RIJNSTREEK HOE NOORDWIJKERHOUT OPBLOEIDE WOENSDAG 2 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente, vergadert op Maandag 7 Maart des avonds te 7 uur. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging van het raadsbesluit d.d. 25 Januari 1937 to verkoop van een perceel bouw grond aan den heer N. Rietveld qq. 6. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging van het raadsbesluit dd. 13 Decem- bed 1937, voor zooveel betreft verhuring van de boerderij: „Florahoeve", aan den heer D. Binnendijk. 7. Voorstel van B. en W. inzake conver sie eener gelaleening van de Holl. Socië teit van Levensverzekeringen N.V. 8. Voorstel van B. en W. inzake beschik baarstelling van gelden voor veranderin gen in de inrichting van hel bestaand ge bouw der R.K. School aan de Paradijslaan. 9. Voorstel van B. en W. inzake be schikbaarstelling van een crediet voor een nieuwe verwarmingsketel in de openbare school van G. L. O. en U. L. O. aan den Oudshoornscheweg. 10. Voorstel van B. en W. inzake ge meenschappelijke regeling met Woubrug- ge voor toelating leerlingen op de open bare ulo. school alhier. 117. Voorstel van B. en W. inzake toe kenning van voorschotten ten behoeve van de bijzondere scholen, over 1938. 12. Benoeming van een lid van de com missie voor het nazien der rekeningen in de vacature van den heer C. den Uyl. Het Kath. schoolgebouw. Van het kerkbestuur van de parochie van den H. Bonifacius, alhier, kwam bij de Raad in een aanvrage om gelden beschikbaar te stellen voor het veranderen van inrich ting van zijn bijzondere school voor ge woon lager onderwijs, Paradijslaan 9. zulks overeenkomstig de bepalingen van de artikelen 72 en volgende der lager-on- der wijs wet 1920. De veranderingen, welke door het kerk bestuur worden gevraagd, bestaan in* het aanbrengen van ijzeren onderslagbalken onder de bestaande houten balklagen in vier leslokalen en het aanbrengen van ijzeren balken by de boogconstructies bij de hoofdtrap naar de bovenverdieping en naar de zolderverdieping. Zij zijn noodig, omdat de houten balk lagen van de eerste verdieping over vier leslokalen veel te licht zijn en de boog constructie bij de hoofdtrap naar de ver dieping en eveneens bij de zolderverdie ping te licht is samengesteld. De door de wet vereischte stukken zijn overgelegd; de bijgevoegde bereidverkla ring tot storting van een waarborgsom is zelfs voor een aanvrage als deze over bodig. Ook kan niet gezegd worden, dat de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen, door inwilliging van het verzoek zouden worden overschreden. Als een bezwaar zou wellicht kunnen worden aangemerkt het fiet, dat de werk zaamheden reeds gedeeltelijk waren uit gevoerd toen de aanvrage de raad be reikte, ware het niet, dat B. en W. af gezien van het spoedeischend karkter der voorzieningen, waarvan de toelichting tot de aanvrage gewaagt van de goede trouw van het schoolbestuur overtuigd zijn. B. en W. stellen dan ook voor op de aanvrage een gunstige beslissing te nemen door vaststelling van het bijgevoegd con cept-raadsbesluit. Aanrijding. Langs den Westkanaal- weg nabij de grens dezer gemeente werd gisteren het zoontje van K. door een pas- seerende auto aangereden. De jongen be kwam een polsfractuur benvens verschil lende andere verwondingen. Dr. Q, ver leende de eerste hulp. Brandstof gestolen. Ten nadeele van de