PRINS CARNAVAL VIERT HOOGTIJ. Mysteries rondom „Vredelust" In carnavalstijd mag alles. Eenige jeugdige deelnemers aan den kinderoptocht, welke Maandag te Sittard werd gehouden, nemen een boertje onder handen «Hoe gekker hoe mooier" is het devies in carnavalstijd. Een aardig snapshot van den grooten carnavalsoptocht, welke Maandag te Venlo werd gehouden Carnaval te s Hertogenbosch. Een aardig detail van den Jeroen Bosch-optocht, welke Maandag door Oeteldonk's straten trok De directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt, prof. Van Everdingen (2e van rechts), heeft Maandag als zoodanig afscheid genomen. Tijdens de rede van prof. dr. J. D. v. d. Waals Na Haar verblijf van eenige maanden ten paleize Soestdijk is H. M. de Koningin Maandag per auto naar 's Gravenhage teruggekeerd Het bestuur der Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden overhandigde Maandag ten paleize Soestdijk een geschenk voor H. K. H. Prinses Beatrix, n.l. een kinderbordje. De deputatie De belooning. Een schoone uit den Elzas feliciteert Jean Schmitt, die op zijn 88sten verjaardag van generaal Delègue te Vincennes de militaire medaille ontving als oud-strijder uit den oorlog van 1870 FEUILLETON (Een geval uit de practijk van inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche), door UDO VAN EWOUD. 13) „Ja, een paar kleinigheden", antwoord de Sanders rustig. „De moordenaar heeft, vermoedelijk na de daad te hebben ge pleegd, het Centraal Station opgebeld om te informeeren, of er bagage van den ver moorde was aangekomen. Ten tweede droeg de dader gummihakken van een geheel nieuw soort, dat pas enkele weken in den handel is...." Hij liet dr. Jurrians de fo to's zien en deze was nu een en al belang stelling. Van het sarcasme in zijn toon was niets meer te bespeuren, toen hij, den inspecteur welwillend op den schouder kloppend, op merkte: „Dat is goed werk, Sanders M'n respect! Als ik je met het een of ander be hulpzaam kan zijn, ben ik geheel tot je dienst. Je geeft toch zeker geen ruchtbaar heid aan deze ontdekking? Als het morgen bekend wordt, dat de dader gummihakken van een zeer bijzondere soort droeg, heeft deze niet veel anders te doen dan ze zoo snel mogelijk te verwijderen." „Meneer Wils en ik kennen elkaar al lan ger dan vandaag", stelde de inspecteur hem gerust. „Hij weet even goed als ik, wat wel en wat niet voor publicatie geschikt is". „Daar twijfel ik geen moment aan", hahstte dr. Jurians zich te verzekeren. „Het gaat ook niet speciaal om meneer Wils; ik sprak meer in 't algemeen.... Enfin,'ik behoef een ouden politierot als jij daar ook eigenlijk niet op te wijzen." Hij liet zich van het schrijfbureau glij den en rekte zich uit, waarna hij zijn si garet zorgvuldig m het aschbakje doofde. „Nou, mijn taak is voorloopig ten einde. Jammer eigenlijk, want het geval interes seert me. We worden den laatsten tijd niet verwend met duistere zaken en als er eens wat is, blijkt het uitsluitend werk voor de recherche. Nochtans Sanders, zou je me een genoegen doen -e op de hoogte te hou den. Ik loop vandaag of morgen nog wel eens aan om te hooren hoe ver je gevor derd bent met je onderzoek, tenzij ik mor gen in het avondblad mocht lezen, dat de dader al gearresteerd is „Zoo gauw zal het waarschijnlijk niet gaan, dokter", antwoordde de inspecteur. „Dit is geen zaak, die in twee dagen een ontknooping brengt Dat zult u trouwens bij eenig nadenken zelf ook wel inzien...." ,,'t Was maar een grapje Sanders een misplaatst grapje. Lait je niet uit je even wicht brengen; het maakt ten slotte wei nig uit, of de dader morgen of over een maand wordt gearresteerd. Het slachtoffer is toch niet meer tot het leven terug te roepen en je zou 'e eerste niet zijn, die, ter wille van een spoedig succes een blun der maakteZullen wij samen een taxi nemen, meneer Wils? We moeten toch den zelfden kant uit en ik ben werkelijk te moe nm nntf oon oin/i Inrwen Verdachten. Kort na dit onderhoud op het hoofdbu reau van politie speelde zich rondom villa „Vredelust" iets af, dat de sluier van ge heimzinnigheid, welke over deze moord zaak hing, nog slechts verdichtte Het grijze huis lag eenzaam in de win- tersche verlatenheid van den Amstel. Hoe wel de wind naar het Zuid-Westen was gedraaid en zware wolkenbanken en een sterk gestegen temperatuur op regen duid den, .was de sneeuw in den uitgestrekten tuin nog niet geheel