HEI BETOOVERDE BOSCH VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 OE LEIDSCHE COURANT V DE BLAD - PAG. 15 BODEGRAVEN Geboren: Cornelia Clazina, d. van G. van Kilsdonk en M. C. Rijnbeek Bertha Wilhelmina, d. van W. Th. Hulshof en J. A. Budding. Ondertrouwd: P. van Wensveen en J. de Vos J. van de Meent en H. Gans. Overleden: S. Boer geh. met J. Graafland 68 j. P. Snel wede. van J. van Winkel, 87 j. Gevestigd: A. J. P. Knalmann van Hillegersberg M. H. Korse van 's-Herto- genbosch C. van Dam van Zegveld K. A. Rijnbeek van 's-Gravenhage. Vertrokken: C. G. van der Pijl naar Hazerswoude G. Verhoek naar. Vinke- veen L. Scheel naar Montfoort A Baas naar Utrecht B. Grondman naar Zegveld A. Noorlander naar Alphen a. d. Rijn S. C. Luijendijk naar Maurik. DE KWAKEL Dammen. Districtswedstrijd van Kunst en Genoegen tegen St. Canisius II te Wil- nis. Kunst en GenoegenSt. Canisius. H. VermeijH. de Graaf 20 P. v. KlinkN. Maijenbrug 20 A. v. OostwaardH. Frie 02 L. van ZaalG. Krimp 11 J. BartelsA. Cord es 11 J. van EgmondM. van Dijk 20 O. den HaanA. Hogenes 20 C. van Zaal MznW. Oosterlaak 20 J. de KuijerB. Oosterlach 11 Th. VoornJ. Reurings 20 Uitslag 155 in. het voordeel van K. en G. Competitiewedstrijd aan de Kwakel. Afd. I: P. den HaanTh. Voorn 20; L. van ZaalH. Vermey 20; J. van Egmond J. van Zaal afgebr. A. van Oostwaard J. de Kuijer afgebr.; P. SmitsG. Voorn afgebr.; H. MeijerC. van Zaal Wzn. 02, 02; K. de BlieckA. van Kessel 20; A. VersluysTh. Maas 20, 20; C. Rekelhof—Th. Rolincg 2—0, 2—0; A. Klijn—H. Kas 0—2 0—2; A. Versluijs—C. Roling 20; C. SchijfK. de Blieck 20. Woensdag a.s. districtswedstrijd tusschen St. Canisius II van Wilnis en K. en G. I te De Kwakel, aanvang 7.30 uur. NIEUWKOOP Wit-Gele-Kruis. Tot wijk- en kraam verpleegster van het Wit-Gele Kruis is benoemd Mej. Bots, uit Valkenswaard, thans verpleegster in het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Tot bode is be noemd de heer J. van der Laan, alhier. Geboren: Elbert, zoon van E. van der Veer en K. Vis. Hendrika Jacoba Wilhelmina, dochter van W. H. van Koert en C. A. B. van Kessel. Gerardus Cor nells, zoon van C. A. Wildenburg en A. W. M. van Leeuwen. Theodorus Johannes Maria, zoon van Th. Hoogewerf en M. B van den Helder. NIEUWVEEN Volksbond. Gisteravond hield de R.-K. Volksbond een ledenvergadering in café Th. Bezuyen. Bij afwezigheid van den voorzitter, opent de heer A. Lenting en spreekt zijn genoegen uit over de buitenge wone belangstelling. Hierna wordt het woord verleend aan den neer Steinmetz, die een causerie hield over het collectief arbeidscontract. Spr. zet het wezen van de colectieve arbeidsover eenkomst breedvoerig uiteen. Aan 't einde dezer causerie wijdt spra nog enkele woorden aan de niet-georganiseerden en noemt het in strijd met de liefde, dat de ongeorganiseerden, ofschoon zij geen offer bijdragen, toch ook van dit contract profi teered Ten slotte spreekt de geest, adviseur enkele warme woorden en dringt er op aan, dat de leden echte Volksbonders. zullen zijn. Dat zij niet het materieele voorop moeten stellen, maar boven alles op de eer ste plaats zorg hebben te dragen voor de geestelijke belangen.. Hierna sluiting. Geboren: P. C. zoon van A. Rietdijk er. G. v. Ewijk. Theodorus Gerardus Pe trus zoon van J. C. v. Clink en C. A. Koe- leman. UITHOORN Bazar sportvereeniging. Zaterdag 26 Febr. a.s. te 6 uur n.m. zal in „Ons Paro chiehuis" de officieele opening van de Bazar der R.K. sportvereeniging V.D.O. plaats vinden. Deze bazar wordt gehouden 26 en 27 Febr. a.s. Geboren: Anigje Egberdina, d. van E. Westerveen en