BINNENLAND Proeven met Televisie-uitzendingen DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 WAPEN VASTGESTELD Geldend voor de nakomelingen uit het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Berahard. Afgekondigd is Staatsblad 1, bevat tende het besluit van 18 Februari 1938, houdende vaststelling van het wapen van de mannelijke en vrouwelijke na komelingen in de mannelijke lijn ui het huwelijk van H. K. H. Prinses Ju liana der Nederlanden met Z. K. H Prins Berahard der Nederlanden. Het wapen is als volgt vastgesteld: Gevierendeeld: I en IV in azuur, bezaaid met staande blokjes van goud, een klimmende rechts- gewende leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parel- punten van hetzelfde, getongd en gena-^ geld van keel, in den rechtervoorklauw* opgeheven houdende in schuinlinkschen stand een ontbloot Romeinsch zwaard van zilver, met gevest van goud, en in den linker een bundel van zeven pijlen van zil ver, met punten van goud, de punten om hoog, en de pijlen te zamen gebonden met een lint van goud. II en III in goud een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, be slagen van zilver; een hartschild van zilver met een roos van keel, geknopt en gepunt van goud. Het schild gedekt, voor de mannelijke afstammelingen, met twee helmen: 1 de eerste getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud; helmteeken: een vlucht van sabel, beladen met een gewelfden schuinbalk van zilver, waarop drie lindebladen van sinopel met de stelen omhoog; de tweede getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleeden van zil ver en keel, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud; helmteken: een roos van keel, ge knopt en gepunt van goud, tusschen een vlucht van zilver; voor de vrouwelijke afstammelingen, ge dekt met de koninklijke kroon. Schildhou ders: twee leeuwen van goud, getongd en genageld van keel. Alles geplaatst op een mantel van pur per, geboord van goud, gevoerd met her melijn, opgebonden met koorden, eindigen de in kwasten, beide van goud en gedekt met de bovengenoemde koninklijke kroon. MGR. DR. POELS EN PROF. VAN DER HEYDEN ONDERSCHEIDEN. HOOGE BELGISCHE ONDERSCHEIDING Gezant Baron Herry reikt de versierselen uit. Zijne Majesteit Koning Leopold m der Belgen heeft mgr. prof. dr. mag. H. A. Poels te Heerlen benoemd tot commandeur in de Kroonorde van België en prof. mr. dr. E. J. J. van der Heyden, hoogleeraar te Nij megen, tot commandeur in de Orde van Leopold II. Gistermiddag heeft de nieuwe gezant van Z. M. bij ons Hof, Z. Exc. J. ba ron Herry, aan beide heeren met een har telijke toespraak de versierselen uitge reikt. De gezant had ten zijnen huize een lunch aangeboden aan de heeren mgr. Poels, prof. van der Heijden, mr. dr. L JN. Deckers en prof. dr. H. Gelissen. Mede aanwezig waren de heeren E. baron Ruzette, gezantschaps- raad; R. Baert, gezantschapssecretaris, en E. v. d. Putte, consul van België te Rotter dam. Na de lunch heeft de gezant de on derscheidingen onder hartelijke toespraken overhandigd. Het zal velen voldoen, aldus de „Msbd.", als wij vermelden, dat tijdens dit samenzijn alleen Nederlandsch gesproken werd. DE GARNIZOENSKWESTIE TE SOEST. De gemeente in booger beroep tegen de beslissing van Gedep. Staten. In de Dinsdagavond gehouden spoed- eischende vergadering heeft de gemeente raad van Soest met 113 stemmen beslo ten in hooger beroep te gaan tegen de be slissing van Ged. Staten inzake het niet vestigen van een garnizoen aldaar. DE STILLE OMGANG. In drommen naar Amsterdam; 50 extra-treinen. Men is by de spoorwegen weder druk bezig met de