STADS NIEUWS RECHTZAKEN Academlenietiws Laatste berlcSiten TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand DINSDAG 1 MAART 1938 PE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VERGADERING VAN DE DRIE CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES De dagelijksche besturen der drie cen trale landbouworganisaties hebben dezer dagen te 's Gravenhage vergaderd. De volgende punten werden behandeld: Consumptieaardappelensteunregeling. Besloten werd het aanvullingsrapport der aardappelcommissie en het antwoord van den minister van econ. zaken op het schrij ven der organisaties betreffende bepaalde voorwaarden, waaronder zij niet ongene gen zijn de aardappelregeling over te ne men, aan te houden tot de volgende ver gadering, ten einde een en ander in eigen kring nader te kunnen bespreken. Verzekerihg tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. Er werd besloten aan den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid te verzoeken goed te vinden, dat de drie centrale land bouworganisaties niet twee, maar drie ver tegenwoordigers voordragen ter benoeming in de commissie uit den raad, welke prae- advies zal hebben uit te brengen over een voorontwerp van wet in zake verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid, dat de minister van sociale zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid heeft aanhan gig gemaakt. Teelt van fabrieksaardappelen. Het komt voor, dat de bedrijven waar aan een uitpootvergunning voor fabrieks aardappelen is toegekend en die nu zand grond daarbij ontginnen, voor die ontgon nen zandgrond geen uitpootvergunning ver krijgen. Een teeltvergunning voor con sumptieaardappelen is ook niet te krijgen, vanwege de moeilijkheden met de controle. Een oplossing ware op twee manieren te verkrijgen, n.l. indien een bedrijf een uit pootvergunning heeft, wordt alle grond van dat bedrijf bij de berekening van het normale oppervlak betrokken of men stapt over de controle-moeilijkheden heen en geeft aan de enkele bedrijven, die hiervoor in aanmerking komen, het recht om fa- brieks- en consumptieaardappelen gelijktij dig te verbouwen. Besloten werd een en ander met het col- leeg van regeeringscommissarissen te be spreken. Postbestelling ten plattelande. Mededeeling werd gedaan van het ant woord van den minister van binnenland- sche zaken op het schrijven der organisa ties, waarin was voorgesteld het gebied, waarover de avondbestelling zich uitstrekt, in de plattelandsgemeenten naar mogelijk heid uit te breiden. In zijn antwoord deelt de minister mede, dat, indien bij het samenstellen van het adres der organisaties bezwaren in bepaal de gemeenten voor oogen hebben gestaan, mededeeling daarvan op prijs wordt gesteld en dat geval voor geval dan aan een onder zoek zal worden onderworpen. Besloten werd bij de aangesloten provin ciale of gewestelijke landbouworganisaties dienaangaande nadere gegevens te verza melen. Mr. S. E. J. M. VAN LIER OVERLEDEN Op 62-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage plotseling overleden mr. S. E. J. M. van Lier, advocaai-generaal bij den Hoogen Raad. Mr. van Lier is te Utrecht geboren. Hij studeerde aan het gymnasium en voorts aan de universiteit aldaar. Hij vestigde zich in zijn geboortestad als advocaat en procu reur en was tevens advocaat bij het Hoog Militair gerechtshof, dat toen nog te Utrecht was gevestigd. In 1906 verhuisde mr. van Lier naar Groningen, waar hij benoemd was tot ambtenaar bij het O.M. Een jaar later trad hij in dezelfde functie op te Haarlem, waar hij bleef tot 1913. In laatstgenoemd jaar werd mr. van Lier benoemd tot sub stituut-officier van justitie te Rotterdam. In 1927 ging hij naar Almelo terug, thans als officier van justitie. In hetzelfde jaar werd de thans ont slapene geroepen tot het hooge ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. De begrafenis van het stoffelijk over schot is vastgesteld op Donderdag a.s. half 3 op Nieuw Eik en Duinen. DE ELECTRIFICATIE BIJ DE SPOOR WEGEN. De Nederlandsche Spoorwegen zullen, naar het Handelsblad vernam, in de eerste dagen van April op waarschijnlijk alle daarvoor in aanmerking komende netten het nieuwe electrische materiaal inlasschen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat het gedeelte Amsterdam—Utrecht niet eerder dan 1 April onder electrischen stroom zal komen te staan. HET WEER IN FEBRUARI. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut in de Bilt deelt mede: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Februari de ochtendtemperatuur een hal ve graad boven normaal, in de eerste deca de 2 1/2 graad boven en in de tweede en derde respectievelijk 11/2, 3 1/2 graad be neden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den tienden en den vier entwintigsten, respectievelijk vijf graden boven en vier-en-een-halve graad beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur en het gemiddelde dagelijk sche minimum waren beide één graad bo ven normaal. Het aantal dagen met een minimum tem peratuur beneden het vriespunt bedroeg in de Bilt 15 tegen 15 normaal. De neer slag was in het Noordoosten normaal tot vijftien procent daarboven, in het overige deel van het land 5 tot 25 pet. beneden normaal. Te de Bilt werden 98 uren zonne schijn waargenomen tegen 76 uren normaal. R.K. STATENKRING „LEIDEN". De Algemeene vergadering van de R.K. Statenkring Leiden wordt gehouden op Donderdag 17 Maart des avonds te half acht in „Den Burcht" te Leiden. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Voor stel tot vaststelling van de op de vorige algemeene vergadering aangehouden arti kelen 5 en 10 van het Reglement. Voor stel van het Bestuur: Artikel 5. Elke aan gesloten afdeeling doet zich ter algemeene vergadering van den Statenkring door een of meer afgevaardigden vertegenwoordi gen, die, hetzij alleen, hetzij te zamen, voor elke honderd leden en/of gedeelte van dit aantal, één stem uitbrengen, mits de afdeelingen hebben voldaan aan de be palingen, gesteld in artikel 6. Leden van het bestuur der Statenkring kunnen geen afgevaardigden zijn van een aangesloten afdeeling. Artikel 10. Als omschreven in het be handelde ontwerp-reglement op de vorige algemeene vergadering. Aan elke afdee ling kan wegens beperkten voorraad slechts nog een ontwerp-reglement worden toe gezonden. 4. Voorstel tot vaststelling van: „Rege len bedoeld in artikel 4 van het Bijzonder Reglement V.B.). 5. Vaststelling van de afdracht per lid door de afdeelingen te betalen, volgens artikel 11 van het Reg lement. 6. Rondvraag en sluiting. LUCHTBESCHERMING. Bijeenkomst van burgemeesters. De burgemeesters var. Leiden en om liggende gemeenten kwamen gisteren ten raadhuize bijeen ter bespreking van de maatregelen voor bescherming tegen lucht aanvallen. Door den Rijksdienst voor Luchtbescher ming werd aan de burgemeesters deskun- oige voorlichting gegeven omtrent de voor schriften aangaande de luchtbescherming, waarna een gedachten wisseling werd ge houden. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Hedenmorgen werd in intiemen kring het feit herdacht, dat twee leeraressen ge durende 12 1/2 jaar aan de R.K. Vakschool werkzaam waren. Een van deze jubilares- sen kon echter door ziekte hierbij niet tegenwoordig zijn. Mejuffrouw A. J. de Boer vierde haar jubilé als leerares in costuumnaaien. Zij werd in het bijzijn van het bestuur, leer krachten en leerlingen toe gesproken door den Zeereerw. heer Pastoor R. F. M. Smitz, als voorzitter van het schoolbe stuur, die namens het geheele bestuur Mej. de Boer gelukwenschte met haar jubilé en o,a. zeide, dat het goed is, na 121/2 jaar eens een oogenblik te rusten en terug te zien op den arbeid, op de over wonnen moeilijkheden en op de behaalde successen. Dit is