'SmÊk NIEUWS 100 jaar vóór Christus! Academienieuws SPORT STADS AGENDA BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WINDERIG De Bilt seint: Verwachting: Krachtige tijdelijk wellicht stormachtige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later wellicht opklarend, tijdelijk regen, aan vankelijk zacht, later iets kouder. Hoogste barometerst.: 779.3 Lyon en Toulouse. Laagste barometerst.: 733.3 SeydisflorcL Sinds Zaterdag voltrok zich een snelle verandering in het weertype. De actieve Cceaan-depressie trok Oost- en Noordoost- waarts, tegelijkertijd echter steeg de lucht druk in het Zuiden en ontwikkelde zich een langgerekt gebied van hoogen luchtdruk van de Azoren tot de Alpen. Het lucht- drukverval van Zuid naar Noord nam toe en tengevolge daarvan werd de wind veel krachtiger. Op een eerste regenfront in den nacht van Zaterdag volgden op den Zon dag een tweede en een derde, gescheiden tot een kortdurende opklaring. Hedenmor gen lag een uitgebreid regengebied over Schotland en Ierland, dat snel onze om geving nadert. In het Westen .werd het zeer zacht en steeg de temperatuur tot ver boven de normale waarden. In het centrum van den hoogen druk over Zuid-Frankrijk en Zwitserland daalde de ochtendtemperatuur tot even beneden het vriespunt. Op IJsland biijft de temperatuur om het vriespunt, in Noord-Scandinavië en in het Oosten komt nog lichte tot matige vorst voor. In de Alpen is de lucht licht bewolkt en heerscht matige wind uit West tot Noord. Het is te verwachten, dat het weer aanvankelijk zacht zal zijn met nu en dan regen en krachtigen wind, doch dat de opklaring later weer koude zal brengen. LUCHTTEMPERATUUR. 8.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandag nam. 6.05 'tot Dinsdag morgen 6.19 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 1 Maart voorm. 2.15 uur en nam 2.40 uur. Maan op 6.01 Dinsdagochtend. Maan onder 17.12 Dinsdagnamiddag. De Batavieren komen in ons land Zie ad. m.av. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de da mes E. Hooykaas, Arnhem, K. A. Bakker, Den Haag; Candidaatsexamen Theologie: de heer H. G. van Duyl, Hilversum. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: Th. van Hout, Tilburg, Koestraat 104; cur.: mr. dr. J. F. M. Eras, Tilbure. L. 'Bargeboer, schoen winkelier, Gro ningen, Filkingestraat 25; cur. mr. M. v. DamRosenbaum. H. J. v, d. Mark, kapper, Nieuweweg 1, Groningen; cur. mr. R. A. Vos. DE HOOFDSTAD TELEFONEERT AUT03IATISCH MET 67 KANTOREN. Officieele indienststelling door Burgemeester de Vlugt. T~ Van hedenmiddag vier uur af is de hoofdstad rechtstreeks opgeno men in het interlocaa) automatisch telefoonverkeer en kunnen de ge- abonneerden van het gemeentelijk telefoonnet Amsterdam zich door het kiezen van het kengetal van het gewenschte kantoor en vervol gens door het draaien van een tele foonnummer zelf in verbinding stellen met de aangeslotenen van 67 telefoonkantoren. Door het overhalen van een schakelaar een symbolische handeling overigens na jarenlange technische voorbereidingen heeft de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, op0 verzoek van den di recteur-generaal van P.T.T. cLr. ir. M. H. Damme, de hoofdstad vanmiddag recht streeks op het inferlocaal telefoonverkeer u» geschakeld. Na een lunch ten huize van den burge meester vereenigden autoriteiten en ge- noodigden zich legen drie uur vanmiddag in het telefoongebouw Spuistraat, waar in verschillende redevoeringen de groote be- teekenis van dit feit is belicht! DE WERELD IN VOGELVLUCHT De overeenkomst van Berchtesgaden, die bedoeld was althans dat is herhaaldelijk en met nadruk beweerd als een poging