A. Westerveen Cor nelia Petronella Johanna, d. van H. C. Eg berts en A. Knaap Adrianus Antonius, z. van J. G. M. Versteeg en C. M. Rijnbeek. Ondertrouwd: J. T. Harrewijne 32 j. en J. Goudriaan 26 j. Overleden:: Johannes van Grieken 70 j., wed. van J. van den Berg. ZWAMMERDAM De hardhandige scheidsrechter. In de Schoolstraat alhier waren de gebroeders V. aan het vechten, wat voor de vischhan- delaar W. uit Bodegraven aanleiding was tusschenbeide te komen. Hij wierp de vech tende R. V. uit Alphen aan den Rijn op den grond en diende hem een afstraffing toe. Een en ander heeft blijkbaar wat al te hardhandig plaats gevonden. De jongen kon tenminste niet meer opstaan en moest naar huis worden gedragen, waar een on derbeen-fractuur werd geconstateerd. Tegen den hardhandigen „scheidsrech ter" is door de Rijkspolitie procesverbaal opgemaakt. GEMEENTERAAD VAN WOERDEN De raad dezer gemeente kwam gistermor gen om 10 uur bijeen. Toen de voorzitter met het gebruikelijke gebed opende waren alle leden aanwezig. Tweeduizend gulden voor één richting verkeer. De voorziter doet mededeeling van de ingekomen stukken, waaronder een schrij ven van de minister van Waterstaat, dat hij 2000 beschikbaar stelt ter bevordering van het éénrichtingverkeer. De raad ontving deze mededeeling met veel instemming. De vereeniging „Koninginnedag" heeft een verzoek bij den raad ingediend om de ge maakte onkosten bij de geboorte van Piiin- ses Beatrix, zijnde het bedrag f400 van de gemeente als subsidie te mogen ontvangen. Z. h. s. wordt daartoe besloten. Ook de toe lating van kinderen uit Linschoten op de openbare school wordt aangenomen. De nieuwe telefooninstallatie wordt door den heer Ruys bestreden, maar hij ziet het toch aangenomen met twee stemmen tegen Standplaats poffertjeskraam en verkoop grond Burggraaf gaan ook zonder stem ming onder de hamer door. Gooi het ambtenaren-reglement maar in de kachel. Vergoeding personeel keuringsdienst vindt de heeren v. Beek en Weltevreden als felle tegenstanders op z'n weg. Het gaat hier om overuren, door personeel van den keuringsdienst gemaakt. B. en W. hebben hier een bedrag van ƒ500 voor uitgetrok ken. De heer Weltevreden maakt den voor zitter er nog op attent, dat het ook in strijd is met het ambtenaren-reglement. De heer Sonnevelt, weth. v. fin., verdedigt het voor stel van B. en W. en dringt er op aan de vergoeding voor één jaar toe te kennen. De heer Cnossen zegt het met de heeren v. Beek en Weltevreden eens te zijn, dat ge noemde gratificatie indruischt tegen het ambtenaren-reglement. De heer Lunenburg houdt 'n vurig pleidooi voor de keurmees ters. Ook de heer Snel zegt voor te zullen stemmen. De heer v. Beek stelt voor het eerst aan de inspectie voor te leggen. De meeste raadsleden hebben hier niet van te rug en motiveeren dit, door te zeggen, dat je de inspectie er gauw genoeg in hebt, maar er nog niet uit. De voorzitter ver zoekt de heeren hun discussies te bekor ten, wat niet erg inslaat. Er wordt naar hartelust verder gediscussieerd. De voor zitter verzoekt de raadsleden er nu maar over uit te scheiden en het voorstel in stemming te brengen. De heer Weltevreden verzoekt den voorzitter het ambtenaren reglement maar in de kachel te gooien en spr. voegt er aan toe, dat bij aanneming hij het hooger op *.al zoeken. De heer Lu nenburg zegt dat niet erg te vinden. Het voorstel-v. Beek om de inspectie te hooren wordt met 9 tegen 4 stemmen verworpen. Het voorste] van B. en W. om de gratifi catie toe te kennen wordt met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer Weltevreden zegt den voorzitter er