POSTBODE, DIE ER WAT BIJ WILDE VERDIENEN LUCHTVAART DONDERDAG 3 MAART 1938 DE LEFDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIG ONGELUK DOOR ONVOOR ZICHTIGHEID. Tijdens de wedrennen, welke door de rijvereeniging te Boxmeer ter gelegenheid van de carnavalsfeesten zijn gehouden, heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. Het tienjarig zoontje van den landbouwer P., beging de onvoorzichtigheid tijdens de rennen den weg over te steken, met het droevig gevolg, dat het knaapje onder de hoeven van een der paarden terecht kwam en vervolgens een eind weegs werd meegesleurd. Met ernstige inwendig let sel, een gebroken been en een gebroken arm, is de jongen in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis ter plaatse overgebracht HET NOODLOTTIG SCHOT TE EDE. De begrafenis van het slachtoffer. Zooals men zich zal herinneren, is Za terdag de dienstplichtige soldaat van Deu- tekom, woonachtig te Sint Pancras bij Alk maar, te Ede bij een stoeipartij met een kameraad om het leven gekomen. De jon gen werd door een schot uit een geweer in het wachtlokaal doodelijk getroffen. Gistermiddag werd op de begraafplaats te Sint Pancras het stoffelijk overschot van het slachtoffer ter aarde besteld. Het kleine dorpje was vrijwel geheel getuige van deze droeve plechtigheid. Aan de groeve werd gesproken door overste W. van Steensel van der Aa. gar nizoenscommandant te Haarlem, die den minister van Defensie vertegenwoordigde, den kapitein Lohmeyer, den compagnies commandant van den overledene, door ds. Molenaar uit Halfweg in diens kwaliteit van veldprediker en als- oud-dorpsgenoot en door den heer J. Kroonenbrug, burge meester der gemeente. Deze laatste deel de mede, dat de ouders verzocht hadden aan de militaire autoriteiten van den jon gen, die het doodelijk schot gelost had, geen straf toe te kennen, omdat het hier een zuiver ongeluk betrof en deze jongen al genoeg gestraft is voor zijn heele leven. De sergeant Jansen en de hoornblazer Ny- huis vertegenwordigden de kamergenooten van den overledene. DIEFSTAL GEPLEEGD IN HET KONINKLIJK PALEIS TE A'DAM? Het gebouw onder permanente bewaking. Het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam heeft sinds 1 Maart j.l. een bij zondere bewaking gekregen. Twee recher cheurs surveilleeren van 's morgens vroeg tot laat in den middag in en om het groo- te gebouw. Deze maatregel is getroffen, omdat vermoed wordt, dat diefstallen in het paleis zijn gepleegd. Men kan niet met zekerheid zeggen, dat voorwerpen zijn gestolen, maar de politie heeft aanwijzin gen gekregen, dat waarschijnlijk verschil lende diefstallen hebben plaats gevonden, bericht de „Telegraaf." Er heerscht in het Paleis in verband met de verbouwingen nog een groote wan orde in tal van vertrekken en om met ze kerheid te kunnen constateeren of er b.v. tapijten, loopers, kleine kostbare kleeden, linnengoed, of andere voorwerpen van waarde zijn gestolen, zal men eerst alles weer op zijn plaats moeten zetten. Om het zekere voor het onzekere te ne men, heeft men nu, mede in verband met het politieonderzoek, dat is ingesteld, twee rechercheurs aangesteld, die scherp toezicht houden op allen, die het Paleis in- of uitgaan. Het was tot voor kort vrij gemakkelijk het Paleis binnen te komen. Verschillende toegangen stonden den geheelen dag open, zonder permanente bewaking, in verband met de verbouwingswerkzaamheden, het geen voor dieven zeer schoone kansen bood, hier hun slag te slaan. Wij herinneren hierbij aan het. onder zoek, dat destijds laat op een avond en 's nachts door de politie werd ingesteld, toen een bewoner van de Paleisstraat de politie had medegedeeld, dat er in een zij vertrek tijdelijk licht had gebrand, ver moedelijk afkomstig van een zaklaantaarn van een onbevoegde. Het was een flauw