brandstoffenhandelaar D. werd een hoe veelheid brandstoffen ontvreemd. De da der is bekend. AARLANDERVEEN Auto te water. Gisterenavond om streeks 5 uur is een bestelauto op de grens dezer gemeente, door dat de bestuurder zyn draai te kort nam, in het water geraakt. Na door een kraanwagen van de Firma de Rooij op het droge te zijn gebracht, kon hij zijn reis vervolgen. De chauffeur bekwam geen letseL DE KWAKEL „Stille Omgang". Op Vrijdag 11 Maart zal het Genootschap van den „Stille Om gang" vergaderen, en tevens de bewijzen van deelname verkoopen. Op 13 Maart wordt voor deze afdeeling de omgang ge houden. Weer een bloemententoonstelling? - Morgen zal het bestuur van de Chrysan themumtentoonstelling in overleg met de bloemenkweekers een vergadering houden bij den heer J. Leenders, ten einde weer te komen tot een tentoonstelling van bloe men. Het ligt in de bedoeling hiervoor zoo noodig de medewerking der kweekers te vragen, ten einde een zoo groot en zoo goed mogelik soort te krijgen. KOUDEKERK B.V.L. Op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier werd gisterenavond een pro- paganda-byeenkomst gehouden door de afd. Koudekerk aan den Rijn van de Bijz. Vrijw. Landstorm. Na opening door den voorzitter en het zingen van het Wilhelmus, verkreeg de res.-majoor J. P. Borst het woord, die op pakkende wijze vertelde van de groei en vestiging van het Nederlandsche gezag in onze Oost Speciaal het tijdperk van Gouverneur Generaal van Heutsz, waarna hij nog eenigen tijd zijn hoorders boeide door het verhaal van een expeditie naar Let eiland Timor, die onder zijn leiding stond. Het krachtig applaus was wel het btste bewys, hoezeer die spreker zijn hoor ders had doen genieten. De heeren Overste Boots en Kap. Kar- res, die mede tot de zoo gaarne geziene gi-sten op de Landstormavonden alhier be hoorden, wisten weer op hun eigen en pakkende wijze het doel en de noodzake- lykheid van den B.V.L., het vredesinstituut, naar voren te brengen. De uitreiking der herinneringsplaten en oe schietprijzen geschiedde door Overste Boots, die ook den winnaar van den wissel- beker, den heer J. B. C. Hogenes met zijn succes complimenteerde en den pl. leider, aen heer W. A. van den Dool, dankte voor ce organisatie van dezen avond en gehou den schietwedstrijd. De heer Burgersdijk zorgde met zyn be- iohaafd goochel-repertoire tot tweemaal toe voor het meer vroolijke gedeelte van o'en avond en wist zijn hoorders telkens te verbazen en met stomheid te slaan. De Burgemeester, die allen, die aan het welslagen van den avond hadden medege werkt dankte, sloot deze druk bezochte, uitstekend geslaagde B.V L.-avond. De uitslag van de prijzen is als volgt: le pi. J. B. C. Hogenes 1906 p.; 2e pr C. de Wit 1604 p.; 3e pr. D. Guidemond 1879 p.; 4e pr. C. van Veen 1875 p.; 5e pr D. Dalebout 1874 p.; 6e pr. W. Wille Fzn. 1865 p.; 7e pr. R. Vergunst 1862 p.; 8e p;. J. Ketel 1857 p.; 9e pr. A Paling 1845 p.; 10e pr. J. M. van der Velden 1844 p.; lie pr A. Tempelman 1842 p.; 12e pr A. van der Voorst 1834 p.; 13t pr. L. de Jong 1830 p.; 14e pr. P. Ber- "oets 1818 p.; 15e pr. A. Hogenes 1786 p.; !6e pr. A. van den Ent 1759 p.; 17e pr. N. Si.aterse 1744 p.; 18e pr. J. J. van Doorn 1654 p.; 19e pr. M. Verbree 1653 p.; 20e pr. P. den Hollander 1388 p. en 21e pr. KI. Molema 112& p. Ingekomen: Elisabeth P. van Wet ten, van Leiden; Jan