aanteekening van te nemen, dat lfij het bij hoogere instanties aanhangig zal ma ken. Verordening keurloonen, evenals verze kering van de gemeentegelden tegen dief stal en fraude gingen vlug onder voorzit- ter's hamer door. De begrooting. Hierna ging de raad tot begrooting 1938 over. De heer Cnossen C-.H. opent de alge- meene beschouwingen. Spr. betreurt het, dat de begrooting nu pas ingediend is. Nog één schrede en he is Maart, terwijl het toch in November had moeten gebeuren. De voorzitter merkt den heer Cnossen op, het met hem eens te zijn, maar dat de begroo ting door de herziening van de salarissen wat later ingediend is. De heer Cnossen zegt, dat het hem verheugt een voorstel van de financieele commissie gezien te heb ben de belasting te verlagen. Spr. sprak de hoop uit, dat het de vermogensbelasting zou zijn, daar er veel menschen zijn, die van een bijeen gespaard kapitaaltje moeten le ven. Maar aan den anderen kant moet men toch ook een voorzichtige politiek voeren. De heer v. d. Lee (S.D.A.P.) merkt op, dat er over 1936 een batig saldo is van 33.000. Spr. raadt aan voorzichtig met dit saldo om te springen en niet direct de belasting te verlagen. De voorzitter deelt mede een brief van den secretaris te krijgen, waarin staat, dat er over het dienstjaar 1937 een nadeelig saldo is van 22.000. De heer Zon zag graag de inkomsten-belasting met 25 opcenten verlaagd en de vermogensbelas ting met 5 opcenten. De lichttarieven zijn voor zakenmenschen veel te hoog. Spr. is er niet tegen, dat de gemeente winsten maakt, maar ze mogen niet te hoog zijn en daarom zag hij graag tariefsherziening. De heer Lunenburg (R.K.) brengt naar voren, dat zijn medeleden altijd zeggen, dat hij te optimistisch is. Het blijkt uit het batig sal do, dat hij weer gelijk gehad heeft. Spr. wilde zeker zoo ver gaan om de belasting te verlagen. Verschillende raadsleden zijn er bang voor, daar zij misschien volgend jaar weer moeten verhoogen; dat vindt spr. niets erg. Als men durft verlagen, moet men ook durven verhoogen. Spr. zegt ver der van de voorzitter toezegging gehad te hebben voor avondvergaderingen. Een en kele maal is er 's avonds vergaderd en men is er weer van afgestapt. Spr. -is daar niet over tevreden en wenscht ook vooruit vast gestelde vergaderingen en de agenda's niet een dag van te voren in de bus te krijgen. De voorzitter zegt den heer Lunenburg, dit niet direct te kunnen beloven, maar er zooveel mogelijk rekening mee te zullen houden. De heer v. Beek (A.R.) spreekt zich uit tegen belastingverlaging. De schorsing van den hoofd agent. De heer Weltevreden (C.H.) zegt, dat de Rozenbrug zonder werkfonds goedkoo- per klaar had gekomen. Nu was de raming ƒ25.000 wat opliep tot ƒ42.000. Spr. be treurde het verder dat de schorsing van den hoofdagent in geheimen raad geno men, door de „Telegraaf" en „Het Nieuws van den Dag", op zoo'n manier is gepubli ceerd, dat het door een ieder gelaakt werd. Een ingezonden schrijven van spr. werd niet opgenomen. Verder doet spr. een be roep, om de politie zeker met twee man uit te breiden, daar de dienst voor de agen ten veel te zwaar is en zij veel te veel Zondagdiensten doen. De beschouwingen van den heer Snel zijn voor ons onverstaan baar. De heer Zon deelt mede correspon dent van de „Telegraaf" te zijn. Het ge schrevene was echter niet van hem; ook had hij den specialen verslaggever geen inlich tingen gegeven. Hiermede waren de algeméene beschou wingen teneinde en sloot de voorzitter om ar de vergadering. Om 2 uur werd een aanvang gemaakt met de begrooting, waar bij de voorzitter de raadsleden