schijnsel, waarbij de bewoner ook de ge stalte van een man had waargenomen Hoe wel de politie dadelijk een onderzoek instelde, slaagde zij er niet in een verdach te in het gebouw te vinden. Nimmer heeft men kunnen vaststellen, waar dat licht vandaan was gekomen. Intusschen heeft men nu afdoende maatregelen genomen, ten einde diefstallen te voorkomen. De rechercheurs kijken scherp toe en rechercheeren permanent. Er gaat niets het paleis uit of zij contro leeren. DE FRAUDE TE LENT. Omvang der verduistering is nog niet aan te geven. Wat betreft de malversaties, gepleegd bij de Thermion-radiolampenfabrieken te Lent bij Nijmegen, vernamen wij van offi- cieele zijde, dat de fraudes zoo ingewik keld zijn, dat de omvang der verduisterin gen nog niet aan te geven is. De fabrieken blijven gesloten tot de balans is opge maakt en vastgesteld kan worden, hoe de zaken nu eigenlijk staan. Naar wij nader vernemen, zal de slui ting van de fabriek tot Maandag a.s. du ren. Zaterdag zullen de loonen normaal worden uitbetaald. Verklaring van ir. Varenkamp. In verband met de véle geruchten om trent deze zaak deelt ir. D. C. Varenkamp, LIET DAMES SOLLIC1- TEEREN VOOR 'N FILMSTER BAANTJE Om gestorte voorschot te incasseeren POLITIE ARRESTEERT DEN MAN. Sinds enkele weken houdt de politie van het Bureau Leidscheplein te Amsterdam zich bezig met een niet alledaagsch geval. Op 12 Februari verscheen er in een Haag- sche en Rotterdamsche courant een adver tentie van een film-onderneming, gevestigd te Amsterdam, en zich noemende Re-Fi-Co. In deze advertenties werden meisjes ge vraagd, die zich geroepen voelden, om op geleid te worden tot filmspeelster, te be ginnen als figurante, bij een filmonderne ming in de hoofdstad gevestigd. Brieven konden worden gericht aan het adres van de directie, G. v. d. Laar, wonende aan den Overtoom, bij het Leidscheplein te Amster dam. De advertentie was zeer aanlokkelijk gesteld, en het filmbedrijf schijnt vooral op jonge meisjes een groote aantrekkings kracht uit te oefenen. En zoo kon het ge beuren, dat de directie van de onderneming uit beide steden, talrijke brieven ontving, waarin men zich voor de betrekking aan bood. en om inlichtingen vroeg. In de brieven werd vaak uiteen gezet, waarom men zich tot dit mooie vak zoo aangetrokken voelde. Er waren er bij, die het niet direct deden om de verdiensten, doch om opgenomen te worden in deze we reld van schijnwerpers, schmink en came ra's. Zooals boven reeds gezegd is, de brie ven werden by tientallen aan het adres be zorgd, en prompt ontvingen de aspirant filmsterren antwoord, door middel van een briefje van den volgenden inhoud: Geachte Mejuffrouw, Naar aanleiding van uw sollicitatie, verzoeken wij u zich te komen voorstel len bij den heer G. v. d. Laar, Overtoom, (hierop volgde het nummer, dat wij weg laten) te Amsterdam W., te bereiken met lijn 1, op Zaterdag 192 '38 a.s. van 912 25 of 's avonds van 810 uur Wij ver zoeken u echter van onderstaande goede nota te nemen. Wanneer u aangenomen wordt, zal dat zijn op een salaris van 20.per week, met een proeftijd van 3 maanden, ingaande 1 Maart 1938. Al leen zij, die ons werkelijk voldoen, en blijk hebben gegeven, goede krachten te zijn, hebben kans op een vaste betrek king. Het personeel, dat wij zoeken, moet bereid zijn, een figuratierol te vervul len in een reclamefilm, welke opgeno men zal worden in de omgeving van Rot terdam en Den Haag. Het aantal rollen is echter zoo groot, dat het voor ons heel moeilijk zal zijn, de juiste keuze van personeel te maken. Daardoor rteelen wij u bij voorbaat mede, dat, al wordt gij op geroepen, het nog lang niet zeker is, of gij aangenomen wordt. De selectie zal zeer nauwkeurig geschieden, en de heer v. d.