RADIO-PROGRAMMA'S Auto na botsing In brand gevlogen RECHTZAKEN DINSDAG 1 MAART 1938 JE LEIDSCHE COURaNT DERDE BLAD - PAG. 9 WOENSDAG 2 MAABT 193? GEMENGDE BERICHTEN Bestuurder om het leven gekomen Op den rijksstraatweg te Rilland Bath, ter hoogte van den spoorwegovergang, is gisteravond cegen kwari over zeven een personenauto met een vaart van zeventig kilometer tegen een onverlicht langs den weg staande vrachtauto gereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de auto in brand. De bestuurder, de heer S. Franken uit Bergen op Zoom, wist zich niet meer uit den wagen te bevrij den en kwam om het leven. Eenige omwonenden, die op het geluid van de botsing kwamen toesnellen, hebben nog getracht met behulp van zand de vlam- men te dooven, doch men is hierin niet ge slaagd. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto ruim vijf meter terugschoot. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat later geheel verkoold uit den wagen werd gehaald, is naar het lijkenhuisje van het Groene Kruis te Rilland Bath overgebracht. WIELRIJDER DOODGEREDEN. De fietser H. L., die den Klimmenerberg afreed, is door een achteroprijdende auto overreden en gedood. Het slachtoffer was 23 jaar, ongehuwd en woonwachtig te KlimmenRansdaal. De automobilist is een taxichauffeur, ook woonachtig te Klimmen De Kon. Mare chaussee heeft de zaak in onderzoek. TANKAUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN. De bestuurder ongedeerd. Gisteravond is een tankauto van de A. P. C., bestuurd door den heer G. uit Arnhem, op den onbewaakten spoorwegovergang te Heerde door een trein gegrepen. De be stuurder bleef ongedeerd, de wagen werd ernstig beschadigd. De .heer G. kwam met den wagen uit Zwolle. Bij den overgang op* den Zwol- scheweg keek hij naar links om zich te ver gewissen, of hij veilig door kon rijden. Hij reed door, doch bemerkte op het laatste oogenblik, dat er van rechts een trein na derde. Hij probeerde nog, door vol gas te geven, den overweg te passeeren. De tank auto werd evenwel aan de achterzijde door den trein gegrepen. De wagen sloeg om, doch de chauffeur kwam met den schrik vrij. De trein had eenige minuten vertra ging. Het verkeer werd door de gemeen te- en rijkspolitie omgelegd. AZIJNZUUR GEDRONKEN. Kind aan de gevolgen overleden. Zondagavond heeft het driejarig doch tertje van de familie T. uit de De Vries- straat te Eindhoven in een onbewaakt oogenblik een fleschje met azijn-extract weten te bemachtigen en leeg te drinken. In ernstigen toestand werd de kleine naar het R.-K. ziekenhuis in de Jacob van Lies- houstraat gebracht, waar het kort daarna is overleden. MOTORBOOT BIJ URK OP HA VENDAM GESLAGEN. Opvarenden met moeite gered. Een motorboot van de firma Hoekman Zonen te Urk is gisteravond op de Urker havendam geslagen en reddeloos verloren. Toen gisteravond de motorboot van ge noemde firma, schipper J. van Laar naar de Urker haven wilde stoomen, sloeg plot seling vlak voor de haven de mojor af, zoodat de boot onbestuurbaar werd. De bemanning bestaande uit drie perso nen liet haastig het anker vallen, doch dit slipte en de boot werd door den krach- tigen wind op den dam geslagen. De op varenden verkeerden in levensgevaar, door dat de boot op de steen en geheel lek sloeg. Toen de bemanning zag, dat het schip niet meer te redden was, sprong men overboord en alle drie opvarenden wisten over de steenen den dam behouden te bereiken. De boot zit nog tegen den dam en is aan de vernieling prijs gegeven. De boot was in dienst van den aanne mer der Zuiderzeewerken de firma Blan kenvoort. „Hbld." FABRIEKSBRAND TE TILBURG. Zondagavond omstreeks half tien is door onbekende oorzaak brand otnstaan in de fabriek van de N.V. Schoenfabriek „Wa- ja" van de Gebrs. W. en J. v. A. aan de Langestraat te Tilburg. Toen een buurtbe woner het vuur ontdekte sloegen de vlam men reeds uit het dak, zoodat