voorbereiding van het ver voer van den Stillen Omgang, waarvoor weder groote deelneming verwacht wordt. Voor den eersten Omgang zijn extra-trei nen ontworpen uit nagenoeg alle provin cies, terwijl op vele zijlijnen, over korte afstanden (b.v. ZoetermeerGouda, Bos koopGouda, RaalteZwolle enz.) ex tra-treinen zullen loopen voor aanvoer naar de hoofdspoorwegen. In totaal zul len voor de reizigers dezen nacht en voor terugkeer op den volgenden dag ingelegd worden 50 extra-treinen, terwijl met de andere treinen mede 't totaal aantal komt op ongeveer 70. Het overgroote deel der treinen zal aan het Centraal-Station aan komen. Slechts twee extra-treinen (n.l. die van Gouda en Ravenstein) zullen aan het station Weesperpoort en eveneens aan het station Haarlemmermeer aankomen. ACTIE IN DOETINCHEMSCHE SLAGERSWERELD. Tegen het uitponden van koeien. Het wereldje van bonafide Doetinchem- sche slagers in opstand. Aan het abattoir zijn eenige malen nood-geslachte koeien „uitgepond" en wel tegen zeer lage prijzen, teneinde er verzekerd van te zijn dat het vleesch ge kocht werd. In het plaatselijk blad werd geadverteerd met „prima rundvleesch" tegen 25 of 30 ct. per pond, terwijl nie mand kon lezen, wie dat vleesch verkocht. Dit was, aldus de bonafide plaatselijke slagers, misleidend, want het was lang niet zeker, dat een uit nood geslachte koe (vaak wegens mond- en klauwzeer) inder daad prima vleesch levert. Om nog meer bekendheid aan den verkoop te geven liet de verkooper omroepen dat een zware koe zou uitgepond worden. Nu is „uitponden" in strijd met de door de slagerbonden aangevraagde vestigings wet. Bovendien lag hier, volgens de sla gers, een terrein braak voor den dienst der volksgezondheid en dies, riep men de hulp der hoogere instanties is. Het is thans zoover, dat de burgemees ter de zaak in onderzoek heeft om te be- oordeelen of een en ander geoorloofd is. De slagers zien met belangsteling uit naar resultaat. „Tijd." AFSCHEID L. VOLLAERTS Een hartelijk afscheid, is gisteren be reid aan den heer L. Vollaerts, gesalarieerd bestuurder van den Ned. R.K. Bouwvak- arbeidersbond. De heer L. Vollaerts heeft zijn functie neergelegd wegens het bereiken van den 60-jarigen en pensioengerechtigden leeftijd. Vele jaren heeft hij de arbeidesbeweging gediend. Eerst als voorzitter van den Ned. R.K. Schildersgezellen Bond, later als ge salarieerd bestuurder van den R.K. Bouw vakarbeidersbond. Des morgens werd in hotel Noord- Brabant te Utrecht een speciale vergade ring van den Bondsraad» der R.K. Bouw- vawarbeidersbeweging gehouden, waar de heer Vollaerts van den Bond afscheid nam. De heer W. J. Andriessen, voorzitter, bracht den scheidende dank voor diens so cialen en cultureelen arbeid onder de bouw vakarbeiders. Den scheidenden bestuurder werd een modern radiotoestel aangeboden. Na deze bijzondere zitting van den Raad wed een afscheids-maaltijd gegeven. Om half drie 's middags volgde een meer algemeen afscheid, waarbij de gelegen heid werd geboden namens zusterorgani saties en particulier afscheid te nemen. Velen maakten hiervan gebruik. -OPPERVLAKTE FABRIEKS AARDAPPELEN-AREAAL. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld heeft de minister van economische zaken besloten het fabrieksaardappelen areaal voor oogstjaar 1938 vast te stellen op hetzelfde oppervlak als het vorige jaar. Verbindendverklaring overeenkomsten bouwbedrijf. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft aan den ministèr van Sociale Zaken een, adres gezonden betreffende de aanvragen tot verbindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomsten in het bouwbedrijf. Het Verbond verzocht den minister, in verband met de huidige economische om standigheden en den të verwachten weer slag op het Nederlandsche economische le ven in het algemeen, de collectieve arbeids overeenkomsten in de bouwbedrijven niet verbindend te verklaren. Mocht de minister meenen, dat daartoe toch moet worden overgegaan, dan dringt adressant er met de meeste klem op aan, de bouw- en reparatiewerken, welke een onderneming te eigen behoeve uitvoert, van de verbindendverklaring uit te zonderen. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 82 cent per kg. Bouw van een sanatorium voor zenuw en zielszieken te Ermelo. Binnenkort zal te Ermelo worden over gegaan tot den bouw van een Sanatorium voor Zenuw- en Zielszieken in het be kende mooie „Rustoordbosch". Dit sanatorium wordt gebouw voor re kening van de vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Neder land, waarvan de Stichting „Veldwijk" alhier uitgaat. Gisteren is deze bouw aanbesteed. Hoogste inschrijver was G. Boon, Amster dam voor 399.500.het laagst werd ingeschreven door C. R. M. van Drenth te Dieren, voor 323.700. Voorstellen Televisie-uitzendingen door Minister goedgekeurd. Contact-orgaan met zijn werkzaamheden begonnen. De televisie-commissie, ingesteld bij be schikking van den minister van binnenland- sche zaken vafh 18 April 1936 (voorzitter mr. J. Terpstra) bracht in Mei 1937 het eerste gedeelte van h^iar verslag uit, waarin zij een uiteenzetting gaf over den stand van het televisie-vraagstuk en voorstelde het doen van experimenteele televisie-uitzen dingen voor te bereiden. Nadat de minister van binnenlandsche zaken zich met dit laatste heeft kunnen vereenigen, heeft de commissie thans hare voorstellen aangeboden omtrent de wijze waarop naar hare meening de experimen teele televisie-uitzendingen dienen te wor den uitgevoerd. Het doel, welke de televisie-commissie nastreeft met het doen van deze experi menteele televisie-uitzendingen, is driele dig, te weten: 1. de commissie in de gelegenheid te stel len zich een zelfstandig oordeel te vormen over de vele vraagstukken van technisch, juridisch en economisch karakter, welke zich bij de invoering en verdere ontwikke ling van de televisie kunnen voordoen. 2. De verschillende organisaties, welke krachtens wettelijke regeling met de ver zorging van de televisie in de toekomst be last zullen zijn, reeds thans de gelegenheid te verschaffen zich in nauw contact met de televisie-commissie vertrouwd te maken met de verschillende moeilijkheden, ver bonden aan de regelmatige verzorging van de televisie. 3. Het Nederlandsche publiek op de hoog te te brengen van den huidigen stand der televisie. De televisie-commissie heeft een regeling voorgesteld voor de verzorging van expe rimenteele televisie-uitzendingen in Neder land. Deze regeling, waarmede de minister van binnenlandsche zaken zich heeft kun nen vereenigen, luidt als volgt: 1. De technische verzorging van de ex perimenteele televisie-uitzendingen ge schiedt door de Nederlandsche Omroep-zen- der-maatschappij „Nozema" N.V. 2. De programma-verzorging gedurende de experimenteele periode geschiedt door de Nederlandsche radio-omroepvereenigin- gen. 3. Ter zake van de ontvangst wordt er naar gestreefd: Eenerzijds deze te doen plaats vinden in openbare gelegenheden, waar publiek komt, dat geacht kan worden in beeldomroep be lang te stellen. Anderzijds huisontvangst op zoo ruim mogelijke schaal mogelijk te maken. 