a Bij het Eeuwfeest van Sint Gabriels Geboorte. Laatste berichten RECHTZAKEN LUCHTVAART TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN mij HADDEN SUCCES «De Leidsche Courant» WOENSDAG 2 MAART 1938 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 814. Firma Vreem. Leiden, Diefsteeg 1. Rund-, kalfs- en varkenssla gerij; handel in fijne vleesehwaren en spek. Uittr. E.: C. B. Vreem, Leiden, d.d. 29 Juli 1937. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Februari 1938) ingelegd 550.907.81 en terugbetaald 583.285.32. 153 Nieuwe inleggers werden ingeschreven en 135 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.978 inleggers inclu sief 1.538 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Februari 9.706.927.55. In 5.063 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen 15.191. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 9884.39 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens 266.93 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven. Hedenmiddag te 1 uur had op de begraaf plaats „Rhijnhof" de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den culangs tengevolge van het'ongeluk onder Cegstgeest om het leven gekomen heer Marijt, in leven wissellooper bij de R'dam- sche Bank, bijkantoor Leiden. Er was groote belangstelling op de be graafplaats. Aanwezig waren o.m. de heer P. A. de Gooijer, directeur van het bij kan toer der R'damsohe Bank de heer A. J. v. Haarlem, chef van de afd Incasso, de heeren J. P. A. v. Vluodorp en H. M. Disselvelt, itsp. procuratiehouder en chef van de afd. 'boekhouding van het bankkantoor, voorts veie leden /an het kantoorpersoneel en col lega's van den overleden* De heer de Gooijer sprak woorden van waardeering voor de trouw en eerlijkheid, waarmede ae overledene zijn werk steeds beeft verricht, waarna ook ds. Weslerink, Ger. predikant hier ter tsede, woorden van opbeuring sprak. Op verzoek werd Psalm 97 vers 7 gezon gen, waarna een broeder van den over ledene dankte voor de bewijzen van deel- rtming. Tooneel Hilariteit in de rechtszaal. N.V. Ver. R'damsch-Hofstad-Tooneel. De crisis in de tooneelwereld heeft zich nog nimmer zoo duidelijk gedemonstreerd als dit jaar. Het aantal tooneelstukken, dat buiten de abonnementsvoorstelingen, bui ten de opvoeringen voor rekening van de vereeniging het „Schouwspel" en buiten de uitvoeringen van Litteris en andere too- neellievende vereenigingen, in den Leid- schen Schouwburg vertoond is, is bedroe vend gering. Gisteravond kwam er weer ééns een ge zelschap op eigen gelegenheid en risico naar Leiden, n.l. het R'damsch-Hofstad-Tooneel, dat onder regie van Cor v. d. Lugt Mel- sert opvoerde het Engelsche blijspel „Laughter in court", in het Hollandsch ver taald: „Hilariteit in de rechtszaal". Nu was er inderdaad hilariteit, zoowel in de rechts zaal als in de Schouwburgzaal, om de mal ligheden, welke de edelachtbare heer pre sident van het hof voor echtscheidingen en de heeren advocaten te berde brachten. Die malligheden en de dwaasheid van de heele situatie vormen tegelijk het voordeel en het nadeel v?n dit blijspel. Zij waren te dwaas om geestig te zijn en dat was de zwakke zijde, doch van den anderen kant verzoent de dwaasheid van het geval ons ook weer met veel bedenkelijks, dat er ge debiteerd wordt. Het geval zelf heeft niet veel om het lijf. Een gescheiden