3 October 1574 Leiden Ontzet! FAILLISSEMENTEN Beoordeeling van het Economisch Beleid Wenschen voor den Land- en Tuinbouw BINNENLAND AGENDA DINSDAG 1 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5i) per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De BUI seint: Verwacthing: Meest matige Noordwes telijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, aanvankelijk eenige regenbuien, kouder des nachts, overdag weinig veran dering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 773.3 Lyon. i barometerst.: 733.3 te Roest. Het lagedrukgebied, dat gisteren ten Zuiden van IJsland was gelegen, heeft zich naar het Noordoosten verplaatst. Achter deze depressie ontwikkelt zich thans een 3" oogedrukgebied, welks kern nabij de Azoren is gelegen. Hedenochtend passeerde, inet flinken regen, e?n koud front ons land (Groningen 6 mm., den Helder, de Bilt en Vlissingen 5 mm.). Er trad een geringe temperatuurdaling op, welke zich, vooral in den nacht verder voort zal zetten. On- invloed van de uit Westelijke richting aan gevoerde polaire lucht is de kans op buien aanvankelijk vrij groot; voor morgen over dag is echter de kans op buien vrij gering. Onder invloed van de depressie over de Noorsche zee bleef het weer over Scandi navië somber en regenachtig, de vorst is er vrijwel geheel verdwenen. Over de Oostzee en Duitschland waait een krachtige Zuidwestelijke wind, terwijl daar tal van stations regen melden. Over Midden- en Zuid-Frankrijk heerscht rustig weer, terwijl over Engeland bij ma tigen tot krachtigen wind buiig weer wordt aangetroffen. LUCHTTEMPERATUUR. 8.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdag nam. 6.07 tot Woensdag morgen 6.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Zee op Woensdag 2 Maart voorm. 2.50 en nam. 3.15 uur. Maan op 6.21 uur Woensdagmorgen. Maan onder 18.25 uur Woensdag nam. De Spanjaarden verdwijnen z. a. morg. av. Uitgesproken: H. A. van Vliet, Amsterdam, Ruysdael- kade 203 I of Amstelkade 145 III of Schel- destraat 82. Cur.: mr. D. Giltay Veth. FINANCIËN EN ECONOMIE N.V. Kon. Papierfabrieken der fa. Van Gelder en Zonen. In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen der N.V. Vereenigde Ko ninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder en Zonen is besloten in de a.s. al- gemeene vergadering van aandeelhouders der vennootschap een voorstel te doen tot uitkeering van een dividend van 8 procent op de gewone aandeelen en 6,4 procent op de cumulatief preferente aandeelen. VOORLOOPIG VERSLAG DER EERSTE KAMER. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vast stelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Lanabouw-Crisisfonds voor het dienstjaar 1938 ontleenen wij het volgende: Verschillende leden meenden, dat het tempo, waarin tot besnoeiing van de be staande regelingen wordt gekomen, zou kunnen worden versneld. Instemming vond bij deze leden 's ministers voornemen te bevorderen, dat de uitvoering van de voor aen oeconomischen toestand van den land bouw noodige maatregelen door de orga nisaties der bedrijfsgenooten zelf worde ter hand genomen. Andere leden vreesden, dat overdracht tan de taak der crisislichamen aan de standsorganisaties er toe zou kunnen leiden, dat noodzakelijke verlichting van den be- staanden dwang binnen afzienbaren tijd zou worden bereikt. Verscheiden leden hadden met instem ming kennis genomen var de maatregelen, die door den minister te zamen met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken reeds zoo spoedig na hun optreden zijn genomen, ter oplossing van het zoo uiterst moeilijke traagstuk van de kleine boeren. Verschillende leden vestigden de aan dacht op de nog altijd slechte positie van ce landarbeiders. Andere leden wezen in dit verband op verbeteringen tengevolge van de toename van collectieve arbeidsovereenkomsten. Van nog andere zijde werd de wensch ge uit dat de minister, in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, zou bevor deren de wettelijke regeling van een maxi mum-arbeidsduur en van minimum-loonen, gelijk die in het buitenland sinds lang be staan. Ettelijke