Zomerzorg wordt gesloten Wanneer Waarom AGENDA BIOSCOPEN TE LEIDEN DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I c Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V [SST- Zie annonce morgenavond STADS NIEUWS HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De BUI seint: Verwachting: Zwakke tot matige Ooste lijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag weinig veran dering in temperatuur. Hoogste barometers!: 775.9 te Neurenberg. Laagste barometers!: 746.5 te Ingö. Het gebied van hooge luchtdruk ver plaatste zich Zuid-Oostwaarts en nam weer in beteekenis toe. De kern ligt thans met standen boven 7.75 m.ni. over Zuid-Duitsch- land. De depressie in het Noord-Oosten trok af, die in het Zuid-Westen kwam iets dichter bij en verplaatste zich Noord waarts. Als gevolg hiervan is de luchtdruk op IJsland aanzienlijk gedaald en daar nog diende. In Noord-Scandinavië waait nog een krachtige tot stormachtige Westelijke wind, overigens is in het geheele waarne mingsgebied de wind slechts zwak tot ma tig. De bewolking is zwaar in Scandinavië en op de Britsche Eilanden, overigens is het meest helder tot licht bewolkt, echter komen vrij groote gebieden met ochtend nevel voor. De vorst nam in Scandinavië verder af, plaatselijk is de temperatuur nog onder het vriespunt, doch over het alge meen is de temperatuur er boven. Op het vaste land van West-Europa was de tem peratuur hedenmorgen overal onder het vriespunt met in West-Duitschland en Mid den-Frankrijk gebieden van matige vorst. Op IJsland en in Noord-Scandinavië valt eenige neerslag, overigens is het overal droog weer. Voor onze omgeving wordt ver wacht, dat de wind naar Zuid-West of Zuid zal ruimen en in kracht tot matig zal toenemen. De lucht zal aanvankelijk helder tot licht be wolkt zijn met mogelijke ochtend nevel, later bestaat er kans op toe nemende bewolking. Voor van nacht wordt temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst ver wacht, overdag zal de temperatuur niet veel veranderen. Neerslag wordt niet verwacht. LUCHTTEiWERATUUR. 6.4 graden C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 5.58 uur tot Vrijdagmorgen 6.27 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 25 Febr. voorm. 11.10 en nam. 11.35 uur. Maan op 4.11 uur Vrijdagnacht. Maan onder 12.43 uur Vrijdagnamiddag. GELOOF EN WETENSCHAP Op het terrein van Onderzee-dienst te Den Helder heeft het Alg. Nederlandsch Comité „Onze Marine" een monument op gericht, ter herinnering aan de samenwer king tusschen marine en wetenschap. Dit monument is Maandagmiddag in tegen woordigheid van vele autoriteiten en an dere belangstellenden aan den Onderzee dienst onthuld. Onze Nederlandsche marine heeft de laatste jaren de wetenschap belangrijke diensten kunnen bewijzen, door voor we tenschap-onderzoek voor slingerwaarne- mingen met betrekking tot de aardmeet- kunde een duikboot ter beschikking te stellen. Heel beknopt uitgedrukt ging het hier om een onderhoek ten opzichte van de werking der zwaartekracht, om een nader antwoord te kunnen geven op de vraag: is er een min of meer aanzienlijk verschil in aantrekkingskracht op de vaste landen en op de Oceanen? De geleerde, die zich in ons land spe- HUIDIGE POSITIE DER BEDIENDEN. Hun opneming in de verschillende bedrijfsraden noodzakelijk geacht. Dezer dagen kwam te Amsterdam de Bondsraad der Katholieke Bediendenorga nisatie