het ergste werd gevreesd. De ijlings gealarmeerde brandweer was spoedig present en tastte energiek het vuur aan met vijf sïralen op de motorspuit. Na eenigen tijd hard wer ken was men althans zoover gevorderd, dat voor uitbreiding niet meer behoefde te worden gevreesd. De fabriek zelf brandde vrywel geheel uit en wat door het vuur werd gespaard, ging aan het bluschwater ten gronde. De in het gebouw aanwezige voorraden leer en de machinerieën gingen verloren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade, die in de duizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. OUDE MAN TWEE KEER BESTOLEN. Al zijn spaarcenten verdwenen. In Scheveningen, in een heel eeuvoudig huisje, aan den Van Egmontstraat 39, woont de zeventigjarige J. Het huis is zijn eigendom, doch sinds drie weken is dat het eenige, wat hem nog is overgebleven. Voor dien tijd woonde hij in een ander huis. Hij is alleen en heeft niets meer om han den, zoodat hij zelf met een familielid de verhuizing deed. Daarbij is op geheimzin nige wijze een hoeveelheid bankpapier weggeraakt. Dat was drie weken geleden. Het geld zat in een sigarenkoker en dien koker had de oude man in een laatje van een oude kast gelegd. Toen de verhuizing in de Van Egmont straat aankwam, bleek al het geld uit den sigarenkoker verdwenen te zijn, aldus ver telt „Het Volk". Het was ongeveer 1000. Hij besprak het verlies met de naaste fa- mbilieleden, maar door onbekende reden, heeft hij geen aangifte gedaan bij de politie Het zou weggewaaid zijn, meende hij Aangezien dat geld zijn eenig contante bezit vormde, waarmee hij de rest van zijn leven dacht uit te komen, zag hij zich toen genoodzaakt, een van zyn beide huisjes te verkoop'en. Het bracht 900 op en daar mee kon hij voorloopig weer voort. Zondagmiddag is de heer J„ zooals al tijd, tegen half zes naar de kerk gegaan. Op de voordeur is een Lipsslot, maar de ach terkant, de keukendeur, bleef openstaan. Ten minste, dat gelooft de heer J. Toen hij om tien minuten over zeven te rugkeerde, stond de keukendeur wagen wijd open, eerst had hij echter een andere, voor hem verschrikkelijk ontdekking ge daan. Hij bewaarde zijn geld in een ouder- wetsche, reusachtige linnenkast in den ha- Ion, aan den voorkant van zijn huis. De sleutel van deze kamer legt hij altijd onder het matje voor de deur en dat was ook nu zoo gegaan, iemand had de sleutel ge bruikt om de kamer binnen te dringen en had de linnenkast geheel overhoop gehaald. Allerlei gebruiksvoorwerpen lagen over den grond verspreid, de deuren stonden wijd open en aldra bemerkte hij, dat de ƒ900 verdwenen waren. Daarvan heeft hij de politie wel in kennis gesteld. De oude man heeft dus nu niets meer dan het huis, waarin hij woont. Het slot van de voordeur was onbeschadigd. De keuken deur aan de achterzijde stond open en het is mogelijk, dat de inbreker over een paar platjes naar een gang is geloopen, ofschoon dat niet ongevaarlijk was, want tusschen half zes en zeven is het in deze dagen nog niet geheel donker en het mag bekend hee- ten, dat den Scheveninger in het algemeen des Zondagsmiddags niet veel ontgaat, van wat er op de straat gebeurt. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de inbreker precies geweten heeft, dat er bij J. wat te halen was en dat hij met den ge- regelden kerkgang van den ouden man ook op de hoogte was. De politie heeft de zaak in onderzoek. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding wet op de uitverkoopen. Voor den Leidschen kantonrechter moest terecht staan K. L., manufacturier te Lei den wegens overtreding van artikel 2 van de wet op de uitverkoopen. De overtreding zou geconstateerd zyn 29 Jan. omstreeks 3.30 uur, in een perceel aan de Haarlem merstraat te Leiden. Er waren leuzen te lezen geweest van ongeveer de volgende strekking: Uitverkoop alle goederen, Het huis is verkocht. We moeten er uit: Wij smijten den boel op straat enz. Verder hadden er in de Leidsche bladen advertenties gestaan, welke ook al betrek king hadden op dezen uitverkoop. Het geval deed zich verder voor, dat als de goederen niet alle verkocht zouden zijn, de rest publiek verkocht zou worden door deurwaarder v. d. Woude uit Leiden. Zoowel de raadsman van verdachte mr. Goudsmit als de verdachte zelf maakten bezwaren tegen het ten laste gelegde, op verschillende gronden zich beroepend. Wel moesten zij toegeven en dat deden zij grif, dat er wel vergunning geweest was voor een uitverkoop, maar die was voor andere data bestemd geweest en gold maar tot 9 Januari. Het O.M. achtte het ten laste gelegde be wezen en eischte een geldboete van ƒ50 subs. 25 dagen. Mr. Goudsmit, het woord verkrijgend, schetste de zaak zooals deze zich had voor gedaan. Zijn cliënt had den uitverkoop aan gevraagd en deze was betrekkelijk toege staan. Op Zaterdag 29 Jan. was plotseling telefonisch bericht gekomen, dat het niet verder toegestaan ws. Er was bij gezegd, dat de verkoop dadelijk stop gezet moest worden en de reclame-biljetten van de ra men verwijderd worden. De verkoop door deurwaarder v. d. Woude mocht evenmin doorgang vinden terwijl, als een en ander niet onmiddellijk werd opgevolgd, de ge- heele voorraad in beslag zou worden ge nomen en een politiepost voor de deur ge plaatst zou worden. Verder vond pleiter het vreemd, dat, toen de advertenties in de Leidsche bladen verschenen er geen be zwaren gemaakt waren. Ook beriep pl. zich op een vonnis van den kantonrechter te Leeuwarden, die een zelfde geval had moe ten berechten en verdachte toen ontslagen had van rechtsvervolging. Toen het O. M. hoorde hoe de zaak zich had afgespeeld, wijzigde het zijn eisch en bracht deze terug tot een geldboete van ƒ2.50 subs. 1 dag. Maar dat was weer niet naar den zin van den verdediger, want die vroeg een hoo- gere boete, opdat hij deze zaak, als er een veroordeelend vonnis mocht uitgesproken worden, uitgevochten wil zien tot in hoog ste instantie. De kantonrechter wees er op, dat er bin nenkort verschillende van deze zaken voor zullen komen, reden om de zaak nog een? te overwegen en over 14 dagen vonnis te wijzen. J. de G. te Leiden moest ook al ver schijnen voor een dergelijk geval. Hier was de zaak niet zoo ingewikkeld, want de vrouw van de G., die eigenlijk de schuldi ge was, maar haar man als gemachtigde had gestuurd, had een uitverkoop gehouden op 2 December en dit kenbaar gemaakt door advertenties in de „Leidsche Courant" en het „Leidsch Dagblad", met de volgende aanbevelingen: Seizoenopruiming, Artike len worden opgeruimd met 20 procent kor ting. De gemachtigde van verdachte begreep er niets van, zooals hij verklaarde, want hij had verschillende malen de K. van K. te Leiden opgebeld, maar die had geantwoord: „Het mag wel en het mag niet". Toen ei geen uitsluitsel gegeven werd en er niets meer van gehoord werd, was er w.eer opge beld naar de K. van K. en toen had men geantwoord, althans volgens verdachte's gemachtigde: „De kantonrechter moet het maar uitzoeken". De ambtenaar wilde daar dan wel rekening mee houden en eischte voor ditmaal een boete van 2.50 subs. 1 dag. De kantonrechter voelde ook wel wat voor het verweer en veroordeelde tot een geldboete van 1 subs. 1 dag. College geloopen zonder te zijn ingeschreven. Voor dit feit moest terecht staan de stu dent E. P. R. uit Den Haag. Deze verdachte had kans gezien om gedurende een maand de college's van prof. Blok te volgen aan de universiteit te Leiden zonder dat hij zyn inschrijvingsgelden had betaald. Het was echter toch aan het licht gekomen en zoo moest de student zich verantwoorden. De kantonrechter laakte de houding van verdachte en vond het treurig, dat er nog steeds personen zijn, die onwettig college loopen. Het is hoogst ongepast en een stu dent onwaardig, was het eindoordeel van den