verzocht zoo kort mogelijk te willen zijn. Presentiegeld voor de raadsleden verhoogd. Bij post presentiegelden raadsleden vraagt de heer Weltevreden ook presentie gelden toe te willen staan voor commissie vergaderingen, daar dit zeer veel tijd en moeite kost. De weth. van fin., de heer Sonnevelt, is daar tegen. B. A. hebben iedere week veel werk en worden ook niet gehoneerd. Hij ontraadt den voorzitter ten zeerste presentiegelden voor de commissie vergaderingen. Ook de heer Lunenburg deelt deze meening. Over deze kwestie wordt (ondanks het verzoek van den voor zitter) lang en uitvoerig gedelibereerd. De heer Smits wil de raadspresentie-gelden verhoogen en geen gelden voor commissie vergaderingen. De heer Weltevreden maakt er een voorstel van om dan de raadspre- sentiegelden van 2.70 tot 4.te verhoo gen. Dit voorstel wordt met 7 tegen 6 stem men aangenomen. Tegen stemden de hee ren de Vries, v. Beek, Zon, de Wit, v. Doom en Sonnevelt. Bij post uitgaven politie stelt de heer Weltevreden voor deze voor 2 nieuwe agenten te verhoogen. De heer Lu nenburg geeft den heer Weltevreden in overweging een voorstel te doen om een agent te benoemen. De heer v. Doorn zou gaarne zien, dat B. en W. dit eerst eens onder de oogen zien en niet maar zoo klak keloos daar aan te beginnen. De voorzitter is van meening, dat het er toch van moet komen en dat vanmiddag maar te doen. Na nog eenige discussies om eerst het rapport van den chef van dienst af te wachten, wordt het voorstel-Weltevreden in stem ming gebracht. Met 7 voor en 6 tegen wordt een post uitgetrokken voor één agent Een hevig dispuut ontwikkeld zich bij post sub sidie zweminrichting Plantsoen. De heer Weltevreden zegt tegen te zullen stemmen als deze inrichting 's Zondags geopend blijft. Het voorstel v. d. heer Weltevreden om de subs, te verleenen. mits de inrich ting 's Zondags gesloten blijft, wordt ver worpen met 6 voor en 7 tegen. En wordt aangenomen het zwembad Zondags van 7 tot 9 en 's middags van 1 tot half 6 uur open te doen zijn. Post Burgerwacht wordt op voorstel van B. en W. van 100 op f200 gebracht. Bij de inkomsten had de heer Zon graag, dat de winst van het elec bedrijf kleiner werd. Hij stelt voor dit in tariefswijzigingen te vinden. Spr. geeft in overweging dit met den directeur te bespreken. De heer Snel, die weer de be- drijven-lucht rook, haalde weer z'n oude stokpaardje van stal en voerde een heele herzienings-rede. De voorzitter zegt toe den directeur te raadplegen. De heer Weltevre den dringt bij de post onderhoud Stadhuis er bij den voorzitter op aan, zoo gauw mo gelijk de verbouwing van stadhuis en wo ning bode ter hand te nemen. De voorzitter antwoordt den heer Weltevreden er de noodzakelijkheid ter volle van in te zien. Voorstel belastingverlaging van de fin. commissie wordt in stemming gebracht en aangenomen met 75 (de heer Cnossen had de vergadering reeds verlaten). Verlaging personeele belasting. Met algemeene stemmen werd hierna de verlaging van de personeele belasting met GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN De gemeenteraad vergaderde voor de eerste maal van dit jaar onder voorzitter schap van burgemeester W. J. Bocxe. Wet houder v. Baren en het lid Kool waren met kennisgeving afwezig. Na lezing der notulen wenscht de voorz. alle leden alsnog een voorspoedig jaar toe; hij laat een officieele Nieuwjaarsrede ach terwege omdat ten eerste het jaar 1938 al weer zoover achter ons ligt, en verder, omdat hij dit ouder gewoonte overbodig acht, daar alles intens is medegeleefd en dat in de prettige samenwerking, welke hij voor dit