-Laar, zal u tevens direct mededeelen, of u aangenomen wordt. Denkt u dus kans te maken, dan kunt u komen. Ga randeeren doen wij u echter momenteel niets. Reiskosten worden niet vergoed. Hoogachtend, Re-Fi-Co. Amsterdam. Op dit briefje togen velen naar de hoofd stad en hoe het haar hier verging hebben wy bij persoonlijk onderzoek vernomen. Relaas van hospita. Aan het in de advertentie opgegeven adres spraken we de bewoonster van de étage, die de kamers aan v. d. Laar had verhuurd. De zaak heeft zich als volgt toe gedragen, zoo vertelde deze dame ons. En kele weken geleden vervoegde zich bij mij een heer, die vroeg of ik ook de beschik king had over een tweetal kamers. Dit was juist het geval, daar er enkele dagen daar voor een paar pensiongasten vertrokken waren. De heer vroeg mij, of hij ze even directeur aan de Thermionfabrieken, aan wien wegens de georganisatie ontslag werd verleend, ons het volgende mede: „Jongstleden Vrijdag werd mijn mede directeur De R. gearresteerd, onder ver denking van fraude. De aangifte geschied de namens commissarissen van het be drijf. Deze aangifte heeft niets te maken met de reeds vroeger in de bladen ver melde diefstallen, door enkele leden van het personeel gepleegd." Ook het bericht, dat de directie in de zaak van de gepleeg de diefstallen niet de noodige voortva- renheid heeft betracht, is onjuist, daar dit onderzoek op instigatie van den heer Va renkamp door de politie van Eist met kracht is voorgezet. Zaterdagavond werd ook R., directeur van het verkoopkantoor van Thermion- megatron, gearresteerd, als verdacht van medeplichtigheid aan de bovenbedoelde fraude. mocht zien, wat ik hem toestond. Hij vroeg mij naar den prijs, en deelde mede, dat deze hem wel aanstond, en hij wilde de kamers dan ook dadelijk huren. Het is mijn ge woonte, om altijd te informeeren, wie ik in huis krijg en een en ander met mijn man te overleggen. Deze was echter niet thuis, en de heer stond er op, vanwege zijn adres oogenblikkelijk de kamers te willen be trekken. Ik gaf daarom toe, doch liet hem de huur vooruit betalen. Hij deelde mij me de, dat er over enkele dagen bezoekers voor hem zouden komen. Zeer waarschijn lijk dames. Het betrof een afrekenings zaak. Ik vermoedde, dat het colportrices waren op boeken en tijdschriften, die bij hem kwamen afrekenen, en had hier na tuurlijk geen bezwaar tegen. Er kwamen na een dag verschillende brieven aan zijn adres, enook scheen hij veel post te ver zenden. De man maakte een fatsoenlijken indruk, en er gebeurde verder niets bijzon ders. Op Zaterdag 19 Februari was hij deeds vroeg aanwezig, en tusschen negen en twaalf uur kwamen er verschillende jonge meisjes zich melden op een advertentie, die in een Haagsch en Rotterdamsch blad had gestaan. Verschillenden deed ik per soonlijk open. Zij waren naar schatting tus schen de 16 en 25 jaar. Met enkelen raak te ik in gesprek en er waren er bij, die mij vroegen, of zij ook kantoorroutine moesten hebben. Ik wist echter van den ge heelen inhoud der advertentie niets af, tot dat een der sollicitanten mij deze liet le zen, tegelijk met een briefje, dat zij van v. d. Laar had ontvangen. De briefjes wa ren door middel van een stencil-machine vermenigvuldigd. Er kwamen dien mor gen nog verschillende sollicitanten. Een van de meisjes, die ik toevallig bij haar weggaan op de gang tegenkwam, was zeer opgetogen, en zij deelde mij mede, dat zij was aangenomen. Zij liet mij een kaart je zien, waarop haar aanstelling was ge typt; dit kaartje droeg een stempel van de filmonderneming. Ik wenschte haar nog geluk, want om zoo gauw in dezen tijd een betrekking van 20.per week te krijgen is zeer zeker een felicitatie waard. Zoo tijdens dit onder houd deelde het meisje mij mede, dat v. d. Laar gezeg had, dat zij hem een bedrag van 15.moest toezenden. Dit was noo- dig voor het aarikoopen van balletschoen