OMGEVING WOENSDAG 2 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DE VERVUILING VAN BOEZEMWATEREN TE ZOETERMEER LEIDSCHEN DAM Gemeentebegrooting 1938. Uit de be grooting van de Gemeente Leidschendam stipten wij in het kort enkele cijfers, enz. aan. Ovreenkomstig een raadsbeslaat om te treden tot het borgstellingsfonds voor de Gemeenten Rijswijk, Leidschendam, Voorburg en Wassenaar, waarvoor door de deelnemende gemeenten ieder jaar in de inkomsten der Stichting wordt bijge dragen een bedrag van 0.10 per inwoner, werd voor Leidschendam uitgetrokken 910.—. De uitgaven in verband met de beschik baarstelling van goedkoope levensmidde len worden voor 1938 geraamd op 11.700.- zijnde vleesch inblik 4000.margarine 6500.groenten 1000.en overige osten 200. Voor het gebruik van barakken voor af zondering en verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten, waarvoor met de ge meente Den Haag een regeling is getroffen werd een bedrag geraamd van 700. Voor de T.B.C. bestrijding werd uitge trokken 550.waarvan 500.— beschik baar wordt gesteld aan de twee plaatse lijke T.B.C. commissie, terwijl het restant ad 50.wordt voorgesteld beschikbaar te stellen voor de 's-Gravenhaagsche Ver- eeniging (Consultatiebureau). Blijkens de begrooting 1938 van den schoolartsendienst „Kring Katwijk" wor den de totale baten en lasten geraamd op 9100.hieraan moet door de Gemeente Leidschendam 1241.77 worden bijge dragen. B. en W. stellen voor over 1938 aan „Wit- Gele" en „Groene Kruis" een subsidie te verleenen van 400.te verdeelen in verhouding tot het aantal leden hoofden van gezinnen van iedere afdeeling. Hanze. In het heden ons toegezon den 26ste jaarverslag van de R.-K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" wordt met voldoening gewezen op de groote ac tiviteit door het bestuur in 1937 ontplooid, gezien de tien bestursvergaderingen, enz. en de drie spreekavonden in samenwer king met de L. T. B. en R.-K. Volksbond, waarop prf. Cleophas als spreker optrad. Het ledental ging m 1937 met twee voor uit en bedraagt thans 71. In 1937 kwafri een afdeeling voor bouwpatroons tot stand, ter wijl het Borgstellingsfonds zijn zegenrijke werking begon. In verband met de wet op de vestigingseischen organiseerde het be stuur met medewerking van de afdselin- gen Voorburg en Stompwijk een handels cursus, welke op 23 September geopend werd met 100 cursisten. De speldjesdag voor Santos bracht op 79.61, terwijl 115.60 aan vrijwillige ijdragen werd ontvangen. De samenwerking met de beide gemeen tebesturen was uitstekend, getuige de me dewerking tot verruiming van het open zyn zijn van winkels op de beide natio nale feestdagen; het handhaven van het parkeerverbod in de Damstraat, de leve ranties voor de B-steun, enz. Al met al was 1937 onder Gods zegen voor de afdeeling een vruchtbaar jaar. Met een aansporing tot medewerking wordt het verslag gesloten. Werkverschaffing. Naar wij verne men, zyn de werkzaamheden, n.l. de re constructie van den Achterweg en de ver betering van het laatste gedeelte, van de Dr. van Noortstraat, velke werken moeten worden uitgevoerd in werkverschaffing en welke staan onder toezicht van de Neder- landsche Heide-Maatschappij, opgedragen aan den laagsteninschrijver, den heer A. Verjaal, Drieschor (Z.), resp. voor 21.053.- en 4.070; met de werkzaamteden zal volgende week worden aangevangen, naar ons werd verzekerd. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds begonnen. NOOTDORP B.VX. PROPAGANDA-AVOND. Een vaandel aangeboden doOr mevrouw Schölvinck. Ondanks het slechte weer was de zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Veenweg geheel bezet, toen Maandag avond de Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Nootdorp zijn jaarlijksche propaganda- avond gaf. Onder de aanwezigen mochten wij tal van autoriteiten opmerken; bekende Landstormfiguren, zooals Generaal Zee man, Overste Boots, Overste de Lange, Kapitein Karres en van deze gemeente O.m. de plaatselijke R.K. Geestelijkheid (Ds. Loeff was door ziekte verhinderd) en -de Wethouders. De opening geschiedde door de voorzit ter, Burgemeester Schölvinck, die na de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toegeroepen te hebben een als steeds en thousiast woord sprak. Wegens verhindering van den voorzit ter van de Gewestelijke Landstormcom missie, installeerde de secretaris dezer commissie, kapitein Karres, den Zeereerw. heer Pastoor A. A. M. Heijdeman en den heer P. 't Hart als lid van de Plaatselijke Commissie. De Zeereerw. heer Pastoor dankte voor de tot de nieuwe leden gesproken woor den. Spr. zegde geen oogenblik geaarzeld te hebben, toen hem gevraagd werd zit ting in deze commissie te willen nemen. In 1918 was spr. kapelaan in Rotterdam en hij houdt nog steeds in herinnering, hoe Koningin en Vaderland in die dagen onnoemelijk veel te danken hebben gehad aan die eenvoudige mannen, die zich be schikbaar stelden om, als 't moest, het hoogste offer, dat plicht van hen kan vra gen, te geven. Sindsdien heeft spr. den B.V.L.'ers steeds een warm hart toegedra gen. Het was hem daarom dan ook een groot genoegen in de commissie zitting te nemen. Met de bede, dat allen trouw aan God en daardoor ook aan Vorstenhuis en Vaderland zullen blijven, besloot Zijn Eerwaarde zijn warm gestelde toespraak. De redenaar van dezen avond was Ge neraal Zeeman, die Majoor-Aalmoezenier Brouwer verving. Spr. gaf op de vraag wat de B.V.L. wil, het eenvoudig antwoord: „Wy willen Hol land houden." De burgemeester dankte den spr. voor zijn gloedvolle rede, hierbij aanhalend, dat Nootdorp grooten dank is verschuldigd aan Generaal Zeeman, omdat door zijn medewerking als voorzitter van het Voor- burgsche Roode Kruis het mogelijk is, dat een ploeg uit Nootdorp bij die afdeeling wordt opgeleid ten dienste van de lucht bescherming. Hierna kwam het groote moment van den avond: het door de goede zorgen van het Damescomité vervaardigde vaandel werd aangeboden en onthuld door Me vrouw Schölvinck. Het is een vaandel, waar Nootdorp terecht trotsch op mag zijn: een oranje veld met daarop afgebeeld een Landstormer, op den achtergrond de toren der Ned. Hervormde Kerk en de mo len, terwijl in de linkerbovenhoek het Nootdorpsche wapen prijkt. De voorzitter aanvaardt namens de af deeling dit vaandel dankbaar en brengt allen, die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van dit symbool van saam horigheid, zijn grooten dank. Afzonderlijk mag worden vermeld, dat de heer B. de Jong voor dit vaandel in zijn vrijen tijd een standaard heeft vervaardigd. Een uit volle borst meegezongen Wilhel mus besloot deze plechtigheid. Overste Boots wees in een toespraak op het groote belang van den eed van trouw, hieraan herinnerd bij het zien van dit fraaie vaandel. Niet alleen in tijden van gevaar moet op den B.V.L. rotsvast kun nen rekenen, maar ook in tijd van vrede is voor hen een taak weggelegd, nl. het bevorderen van de