STADS NIEUWS DONDERDAG 3 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HAAGSCHE RECHTBANK EEN AARTSOPLICHTER KLOPTE EENIGE INWONERS VAN BODEGRAVEN GELD UIT HUN ZAK Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt In Augustus 1937 was bij den bakker H. B. te Bodegraven gekomen de 42- jarige koopman J. K. uit Hilversum, met een heel verhaal. De zaak had zich als volgt afgespeeld. B. had stukken van de Nededlandsche Beleggings Unie, die niet veel waarde meer hadden. Het was dus voor hem een heele uitkomst toen J. K. bij hem gekomen was met het bericht, dat de Staat der Nederlanden zich het lot had aangetrokken van de houders van stukken der Ned. Beleggings Unie. En hij (verdachte) was de gerant van den Staat der Nederlanden om de gelden der Beleggings Unie op de een of andere manier aan de houders van stukken terug te geven. En toen was de aap uit den mouw gekomen. Want de houders van stukken van de Beleggings Unie zouden tegen een klein bedrag er andere waarde volle stukken voor terug krijgen van den Staat der Nederlanden. Maar dan moesten ze vlug beslissen. Verdachte was toen weggegaan. De bak ker echter had toch wel eenigszins arg waan gekregen en had inlichtingen ge vraagd bij de Rotterdamsche Bank. Deze inlichtingen waren echter niet gegeven, maar dat wist de bakker nog niet toen ver dachte voor de tweede maal bij hem te rug was gekomen. Verdachte had toen een ultimatum ge- stelt „van gauw beslissen of anders bren gen je stukken niets meer op". Er waren toen papieren en documenten op tafel ge komen en toen de bakker, die slecht van gezicht is, het woordje Staat der Neder landen zag staan, dacht hij dat alles in or de was. Hij had toen een blauw papiertje moeten teekenen, waarop hij zich verbond om 50 op voorschot te betalen voor een aan tal effecten en stukken, zooals de bakker dacht: Hollandsche, maar in werkelijkheid Belgische stukken en wel eenige stukken 2,5 pet. premie aandeeleen van de ge meente Antwerpen dato 1837; verder vier 4 pet. Belgische staat premieaaandeelen 1921 van frs 200 en twee 4 pet. Belgische staat premie aandeelen 1922 fr. 200. Hij had zich verbonden, maar dat wist hij niet, om daarvoor te betalen een bedrag dat eenige honderden guldens beliep. Eerst moest er dadelijk 50 gestort war den en dan zou de nieuwe cliënt de stuk ken binnenkort krijgen. Er zat echter nog iets anders aan vast en dat was, dat B. maandelijks nog 10 moest betalen, maar dat was voor hem verzwegen. Het verhoor van H. B. leverde nogal moeilijkheden op, omdat hij niets begreep. Zoo vertelde hij o.a.: „Ik kon haast niets zien, want ik had mijn bril niet op, maar ik dacht, dat het goed was toen ik zag staan „Staats-aandeel". Ik wist niet beter of ik zou mijn geld uit de Beleg gings Unie via den Nederlandschen Staat terug krijgen". Bij het tweede bezoek van dien meneer heeft hij gezegd: „Je moet gauw beslissen anders gaat de zaak niet door". Ik vroeg hem toen, hoe het kwam, dat de Nederlandsche Staat, Belgische effec ten gaf aan Hollandsche beleggers van de Beleggings Unie". „Die meneer antwoordde toen, dat er meer menschen van de Beleggings Unie in België wonen dan in Nederland en dat de Nederlandsche Staat geen tweeërlei pa pieren geeft". „Ik heb toen maar gauw geteekend, om dat ik baug was dan niets te krijgen" De tweede getuige, de 36-jarige bakker H. V. uit Bodegraven en schoonzoon van den verdachte was bij het tweede bezoek aanwezig geweest en hij legde een gelijk luidende verklaring af als zijn schoonva der, waarvan het slot was, dat ook hij het papier geteekend had en zich verbon den om dadelijk een geldsom te