Mak, van Berg-Am bacht. Vertrokken: Josephus C Bes naar een Haag; Willem van der Meij naar Breda; Gerrit Batelaan naar den Haag; Jan Geerlof en gezin naar Leiden; Johan nes H. van Leeuwen naar Amsterdam; Dirk Rollema naar Leiden; Arie Bloos naar Alphen aan den Rijn; Hermijntje Korrel- boom naar Wassenaar; Floris Bloos en gezin naar Leer (Dl.). ROELOFARENDSVEEN St. Josephsgezellenver. Aan de leden wordt medegedeeld, dat hedenavond in de verplichte vergadering een zeer belangrijk onderwerp zal worden besproken, zoodat niemand mag ontbreken. De heer C. T. Vergouwen uit Voorhout zal dan spreken over de „Taak van de Jongeren" en over het „Beroepskundig werk". Omdat reeds herhaalde malen verzoeken tot het bestuur werden gericht, om in die richting tege moet te komen aan de groote belangen van onze leden wat betreft vakkundige be kwaamheid volgens de tegenwoordige eischen, raden wij allen aan om aan deze inleiding de volle aandacht te besteden. Aanvang om half acht in de St. Pancratius- zaal. Bijz. Vrijwillige Landstorm. Zeer ve len zullen zich nog de voortreffelijke B. V. L.-avond te Oude-Wetering herinneren. Een dergelijke propaganda-bijeenkomst wordt a.s. Vrijdagavond 4 Maart 's avonds om 8 uur in het Veilingsgebouw te Roe- i lofarendsveen gehouden. Van verschillen de zyde is reeds zeer veel propaganda voor deze samenkomst gemaakt, en niet zonder reden, daar het bestaan van de B. V. L. voor de Katholieken van het grootste belang is. Het veilingsgebouw biedt plaatsgelegenheid aan vele honderden personen. Het program- me voor dien avond ziet er zeer aantrek- kelij- uit: na het openingswoord van mr. J W. Peek, burgemeester van Alkemade, zal de zeereerw. hooggel. pater Professor Felix Otten O.P. de bekende radio-pater een een groote rede houden. Naast verschillen de andere agenda-punten zullen enkele mooie films worden gedraaid, o.a. „Neder land aan den Arbeid". Belanstellenden in het doel van de B. V. L. en in de princi- pieele belangen van de Katholieke Gods dienst behooren dien avond aanwezig te zijn. Bij alle plaatselijke leiders in Zuid- Holland West zijn toegangskaarten ver krijgbaar. TER AAR Bijz. Vrijw. Landstorm. In het café v. d. Acker hield de afdeeling „Ter Aar" van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar algemee- ne ledenvergadering, waarbij vele leden blijk gaven van hun belangstelling in te genstelling met de commissieleden, want hiervan was er slechts één. Even over achten wordt de bijeenkomst geopend door den leider, sergeant E. de Goede, en na allen verwelkomd te hebben, in het bizonder den heer de Koning, vol gen mededeelingen omtrent het resultaat WATERLEIDING-KWESTIE TE BODEGRAVEN DE WATERLEIDING WIJST DE VOOR STELLEN AF. Dinsdagmiddag is de buitengewone ver gadering van Aandeelhouders van de N.V. Bodegraafsche Waterleiding gehouden. Er waren meer aandeelhouders opgeko men dan nog ooit. Aan de orde van be handeling waren de voorstellen van den Raad voor voortzetting of overname van de concessie. Allereerst werd behandeld het voor stel tot verlenging van de concessie met 20 jaar tegen een jaarlijksche uitkeering van f 7000,Dit voorstel werd met algemeene stemmen ver worpen. Behalve tegen het bedrag van de uitkeering was er ook zeer ernstige bedenking tegen het ontbre ken van een billijkheidsclausule. Uit gesproken werd dat slechts dan ver der onderhandeld zal