om de binnenlandsche rust in Oostenrijk te bevorderen en aldus een bijdrage te zijn tot den vrede in Centraal-Europa, blijkt toch nog niet overal even goed begrepen te worden. Speciaal de nationaal-socialisten zijn in dit opzicht hardleersch. Zoo schrijft o.a. de „Wiener Zeitung": „De binnenlandsche vrede in Oostenrijk kan slechts dan gedijen, wanneer alle in aanmerking komende groepen onder het be grip vrede een eervolle overeenkomst be grijpen, die eerlijk nagekomen moet worden order Duitsche mannen, en geen dekking, waarachter de strijd verder kan worden gevoerd. Deze tweede opvatting schijnt in een bondsland, in Stiermarken, vrij breed verspreid te zijn. Of alle deelen zijn bereid onvoorwaardelijk naast elkander te staan en een gemeenschappelijk optreden te ba seeren op den grondslag der grondwet, of ae noodzakelijkheid zal zich voordoen een ondubbelzinnige streep ter verduidelijking te trekken en wel reeds in den meest na- bijen tijd". De Bondsregeering heeft met het trek ken van die streep ernst gemaakt in Stier marken, door een dreigende houding van de nationaal-socialisten te Graz te beant woorden met een omsingeling van de stad, het opstellen van mitrailleurs en kanon nen en het doen cirkelen van militaire vliegtuigen boven de stad. Er schijnen moeilijkheden gerezen te zijn in verband met het inschakelen van de nationaal-socia listen in het Vaderlandsche Front, doch Weenen heeft op ondubbelzinnige wijze te kennen gegeven, dat het van terreur niet gediend is en de leiding vast in handen wil houden. Dat is gelukt, want de rust is in de stad en in de provincie Stiermarken terugge keerd. R.B.C.—ZUIDWIJCK (DAMES) 2—2. Zuid wij ck heeft met 3 invalsters een ver rassend goede prestatie geleverd door R. E.C. zijn eerste verliespunt te bezorgen. Na een weifelend begin, waarin R.B.C. door verkeerd opstellen der Leidsche ach terhoede de leiding kon nemen, kwam Zuidwijck er hoe langer hoe beter in. Wel kreeg R.B.C. nog enkele strafcorners toe gewezen, doch deze leverden niets op. Bij de laatste nam mej. Perquin den bal mee, passeerde verschillende tegenstandsters en wist op keurige wijze te scoren. Eenige ge vaarlijke Zuidwijck-aanvallen volgden, bij één waarvan mej. van Noort juist naast schoot. Tot de rust bleef Zuidwijck in de meerderheid, doch doelpunten werden niet meer gemaakt. Ook na de rust bleef het Leidsche over wicht bestaan. Mej. Bonte verdedigde haar doel uitstekend; de dames de Minjer in de verdediging waren lastig te passeeren,. zoo dat de halflinie, waarin mej. Geenjaar opviel, de voorhoede telkens weer aan het werk zette. Bij een goeden aanval scoorde mej. Perquin opnieuw. Dit doelpunt werd echter geannuleerd daar de bal even met den voet gespeeld was, uitsluitend een ge volg van uitglijden op het gladde veld. Uit een strafcorner nam R.B.C. de leiding, doch Zuidwijck bleef in den aanval. Er kwa men gevaarlijke scrimmages voor het Rotterdamsche doel, uit één waarvan mevr. Dee met een mooi schot de partijen op ge lijken voet bracht. TEMPO n—ZUIDWIJCK (HEEREN) Daar het weer 's middags met de minuut slechter werd is deze wedstrijd afgelast. EEN BORDJE VOOR PRINSES BEATRIX. Door de Leidsche vrouwelijke studenten aangeboden. Hedenochtend arriveerde ten paleize te Soestdijk per auto, waarop de corpsvlag wapperde, het uit vijf leden bestaande be stuur van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten alhier, van welke vereeniging Prinses Juliana gedurende haar Leidsche studentenjaren lid is geweest. De praeses van het corps, mej. Meyer, bood een bordje aan, geschenk van de Leidsche Vrouwelijke Studenten aan Prin ses Beatrix. Het bordje, van