe komst te volgen weg duidelijk en helder uiteengezet. Bepaald werd, dat het dragen van het hakenkruis en het groeten met „Heil Hitler" in het particuliere leven ieder is toegestaan. Dr. Jury, heeft Woensdagavond een ra diorede gehouden tot de Oostenrijksche na tionaal-socialisten, waarin hij o.a. zeide, dat, wanneer hij als nationaal-socialist voor de Oostenrijksche radio spréékt, dit een tee- ken is van den Duitsche vrede van Berch- tesgaden. De Oostenrijksche nationaal-socia listen kunnen thans vrij meewerken in Oos tenrijk. Zij zullen dit doen in het Vader landsche Front. Spr. spoorde zijn hoorders aan tot discipline en herinnerde aan de dooden van het nationaal-socialisme. Vandaag komt de landdag van Tirol bij een om te betoogen ten gunste van de on afhankelijkheid van Oostenrijk. FRANKRIJK HET STATUUT VAN DEN ARBEID. Het wetsontwerp door de Kamer aangenomen. De Fransche Kamer heeft het wetsont werp tot regeling van den arbeid in een nieuwe lezing met 408 tegen 190 stemmen in zijn geheel aangenomen, zooals het werd voorgelegd door de commissie voor arbeid. Op één punt werd evenwel niet het door de commissie voorgesteld ontwerp aangeno men, doch werd op voorstel van een lid der minderheid de door den Senaat voorgestel de tekst aangenomen. Het wetsontwerp moet nog weer in de Senaat worden behandeld. ITALIË Nationale rouwdag om d'Annunzio HEDEN BEGRAFENIS. Mussolini bij de lijkbaar. Het geheele openbare leven in Italië staat in het teeken van rouw over den dood van d'Annunzio. De vergadering van de Kamer werd door president Ciano verdaagd tot Vrijdag. In Rome en ook elders hangen, behalve van de openbare gebouwen, ook van de huizen van particulieren de vlaggen half stok. De geheele pers verheerlijkt den over leden dichter en zijn werk als wegberei ders van het fascisme. De „Giornale d'Italia" doet uitkomen, dat d'Annunzio de Italianen heeft opgewekt weer aandacht te schenken aan de Middel- landsche Zee en zich weer de hegomonie in deze zeé te verwerven. d'Annunzio heeft gevoeld, aldus het blad, dat het lot van Italië ligt in het Oostelijk deel der Mid- dellandsche Zee, in Afrika en op de we reldzeeën. Zoo ziet biet Italiaansche volk in hem den zanger der imperiale grootheid van Italië. Heden, de dag der begrafenis, is tot na- tionalen treurdag verklaard. De begrafenis van d'Annunzio geschiedt op staatskosten. Gistermiddag is de Duce te Gardone aan gekomen in gezelschap van minister Ciano, minister Alfieri, Starace en andere auto riteiten. Na de familieleden van d'Annun zio begroet te hebben, begaf zich de Duce naar de kamer, waar het stoffelijk over schot zich bevond. Hier bleef hij eenigen tijd met gebogen hoofd staan. Nadat de Duce vertrokken was, trok de bevolking uit de omgeving van Gardone langs het stoffelijk overschot van Gabriele d'Annunzio om hem de laatste eer te be wijzen. Hedenmorgen om half negen werd het stoffelijk overschot in de kist gelegd. Op de affuit van een kanon werd het naar de kerk van San Nicolas gebracht, waar de kerkelijke plechtigheden werden gehouden. Vervolgens werd het naar het schip „Puglia" gebracht, waar het den middag en den nacht zal blijven. PALESTINA DE ONRUST IN HET H. LAND. Aanval op patrouille bij Hebron. Eenige honderden gewapende opstande lingen hebben bij verrassing een aanval gedaan op een patrouille bereden politie, welke in de buurt van Hebron dienst deed. Met vliegtuigen werden de opstandelingen op de vlucht gedreven. Een Arabische be ambte werd ernstig gewond. Ten Zuiden van Haifa werd een bom en. een aantal balken op de rails ontdekt. De nieuwe hooge commissaris voor Palestina, Macmichael, moet vandaag langs dezen weg reizen. Er zijn nu speciale maatregelen ge nomen. Bij een schietpartij, die zich vannacht midden in de stad Haifa heeft afgespeeld, zijn vier personen gewond. Een Arabische korporaal en een Joodsche politieagent lie pen door een bazar, toen zij door verschei dene individuen werden aangevallen, die ongeveer vijftien schoten op hen losten, waardoor zij ernstig gewond werden. Twee Arabieren, die zich in de nabijheid bevon den, werden eveneens getroffen. Op den weg van Toelkarem naar Nabloes, nabij het dorpje Deirsjara, heeft een bende rebellen een aanval gedaan om een mili tair convooi. Na een gevecht van twee uur dreven de militairen de aanvallers op de vlucht. DE STRIJD IN SJANSI EN NOORD HONAN

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6