4. Ter voorbereiding en voor de algemee- ne leiding van de practische uitvoering der experimenteele televisie en tevens om ge durende de experimenteele periode een nauw contact tusschen de televisie-commis sie en de bij het experiment betrokken or ganisaties mogelijk te maken, wordt een contact-orgaan gevormd, waarin zitting hebben onder presidium van den voorzitter der televisie-commissie: a. Een of meer vertegenwoordigers, aan gewezen door de Nederlandsche Omroep- zender-maatschappij „Nozema" N.V. b. Eén of meer vertegenwoordigers, aan gewezen door de Ned. radio-omroepvereeni- gingen, niet vallende onder a. c. Eén of meer vertegenwoordigers, aan gewezen door de televisie-commissie, niet vallende onder a of b. 5. Aan den voorzitter van het contact-or gaan wordt de bevoegdheid gegeven an dere personen en/of vertegenwoordigers van andere organisaties en instanties uit te noodigen het contact-orgaan van voorlich ting te dienen en aan de beraadslagingen van één of meer der vergaderingen tijde lijk deel te nemen, indien en voorzoover zulks bij de werkzaamheden van dit orgaan, naar zijn meening, noodzakelijk mocht blijken. 6. Dit contact-orgaan heeft de volgende taak: a. de televisie-commissie op de meest vol ledige wijze in staat te steleln zich een oor deel te vormen omtrent die punten, wel ke zij in het belang van haar studie om trent het televisie-vraagstuk zou wenschen te toetsen. b. Ten spoedigste in behandeling te ne men de verschillende vragen betreffende de experimenteele televisie, welke nog een oplossing behoeven en daaromtrent advies uit te brengen aan de televisie-commissie. c. Zelfstandig over alle aangelegenhe den, het televisie-experiment betreffen de, aan de televisie-commissie verslag uit te brengen. d. Den loop der experimenten nauwkeu rig gade te slaan en daaromtrent periodiek verslag uit te brengen aan de televisie commissie. TWEEDE KAMER. SURINAAMSCHE BEGROOTING GOEDGEKEURD. De Tweede Kamer heeft gisteren de be- grooling van Suriname z. h. st. goedge keurd. Daarna kwam in behandeling de begroo ting van Indië. De heer ROESTAM (Comm.) zeide, dat een propaganda voor afscheiding van Indië van Nederland door sprekers partij wordt afgewezen, daar zulks liet fascistische Japan in de kaart zou spe len. Vooral op de arbeiders, ook de christe- lijxe en katholieke, doet spr. een beroep om de lnheemsche volksbeweging te steunen. De heer VAN GELDEREN (S.D.) besprak hel nadeel, dat bij de muntpolitiek met In- die geen rekening wordt gehouden. De vergadering werd verdaagd tot he denmiddag. RECHTZAKEN HAAG SC HE RECHTBANK Dronken autobestuurders in hooger beroep Een garagehouder in de omgeving van Leiden, was door den kantorechter ver oordeeld tot een hechtenisstraf voor den tijd van 14 dagen en één jaar intrekking van zijn rijbewijs wegens het in staat van dronkenschap besturen van een auto op den Wassenaarschen weg te Wasse naar. Verdachte was het met dit vonnis niet eens geweest en stond hedemorgen in hooger beroep terecht voor de Haagsche Rechtbank. President: „Waarom bent u eigenlijk in hooger beroep gekomen?" Verdachte: „Ik vind de straf te zwaar". President: „Maar menschen, die dronken een auto besturen zijn een gevaar voor den weg, dat weet u net zoo goed". Getuigen waren niet gedagvaard, maar niettemin kwam vast te staan, dat ver dachte verschillende „klaartjes" gedron ken had in verschillende café's. Hij was t< en in zijn auto gestapt en was gaan rij den, maar had een aanrijding veroorzaakt. De officier van Justitie, mr. Rouffaer, achtte geen termen aanwezig om het von nis te wijzigen en vroeg bevestiging, n.l. veertien dagen hechtenis en een jaar in trekking van zijn rijbewijs. Mr. Trapman uit Leiden, als