storten. Nadat de vrouw van H. V. ook nog als getuige was gehoord, die niets nieuws meer naar voren kon brengen, nam de of ficier van Justitie, jhr. mr, v. Asch van Wijck het woord. Spr. begon met te vertel len, dat het er slecht in de wereld uit zou zien als alle menschen zoo goedgeloovig waren als de nu gehoorde getuigen. Het is maar goed, dat daar aan de andere zij de tegenover staat de gevangenis. De of ficier noemde het een daverende oplich ting en een samenweefsel van verzinsels. Het is heel erg, dat verdachte zich bij zulke menschen als de gehoorde getuigen, voordoet als afgezant van den Nederland schen Staat. En dan het verhaal, dat de menschen hun verloren geld van de Be leggings Unie van den Nederlandschen Staat tereg zouden krijgen, terwijl hij wist, dat het allemaal bedrog was! Dat alles was slechts, opdat hij eenige Belgische stukken zou kunnen verkoopen. Een ge woon commissionair krijgt ten hoogste drie achtste procent van zijn transacties, maar dat was verdachte niet genoeg, want ben berekende bovendien een percentage, dat de officier niet eens wilde noemen. Alles bijéén genomen komt spr. tot de conclusie, dat verdachte een flinke gevan- genistraf ruimschoots verdiend heeft. Spr. wil deze straf gesteld zien op een jaar en zes maanden en bij vonnis- wijzing de onmiddellijke gevangenneming van den verdachte. De verdediger hield een uitvoerig plei dooi, dat hierop neer kwam: ontslag van rechtsvervolging, nietigverklaring van de dagvaarding, subs, clementie. De doodelijke aanrijding te Sassenheim. W. de G. 29 jaar te Wassenaar, had zich hedenmorgen te verantwoorden we gens het veroorzaken van dood door schuld. Op 28 December van het afgeloopen jaar des 's morgens om ongeveer kwart voor acht kwam op het rijwielpad aangereden J Waasdorp uit Sassenheim. Even voorbij den overweg te Sassenheim moest Waas dorp oversteken naar de overzijde. Hij stapte af en plaatste zich met zijn rijwiel aan de hand op den wegberm, die daar ter plaatse langs den weg loopt. Daar was toen aangekomen de met stee- nen beladen auto, bestuurd door W. de G. uit Wassenaar. Juist bij Klinkenberg in de richting Leiden was de G. vlak langs den wegberm gaan rijden,. Maar aangezien de laadbak 12 c.M. buiten de cabine steekt en aan dien laadbak weer uitstekende haken zijn bevestigd was Waasdorp door een der haken gegrepen en dusdanig gewond, dat hij kort daarop is overleden. Verdachte ontkende W. te hebben aangereden, maar gaf de schuld aan het slachtoffer, die niet behoorlijk uitgekeken had alvorens hij wil de oversteken. Dat hij zoo dicht langs den berm van den Rijksstraatweg heeft gereden weet ver dachte aan het inhalen en tegenliggend verkeer. Deze verklaring wordt weer gedeelte lijk ontzenuwd door een groot aantal ge tuigen. Allereerst werd gehoord de inspecteur van politie te Sassenheim G., die eenige maten en cijfers gaf wat de laadbak be treft. Over het ongeluk zelf wist de in specteur niets te verklaren, omdat hij pas na het ongeval was gekomen. De meest verzwarende verklaring was van den 61- jarigen landarbeider N. v. d. Ploeg uit Sassenheim, die verklaarde, dat hij dui delijk gezien heeft, dat W. eenige secon den voor de aanrijding stil stond op den wegberm met zijn rijwiel achter zich. Deze getuige achtte het onmogelijk, dat in dit korte tijdsverloop het slachtoffer zich in beweging had kunnen zetten, daarin nog belemmerd door de achter zich staande fiets. Nog meerdere getuigen werden gehoord o.a. A. Bontje, bloemkweeker te Sassen heim,, Th. van V. steenkolenhandelaar eveneens uit Sassenheim en verder de be stuurder en een mede-inzittende van