JïïaQgi*/Iroma STADS NIEUWS O O (J) «NT Academienieuws AGENDA Hoe het nieuwe Leidsche Stadhuis er uit zai zien „ZOMËRZORG" WORDT GESLOTEN VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. i Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 ZACHTER. De Bill seint: Verwachting: Matige tijdelijk toenemen de Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, toenemende bewolking, weinig of geen re gen, iets zachter. Hoogste barometerst.: 780.3 te München. Laagste barometerst.: 732.3 te Isafjord. Het gebied van hoogeluchtdruk breidde zich naar het Noord-Oosten uit en nam weer aanzienlijk in beteekenis af. De kern met barometerstanden boven 780 m.m., ligt over Beieren. De depressie in het Noord- Oosten trok verder af, de Oceaandepressie kwam veel dichter bij en breidde zich aan zienlijk naar het Noorden uit, zoodat het lage drukgebied zich thans van de Azoren tot over Groenland uitstrekt. IJsland en het Westen van de Britsche Eilanden ver- keeren onder den invloed van deze de pressie. Er waaien daar krachtige tot storm achtige Zuidelijke winden met hooge tem peraturen, Blacksod meldde vanmorgen 14 graden Celsius en regen, Valentia tapte over het afgeloopen etmaal 27 m.m. af. Ook langs de Noorsche kust waait een krachtige Zuidelijke wind met zwaar be wolkte tot betrokken hemel. In Noord- Scandinavië valt aan de achterzijde van de aftrekkende depressie nog hagel en sneeuw In het hoogedrukgebiëd is de wind meest zwak met lichte bewolking en in sommige gebieden ochtendnevel. De hooge Alpen toppen melden mooi helder weer met tem peraturen van 5 tot 10 graden vorst. In Zuid-Scandinavië nam de vorst toe; uit Frankrijk, België en het Zuiden van ons land trok zij zich grootendeels terug. Ove rigens daalde op het vasteland van West- Europa de temperatuur hedennacht weer tot onder het vriespunt met matige vorst in Zuid-Duitschland. Verwacht wordt, dat de Oceaan depressie haar invloed geleidelijk meer naar het Oosten zal uitbrei den, zoodat in onze omgeving de Zuidelijke wind in kracht zal toe nemen; ook de bewolking zal waar schijnlijk toenemen; neerslag van beteekenis wordt echter nog niet verwacht. De temperatuur zal ge leidelijk blijven stijgen, zoodat voor vannacht geen vorst van be teekenis meer te wachten is. LUCHTTEMPERATUUR. 10.2 gr. C. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 26 Febr. nam. 12.20 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 6.00 uur tot Zaterdagmorgen 6.25 uur. Maan op 4.46 uur Zaterdagmorgen. Maan onder 13.45 uur Zaterdagmiddag. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten: de heer D. Wechgelaar, den Haag; Artsexamen le gedeelte: de heer J. Auer, Leiden. Bevorderd: tot arts: de heeren A. Th. L. Mertens, Heythuysen, J. Lindner, Bussum, B. E. van Zanten, Leiden en de dames J. R. Hes- husius, Den Haag, C. Smeenk, idem. BOUWKUNST" EN DE STADHUISBOUW Gisteravond had in café-restaurant „In den Vergulden Turk" een vergadering plaats van de Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst, waarop de architect van den Stadhuisbouw, de heer C. J. Blaauw, een uiteenzetting gaf van ontwerp en bouw van het nieuwe stadhuis, toegelicht met lichtbeelden. De nieuwsgierigheid naar de vorderingen van dezen bouw was oorzaak van een groote opkomst. In de zaal waren tal van teeke- ningen tentoongesteld, door den heer Blaauw beschikbaar gesteld en betrekking hebbende op den bouw van het nieuwe stadhuis. 