verdediger optredend, vond de opgelegde straf veel te zwaar voor dit feit, omdat zijn cliënt niet zoo dronken was geweest als het pro cesverbaal zegt. President: „Maar de eigenaar van de kroeg, waar A. een „ouwe klare" wilde hebben, heeft nog tegen hem gezegd: „Zou je niet liever een kop koffie nemen". Mr. Trapman kwam tot de conclusie, dat de hechtenisstraf en de intrekking van het rijbewijs funest zal werken op het be drijf van verdachte. Spr. vraagt dan ook een geldboete of een voorwaardelijke ver oordeeling. Verdachte, het laatste woord krijgend, bleef er bij, dat de straf veel te zwaar was. President: „Menschen, die dronken ach ter het stuur zitten, kunnen niet hard ge noeg aangepakt worden". Niettemin zal de rechtbank een en an der nog eens overwegen en over 14 dagen uitspraak doen. J van B. uit Kat wij k a. Zee, had ook al in staat van dronkenschap een auto be stuur en wel op den Boulevard te Katwijk. Door den Leidschen kantonrechter was hij daarvoor veroordeeld tot een week hechte nis een een jaar intrekking van het rijbe wijs. Ook deze verdachte had de opgelegde straf te zaar gevonden, reden om hooger beroep aan te teekenen. Verdachte had het niet noodig geoor deeld zelf te verschijnen, zoodat er verstek verleend moest worden. Een tweetal getuigen echter waren zeer pertinent in hun verklaringen. De gemeentewerkman van Rijn uit Katwijk aan Zee verklaard, dat hy de auto slingerend aan had zien komen. Hij zelf was bezig met een vuilniskarretje, maar had ,toen hij het slingerend gevaar aan zag komen, het karretje het karretje gelaten en het veege lijf in veiligheid ge bracht. De tweede getuige T. J. van Leeuwen, slager te Alphein a. d. Rijn, die op den Boulevard per rijwiel zich voortbewoog, legde e endergelijke verklaring af. Ook hij had het zwaaiend rijden geconsta teerd. De vorige getuige van Rijn vertelde nog, dat hij den bestuurder niet in staat achtte een auto te besturen, reden voor hem om de auto van verdachte voor hem naar huis te rijden. Ook achtte de officier geen ter men aanwezig om het vonnis van den kantonrechter te wijzigen en spra vroeg dan ook bevestiging. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. De laatste verdachte, die in hooger be roep gekomen was, was J. M. van V., chauffeur te Leiden die te Noord- w ij k op den hoek Huis ter Duinweg Ouden Zeeweg een aanrijding had ver oorzaakt door verkeer van rechts geen voorrang te verleenen. Door den Leidschen kantonrechter was hij veroordeeld tot een geldboete van 15 subs 5 dagen. Verdachte had zich onschuldig veroor deeld gevoeld en was in hooger beroep ge komen. De Officier van Justitie vroeg na getui gen verhoor bevestiging van het vonnis waarna de uitspraak bepaald werd op 10 Maart. K. B. van B. uit Delft was met zijn auto de Boommarkt te Leiden af ko men rijden metjiet doel om via het Kort Rapenbrug de Breestraat op te rijden. De verkeersagent had het verkeer echter juist stilgezet, zoodat er een file was ont staan. Verdachte had zich met zijn zware ver- huis-auto in de file gedrongen met het ge volg, dat de luxe auto, bestuurd door den heer T., Griffier van het kantongerecht te. Oud Beierland, in het gedrang was ge komen. Verdachte had even moeten wachten en zich dan achter de file aansluiten instede zich er tusschen in te wringen. De Leidsche kantonrechter had verdach te schuldig verklaard aan deze verkeers- fout en een geldboete opgelegd van 25, subs. 5 dagen. In hooger beroep vroeg de Officier van Justitie, na getuigen verhoor, bevestiging van het vonnis, n.L een geldboete van S 25.subs. 5 dagen. Nadat verdachte nogmaals