VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HOTEL-GEËMPLOYEERDEN DE BISSCHOP VAN HAARLEM SPREEKT DE VERGADERING TOE. HET FOOIENSTELSEL. De Bondsraad van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café en Restaurant-geëmploy eerden „St. Antomus" hield zijn 27ste jaarvegadering in getouw „Domi" te Over- veen. De afdeeling Haarlem vierde tevens haar eerste lustrum. Om 8 uur des morgens werd door den geestelijken adviseur var den bond, pas- loor P. Koelman, in de parochiekerk H. Ma ria Onbevlekt Ontvangen te Overveen, een H Mis opgedragen. De huishoudelijke vergadering begon met een toespraak van den voorzitter, den heer Willik, die eenige overleden leden herdacht en verder de bemoeiingen van den bond in het afgeloopen jaar de revue liet pas- seeren. De voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer D. Schlüter, werd gekozen tot con grespresident. Het bestuur werd gemachtigd om stap pen te doen tot aansluiten bij een interna tionale vakvereeniging. De jaarstukken werden goedgekeurd. De voorzitter heette speciaa^ welkom den al gemeen president van de Belgische Chris telijke Centrale van Hotelpersoneel. Een telegram van het K.L.M. restaurant- personeel, waarin medegedeeld werd, dat ue bemoeiingen van den bond om ook het restaurantpersoneel in de pensioenregeling op te nemen, met succes bekroond waren, werd met een flink applaus bezegeld. Na een zeer uitvoerige discussie, hoofd zakelijk betreffende de exploitatie van het bondsorgaan, werd de begrooting 1938 goed gekeurd.. Na een gloedvolle toespraak van den Belgischen afgevaardigde,-die de Neder- landsche organisatie prees werden de voor stellen van de afdeelingen behandeld. De Bondsraad 1939 zal te Amsterdam worden gehouden. Er waren drie gegadigden, Til burg, Leeuwarden en Amsterdam, deze aatste afdeeling werd na stemming, mede ;n verband met haar dan te vieren zilveren bestaan uitverkoren. Het voorstel van de afdeeling Haarlem, om vakgroepvertegen woord igers te benoe men als lid van het Hoofdbestuur Dit voor stel kreeg een aanbevelend prae-advies van net Hoofdbestuur. Bij de verkiezingen zal hiermee rekening worden gehouden. De secretaris, de heer J. F Bijsterveld, werd onder applaus herkozen. De aftreden de hoofdbestuursleden A. Bulken, J. v. Vlaardingen en H. J. Uylings werden na stemming herkozen. Den minister van Sociale Zaken werd cen telegram gestuurd, waarin de verga- Cering haar instemming betuigde met het begin van de werktijdenregeling, al wordt deze nog niet door alle werknemers nage volgd. Met eenige woorden van hulde aan het adres van het Hoofdbestuur werd de och tendvergadering besloten. Het congres werd des middags geopend coor den congres-president, den heer Th. J. v. d. Willik, die vooral den vertegen woordiger van de regeering, Mr. J. Engels, chef van de afdeeling Arbeid van het De partement van Sociale Zaken, de Tweede Kamerleden v. d. Broek en Steinmetz en afgevaardigden van den Geneefschen Bond welkom heette. Dan nam de weleerw. heer Henri de Greeve het woord, die het fooienvraagstuk m een weidoorwrochte rede besprak. Het inkomen, aldus spr., van den werknemer is een overeengekomen vergelding van diens prestaties. Arbeid is geen koopwaar, daar om is ook het inkomenvraagstuk geen prijs vraagstuk. Het rechtvaardigheidsbeginsel moet hier positief het laatste woord heb ben. Punt van uitgang vormt het evenwicht tusschen prestatie en contra-prestatie. Ar beidskracht is een natuurlijk goed van den mensch, waarmee hij zyn levensonderhoud moet verdienen. Dat middel voor levens onderhoud wordt door den werknemer in oienst gesteld van een werkgever. Arbeid >s persoonlijk en noodzakelijk. De natuur lijke rechtvaardigheid eischt, dat het in komen een redelijk levensonderhoud waar borgt. In Rerum Novarum is dit nader om lijnd. Een vader van een groot gezin heeft meer noodig dan een ongehuwde. Het al gemeen welzijn eischt het gezinsloon. Vaak is het heele kellnersleven afhanke lijk van fooien, d.w.z. van het meest on standvastige, van het meest wisselende deel van