0.a. waren er twee zeer fraaie foto's, welke een doorkijk gaven door de in aanbouw zijnde raadszaal met de pu blieke en pers-tribune aan weerszijde. Nadat de voorzitter, de heer C. Ponsen, o.e vergadering geopend had, gaf hij direct het woord aan architect Blaauw. Deze zeide de verhouding te willen schet sen waarin de Stadhuisbouw staat tegen over den modernen tijd. Over de bouw kunst van onzen 'tijd is spr. niet optimis tisch. Onze tijd is rijk aan critiek en arm aan leidende gedachten. Dat is ook een kenmerk van onze bouwkunst. Wie de mo derne bouwkunst bevorderen wil, zal zijn subjectief oordeel tegenover de groote serieuze bouwwerken wat op den achter grond moeten stellen. Al is onze bouw kunst arm aan leidende gedachten, dat wil niet zeggen, dat er geen bouwkunstenaars zouden zijn, die er leidende beginselen op na houden. Spr. noemt bijv. Berlage en de Bazel, van welken laatsten bouwmeester hij veel geleerd heeft, zonder zich nu be paald een leerling van dezen bouwmeester te willen noemen. Verschillende stroomingen en scholen laat spr. de revue passeeren, o.a. de nieuwe zakelijkheid. Daarin zitten wel goede ele menten, doch de bouwkunst is geen zake lijkheid zonder meer, doch een uiting van cultuur. Ook de Leidsche stadhuisbouw is niet louter zakelijkheid, doch daarin wordt wel degelijk uitgedrukt wat er leeft onder de Leidsche bevolking. In het behoud van den ouden gevel uit zich een wensch van de geheele bevolking. R.K. VROUWENBOND. Een geslaagde feestavond. In de kleine zaal der Stadsgehoorzaal heeft de R.K. Vrouwenbond gisteravond zijn jaarlijkschen feestavond gegeven, waarbij een zeer groot aantal leden tegen woordig was. Deze feestavond werd verzorgd door Mr. Carter en Miss Corina, die voor een zeer gevarieerd pragramma hadden zorg gedragen. De presidente, Mevr. J. Manders-Ver- meulen. heette de talrijke aanwezigen welkom. Zij zeide zich te verheugen over deze groote opkomst en hoopte allen, die nu aanwezig waren, ook op de vergade ringen te zullen zien. Voorts heette spr. welkom den nieuwen geest, adviseur. Kapelaan Bernfeld, die zij liever op een intiemeren werkavond dan op dezen feestavond als geest, advi seur zou installeeren. Voorts deelde Mevr. Manders nog mede, dat de actie voor het verstrekken van maaltijden aan kraamvrouwen de volgen de week zal beginnen. Er zijn echter nog bussen tekort, waarom spr. een collecte voor dat doel ten zeerste aanbeval. Deze collecte bracht 8.13 op. Hierna was het woord aan Mr. Carter, die met miss Corina de aanwezigen den heelen avond heeft bezig gehouden. Het aangenaamste was het wel, dat het programma zoo gevarieerd was en dat de aanwezigen niet den heelen avond met goochelen hoe knap ook, maar toch langzamerhand wat afgezaagd werden beziggehouden. Mr. Carter toonde zich wel een veelzij dig artist. Hij trad niet alleen op als goo chelaar, maar ook als buikspreker, jong leur, imitateur comique, conferencier, dresseur, pianist en tenslotte liet hij nog miss Corina optreden in een suggestief nummer van een helderziende. Het voortreffelijkst was hij als buik spreker met zijn liftboy DirlL Dat was knap, geestig en goed verzorgd. Direct hiera viel 't optreden van Miss Corina als helderziende het meest in de smaak. Zij raadde met de rug naar 't publiek gekeerd, alles wat Mr. Carter in de zaal aanwees. Kaarten, legitimatiebewijzen, ge tallen, namen van aanwezigen. Niets le verde haar moeilijkheden op. En de aan wezigen waren yerbaasd. Dat is het leidende beginsel by dezen stad huisbouw. Voor spr. was het wel altijd een moeilijkheid, hoever hij zou kunnen gaan met de aanpassing van den nieuwbouw aan c'en ouden gevel, maar aan den anderen kant had hij'ook houvast aan dit leidende beginsel. Het restaureeren van oude monu menten is een daad van cultuur, waardoor