sociale vrede. De heer P. Pex droeg hierna een ter ge legenheid van de aanbieding van het vaandel door den heer J. de Jong gemaakt gedicht voor, hetwelk blijkens het applaus zeer in den smaak viel. Vervolgens werden door Overste Boots uitgereikt: Medailles aan M. van der Kraan, R. Bloemberg en C. van Tilburg; Beeldjes aan A. Boer, Adr. Groenewegen en A. Lam ens; Brevetten aan Adr. Post en R. Blomeberg en prijzen aan P. van Logchem, L. Groenewegen, M. van der Kraan, R. Bloemberg, C. van Tilburg, D. van den Bosch, A. Boer, Adr. Groenewe gen, A. Lamens, Adr. Kroon, Q. Groene wegen en A. Rijgersberg. De door den burgemeester uitgereikte wisselbeker was voor de tweede achter eenvolgende maal gewonnen door den heer A. Boer. Een dankbaar gehoor had de R.K. Har monie „Gloria in Excelsis Deo'', welke tusschen de redevoeringen tal van fraaie nummers ten beste gaf. De in de pauze gehouden collecte bracht 14.03 op. Na de pauze werden nog eenige films ver toond, waarbij vooral de film „Nederland aan den arbeid'' een zeer goede keuze bleek te zijn geweest, deze werd met groo te belangstelling gevolgd. Het was reeds middernacht toen deze buitengewoon ge slaagde avond eindigde. Benoeming raadslid. De in den Raad opengevallen plaats, ontstaan door het be danken als lid van den heer de Vreede, tKath.-dissident), is door den voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verkiaard de heer M. C. Castelyn (van de „iiberale" lijst-Pcst). De op den heer de Vreede volgenden canuidaat, de heer Spruit, had te kennen gegeven, niet voor een benoeming in aan merking te willen komen, zoodat thans de plaats aan een candidaat van een andere lijst moest worden toegekend. NOORDWIJKERHOUT De werkloosheid. Op 1 Maadt 1938 stonden als werkloos ingeschreven: 341 personen; hiervan vallen er 186 in de rijkssteunregeling. Bij de werkverschaffing worden op dit tijdstip 34 personen te werk gesteld. Bouwen. B. en W. hebben aan W. P. Warmerdam alhier vergunning verleend tot aanbouw aan zijn woonhuis van een waschhuis en een slaapgelegenheid aan .de Vereeniging „Buitenbedrijf" tot het bou wen van een gehoorzaal bij „de Vonk" en aan Jac. Geerlings, alhier tot het bouwen van een bloembollenschuur langs den Delfweg. Gevestigd: E. Th. Heeremans—Hui- berts en gezin van Haarlem U. C. Kuy- per van Schermtrhorn Anna Dallinga van Noordwijk N. Zarnhoorn van Hil- legom A. C. M. Heiwig van Rotterdam A. H. Doeswijk van Cadier en Keev C. V. Bakkervan Beek en gezin van Hil- legom Aart Schoneveld van Hillegom S. C. Monschouwer van Wassenaar Jac. N. van der Pol van Den Haag M. Waterland van Noordwijk Q. H. van Noort van No ordwijk M. H. de Haas Kloek en gezin van Voorhout W. J. Se- gern van Rotterdam Clazina Houtman van Leiden C. Bakker van Den Haag Jacoba G. Warmerdam van Lisse G. v. d. Poeg van Lisse A. van Opzeeland van Lisse M. Waterland van Noordwijk G. J. SessinkBocxe en gezin van 8er Aar. Vertrokken: Jac. van Riesen naar Velsen K. M. Verlaan naar Zand voort Nog geen afdoende maatregelen Ofschoon de termijn, waarin aan de Zuivelfabriek „Zelandia" was opge legd zorg te dragen voor een instaka- lie ter zuivering van het fabriekswater verstreken is, en deze installatie nog nog niet is vervaardigd, hebben B. en W. het nemen van ingrijpende maatre gelen uitgesteld, omdat de fabriek „Zé- landia" nog bezig is, overleg te plegen met den Rijksdienst voor de zuivering van afvalwater. Op 't oogenblik wordt van vervui ling der boezemwateren