een andere auto, resp. H. van H. zonder be roep en W. van V. bloemistknecht beiden te Lisse. Al deze getuigenverklaringen vormden voor den Officier van Justitie de keten van bewijzen. Spr. noemde het rijden van verdachte zoo vlak langs den berm alwaar hij, zoo als hij zelf zegt, den wielrijder heeft zien staan, hoogst roekeloos. Waarom dan niet iets naar links uitgehaald? Spr. kan zelfs geen termen vinden om een geldboete op te leggen, daarvoor is het feit te ernstig. De eisch was ten slotte drie weken hechtenis. De verdedigster, mevrouw Rupper Bosch vroeg een geldboete of een voor waardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. Rijwieldiefstal te Nieuwveen. Wegens diefstal subs, medeplichtigheid aan diefstal moest terecht staan de L e i d- s c h e chauffeur J. M. Als eerste getuige werd gehoord de druk- ker-zetter J. L. te Leiden. Deze ver klaarde, dat hij met zekeren v. d. Lubbe had afgesproken om op 1 September er met een autp op uit zouden gaan. M. zou hen ryden. Allereerst was men naar Nieuwveen gegaan alwaar J. L. uit was gestapt en een fiets had weggenomen van voor de R.-K. kerk aldaar. De fiets was in de auto geladen en men was verder ge gaan. Even later was men echtei aange houden en was alles uitgekomen. Verdachte M. had gevraagd om de fietstasch die op het rijwiel aanwezig was geweest. De tweede getuige L. v. d. Lubbe ver klaarde niets gezien te hebben maar na op het gevaar van meineed g vezen te zijn kwam hij op zijn verklaring terug en vertelde, dat hij gezien had dat L. met de fiets aan kwam. De scholierster F. T. S. uit Nieuwveen verklaarde, dat haar rijwiel, dat zij v. d. R. K. kerk gezet had, even later verdwenen was. Nader ondervraagd vertelde verdachte, dat hij wel vermoedde dat het van dief stal afkomstig ws w&ar de beide ande ren mee aan kwamen. Verdachte verklaar de verder dat hij opdracht gekregen had om een eind verder te wachten alwaar de anderen toen op den gestolen fiets aan kwamen. De officier van justitie mr. Cohen Tervaert, wilde het eerste ten laste geleg de diefstal wel laten- valleh, maar dan blijft over medeplichtigheid aan diefstal. Dat bewezen achterd eischte spr. een ge vangenisstraf voor den tijd van zes maan den. De uitspraak werd daarna bepaald op over 14 dagen. Diefstal van een rijwiel en een rijwiel belastingmerk. Daarna moest in het verdachtebankje plaats nemen de Leidsche timmerman L. v. d. L. Allereerst kwam J. L. verkla ren, dat hij gezien had, dat verdaente een belastingmerk van een rijwiel haalde. De tweede getuige J. Kwakkelbos, met selaar te Nieuwveen, verklaarde, dat hij op 1 September des 's morgens om acht uur gezien had, dat zoowel J. L. als L. v. d. L. te zamen uit de auto gekomen waren en naar de kerk geloopen waren. Van het weg nemen van een belastingmerk had hij niets gezien. Ook de volgende getuige L. van Vliet, smid te Nieuwveen had twee perso nen uit de auto zien komen, hetgeen v. d. L. nog steeds betwistte. Hij was niet uit de auto geweest volgens zijn zeggen. De getuigen waren echter zeer pertinent in hun verklaringen. Nadat nogmaals het meisje als getuige gehoord was werd als laatste in de reeks getuigen gehoord de onderwij zer Th. S. H. uit Nieuwveen, degene die het belastingmerk kwijt was geraakt. Wie het echter gestolen had wist deze getuige niet. Verdachte bleef ontk'ennen, maar wist geen verklaring te geven wat hij 's mor gens om acht uur te Nieuwveen moest doen. Alleen voerde hij aan dat hij allijd meereed met J. M. Ook dezen ochtend was dat het geval geweest. De Officier vond verdachte schuldig, HEILIG UUR. Hedenavond van half negen tot half