men de traditie van het voorgeslacht over brengt naar het nageslacht. De restauratie van dezen ouden gevel is wel een uniek geval in de historie der bouwkunst, want deze restauratie is een onderdeel geworden van het bouwplan. Spr. laat daarna aan de hand van licht beelden zien, hoe het bouwplan in harmonie is gebracht met de indeeling van den ouden gevel en hoe de gevel zelf ook gemaakt is tot een meer evenwichtig geheel dan vroe ger het geval was. In onderdeelen werd het plan bekeken, vergemakkelijkt door duidelijk geprojec teerde schema's, doorsneden en plattegron den. Het verschil met den ouden chaoti- schen toestand was wel frappant. Wy zouden in herhalingen vervallen, wanneer wij de onderdeelen van het bouw plan opnieuw zouden noemen; zonder tee- keningen zou dat trouwens ook een onbe gonnen werk zijn. Architect Blaauw liet verschillende fraaie foto's zien van de meest kenmerkende ge deelten, van het bestaande betonframe, waardoor men reeds een globale indruk krijgt van de structuur van het nieuwe en imposante gebouw. Het is nog slechts een skelet, de schoone qiterlijke vorm zal nog moeten worden aangebracht door de be kleeding van baksteen en zandsteen. Hoe het worden zal toonden reeds de fraaie perspectiefteekeningen, welke de heer Blaauw op het witte doek liet zien. Vooral voor de leden van „Bouwkunst" en de talrijke genoodigden,, die allen min ol meer op dit gebied deskundigen zijn, was het een interessante avond, temeer daar de bouwmeester van het stadhuis niet na- l et om zijn gehoor speciaal te wijzen óp technische details. Naar de voorzitter in zijn dankwoord mededeelde, heeft architect Blaauw toege zegd, in Mei of Juni van dit jaar een excur sie voor de leden der Vereeniging te leiden. Hierna ging men over tot de afwerking van het meer huishoudelijk gedeelte. Grappig was vervolgens de bedriege- lijke dressuur met het hondje, het „dotje poetskatoen.'' Slechts het optreden der zangeres ware beter achterwege gebleven.. Of was het oorspronkelijk als een grapje bedoeld, dat als ernst werd opgenomen en daardoor mislukte? Over 't geheel echter toonde Mr. Car ter zich een veelzijdig artist en volkomen in staat een geheelen avond te vullen. De aanwezigen toonden zich zeer vol daan en aldus was het ook een geslaagde feestavond. R.K. VOLKSBOND Ook de tegen gisteravond uitgeschreven tweede ontwikkelingsavond van dit win terseizoen kon wegens gebrek aan belangd- stelling niet doorgaan. Slechts 'n tiental le den mitsgaders eenige bestuursleden waren opgekomen om naar den bondsvoorzitter, den heer v. d. Akker te luisteren. In verband hiermede oordeelde het bestuur in over leg met den spreker het beter de vergade ring niet te doen doorgaan. ZONDAG A.S. NAAR DE GEHOORZAAL! Het Gezellen-feest Zondag j.l is de vastenavonduitvoering der Gezellen een zeer succesvolle geweest. Voor de eerste maal een gemengde bezet ting in een prachtige comedie, dat was inder daad een proefneming, maar het spel stond op zoo hoog peil, dat wel niemand spijt gehad zal hebben van deze uitvoering. Nu gaat a.s. Zondag de tweede opvoe ring ie 8.30 uur in de Stadsgehoorzaal, Op dezen laatsten Zondag van den vasten avond wordt u de gelegenheid geboden om een heerlijk te lachen. Kaarten a 40 cent zijn aan de bekende adressen verkrijgbaar. Gij zult genieten enge steunt de Gez. Ver. in onze stad. RETRAITE-DEELNEMERS. Allen zorgen morgen (Zaterdag) n.m. halfzes aan het station te zijn met het oog op het ontvangen van spoorkaartjes. Daar het Zaterdags druk is, moeten wij op tijd aanwezig zijn; dit op verzoek van de Spoor wegen. Dus zorgt op tijd aanwezig