MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 GEMEENTERAAD VAN UITHOORN HAZERSWOUDE-RIJNDIJK KLOOSTEKJUBILEUM Op 1 Maart a.s. hoopt de Eerw. Zuster Magdalena, in de wereld mej. Johanna Brügemann, haar gouden kloosterfeest te vieren. De jubilaresse was van 16 Aug. 1912 tot 18 Aug. 1918 Overste van het Sint Lidwi- na-gesticht alhier. Velen onder ons zullen zich nog de vriendelijke Eerw. Moeder herinneren, die iedereen hartelijk ontving en door haar innemende glimlach aller har ten voor zich won. In haar zesjarig verblijf alhier heeft haar Eerw. zich vooral verdienstelijk ge maakt door het vervaardigen van fraaie handwerken, inzonderheid borduursels ter versiering van kerk en altaar. Na haar ver trek van hier is de Eerw. Zuster nog werk zaam geweest als Overste te Lage Zwalu- we, Dalfsen en Halsteren. Nu geniet ze een wel verdiende rust in het Moederhuis te Moerdijk. Moge God haar nog vele ja ren van deze rust laten genieten. Als bijzonderheid vermelden we nog, dat twee zusters van de jubilaresse ook in de Congregatie van Moerdijk werkzaam zijn. Een hunner is de ons allen goed bekende Zuster Agnes, die reeds meer dan 25 jaren als hoofd der school aan 't Zwaantje haar beste krachten geeft. Biljart-avond. Wie van de biljart liefhebbers van Hazerswoude-Rijndijk van een mooie avond wil genieten, die gaat aa Zaterdagavond naar café* Verhaar. Daar zal de heer Pardon uit Leiden met zijn hoog staand spel en fantasie-stooten den biljart liefhebbers een mooien avond bezorgen. Correspondentschap Tot correspondent van de parochie ,,'t Zwaantje" is benoemd de heer B. P. Boers, Rijndijk A 340. Voor uitnoodigingen tot ver gaderingen, voor berichten en verslagen gelieve men zich in den vervolge dus te wenden tot den heer Boers, timmerman en aannemer, telefoon 50. HAZERSWOUDE Groenendiik) Stille Omgang. A.s. .Donderdag, des avond te half acht zal in de zaal van mej. wed. Verhaar andermaal een lezing met lichtbeelden worden gegeven over den „Stillen Omgang". Deze lichtbeelden, die bij de vorige bijeenkomst ook zijn ver toond, 'kwamen toen door een constructie fout der lamp niet tot haar recht. Daarom is de algem. voorzitter .van de afd. Leiden, de heer L. C. Schrijvers, voornemens deze opnieuw te vertoonen. Moge zeer velen van de toen aanwezigen, maar ook vele anderen op dezen avond him belangstelling toonen. NÏEUWVEEN MOTORRIJDER KEEK OM En botste tegen paal electrisch net Zaterdag is op den Bloklandschen weg een ongeluk gebeurd, dat nog vrij goed is afgeloopen. De heer Th. K. reed met zijn motor een flinke gang en was zoo onvoor- tig achter om te zien. Hierdoor raakte hij van den weg en botste tegen een paal van het electrische net. De berijder sloeg met het hoofd tegen de paal, waardoor hem een gapende woonde werd geslagen, en kwam in de naast van den weg liggende sloot terecht. Door spoedig toegeschoten hulp werd hij uit de moddersloot op den wal gebracht en bij den aldaar wonenden landbouwer v. d. V. binnengedragen. Me dische hulp was spoedig aanwezig. Na ver bonden te zijn is hij later naar de ouder lijke woning vervoerd. De motor, welke eveneens in de sloot terecht kwam, is to taal vernield. Nic. Boys. Vrijdagavond waren de Nic. Boys in hotel Schreuder feestelijk bij een, om met de genoodigden den avond gezellig door te brengen. De voorz. van Nic. Boys, de heer Th. Haakman, opent met hartelijk welkom, en hoopt, dat deze avond voor allen een genoegelijke -zal zijn. Hierop volgt een