ook om daardoor -nieuwe werklust en nieuwe werkkracht op te doen, nieuwe vreugde en nieuw idealisme Bij uw arbeid moet U, aldus de ZEerw. spreker, niet alleen onderwijzend maar ook vormend ën opvoedend inwerken op uw leerlingen, die pas aan het begin van haar leven staan. Het bestuur stelt er prijs op openlijk uit te spreken, dat U deze 2-vou- dige taak goed vervuld hebt en zegt U dan ook hartelijk dank voor wat door U voor ae school is verricht. Moge de Goede God- U de kracht en het inzicht geven, uw taak goed te kunnen blijven vervullen. De* directrice, mejufrouw "L A. Lutz, nam hierna het woord, die zich gaarne bij de woorden van den voorzitter aansloot en mejuffrouw de Boer hartelijk geluk- wenschte ook namens de leerkrachten en keerlingen, die zooveel mogelijk door haar aanwezigheid blijk gaven van haar be langstelling. Mejuffrouw Lutz zegde haar dank voor de groote toewijding en ijver,, waarmede mejuffrouw de Boer steeds de lessen aan de leerlingen van de verschil lende opleidingen en cursussen met opge wektheid gegeven heeft. Met groote plichts betrachting, zei de .preekster, o.a. heeft mej. de Boer zich op het werk toegelegd en dan ook met de leerlingen, vooral van de hoogste klassen der middagcursus goede resultaten weten te bereiken. Ook voor het geven van dag- en ayondcursussen in cos tuumnaaien heeft mej. de Boer de geschikt heid en tact, zoodat velen'uit Leiden en omgeving eenige jaren achtex-een bij haar de lessen volgen, die altijd door een pret tige toon gekenmerkt worden. Ook als col lega is mej. de Boer bij iedereen gezien. De directrice eindigde haar toespraak met de bede dat God de jubilaresse moge zegenen en loonen voor har werk in het belang van de school verricht; zij wenschte haar toe, dat zij nog vele jaren haar beste krachten aan de school mocht blijven ge ven en bood haar namens de leerkrachten een blijvende herinnering aan. Telegrammen van gelukwenschen werden voorgelezen door een der leden van het schoolbestuur, de heer J. F. X. Sanders. Mejuffrouw cfe Boer dankte hierna voor de waardeerende woorden en voor de pret tige samenwerking, waarna het samenzijn besloten werd met het zingen van het feest lied. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer Jac. Voskuil, schipper in dienst bij Weruink's Beton- fabriek, zijn veex'tigjarig jubileum als zoo danig. De jubilaris mocht te dier gelegen heid van de directie bij monde van den heer P. A. Wernink Sr. een enveloppe met xnhoud in ontvangst nemen, terwijl hem tevens de medaille in goud der Mij. voor Handel en Nijverheid werd verleend. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer J. F. Baaten, opperman bij de afdeeling onderhoud ge bouwen bij Gemeentewerken, zijn zilveren jubileum in gemeentedienst. De jubilaris werd hedenmorgen op de Stadstimmei-werf gehuldigd en toego.jpro- r.en door den hoofdopzichter, den heer de Graaf, den oud-hoofdopzichter, den heer de Goederen en door den heer v. d. Woerö i-amens de college's. Als stoffelijk blijk van waardeering werd hem een zilveren horloge overhandigd. Nadien is de jubilaris door den directeur van Gemeentewerken ontvangen. AANBESTEDINGEN. Slooping voormalige „Nutrix"-fabriek. Door den directeur van Gemeentewerken werd hedenmorgen aanbesteed bestek no. 3: het sloopen van de voormalige biscuit fabriek „Nutrix" aan de Hoogewoerd. De volgende 24 inschrijvingen waren ingeko men. Toe te betalen door de gemeente: W. Knijnenburg en C. Deurloo, Den Haag f2885; A. Bloklander, Kralingsche Veer f2350; M. E. v. Deesd, Gouda f1500; G. Lamberts en C. J. de Bruin f 750. Toe te betalen aan de gemeente: Gebrs. de Groot Loosduinen nihil; J. H. en H. Carpentier, Nieuw Vennep f 177.77; Gebrs. Hofstede, R'dam f380; G. Mariens en Zn., Haarlem f 677; v. Seumeren, Utrecht f618.11; G. P. v. d. Drift, Leiden f666.66; H. Binnendijk, Leiden f 755i Nic. v. d. Ak ker. Zoeterwoude