tjes, schmink, en administratiekosten. Ik vond dit vreemd, en vertelde haar. dat bal letschoentjes toch heusch zoo duur niet wa ren, en zij deze voor 3.50 reeds in ver schillende winkels kon krijgen. Zij vroeg mij daarop, wat ik in dit geval zou doen, waarop ik haar den raad gaf, het geld niet over te maken, doch even af te wachten. Later hoorde ik van andere meisjes, dat zij allen waren aangenomen, en ook in het middaguur hadden de sollicitanten, die zich aanmelden eveneens succes. Verschil lenden sprak ik, maar het vreemde was, dat v d. Laar, van deze 6.50 verlangde, van een andere weer 10.zoodat het bedrag, dat moest worden gestort, nogal varieerde. Ook hierover sprak ik met een der sol licitanten en deze was de meening toege daan, dat hij misschien rekening hield met de financieele omstandigheden van de sol licitante. Ik bleef echter de zaak zeer vreemd vinden en besloot nog eens terde ge op te letten. Des avonds hield v. d. Laar weer spreek uur en weer kwamen er verschillenden, 't Was weer het zelfde liedje. Allen aange nomen en geld storten. Een meisje, dat ik sprak, vond dit zelf vreemd en vroeg mij, wat ik er van dacht. Ik raadde haar aan, zich in verbinding te stellen met de poli tie aan het bureau Leidscheplein. Dit deed zij. Hier vertelde zij haar wedervaren, wat tot gevolg had, dat zich al spoedig een re chercheur aan mijn woning vervoegde. Ik deelde hem mede wat ik wist en hierop liet ik hem bij v. d. Laar binnen. De politie man had een onderhoud met hem en vroeg of hy zich kon legitimeeren. Dit kon de man niet, wat de rechercheur zeer vreemd vond. Het gevolg was, dat hij werd meege nomen naar het bureau Leidscheplein, waar men hem een verhoor afnam. Later hoorde ik, dat hij bij mij een val- schen naam had opgegeven. Hij was in het bezit van een chèqueboek, dat echter bij de GROOTE GRAANDIEFSTALLEN TE DELFZIJL. In den loop der jaren pl.m. 30 ton graan verduisterd. Reeds geruimen tijd deden allerlei ge ruchten de ronde omtrent diefstal op rui me schaal van groote partijen graan, af komstig van ladingen, welke van Delfzijl uit werden vervoerd naar de plaatsen van bestemming. Het zou hier niet een enkel geval betreffen maar een reeds eenige ja ren loopende diefstallenreeks, waarin tal van personen de hand moesten hebben. De marechaussee en de politie uit Delfzijl en enkele andere gemeenten hebben thans licht in deze zaak gebracht en is er in ge slaagd op tal van personen de hand te leg gen, die op de een of andere manier bij deze diefstallen zijn betrokken. De ontdek king van diefstal van oud koper heeft den stoot gegeven tot het opsporen van de graandieven. In Groningen werd n.l. een groote partij van meer dan 1000 K.G. oud politie al weinig vertrouwen wekte. Ik hoorde, dat hij aan het bureau zijn eigen lijken naam had opgegeven en dat hij ook door iemand anders werkelijk onder dien naam is herkend geworden. Hij bleek werk zaam te zijn als sorteerder bij de posterijen. Ik heb hem natuurlijk niet meer terugge zien en ben blij, dat ik hem kwijt ben. In het geheel zijn er naar schatting tus schen de 40 en 50 meisjes bij hem geweest. Zij waren afkomstig uit Rotterdam, Den Haag, Schiedam, Veur en Voorschoten. Eén kwam uit Amsterdam, doch was ge stuurd geworden door een vriendin, die in Den Haag woonde. Door het ingrijpen der politie is zeer waarschijnlijk veel onheil voorkomen. Brieven aan zijn adres heb ik niet meer ontvangen en het blijkt, dat de meisjes toch zoo verstandig zijn geweest, om geen postwisels over te maken, tenzij deze op last der politie door de Posterijen zijn ingehouden. Tot zoover het relaas van de mevrouw, die de kamers aan dit vreemde heerschap verhuurde. Vervolgens hebben wij aan het bureau Leidscheplein een onderhoud gehad met den heer L. Hoogenboom, commissaris van Politie in deze