worden over verdere concessie, wanneer de Raad ermee accoord gaat dat een dergelijke clausule wordt opgenomen. Vervolgens werd gesproken o\fcr overdracht aan de gemeente tegen een vast bedrag. De Raad had aangeboden een som van 375000.zonder arbi trage. Ook dit voorstel kon geen sympa thie vinden en werd verworpen. Vervolgens kwamen voorstellen ter tafel om respect, 475.000.en 450.000 te vragen. Beide voorstellen werden verworpen, het laatste met een stemmenverhouding van 7264. Daarna werd aangenomen een voor stel van de commissarissen om den Raad het bedrijf aan te bieden voor 425.000,Dit voorstel werd aange nomen. Bovendien werd besloten een proefproces te beginnen tegen een der aangeslotenen, die weigerachtig is het oververbruik van water te betalen. Dit omdat dat oververbruik bij de be paling van de ev. overnamesom door de arbiters in kwestie komt. van de onderlinge schietoefeningen. Vol gens rapport beschikt de afdeeling over vele scherpe schutters, want een gemiddel de van 49 in de driemaal is een moyenne, waarmee men gerust voor den dag kan ko men. De uitslag was als volgt: Afdeeling A: J. Zwanenburg, H. Verhaar, J. de Leeuw, G. Vis, B. Rietveld, A. v. d. Acker, H. v. Emmerik, P. Pijper, J. v. Kints, L. Rodénburg, W. Slootweg, J. Mank, R. Lub bers, J. Sanders, L. v. Veen, A. Spek, I. Spek, C. Heemskerk, B. Kroon, E. de Bruyn en C. v. d. Haven. Afd. II: A. de Jong, C. Keyzer, W. Bal- vert, J. Akerboom, W. Goedhart, J. G. Hij dra, J. Zevenhoven, H. Heemskerk, P. Eg berts, L. v Tol, T. v. Eyk, W. v. d. Hoorn, G. Slof, S Hocgervorst, P. de Vogel, A Vork, J. Kalshoven, T. Marskamp, P. Slof, J. Kouwenhoven, D. Schellingerhout, J, v. Kessel, C. Rijnsburger, F. v. d. Meer, N. v. Eyk, G. Verhoef, M. Visser, J. Slof, en H. Hoogervorst. Afd. Ill: S. Valk. Nieuwe schutters: C. Hoogendijk, J. Hartveld, H. Heemskerk, J. Fransen, H. v. d. Pijl, A. Kroft, W. v. Tenden en A. Treur. Afd. A loopt van de 150 naar de 140, B 140 naar 130 en C 130 naar de 120 pun ten! Al deze winnaars hadden een mooien prijs in ontvangst te nemen, wat zeker te pas komt in het huishouden. Na de uitreiking van deze prijzen moch ten de leden een sigaar opsteken en ver der werdei besprekingen gevoerd, die alle min of meer van huishoudelijken aard wa ren. Met een aansporing van den leider, om te trachten donateurs te winnen, volg de sluiting. Een vreemde geschiedenis. Voor eenige weken waren plotseling een drietal ko nijnen ontvreemd by den heer U., die dit geval ter uitwerking gaf aan de politie. Na een streng onderzoek gelukte het den Rijksveldwachter de gestolen konijnen op te sporen, doch de juiste toedracht van deze zaak is zoo gecompliceerd, dat wij alleen volstaan met te vermelden, dat de beestjes weer rustig in het oude hok zitten opge sloten. Dammen. Nu a.s. Donderdag gaan beide tientallen van Ons Genoegen een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de jongelieden van De KwakeL Allen toch zeker present! De veilingen. In verband met de toe nemende aanvoer van versche groenten zal voortaan tweemaal per week veiling wor den gehouden, n.l. Woensdag en Vrijdag. WOERDEN Missie-tenteonstelling op komst. De voorbereidingen voor een jaarlijksche Mis- sietentoonstelling zijn weer in volle gang. Dit jaar zal deze tentoonstelling, die weer grootsch van opzet is, gehouden worden op Zondag 24 en Maandag 25 April. Behal