f 777; W. Schotten, R'dam f 800; A. W. de Groot en Zn. Leiden f 812; Gebr. Koek, Uithoorn f 975; fa. Stolten en Knijf, Schiebroek f 1000; C. P. de Waard. Gouda f 1026; C. v. d. Meer, Schiebroek f 1100; H. de Bolster, Leiden f 1212.12.; v. d. Heuvel Hout- en Aann.bedrijf, R'dam f 1330; J. Koek en Co, A'dam f 1378; A. Knijf, Schiebroek f 1400; fa. A. H. Verburgt en Zn. en C. H. Aring, A'dam f 1757.25. Slooping voormalige zweminrichting Rijn- en Schiekanaal. Voorts werd aanbesteed bes'.ek No. 5: het sloopen van de voormalige zweminrich ting aan het Rijn- en Schiekanaal en het uitvoeren van daarmede verband houdende werken. De volgende 27 inschrijvingen waren hiervoor ingekomen: Toe te betalen door de gemeente: W. Aaffs en Co, Amsterdam 1910, H. v. Dijk, Edam 1900, Gebrs. de Groot, Loosduinen f 1500, C. Gartjes en Co. Edam 1490, fa. Stolker en Knijf, Schie broek f 1300, C. v. d. Meer, Schiebroek 1100, A. Knijff, Schiebroek ƒ100, M. E. v. Deest, Gouda 1030, J. G. Wildenburg, Nieuwkoop en A. Sparreboom, Zevenhoven 352, G. P. v. d. Drift, Leiden 180. Toe te betalen aan Je gemeente: Gebrs. Hofstede, Rotterdam 101, A. Godsschalk en M. S v. d Voort, Leiden 278 G. Mar tens en Zn., Haarlem 377, Gebrs. C. en L. Slooten, Weddinxveen 381, J. Koek en Co., Amsterdam ƒ400, J. A. v. Seventer, Dordrecht 460, G. L. de Bruyn, Boskoop 500 Nic. v. d. Akker, Zoeterwoude 555, Gebrs. Koek, Uithoorn 576, A. Blokland, Kralingsche Veer en M. Zandbergen, Over- schie 628.35, A. v. d. Heuvel'r Houthan del en Aann. Bedr., Rotterdam 661, C. P. de Waard, Kouda 675, P. Bokhoven, Gouda 743, fa. Verburgt en Zn en Aring, Amsterdam 828.25, F. J. Seumeren, Ha- zerswoude 850, A. v. d. Pouw Kraan en Mudde, Hoogmade 1036, H. de Bolster, Leiden 1414.14. De gunning is aangehou den. PROF. DR. W. J. DE HAAS. Zooals wij gisteren meldden, hoopt prof. dr. W. J. de Haas morgen zijn zestigsten geboortedag te vieren. Prof. de Haas be richtte ons, dat hij dit feit onopgemerkt wil voorbij laten gaan en dat hij daarom uitstedig zal zijn. WETHOUDER SPLINTER. De wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter, die na langdurige ongesteldheid vandaag zijn werkzaamheden weer zou hervatten, is door een gx-iepaanval gedwon gen geworden van dit voornemen af te zien. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd morgen spreekuur te houden. MILITARIA. De le Luitenant J. P. F. v. d. Horst van het 4e Regiment infanterie is door het Be stuur van het Nederlandsch Olympisch Comité aangezocht om deel te nemen aan den Britsohen modernen vijfkamp welke gehouden zal worden van 1013 Mei a.s. De reserve-kapitein J. H. W. J. v. Weezei Eirens en de reserve le Luitenant Mr. W. J. v. Dijk van het 4e Regiment Infanterie zijn bij Koninklijk Besluit overgeplaatst bij het Regiment Jagers. HAAGSCHE RECHTBANK. Beleediging van een volksgroep. De kleermaker W. C. S. M. uit Den Haag had veertien dageïi geleden terecht moe ten staan wegens het verspreiden en la ten drukken van een drukwerk genaamd „De Jood", waarin passages voorkwamen die zeer beleedigend waren voor de Jood- sche bevolking van Nederland. De Officier van Justitie had de belee- diging van een volksgroep bewezen ge acht en een gevangenisstraf van veertien dagen geëischt. De rechtbank hedenmorgen uitspraak doende veroordeelde verdachte tot een geldboete van 100 subs. 25 dagen. Ernstige aanrijden op den Leidsclien Weg. Op 17 Sept. van het afgeloopen jaar reed een jeugdige motorryder uit. Was senaar op den Deiden Weg in de rich ting Wassenaar; De motorrijder reed uiterst rechts op het buitenste rijvak. Uit tegenover gestel de richting naderden een aantal auto's. Terwijl reeds twee auto's elkaar aan het passeeren waren kwam plotseling nog een derde auto, bestuurd door den kapper T. H. uit Den Haag aangereden, die naast de elkaar passeerende auto's ging rijden en dus op het linker weg gedeelte