bijeen in een vergadering, waarop enkele zeer belangrijke aangelegenheden aan de orde werden gesteld. De positie der bedienden in Nederland werd bezien in het licht van den huidigen socialen en economischen ontwikkelings gang. De bondsraad nam een resolutie aan, waarin wordt gezegd, dat het voor de be dienden gewenscht is grooteren invloed te verkrijgen in de bestaande organen, welke met de uitvoering van sociale wetten zijn belast en met name, dat in de opgerichte of nog op te richten bedrijfsraden een of meer plaatsen moeten worden toegekend aan de vertegenwoordigers der erkende na tionale vakorganisaties van hoofdarbeiders. Vervolgens, dat de bedrijfsraden, opge richt volgens de wet-Verschuur, niet aan de gestelde verwachtingen voldoen en de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zoo spoedig mogelijk zal dienen te worden doorgevoerd. De hoogst onbevredigende regeling van de rechtspositie der meeste Nederlandsche bedienden maakt voortgezette activiteit en krachtige versterking der vakorganisaties noodzakelijk. De katholieke organisatie zal zich daarbij instellen op de taak haar leden voor te bereiden op een competente verte genwoordiging der bedienden in de ver schillende opgerichte en op te richten be drijfsorganen, waarin tevens de hoofdar beiders de belangen van het bedrijf, waarin zij werkzaam zijn, alsmede hunne speciale belangen zullen hebben te behartigen, een en ander in overeenstemming met de ge heel bijzondere ppsitie, welke de hoofdar beiders en vooral de handels-, kantoor- en winkelbedienden in de geschiedenis van het sociaal en economisch leven hier te lan de innemen. Uit het voorgaande moet worden gecon cludeerd, dat de organisaties de bestaande bedrijfsraden, bij welker samenstelling op geen enkele wijze rekening is gehouden met de rechtmatige aanspraken op verte genwoordiging der hoofdarbeiders, niet kan erkennen en dientengevolge ernstig be zwaar moet worden gemaakt tegen het in uitvoering geven van wetgevende maatre gelen aan bedoelde bedrijfsraden, waardoor het onder de huidige verhoudingen mogelijk zou zijn de rechtvaardige belangen der be dienden zeer ernstig te schaden. Zulks geldt in het bijzonder ten aanzien van het opdragen der uitvoering van de voorgenomen verplichte wettelijke werk loosheidsverzekering, wijl de door de his torische ontwikkeling verkregen bestaande betere regelingen voor de handels-, kan toor- en winkelbedienden op deze wijze gevaar loopen te niet te gaan. De bondsraad komt met kracht op tegen elk streven de zeer bijzondere sociale be langen der bedienden gelijk te schakelen met overige groepen van werknemers, zulks omdat dit geen toepassing der waarachtige solidariteit genoemd mag worden; solidari teit beteekent geen gelijkschakeling, doch vormt het bindend element, dat tot harmo nische verhoudingen in het maatschappelijk leven dient te leiden. Tenslotte komt het den bondsraad ge wenscht en noodzakelijk voor, dat de hoofd arbeiders van Nederland door middel der bestaande nationale vakorganisaties, onder volkomen behoud, van hare zelfstandigheid, zich beraden over de wijze, waarop een re delijke en belangrijke invloed kan worden verkregen op de verdere ontwikkeling der bestaande nationale vakorganisaties, onder volkomen behoud van hare zelfstandigheid, zich beraden over de wijze, waarop een re delijke en belangrijke invloed kan worden verkregen