tien zal in de kerk van den H. Leonardus a Por- tu Mauritio aan den Haagweg de oefening van het Heilig uur worden gehouden. LEZING OVER VRIJMETSELARIJ VERHINDERD. In een der zalen van Hotel „Den Burcht" zou gisteravond door het Comité tot be studeering van „Joodsche Vraagstukken" een lezing worden gehouden over: „De geheime ritus en het wezen der Vrijmet selarij, haar staatsgevaarlijk karakter en haar verhouding tot het Jodendom." Spreker op deze bijeenkomst, hoewel zulks niet was aangekondigd, zou zijn de heer J. Nijsse uit Rotterdam. De vergadering is echter op last van de Leidsche politie niet doorgegaan. Het motief daartoe was een vergadering, welke Dinsdagavond in Den Haag over hetzelfde onderwerp en met denzelfden spreker is gehouden en naar aanleiding waarvan bij den Officier van Justitie al daar verschillende klachten zijn inge diend. De heer Nijsse had namelijk in zijn rede zeer antisemietische uitlatingen gedaan. Toen de commissaris van politie alhier hiervan op de hoogte was gebracht, heeft hij gistermogen ingevraagd van hetgeen gisteravond gesproken zou worden. Hieraan werd voldaan en nadat de com missaris van politie inzage genomen had trad hij in overleg met den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Sommi ge zinsneden in de rede waren voor het gemeentebestuur aanleiding om deze (ge meentelijke) zaal voor deze vergadering te weigeren. Het comité kreeg in den loop van den dag van deze weigering bericht en tracht te toen de vergadering in „De Harmonie" te beleggen. De heer Nijsse vervoegde rich even voor acht uur bjj den commissaris van politie, die hem mededeelde, dat hij de getypte rede zou behouden als bewijs materiaal voor het onderzoek van de aan klachten in Den Haag. Het gevolg hiervan was, dat de heer Nijsse. die blijkbaar geen copie van zijn rede bij zich had, deze rede niet kon uit spreken, waardoor ook de vergadering in „De Harmonie" niet doorging. trots het feit, dat alleen J. L. gezien had dat verdachte het rijwiel-belastingmerk had weggenomen. Een behoorlijke verkla ring voor zijn verblijf in Nieuwveen kan hij volgens spr. niet geven. In zijn nadeel pleit bovendien het in ge zelschap zijn van de beruchte fietsendief J. L. Alles bijeen genomen kon de Officier niet anders zien dan het schuldig van de verdachte, reden om een gevangenisstraf te eischen voor den tijd van zes maanden. Verdachte hield zijn onschuld vol. De rechtbank zal een en ander nog eens over wegen en over 14 dagen vonnis wijzen. De doodelijke aanrijding te Oegstgeest. J. H. van W., schilder te Zoeterwou- d e had zich hedenmorgen te verantwoor den wegens het veroorzaken van dood door schuld. Des avonds om kwart voor acht van den 13den Januari liep Mej. Dirkje v. d. Bent uit R ij n s b u r g met haar echtgenoot op den Rijnsburgerweg te Oegstgeest tus- schen Rijnsburg en Oegstgeest. Beide lie pen rechts van den weg. Maar aangezien het hard regende en slecht weer was had den beiden een parapmie opgestoken. Nabfj de woning van Van Klaveren was de man aangereden door een achteropko mende motor, bestuurd door den verdach te, en op slag gedood. Er is daar ter plaatse geen voetpad, zoo dat beide wandelaars op het weggedeelte moesten loopen. Nog hoogst ontdaan legde de wed. v. d. Bent haar getuigenis af. In tegenstelling met hetgeen verdachte aanvoerde, alsdat er een tegenligger was geweest met verblinde verlichting, vertel de getuige dat er wel een tegenligger was, maar dat er van verblindende verlichting geen sprake was. Verdachte vertelde gereden te hebben met een bril op, die door de regen beslagen was, zoodat er een slecht