vrouw, lady Hilda Reeve (Annie v. d. Lugt Melsertv. Ees) is voor de tweede maal gehuwd, doch wil opnieuw scheiden om weer met haar eersten man te hertrouwen. Doch de jury in het hof vindt het gedrag van de dame toch al te wispelturig om daaraan toe te geven en wijst den eisch af. Het R'damsch-Hofstad- Tooneel heeft begrepen, dat het succes van de opvoering voor een groot deel moest afhangen van het uitbuiten van de malle situaties en daarmee redde he* de vertoo ning. Annie v. d. Lugt Melsertv. Ees was een geknipt type voor een vrouwtje, dat met mannen-harten speelt en volmaakt onlo gisch heen en weer wandelt tusschen „standvastigheid" en „onstandvastigheid". Een zóó uit een humoristisch tijdschrift weggeloopen Engelsche rechter was Adol- phe Engers, Anton Roemer en Piet Bron de twee elkander bekampende advocaten, terwijl Theo Frenkel en Ludzer Eringa de twee rivalen van echtgenooten waren. Dank zij het vlotte spel werd er op dezen Vastenavond hartelijk gelachen in en bui ten de rechtszaal. JUFFROUW TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN By den bekenden ouden burcht te Wedde vond een tragisch ongeluk plaats,. Mej. M. de Ruiter, wonende ter plaatse, bracht gis teravond een bezoek aan de bewoners van den burcht. Na haar vedtrek moet zij, waar schijnlijk door de duisternis misleid, met haar fiets in de burchtgracht zijn gereden, waaruit men haar hedenmorgen te om streeks vijf uur levenloos heeft opgehaald. Voor ons land is Sin.t Gabriël geen onbe kende, maar een veel vereerde heilige, een vriend. De vele publicaties in het tijdschrift de Passinoisten, de vertaling van zijn le vensgeschiedenis door Mgr. Vuylsteke heb ben hem bekend en bemind gemaakt. Toch zal menigeen bij het eeuwfeest van zijn geboorte de gedachtenis aan die beminne lijke jeugdheilige nog eens graag ver nieuwd zien. Assisië zal met grooten luister en bijzon dere feestelijkheden den gedenkwaardigen datum vieren, waarop den eersten Maart ten huize van den gouverneur Passenti, 't kind werd geboren dat naast Assisië's grootste helden, eenmaal een bijzonder be nijdenswaardige plaats zou innemen. Daar de gelukkige moeder, donna Agnese er maar niet in kon berusten den avond te zien dalen over de wieg van haar kind zon der dat de genade heiligend over dat ziel tje was gekomen, werd het nog dien zelf den dag gedoopt in de kathedraal van Sint Rufinus, boven dezelfde doopvont, waar de reinigende wateren ook Sint Francis- cus hadden gemaakt tot kind van God. Het ontving den naam van Franciscus en werd zoo gesteld onder de bescherming van den heilige stadgenoot. Heel zijn leven heeft Frans Passenti on besmet dat blanke kleed gedragen. Het reine en voorname in dezen jongen heilige, die toch zoo lang in de wereld leef de en die het leven met zijn verlokkingen heeft gekend, trekt juist zeer sterk de rij pende jeugd, die een schat te bewaren heeft en die zich veilig voelt bij dezen bescherm engel. Zijn heroieke deugdenleven prik kelt hun jonge heldenmoed. De biographen zeggen ons dat Sint Ga- briël's leven een gemakkelijk model is ter navolging. Zeker is het een eenvoudig model. De groote mystieke, de zalige Gemma Galgani, eenmaal bekend met zijn leven aan heiligheid, kon van haar geestelijke broer niet meer scheiden. Wij zullen een oogenblik wat meer aan dacht besteden aan dit leven aan deugd en heiligheid en de verschillende