COUPON GERZD ULirlTlodehufcJ Partijraad van de Kath. Staatspartij Vrijwillige Verkooping 100 GRAM SCHOOLWERK GAAT BETER MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 Mr. Dr. Deckers over den politieken toestand Verheldering van inzicht In de vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij is na de openingsre de van mr. dr. T. J. Verschuur de begroo ting voor 1938 en het verslag van den penningmeester over 1937 goedgekeurd. De in de vorige vergadering toegestane toelage aan den partijvoorzitter werd pro memorie op de begrooting geraamd, daar de heer Verschuur van deze toelage geen gebruik zal maken. Bij de behandeling van eenige ingeko men voorstellen der kringen heeft de par tijraad het voorstel van den kring Arn hemNijmegen afwezen, dat de strekking had aan te dringen bij de R.K. Kamerfra- tie, opdat deze haar invloed zou aanwen den ten gunste der salarissen van het overheidspersoneel. Het partijbestuur be pleitte deze afwijzing op de overweging, dat er belangen zijn, welke eerder om voorziening vragen, zooals de herziening der leerlingenschaal. Een aandrang, als was gevraagd, zou een ongewenschte volg orde kunnen scheppen in het programma der regeering. Besloten is aan de R.K. Kamerfractie te verzoeken, er bij de regeering op aan te dringen, dat spoedig aan die gezinnen, welker inkomsten gelijk zijn te stellen met die van gesteunde werkloozen en in werk verschaffing geplaatsten goedkoope mar garine en vet worden verstrekt. Inzake de gezinspolitiek werd vertrou wen in de regeering uitgesproken. De moreele toelaatbaarheid van pen sioenkortingen zal door den raad van stu die en documentatie worden bezien. De uitbreiding van de aanslagmogelijkheden bij het verhaal van dijklasten is een vraag stuk, dat ter bestudering naar de gewes telijke organisaties is verwezen. Een ver ruiming der royementsgronden met ver wijzing naar schending van geheimen een voorstel van den kring Den Haag werd niet urgent geacht. Ook eenige an dere voorstellen van kringen hebben niet tot stappen geleid. REDE Dr. DECKERS. Na de middagpauze heeft de voorzitter der R.K. fractie in de Tweede Kamer, mr. dr. L. N. Deckers een uitenenzetting gege ven van den actueelen politieken toestand en van het parlementaire werk. De spreker begon zijn rede met een be groeting van den nieuwen partijvoorzit ter. Een goede en hartelijke samenwerking tusschen hem en spreker zal voor het wel slagen van het streven der partij nood zakelijk zijn. Zijnerzijds zegt spr. die sa menwerking gaarne toe. Den politieken toestand besprekende wijst spr. in de eerste plaats op de voor de partij gunstigen uitslag der verkie zingen voor de Tweede Kamer. Vertrouwen in het Kabinet- Colijn. Na de verkiezingen kwam de vraag der kabinetsformatie aan de orde. Ongetwij feld is door het optreden van een Christe lijk kabinet een wensch in vervulling ge gaan, die onder de Katholieken sterk leef de. Onjuist is het, dat de vorming van een kabinet: een zaak zou zijn, die buiten de kiezers om gaat. Herhaaldelijk is in Ka tholieken kring de vorming van een rechts kabinet gevraagd. Volgens spreker is geen der partijen voor het optreden van dit ka binet verantwoordelijk, noch voor het re- geeringsprogram, noch voor de samenstel ling. Het feit, dat vier katholieke voor mannen zitting namen in 't kabinet, heeft natuurlijk in Katholieken kring vertrou wen gewekt, mede omdat in de Troonrede en in het algemeen regeeringsbeleid de vier voornaamste Katholieke verlangens werden teruggevonden. Deze vier verlan gens zijn: een positief-christelijke grond slag, verdediging van het gezin, arbeid voor ons volk, ordening van het bedrijfs leven. Spr. wijst