uitzicht voor hem was. Verder had verdachte de beide voetgangers niet gezien. Nadat nog als getuige was gehoord mej. Ch. Sluijer, dienstbode, die daar per rij wiel had gereden, nam de Officier het woord. Spreker heeft de indruk gekregen, dat verdachte veel voorzichtiger had moeten rijden, gezien hij wist dat er geen voetpad was en dat het bijzonder slecht weer was. Buitengewoon roekeloos noemde spr. dan, dat maar doorjakkeren van verdachte, en eischte een geldboete van 75.subs. 25 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Uitspraak. De Haagsche Rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen H. S. M. B., koopman te Leiden, die 5 December een ernstige aanrijding had veroorzaakt op den Rijksstraatweg te Wassenaar alwaar hij een bakfiets had aangereden bestuurd door den snijbloemenkweeker Alkemade uit Wassenaar. De bestuurder van de bakfiets was dusdanig verwond aan het been, dat hij nog steeds niet in staat is zijn beroepsbezigheden uit te oefenen. De Officier van Justitie had een geld boete geëischt van f 200 subs. 40 dagen. De rechtbank uitspraak doende, veroor deelde verdachte hedenmorgen tot een geldboete van 100 subs. 20 dagen. De commisaris van politie deelde ons nog mede, dat hij de vergadering, ook in geval hij de rede niet had kunnen vast houden, zou hebben verhinderd, althans tijdens het uitspreken van de rede zou hebben ingegrepen, omdat de inhoud daar van z.i. zoodanig kwetsend voor bepaalde bevolkingsgroepen is, dat men dit zoo niet had kunnen laten passeéren. Er bestond voor de bijeenkomst overi gens slechts geringe belangstelling. Allen konden onverrichter zake huiswaarts kee- ren. DE SOIRéE TOT STEUN BIJ DEN HEROPBOUW DER CHINEESCHE UNIVERSITEITEN. Zooals wij reeds gemeld hebben, is de weldadigheids-soirée tot steun bij den her opbouw der verwoeste Chineesche Univer siteiten, welke moest worden uitgesteld, nu vastgesteld op Maandag 7 Maart. Op dezen avond, waarop vooral vele ge gradueerden en personen uit academische kringen worden verwacht, zal van 9 uur tot half elf een concertprogramma ten ge- hoore worden gebracht, dat uitgevoerd zal worden door het Leidsche A Capella-koor onder leiding van den heer W. Mizee en door het fluit-hobo-duo PrinsStotijn. VEREENIGING „OUD LEIDEN" Jaarlijksche vergadering en blik in Oud-Leiden De Vereeniging „Oud Leiden" heeft gis teravond haar jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden onder leiding van den voorzitter, prof. mr. H. A, Idema. In zijn jaarverslag constateerde de se cretaris, de heer A. Bicker Caarten, dat 1937 een voorspoedig jaar is geweest, waarin de belangstelling voor het streven der vereeniging groeide, waarin van vele zijden instemming en steun werden onder vonden, en waarin het ledental steeg van 303 tot 408. Het aftreden van den voorzit ter, prof. Knappert, werd gememoreerd en zijn verdiensten voor „Oud Leiden" wer den in het jaarverslag uitvoerig beschre ven. Werkzaamheden in de stad. De regentenkamer van het Brouckhoven- hof, als bestuurskamer der vereeniging ter beschikking gesteld, bleek in een groo- te behoefte te voorzien, niet alleen als vergaderzaal maar ook ter berging van de bezittingen: boekerij, prenten, foto's, etc. Het herstel van het poortje aan den Stil len Rijn 1415 werd voltooid. Helaas is het zoo hoog noodige herstel van den molen De Valk nog niet verzekerd De indertijd door het gemeentebestuur toegezegde bijdrage van 1000 blijft daar voor bestemd. Een door „Oud Leiden" in het leven ge roepen actie heeft geleid tot de vorming van een commissie voor de restauratie van bet Gravensteen. Gememoreerd wordt voorts