het inkomen. In vele gevallen wordt de kellner niet gerekend tot het bedrijf Zijn inkomen wordt overgelaten aan het toeval Door het fooienstelsel als zoodanig is de kellner volkomen rechteloos. Hij kan op staanden voet ontslagen worden, moet dik wijls zijn bestaan koopen, zeifs een dee! van zijn fooien afstaan. Uit dit laatste blijkt: als er verdiend wordt, moet de pa troon ook verdienen, als er niet verdiend wordt, moet de kellner maar zien wat hij doet.t Een kellner moet soms langer wer ken, om aan zijn inkomen te komen. Reen- tens diende zijn inkomen vastgesteld te worden. De werknemers is in dit bedrijf afhankelijk van het genadebrood, hem door den klant geschonken. Dat de kellners in sommige zaken veel geld verdienen, doet aan het beginsel niets af. St. Antonius wil een grondloon, een per centage van den omzet en een gezinsloon- basis. Daardoor zal de kellner in eer en aanzien stijgen. Na deze rede sprak de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, de heer A. C de Bruin, die de mogelijkheid van een be- drijfsraad voor dit bedrijf uiteenzette. Spr. wees op de nuttigheid van het bedrijf en noemde het een belangrijke schakel in onze veelzijdige volksgemeenschap. Daar staat dan ook tegenover dat het heeft te voldoen aan de sociaal-economische eischen, die er aan gesteld mogen worden. De bedrijfsgenooten, die eenzelfde be lang dienen, moeten niet tegenover doch naast elkaar staan. De inleiding werd onderbroken door de binnenkomst van Z. H. Exc. Mgr. P. J. Huibers. Mgr. werd met een luid applaus ontvangen en toegesproken door den heer van Willik, die Mgr. van harte welkom heette en de verknochtheid van de verga dering aan de Kerk betuigde. De heer de Bruyn vervolgde dan met de bespreking van de bedrijfsradenwet-Ver- schuur, die beschouwd moet worden als een zeer bescheiden begin van sociale orde ning. Er zijn momenteel 13 bedrijfsraden en dat aantal is te gering. Als de omstan- cigheden het wenschelijk maken kan een bedrijfsraad worden ingesteld. Zijn de om- BINNENLAND KATHOLIEKE NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUINDERSBOND Dezer dagen vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van den Katholieken Neder- landschen Boeren- en Tuindersbond, onder leiding van den waarn, voorzitter, den heer L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, Aan het overleden lid van het hoofdbe stuur, wijlen den heer P. Kessels, werden eenige waardeerende woorden van nage dachtenis gewijd, terwijl woorden van ge- lukwensch en groote waardeering werden gericht tot het hoofdbestuurslid, den heer Joh. Vos, in verband met diens 25-jarig jubilé als bestuurslid van den Brabant- schen Zuivelbond. Aan de hand van een rapport, uitge bracht door de commissie inzake culturee- le ontwikkeling van den boeren- en tuin dersstand, werd besloten een cenirale commissie in te stellen, welke volgens de in het rapport aangegeven richtlijnen de actie voor cultureele ontwikkeling in de gewestelijke organisaties zal stimuleeren en coördineeren. Besloten werd de actie inzake de tege moetkoming aan de jachtrenteplichtingen voort te zetten, zoowel via de drie centra le landbouworganisaties als via de R.K. Tweede Kamer-fractie, evenals om aan de drie centrale landbouworganisaties voor te st 'len de regeering te verzoeken een twee tal verbeteringen in de regeling voor de kleine boeren aan te brengen: a. om de kleine boeren, wier weekinkomen iets be neden de 4 blijft in aanmerking te bren gen voor „tewerkstelling op eigen gedrijf" in plaats van ze te verplichten naar de werkverschaffing te gaan en- hun bedrijfje dus te verwaarloozen en b. om de speciaal met de plattelandsgewoonte om gejaar- de ouders bij de kinderen in huis te ne men strijdige bepaling dat van de ouderdomsrente twee derden van het in komen moet worden afgetrokken, te doen vervallen. Met betrekking tot den tuinbouw werd er op gewezen, dat art. 2, lid 3, sub c van de crisis-tuinbouwbeschikking 1936 III ten zeerste het overnemen van teelt vergunnin gen beperkt. Vooral in sommige streken