op de verdere ontwikkeling der sociaal-economische orde. Deze resolutie is ter kennis gebracht van de ministers van Sociale Zaken, Economi sche Zaken en van Justitie, van het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond in Neder land en de hoofdbesturen van de daarbij aangesloten vakbonden, van de besturen der bestaande bedrijfsraden, van het bestuur der R.K. Staatspartij, van de leden van de Eerste Kamer en Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal en van de besturen der na tionale bonden van hoofdarbeiders. ciaal met dit onderzoek bezig houdt, is prof. dr. Venig Meinesz. Het monument, waarvan we hierboven gewaagden, is dan ook in de eerste plaats een hulde aan zijn wetenschappelijk werk. Bij de overdracht van het monument zijn begrijpelijkerwijze verschillende toespra ken gewisseld, woorden van warme erken telijkheid tot den geleerde. Uit het antwoord, dat prof. Venig Mei nesz gaf, stippen we het volgende aan: „Ik wil uitspreken wat onweerstaan baar opwelt. Gedurende al die reizen onder niet steeds onschuldige, dikwijls moeilijke en soms zelfs kritieke om standigheden, heb ik meer en meer gevoeld en later bewust geweten, dat wij in Gods hand waren en in diepen ootmoed wil ik in dit oogenblik Hem danken, Die ons steeds behouden heeft teruggebracht, Die toegestaan hieeft, dat op dit oogenblik geen schaduw op de herinnering aan deze reizen valt. Ik behoef niet te zeggen, dat, waar deze gevoelens mij beheerschen, ik op dit gedenkteeken liever geen beeltenis gezien had. De eere kome geheel tot Hem, zonder Wiens hulp geen men- schenwerk slagen kan". Treffende woorden, die in onzen tijd bij zondere aandacht verdienen. Ware wetenschap veert tot God. „Geld." GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Algemeene ledenvergadering. Tegen het naderen van den nacht van den Stillen Omgang is het steeds de ge woonte tevoren bijeen te komen om de laatste besprekingen te houden en het re glement van orde „door te nemen". Zoo was ook de vergadering van gister avond in het St. Antonius Clubhuis. Na opening met gebed sprak de voor zitter, de heer L. C. Schrijvers, een kort welkomstwoord en wees er vervolgens op, dat in dezen tijd van vechten en wroeten tegen God, wij, Katholieke mannen, daar tegenover moeten stellen katholieke daden en gebeden, waartegen alle aanvallen te pletter moeten loopen. Wij moeten, aldus spr., niet alleen Katholiek zijn tijdens den Stillen Omgang maar altijd door, zoodat wij strijders zijn en blijven voor Christus. Na deze woorden en na het lezen der no tulen en het behandelen der ingekomen stukken werd de regeling der bedevaart 1838 besproken, waaruit wij het volgende onder de aandacht willen brengen. Regeling Bedevaart. De Bedevaart wordt gehouden in den nacht van 12 op 13 Maar! De Bedevaart begint met een korte Godsdienstoefening in de Kerk van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis (Hartebrug) op Zaterdag 12 Maart, 's avonds te half 11 uur. Alléén leden hebben op vertoon van de afgestempelde kerk-kaart toegang tot de kerk. (Kaart geheel open gereed houden). Na de oefening in de Mozes en Aaron- kerk te Amsterdam in alle „stilte" opstel len in rijen van 4. a. het is volstrekt verboden gedurende „den Stillen Omang" te spreken of teeke nen van devotie als rozenkransen enz. zichtbaar te dragen; de geheele Omgang wordt zwijgend en slechts in stilte biddend