het aandeel van „Oud Leiden" bij het ontwerpen van een plaatselijke monumentenverordening. De vereeniging heeft verder er bij het ge meentebestuur op aangedrongen, een ver ordening in het leven te roepen tegen ont sierende reclame. Het 29ste deel van het „Leidsch Jaarboekje" zag het licht. Werkzaamheden in de omgeving. Over de werkzaamheden in de omgeving van Leiden vermeldt het jaarverslag: Het houtzaagmolentje van den dorpstim merman te Hazerswoud e-D o r p werd met medewerking van enkele andere in stellingen geheel hersteld. Met vreugde maakte de secretaris gewag van de maat regelen tegen verdere vernieling van „De Boeckhcrst" onder Noord wij kerhout. Bij de verbreeding van den provincialen weg van Voorschoten naar Veur zal het fraaie inrijhek aan de laan naar Ter Horst, zoowel als de oude hekkepalen van Rozenburg zooveel mogelijk met het zelfde materiaal worden herbouwd. De secretaris memoreerde verder de actie van „Oud Leiden" tegen het uitbreidingsplan van Warmond, waardoor het natuur schoon van het merengebied en van de om geving van het „Huys te Warmont" ern stig wordt bedreigd. Het jaarverslag be sluit met een uitvoerig overzicht der ge houden lezingen en excursies, en een dringend beroep op de leden om ook in het komende jaar den zoo noodigen steun aan de Vereeniging niet te onthouden en zoo veel mogelijk krachtig mede te werken aan het bevorderen van het mooie doel der Vereeniging: In Leiden en omgeving voor het nageslacht in stand te houden al het schoone, dat het voorgeslacht ons na liet. De rekening van den penningmeester, den heer E. W. Wichers Rollandet, sloot in- inkomsten en uitgaven op een bedrag van 1381.25. Er is een batig saldo in kas van 30.45. Na rapport van de kascommissie, be staande uit mej. Le Poole en mr. Sormani, werd de penningm. gedéchargeerd. In de plaats van mr. Verburgt, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen tot bestuurslid ir. Hugo A, van Oerle. Een plaatjes-praatje door den heer Eskens. Na afhandeling dezer agendapunten heeft de heer A. P. A. Eskens, een „praatje bij plaatje" gehouden over verschillende oude stadsgezichten. Vertoond werd een serie lichtbeelden van oude Leidsche photo's, welke serie door de Ned. Rotogravure-Mij aan „Oud Leiden" is geschonken. Het waren meeren- deels stadsgezichten van ruim een halve eeuw geleden. Het aspect van de stad is in dit tijdsbe stek op vele plaatsen grondig veranderd, Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Franziska Judith, d. van G. Mora wek en E. J. Kindermann Johan nes Jacobus, z. van J. Redelaar en H. v. Ommen Cornells Adrianus, z. van C. de Waard en A. Hordijk Gerrit Hein Dirk, z. van C. Schellingerhout en A. Voorsluis Ankje, d. van G. Burgij en J. Koope Martina Susanna Maria, d. van J. H. Juf fermans en M. v. Polanen Alida Wille- mina, d. van M. v. d. Heul en K. Oudwa ter Simon Leonardus, z. van C. L. Bel- lekom en A. -M. Brandenburg. Gehuwd: A, Bregman jm. en A. S. Burgerjon jd. J. A. Lambooy jm. en J. v. Duuren jd. H. Lasschuyt jm. en W. Onderwater jd. L. Oudwater wedn. en A. C. J. v. d. Berg wede. W. Pijnakker jm. en S. S. Kok jd. W. Stavleu jm. en G. v. Kampen jd. J. H. Weeda jm.' en A. Koets jd. Overleden: H. C. v. Meurs m. 76 j. A. Griekspoor-Amperse vr. 60 j. en meestentijds niet in haar nadeel. Over het verdwijnen van den Rijnsburger weg in haar oude gedaante met een tol! over het afbranden van „Zomer- zorg", het dempen van het slootje langs den Stationsweg en het afbreken-van de buitensocieteit „Amicitia" behoeven wy niet rouwig te zijn. Evenmin zal iemand treuren over het transformeeren van de Paardensteeg