sectie. De heer Hoogenboom vertelde ons het volgende. Ik heb in deze zaak een zoo uitgebreid mogelijk onder zoek laten instellen. De politie in Rotter dam en Den Haag heb ik gewaarschuwd en om medewerking gevraagd. Hier heeft men reeds eenige meisjes weten vinden, die op de advertentie van Van der Laar hebben geschreven en ook met hem in contact zijn geweest. Wij wachten nu op de verklarin gen, welke zij aan de politie aldaar zullen hebben gegeven en hooren dan of zij reeds gelden aan van der L. hebben toegezon den. Aan het postkantoor te Amsterdam heb ben wij de brieven en mogelijke postwis sels met medewerking van de directie van het postkantoor laten blokkeeren. Tot op heden zijn er echter geen post wissels aangekomen. Vermoedelijk hebben de meisjes bij nader indenken de zaak toch wel wat vreemd gevonden en gewacht met het overmaken van geld. Het onderzoek heeft ook nu reeds uitgemaakt, dat wan neer een meisje een eenigszins weifelende houding aannam Van der Laar haar een briefje toezond, waarin hij mededeelde, dat hij van haar diensten geen gebruik meer kon maken. Aan enkele anderen, die aangenomen werden, deelde hij mede, dat op dien en dien dag zij zich moesten begeven naar het station Hollandsche Spoor te Den Haag, waar een roode auto gereed zou staan, die hen zou brengen naar de filmschool, welke gelegen is tusschen Den Haag en Rotter dam. Een der meisjes, die hem mededeelde, dat van een bestaan van een filmonder neming tusschen Den Haag en Rotterdam haar niets bekend was, antwoordde Van der Laar, dat deze daar pas sedert enkele dagen was gevestigd. Te Amsterdam heeft hij tijdens zijn spreekuur waarop de sol licitanten verschenen niet alleen gespro ken over balletschoentjes, doch ook over avondtoiletten en daarvoor de maat geno men. Het eigenaardige is wel, dat de man in een ander deel van Amsterdam woont en gehuwd is. Hij is reeds lang bij de poste rijen in betrekking en werkzaam aan de af- deeling „sorteering". Of men hier met een fantast of een op lichter te doen heeft, zal het verder onder zoek moeten uitmaken. Onder de meisjes zijn er echter, die hun aanstelling zeer serieus hebben opgenomen en daar het hier ging om een betrekking van drie maanden tegen twintig gulden per week, willen zij het er niet bij laten zitten. Of de man een girorekening heeft, weten wij nog niet. Mogelijk is, dat hij dit weer aan andere sollicitanten heeft medege deeld. Woensdagmorgen te 11 uur is Van der Laar door een rechercheur van het bureau Leidscheplein aan het hoofdpostkantoor gearresteerd en naar het bureau Leidsche plein overgebracht. Voorloopig wordt hem ten laste gelegd, in afwachting van het na dere onderzoek, poging tot oplichting. In verband met het bovenstaande ver zoekt de commissaris van het bureau Leid scheplein te Amsterdam, meisjes, die met Van der Laar in relatie hebben gestaan, hetzij per brief of persoonlijk, zich ken baar te maken aan het bureau Leidsche plein te Amsterdam, voor het geven van inlichtingen. koper in beslag genomen, welke van dief stal afkomstig was. Dit leidde tot de aan houding van drie personen, die ook de schuldigen bleken te zijn. Dit koper was afkomstig van de katoenfabriek de Een dracht te Appingedam. Bij verder verhoor kwamen ook verschillende bijzonderheden aan het licht betreffende graandiefstallen van zeer grooten omvang, gepleegd in de jaren 1935 en 1936 in Delfzijl en omstre ken. Het bleek, dat deze lieden in relatie stonden met schipers, die graan vervoer den, dat uit Memel en Embden naar Delf zijl was getransporteerd. Reeds tijdens het overladen in de haven van Delfzijl werden groote hoeveelheden graan verduisterd. Deze schippers wisten op het traject Delf zijlAmsterdam, door een manoeuvre met de zegels, voortdurend aanzienlijke hoeveel heden aan de vracht te onttrekken. Bet