woord van aanmoedi ging aan de beide elftallen om de over winningen voo:rt te zetten. Tevens uit spr. ■den wensch, dat nieuwe leden zich zullen aanmelden, ook donateurs, vooral dames want die zijn er maar al te weinig op het terrein, dat nog plaats biedt aan zeer ve len. Ieders belangstelling wordt dan ook voor de kath. voetbalsport gevraagd. Ook de geest. adv. spreekt de aanwezi gen toe. Zijneerw. stelt het op prijs op een avond als deze tegenwoordig te zijn. Als toeschouwers bij de wedstrijden meent spr., dat er den. laatsten tijd zeer goed ge speeld wordt, vindt het echter jammer, dat de belangstelling niet grooter is. Ook de belangstelling der leden moet grooter zijn, en dat moet getoond worden door de ver gaderingen trouw te bezoeken, het leden tal moet omhoog, de junioren moeten flink bij de kraag gepakt worden, om dan geza menlijk het peil zoo hoog mogelijk op te voeren, zoodat zij bovenaan staan en blij ven staan. Dit is alleen door eenheid en saamhoorigheid te bereiken. Hierna was het aan het humoristisch en semble C. Verkerk het program af te wer ken. De avond is bijzonder geslaagd; aan vroolijkheid heeft het niet ontbroken. NOORDEN Nieuwe brandspuit. In de op Vrijdag avond gehouden ledenvergadernig van de Coöp. Brandwaarborg Maatschappij Noor denNieuwkoop is besloten tot aanschaf"- fmg van een nieuwe motorspuit. De heer M. P. van der Weijden, die pe riodiek als bestuurslid moest aftreden, werd met vrijwel algemeene stemmen herbe noemd. Wit-Gele Kruis. Het voorloopig bestuur van het Wit-Gele Kruis is wegens beëin diging van zijn taak afgetreden en een definitief bestuur is thans benoemd. Daar in hebben zitting de heeren S. Kuijf, M. Baas, P. Baarsseveen, S Splinter en W. Leliveld ij de dames R. A. BergonjeBaan- stra en J. H. van der ZwetKoek. OUD-ADE L.T3. Donderdagavond hield de L.T.B. afd. hare jaarvergadering in het Café „Klein Rustoord" te Oud-Ade. Ongeveer 8 uur opende de voorzitter, de heer Th. v. d. Hulst, de vergadering met den chr. groet, hij heette alle aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder den G. A., betreur de de slechte opkomst op deze jaarverga dering en verzocht den secretaris de notu len der vorige vergadering te willen voor lezen, welke onveranderd werd vastgesteld. Ingekomen stukken gingen vlug onder den hamer door. Daarna las de secretaris het jaarverslag, waarvoor deze een applaus oogstte. Hierna deed de penningmeester verant woording over de financiën, waarna deze door een commissie, bestaande uit de hee ren L. C. v. d. Geest en G. v. Leeuwen werden gecontroleerd, welke heeren aan de vergadering verklaarden de boeken in or de te hebben bevonden, waarna de rekening werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftr. leden, de heeren W. P. v. d. Geest en C. Verlaan, met algemeene stemmen herkozen. Tot afgevaardigde naar de bondsvergade ringen werd gekozen de heer C. J. v. d. Poel en tot plaatsvervanger de heer G. v. Leeu wen, welke beide hun benoeming aanvaard den. ALs laatste punt kwam aan de orde het bestuursvoorstel om dit jaar vrijblijvend voor de vereeniging contributie te betalen of een schaapje te weiden. Hierover werd nog al van gedachten gewisseld, waarna werd besloten in de 2de helft van April de contributie te innen. Dan kunnen de leden kiezen: een schaapje weiden of contributie betalen. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de aanwe zigen dank bracht voor de gezellige discus sies van dezen avond en voor de opkomst. De voorz. sloot daarna de vergadering met den christelijk en groet. TER AAR TENTOONSTELLING VAN BLOEMEN EN HUISVLIJT. In tegenwoordigheid van vele genoodig den, o.a. den Zeereerw. heer Pastoor, beide Kapelaans, Weth. v. d. Hoorn, R.K. Kerk bestuur, Patronaatscommissie, dr. Post- Uiterweer, leden van den Familieraad en Raad van Bestuur, Graal, is Zaterdagavond om vijf uur de zesde bloemen- en huisvlijt- tentoonstelling geopend., welke wederom wordt gehouden in het Parochiehuis. Het was de Weleerw. heer Kapelaan Switsar een buitengewoon groot genoegen, de vele genoodigden een hartelijk welkom toe te roepen. Spr. geeft dan onmiddellijk bet woord aan den Pastoor mét het verzoek deze tentoonstelling te openen. Wanneer men een dergelijke expositie op pervlakkig beziet, aldus begon Z.eerw., zou kunnen gezegd worden: wat is dit alles eenvoudig en toch als de verschillende in gezonden werkstukken met een scherp oog worden bekeken, zal eenieder constateeren, dat er een ontzaggelijke arbeid voor noodig is geweest. Thans zien wij een demonstra tie van hetgeen de jongens en meisjes kun nen en willen, en in dit verband wijst spr. op het belang van de Katholieke jeugdorga nisaties. Dank bracht spr. aan de jeugdlei ders voor het dikwijls moeizaam werk. De heer C. Kortekaas, lid van de bloe- men-jury, gaf hierop enkele practische wenken over bepaalde ingezonden varië teiten. Vervolgens werd den Pastoor een schaar overhandigd om met dit voorwerp het bekende lint door te knippen, waarmee deze tentoonstelling als officieel geopend mag beschouwd worden. Bij het binnentreden van de groote zaal slaan wij links af en belanden het eerst bij de afdeeling bloemen, in hoofdzaak tulpen, narcissen, hyacinthen, en andere soorten getrokken snijbloemen. Een lust voor de oogen. Hieraan grenzende een particuliere inzending van C. Hoogervorst met een paar prachtige bloeiende Clivia's met als slot een stand van den heer C. Egberts, waar moderne bloemwerken te bewonderen zijn. In het midden zijn de potbloemen aange bracht, die door de jongens sinds eenige weken in bescherming waren genomen en inderdaad moet geconstateerd worden, dat de behandeling juist is geschied, sommige heel goed. De vier soorten zijn: Mahonia aguifolium, Erica carnea, Skimmia oblata en Primula malchoides. Op het tooneel liggen wederom in groo- ten getale de voorwerpen geëxposeerd, die vervaardigd zijn door Graalleden en Kruis- kinderen. Groote verscheidenheid van kleurige pakjes, kussens en vele andere artikelen liggen uitgespreid. Wat een reuze geduld moet hier in het spel zijn, want al mogen wü, mannen, niet geheel op de hoog te zijn van dit werk, een enkele keer ver nemen wij wel eens iets. Uitkomende in de laatste afdeeling, ni. de serre, zien wij de werkstukken van de Patronaatsjongens. Fraaie lampen, presen teerblaadjes, en vele andere luxe voorwer pen zullen ongetwijfeld de belangstelling van vele bezoekers trekken. Tegen den wand kunnen de teekenaars hun critisch oog gerust scherp afstellen op de schitte rende teekeningen, die daar zijn opgehan gen, vooral die van het Pater Borromaeus- fonds dwingt respect af; ontwerper de klei ne Otto, Pzn. En daarmee zijn we aan het eind geko men van onze uiteraard vluchtige wandeling langs de stands. In het kort meenen wij het voornaamste te hebben weergegeven, al is er natuurlijk nog veel meer wat niet afzonderlijk kan worden vermeld. Vooraleer men de trap opstijgt naar het tooneel