te zijn, daar u anders niet op een goedkoop kaartje kunt rekenen. K.JJM.V. „ST. PETER KANIS". Causerie van Peter van Rooyen. Het is gisterenavond in het „Eigen Huis" niet alleen een gezellige avond geweest, maar tevens een bijzonder leerzame; trou wens daar staat de naam Peter van Rooyen borg voor. Wie den heer van Rooyen eens heeft gehoord zal steeds naar nog zulk een avond verlangen, want zelden zal men zoo veel kwaliteiten in één persoon vereenigd zien. Niet alleen een begaafd spreker, die zyn rede doorspekt met allerlei amusante opmerkingen en grappige voorvallen, maar daarbij ook een buitengewoon handig snel- teeken^pr, die het gesprokene aanschouwe lijk maakt door eenige krijtstrepen, welke een treffende en soms verbluffende uitbeel ding geven van personen en toestanden in Indië, waarover de heer van Rooyen sprak. En als laatste een groote muzikale gave, waardoor zulk een causerie nog meer tot den toehoorder spreekt. Zoo was het ook gisterenavond in het „Eigen Huis". Een eindelooze reeks we tenswaardigheden van „de Hollander in In dië", werden ten beste gegeven, te begin nen bij het vertrek uit Holland en eindi gend met de verhouding van den Hollan der tot den Indiër. Daartusschen lag een groot aantal andere onderwerpen, zooals het eten en drinken, de woningtoestand, het muzikale leven van den inlander, zyn aanhankelijkheid en oneerlijkheid, maar ook zijn eerlijkheid, verder de spreekwijze van het Hollandsch, kortom te veel om op te noemen. iDt alles wist de heer van Rooyen aaneen te rijgen tot een geheel waardoor de toe hoorders wel geboeid moesten vyorden. De voorzitter was dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen hij den spreker dank bracht voor deze buitengewoon interessan ten en leerzamen avond, er tevens het ver zoek aan vast knoopend, dat de heer van Rooyen in de nabije toekomst nog eens zulk een avond wilde geven, waarin deze toe stemde. De avond werd vervolgens gesloten door den moderator, den weleerw. heer L. Paap, die den geheelen avond aanwezig was, op de zelfde wijze als waarop hij geopend was. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Woensdagavond hield de afd. Leiden van het Nationaal Jongeren Verbond een le denvergadering in haar afd.-lokaal, Bbisot- kade 9. De heeren J. Kooreman en H. W. van Riet Paap traden als bestuurslid af, daar voor in de plaats gekozen werden mej. S. C. E. Linden en de heer C. Cohen Ter- vaert. Nadat de plannen voor de a.s. maanden besproken waren, hield mr. C. W. van Santen een causerie over „De Keizer van Ethiopië". Spr. wijst op het groote belang van het vraagstuk der al of niet-erkenning der annexatie van Abessinië door Italië (want daar gaat het om; de personen van Haile Selassie en Victor Emmanuel zijn bij-figu ren). Dit vraagstuk houdt de couranten (het groote publiek) evenzeer bezig als de geleerde schrijvers,, waarbij blijkt, dat de laatsten het niet eens zijn en dat het vraag stuk eigenlijk te ingewikkeld is om behoor lijk beoordeeld te kunnen worden door het publiek. Is het jammer, dat het publiek zich met deze kwestie bezig houdt? Spr. aan vaardt dit nadeel in ons democratisch staatsbestel. Het vraagstuk der erkenning valt uit een in twee gedeelten: eerst moeten de feiten aanwezig zijn, die een erkenning kunnen rechtvaardigen. Reeds hierover bestaat oneenigheid: de één zegt: Italië bezet slechts een klein deel van Abessinië en wordt voortdurend be laagd, de ander houdt vol, dat de Negus is gevlucht, geen regeering achterliet en dat de enkele wilde stam, die zich nog staan de houdt, niets beteekent, tegenover de re- geeringsdaden, die