van het land worden vele „gemengde" land- en tuin bouwbedrijven door deze bepaling getrof- fep, en zullen hierdoor in welhaast onover komelijke moeilijkheden komen. Besloten werd deze aangelegenheid op de eerstvolgende bespreking van tuinbouw- zaken met het college van regeeringscom- missarissen aan de orde te stellen. ONTIJDIGE PUBLICATIE FOTO'S PRINSELIJK GEZIN IN DE BUITENLANDSCHE PERS. Het bestuur van de Ned. Dagbladpers deelt mede, dat de voorbarige publicatie in een aantal Engelsche bladen niet te wij ten is aan eenige fout van hep die belast waren met de distributie van deze foto's aan de binnen- en buitenlandsche pers. Kwade trouw is gebleken hier in het spel te zijn. Een foto-agentschap te Londen heeft, niettegenstaande uitdrukkelijk in de Engelsche taal op de foto's vermeld was, dat zij niet voor een bepaald uur op een bepaalden dag verschijnen mochten, een voorwaarde waar de Engelsche bladen zich zeker loyaal aan gehouden zouden hebben, nl. reproducties met weglating van die vermelding aan deze bladen toegezonden. Door deze inbreuk wist het bureau een voorsprong op zijn bonafide collega's te verschaffen. De Engelsche bladen treft dus geen blaam. Het bestuur zal trachten maat regelen te nemen dat in de toekomst der gelijke onregelmatigheid onmogelijk zal zijn. PRODUCTIE VAN TEXTIEL-CASEINE. Reeds een half millioen kg. uit 18 mill. kg. ondermelk. Te Surhuisterveen (Fr.) is de afdeeling textiel-caseine van de daar gevestigde fa briek der Ver. Zuivelfabrieken in bedrijf gesteld door den burgemeester van Acht- karspelen, den heer P. Eringa. Aanwezig waren o.m. de heeren Boterkooper, ir. Van der Meer en ir. A. J. Faber namens de Himca. De totale Nederlandsche productie van textiel-caseine, de grondstof van melkwol, heeft in Januari bedragen 105 ton. Sedert September, toen de productie is begonnen, is door vijf fabrieken een half millioen textiel-caseine vervaardigd en in afwachting der vestiging van een melkwol- fabriek in Nederland, naar Italië uitge voerd. Binnenkort zullen nogmaals vijf fa brieken aan de productie gaan deelnemen. Tot dusver is reeds circa 18 millioen kilo ondermelk tot dit nieuwe product ver werkt. „Hbld." DE VERKOOP VAN WOLLEN EN HALFWOLLEN STOFFEN Toepassing van uniforme verkoops-, betalings- en credietvoorwaarden? De minister van oeconomische zaken maakt bekend, dat hij aan de vaste com missie van den oeconomischen raad heeft verzocht hem te adviseeren over het ne men van een algemeenen maatregel van bestuur ten aanzien van een bij hem inge diende ondernemingsovereenkomst inzake toepassing van uniforme verkoops-, beta lings- en credietvoorwaarden bij den ver koop van wollen en halfwollen stoffen. DE BOTERHEFFING ONVERANDERD Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen - tijdsche wijzigng, voor de week van 24 Februari tot 3 Maart vastgesteld op 65 ct. per K.G. (onveranderd). BIGGENMERKEN In aansluiting op hetgeen 8 Februari werd medegedeeld vernemen wij, dat nog 67331 biggenmerken van de toekenning 1937 zijn aangebracht. Van deze toekenning, groot. 2.162.608 mer ken, zijn dientengevolge in totaal gebruikt 2 096.430 biggenmerken. Het totaal gebruik van de toekenning 1936 was 2.250.913, van de 2.270.231 biggenmerken. Voorts werd bericht, dat tot 12 Februari 1938 11043 biggen van merken van de toe kenning 1938 zijn voorzien, tegenover 23769 biggen op het overige tijdstip van het vo rige jaar. TAXEGEDEELTE CONSUMPTTEMELK Van 27 Februari t.m. 5 Maart blijft het taxegedeelte der op regeeringscontract ge leverde melk 7.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteits afdracht. Overmelk regeerings-minimum- prijs 6,30 cent. Afdracht bij levering in consumptie van ander dan taxemelk 2,50 cent. DE TELEVISIE-PROEVEN. Jaarbeurs de primeur? Naar de „Tel." verneemt, wordt overwo gen de eerste experimenteele televisie uitzending te verzorgen door Philips tijdens de a.s. Jaarbeurs te Utrecht te doen plaats vinden. De zender zal dan op het terrein van de Jaarbeurs opgesteld worden. RADIO-LIJDENSMEDITATIES. Door pastoor J. H. Hooyman. Naar de „Tijd" verneemt, zal wederom de zeereerw. heer J. H. Hooyman, pastoor te Amersfoort, voor de K. R. O.