gemaakt; b. elk lid bidt voor intenties door hem zelf vast te stellen; e. voor gemeenschappelijke intentie wordt door ieder Lid gebeden vijf maal het „Onze Vader" en „Wees gegroet", en wel: 1. Op den Dam: voor Koningin en Va derland; 2. op de Nieuwe Brug: voor de zeeva renden en voor hen die op zee zijn omge komen; 3. op de Lange Brug: voor de Kerk, den Paus en de eenheid der Christenen. Tijdens den omgang rond de H. Steê, wordt door elk lid gebeden, vijf maal het ,,Onze Vader" en Wees gegroet" tot inten tie: „Behoud en vermeerdering van den christelijken levensernst in de huisgezin nen." Teruggekomen in de kerk zal na de Be nedictie gezamenlijk het Kruisgebed wor den gebeden tot intentie van Z. H. den Paus, hieraan is een volle aflaat verbon den. De leden mogen de kerk niet verlaten dan nadat „het gezamenlijk Kruisgebed is verricht". Het bestuur zal zitting houden voor het afgeven der reisbiljetten op Zondag 6 Maart, na de H.H. Missen van 9 en half 11 uur, in de Romanuszaal achter de Harte- brugskerk ingang Mare, en voor het laatst op Woensdag 9 Maart, 's avonds van 8 tot 9 uur, in dezelfde localiteit; nadien worden beslist geen kaartjes meer afge geven. Bij het afhalen van het reisbiljet moet men de contributiekaart meebrengen, waarop Kerk-kaart wordt afgegeven als toegangskaart voor de kerk te Amsterdam. Zonder afgestempelde toegangskaart wordt niemand in de kerk toegelaten. Zij, die buiten Leiden woonachtig zijn vervoegen zich bij plaatselijk bestuur en bij heeren correspondenten. Tijdens de bespreking der regeling was de nieuv/e geestelijk directeur de zeereerw. pastoor R. F. M. Smitz O.F.M. binnen ge komen, die door den voorzitter met eenige hartelijke woorden welkom werd gehee- ten, welke woorden door den pastoor wer den beantwoord. In aansluiting op deze woorden hield de eerw. spr. nog een korte toespraak, waar in eenige wenken werden gegeven, opdat de Stille Omgang zijn karakter zal behou den als iets moois en stichtends. Alles, al dus spr., moeten wij laten en doen om den aard en het karakter van den S. O. te be houden. Daarom moeten wij allen blijven meewerken en ons zelf eens goed afvragen wat wij in dezen nacht gaan doen. Doen wij dat, dan gaan wij bezield naar Am sterdam en zal ons geen offertje te zwaar zijn. (Het rooken bijvSpr. besloot met de woorden: dat Gods zegen zal rusten op de deelnemers en de hunnen. Nadat de voorzitter dank had gesproken voor deze woorden van stichting en een voud, werden als verrassing voor de aan wezigen door den heer Schrijvers, een vijf tigtal lichtbeelden vertoond, die alle direct of indirect betrekking hadden op den Stil len Omgang. Het is de bedoeling van den heer Schrijvers om in de omgeving lezin gen met lichtbeelden te gaan houden over den Stillen Omgang. Gezien het heldere beeld der vertoonde lichtbeelden en ge hoord op welke wijze de heer Schrijvers deze materie beheerscht kunnen wij hem niet anders dan succes voorspellen. Het zullen ongetwijfeld leerzame avonden wor den en een meerdere verheerlijking zijn van het Mirakel van Amsterdam. Na deze verrassing gingen allen vol daan huiswaarts niet alleen op geestelijk gebied, maar ook verfrisckt met een har- telijken dronk, want de nieuwe directeur had een „rondje" gegeven dat in goede „aarde" was gevallen. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Het ei van Columbus. Proto- alphabetische inscripties uit Palestina. In de gisteravond gehouden vergadering van het Oostersch Genootschap in Neder land heeft mr. J. H. Kramers gesproken ever het ei van Columbus, waarna prof. dr. F. M. Th. Böhl een lezing met lichtbeelden heeft gehoude over: proto alphabetische inscripties uit Palestina. Het ei van Columbus. Mr. Kramers besprak een oud-Turksche wereldkaart, welke in het jaar 1928 in het paleis te Constantinopel ontdekt werd. Dit is de oudste Turksche kaart Amerika op voorkomt. Deze kaart is uit het jaar 1513 maar het bijschrift vermeldt, dat een van de bronnen een door Columbus geteekende kaart is. In een der bijschriften staat, dat de zee ten Westen van Spanje door Columbus Ovosano genoemd werd, wat een verbaste ring is van acedu maar volgens den teeke naar van de kaart de beteekenis heeft van „gezond ei". Spr. besprak de mogelijkheid, dat deze scherts met de bekende zegswijze van het ei van Columbus samenhangt. Lezing prof. Böh! Prof. Böhl besprak twee groepen van in Palestina gevonden inscripties, de eerste behoorende tot de 17de eeuw voor onze jaartelling en de tweede tot de 14de en 13de eeuw v. Christus. De eerste groep vertoont groote gelijkenis met de z. g. Sinai-inscripties. Zij omvat slechts een achttal exemplaren, waarvan verscheidene in Sichem zijn gevonden in de jaren rond 1930. De jongere groep vertoont al meer overeenkomst met het phoenitische alpha betische schrift. Spr. gaf een overzicht van de litteratuur hierover en sprak als zijn meening uit, dat deze Palestijnsche schrift soort aanvankelijk onder den invloed van het Egyptische hieroglyphenschrift en het Babylonische spijkerschrift geweest is en zich eerst later zelfstandig heeft ont wikkeld Daarna vertoonde spr. achtereen volgens eenige inscripties, waaronder voor al de plaquette van Sichem de aandacht trok. Spr. eindigde met van verschillende inscripties interpretaties te geven. AANBESTEDING. Het bestuur der Vereeniging voor Chris telijk Middelbaar Onderwijs heeft aanbe steed: het bouwen van drie lokalen boven de scheikunde-afdeeling van de school in de Kagerstraat. De volgende 29 inschrijvingen waren ingekomen: R. Jorritsma Heemstede 12.500, C. de Raas en J. Tolk Alphen a. d. Rijn 11.190, H. F. Kok en Zn. Bussum ƒ10.844, C. v. d. Wal Hilversum 10.430, Th. G. Barthen Leiden 102.22, C. Fijan, Nieuwerkerk a. d. IJssel f 10.200, J. Kasber- gen Moordrecht 10.180, G. W. Proper LEIDEN. Donderdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, café- res! „De Doelen", 8.30 uur. Donderdag. R.K. Vrouwenbond. Feestavond Kleine Stadszaal, 8 uur. Vrijdag, „St. Christoffel" ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. Zondag. K.J.M.V. Soirée „Foyer", 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171, te! 502, G. F. Reyst, Steenstraat 35, te! 136 en mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, te! 274. Oegstgeest 9999, P. G. de Jong Oegstgeest 9999, J. Bontenbal Zevenhuizen 9994, H. Oudenes, Alphen a. d. Rijn 9984, D. Stigter Leiden 9889, N.V. via. M. v. Dorp's Bouwbedrijf Voorscholen 9887, J. van Leeuwen Leiden ƒ9839, A. J. de Later Oegstgeest 9750, J. v. Iterson Rijnsburg 9693, A. de Jong Leiden 9598, L. v. d. Hoek en nZ. Brielle ƒ9484, Hamburg's Be ton Bedrijf Hoogvliet 9475, C. Koppe Al phen a. d. Rijn 9354, Ph. Meyers en Zn. Oegstgees ƒ9350, W. en L. Guyt Watw(jk 9333, fa. Schellingerhout Benthuizen 9303, F. Marcelis