terecht kwam. Doordat hij bovendxen teveel uit haalde was hij in botsing gekomen met den motorrijder uit Wassenaar, die óver- den weg geslingerd werd en ernstige ver wondingen op had geloopen en geruimen tijd zijn werkzaamheden niet had kunnen verrichten. Na vex-schillende getuigen gehoord te hebben vroeg de Officier aanhouding van de zaak om alsnog een getuige te hooren. Aldus werd besloten. FASCIST BELEEDIGDE MINISTER COLIJN. Verd. tot 150.boete veroordeeld. Het Gerechtshof veroordeelde vandaag den leider van „Zwart Front", A. J. Meyer, we?ens beleediging van minister Colijn tot IrO.— boete, subs. 50 dagen hechtenis. De rechtbank had hem tot 1000.boete subs. 3 maanden hechtenis veroordeeld, van welk vonnis de procureur-generaal beves tiging had geëischt. EEN DOODGESCHOTEN HOND. Verd. tot drie maanden veroordeeld. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroor deelde vandaag den jachtopziener V. uit Huizen wegens het zonder noodzaak doo- den van een hond tot drie maanden ge vangenisstraf. De man was door de rechtbank tot twee maanden veroordeeld, van welk vonnis hij in hooger beroep ging. Bij de behandeling voor de rechtbank werden twee mannen, die als getuigen décharge optraden, gearresteerd en ver volgd wegens meineed. Zij werden echter zoowel door de rechtbank als het gerechts hof vrijgesproken. De jachtopziener in dienst van de Huizensche Jachtclub hield zijn on schuld vol. Naar zijn zeggen had de hond een New Foundlander hem op de heide bij Huizen aangevallexx. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de hee- xen F. A. Bannink, Den Haag, J A. Mens, e i d e n en mej. J. L. W. Hermanides, N o o r d w ij k; Candidaatsexamen Indische Recht: de heeren H. A. Mulder, Rotterdam en A. Ch. B. Helder, Amersfoort; Doctoraal examen Indisch Recht: de heer W. J. A. Hendriks, Den Haag. WEDEROM REVOLVER- EN GEWEER PATRONEN GEBAGGERD. De baggermolen, welke reeds sinds eeni ge weken in het water langs de Waldeck Pyrmontkade te Den Haag in bedrijf is ge steld, heeft gistermiddag voor de zooveelste maal een hoeveelheid munitie naar boven gehaald. Deze keer waren het 135 revol ver- en 61 geweerpatronen. De totale hoe veelheid gebaggerde munitie is hierdoor ge stegen tot 645 revolver- en 106 geweerpa tronen. Hoewel de politie, naar de her komst van deze eigenaardige vondsten uiteraard een onderzoek instelt, tast zij daaromtrent nog steeds in het duister. Mgr. PREYSING BIJ DEN PAUS VATICAANSTAD, 1 Maart (ANP) Z.H. de Paus heeft den bisschop van Berlijn mgr. Preysing, ontvangen. DE TOESTAND IN LINZ EN GRAZ. Weenen, 1 Maart, (ANP) De „Linzer Tagespost" meldt dat de Volkspolitische Refex-ent" bij het Vaderlandsche Front in Opperoostenrijk en de leiders der natio naal socialisten een oproep gericht hebben tot de Oostenrijksche nationaal socialisten om de discipline te handhaven. In de op roep wordt erop gewezen, dat de „Volks- politische Referenten" ernaar streven het hakenkruis als teeken van antisemitische gezindheid veroorloofd te krijgen. Zoolang dit doel niet bereikt is zijn alle nationaal- socialistische en andere kenteekenen met een hakenkruis verboden. Voorts blijft het verbod bestaan betreffende het dragen van uniformen en het uithangen van haken- kruisvlaggen, dit laatste met zekere uit- zonderingen voor hotels. Slechts door dis- LEIDEN. Geboren: Wilhelmus Petrus, z. van W. P. Broers en A. G. Nijssen. Hendrik Jan, z. van H. J. Wielders en J. v. Tonge ren. Pieter Franciscus Theodorus, z. van F. Th. Stoeken en E. den Os. Annie d. van A. Maarse en A. N. D. Bax. Jo hanna d. van C. Vader en J. S. v. Hulst. Alida Johanna Maria, d. van J. de Jong en M. F. Kukles. Jacob Cornelis z. van J. C. Sleijser en P. Bleyie. Hen drik Johannes, z. van H. J. de Roos en S. Maassaar. Cornelia Maria, d. van A. J. C. van Bakel en P. M. Biegstraaten. Johanna Catharina, d. van A. van Dpren en J. A. Boers. Gerrit Johan, d. van C. L. Mooten en J. H. Rodenburg. Maria Jacoba, d. van G. F. Koot en J.