geen overlast ondervonden, omdat de zuivel-verwer- king in de wintermaanden van beperk en omvang is. Mochten er echter in de eerstvolgende maanden gerechtvaardig de klachten over vervuiling van het water binnenkomen, dan zouden B. en W. zich genoodzaakt zien de vergun ning aan „Zelandia" in te trekken. Geweigerde collecte. Bij K. B. zijn on gegrond verklaard de beroepen, ingesteld door het bestuur van de Stichting tot On dersteuning en Zedelijke ontwikkeling voor hulpbehoevende Blinden, gevestigd te Utrecht, tegen de besluiten van B. en W. van verschillenre gemeenten o.a. van Zoe- termeer. waarbij toesteming is geweigerd tot het houden van een openbare inzame ling in die gemeenten. Overwogen werd, dat in genoemde gemeenten de belangen van andere instellingen die eerder dan de onderhavige stichting voor het houden van een collecte aldaar in aanmerking kwamen, het verleenen van de gevraagde toestem ming met het oog op den daarvan te ver wachten teruggang in de opbrengst harer inzamelingen niet gedoogden. A. Romijn naar Lisse H. M. M. van Schooien naar Hooge en Lage Zwaluwe Alida M. de Groot naar Heijthuizen J. C. van der HekHoevenaar en gezin naar Katwijk J. C. M. Braun naar Zoeter- meer R. A. M. van Buuren naar Castri- cum D. C. Buis naar Amsterdam M. van Klink naar Bloemendaal D. M. Groot na.r Medemblik G. Verheugd Bosman en gezin naar Noordwijk G. v. d. Putten naar Noordwijk C. P. van Eeden naar Haarlem J. G. Broekhof naar Oegstgeest A. H. de Klerk naar Den Haag A. J. M. Brinkhorst naar Rot terdam M. A. van Schie na.r Noord wijk Jacoba Grimbergen naar Lisse Th. E. Vogt naar Coblenz (Duitschland) Alida P. van der Voort naar Heemstede A. M. Riepe naar Maastricht, VOORSCHOTEN Auto gevonden. - Gisteravond werd de politie gewaarschuwd, dat tusschen de Zilverfabriek en de St. Nicolaasbrug, juist in de bocht van den weg, sedert 's morgens een luxe auto onbeheerd stond, die vooral in den avond gevaar opleverde. De luxe auto, een Lancia, werd wegge sleept en voorloopig gestald. Uit een inge steld onderzoek is gebleken dat deze luxe auto binnen korten tijd in verschillende handen is overgegaan en tot gistermorgen toebehoorde aan een autohandelaar al hier. Deze handelaar had de auto verkocht aan een paar heeren uit Leiden, maar al vorens de koop definitief zou worden ge sloten. wenschte men eerst een proefritje te maken. Het proefritje is blijkbaar spoe dig beëindigd en van de heeren is verder niets meer vernomen. Geboren: Johannes Antonius, zoon van D. H. Kraan en M. C. van Gent, Schoolstraat 106. Martinus Diederik, zoon van D. Stapper en C. M. van Kam pen, Leidscheweg 248. Overleden: Laura Meineke, oud 70 jaar, echtgenoote van J. Th. Oskam, wo nende alhier. Gehuwd: J. J. Omtzigt, oud 46 jaar, wonende te Leimuiden, en M. V. van Saase, oud 36 jaar, wonende alhier. Ondertrouwd: J. H. van der Graaf, oud 37 jaar, wonende te Dordrecht, en P. Veldhoen, oud 24 jaar, wonende alhier. Gevestigd: Mej. A. M. Freitag van Amsterdam, Veurscheweg 3. Mej. Th. A. M. Freitag van Amsterdam, Veursche weg 3. W. Snel van Hilversum, Wijn gaardenlaan 107. A. C. Blom van Den Haag, Voorstraat 2. Mej. C. J. van Geldorp, van Soest, Bij dropstraat 5. Vertrokken: M, J. Smit van Leid scheweg 35 naar Ned.-Indië. D. J. Dol- derman en gez. van Papelaan 166 naar Woerden, Leidscheweg 64. King, B. Tan van Papelaan 180, naar Ned.-Indië. J. M. Limburg, van Leidscheweg 103 naar Ned.