liggen de mooie prijzen, die geschonken zijn door verschillende perso nen en instellingen. Mochten er zijn, die him geluk willen be proeven, dan kunnen zij gebruik maken van een rad van avontuur of touwtje trek ken. Wil men zich krom, dik. klein lachen, begeeft u zich dan eens naar de lachspie gels. De tentoonstelling wordt opgeluisterd door muziek, hetzij via een geluidsinstalla tie of piano. Wij adviseeren eenieder een kijkje te gaan nemen, wat ongetwijfeld de moeite loont en wij steunenen het Jeugd werk. Entree slechts tien cent. Dinsdag avond wordt de tentoonstelling gesloten. Wie bekroond werden. De uitslagen van de schillende inzendin gen zijn als volgt: Afdeeling bloemen Patronaat: 1. M. v.d. Jagt. 2. A. Mark wat. 3. Th. v. d. Jagt. 4. A. v. d. Hoorn. 5. A. de Lange. 6. J. Pie- terse Vrije inzending bloemen: 1. Gebr. v. d. Jagt. Afdeeling huisvlijt: 1. A. v. d. Hoorn Gzn., 2. C. v. Tol, 3. C. v. d. Vlugt Azn., 4. H. van Emmerik. Vrije inzending: 1. B. Touw, 2. Fr. San ders. 3. J. den Haan. Schilderwerk: 1. Th. Droog. Vakteekenen: 1. N. de Rijk. Teekenwerk alleen onder de K.J.C.: 1. C. Otte, met eervolle vermelding 2. P. Hoo- dervorst. 3. H. Valentijn. 4. A. Bontje. Handwerken, Graalleden: 1. N. Mank. 2. Jo v. Zwieten. 3. A. v. Dam. 4. C. v. Zwie- ten. 5. N. Rijkelijkhuizen. Handwerken, Kruiskinderen: A. den Haan, 2. Jo v. Eyk. 3. J. Kouwenhoven. 4. A. v. Tol'. 5. S. den Haan. Handwerken, vrije inzending: 1. L. v. d. Weyden. 2. N. v. Zwieten. 3. G. v. d. Hoorn. De jury voor handwerken bestond uit mevr. Hogenboom-Hessler, mevr. Post- Uiterweer-van Hofwegen en mevr. v. Zwie ten- Spierenburg Bloemen: J. v. Deuren, Alphen, C. Kor tekaas, Oude-Wetering en W. Houdijk, Bos koop. Huisvlijt en teekenen: P. Akerboom Jac.zn., P. Akerboom Czn. en A. W. v. d. Hoorn. Schilderwerk: P. Otto. BODEGRAVEN Boerenleenbank. Zaterdagavond werd de jaarvergadering van de Coöp. Boeren leenbank gehouden. Aanwezig 56 leden. Voorz. de heer W. T, Bruit, secretaris de heer A. de Vos. De voorz. sprak een wel komstwoord, waarna volgde het gewone jaarverslag door den secrearis, het leden tal is met één vooruitgegaan, vier leden zijn overleden, vijf nieuwe traden toe. De rekening en verantwoording en de balans werden goedgekeurd, nadat de fin. com missie bij monde van den heer M. Veelen- turf had gerapporteerd, dat alles in orde was bevonden. Als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer P. Rosenboom. Als le den van het bestuur W. T. Bdunt en A. de Vos met alg. stemmen. De vorige plaats vervangende best.leden G. M. A. Moons en L. P. v. d. Gr.aaf werden herkozen. Als le den van de financieele commissie voor 1938 werden benoemd de heeren Jacob Rij laarsdam, J. H. de Bruin en J. G. Koot. Als afgevaardigden voor de Algem. Verg. werd benoemd K. Rijlaarsdam en als plaatsvervanger A. Zwanenburg. Hierna sluiting. WOUBRUGGE Auto te water gereden. Zondagmid dag reed een personenauto, bestuurd door den heer P. uit Bodegraven en komend uit Haarlem op den Heereweg in den polder Vierambacht, dwars over het rijwielpad te gen een boom en vervolgens in de sloot. Door omstanders werden de inzittenden, de bestuurder en diens zoontje uit den wagen gehaald. De heer P. was ernstig aan het hoofd door glassplinters verwond en werd in bewusteloozen toestand naar het Zieken huis te Leiden vervoerd, evenals zijn zoon tje, die oogenschijnlijk niet ernstig was ge wond, doch over inwendige pijn klaagde. Een juist passeerende dokter uit Am sterdam verleende de eerste hulp, inmiddels geassisteerd door dr. Hildernisse uit Alphen a. d. Rijn én dr. Stapensia uit Leimuiden, De geheel vernielde wagen is door de ga rage Keesen weggesleept. De oorzaak van het ongeval kon nog niet worden vastgesteld. (Vervolg). 