ook op de uitspraak van dr. Colijn op 16 November 1937 in de Tweede Kamer. Het was niet moeilijk voor een derge lijk kabinet sympathie te koesteren. Spr. wijst op zijn rede van 12 November, waar in hij gezegd heeft zich aan dit kabinet niet gebonden te achten, doch het een „fair trial'' te willen geven. Versterking der weermacht absoluut noodzakelijk. De regeeringsdaden besprekende, zegt spr., dat volgens de R.K. fractie de ver sterking onzer weermacht absoluut nood zakelijk is. De fractie heeft de defensie plannen aanvaard, hoewel zij weet hoe moeilijk de financieele toestand is. Hoe zal het nu gaan met de sociale voorzie ningen? In het oog vattend de moeilijke omstan digheden is er geen plaats voor de ont stemming. dié hier en daar te hooren is. De regeering deelt de meening, dat er be langen zijn, die evenzeer als de weermacht om voorziening vragen. Spr. wijst op het geen de regeering in sociaal opzicht reeds heeft voorgesteld. De heer Van Poll heeft ook terecht gewezen op het verband van de defensie-uitgaven met de sociale goe deren. De eerste strekken ter verdediging van de tweede. Bij elke verkiezing zijn er, die hun verwachtingen te hoog spannen. Ook moet men met de gewijzigde omstandigheden rekening houden. De regeering heeft in het algemeen gedaan hetgeen redelijk van haar kon worden verwacht. Twee nieuwe feiten hebben zich immers voorgedaan: de toeneming der internationale spannin gen en de economische teruggang. Op in ternationaal terrein mag op den Volken bond niet te veel worden vertrouwd. Het is een beginsel der partij, dat ons land met eigen middelen moet kunnen worden ver dedigd. Welnu, wij kunnen binnen korten tijd gedwongen worden dit beginsel toe te passen. De opbloei van het economisch leven is weer uitgebloeid. De opbloei, welke op de depreciatie is gevolgd, is wederom verdwenen. Men moet het volk deze waarheid onder oogen durven houden. De regeering durft dit, getuige de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, behoorende bij de begroo ting van economische zaken. Angststem ming moeten wij verre houden. Doch vol gens liet oordeel van tal van deskundigen, door spr. geciteerd, is er reden om den economischen toestand ernstig in te zien, waarbij men hopen kan, dat Nederland er goed zal afkomen. Het recht op critiek blijft. Het is thans de tijd om de regeering den steun te geven, welke zij in deze ernstige omstandigheden behoeft, De R.K. fractie heeft dit gedaan, doch daarnaast echter haar recht op critiek doen gelden. De fractie heeft bij voorbeeld gevraagd om een principieele uitspraak inzake de fi- ancieele gelijkstelling van de economische Hoogeschool te Tilburg met die te Rotter dam. De fractie had een ander antwoord mogen verwachten dan een „daar wil ik mij niet over uitlaten, want dan zou ik in beginselen moeten treden". (Applaus). Voor dit kabinet behoeven principieele kwesties niet te blijven rusten. Het heeft reeds zaken van beginsel aangevat, zoo als de kinderbijslagen en het arbeidsver- bod voor de gehuwde vrouw. De bestrijding van de werk loosheid. Inzake de bestrijding der werkloosheid zal het noodig zijn tot nu toe onbetreden paden te bewandelen. Arbeid voor ons volk is een ernstig programpunt van een ernstige partij en geen holle leus. Hier moet met groote kracht worden opgetre den. CF. LEIDSCHE COURANT Teleurstelling inzake den leer lingenschaal. Het blijft de wensch en het streven der Katholieke fractie, dat de leerlingenschaal spoedig herzien worde. Het heeft de frac tie zeer teleurgesteld, dat aan deze wensch niet tegemoet is gekomen. De fractie hechtte in haar geheel in haar geheel aan verlaging der leerlingenschaal. Zij moest