jaar weer vraagt. Wethouder v. d. Weijden dankt voor de goede wenschen en wenscht wederkeerig alle goeds toe. Een heele serie ingekomen stukken vol gen thans. Het betreft grootendeels goed keuring van vroeger genomen besluiten, waarvan wij noemen aldereerst 'n dankbe tuiging van den particulier secretaris van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard voor gezonden gelukwenschen bij de geboorte van Prinses Beatrix; gewijzigde schoolgeldverordening en straatbelasting. Dit laatste betreft algeheele teruggaaf in dien een perceel het geheele jaar onbe woond staat. De begrooting voor gemeente en elektri citeitsbedrijf zijn nog steeds niet behandeld door Ged. Staten, waarom een verlagings- besluit inkwam en machtiging tot het doen van uitgaven, waartoe de Gemeentewet be voegdheid geeft. En schrijven van Ged. tSaten inzake de nieuwe weg. Ten aanzien van het voornemen rein Staten van de voormalige spoorbaan Al phenUithoorn een provinciale weg te maken, deelt de voorzitter mede het nieu we tracé, waarvan een kaartje is toege zonden en leest hij vervolgens een gisteren van Ged. Staten ontvangen schrijven over de van ons gevraagde bijdrage van ƒ7.80 per jaar. Het College zegt, ernstig over wogen te hebben de gevraagde uitgaaf, maar merkt op, dat alereerst met de vroe gere bijdrage aan de Spoorwegen van 450 moet worden rekening gehouden, zoo dat uiteindelijk een nieuwe uitgaaf blijft van ƒ330, met betrekking waarvan zij van meening zijn, dat het belang van onze ge meente, dat door de uitgave gediend zou worden, van dien aard is, dat zij ook in de tegenwoordige omstandigheden alleszins verantwoord is te achten. De voorzitter stelt nog geen behande ling van dit schrijven aan de orde, omdat het nog niet in het college van B. en W. is besproken en de zaak belangrijk genoeg is vooraf van ale kanten bekeken te wor den. Tegen een volgende vergadering kan men er alvast rustig zijn gedachten over la ten gaan. De Iconen in de werkver schaffing. De Minister van Sociale Zaken deelt mede, dat voor verhooging van het uur loon van 24 op 26 cents per uur in werk verschaffing voorshands niet gevoeld wordt, omdat bij flink aanpakken men tot 12 a 13 per week kan komen. B. en W. hebben geen nadere pogingen tot berei ken van het beoogde doel ingesteld. De heer v. Veen veronderstelt, dat dit toch geen rucces zal hebber en dringt er dan ook niet op aan. Wel zou hij wenschen, dat als loon-norm voor de steunregeling voor werkloozen weer 15 en 16 in de winter en zomermaanden wordt aangelegd. De te genwoordige Minister blijkt verband tus schen loon en steun te leggen in meerdere mate dan het geval geweest is. Door de devalutatie is het levensonderhoud geste gen, wat een motief ter verkrijging van de vroegere normen is. Alle leden kunnen zich met zijn voorstel vereenigen. Op voorstel van B. en W. wordt afwij zend beschikt op een verzoek van de ver eeniging voor schoolbaden om lid te wor den naar ƒ10 per jaar. De voorzitter merkt op, dat er wel enkele inwoners rond- loopen, die een bad waard zijn, maar hij spreekt de hoop uit, het zonder lidmaat schap dier vereeniging ook te bereiken. Het kasverbaal 4de kwartaal 1937 bij den ontvanger geeft een overschot te zien; „wij boeren vooruit", merkt de voorzitter op. Kinderen valschelijk van spijbelen beschuldigd. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim 1937 wordt gelezen; naar aanleiding van een passage daarin, dat ten aanzien van de kinderen, die de school te Noorden bezoeken, de inlichtin gen slechts van één zijde komen, stellen B. en W. voor de commisise met één lid uit te breiden, waartoe zij een aanbeveling in dienen van twee ouders van te Noorden schoolgaande kinderen. De heer de Groot zegt, dat dit het be zwaar der commissie niet zal opheffen; die fout zit in de onjuiste melding van school verzuim door het hoofd der school: het is n.l. voorgekomen, dat verzuim werd ge meld, waarbij de opgeroepen ouder aan de commissie overlegt een briefje van ziekte of opname in een kliniek, zoodat vaststond, dat ziekte de eenige oorzaak was, terwijl het aantal werkelijk verzuimde en door het hoofd opgegeven schooldagen ook niet klopt en wel in dezen zin, dat minder ver zuimd is dan opgegeven. Een goede wenk aan het hoofd zou beter op zijn plaats zijn. Na deze mededeeling trekken B. en W. hun aanbeveling in. De keurloonen ingevolge de Vleeschkeu- ringswet worden op voorstel van B. en W. gewijzigd. Bepaald wordt dat voor 10 nuch tere kalveren, tegelijk aangegeven slechts 50 cents per stuk verschuldigd is; dat is an ders ƒ1; voor een grooter aantal varkens, tegelijk aangegeven, wordt eveneens een lager keurloon vastgesteld. Op voorstel van den voorziter wordt het punt huur van noodslachtplaatsen, aange houden tot de volgende vergadering. Per 1 April a.s. loopt één der contracten af, en er zijn nu verschillende mogelijkheden; er zijn echter omstandigheden gerezen, die het noodzakelijk maken, de behandeling uit te stellen. Enkele pensioensgrondslagen worden vastgesteld. De gemeente-begrooting van 1937 wordt gewijzigd, o.a. tené aanzien van de spaar regeling en steun voor werkloozen. Na uitleg door den voorzitter, en op voorstel van B. en W. wordt besloten de provinciale voor- en nazorg van krankzin nigen naar één cent per inwoer te subsi dieeren. Bij de behandeling van deze aangelegen heid stelt de heer van Veen de vraag, of in de verpleegkosten der krankzinnigen, die voor rekening der gemeente zijn, wordt bijgedragen; hier doelt hij speciaal op No tenboom. De voorz. kan hierover geruststellende mededeelingen doen, ook ten aanzien van twee andere verpleegden. De voorz. deelt mede, dat het ziekenhuis fonds 75 heeft teruggeschonken van de indertijd verleende subsidies; wordt in dank aanvaard. De beide bijzondere scholen zien het ge vraagde voorschot voor 1938 in de vergoe ding ingevolge art. 101 der L. O.-wet toe gekend; de voorz. wijst hier op de moei lijkheid der nieuwe vaststellingswijze en het tekort op onze begrooting. De omvorming van de electriciteitsbedrijven. De heer van Veen vraagt, hoe het staat met de omvorming van de electriciteitsbe drijven; het licht blijft duur en steeds meer menschen zien zich verplicht af te laten sluiten. De voorziter zegt, dat deze week nog een gemeenschappelijke bespreking met den adviseur is gevoerd; binnenkort hoopt hy meerdere mededeelinge nte kunnen doen; het wordt hoog tijd, dat er een ein de aan de onderhandelingen komt en bekend wordt, hoe het verloop daarvan is geweest. 20 opcenten aangenomen. De vermogens belasting wordt niet verlaagd. Met alge meene stemmen wordt de begrooting ver volgens aangenomen. De voorzitter sloot hierna de vergadering. De begrooting var» den gewonen dienst sluit met een bedrag van 439.479,07. De kapitaaldienst met een bedrag van 84.854.42. (SPROOKJE) 237. Op haar teenen liep ze naar de tafel. Vooruit Anneke! Toe dan! En ja, daar had ze de staf in haar handjes. En nu, weg er mee! Daar was een uitgang. 238. Waar was ze nu? Wat een lange gang! Het was eigenlijk meer een open galerij. De wind woei zoo maar in haar snoetje. Aan het eind zag ze weer een deur en ging er dapper op af.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15