aspecten van zijn rijke zieleleven was meer belich ten. Het leven van Sint-Gabriël evenals dat van de Carmelites van Lissieux verbaast ons niet door buitengewone wonderen, maar het trekt ons door zijn eenvoud, door de geestelijke grootheid, waarmede Ga briël Zijn kleine plichten van iederen dag vervulde. Wij zien hier niets buitenge woons en toch is er de heiligheid. Waar nu is de sleutel van het geheim dezer hei ligheid te vinden? Daar waar de heiligma- kende God die verborgen heeft en waar ook Sint Gabriël die vond: in 't Evangelie. Jezus zegt daar: „Wie de kleinste gebo den onderhoudt en ze leert onderhouden, hij zal groot worden genoemd in het rijk der hemelen". Hier is de Leeraar der hei ligheid aan het woord, die, naar 't uiter lijk, dertig jaar een leven leidde, dagelijk- scher en gewoner dan het kloosterleven: 't leven van eenvoudig timmermanszoon. Wie deze leer van Jezus nakomt, het pro gram, door hem opgesteld, uitvoert, is een „groote" in het geestelijke. Want het zijn slechts groote geesten, die hun leven tot heldenmoed weten op te voeren bij de kleine plichten, bij de schermutselingen tusschen natuur en genade. Zij slechts we ten te offeren en te geven de kleine offers die God dagelijks van ons \rraagt. Dit nu i3 't buitengewone van de heiligheid: blij de gever te zijn van dingen die ons kost bare kleinoodiën schijnen, omdat we er zoo verbazend aan gehecht zijn. Toen God ons in Sint Gabriël een nieuw model van heiligheid gaf, richtte Hij zich met vaderlijke bezorgdheid tot de jeugd. Een jongeling, een collegestudent als voor beeld van religieuse plichtsbetrachting zegt ons heel veel, spreekt meer tot ons dan welke andere heilige ook. De lichtzin nigheid, aan dien leeftijd eigen, zien wij in Gabriël tot heiligen ernst geworden, de op pervlakkigheid tot een diepbegrepen plichts besef. Maar welke was dan de drang die dit jonge leven gestuwd heeft; in welk licht heeft Gabriël gewandeld toen hij van het rumoedige bruisende studentenleven de be stijging van de mysterieuze genadehoogten van het geestelijk leven aanving? Die drang, dat licht was Maria. De liefde tot Maria was het levenssap van den boom zij ner deugden. Ieder oogenblik van zijn ge zegend leven vinden wij Maria bij hem. Door Maria's liefdeblik werd hij gewon nen en uit de familie naar het klooster ge roepen; onder haar oogen heeft hij het jaar in gestagen geestelijken arbeid door gebracht; zijn oogen gericht op haar be minnelijke verschijning, is hij als vier en twintigjarige theologische student naar den hemel gegaan. Sint Gabriël was Passionist. In de leer school van onzen gekruisten Heer Jezus Christus had hij de wijsbegeerte van het kruis bestudeerd en toegepast. In zijn me ditaties op Golgotha verkeerend. zag hij naast den Man van Smarten, al een passie bloem onder het kruis, de Moeder van Smarten. Hij begreep dan met Maria's „fiat" Moeder en Kind den weg naar de eindslachtoffering aan het kruis waren op gegaan; dat Maria's leven van groot oogen blik slechts lijden was in ziel en hart om dat Jezus de vrucht van haar geloof slechts volgroeide om te rijpen aan den boom van het kruis. Dit is het verhevene geweest in Gabriëls Maria-devotie: het innig medelijden met zijn smartvolle Moeder. Zijn leevn ging heen eenvoudig en rustig, zonder veel uitwendige bewogenheid; in wendig steeg de vlam der Godsliefde zoo hoog, dat hij er na zes jaar aan bezweek. Nu is Frans Pasenti de H. Gabriël van de Smartvolle Moeder. Laat zijn leven voor ons een bemoediging en zijn voorspraak bij God een genade zijn. Rome. P. AMBROSIUS C.P. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons; DE LEER VAN HET EVANGELIE Geen land, geen volk kan in het maatschappelijk leven de kille zelfzucht vervangen door de I broederliefdé, zonder daarbij te- j vens de leer te omhelzen, die het j Evangelie en de Bergrede aan de J wereld hebben nagelaten. Kardinaal PACELLI. KORPORAAL LIET SERGEANTSTREPEN OP ZIJN VELDJAS AANBRENGEN Moet hij nu door den burgerlijken of militairen strafrechter gestraft worden? De 21-jar'greiziger G. V., dienstpli htig korporaal, had op de mouwen van zijn veldjas sergantslrepen laten stikken en had zich met dat uniform op den openbaren weg vertoond, toen hij met groot verlof was. De politierechter had hem daarvoor een gevangenisstraf van één maand opgelegd, van welk vonnis verdachte en officier van Justitie in hooger beroep bij het Haagsche Gerechtshof waren gekomen. Verdachte voerde aan, dat hij het uni form wilde gebruiken voor een tooneel- stukje bij een bruiloft op te voeren en dat hij voor dat feit al in dienst gestraft is. „Ja dat was een disciplinaire straf", merkte de president van het Gerechtshof op. De procureur-generaal mr. L. B. J. Ver meulen, was van meening, dat het vonnis van den politierechter onjuist was gewe zen en vernietigd moest worden. Deze zaak, zoo zeide spr., behoort tot de competentie van den militairen strafrech ter. Immers artikel 76 van de wet tot invoe ling van het n^ilitaire straf en tuchtrecht regelt de bevoegdheid van den militairen rechter en bepaalt, dat deze kennis neemt van strafbare feiten, begaan door militai ren, behoudens uitzonderingen bij de wet gemaakt. Art. 60 van het militair strafrecht bepaalt ru wal onder militairen wordt verstaan. Sub 2 worden in dat artikel genoemd, oienstplichtigen zoo vaak en zoo lane als zij in werkelijken dienst zyn. Art. 62 subs. 4 van dat wetboek zegt, dat een dienstplichtige in werkelijken dien.-t wordt geacht te zijn, zoolang hij uniform- kleeding of het voor hem vastgestelde ken- ctcken of onderscheidingsteeken draagt. Dit was het geval met den verda< hte, die heden voor het Hof terecht moest slaan en de i rocureur-generaal meende derhalve, dat het vonnis van den pohtie- echter v-r,.ietigd moest worden en ae burgerlijke rechier onbevoegd verklaard. Indien het Hof in overeenstemmenden zin uitspraak zal doen, zal verdachte opnieuw voor den krijgsraad vervolgd worden AMERIKAANSCH VERKEERSVLIEG TUIG MET NEGEN INZITTENDEN VERMIST LOS ANGELES, 2 Maart (ANP.). Het verkeersvliegtuig van de Transconti nental Western Airlines, dat vliegt op de lijn San FranciscoLos Angeles heeft, met negen personen aan boord, in den afgeloo pen nacht rechtsomkeert moeten makén tengevolge van het-slechte weer. Aangezien het toestel nu reeds zes uren over tijd is, vreest men, dat het neergestort is, aange zien de piloot voor de laatste maal om middernacht geseind heeft, dat hij wegens ijsvorming op de vleugels een noodlanding moest maken. Men heeft reeds een aanvang gemaakt met het opsporingswerk. NIEMOELLER VANDAAG NOG IN VRIJHEID? BERLIJN, 2 Maart (A.N.P.). Ds. Niemoel ler zal vandsag nog in vrijheid worden ge steld. Honderden personen staan op hem Ti