Italië in Addis Abbeba kan verrichten. Nemen wij, evenals onze regeering, aan, dat de laatste zienswijze juist is, dan komt de tweede vraag: zullen wy dien toestand „erkennen". Spr. zet uiteen, wat „erken nen" in het volkenrecht beteekent. Deze tweede vraag beantwoorden juristen en politici in het algemeen verschillend en in het bijzonder in dit geval. De jurist immers is in het algemeen ge neigd een feit snel te „erkennen", omdat niet-erkenning het rechtsleven stoort, byv. Mandsjoekwo is vóór de „erkenning" een luchtledig voor het rechtsleven. Maar bij Abessinië weerhouden enkele verdragen deu jurist van „erkenning": zij strijdt hier met den geest van Volkenbondshandvest en Kellogg-pact, terwijl een uitspraak van de Volkenbondsvergadering in het Mands- joekwo-geval als principe stelde, dat een lid van den Volkenbond nooit een toe stand mag erkennen, die ontstond in strijd met het Handvest of het Kelloggpact. Maar de politicus gaat van andere „spelregels" uit. Wanner de nadeelen minder groot zijn dan de politieke voordeelen, wil de politicus wel tot „erkenning" overgaan, en zeker wanneer hij meent, dat onder die voordeelen er een is, dat heel zwaar weegt: vermindering van het oorlogsgevaar dat thans de wereld en dus Nederland en In dië belaagt. Zoo zag onze regeering de voordeelen (waaronder ook wel een nog ons onbeken de directe tegenprestatie van Italië zal voorkomen) grooter dan de nadeelen, die spr. niet kan, noch wil ontkennen. Doch spr. toont aan, hoe die nadeelen af hangen van onze positie in den Volken bond, en tegenover het al of niet wensche- lijke om Europa in ideologische groepen verdeeld te houden. Na eenige slotwoorden over de z.i. on zinnige tegenstelling tusschen de facto en de jure erkenning volgde nog een zeer ver helderende gedachtenwisseling. Inderdaad blijkt dit onderwerp moeilijk te zijn! Na een hartelijk dankwoord sloot de voorzitter dezen leerzamen avond. LEIDEN. Vrijdag, „St. Christoffel" ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. Zondag. K.J.M.V. Soirée „Foyer", 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 19 tot en met V r ij d a g 25 F e b r. a.s. waarge- nomen door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171, tel. 502, G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136'en mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. PRINCEVLAG-AVOND IN „DEN BURCHT". De Vereeniging „De Princevlag", die reeds vele malen op nationale feestdagen op zulk een fleurige wijze naar buiten op- trad, had gisteravond in de groote zaal van „Den Burcht" een prince-vlag-avond belegd teneinde het nationaal besef leven» dig te houden en verder om meerdere be. kendheid aan haar streven te geven. Onder de zeer vele aanwezigen de zaal was geheel bezet, terwijl velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen merkten wij o.m. op afgevaardigden van het L.S.C. en de V.V.S.L. en verder van de Contact-Commissie, de 3 October- Vereeniging, de Ver. Koninginnedag, Chr. Oranje-Ver., De Graal, de Oranje Garde, het Nat. Jongeren-Verbond, de Ver. van Res.