zijn onschuld betuigd had werd de uitspraak bepaald op over 14 dagen. Uitspraken. ;*f Den muntmeter bij zijn ouders gelicht. De Officier had tegen den 27-jarigen Leidschen betonwerker D. S. een ge vangenisstraf geëischt voor den tijd van acht maanden wegens het verbreken van het hangslot van den muntgasmeter van zijn ouders en het daaruit halen van 35 dubbeltjes. De verdachte had verklaard in dronken schap gehandeld te hebben. De uitspraak werd hedenmorgen zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Het gestolen gouden horloge. P. A. van B. te Alphen aandenRijn had ten nadeeel van den juwelier S. M. eveneens ui tA 1 p h e n een gouden hor loge weggenomen althans het zich onrecht matig toegeëigend. Verdachte had echter berouw van zijn daad gekregen en het horloge teruggege ven. In verband daarmede had de Officier een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van vier maanden. De rechtbank vonnis wijzend veroordeel de verdachte hedenmorgen tot een gevan genisstraf voor den tijd van veertien dagen. „KATHOLIEK LEIDEN" Bij het einde van het eerste R.K. Winter- programma. Dat was nog eens een zaal met men schen. Een succes dus. Maar toch nog niet heelemaal bevredigend. Zeker, de reke- nning is sluitend, de Commissie, die met het Winterprogramma is belast geweest, op de eerste plaats de secretaris, de meer dan volijverige heer C. Zandbergen en ook de penningmeester de heer van Dijk, hebben redenen te over, om hun werken bekroond te weten. Maar, de commissie heeft nog iets goed te maken ten opzichte van die honderden, die uiteindelijk toch de uitvoerders van het plan zijn geworden. Wat ik bedoel is, dat dit de eerste maal naar buiten treden, in enkele opzichten nog wat aan kinderziekte leed. Er zijn mo menten geweest, dat de geest niet be paald geheel en al vleiend was voor onze commissie. U begrijpt mij, ik bedoel het plaatsbespreken. Van deze plaats af, bied ik ieder, die op de een of ander manier daardoor is gedupeerd geworden, onze be leefde verontschuldigingen aan. Ieder kan er van verzekerd zijn, dat in de toekomst een totaal andere weg zal worden inge slagen. Het Winterprograimma is een gebeur tenis geworden. Eere, wie eere toekomt. Onze Commissie wist zich te gedragen, door de medewerking van het Katholieke volksdeel. De commissie wist zich ook ge dragen door de sympathie van onze plaat selijke Geestelijkheid. Het is daarom een meer dan gewone plicht van dankbaar heid, die ik hier neerschrijf, wanneer wij Rector Reynen spontaan danken voor zijn prettig meeleven, door direct het voor zitterschap te hebben wilen aanvaarden. Tot slot nog dit. Katholieken van Leiden, het bewijs is geleverd dat het Winterpro gramma in een behoefte heeft voorzien. Welnu, wanneer in het volgend seizoen weer zoo iets wordt daar gesteld, toont dan weer Uw verlangen naar iets bijzonders, door vroegtijdig U als deelnemer op te geven. De Commissie is U dankbaar voor het heden, zij hoopt dit te mogen blijven in de toekomst. Namens de commissie „het Katholiek- Win terprogramma". JOOP POLLMANN, Vice-voorzitter. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: H. v. d. Splinter, chauffeur, vroeger goud en zilversmid, Zandvoort, van Ostadestr. 21c. Cur.: mr. F. v. d. Goot. H. Rosier, schilder, Haarlem, Zaanen- straat 3. Cur.: mr. F. J. D Thyese. J. Gorter, koopman in groenten, Haar lemmermeer Lynden. Cur.: mr. L. All Cohen. De nalatenschap van wijlen P. J. Kraaye- veld, aannemer, gewoond hebben de Am sterdam, laatst gewoond hebbende te Heemstede, Adriaan Pauwlaan 7.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7