wachten bij den uitgang. In de omge ving van den predikant geeft men te ver staan, dat Niemoeller zijn getrouwen ver zocht heeft, zoowel bij den uitgang van het gerechtsgebouw als te Dahlem van iedere betooging te zijner eere af te zien. Men beschouwt het tegen Niemoeller uitgesproken vonnis als vrij verzoenend. Het zal, naar de opvatting te Berlijn de pro'testantsche elementen nader tot de c verheid brengen. De strijd tegen het „po litieke Katholicisme" zal echter zonder respijt voortgezet worden. DE DOOD VAN D'ANNUNZIO. ROME, 2 Maart. (A.N.P.) De dood van d'Annunzio heeft geheel Italië in rouw ge dompeld. De bladen wijden vanmorgen twee, sommige zelfs drie geheele pagina's aan den dichter en zijn leven. Den geheelen nacht hebben familieleden gewaakt bij het stoffelijk overschot, dat gekleed was in de uniform van generaal bij de luchtmacht met alle decoraties en een klein crucifix van goud op den borst. Zijn manuscripten zijn terstond verze geld. Over enkele dagen zal zijn testament geopend worden. De beide zoons van d'Annunzio, Mario en Gabrielloni, zijn nog vannacht uit Rome vertrokken en in den loop van den dag te Gardone aangekomen. Ook tal van hoogge plaatste functionarissen van partij en re geering, leden der academie, kunstenaars en geleerden zijn naar Gardone vertrokken. Het geestelijk testament van d'Annunzio, dat reeds geruimen tijd geleden door den dichter-soldaat aan Mussolini was gezon den, zal waarschijnlijk vandaag nog be kend gemaakt worden. Mussolini is vanmorgen om acht uur per trein uit Rome vertrokken naar Gardone Riviera, vergezeld van Ciano, Starace en Alfieri. Tegen vier uur wordt de Duce in Gardone Riviera verwacht. Vanmorgen is het stoffelijk overschot overgebracht naar een ander vertrek, waar een chappele ardente was ingericht. Na het bezoek van Mussolini zal het gelijkvloers LEIDEN. Geboren: Lena Maria d. v". Pander en L. M. Lasschuijt. Dirk z. v. H. Pan der en L. M. Lasschuijt. Alida Susanna d. v. I. v. Hove en J. Reijngoud. Overleden: J. Marijt m. 47 j. A. M. BraggaarSchouten vr. 58 j. H. P. Vilier m. 44 j. C. Lepelaarv. d. Wijn gaard vr. 55 j. M. MandemakerStig- ter vr. 66 j. F. J. Parlevliet m. 68 j. H. M. A. v. d. Boog vr. 83 j. opgesteld worden en de bevolking zal dan langs kunnen trekken. Morgen zal men het lijk overbrengen naar het schip „Puglia". Het stoffelijk overschot zal ter aarde wor den besteld op den heuvel Mastio tusschen de gevallenen van Fiume. De hertog en hertogin van Genua, die op hun huwelijksreis zijn, zijn onverwacht in Vittoriale aangekomen. Bij de teraardebestellingsplechtigheid zal de koning vertegenwoordigd worden door den hertog van Bergamo. MANOEUVRES VAN AMERIKAANSCHE BOMMENWERPERS UITGESTELD Gevolg van spionnagegeval. NEW-YORK, 2 Maart (ANP.). De gioote oefeningen van Amerikaansche bommenwerpers vanaf het vliegveld Mit chell Field op Long Island zijn plotseling afgelast. Di /ormt een onderdeel van de uitgebreidvxizorgsmaatregelen om leger- geheimen te beschermen, nadat j.l. Zater- aag in New-York twee mannen en een vrouw wegens spionnage zijn gearresteerd. De oefeningen zouden geschieden om een nieuwe uitvinding te probeeren, welke streng geheim gehouden wordt en waar door het mogelijk is om automatisch bom men uit vliegtuigen te richten en uit te werpen. Men is neg op zoek naar zes andere leden der spionnagebende. Op het