blauw aarde werk, ontworpen door het corpslid mej. Exalto, draagt de afbeelding van een ooie vaar, omgeven door oranje-appelen, als mede het monogram der vereeniging en is vervaardigd door de N.V. Brouwer's aarde werk te Leiderdorp. Namens het prinselijk gezin heeft freule de Brauw, hofdame van H. K. H. Prinses Juliana het geschenk in dank aanvaard. LEZINGEN VAN PROF. DR. A. SCHARFF Prof. dr. A. Scharff, hoogleeraar in de Aegyptologie aan de universiteit te Mün- chen, hoopt op 1 en 3 Maart twee lezingen te houden in het Rijksmuseum van Oud heden alhier. In zijn eerste lezing hoopt hij te spreken over de graven van Egyptische ambtenaren van het Nieuwe Rijk te Thebe, in zijn tweede lezing over de Egyptische kunst in de latere tijden. TERUG UIT DE MISSIE. Binnenkort hoopt Father P. J. Timp van de St. Jozef-Congregatie te Mill Hill, na een verblijf van ongeveer 11 jaar in zijn missie op de Philippijnsche eilanden, naar het vaderland weder te keer en per s.s. Meerkerk". Het is de tweede keer, dat de missionaris repatrieert. Te voren was hij 11 jaar werkzaam in dien Belgischen Congo. ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREEN. Dinsdagavond is er geen vergadering voor de afd. Gezellen. In v/erband met de ze wijziging zal a.s. Zaterdag in de ru briek mededeeling worden gedaan over de candidaatsstelling in verband met de 15 Maart te houden comm. verkiezing. Dinsdagavond is de zaal gesloten! 100 JAAR STUDENTENBANKEN IN DEN SCHOUWBURG. Op Vrijdag 18 Maart, wanneer het Leidsch Studenten Tooneel in den Leidschen Schouwburg een opvoering geeft van -.Richard van Bordeaux", zal het honderd jaar geleden zijn, dat het Leidsch Studen ten Corps de officieele erkenning verkreeg van het recht der z.g. Studenten-banken ir. den Schouwburg. De Schouwburg-commissie van het LSC zal te dier gelegenheid recipieeren op de sociëteit Minerva. Na afloop der voorstelling is er souper op de sociëteit, waartoe alle oud-Schouw burgcommissarissen zijn uitgenoodigd. Tijdens afwezigheid der bewoners is gis termiddag te 1.15 uur door buren brand ontdekt ten huize van P. H., Zijlsingel 9. Zij verschaften zich toegang en bluschte het vuur met eenige emmers water. De zolder was toen reeds gedeeltelijk doorgebrand, het behang en een stoel waren gesneuveld. Vermoedelijk heeft de bewoner toen hij voordat hij wegging een sigaar aan stak, een vonk laten vallen. EXCURSIE NAAR DE EDELACHTBAAR SIGARENFABRIEKEN. Zaterdag namiddag 3 uur werd door een gezelschap electromonteurs der Sted. Licht fabrieken een excursie gehouden naar de Edelachtbaar Sigarenfabrieken, alhier. Bij een rondleiding van bijna 3 uur, werd, dank zij een voorbeeldigen toelichting van directie en chef, dit zeer moderne bedrijf met groote aandacht door het gezelschap bekeken. Na afloop werd in het privé-kantoor der directie op zeer hartelijke wijze een toe spraak tot het gezelschap gehouden over groei en bloei van dit voor Leiden zoo belangrijke bedrijf, dat aan veel arbeids krachten werk geeft. Een der excursisten dankt directie voor deze zeer leerzamen middag. VJi\cS\£wac\^« EEN DRUK BEZOCHTE EN ZEER GEZELLIGE FRIESCHE AVOND. De Friezen in en rond Leiden plegen trouw op te komen, wanneer het bestuur der vereeniging hen bijeenroept voor een Gaerkomste en temeer wanneer het een bünte gewoane gaerkomste betreft en zoo was het Zaterdagavond vol, zeer vol in de groote zaal in den Burcht en dit had nog z'n bijzondere reden daar de familie van der Veen (Barend en Martsje en hjearren dochter Tsjitske) fen Hüzum zouden optre den, die in de Friesche beweging een faam hebben weten te verwerven, zoodat niemand thuisblijft wanneer het optreden