-Indië. Mej. D. M. Heijns van Burg. Treubstraat 46 naar Amsterdam, Valerius- plein 8. J. M. Tetteroo van Leidscheweg 260 naar Leiden, Haagweg 47. Mej. E. A. van der Eist van Leidscheweg 104 naar Leiden, Haagweg 47. J. A. van Reeken en gez. van Veurscheweg 84 naar Den Haag, v. Lansbergenstraat 158. M. C. van der Goes en gez., Veurscheweg 149 naar Leidschendam, Dr. v. Noortstraat 182. Mej. C. M. van Wissen van School straat naar Leiden, Haagweg 47. Mej. A Kuijer van Wijngaardenlaan 44 naar Den Haag, Veènkade 41. H. P. M. Voer man en gez., van Veurscheweg 178 naar Rijswijk Z.H., Jozef Israellaan 159. R. van Kooij van Hofweg 23 naar Solingen Hohscheid. Duitschland. Mej. M. Smit, van Schoolstraat 3 naar Wassenaar, Kat- wijkscheweg. OEGSTGEEST St. Josephs gezellen ver. - Men bericht ons aat a.s. Donderdag weer een zeer leerrijke k zing zal worden gehouden door den be kende organist Abr. Martijn over muziek. Ook al heeft men geen aanleg ervoor, toch zal het nuttig zijn deze lezing bij te wonen, omdat alleen het meest eenvoudige, wat ieder over muziek moet weten, daarin zal worden behandeld, met muzikale illustra tie. Men rekent dan ook op een groote op komst, waar geen der leden ontbreekt. Tevens zullen eenige mededeelingen ge daan worden over de Jaarvergadering en de Installatie der nieuwe leden, welke a.s. Zondag zal plaats vinden. WASSENAAR Bonte avond. Gisteravond werd in het R.K. Vereenigingsgebouw een bonte avond gegeven ten bate van Werkloozenbezigheid. In zijn openingswoord bracht de viorzit- ter van het comité van Werkloozenbezig heid, de heer G. P. G. van Leeuwen, bij zonder dank aan de mondaccordeonver- eeniging D.V.S., waarbij spr zoowel voor de in het verleden als voor de thans be toonde medewerking hartelijk dankzegde. In den loop van den avond werd dezen dank nog eens extra onderstreept en ging die tevens uit tot met name genoemde medewerking voor het weisagen van dezen avond. De overvolle zaal velen moesten wer den afgewezen werd vergast op muziek van D.V.S. en accordeonsoli van onzen kleinen plaatsgenoot Piet van Raaij en van den directeur van D.V.S., den heer Borre- mans. Een drietal humoristen, de heeren Stokhof, Bunnik en Loeijestijn zorgden voor het vrcolijke gedeelte. Een nieuw nummer, een dirigeer-wedstrijd voor het publiek, was al weer een succes. De jury kende met een gelijk, puntenaantal (16), een eersten prijs toe aan de jongejuffr. Knoops en den heer Jongendijk. Zeer voldaan keerden de aanwezigen huiswaarts. Ziekenzorg. In het gebouw Centraal aan de Langstraat hield de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „Ziekenzorg" haar jaarlijksche aigemeene ledenvergadering. Na opening door den heer C. Stolk, werden door den secretaris, '.en heer L. Bouma het jaarverslag uitgebracht. Hieruit ontleenen wij, dat in het afgeloopen jaar 69 verze kerden werden uitgezonden waarvan 9 tweemaal, een toename van niet minder dan 15 uitzendingen. Deze 69 verzekerden ge noten in totaal 1562 verpleegdagen of 440 verpleegdagen meer dar in 1936. Niettegen staande het belangrijke verlies, behoefde het bestuur geen voorstellen te doen tot herziening van de contributie. Het aantal verzekerden vertoonde over het jaar slechts een geringe stijging en bedroeg per 1 Ja nuari 1478. Hierop werd dor den penning meester, de heer P. van Rooyen, het ver slag uitgebracht. De exploitatierekening gaf aan uitgaven een bedrag van 6925.39 en aan inkomsten 5676.98, alzoo een te kort van 1248.41. Het reservefonds be droeg per 1 Januari 5387.70. De