magistraat. Verdachte erkende de overtreding, maar voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat de 300 reeds drie dagen na het proces verbaal zijn gestort. Daarmede eenigszins rekening houdende was de eisch 50 subs. 20 dagen. Uitspraak 40 subs. 20 dagen. Beschimmeld spek. Bij J. C., slager te Leiden, was door de keurmeesters een hoeveelheid van on geveer 9 K.G. spek aangetroffen, welk spek dusdanig ongeschikt was voor de consump tie, dat de schimmmel er op zat. Verdachte voerde aan, dat de ijskast de fect was geweest en dat het daardoor ge komen was. De ambtenaar vond het feit buitengewoon ernstig. Het vleesch had ook aangetast kunnen worden en dan was de ellende mis schien niet te- overzien geweest. De volks gezondheid komt zoodoende in gevaar en daar moet voor gewaakt worden. Geen termen aanwezig achtend voor een lage boete werd de eisch 50 subs. 25 da gen. Daar schrok verdachte danig van. Hij hield daarop een verdediging, die hier op neer kwam, dat hij de clementie inriep van den Kantonrechter, omdat hij zulk een* boete niet kan betalen. De uitspraak werd daarna ƒ25 subs. 10 dagen. Op gevaarlijke manier vuur werk vervoerd. P. L. te L e i d e n had zonder vergunning van de bevoegde instantie een partij vuur werk vervoerd van 9 K.G. in zijn auto, wat buitengewoon gevaarlijk is. De ambtenaar vond het ook buitenge woon onvoorzichtig, waardoor ernstige on gelukken zouden kunnen ontstaan. Spr. eischte een boete van 25 subs. 14 dagen. Verdachte voerde aan, dat hij het niet geweten had, waarna de kantonrechter hem veroordeelde tot een boete van 10 subs. 4 dagen. Aardappelen verkocht buiten de veiling om. J. de R., brandstoffenhandelaar te Noordwjjk, had twee kisten aardappe len verkocht, althans meer dan 5 K.G., zon der vergunning. Verdachte had de aardap pelen moeten verkoopen via de veiling. De verdachte vond zijn gepleegde over treding niet zoo erg, maar de ambtenaar wees hem er op, dat hij zulks toch niet doen mocht en eischte een boete van 4 subs. 2 dagen. De kantonrechter deed nog mede- deeling, dat verdachte 14 Are met aard appelen had geteeld opleverende 1000 K.G. Met de slechte financieele omstandigheden rekening houdende werd de uitspraak 2.50 subs. 1 dag. Ongemerkt vet in voorraad gehad. N. J. van M., slager te N o o r d w ij k e r- h o u t, had in de keuken eenige K.G. ge smolten rund vet aanwezig gehad in bekers gegoten, welke bekers, volgens de ambte naren van cfen crisisdienst, niet voorzien waren van de vereischte merken. Verdachte voerde aan, dat hij maar zet baas was en dus net zooveel vet in zijn keu- HILVERSUM IL 301.5 M. NCRV-Uit- zending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr. pl.) 8.30 Gramofoon- muziek 9.30 Gelukw^ischen. 9.45 Gramofoonmuziek t10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensem ble Van der Horst (Om 12.00 Berichten en 12.15 Gramofoonmuziek) 1.30 Orgel spel. 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Tenor en piano. 4.30 Gramofoonmuziek 4.40 Felicitaties 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmu ziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur 6 30 Taalles en Causerie over het Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Koninklijke Christ. Oratoriumvereeniging „Excelsior", het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en solisten. (Van 9.309.50 Gramofoonmu ziek). 11.00 Berichten ANP 11.05 12.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schrift lezing. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. VARA- Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30— 7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramo foonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Causerie verzekering". 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest. 1.30—1.45 Gra mofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie 7.00 Zang. 7.30 Causerie. 