ve de eigenlijke tentoongestelde voorwer- pe zullen ook weer een groot aantal at tracties aanwezig zijn. Te zijner tijd deelen we nadere bijzonderheden mede. (Slot). Lange jaren verkeerde de Dorpstraat vat het plaveisel aangaat in een aeso- laten toestand. De buitenwegen waren suc cessievelijk door een nieuw superieur weg dek voorzien, de Dorpstraat contrasteerde daarmede wel sterk. En wel zoo sterk dat een der raadsleden in een vergadering de opmerking maakte: Mijnneer de voorzit ter, de buitenwegen zijn over 't algemeen keurig in orde, maar in de kom van het Doip hebben wij een „rotweg". De spontane opmerking gaf B. en W. te denken in in de raadsvergadering van 28 October 1927 stelden zij voor om de keibestrating van de Dorpstraat op te bre ien en te vervangen door eerste kwaliteit straatklinkers. Dit voorstel werd aangeno men met 6 tegen 6 stemmen, dus rp het kantje af. De tegenstemmers waren echter riet tegen verbetering van de Dorpstiaat. Hun tegenstemmen had een andere oor zaak. B. en W. hadden namelijk aan hun voorstel toegevoegd om de oude keien van de Dorpstraat te gebruiken in de Nieuwe Duinstraat en daarmede waren het ver schillende raadsleden nie» eens, vandaar hun tegenstemmen. In October 1928 vertrok als dorpsarts de heer A. C. Romijn en werd opgevolgd door drs. K. Wösten. In 1928 namen de plannen tot den bouw van een nieuw raadhuis meer en meer vasten vorm aan. De Raad was echter van oordeel, dat het oude Raadhuis een kooper moest hebben voor en aleer tot den bouw van een nieuw raadhuis kon worden over- neaaan. Die kooper was spoedig gevonden De Twentsche Bank kocht het Raadhuis voor 10.000. Daardoor was verzekerd, dat het fraaie gebouw, dat den architect Er. Cuypers alle eer aandeed goed onder houden zou worden en een sieraad voor het Dorp zou blijven. Aan den architect Kropholler werd op gedragen plannen voor den bouw van een nieuw raadhuis te ontwerpen. In 1929 wer- óer. de gelden toegestaan voor de uitbrei ding van de Sint Josephschool van de be staande 10 lokalen met 4 lokalen en een gymnastieklokaal. Tevens werd een prach tige bewaarschool door het R.K. Kerkbe stuur van St. Joseph gebouwd, een bewaar school, die in de omgeving haar gelijke niet vindt. Zoodoende ontstond een complex schoolgebouwen, die het Dorp vooral langs den Langeveldweg niet weinig verfraaiden. Aangekocht werden door de gemeente de perceelen genaamd „Kerkeland" en „Louve Krogt" groot 4 H.A. 45 A. 30 c.A. voor den prijs van ƒ42.215.welke perceelen in het grondbedrijf werden gebracht. Het grondbedrijf heeft de gemeente geen voor deel gebracht, maar niemand heeft kunnen voorzien, dat op den tijd van welvaart waarvan men in 1929 nog volop profiteerde een tijd van depressie zou volgen als we nu hebben medegemaakt. De gestadige uitbreiding der gemeente maakte een uitbreidingsplan noodzakelijk. Aan Ir. Siebers te Rotterdam werd het ont werpen daarvan opgedragen. In dien tijd werd ook de Delfweg, loo- pende van Ruigenhoek naar de grens der gemeente Lisse, gereconstrueerd, waarvoor een bedrag van 20.500 werd gevoteerd. Aangegaan werd een overeenkomst met de gemeente Voorhout, waarbij een gedeel te der gemeente Noordwijkerhout door Voorhout van leidingwater werd voorzien. Deze voorziening kwam tot stand zonder dat een financieele offer van Noordwijker hout werd gevraagd, terwijl Noordwijker hout te