beide aftredende bestursleden de hee ren P. van Rooyen en J. R. Janzee werden herkozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten art. 32 van het reglement te wij zigen in dier voege dat geen vergoeding meer zal worden uitgekeerd als tegemoet koming voor hulp in de huishouding. Aan de orde was vervolgens een voor stel van het bestuur om de verzekering van een lid op te zeggen, wegens diens handelingen in strijd met de belangen der vereeniging. Hierover werd lang en breed gesproken. Vele voorstellen werden gedaan. Ten slotte werd besloten, dat indien de bedoelde persoon de handelingen in strijd met de vereeniging blijft verrichten, het royement van dat lid per 1 April a.s. zal ingaan. Hierna sluiting. WARMOND Pasteurisatie-inrichting. Onder be langstelling van verschillende autoriteiten is in deze gemeente geopend de door de fjrma J. G. v. d. Horst gebouwde pasteuri satie inrichting voor melk, welke een uni cum op dit gebied in deze gemeente ge roemd kan worden. Wij zijn in de gelegen heid gesteld om in deze .inrichting eens een kijkje te nemen en zijn vol bewondering wat hier tot stand is gebracht. Wanneer men de inrichting betreedt door de zydeur, ontdekt men vooreerst de stook plaats met een groote stoomketel van 8 almospheereri welke de ader is van de be- noodigde warmte en stoom Door een tus- schendeur komt men in de inrichting zelf. Men is verbaasd over de keurige en hy giënische indruk, weitas dit kleine maar tcch nog ruim genoeg zijnde lokaal op iedereen maakt. De geheele omgeving is tot het plafond toe bedekt met heldere witte tegels, terwijl het plafond en de daarlangs luopende geleiding met aluminiumverf ge schilderd zyn, wat ook niet minder bij- <haagt voor een frisschen indruk Vensters en deuren zijn gehouden in crème kleur. Wanneer we overgaan tot de installatie zelf •■^an zien we op de eerste plaats staan een melkbakje met een inhoud van 500 L. Door het openen van een kraan wordt de melk met een electrisch gedreven melkpompje vervoerd naar de pasteur. Deze pasteurisatie r een van de nieuwste uitvindingen tot nu toe De melk wordt verwarmd onder de fbSteurisator zelf. In de pasteurisator be vindt zich een vin, die electrisch in bewe ging wordt gebracht, zoodat de melk tndens de pasteurisatie in beweging wordt gehouden. Door 't opendraaien van de stoomkraan wordt de melk op de juiste t« mperatuur gebracht en wanneer zij daar lang genoeg op is geweest, wordt door open draaien van de koudwater kraan de melk op 70 graden gebracht. Daarna wordt een STEUN VOOR ONVERKOCHTE POOT-AARDAPPELEN. NIEUWE REGELING INGEVOERD. Zooals reeds eerder werd beked gemaakt, zal de steunregeling voor onverkocht ge bleven door den Nederlandschen Algemee- nen Keuringsdienst goedgekeurde pootaard- appelen van de oogst 1937 in uitvoering afwijken van de voorgaande regelingen. Thans zijn dienaangaande van bevoegde zijde nadere bijzonderheden verstrekt. De z.g. „potersteun" zal niet meer worden uitgekeerd op basis van de bij inventarisa tie vastgestelde onverkochte hoeveelheden, doch over die hoeveelheden van de vóór 1 April opgegeven voorraden, waarvan vóór 23 Juni denaturatie is aangevraagd. Het ligt in de bedoeling om als poter- steun uit te keeren voor: export- en fa- briekssoorten: klasse a 1.50 per 100 kg., klasse b I per 100 kg., en klasse c ƒ0.50 per 100 kg.; binnenlandsche consumptie soorten v. d. klei: klasse a 1 per 100 kg., kiasse b f 0.50 per 100 kg. en klasse c per 100 