leden waren van meening, dat door het heerschen van het mond- en klauwzeer onze veestapel zulke verliezen zal lijden, dat een grootere verruiming van schetsen voor het houden van vaarskal veren, dan werd toegestaan, noodzakelijk is. Eenige leden vroegen zich af, of de ge wijzigde regeling inzake den meiksteun niet lichtvaardig is getroffen en of deze wel in overeenstemming is met de bepa lingen van de Landbouw-Crisiswet 1933. Van andere zijde werd de verandering ten aanzien van de consumptiemelk toege juicht. Aangedrongen werd, aan het verstrek ken van goedkoopere margarine een groo tere uitbreiding te geven, b.v. door te be palen, dat deze beschikbaar wordt gesteld voor hoofden van gezinnen en andere kost winners, die niet in de rijksinkomstenbe- lasting zijn aangeslagen. Eenige leden betreurden het, dat de teelt heffing voor aardappelen van 30 tot 50 per H.A. is verhoogd en vreesden hiervan groote moeilijkheden, omdat vele kleine verbouwers dit bedrag niet kunnen betalen. Naar het oordeel van vele leden blijft de toestand van onzen tuinbouw nog altijd zeer précair. Alleen verbetering van den export zal hier uitkomst kunnen brengen. Met ernst werd door sommige leden ge wezen op den grooten nood, welke in het bijzonder wordt geleden in streken, waar alleen grove tuinbouw wordt gedreven. Al gemeen is de klacht, dat aan deze bedrij ven te weinig steun wordt verleend. VOORLOOPIG VERSLAG DER EERSTE KAMER. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vast stelling van hoofdstuk X (departement van Economische Zaken) der rijksbegroting voor het dienstjaar 1938 ontleenen we het volgende: Ettelijke leden verklaarden eenigermate te zijn teleurgesteld door de economische politiek van dit kabinet, zooals deze tot uiting is gekomen in de uiteenzettingen, van de zijde van den minister daarom trent gedaan bij de mondelinge en schrif telijke gedachten wisseling over zijn beleid in de Tweede Kamer en in recente maat regelen. Zij zouden gaarne vernemen, hoe de minister een verlaging van de kosten van levensonderhoud denkt te bereiken. Deze leden drongen aan op een ordening in grooten stijl en bedrijfsgewijze, en op het ten einde daartoe te komen. Enkele leden duchtten, dat nu een nieu we economische inzinking merkbaar wordt, ons volk deze niet zal kunnen te boven komen. Den eenigen weg om uit de impasse te geraken achtten de hier aan het woord zijnde leden gelegen in het voeren van een actievere monetaire politiek, als essentieel onderdeel van de algemeene economische. Deze leden achtten althans het deprecia tie-percentage van den gulden te gering en belemmerend voor het concurrentiever mogen van onze industrie. De hier aan het woord zijnde leden en anderen sloten zich hierbij aan be pleitten de bevordering van een parlemen taire contróle op de monetaire politiek. Verscheidene leden verklaarden, in te stemmen met de algemeene economische politiek der regeering. Sommige leden verklaarden, hun des tijds geopperde ernstige bezwaren tegen de handelspolitiek der regeering te hand haven, daar deze huns inziens in protecti onistische richting gaat. Verscheidene leden betuigden hunne bij zondere instemming met de thans gevoer de actieve handelspolitiek. Weer andere leden bepleitten, dat bo venal zou worden getracht, de voor een groot gedeelte voor onze agrarische pro ducten verloren gegane Duitsche markt te herwinnen. Weder drongen verscheidene leden aan op krachtige bevordering, vanwege de re geering, van industrialisatie. Andere leden maanden te dezen opzichte tot behoedzaamheid. Sommige leden gaven der regeering in overweging het initiatief te nemen tot een conferentie van afgevaardigden van de verschillende aangrenzende landen, teneinde te komen tot een uniforme be strijding van de gevaarlijke en zeer be smettelijke ziekte het mond- en klauwzeer die reeds zoovele offers heeft gevorderd EEN PRINSELIJK GESCHENK. Bij de vele cadeaux, welke het prinse lijk paar in de afgeloopen weken mocht ontvangen, bevond zich ook een tweetal bijzonder mooie pitrieten kinderwagens, waarvan er een bij was met een draaibaar onderstel, welke