allen tijde de bevoegdheid heeft desgewenscht ,in de baten en lasten der Voorhoutsche waterleiding te participeeren. Aan de Zeestraat werden door de ge meente 12 arbeiderswoningen gebouwd. Dat bouwen in 1929 nog duur was bewijst het door gemelde woningen gevoteerde be drag van ƒ35000 (pl.m. ƒ3000 per woning). Op 3 Juni 1929 werd besloten tot den bouw van een nieuw raadhuis overeenkom stig de plannen van den architect A. J. Kropholler. In de vergadering van 26 Juni 1929 wordt tot gemeente-secretaris benoemd de heer J. A. M. Pijnenburg, nadat aan den heer A. J. Wijneken als zoodanig eervol ontslag was verleend. Tot gemeente-ontvanger wordt in plaats van den heer Pijnenburg benoemd de heer J. P. de Jong. Bij de uitbreiding der gemeente werden ZOETERWOUDE (H. R.) Volksbond. Den leden wordt bekend gemaakt, dat het reeds aangekondigde tri duüm hedenavond niet doorgaat, maar is uitgesteld tot later datum, welke nader bekend gemaakt zal worden. H*-t bestuur rekent ook dan op aller me dewerking opdat deze avond dan volkomen za. slagen. ZWAMMERDAM Arbeidbemiddeling. Ingeschreven: 46 mannen en 6 vrouwen, verdeeld naar de beroepen: steenbafr.arb. 6, bouwbedr. 12, houtbew. 2, kleeding, enz. 2, metaalnijver heid 2, sigarenindustrie 2, landbouwbedr. 14, verkeerswezen 1, vrije beroepen 1, hui selijke diensten 4, ongeschoolde arb. 6. ZEVENHOVEN Geboren: Teunis z. van L. Kool en f. P. Huisman Anna Maria d. van G Hoegerwerf en M. A. Duikersloot. Overleden G. A. C. Janmaat 6 m Annetje Verkuilgeb. Pijnse van der A a 75 j. Wilhelmina Angenentgeb. Klshoven 80 j. Vertrokken: Th. v. d. Meer naar Aalsmeer. de hygiënische belangen der bevolking niet verwaarloosd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten gezamenlijk met de gemeen ten Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noord- wijk een schoolartsendienst in te stellen. Deze schoolartsendienst heeft in den loop der jaren wel bewezen in een behoefte te voorzien en wordt door de bevolking der diverse gemeenten zeer gewaardeerd, waar toe ongetwijfeld het sympathieke optreden van den schoolarts dr. Zijerveld, het zijne bijdraagt. In Aug. 1930 werd het nieuwe Raadhuis door den Commissaris der Koningin plech tig in gebruik genomen. In Nov. 1930 overleed de chef van poli tie Th. Vergeer, die werd opgevolgd door den heer Backes. Wij hebben getracht in enkele artikelen te schetsen hoe in de jaren 1900 tot 1930 de ontwikkeling van Noordwijkerhout zich voltrok en de voornaamste gebeurtenissen uit die jaren naar voren gebracht. Het zie lental van Noordwijkerhout is die jaren flink gegroeid. Bedroeg de bevolking op 1 Januari 1900 2085 zielen, op 1 Januari 1910 had Noordwijkerhout 2941, op 1 Januari 1920 4338 en op 1 Januari 1930 6143 zielen. Over hetgeen na 1930 gebeurd is zullen wij niet in details treden. Dat ligt allen nog versch in het geheugen. Bovendien is er van overheidswege in dien tijd niet veel meer verricht, wat tot den uiterlijken wel stand bijdroeg Want kort na 1930 begon de crisis in te zetten en door nijpend te kort aan geldmiddelen Noordwijkerhout is sinds vele jaren noodlijdend moest onge twijfeld een en ander achterwege blijven, al moet dankbaar worden geconstateerd, dat de noodzakelijke behoeften dank zij den Rijkssteun in alle omstandigheden kon worden voorzien. Het is interessant om op te merken, dat ondanks de crisis de be