- M. Borst. Willem, z. van F. J. v. d. Berg en P. Duivenvoorden. Gerard, z. van N. v. d. Krogt en J. W. Hilgersom. Willlemina Agatha Petronella, d. van A. M. v. d. Langenberg en C. M. S. Scholte. Hui- bert Jan, z. van J. ten Donkelaar en J. Hoogeveen. Cornelis, z. van P. Schone- veld en M. Ravensbergen. Roelf, z. van J. J. Overwijk en G. Duijzers. Neeltje, d. van E. Houweling en N. D. Hoogerbrixg Maria Anna Matthia, d. van Th. B. v. Ovost en M. C. Wolff. Catharina Ge- rarda Maria, d. van P. A. de Graaf en Q. G. Ammerlaan. Ondertrouwd: W. v. Es, jm. 26 j. en W. C. Swanenburg, jd. 22 j. Gehuwd: G. J. Kroon, jm. en G. XJ1- samer, jd. Overleden: J. H. H. Bosch v. Loe- nen, z. 32 j. H. J. Comelissen, wedn. 73 j. Th. Brakel-v. Meurs, wed. 62 j. G. J. M. Laman-Visser, vr. 48 j. W. v. d. Pijl* m. 72 j. cipline zal het mogelijk zijn van n uaf aan samenscholingen op straat van demonstra tieven aard te vermijden. Niemand be hoeft echter aanvallen op zijn gezindheid te dulden. Deze oproep wordt vandaag ook door de officieele „Wiener Zeitung" door de „Wie ner Neueste Nachrichten" en de „Neue Freie Presse" gepubliceerd. WEENEN, 1 Maart (ANP) Vanmor gen zijn de middelbare scholen in Graz her opend. Zij werden echter terstond weer gesloten, aangezien de leeraren weigerden de geldigheid te erkennen van de bepa ling, dat in de scholen de Hitlergroet en het nationaalsocialistische insigne ver boden zijn. Men verwacht, dat minister Seyss Inquart vandaag te Graz zal aan komen. DE BRITSCH-ITALÏAANSCHE BESPREKINGEN. De eerste moeilijkheden. LONDEN, 1 Maart. (A. N. P.). De di plomatieke redacteur van de „Daily He rald" meldt, dat Chamberlain ï-eeds moei lijkheden met Italië heeft. Mussolini eischt wederinvoering van de internationale con trole aan de Fransch-Spaansche grens. Chamberlann, aldus het blad, is natuurlijk volkomen bereid om dit toe te staan, doch .de Franschen willen niets weten van her stel der controle, daar de opstandelingen voortdurend en bijna openlijk Duitsche en Italiaansche mxinitie en vliegtuigen ontvan gen. Zij eischen eerst, dat een einde komt aan het zenden van oorlogsmateriaal en een flirxk aantal vrijwilligers wordt terug getrokken. 260 RUSSISCHE VISSCHERS IN GEVAAR MOSKOU, 1 Maart (A. N. P.). Ruim 260 Russische visschers bevinden zioh in de Kaspische Zee in gevaar. Zij zijn door een storm overvallen en met hun vaar tuigen tusschen het ijs bekneld geraakt. Voedsel en kleeding wordt hun vanuit vliegtuigen toegeworpen. In totaal waren 437 visschers in nood geraakt, maar vlieg tuigen en ijsbrekers wisten 168 hunner te redden. HOTELPERSONEEL TE NICE IN STAKING. NICE.l Maart (ANP) Vanmorgen is het personeel van vier groote hotels te Nice in staking gegaan en heeft de ver trekken bezet. MAZELENEPIDEMIE IN AMERIKA. WASHINGTON, 1 Maart (ANP) Volgens een mededeeling van het operx- baar gezondheidsbureau worden de Ver- eenigde Staten op het oogenblik geteisterd door een zwax*e Mazelenepidemxe. Het is de ernstigste ziektegolf van de laatste tien jaar. GASONTPLOFFING IN HOOFDSTRAAT VAN KOPENHAGEN. KOPENHAGEN, 1 Maart. (A.N.P.) In de gasleiding onder een der hoofdstraten alhier heeft zich een ontploffing voorge daan, tengevolge waarvan één persoon ge dood en drie ernstig gewond werden. „HONGERKUNSTENAAR" AT 's NACHTS. BOLOGNE, 1 Maart. (A. N. P.). De Braziliaansche „hongerkxxnstenaar" Gentil Cadramel, die de vorige week was gear resteerd, omdat men ontdekt had, dat hij zich des nachts met biscuits voedde, is tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zijn secretaresse, met wier medeplichtigheid hij het publiek bedroog, werd tot 18 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Toen het vonnis werd voorgelezen, viel l Cadramel in zwijm.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3