Leiden 9284, J. v. Noort Benthuizen 9183, J. v. d. Wal Zandvoort 9137, M. Kool Warmond f 8800, Th. L. J. Zitman Zoeterwoude 8300, Gebrs. Bosch Delft 8059. De gunning is aangehouden. DE HULPVERLEENING AAN CHINA Het plaatselijk Comité voor hulpver leening aan de burgerbevolking van China te Leiden berich! onder grooten dank aan de milde gevers, dat de huis- en straat- collecte gehouden op 22 Februari heeft op gebracht: te Leiden 589.23 1/2; te Oegst geest/ 118.89 1/2 totaal 708.13. Verder kwamen bij de penningmeester in de volgende bedragen: Deken Homulle 25.—; Mevr. J. de M. 113.50; Mevr. H. V. 15.30; G. D. C. 10.—; W. V. 10.—; Nos. C. 10.Mevr. H. 10.Mr. A. J. S. 2.50; Mr. W. de C. 5.—; Mrs. G. C. 5.Dames B. 10.Mr. de H. H. 5.—; L. D. W. M. 5.—; Not. F. S. 5.—; H. H. 10.—; Mrs. B. D. 5.—; Dr. J. EK. 10.—; Not. v. H. 2.50; W. R. J. 5.—; Mr. M. B. V. 1.—; P. A. de G. 5.—; Mr. P. E. B. 3.—; Mej. R. D. 1.—; Mr. G. 5.—; Prof. T. 5.—; No! D. 2.50; Heer en Mevr. D. B. 25.—; F. P. M. 1.—; E. v. H. 2.—; Prof. K. 5.—; Prof. v. W. 5.—; Prof. v. N. 5.—; J. V. 1.—; To taal 330.50. Op de Girorekening Nr. 321588 zijn ver antwoord: L. F. G. 5.60; Ds. J. Verkuyl 53.50, 11.50, 20.—; Dames S. 1.—; Th. N 3.—; Mr. H. B. 5.—; C. S. de W. 5.—; C. G. J. v. A. 2.50;Not. J. C. v. E. 5.—; Prof. J. v. d H. 5.—; Prof J. H. 10.—; C. J. v. H. G. 2.50; Dr. C. H. G. 1.—; E. P. 5.—; Prof. W. F. v. S. 5.—; Dr. M. K. 2.50; Mrs. N. Th. S5.—; A J. B. P. 5.—; Prof. R. 5.—; Dr. D. S. B. 25.—; P. C. v. T. 10.—; Dr. J. M. 1.—; Mr. P. J. I. 2.50; Prof B. 10.—; Prof W. H. K. 1.50; totaal 208.10. Alzoo tot op heden, 23 Februari, totaal generaal 1246.73. Gaarne zullen meerdere giften worden ingewacht. Met don oorlog zijn alle denkbare ram pen over het arme Chineesche volk uit gestort. Helpt ons in ons streven dit volk in de eerste plaats voor epidemieën te be hoeden en het lijden zooveel mogelijk te verzachten. Stort daarom uw bijdrage op Giro No. 321588.. Alle verdere bijdragen zullen ook in dit blad worden verantwoord. Het plaatselijk comité voor Hulpver leening aan de Burgerbevolking inOhina: Mevr. S. W. v. d. Sande Bakhuyzen-Gericke Eere Voorzitster; Mevr. M. C. Duyven- Allen, Voorzitster; Lauw Tjoen Giap, Giap, Secretaris; H. Haaksma, Penning meester, Giro 321588; Mevr. Bakhuizen v. d. Brink-Cnoop Koopmans; Mevr. Th A- M. Barge-Dreesmann; Mevr. E. G. P. Crom- melin-Daniels; R. van Eecke; Ds. P. Elde- ring; Mevr. A. C. Goslinga-Koekkoek; C. M. v. Hamersveld; Mevr. E. L. Heskesv. Bergen; Deken Homulle; Mevr. M. S. Juynboll-v. Eysselsteyn; Mevr. H. Kraemer- v. Gameren; Mevr. Lie Bing Tien-Njoo; J. A. Riedel; J .J. v. Seventer; Mevr. v. Traav. d. Burg; Ds. J. Verkuyl. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: Gravin Alexandra (Mariene Dietrich, Robert Donat). De glazen kogel. (Alb. Schoenhals, Sabine Peters). Speelfilm Sensationee. lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag en Woensd. en Donderdag 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen Casino: De Kribbebijter (Cor Ruys, Louis de Bree). Het betooverde huis. (Ben Lyon, Zasu Pitts). Kom. film Kom. film lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Lido: Een dag op de ren baan. (Marxbrothers) De goocheme Golem Kom. film Klucht lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Trianon: Afgekeurd

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2