-Officieren en voorts een groot aantal Prince-vlaggers uit Bodegraven en Leid- schendam. Het H.B. van de Princevlag waa vertegenwoordigd door de heeren Berlot en Minnen. De groote zaal, welke geheel met oranje doek en vele vlaggen versierd was, bood een feestelijk aanzien. Er heerschte een prettige stemming, hetgeen meermalen in woord en lied tot uiting kwam. Bij afwezigheid van den plaatselyken voorzitter, ds. E. L. Nauta, legerpredikant, stond deze samenkomst onder leiding van dr. J. W. Wicherink, bestuurslid van de afdeeling. Deze heette allen hartelijk wel kom in het bijzonder den bondsvoorzitter, den heer Berlot van 's-Gravenhage, aan wien „De Princevlag" en Oranje-lievend Nederland volgens spr. zooveel te danken heeft. In aansluiting op dit welkomst woord werd het Wilhelmus gezongen. Nadat de vaandelgroet was gebracht, voerden tamboers en pijpers enkele mar- schen uit. Het was een „levendige" inzet van een gevarieerd programma, dat als volgende nummer het vertrek naar Baarn van de Princevlag-kleuters uitbeeldde. Dit uitstapje, dat onder leiding van den heer P. van Wijk stond en waarbij men over zeer veel fantasie moest beschikken, bracht ons tenslotte voor het Paleis Soestdijk. Rhytmische gymnastiek van de dames en enkele gymnastische oefeningen van de meisjes en jongens gaven vervolgens een indruk, dat deze tak van sport ook bij de PTincevlag niet wordt vergeten. Het meest geslaagde nummer van den avond was de daarop volgende vlaggen- parade, eindigende in een hulde aan Ko ningin Wilhelmina, Prinses Juliana, Prins Bernhard en de jonge Prinses Beatrix. Terwijl de vlaggen in carré stonden opge steld, verschenen achtereenvolgens de let ters W., J. en B. en tegelijkertijd werd een speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd gedicht opgezegd, waarin hulde aan het Koningshuis gebracht werd. Daarop volgde nog een Kabouterspel, waarna de heer Berlot in een enthousiast speech je in het kort een overzicht gaf van den stamboom van het Huis van Oranje, waaraan op 31 Januari weer een nieuwe loot is gekomen. Ook wees spr. op het Universeel karakter van de Princevlag, waaraan hij de opwekking verbond ols lid toe te treden. Tenslotte heeft de heer Berlot in een van waardeering getuigende toespraak de gouden medaille van verdienste uitgereikt aan den heer en mevrouw Cebol en de zilveren medaille aan den heer M. A. v. d. Berg, tamboer-maitre van de Leidsche af deeling, aan mej. M. v. d. Steen en aan het adspirant-lid W. v. d. Berg, die zich allen op de een of andere wijze voor de afdeeling zeer bijzonder onderscheiden hebben. Enkele Niels- Bukh-oefeningen werden hierop uitgevoerd, waarna op een wel zeer geestige wijze propaganda voor de Leidsche afdeeling werd gemaakt. En hiermede kwam de pauze, waarin gelegenheid was zich als lid of donateur op te geven. Ook werd een verloting gehouden. Het tweede gedeelte van den avond bracht naast het optreden van de tam boers en pijpers enkele kleine tooneel- stukjes, waarna een stand de prachtig ge slaagde samenkomst besloot. De Princevlag kan met groote voldoening op dezen avond terug zien. JONGEN TE WATER GEREDEN. Hedenmorgen om half tien is de 15-jarige W. Wij nobel uit de Pretoriastraat, toen hij per rijwiel het terrein der R.-K. kerk aan den Haagweg kwam afrijden, terwijl hij in zijn hand een pot met bloemen had, in de langs dien weg gelegen sloot gereden. W. kwam met het gezicht op den bodem terecht en boven op hem lag -zijn rijwiel- De heer W. Marijt, wonende op het Vrou wenkerkhof, heeft hem uit de sloot getrok ken. Aan de pastorie heeft men hem van den modder ontdaan, waarna hij naar huis werd gebracht. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 7136. N.V- Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rend Goed „Dina Alida". Oegstgeest, L. de Colignylaan 1. Afkomstig uit Heemstede. THANS VOORDELIGERNIEUWE NAVULPRIJZEN FLACON O 1 2 3 IN KWALITEIT ONVERANDERD.' Laat Uw ledig Maggi[lesje opnieuw bij Uw winkelier vullen WANNEER?? MAANDAG 28 FEBRUARI AS. WAAROM?? ZIE ANNONCE MORGENAVOND Biljartzaal blijft geopend. 6734 DE DIRECTIE.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2