ontdooid. Slechts op 't grintpad, dat naar de zware huisdeur leid de, waren hier en daar open plekken zicht baar en op de gazons stak reeds wat win- tersch gras door het inmiddels poreus ge worden sneeuwdek heen, maar de kale tak ken van struiken en boomen gingen nog gebukt onder hun zware vracht, welke langzaam te druipen begon. De maan, in het laatste kwartier, zag af en toe kans zich even vrij te maken van het wolkenge vaarte, dat de krachtige Zuidwester langs den nachtelijken hemel joeg en op zoo'n oogenblik lichtte het oude huis met den besneeuwden tuin dan even op uit de dichte duisternis rondom. Voor den enkelen automobilist, die in den laten avond voorbij suisde, verried niets de aanwezigheid van een levend we zen in of nabij „Vredelust". Het hooge hek voor de oprijlaan was gesloten, achter geen der vensters aan de straatzijde brandde licht en de gordijnen waren neergelaten. Sanders had het niet noodig geoordeeld het huis, waarin de moord had plaats gehad langer te laten bewaken. De politiepost was sinds den middag opgeheven en de huis houdster. iuffrouw Keizer, die voor geen geld ter wereld den nacht alleen wilde doorbrengen in een perceel, dat nog slechts kort tevoren het terrein was geweest van een zoo vreeselijk misdrijf, was in den vooravond weer ïaar haar zuster in de P. C. Hooftstraat gegaan. Desondanks echter lag „Vredelust" op dit late avonduur, dat zelfs de hoofdstede lingen reeds lang naai huis had gedreven, niet van alle menschen verlaten. Een klei ne, donkere gestalte, die voorzichtig aan de uiterste grens van den grooten voor tuin over het hek was geklommen, sloop in gebukte houding onder de struiken en heesters door, waarbij hij echter niet kon voorkomen, dat een deel van de sneeuw laag zich bij de geringste aanraking van de takken losmaakte en op zijn gebogen rug of op den hoog opstaanden kraag van zijn jas terecht kwam. Aan het eind van zijn tocht, daar waar de rij heesters de achterzijde van het huis bereikt had, schudde hij zich even af als een natte poedel en na zich nauwkeurig overtuigd te hebben, dat hij alleen was en niemand hem hier bespiedde, scheen hij den afstand te meten, welke hem nog van de villa scheidde. Slechts een seconde aarzelde hij; het volgende oogenblik had hij met een paar groote sprongen het pad langs het huis overgestoken en nu bevond hij zich aan de achterzijde in de schaduw van het groote gebouw, waarhij van de straatzijde niet meer te zien was. Een electrische zaklantaarn flitste aan en teekende een kleine, helle lichtcirkel op de groote glazen deur met spanjolet sluiting. De man, die hier vrijwel geruisch- ioos in den nacht zijn inbrekerswerk ver richtte, bleek een volleerd vakman te zijn. De groote zekerheid, waarmee hij optrad en zijn snelheid van handelen bewezen, dat hij dergelijke karweitjes meer bij de hand had gehad en het eenvoudige slot hem niet de minste hoofdbrekens kostte.' Handig schoof hij een eindje touw, na een gaatje te hebben geboord, boven voor de deur tot de lus aan het eind de knop van de spanjolet aan de binnenzijde had bereikt Een korte ruk en de deur sprong open. Het volgende oogenblik stond de man in de eetkamer van „Vredelust". De zware gordijnen voor de glazen deur waren, evenals dezen morgen, toen juffrouw Keizer den vermoorden vreemdeling op den divan had ontdekt, dicht geschoven, zoodat hij zich vrijelijk kon bewegen zon der van buiten te worden gezien. Ook zon- oer de gordijnen echter zou de kans daarop al zeer gering zijn geweest, want in de weilanden achter „Vredelust" kon op dit nachtelijk uur bezwaarlijk een levend wezen worden verwacht. Even speelde de lichtstraal van de elec trische zaklantaarn door het ruime vertrek; zij bleef een oogenblik op den divan rusten daarna op het groote dressoir, deed voor enkele seconden de tafel, schoorsteen en fauteuils uit de dichte duisternis opdoe men om tenslotte op het schrijfbureau ge richt te blijven, waarvan elk onderdeel nauwkeurig werd belicht. Op het blad lagen slechts enkele papieren, welke door een paar slanke zorgvuldig gehandschoeide vingers haastig werden doorgebladerd, daarna werden de laden een voor ee*n open getrokken, waarbij een paar stukken ir de binnenzak van den man verdwenen en tenslotte richtte de lichtbundel zich zelfs op de papiermand onder het bureau doch deze bleek leeg te zjjn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8