-microfoon de lijdensmeditaties houden. MR. W. H. M. WEKKER, f Te Amsterdam is op 66-jarigen leeftyd overleden de heer' mr. V/. H. M. Werker, lid van den Radioraad en van het bestuur der Rijksverzekeringsbank. Willem Hendrik Martinus Werker werd op 6 October 1871 te Utrecht geboren. Hij studeerde in de rechten aan de universi teit in zijn geboortestad, waar hij in 1897 cum laude promoveerde. Van 1897 tot 1899 was hij advocaat en procureur te Utrecht, daarna werd hij tot 1903 adjunct-secreta ris van den raad van toezicht op de spoor wegdiensten te 's Gravenhage. Van 1903 tot 1914 was hij griffier van den Centralen raad van beroep te Utrecht. Gedurende de periode van 1908 tot 1919 was hij lid van oen gemeenteraad van Utrecht, in welken tijd hij tweemaal de functie van wethou der aannam. Van 1914 tot 1919 was hij tevens lid van de Provinciale Staten van Utrecht. In 1919 werd de heer Werker be noemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, welke functie hij tot 1921 waarnam. In laatstgenoemd jaar werd hij lid van den Verzekeringsraad, tot 1934; van 1927 tot 1934 was hij tevens lid van de Provinciale Staten van Zuidholland. In 1930 werd hij benoemd tot lid van den Radioraad en van de omroepcontrolecom- missie. In de jaren 1929 en 1930 was hij ook voorzitter van de regeerings-commis- sie van advies voor de invoering der ziek teverzekering. Van 1920 tot 1925 was hij secretaris en daarna tot 1929 voorzitter van het hoofd bestuur van den Vrijz. Dem. Bond. In 1934 werd hij benoemd tot lid van het bestuur van de Rijksverzkeringsbank, wel ke functie hij tot zijn overlijden heeft waargenomen. KERKNIEUWS PATER MAGISTER ALB. DOODKORTE t DONDERDAGAVOND IS DE VERMAARDE THOMIST TE UTRECHT OVERLEDEN. In het ziekenhius St. Joannes de Deo te Utrecht in Donderdagavond op 68-jarigen leeftijd overleden de in we tenschappelijke kringen vermaarde tho- mist, Pater Magister Alb. Doodkorte OJ». Sedert ongeveer een jaar was Pater Doodkorte lijdende aan een slepende ziek te; de laatste vier tot vijf maanden werd standigheden in het hotel-, café en restau rantbedrijf niet van dien aard, dat mei suc ces stappen bij den minister gedaan kun nen worden? Er zijn in dit bedrijf werk gevers- en -nemersorganisaties, die samen verplicht zijn het algemeen belang te die nen; het beste middel is ongetwijfeld de be drijfsorganisatie. Spr. zou willen vragen of „St. Antonius" het initiatief zou kunnen nemen, desnoods alleen, om bij den minister aan te kloppen, om een bedrijfsraad in te stellen. Tenslotte bracht spr. hulde aan den R. K. Bond „St. Antonius", die, hoewel de kleinste toch zeker niet de minste van de person eel-organisaties is. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem ver welkomde de congressisten in zijn bis- schopstad en zeide met veel genoegen dit congres met zijn gewichtige punten voor het economisch en zedelijk leven te bezoe ken. Ik beschouw het congres als een uiting van uw katholiek, apostolisch leven, aldus Mgr. Ik ken de moeilijkheden in uw ar beid, altijd temidden van de uitgaande menschen, die zich voor een kellner niet ge- neeren. Die immers merkt toch niets. De kellner komt er zoo toe te gaan twijfelen aan de matigheid en eerlijkheid van zijn medemenschen, terwijl het voor hem ook moeilijker wordt eerlijk te leven. Het is jammer, dat vele katholieken in dit bedrijf ten onder gingen. Ik ben daarom graag hier, omdat ik in u zie mannen, die beslo ten zijn tegen alle dwaze begrippen in, pal te staan. Waakt en bidt, oprecht en trouw, laat u niet begoochelen door hetgeen de wereld aan schijn te geven heeft. Onthoudt, dat al dat a.ardsche gedoe tenslotte dwaas is en vergankelijk, dat wij eenmaal reken schap over onze daden moeten afleggen. Zorgt er voor, dat uw bond groot wordt en krachtig door uw voorbeeld. Degelijke mannen en apostelen moet gij zijn. Brengt allen dit jaar eens één lid aan. Gods zegen wil ik afsmeeken