van dit gezelschap wordt aangekondigd. En zoo kon de voorzitter der afdeeling Leiden en Om streken, de heer Nijholt, een zeer talrijke schare welkom heeten, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de afgevaardigden van de Groninger en de Geldersch-Overijsel- sche vereeniging en laest not last de fa milie van der Veen. Een speciaal welkomst woord gold ook het bestuurslid mevr. de Groot, die na een ernstige ziekte voor het eerst weer aanwézig was. De spr. was zeer verheugd over de groote opkomst, schreef deze toe aan de groeiende belangstelling voor het Friesch, waaraan couranten-arti kelen, radiouitzendingen, het vraaggesprek van dr. Ritter z.i. zeer bijdroegen en niet in het minst ook aan het brengen van tooneel in den vorm van kunst door de familie van der Veen. Ook kondigde spr. nog het optreden aan van een uit de leden gevormd dameszangkoortje, waarna hij besloot met het citeeren van 'n Friesch gedicht en den wensch van een genoegelijken avond. Nu hierin is men niet teleurgesteld. Integen deel. Het optreden van het dameszangkoor tje, bestaande uit een 9-tal leden, was al een verrassing, zij hadden blijkbaar met de Friesche hardnekkigheid zich op de re petities geworpen, daar zij aller verwachting en zichzelf hebben overtroffen. Het ap plaus was wel verdiend, terwijl de piano- beeeleiding in goede handen bleek. Hierna was het de beurt aan Barend en Mortsje met hun dochter, die allereerst „It Amptsgeheim", een ernstig tooneelstuk in 2 bedrijven opvoerden, vol ontroerende mo menten, wat zoozeer de aandacht had, dat het muisstil in de zaal was. Een fijn door voeld stuk vol levensernst. Hierna een hu moristische bijdrage, getiteld „Jaloersch", wat niet minder vlot vertolkt werd en uit de groote bijval bleek wel, dat ook dit werd gewaardeerd. Tot slot een huiselijke trage die getiteld „Op Skjin Pompier", vol sne dige gezegden, en rake opmerkingen, waar bij een pogen om opvoedkundige waarhe den bij te brengen aan de dochter hopeloos schipbreuk leed, de rentenier Wonma en zijn huishoudster Fetsje „om elkaar stip ten" en hierin de dochter betrokken om eikaars „harten te peilen". De vertolking der rollen was subliem, niet in het minst ook van Tsjitske, die met het oog op haar jeugd nog heel wat belooft voor de toe komst voor de Friesche beweging. Want dit is zeker: de Friesche tooneelstukken spre ken altijd weer een eigen frissche taal welke het hart der Friezen uitens heytelen weet te treffen en het was voor den voorzit ter dan ook een aangename taak het gezel schap dank te brengen voor het gebodene, waarvan hij zich dan ook van harte kweet. Waar de heer en mevr. van der Veen- een 12 Yi-jarig tooneelloopbaan en de 1000ste opvoering achter den rug hadden, had het bestuur gemeend als aandenken hieraan, en voor het gebodene van den avond, een mooie ets te moeten aanbieden. En hierme de was de avond officieel geëindigd, doch nog lang niet ten einde, want nu was het oogenblik daar voor dounsjen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Ook dit deel van den avond, mede dank de uitstekende leiding, had een vlot verloop. Zij nog ver meld, dat een strijkje onder leiding van den heer Plu zich den geheelen avond dap per weerde en hierdoor belangrijk bijdroeg voor de „recht sfeer" en het laat, zéér laat was, alvorens men hoogstvoldaan huistoe keerde. Bestuur en leden kunnen met voldoe ning terugzien op de achterliggende gezel lige joun. Woensdag. Bridgen 4n Restaurant Zarss onder ausp. Ned. Reisver. v. Katk, 8.15 uur. Donderdag. R. K. Reelasseeringsvereeni, ging. Zitting gebouw St. Vine. Ver., .Hoogl. Kerkgr. 