volking van Noordwijkerhout sinds 1 Ja nuari 1930 groeide met ruim 1000 zielen. Op 1 Januari 1938 telde Noordwijkerhout '151 ingezetenen. Wy zijn thans gekomen aan het slot van onze beschouwingen. Wij eindigen met den wensch, dat de verbetering der economische conjunctuur, die zich heeft ingezet, blijven- den voortgang moge ondervinden, opdat spoedig de met bloembollen te beplanten oppervlakte zoodanig kan worden uitgg- breid, dat weer meerderen in het arbeids proces kunnen wprden ingeschakeld. VAN IERSEL. OP BEZOEK BIJ DEN H. VADER. De Paus zeer verouderd, maar zijn energie is niets verminderd. EENIGE INDRUKKEN VAN HENRI BORDEAUX. De Fransche schrijver Henri Bordeaux verhaalt in de „Echo de Paris" van zijn be zoek bij Paus Pius XI. „Onwillekeurig", zoo schrijft hij, „moet ik denken aan het laat ste bezoek, dat ik drie jaar geleden aan den H Vader bracht. Het zijn drie zware en moeilijke jaren voor den Paus geweest. Sinds vijftien maanden bedreigt een zware ziekte het leven van Zijne Heiligheid. Door een wezenlijk wonder en door Zijn onverwoestbare levenskracht, die Hij te danken heeft aan Zijn jeugd, doorgebracht in de nabijheid der Alpen, is Hy tot nu toe deze dreiging te boven gekomen. Het is een bleeke grijsaard, die voor mij zit. Het eerste wat zich van mij meester maakt, is een gevoel van ongerustheid en droefheid. De H. Vader lijkt gebogen en schijnt mij kleiner geworden. Hij schijnt geheel weg te zinken in Zijn witten man tel. De kraag van Zijn toog staat wijd om den dunnen hals. Maar deze eerste indruk duurt slechts een oogenblik. De stem, de oogopslag, het gebaar hebben den zieke Zijn geheele per soonlijkheid teruggegeven, ja zij schijnen nog sterker geworden te zijn. Tijdens mijn bezoek herinnert een pre laat aan de pauselijke Congregaties, die nog wachten, maar een energieke handbewe ging van den Paus wijst hem af. De ener gie van den H. Vader is nog onverminderd. Misschien mag ik op eigen verantwoor ding enkele van 's Pausen gedachten hier weergeven? De H. Vader is nog niet aan het einde van Zijn taak gekomen. Deze taak 6chijnt hem soms moeilijk toe, omdat Zijn woor den verkeerd begrepen en verkeerd uitge legd worden. De geschiedenis heeft zoo dikwijls het nuttelooze van de grootste in spanning bewezen. Met voorliefde herhaalt de Paus het woord „bidden". Hij beroept zich op St. Augustinus en andere Kerkvaders. Ver stand alleen voert niet tot de waarheid en juist omdat men geen andere verlichting zoekt, dan die van het verstand, wankelt de wereld in haar voegen. Het is niet Frankrijk, dat den H. Vader met de grootste zorg vervult. Zyn be zorgdheid richt zich op een ander punt. Men weet, op welke landen Hij zinspeelt, als Hij zich beschouwt als de opperste be schermer der menschelijke persoonlijkheid en der menschelijke vrijheid, die alom door de overheersching van den Staat wordt be dreigd. De H. Vader legt nogmaals bijzonderen nadruk op de onaantastbaarheid der men schelijke persoonlijkheid en op den eerbied dien men moet hebben voor het kind, dat eerst en vooral aan God en aan zijn ouders behoort en slechts daarna pas aan den Staat. Op het oogenblik van afscheid wordt Zijn ernstige vastberadenheid verzacht tot een mild en zegenend gebaar. Dan zie ik op Zijn gezicht weerspiegeld heel het lij den der menschheid". „Tyd".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10