dit duidelijk laten hooren, daar had de regeering recht op. Bij weigering heeft zij echter niet tegen de begrooting ge stemd, omdat dit een ontslagaanvrage van het kabinet zou hebben beteekend. Alle ministers stonden achter den minister van onderwijs. Na een ontslagaanvrage zou noch een Katholiek, noch een Sociaal-de mocraat een kabinet hebben kunnen vor men. Hetzelfde kabinet zou zijn terugge komen en de positie der fractie en de kans op verlaging van den leerlingenschaal zouden er slechter door zijn geworden. Geheim blijft geheim. Het verwijt, dat er geen of onvoldoende overleg zou zijn gepleegd met de regee ring, is een verwijt, waartegen de fractie zich nietkan verdedigen, omdat een der gelijk overleg slechts op den grondslag van geheimhouding kan plaats vinden. Ge heim is geheim, spreker zal tegenover dit verwijt niets verklaren. In 's lands belang moet de partij het vertrouwen verdienen ook van de politieke tegenstanders. Willen wij ip Nederland een positief- christelijke regeering blijvend houden, dan zullen wij een hechte Kath. Staatspartij moeten hebben. Deze eenheid moet niet geforceerd zijn, doch een geheel natuur lijke, namelijk de eenheid van het geloof. Slechts als de politieke werkers het ver trouwen der partijgenooten hebben, kan het katholieke program worden uitge voerd. Een veroordeeling zonder voldoen de onderzoek kan slechts remmend wer ken op het élan. Het liefdegebod geldt ook op het gebied der politiek. In eendracht zal de partij moeten werken, besloot spr., in het belang van ons volk hier en over zee. Gedachtenwisseling. Op deze rede volgde een gedachtewis seling, waaraan velen deelnamen. De heer H. J. Kuiper, hoofdbestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond, ver klaarden in deze gedachtenwisseling dat men zich in den kring der werklieden ten zeerste verheugt over het optreden van minister Romme en met name over datge ne, wat hij reeds deed voor de zwaarst- getroffenen in de Nederlandsche samenle ving, de werkloozen. De heer Hemel beklaagt zich over de hooge eischen bij de militaire keuring, die het land van de fine fleur zijner jon geren berooft De heer Hinfelaar uit Den Haag vraagt of de wijze, waarop bij de onderwijsdebatten de minister zich verschool achter de verantwoordelijkheid van het kabinet in zijn geheel bevorder lijk mag worden geacht voor het behoud van een gezond parlementarisme. De heer Kevenaar vroeg of de fractie het ka binet als parlementair beschouwt of niet. De heer Deerenberg vroeg in hoeverre de voorstelling, in de Opmarsch gegeven, als zou de minister zich in feite niet heb ben mogen verschuilen achter het kabi net, juist was. De heer Van Haaren drong aanop vermindering van het aantal klas sen in de steunverleening. De, heer Kempering protesteert tegen de wijze, waarop de minister van Onderwijs de be langen der werklooze onderwijzers ver waarloost. De heer Maenen vraagt meer belangstelling van werkverschaffing in de Zuidelijke provincies en de mee ning van de fractie over de eischen, ge steld aan de gemeenten, die een garni zoen krijgen. De heer Berger vroeg, of de homogeniteit van het kabinet niet in het gedrang komt door het afwijzen door den Minister van Waterstaat van de collectieve arbeidsovereenkomsten in de Rijksbestekken, De fractie-voorzitter mr. dr. L. N. Dec kers beantwoordde de sprekers. Strenge keuringen komen voort uit het verlangen om de weerkracht van het leger zoo groot mogelijk te houden. Natuurlijk heeft iedere minister zijn eigen verantwoordelijkheid. Goed gebruik is echter ook, dat de minister de Kamer onverholen duidelijk de consequenties van het afstemmen zijner begrooting meedeelt. En dat heeft