32, 8t-9 uur. Vrijdag. Mij. voor Toonkunst. Buitenge woon concert Kleine Zaal, Stadsge- hoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag Febr. a.s. tot en met Vr ij d a Maart waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telf. 85, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en J. Doe. dens, Wilhelminapark 8, 274. Militaria. Heden vertrok het 4e Regiment Infan terie voor het houden van een tweedaag. sche oefening uit het garnizoen. Deze oefening wordt gehouden in de omgeving van Katwijk onder leiding van den Ma joor Hoofd instructeur van het Regiment. De troep zal in den nacht van 28 Febr. op 1 Maart in alarm kwartieren worden ondergebracht terwijl het eten in de keu kenwagens zal worden bereid. De tot korporaal-kok aangestelde huzaar la Klasse J. Stel van het lie Regiment Huzaren, wor-dt met ingang van 12 Maart werkzaam gesteld bij het 4e Regiment In- fanterie, terwijl de korporaal der Mil Pol. A. Ter Wal, die met goed gevolg een cursus als kok bij het Leger heeft gevolgd bij de Amsterdamsche Huishoudschool, voor het practische bekwamen in het ko ken voor groote eenheden, met ingang van 3 Maart a.s. bij het 4e Regiment In fanterie wordt gedetacheerd. Het 4e Regiment Infanterie vertrekt op 7 Maart a.s. in den vroegen morgen per extra trein naar Ede ten einde aldaar deel te nemen aan de vervolg oefeningen welke ghouden worden onder leiding van den Commandat der lie Infanterie Brigade. An deze oefeningen wórdt mede deelge nomen door het 10e, 15e en 22e Regiment Infanterie. Het detachement staat onder bevel 3 den Majoor Moggenstorm en keert op Maart weder in het garnizoen terug. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 6920. Nederlandsche Havermout- en Rijstindustrie N.V., Zoeter- woude, Hooge Rijndijk F. 144. Procuratie verleend aan J. van der Meer, Leiden. 3020. J. v. d. Luyt Zonen, Oegstgeest, Wijtenbachweg 35, expeditie, sleperij, han del in zand, tuingrint, kolengruis, zeeschel pen. Bijv. uitgoef. bedr.: meubltransporten. Nieuwe inschrijving. 7137. Al- phensche Verfindustrie, Alphen a. d. Rijn, Gouwsluische weg 69, fabricatie en handel in muurverven, Japanlakken en vernissen. E.: J. M. de Roon Hertoge, Alphen a. d. Rijn. Gistermorgen te 10.40 uur werd de po- litiebrandweer gealarmeerd naar .Noord- einde 39, bewoond door den drogist T. J. Daar had zich op de eerste verdieping rook ontwikkeld tusschen het plafond en vioer der tweede verdieping. Bij onderzoek bleek er een lek in den schoorsteen te zijn. De kachel werd daarop weggenomen. Morgen hoopt de heer J. F. Baten, op perman bij gemeentewerken alhier, zijn zilveren jubileum in gemeentedienst te herdenken. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Onder gele vlag (Hans Albers). De vrouw des Hui zes (John Boles, Ro- salina Russel). Sensation, speelfilm Speelfilm lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, V/ oens dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Drie handige meis jes (Barbara Read, Nan Grey, Deanna Durbin) Petertje. Amusem.- film Speelfilm lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag en Woensd. en Donderdag 2 uur. Toelaatbaar v volwarsenen Lido: Shall we dance (Ginger Rogers, Fred. Astaire). Een idylle in het Zuiden. (Hall John son, koor). Dans- en showfilm Rom.-film lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Ik ben een vluchte ling (Paul Muni). De schrik der ban dieten. (John Mayne) Sensation, karakter film. Wild-West film. Tederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: De Zigeunerprinses. (Stan Laurel, Oliver Hardy). Charley Chan in het Circus (Warner Oland). Kom.-film Detect.-film lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2