13; 15. B. en W. komen met een voorstel om 12 arbeiderswoningen te bouwen. In princiepe is besloten er 9 te bouwen. Een amendement op dat voorstel is inge diend door drie leden van den Raad om één blok van 4 arbeiderswoningen te bou wen te Uithoorn tegen een huurprijs van 4 en 2 blokken arbeiderswoningen te de Kwakel tegen een huurprijs 3. Op het voorstel B. en W. was een re quest gekomen van de vereeniging „St. Jo zef" te Uithoorn, waarbij zij adhaesie be tuigt aan het voorstel van B. en W. van deze twaalf woningen zijn er zes voor groo te gezinnen; er worden daarin 5 slaapka mers gemaakt. Het spijt de vereeniging dat drie raadsleden het voorstel B. en W. wil len versnipperen. De heer v. Diepen hoopt, dat het amendement niet aanvaard wordt. De heer Verwoerd staat schuchter tegen over het voorstel. Er staan in onze ge meente 10 woningen leeg. Hij raadt aan tot voorzichtigheid en geeft zijn stem niet aan het voorstel. De heer Vreeke vraagt arbeiderswonin gen en geen middenstandswoningen. Een huurprijs van 4.plus 0.35 voor wa terleiding is voor 'n arbeider te hoog. Wij moeten streven naar woningen die tegen een lagen huurprijs kunnen verhuurd wor den. Hij gelooft niet, dat de gemeente op den goeden weg is. De heer Duiker (S. D. A. P.) heeft met belangstelling kennis genomen van de voorstellen van B. en W. Hij gaat er ook volkomen mee accoord. Hier moet men niet meer gaan praten over princiepen. De noodzakelijkheid dwingt hier de gemeente om er toe over te gaan. Er is een belang rijke trek naar de Buurtschap Mijdrecht. De leegstaande 10 woningen zijn bijna alle middenstandswoningen. B. en W. nemen het standpunt in en zeer terecht geen krotwoningen voor den arbeider. Hij betuigt adhaesie aan het request van „St. Jozef" en aan het woord van den heer Van Diepen (R. K.). De heer v. d. Vliet (C. H.) is het met den heer Duiker eens, maar wil den huur prijs aan den billijken kant houden. Aan de Kwakel wil hij niet bouwen. De heer Meeuwissen (R.K.1J, zegt, dat B. en W. afgeweken zijn van hét principieele besluit orn eerst 9 woningen te bouwen. Zij bouwen er nu 12; zoo kunnen ook de raadsleden hierop terug komen, als is dat in dalende lijn. Hij is tegen het voorstel. De heer Vreeke wil aandikken, dat de werkman de huur voor deze woningen niet betalen kan. De voorz houdt een pleidooi op het wo ningvraagstuk in deze gemeente. Hij zegt eerst, dat allereerst B. en W. van hun prin cipe zijn afgeweken uit aesthetisch oog punt, vandaar 12 woningen. Ten andere heeft de Prov. Waterstaat het als zijn wensch uitsproken, dat 3 brugwachters in deze gemeente zouden moeten wonen als er voor hen geschikte woningen beschik baar waren. Een woning komt er in de Amstelstraat vandaar 12 woningen. Deze menschen moeten wij van een woning voorzien. Er staan in onze gemeente 10 woningen keg, waarvan de huur bedraagt plm, 6. In de gemeente Uithoorn staan 800 wo ningen, waarvan er slechts 10 leeg staan KOUDEKERK Vereeniging „Helpt Elkander". De vereeniging „Helpt Elkander" bedoelende geldelijke uitkeering bij ziekten, hield Vrijdagavond hare jaarvergadering op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier. De voorzitter de