8.00 Herhaling SOS- Berichten 8.03 Berichten ANP, VARA- Varia. 8.15 De Ramblers, het Esmerald-a Septet, gramofoonplaten, solisten en Cau serie over Vonota. 10.00 Berichten ANP 10.05 Eddie South and his Band 10.20 VARA-Strijkorkest en soliste. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Sporè- reportage. DROITWÏCH. 1500 M. 11.20 Jack Wilson (piano) 11.4011.50 Gramofoonmuziek 12.05 BBC-Northern Orkest en solist. 1.05 Dansmuziek (gr. pl.) 1.502.20 Edgar Hawke's kwintet. 3.20 BBC-Schcts Orkest. 4.05 Gramofoonmuziek 4.20 5.10 Vesper. 5.20 Gramofoonmuziek 5.40 Henry Hall en zijn Orkest. 6.20 Be richten. 6.40 Landbouwcauserie 7.00 Sopraan, fluit en harp. 7.35 Piano- syncopations. 7.50 De Band Waggoners, Orgelspel e.a. 8.35 BBC-Symhonie- orkest en solist. 9.20 Berichten 9.40 Vervolg concert. 10.45 Cabaretprogram ma. 11.20 Michael Flome en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (Gr. pl.). ken mocht hebben als hij wilde. De kantonrechter vond het dan erg vreemd, dat als het vet voor eigen gebruik bestemd was geweest, hij het eerst in bekers gaat gieten. Verder waren bij hem aange troffen een aantal banderollen van vier jaar geleden en dus niet meer geldig. Waar dienden deze banderollen dan voor? De ambtenaar nam het feit niet zoo licht op en eischte een boete van ƒ50 subs. 25 dagen. De kantonrechter halveerde den eisch, zoodat deze werd 25 subs. 10 dagen. Ernstige aanrijdingen. De groenten handelaar J. W. had op ern stige wijze het verkeer in gevaar gebracht op den Rijksstraatweg te Sassenheim, door, terwijl hij met zijn met paard be spannen groenten wagen in een file reed, plotseling zonder een teeken te geven deze file verliet'om naar een koffietent te gaan aan de overzijde van den weg. Eisch 20 subs. 10 dagen. Uitspraak con form. J. B. uit den Haag had zich te verant woorden, omdat hij als berijder van een motorrijwiel op hoogst roekelooze wijze heeft gereden door met een buitengewoon groote snelheid een voetganger aan te rij den, die rechts van den Veurschen Straat weg te Voorschoten liep. Eisch 25 subs. 10 dagen. Uitspraak con form. Het kostte hem zijn buks. J. C. v. d. M. te Alkemade had met een windbuks over den openbaren weg ge loopen op weg naar zijn land, volgens zijn zeggen. Dat mag nu eenmaal niet en daar om was de eisch f5 subs. 2 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen, maar de buks werd verbeurd verklaard. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De verleiding was te groot. C. P. de G. uit den Haag kreeg meer malen tamelijk groote geldsbedragen in handen uit hoofde van zijn betrekking bij B. en B. te Wassenaar. Hij had geen weerstand kunnen bieden aan de verlei ding en had zich verschillende malen be dragen toegeëigend, die in de honderden guldens liepen. De politierechter deed aan verdachte mededeeling, dat hét ingewon nen rapport geen kans zag om te reclas- steren. Er stonden zulke slechte dingen in, cat een voorwaardelijke straf niet in aan- merking kwam, althans volgens het rapport. Niettemin wil de Officier hem nog een kans geven, er dan rekening mee houdende, dat verdachte een werkkring heeft gevonden. Spr. eischte daarom een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. RADIO PARIS. 1648 M. 7.50, 9.15—9.40 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Staf- muziek van de Garde Républicaine en Zang. 3.05 Pianovoordracht 3.20 Zang. 4.20 Luiks kwartet. 5.20 Cantrelle- Orkest. 8.50 Viool en piano. 9.20 Gevarieerd programma. 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Omroep-Amuse mentsorkest. 7.50 SS-Orkest. 11.20 Omroeporkest en solisten. 1.35 Omroep- sextet. 3.50 Omroepkoor 4.20 Gevari eerd concert. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 H. Schroder's Kamerorkest. 8.30 Hans Wilk's orkest. 9.5011.20 Omroep orkest en vroolijk kwintet. BRUSSEL 322 en484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep- salonorkest. 