gestolen graan werd voor lagen prijs aan opkoopers verkocht, die het op hun beurt weer verkochten aan bakkers en mole naars te Delfzijl en omstreken. Op deze manier werd in 1935 en 1936 ruim 30 ton graan verduisterd. Tal van personen zijn verhoord en nog steeds vindt de politie aanleiding nieuwe verdachten aan te hou den en aan een verhoor te onderwerpen, temeer omdat nu ook andere diefstallen aan het licht komen, zooals diefstal van Chili- salpeter. Op deze wijze hoopt men een eind te maken aan de geheimzinnige diefstallen de Delfzyl en omstreken. ARMOEDE NAAST EEN TEIL VOL GELD De politie te Culemborg heeft gisteren, een verrassende ontdekking gedaan in de woning van een tachtigjarig vrouwtje, dat met bedelen door het dorp in haar onder houd voorzag. Het had echter de aandacht van vele bewoners getrokken, dat het vrouwtje een kleine teil met rijksdaalders, guldens en klein geld onder arm droeg. Ook de politie vond dit zonderling en be sloot een onderzoek in te stellen. Zij trof de vrouw, die op een hofje woont, aan in haar huisje, waar zij haar schat weer had opgeborgen. Om haar niet onnoodig te verontrusten liet de politie dien avond, verdere nasporingen achterwege. Zij liet evenwel een dokter komen, die vaststelde, dat, terwijl juist droog brood met water zat te eten, hoog noodig naar 'n inrichting moest worden vervoerd, meldt de „Tel". Dit is gistermiddag geschied, waarna in samenwerking met den dienst van Maat- schappelijken Steun, een onderzoek in het huisje werd ingesteld. Er werd een spaar bankboekje met 611 gulden gevonden, ver der het bewuste teiltje, dat totaal 453 gul den bleek te bevatten, en in een paar zak jes op andere plaatsen nog 38 gulden. Het vrouwtje had altijd met bedelarij haar kostje opgehaald en bovendien ge regeld geld van Maatschappelijken Steun ontvangen. Ondanks dit alles leefde zij in de grootste armoede. DE ACTIVITEIT DER GEHEIME RADIO-ZENDERS. Een installatie en een aantal bescheiden in beslag genomen. Ofschoon tot tweemaal toe een geheime zend-installatie is in beslag genomen, gaan de clandestiene uitzendingen van den al gemeen bekend geworden Hengeloschen „Nachtegaal" rustig door. Hierin hebben justitie en politie aanleiding gezien tot het instellen van een uitgebreid onderzoek ten huize van J. P. aan den Krabbenbosweg, die tot in wijden omtrek als dé „geheime zender" naam heeft gemaakt. Aan dit on derzoek namen deel de rechtercommissa ris en de Officier van Justitie te Almelo, de commissaris van politie te Hengelo er- een aantal rechercheurs, agenten en amb tenaren van de P. T. T. Men trof inder daad een geheime zend-installatie aan, die onder een divan verborgen was en verschil lende bescheiden, die betrekking bleken te hebben op de clandestiene uitzendingen. Een en ander werd in beslag genomen. Een honderdjarige. De heer J. Pater te Oude Niedorp vier de Woensdag zijn honderdsten verjaardag. Hem werd door de schooljeugd een zanghulde gebracht, waarna de burge meester en vele anderen hem kwamen ge- lukwenschen. De heer Pater mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. NOG GEEN SPOOR VAN HET VERMISTE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG. Dichte mist belemmert het zoeken. De militaire vliegtuigen hebben tot dus ver vergeefs gezocht naar het vliegtuig van de Transcontinental and Western Air lines, dat met negen personen aan boord op weg van San Francisco naar Albuquer que was, en gisternacht waarschijnlijk in de buurt van Fresno, den juisten koers kwijt is geraakt. De dikke mist belemmerde i. et zoeken. Het opsporingwerk wordt voort- gezét. 83,-1 r;7.'T7^Tiir AFSLAG Groote versche Eieren 3'/2ct. Belegen Goudsche Kaas 20 ct p. p. Jonge Leidsche Kaas 20 ct p. p- Oude Leidsche 26 ct. p. p

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11