en ernstige bezwaren heb ben tegen de demping van het Kort-Rapen- burg, de doorbaak aan de Zijdgracht, het dampen van de Korte Lange gr acht etc. Te betreuren blijft in zeker Öpzicht de beperking in de gelegenheid vcor bitter- kransjes, want zoowel „Concordia" op de Hoogewoerd, als „De Vriendschap" op de Langebrug (bijgenaamd „Vrouwenver- driet") hebben het loodje gelegd. En zeker is het jammer, dat het H. Geest-hofje op de Breestraat plaats moest maken voor „Minerva" (de gevel is in Delft bewaard, doch verkeert in slechten staat), dat het sierlijke, luchtige koionr nade-torentje van de Hartebrugskerk werd vervangen door een meer massieven klok- kendrager, dat de statige facade van „De Turk" werd ontsierd door een uitgebouwde „broeikas" en dat enkele oude geveltjes onder de hamer terecht kwamen. De stad is in de laatste halve eeuw der mate veranderd, dat iedere photo opnieuw een zoekplaatje was. De heer Eskens gaf bij al deze en nog andere illustraties een korte historische toelichting, welke de volle belangstelling had. Prof. Idema heeft aan het einde den heer Eskens in waardeerende woorden dank ge bracht voor het oproepen van al deze oude herinneringen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 764. Naamlooze Ven nootschap Vereenigde Bloembollenculturen v/h Gebroeders de Graaff S. A. van Ko- r.enburg Co., Noordwijk, Schiestraat 18. De statuten zijn gewijzigd. 1108. Jan van Kan, Noordwijk aan Zee, Oude Zeeweg 420. Smederij, bazar en autogarage. Overl. E.: J. van Kan, dd. 29 Dec. 1937. Vanaf 1 April a.s. worden de wacht meesters Krabbendam, de Kloe en van Well van het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier gedetacheerd bij de luchtdoel-artil lerie te Utrecht, om na afloop daarvan bij één der regimenten luchtdoel artillerie in Utrecht of Amsterdam in het belang van een dienst te worden overgeplaatst. Laatste berictiten HET JAARLIJKSCH ONDERZOEK VAN DIENSTPLICHTIGEN. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in de tweede helft van Mei a.s. en in Juni het jaarlijksch onderzoek plaats heb ben van de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1926 en 1929. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 Maart. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool 6.307.10, savoyekool 2.30—3.80, groevnekool 3.40—4.10, boe renkool 68, rapen 1.401.70, prei 5.50—8.00, kroten 1.20—4.20, kroten, gekookt 38, uien 11.8014.peen 2.905.90, spruiten 212, andijvie 17 21, sla 1832e witloof 315, spina zie 2030, per 100 stuks: salade 3.30 5.10, knolselderie 1.003.20, per 100 bos: pieterselie 2.603.60, selderie 3090 cent rabarber 411, raapstelen 1.501.70. GOUDA, 3 Maart. Vee. Aangevoerd in totaal 1668 stuks, waarvan: 30 slachtvar- kens: vette 28—29 cent per pond levend met 2 pet. korfing; 555 magere varkens 3050, 642 biggen 1622, Geldersche biggen 2225, 3 runderen 1.802.25, 431 nuchtere kalveren 47, 1 schaap, 6 bokken of geiten 26. Handel redelijk. Kaas. 81 partijen prijzen le kwal. met rijksmerk 25.00—26.50, 2e kwal. 23.50 24.50, Handel matig. Boter. Aanvoer 230 ponden. Goeboter 7580 cent en weiboter 7075 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer lb5.500 stuks. Prijzen: kippeneieren 2 503.00 en eendeneieren 3.003.25 per 100 stuks. Handel willig. 's-HERTOGENBOSCH, 1 Maart. Boter. Aanvoer 13.100 K.G. Hoogste prijs fl.50, laagste prijs f 1.45, middel prijs f 1.48 per K.G. VOORSCHOTEN 2 Maart. Eierenveiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 3.404.50, eendeneieren 3.70 per 100 stuks, konijnen 0.802.00 per stuk.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3