1.502.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 8.20 Omroepsymphonie-orkest,-koor en solisten. (Om 9.05 Declamatie). 10.00 Gramofoon muziek. 10.5011.20 Omroepdans- orkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Ludo Langlois' orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Sel. „Das Drei- maderihaus", operette. 6.20 Het Zim- merkwartet. 7.35 en 8.20 Gramofoon muziek. 8.55 „Les Faux Mendiants", opera. 10.30 en 10.4511.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6.30 Hans Bund's orkest, Militair orkest, Hawiaan-Sextet Bruno Henze en solisten. 8.20 Politiek Dagbladoverzicht. 8.35 Het Breroonel-kwartet en solist. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Omroepklein- orkest en kwintet. GEM.. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF 3e Programma: 8.00 Keulen. 9.50 Diversen. 10.40 Radio Parijs. 12.05 Radio PTT Nord. 12.20 Brussel VL 14.20 Radio PTT Nord. 15.05 Radio Parijs. 15.20 Londen. Reg. 15.50 Keulen. 16.20 Radio Parijs. 17.20 Brussel Fr. 18.50 Brussel VL 19.20 Keulen. 20.20 Motala of diversen. 20.50 Radio Parijs. 21.50 Keulen. 23.20 Diversen. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 Gram.muz. G.R.D. 10.35 Londen Reg. 13.05 Droitwich. 14.20 Londen Reg. 15.20 Droitwich. 18.40 Diversen. 19.00 Droitwich. Politierechter: „U hoort wat de Offi cier eischt en U kruipt, als ik er met mee zou gaan, door het oog van een naald". „Maar denk er dan wel aan, geen Wijntje er. Trijntje, want die richten je ten gronde. Dan zal ik voor deze maal", aldus de poli tierechter, „met het requisitoir meegaan" en hij veroordeelde hem conform den eisch. Oneenigheid leverde lappen op. Zekere C. O. en de garagehouder G. J. van Ruit te Wassenaar, hadden een kleine oneenigheid gekregen over een of ander duister punt. O. had toen van R. uitgescholden voor oplichter. Toen de laatste het scheldwoord alleen maar als kennisgeving had aangeno men en er verder geen notitie van had. creigen te nemen, was O. in woede ont stoken en had eenige meppen uitgedeeld, waarvan er een op het hoofd van de 'tegen partij was beland, terwijl een andere arm zwaai eenigszins afgeweken was van de oorspronkelijke richting en op de borstkas van van R. terecht was gekomen, waar door een borstspier het begeven had en eenigen tijd buiten werking was gesteld. Nadat de garagehouder het geval had uit gelegd, eischte de Officier een geldboete *'an 25 subs. 15 dagen. De uitspraak werd 25 subs. 25 dagen. Het was voor zijn kippen. „Ik zal de zaken eens even uit de doeken wikkelen", begon verdachte C. van V. uit Wassenaar te vertellen bij zijn bin- komst in de rechtszaal. „Beste man wacht dan even, dan zal ik dat wel eens doen", antwoordde de politoe rt ch ter hem. De zaak was, dat verdachte een partijtje schelpen had weggenomen van een pad, cat pas met deze omhulsels van de zee- bewoners bestrooid was, ter verharding. Hij had dit gedaan, omdat zijn kippen windeieren dreigde te gaan leggen, ais zij niet vlug bouwmateriaal kregen. Verdach-te vond het niet eens erg, want zijn kippen gingen voor en dan kwam het schelpen pad pas. En er lag immers toch genoeg. „Maar veronderstel nu eens", veronder stelde de politierechter, „als een ieder, die kippen houdt, nu eens van dat schelpen pad schelpen ging wegnemen, waar bleef dan het schelpenpad?" De oor „schelpen" van verdachte begon nen zoo langzamerhand te tuiten van al die schelpenverhalen. De Officier vond deze kippen-bouw- materiaal-verschaffing op kosten van het lijk niet te pas komen en vorderde een rraand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bovendien een geldboete van 5 subs. 10 dagen. „Wat verdient U?" vorschte de politie rechter? „Oh zoo weinig", vertelde de schélpen- visscher". Na dit weinig zeggende antwoord werd de uitspraak een geldboete van 5 subs. 10 dagen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9