afkomstig waren uit Duitschland. Het prinselijk paar heeft een dezer wa gens gisteren ten gemeentehuize te Baarn doen bezorgen met het verzoek aan den burgemeester, om dezen wagen aan een der ingezetenen, die van origine Duitscher is wien de loco-burgemeester van Baarn, ir. ken, uit te reiken. In de termen hiervoor viel de heer E. Rosenthal, genaturaliseerd Duitscher, aan wien de loco-burgemeester van Baarn. ir. F. s'Jacob den wagen namens het prinse lijk gezin heeft doen toekomen. INSTALLATIE ECONOMISCHE RAAD. Naar wij vernemen, zal de economische raad in zijn nieuwe samenstelling Vrijdag a.s. om half 12 door den minister van eco nomische zaken worden geïnstalleerd. Z. K. H. Prins Bernhard, die zooals gisteren gemeld is ook tot lid van den raad is benoemd, zal de plechtigheid bij wonen. CONTINGENTEERING VAN LINNEN EN KATOENEN KNOOPEN. Bij Kon. besluit van 25 Februari is de in voer van linnen en katoenen knoopen ge- contingenteerd. Van 1 Maart tot en met 31 Juli is de in voer van zulke knoopen uit ieder land verboden, voor zoover deze meer bedraagt dan 40 ten honderd van het aantal stuks, hetwelk gemiddeld per 5 maanden in 1935, 1936 en 1937 uit dat land aan knoopen is ingevoerd. Voor bijzonderheden zie men de Saats- courant van gisteren (nr. 41). KANTOORARBEED BIJ VEILINGEN. Is de arbeidswet volledig van toepassing op deze werkzaamheden? De vraag of kantoorarbeid ten behoeve eener tuinbouwveiling onderworpen is aan de beperking van den arbeidsduur inge volge de arbeidswet-1919. was bij den hoo- gen raad aan de orde, toen mr. J. H. Ma- rinus voor dit college eenige cassatiemid- delen verdedigde, welke waren ingediend tegen een vonnis van de Haarlemsche recht bank, die den verantwoordelijken leider van zulk een veilingkantoor, den heer W. de G.. tot twee kleine geldboeten had veroor deeld. De kantonrechter te Haarlem had den betrokkene ontslagen van rechtsvervol ging, doch de ambtenaar bij het O.M. was in beroep gegaan, met het genoemd resul taat. Pleiter wees o.m. op het groote princi- pxeele belang, dat voor alle veilingsver- eenigingen in Nederland aan de uitspraak van den hoogen raad verbonden is. In he't veilingbedrijf heeft men het n.l. zeven iraanden van het jaar heel rustig en de overige vijf maanden vooral des zomers erg druk. In die vijf maanden zijn er dan tal van administratieve werkzaam heden welke niet kunnen wachten en waarvoor dan de maximum-werktijden, welke volgens art. 52 lid 3 der arbeidswet kunnen worden toegestaan, n.l. tien uur per dag en 55 uur per week, zelfs niet voldoen de zijn. Een afzonderlijke wettelijke regeling dezer materie zou naar de meening van pleiter de oplossing geven. Het zonder meer toepasselijk achten van oe arbeidswet op deze werkzaamheden zou voor het veilingbedrijf onoverkomelijke bezwaren met zich brengen. De procureur-generaal zal op 14 Maart conclusie De geautomatiseerde telefoon in Den Haag. De Haagsche gemeenteraad heeft 900.000 beschikbaar gesteld voor de aansluiting aan het geautomatiseerde interlocale tele foonnet. „DE GRAAL" EN HET FORT „PRINS FREDERIK". Op de uiterste punt van het eiland Over- flakkee, midden in het vlakke Hollandsche landschap, ligt het Fort „Prins Frederik". Tot voor een jaar lag het daar stil en eenzaam. De oude toren en gebouwen droomden van den tijd toen de zware soldatenstap- pen, commando's en het afvuren van ka nonnen leven brachten en bedrijvigheid. Als in sombere winternachten de storm soms de zware luiken deed klepperen en de wind van over het Volkerak gierend om hét oude fort vloog, herinnerden zij zich den tijd van spanning en oorlog en van overwinning, maar in de zomersche zon dommelden zij stil en droomden van hun oude glorie. Menschen zagen zij zelden. En enkele keer knarste de zware deur open en dreef een herder zijn kudde de poort door. Dan was er den heelen dag het zacht smakken en schuifelen van grazende schapen en de herder stond op de hoogste wal en staarde over het water heen naar de verre cshepen en droomde in de war me stilte, van het leven in de wereld. Zoo lag het fort daar vergeten en een zaam. Toen op een dag is