over den bond, over u en uw gezinnen, terwijl ik hoop, dat dit congres zoowel het tijdelijke als het gees telijke leven ten goede zal komen. Na een dankwoord gaf Mgr. Huibers de congres sisten zijn bisschoppelyken zegen. De laatste inleider van den middag was de bondssecretaris, de heer J. F. van Bijs terveld, die sprak over: „De jeugd in ons bedrijf". De jeugd moet in ons bedrijf komen, al dus spr. Zy is er nog te weinig! Het feit, dat personen beneden de 16 jaar, geen dienst mogen doen, ook niet als piccolo of liftboy in een localiteit waarvoor vergun ning werd verleend is de eerste oorzaak daarvan. De ongeregelde arbeidstijden, het onbekende inkomen, de groote mate van i echteloosheid en de minder hoogstaande moreele plaats, die men de werkers in dit bedrijf toedenkt, zijn eveneens belangrijke factoren. Om de jeugd in het bedrijf te krij gen is een beer opvatting inzake het „leer lingwezen" noodig met erkenning wees spr. op de vakcursussen voorlichting bij beroepskeuze en algemeene ontwikkeling. Beunhazen moeten uit het bedrijf geweerd worden. De vergadering zond resoluties naar de regeering betreffende het fooienstelsel waarin ook van het arbeidsverbod voor vrouwen en vreemde werknemers gewaagd werd betreffende de oprichting van een bedrijfsraad en het vraagstuk van de jeugd in het bedrijf. Tot slot sprak de voorzitter een dankwoord. hij in St. Joannes de Deo verpleegd. Of schoon zijn toestand reeds langen tijd veel zorg baarde, is het einde toch nog onver wachts gekomen. Pater Doodkorte werd 2 October 1869 te Leeuwarden geboren, maakte de lagere studiën aan het St. Dominicus-college te Nijmegen en trad in 1887 in de Orde der Predikheeren In 1894 werd hij priester ge wijd en vanaf 1904 tot 1930 was hij te Zwol le, evenwel met een onderbreking van vier jaren (19121916), toen hij te Huisen de Summa van St. Thomas doceerde. Vooral de armen waren het, die hij te Zwolle met raad en daad heeft ter zijde ge staan. Echter ook in Zwolle heeft hij het groot ste deel van zijn wetenschappelijk werk verricht. In kringen van vakgeleerden stond Ma gister Doodkorte bekend als een universeel wijsgeer, een diep denker en oorspronkelijk vorscher op het gebied der philosophie. De thomistische wijsbegeerte heeft hy verduidelijkt en verscherpt en het is geen wonder, dat pater Doodkorte de beste tho rn ist van ons land is genoemd. Magister Doodkorte heeft geregeld phi- losophische cursussen gegeven aan de stu denten te Delft, Groningen en Utrecht. Hier schatte men hem hoog om zijn hel der, suggestief doceeren. Naar zijn oordeel zijn onze katholieke leiders in het algemeen te weinig philoso- phisch geschoold en op menige plaats heeft hij daarom hulp geboden, wanneer een be paalde kring van intellectueele het gemis aan deze kennis voelde en dit door het vol gen van cursussen wenschte aan te vullen. Vooral ook onder zijn leiding kwam de uitgave tot stand van de „Wijsgeerige Grondbegrippen", waarin zoo bevattelijk mogelyk eenige onderwerpen, de philoso phie nauw rakend, behandeld worden. „Tijd". ST. RADBOUD'S RELIEKEN TE NIJMEGEN Overgebracht naar de St, Augustinuskerk Woensdagavond zijn te Nijmegen in de St. Augustinuskerk de plechtige relieken van den H. Radboud gebracht. Prof. dr. Brands- ma had deze relieken van Deventer en As- Tweede Kamcj Indische belangen Vergadering van gisteren. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen op de Indische begrooting. De heer VAN POLL (R.K.) meent, dat de Indische volken niet voor zèlfstandige staatsvorming rijp zijn. Voor het hoogst ontwikkelde, Javaansche, volk zou het te rugtrekken van het Nederlandsche bestuur een ware ramp zijn. Wij mogen met trots wijzen op onze taak ten opzichte van In- dië. Daarbij mogen wij echter niet verge ten, dat wij gehoor moeten geven aan de stem van de gezonde nationale beweging in Indië. De ongezonde vormen der nationale beweging moeten we onverbiddelijk weer staan. Het moet zoo gaan, dat, als geleide lijk het bestuur in Javaansche handen zal zijn overgegaan, de samenwerking tusschen