de minister van Onderwijs bij herhaling gedaan door uitdrukkelijk van een „Kabinetskwestie" te spreken. Dat het verbinden van deze consequentie aan een daad van de Kamer het parlemen taire stelsel zou ondergraven, valt niet in te zien. De kabinetskwestie is een gebrui kelijke staatsrechtelijke figuur. Dr. Deckers heeft in de Kamer betoogd, TWEEDE BLAD - PAG. 8 R. K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenscbte inlichtingen, aanmelden van contribucerende leden en aanvragen voor kraamhulp Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. dat dit kabinet geen parlementair kabi net is in den zin van uitlatingen vroeger door Dr. Colijn zelf en door Dr. Nolens gedaan en die voorafgaande besprekin gen en een vooraf overeengekomen pro gram als eisch stelden. De minister-presi dent heeft daarop geantwoord, dat zijn in zichten omtrent het wezen van een parle mentair kabinet waren gewijzigd en dat hij het zittende ministerie als parlemen tair wenschte te beschouwen. De heele vraag is echter slechts van theoretisch staatsrechtelijk belang en hoe men het ka binet ook wensoht te beschouwen, onze fractie heeft het kabinet haar vollen steun toegezegd. Voor artikelen en plaatjes in de Op marsch, is noch de fractie noch haar voor zitter verantwoordelijk. Achterstelling van eenig gewest in de werkverruiming mag uiteraard niet voor komen. Van het stellen van eischen door de Staatsoverheid aan de gemeenten, die prijs stellen op een garnizoen, is geen sprake. De gemeenten blijven vrij een geldelijke tegemoetkoming te geven of niet. Bewon derenswaardig is deze figuur echter niet en het staat te bezien of zij grondwettelijk juist. is. In de houding van den Minister van Waterstaat inzake de collectieve ar beidsovereenkomsten ziet spr. niet direct een gebrek aan homogeniteit in het kabi net. De Minister van Sociale Zaken be vordert het sociaal belang, de Minister van Waterstaat bevordert het waterstaats belang (geroep van afkeuring). Na deze uiteenzettingen sloot de voor zitter Mr. T. J. Verschuur de vergadering op de gebruikelijke wijze. De .Karimata", de grootste tinbaggermolen ter wereld, is Zaterdag met goed gevolg bij J. IC Smit's Scheepswerven te Kinderdijk tewater gelaten. De .Karimata" in zijn element MORGEN EN WOENSDAG WOLLEN-, ZIJDEN-, KUNSTZ IJ DEN EN WASSTOFFEN op Donderdag 3 Maart a.s. v m. 10 uur in de werkplaats Hoorn 204 te Alphen aan den Rijn van EEN COMPLETEN IN VENTARIS VAN EEN SMEDERIJ Voorts 2 electromotoren, cen- trifugaalpomp 1% d.m. Katte- koppomp, 2 d.m. een houten roeisloep lang 5 Mster. Dagelijks te bezichtigen van 9—5 uur. 1323 Deurw. GEERTSMA voor slechts 13 ct. Dit Is de prijs voor onze prima ongebleekte breikatoen In de Nos. 6-8-10-12. Gratis gekluwd. 6855 A. N. TURKSMA HAARL.STRAAT 171. f 1500. ter leen gevraagd. Ruime over waarde en soliede borg aan wezig. Brieven bureau van dit blad onder no. 3768 AANGEBODEN tuinboonen (Groote boon) door J. BENTVELZEN, Teylinger- laan 52, Sassenheim OUD GOUD wordt door ons met 20% VERHOOGING INGEKOCHT profiteert dusl Wij betalen f 12.— voor 'n gouden tientje H. J. VAN AMER0NGEN Goud- en Zilverwinkel Haarlemmerstraat no. 233 HAROL l°°eH„0goH' Doeltreffend Reukloos Flacons 35 ct. bij Drogisten met Sanatogen Wanneer de nerveuze spanning van het school leven voor Uw kind te groot is - help hem dan met SANATOGEN. Kinderen die Sanatogen gebruiken fleuren zicht baar op, zij worden in enkele dagen al rustiger en vroolijker terwijl alles op school gemakkelijker zal gaan. In wat melk of pap gegeven,merkt het kind niets van de Sanatogen. Neem eens een proef van enkele^ weken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8