het wakker geschrok ken Een auto hield stil voor den ingang. Veel voetstappen waren er op de brug en door de poort kwamen menschen met kleurige capes en groote hoeden. Zij liepen door het hooge gras dat vol stond met witte mar grieten. Door de gebouwen gingen zij, druk plannen makend, en in de leege toren klonk de galm na van hun blije stemmen. Dan stonden zij boven op den toren. Voor hen stroomde het water, breed en blinkend in de zon, en achter hen lag het verre en wijde land tot aan de horizon. En de menschen daarboven op den toren die uit de drukke steden gekomen waren, genoten van de wijdsche stilte, die ze hier vonden. Het oude fort vroeg zich af wat er toch gebeurd mocht zijn? Hij wist niet, dat zijn oude naam van mond tot mond was gegaan op veel. verga deringen en dat dit de dag was waarop ,.De Graal" voor het eerst kwam kijken naar haar nieuw bezit. Het fort „Prins Frederik" was door de Burgerwacht met toestemming van de Re geering in bruikleen gegeven aan de Vrou welijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" om daar haar zomercur sussen en retraites te geven. Sinds jaren was het fort echter niet meer gebruikt, de gebouwen waren voch tig, het gras stond een meter hoog en er was geen stukje „meubel" op het heele fort te bekennen. Waar moest ineens de heele inrichting van zoo'n fort vandaan komen? Dat was het raadsel wat het Hoofdbestuur van de Graal op te lossen kreeg. Met vereende kracht werd er gewerkt. Vanuit het werkkamp voor jeugdige werk- loozen kwam de hulp voor het schoonma ken en repareeren van wat oud was. Ver schillende inrichtingen stelden meubilair te leen beschikbaar en na twee maanden ploe teren en hard werken was het fort klaar om de eerste groep blije Hollandsche meis jes binnen haar wallen te halen. Het werd een rijke en mooie zomer op het fort. Altijd opnieuw kwamen groepen jonge menschen die na een week van verdieping en blij vroolyk samenzijn stérk terug trok ken naar hun steden en dorpen om de ge kregen rijkdom verder mee te deelen in hun gewone, leven. Het zijn niets dan prettige herinnerin gen, die zij meedroegen naar huis, aan het fort waar de kleurige vlaggen wapperden uit alle ramen en van den toren. Waar 's morgens in de kleine kapel de H. Mis werd opgedragen en de dag voor bij ging als één vrolijke lach die pas weg stierf als 's avonds het laatste petroleum lampje was uitgeblazen. Enthousiast zogen de Graalleden in hun fortlied: „Ja, pp het sterke fort, is iedere dag een vreugd. „De vlaggen roepen er de toekomst aan de jeugd!" Totdat op een mooie Septemberdag groo te vrachtwagens de brug over reden en al het geleende huisraad weer terug werd ge bracht naar de plaats van herkomst. Alles werd geslotenleeg staat het fort nu weer en wacht op de zomer die weer leven brengen zal. Maar dan zal het fort voorgoed inge richt worden, en nu niet enkel met ge leend meubilair. Om die inrichting te kunnen bekostigen houdt de Graal een groote verloting. Honderdduizend „Fort-loten" worden overal verspreid. In Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Haarlem worden de loten in series van 25.000 verkocht. Vier series dus die elk als prijs hebben: zeven dagen naar Rome, met niet alleen de reiskosten vrij maar ook de verblijfkosten en alles wat daarmee samen hangt als buskosten, trams enz. Als uiter ste termijn voor de trekking werd door de Regeering een jaar gerekend, maar de Graal heeft zichzelf tot taak gesteld voor eind April al de laten verkocht te heb ben. De gelukkige winnaars kunnen dan deze zomer reeds hun reis naar Rome ma ken. De tijd daarvoor kan door henzelf be paald worden. Ruim een derde van de loten is al weg, de Graalleden doen hun best en werken wat ze kunnen. Als het zóó verdeT gaat zul len er inderdaad eind April honderddui zend loten verkocht zyn en kan de trek king plaats hebben. Dat het zoo verder kan gaan hangt niet alleen af van de Graalle den maar ook van de edelmoedigheid en vrijgevigheid van degenen die de loten koopen willen. Het is zeker dat men met LEIDEN. Woensdag. Bridgen in Restaurant Zarse ondier ausp. Ned. Reisver. v. Kath., 8.15 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting gebouw St. Vine. Ver., Hoogl. Kerkgr. 