beide volken van beide zijden vrijwillig zal worden voortgezet. Deze ontwikkeling zal het best geschie den door de verleening van autonomie aan de lagere gemeenschappen vooraf te laten gaan aan een verleening van autonomie aan het centrale bestuur. De heer ROSf VAN TONNINGEN (N.S.) zegt, dat de gezagsondermijning zich even als de bandietenbende uit Moskou ver momd heeft, in een coöperatiekleedje. Spr. citeert het „Algemeen Handelsblad" welk verjoodscht blad gezag in de Kamer ge niet. De ontdekking, nog onlangs gedaan, van propagandalectuur in Kalzanverpak- king, laat zien, hoe gevaarlijk de buiten landsche propaganda in Indië nog is.. De heer WAGENAAR (A.R.) geeft een overzicht van de landsmiddelen en waar schuwt tegen een te veel aanspreken van de rerserves der landsbedryven. De heer BAJEITO (R.K.) bespreekt het defensieoeleid. Wij moeten rekenen met de strategische gevaren voor Indië. Het neu- traliteitsstanapunt is misschien wel juist, maar strategisch gezien zullen wij bij een conflict in den Pacific meer hebben te doen dan het afweren van incidenteele schen dingen van het territoir, doch wij zullen ons hebben in te richten op een krachtige verdediging van. het Indische territoir. Het neutraliteitsstandpunt moet worden ver laten. Het defensiebeleid moet worden gewij zigd. Het is de verdienste van dr. Colijn geweest het roer te hebben omgegooid Het verheugt spr., dat deze minister zijn voet spoor drukt. Nederland moet den moed hebben het tegenwoordige stelsel, dat de uitdrukking is van een onmachtsgevoel, te verlaten. Tegenover den politiek en toestand in In dië neemt de minister een krachtige hou ding aan. Zoolang wij de leiding in Indië hebben zullen wij steeds op verzet stuiten. Daarom kan een politiek van toegeven aan extremistisch-nationalistische eischen niet onze politiek zijn, daar deze tot een afschei ding zou voeren. Wij kunnen echter de eischen van de nationalisten wel begrijpend tegemoet treden. Een tegemoetkomende houding is in vele gevallen een voorzichtig beleid, doch daarvoor is een wijziging van de betrekkingen met het moederland niet noodig. De gedachte van de petitie-Soe- tardjo wijst spr. af. De heer HEIJERINK (A.R.) dringt er o.m. op aan, dat de regeering maatregelen neme tegen de oproerige taal van het blad der N.S.B. in Indië. De taal van dit blad heeft velen geërgerd. Er is ongerustheid ontstaan, of er by regeering en rechterlijke macht wel voldoende weerstand geboden wordt aan de N.S.B. Een duidelijke verkla ring van de regeering is wel noodig geble ken. Spr. vraagt maatregelen tot invoering van een wekelijkschen rustdag in het pas- sarbedrijf. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.H.) meent, dat de autonomie zich van onder op zal moeten ontwikkelen. De pensioenregeling van de voortijdig afgevloeide ambtenaren zou een verbete ring ten gunste van de betrokkenen verdie nen. Van sociaal standpunt is het instellen van een wekelijkschen rustdag (het behoeft geen Zondag te zijn) gewenscht. Het be trachten van de Zondagsrust in het leger zou te wenschen overlaten. De vergadering wordt te half zes tot he den één uur verlaagd. sen, waar zij bewaard werden, naar Nij megen overgebracht. Bij de ontvangst aan de kerk waren alleen aanwezig de paters en de broeders van den Carmel en vaji- wege de R.K. Universiteit de rector-magni- ficus, prof. dr. L. Bellon, de secretaris van den Senaat, prof, dr. J. Crnelisse, het lid van den rectoralen raad, prof. dr. T. Baader en de voorzitter der theologische faculteit, prof. dr. F, van Wely. De relieken, welke waren gelegd in een met koper beslagen kistje, werden in ont vangst genomen door den pastoor der uni- versiteitskerk, pater Willems. Van de ont vangst werd een oorkonde opgemaakt, welke door den pastoor en de aanwezige professoren werd onderteekend. Zondagavond zullen de relieken voor de geloovigen ter bezichtiging worden ge beld. GEEN AUDIëNTIE. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag géén audiëntie verleenen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6