kg.; idem voor andere gronden: klasse a 1.50 per 100 kg., klasse b 1 per 100 kg. en klasse c ƒ0.50 per 100 kg. Voor deze steun zullen in aanmerking komen van de in klasse a goedgekeurde pootaardappelen alle sorteeringen tusschen de maten 28/55 mm., met uitzondering van de tusschensorteering 50/55 mm. Voor de binnenlandsche consumptiesoorten goedge keurd in de klassen b en c blijft de sortee ring bepaald op 28/45 mm. en voor fa- brieks- en exportsoorten, goedgekeurd in de klassen b en c op 28/50 mm. Voor de goedgekeurde pootaardappelen zal ook de gewone voor aardappelen gel dende denaturatie-vergoeding worden uit gekeerd, welke vergoeding, voor het mee- rendeel der binnenlandsche soorten van de klei, 1.50 per 100 kg. bedraagt, en voor alle andeer aardappelen ƒ0.90. Voor deze denaturatievergoeding zullen ook in aanmerking komen de goedgekeur de aardappelen in de maat 28/35 mm. In over eenige tijd aan belanghebbenden te verzenden circulaires zal een nadere uit eenzetting omtrent een en ander worden gegeven. melkkraan opengedraaid, de pomp aange zet en de melk vloeit over de z.g. koeler. Men ziet de melk van boven naar beneden loeien aan de voorachterzijde. Tusschen dt voor- en achterkant wordt met een druk van 2 atm. uit een 20 M. diepe wel, water geperst. Wanneer de melk van 70 graden aldus 150 is afgekoeld is de melkinhoud ais b.g. water, dus 11 graden. Door deze verhitting en snelle afkoeling worden alle schadelijke bacteriën gedood, zoodat de n,elk zonder koken (waardoor vele voed zame vitaminen verloren gaan) gedronken kan worden', 't Fijnste is, dat deze melk niet a_- minste bijsmaak heeft, doch haar na tuurlijke smaak heeft behouden. Naast Ctze koeler staat de homogenisator. Deze d.ent om de gepasteuriseerde melk te ho- mogeeren, d.w.z. de in de melk zich be vindende vebballetjes worden door deze machine met een druk van 200 a 250 atm.r door elkaar geperst. Deze gesteriliseerde melk wordt uit sluitend in flesschen verkocht. Deze be werking is noodig om de melk in elk kli maat voor onbepaalden tijd goed te houden. Cm haar gelijkheid wordt zij vaak voor zuigelingen en zieken door doktoren voor geschreven. Naast dit alles zien wij dan nog een flesschenwaschmachine, wat ook zeer noodzakelijk is, daar door deze zaak ook de melkvoorziening (circa 200 fles schen) op de R. K. school wordt verzorgd. Verder zien wij een koelhuis. Hier zien wij een electr. gedreven karn en botermachine. Verder een geheel volgens den eisch des tyds ingericht kantoorlokaal met ruime kasten voor etiketten en verdere benoo- cigdheden. Uit dit alles kunnen wij zien aat moeiten nog kosten gespaard zijn, om het geheel tot een bedrijf te maken, dat bezichtiging waard is. Wij raden derhalve eenieder aan hier eens een kijkje te gaan nemen. Opgemerkt zij, dat de verbouwing is uit gevoerd door de firma Gebr. Beugelsdijk, schilderwerk door Q. v. d. Kerkhof en de ir.achineriën geleverd werden door de firma V-Lenstra Zn. Eerstgenoemden uit War mond, laatstgenoemde uit Santpoort. Ontspanningslokaal reeds gesloten. Het ontspanningslokaal vor werkloozen is heden door het bestuur van den Volks bond officieel gesloten. Bouwvergunning. Aan den heer J. Th. Tuyt, zenuwarts te 's-Gravenhage, is door B en W. vergunning verleend tot den bouw van een waterkoepel aan den oever van het perceel kadastraal bekend gemeente Warmond Sectie D.No. 18. cadeau gegeven te worden? (Ric Rac),

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9