32, 89 uur. Vrijdag. Mij. voor Toonkunst. Buitenge woon concert Kleine Zaal, Stadsge hoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 26 F e b r. a.s. tot en met V r ij d a g 4 Maart waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telf. 85, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274. het koopen van deze loten een mooi en goed werk helpt tot stand brengen. Hierdoor stelt men de Graal immers in staat het fort in te richten tot een nieuw centrum, een hecht bolwerk, van waaruit zij zal kunnen werken aan de verwezenlij king van haar ideaal: De wereld bekeeren voor Christus. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" De nieuwe uitgave van de Steunzegels, ontworpen door den Maastrichtschen kunstenaar, Hub. Levigne werd reeds en kele dagen geleden in alle Katholiek Dag bladen aangekondigd. Evenals het vorig jaar heeft de Vrouwe lijke Jeugdbeweging voor Katholieke Ac tie „De Graal" zich bereid verklaard me de de verspreiding van deze zegels op zich te nemen. De Graal heeft daartoe in de verschillende steden Depóts opgericht waar bestellingen kunnen worden gedaan. Deze Sluitzegel-Depöts zijn gevestigd: Voor Alkmaar en Omgeving: Mej. M. van Velzen, Westerweg 104, Alkmaar. Voor Den Haag en Omgeving: Mej. G. Hattink, Verhulststraat 88, Den Haag. Voor Amsterdam en Omgeving: Mej. I. van Groeningen, Vine. v. Goghstraat 43, Amsterdam. Voor Leiden en Omgeving: Mej. A. van Noort, Cobetstraat 46, Leiden. Voor Rotterdam en Omgeving: Mej. T. van Zoelen, Schiekade 93, Rotterdam. Voor Dordrecht en Omgeving: Mej. T. Lundgren, v. Baerlestraat 66, Dordrecht. Voor Delft en Omgeving: Mej. M. Geers, Oosteinde 117, Delft. Voor Haarlem en Omgeving: Mej. A. Vollaerts, Anegang 12, Haarlem. Daar deze zegels ditmaal vooral bedoeld zijn als steunzegels is de prijs verhoogd en kosten zijn per zakje, inhoudende 25 ze gels, 10 cent. DE WERKLOOSHEID EIND JANUARI 1938. Eind Januari 1938 27.000 minder werk- loozen dan eind Januari 1937. Het centraal bureau voor de statistiek deelt cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werk zoekende ingeschreven. De cijfers waren. aantal geheel werkloozen op 't einde van Jan. 1938 Jan. 1937 Dec. 1937 439.278 466.242 437.469 Zooals uit bovenstaande blijkt, was het aantal geregistreerde werkloozen ein Ja nuari 1938 lager dan eind Januari 1937. In totaal werden er rond 27.000 minder werk loozen ingeschreven. Een vergelijking van de aantallen werk loozen eind Januari 1938 en eind Decem ber 1937, laat zien dat het aantal in eerst genoemde maand iets hooger was. In Ja nuari 1938 werden er n.l. 1800 werkloozen meer in geschreven dan eind December 1937. In verband daarmede zij opgemerkt, dat er op het einde van Januari 1937 en 1936 resp. 11.000 en 4000 meer werkloozen geregisteerd werden dan op het einde van December 1936 en 1935. Bezien wij de verschillende bedrijfstak ken dan blijkt dat gedurende het laatste jaar de werkloosheid in alle bedfijfsklas- sen is afgenomen. Slechts 4 bedrijf ski assen maken een uit zondering, zooals uit onderstaande cijfers blijkt: werkloozen werkloozen eind Jan/38 eind Jan.'37 diamantindustrie 2631 838 lederindustrie 4609 3781 textielnijverheid 9280 8224 sigarenmakers en tabakbewerkers 4478 4077 In de laatste maand, van December tot Januari, is overal de werkloosheid toege nomen behalve in de diamantindustrie, de bouwbedrijven, de kleedingindustrie en de vrije beroepen (o.a. kantoorbedienden). EEN VEEL SOORTIGE COMBINATIE! Wij ontvingen een bericht, dat te 's-Gra- venhage van 59 April a.s. een tentoon stelling zal worden gehouden, waaraan o.a. de volgende vereenigingen medewerken: de Goede Tempelieren, de Bellamyvereeni- ging, het Jack Londonverbond, de Neder- landsche Vegetariërsbond, de Anti-visi- sectiebond, de. Soefibeweging, de Neder- landsche vereeniging tot bescherming van dieren, de Vereeniging voor natuurgenees wijze, de Anti-tabakbond en de Vrouwen verenigingen voor vrede en vrijheid.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2