heer N. P. Slegtenhorst opende dé vergadering met een woord van welkom en gaf een vluchtig overzicht over het afgeloopen jaar en herinnerde aan het ongeval, dat de bode der vereeniging den heer H. J. Boer overkwam en de ernstige ongesteldheid van den heer J. van Beek 2e penningm. der vereeniging, die zich ge noodzaakt zag als bestuurslid te bedanken. Algeheel herstel werd beiden toegewenscht en dankbaar beider werk herdacht. De secretaris, de heer P. de Jong, las de notulen welke goedgekeurd werd. De Bur gemeester had bericht van verhindering ingezonden. De penningmeester bracht zijn financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de inkomsten met inbegrip van het saldo des vorige jaars bedroegen 2549.20 en de uitgaven 1111.62, batig saldo f 1437.58 Een commissie tot nazien dar rekening rapporterde tot goedkeuring. De voorz. dankte den penningmeester, den heer P. H. Boers, voor zijn accuraat en uitstekend beheer. Tot bestuurslid werden herkozen de heeren P. H. Boers en P. de Jong, ter wijl in de vacature J. van Beek werd aan gewezen den heer H. van Driel. Tevens werd medegedeeld, dat in het vervolg de ziekengelden worden uitgekeerd door de heer H. van Driel, des Zaterdagsmiddags van 35 uur. Bewijs van Lidmaatschap moet worden vertoond. Door verschillende leden werd nog het woord gevoerd over zaken de vereeniging betreffende, terwijl de heer H. J. Boer een woord van dank bracht aan het bestuur voor de aangename samenwerking. Tenslotte dankte de voorz. de leden voor de aangename en gezellige vergadering en dr. Vlaanderen alhier voor de vele zorgen en krachtige hulp zooals altijd bewezen en sloot de vergadering nadat de beste wenschen voor de groei en bloei der vereeniging was uitgesproken. De opkomst der leden was bevredigend. RIJPWETERING CIPASO, 4-1 '38. Geachte Weldoeners, Mijn innigste dank aan allen, die door bemiddeling van mijn nichtje, M. Zoete melk, nogmaals iets hebben bijgedragen om mijne Cipaso-Missie staande te houden, en surplus van 11/4 op de woningmarkt. Dat is zeer laag. Wij moeten het gemeen tebelang dienen. Wij moeten geen wonin gen gaan bouwen, die over 10 jaar onbe woonbaar verklaard moeten worden. Hij huldigt niet „de arbeider moet zich maar met een kleinere woning tevreden stel len". Ten andere is het.geld in zul'ke wonin gen gestoken geen weggegooid geld; het is kapitaalvorming. Het zijn 12 woningen, die aantrekkelijk zijn gemaakt, hygiënisch en geschikt voor groote gezinnen. Woningen boven de 4.zijn te duur. De gemeente moet het voorbeeld geven de huren te ver lagen. Ten zijner tijd zullen B. en W. ook met voorstellen komen om de bestaande gemeentewoningen in huur te verlagen. De loonsverlaging der arbeiders is wel ge komen, maar geen huurverlaging. Er moet „ordening" zijn. Om dat er in onze ge meente meer vraag dan aanbod was, zijn da huren zoo hoog gebleven en daarvan is de arbeider de dupe geworden. Nu is het de tijd om te bouwen. Er is goedkoopgeld. Wij hebben een kasgeldlee- ning aangegaan van 1/2 pet. en dit geld weer uitgezet tegen 1 pet. Dat is een voor deeltje voor de gemeente. Een armuiteitsaan bieding heeft de gemeente ontvangen van 3 1/2 pet. Hij hoopt dan ook dat de Raadsleden hun stem niet zullen onthouden aan het voor stel van B. en W. Tijdens dit pleidooi deelde de voorzitter ook nog mede, dat er een weg voor voet gangers en fietsers zal gemaakt worden van de nieuwe brug naar Verhoeck, ten ein de gemakkelijk naar de kerk en naar de Kwakel te kunnen komen. Omrijden is dan overbodig. Ten andere is de gemeente dan ontheven van 't onderhoud van een gedeelte schoeiing aldaar. Op de rede ka- pituleerd de heer Meeuwissen. De heer Strijland wil opmerken, dat In zijn bedrijf de loonen zijn verhoogd- De heer Vlasman blijft tegen het voor stel. Het voorstel B. en W. wordt met 74 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Vlasman, v. Rossenberg, Verwoerd en Vreeke. 