vliegveld Mitchell Field is een speciale wacht geplaatst om diefstal van geheimen te voorkomen. DE HOTELSTAKING TE NICE PARIJS, 2 Maart (A.N.P.) Uit Nice wordt aan de „Matin" gemeld, dat, aange zien de directies van drie hotels gisteren een arbitrale uitspraak aanvaard hebben, het personeel het werk hervat heeft. Daarentegen zijn gisteravond weer twee ander hotels door het personeel bezet. MEXICAANSCHE BANDIETEN MEXICO-STAD, 2 Maart (ANP.). „Ultimas Noticias" meldt, dat de beruchte bendeleider El Tallarin, die eenige jaren geleden de staten Morelos en Puebla teis- lerde, weer van zich heeft doen spreken. Gisteren overviel zijn bende het dorp Cuantitla in den staat Puebla, nam den dorpsschoolmeester en vier gemeenteraads leden gevangen en hing ze op. Daarna staken de bandieten de school en ver schillende ander huizen* in brand. AMSTERDAM, 2 Maart. Vee. 183 vet te kalveren: le kwliteit 7682 ct., 2e kwal. 66—74 ct., 3e kw. 54—64 ct. per K.G. le vendgewicht. 134 Nuchtere kalveren ƒ6 11 per stuk. 86 varkens: vleecshvarkens, wngede van 90110 K.G.: 6970 ct., zwa re 6869 ct., vette varkens 6667 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Vette kaiveren matige aanvoer, slepende handel, hoogere prijzen. Nuchtere kalveren be hoorlijke aanvoer, vlugge handel, prijshou dend. Varkens aanvoer zeer gering, han del lusteloos, prijzen onveranderd. Vleesch- varkens vrijwel niet aangevoerd. NIEUWERBRUG, 1 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 3874 stuks. Prijs wit f 3.10— 3.50, bruin f 3.203.60, heneieren f 2.803. eendeneieren f 2.502.80 per 100 stuks. Bo ter f 0.74—0.78, Kaas f 0.20—0.32 per hal ve K.G., Hanen f 0.65 per stuk. KOUDEKERK—RIJNDIJK, 1 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 4470 stuks en 25 p. boter. Kippeneieren f 2.903.40, Eenden eieren f 3.10 per 100 stuks. Boter f 0.70 0.73, Kaas f 0.26—0.29 p. p. Konijnen f 1— 1.50 p. stuk. VOORSCHOTEN, 1 Maart. Vrije veiling. Eiren f 3.203.80 per 100 stuks. Kippen f 0.700.85, Duiven, f 0.150.18, Konijnen f 0.901.30 per stuk. Zoetekaas f 0 560.66, Leidsche kaas f 0.400.44 per K.G. BOSKOOP, 2 Maart. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Forrythia 1.20 1.46, Rhod Pink Pearl 0.601.Gibur- num 0.300.57, Seringen 0.300.60, Azalea 0.601.30, Narcissen 0.110.23, Cerasus Hi- sakura 2.403.30, Prunus triloba 0.500.85, Clematis p. stuk 0.16, Azalea p. stuk 0.51. RIJPWETERING. 1 Maart. Eierenveiling Aanvoer 3627 eieren, prijs: 2.704. 174 eendeneieren 33.10 per 100 stuks. Konijnen 0.801.85 per stuk. Kaas 34 40 cent per K.G. WOERDEN, 2 Maart. Kaas. Aanvoer 35 partijen. Met rijksmerk le kw. f 2526, id. 2de kw. 2324. Handel matig. IVIJSELNOTEERINÜEN (AMSTERDAM* Londen 8.963/4 Berlijn 72.291'2 Parys ö.SJl/o Brussel 30. "31/.? Zwitserland 41 50l/o Kopenhagen 40 Stockholm 46 20 Oslo 45.0 New York 1.783/4 Praag 6.28 >/2 f met ons offensief. Nog steeds is het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad Dit dagblad is voor Leiden en Omgeving Voor hen die ons een nieuwe Abonné (voor minstens 3 maanden) aanbrengen stellen wij 'n premie ter beschikking een Heeren Zak- o! Armbandhorloge óf een Damesarmbandhorloge óf een Vulpenhouder met gouden pen Onze tijd gebiedtweest paraat en Katholiek in woord en daad Het is het Katholieke Dagblad, dat U daarin ter zijde staat.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3