18. Wat het amendement betreft, dit wordt bij monde van den heer v. Rossen berg ingetrokken in afwachting op het praeadvies en de voorstellen die B. en W. dienaangaande zulen doen. De burge meester zegt, dat de landarbeiderswet aan de Kwakel -goed zou werken, 't Zou daar mogelijk zijn een huis in huureigendom te hebben tegen 3.13 per week. De heer Duiker voelt, dat er aan de Kwakel ook behoefte aan woningen is. De gemeente heeft moreele verplichtingen. Er zijn ook menschen, behalve tuinders, die aan da hand van de landarbeiderswet geen wo ning kunnen verkrijgen. Hier moet de ge meente helpen. In den rondvraag wordt de voorzitter herinnerd aan de advertentie van de ge- Mijdrecht; waarin geen aannemers van buitengemeenten mede inschrijvers mo gen zijn op gemeentelijk aannemingswerk. De burgemeester heeft deze annonce met begeleidend schrijven aan den minister doorgezonden en om antwoord gevraagd. Hij zelf is tegen deze practijken. Hierna sluiting. Dit jaar 1938 zal hoogst waarschijnlijk, naar menschelijk vooruitzichten oordee lend., vol kommer zijn. Reeds op het ein de van deze maand moeten de scholen weer geopend worden en 6 weken later zullen de 70 catechisten mij hun hand toe steken, om hun armzalig loon voor 6 we ken arbeid, nl. 4.— te ontvangen. Ik spreek van „loon" alhoewel de stakkers, na die eerste reis voor vrouw en kinderen, nóg niets hebben, want: van 4.moeten ze circa 3.50 geven aan de Eng. regee ring, als jaarlijksche belasting. Naarmate de tijd nadert, dat men geven moet, wat men nog niet bezit, worden de nachten ook minder rustig. Maar nu heeft O. L. Heer me weer geholpen en in Zijne goed heid geeft Hij me zelf vóór ik het noodig heb. Dat geeft hoop ook voor den toe komst. Geachte Weldoeners, nogmaals mijn op rechten dank met de belofte u alle bij O. L. Heer te zullen aanbevelen, in onze gebeden en in die van de christenen en allen hartelijk gegroet in P. ZOETEMELK, Missionaris. P.S. Dit werd mij gezonden om 't in dit blad te doen plaatsen, waaraan ik gaarne voldoe. Maar men leze goed. Onze Mis sionaris is er mede geholpen, doch slechts voorloopig. Ik weet, om zijn Missie in stand te houden heeft hij dit jaar duizend gulden noodig. Zelf ben ik er voor naar Brabant ge weest, echter met niet veel succes. Eere aan de Rijp wetering, die hem ter stond geholpen heeft! Wie weet, of het komt dit jaar tooh nog weer in orde. B. v. LEEUWEN, Pastoor Hillegom. ZWAMMERDAM Personalia. De heer A. Hogendoorn al hier is door den Raad der gemeente Berg ambacht benoemd tot controleur der steun- verleening aldaar. Geboren: Jan Pieter, z. v. J. A. Hooft- man en T. P. Huisman. Ondertrouwd: Pieter van Wens- veen, 24 jaar te Zwammerdam en Jannetje de Vos, 24 jaar te Bodegraven. Overleden: Pieter Huisman, 81 jaar, weduwnaar van G. Koning. Gevestigd: Mej. P. van Oosterom, C 30 van Alphen aan den Rijn; J. van Dijk en gezin, B 15, van Bodegraven. V ertrokken:A. Hogendoorn en ge zin, C 118b naar Bergambacht.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14