m DAMPO OMGEVING VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 DE LEWSCKE CD'JRANT DERDE BLAD - PAG. 9 KATWIJK. VOORHOUT Oudheidskamer verlangt naar een eigen huis. De Stichting „De Katwijksche Oud heidskamer" hield een ledenvergadering in het Gemeentehuis. De voorzitter van den Raad van Toezicht, burgemeester Woldringh van der Hoop, opende de vergadering en sprak een openingswoord. Vervolgens gaf de heer J. Volbeda, secre taris, een uitvoerig jaarverslag en gaf hier- bije een overzicht van het gebeurde in het laatst van 1936 en het jaar 1937. Groote dank werd gebracht aan het bestuur der Ambachtsteekenschool voor het belangloos afstaan der school voor het houden der ex positie in de zomermaanden. De wensch werd naar voren gebracht om een eigen gebouw te verkrijgen. Ook werd dank ge bracht aan het gemeentebestuurvoor het bewaren der voorwerpen in het gemeente huis buiten de zomermaanden. Een pessi- mistischen toon klonk ten opzichte het aantal donateurs, dat slechts 90 bedraagt. De expositie werd tijdens de zomermaan den door een bevredigend aantal personen bezocht. De heer A. Haasnoot Jz., penning meester, deed financieel verslag. Er is een batig saldo van 640. In de plaats van den heer Jac. Meijer, die wegens drukke werk zaamheden bedankt had, werd benoemd de heer W. Groen. Tot lid van den Raad van Toezicht werd benoemd de heer R. Trous- selot en de heer C. Varkevisser werd als zoodanig herkozen. Na een niet belangrij ken rondvraag sluiting. Om het Damkampioenschap van Kat wijk. We vermeldden reeds iets omtrent de te verwachten kampioenwedstrijden van Katwijk. Ter aanvulling kunnen we thans nog het volgende mededeelen. Woensdag avond 25 Februari des avonds te half 8 zul len de wedstrijden aanvangen in het Jeugd huis te Katwijk aan Zee. Verschillende prijzen werden reeds beschikbaar gesteld, als van den heer Brouwer, Katwijk's Dag blad, Notaris Mathhijs, den heer v. Oefelen; nog werden door particulieren als prijzen geschonken b.v. een fraaien vulpenhouder, enz. en sigaren. Verder finantieele steun van enkele personen. Aan de wedstrijden zullen deelnemen leden van de Damclubs: K.W.Z. te Katwijk aan Zee, K.D.C. en de R.K. Damclub „Steeds Hooger", beiden laatstgenoemden te Katwijk aan den Rijn. LISSE. Wit Gele-Kruis. Donderdagavand ver gadering de afdeeling „Pekbrug" Lisse van het Wit-Gele Kruis in het Vereenigings- gebouw. De voorzitter, de heer N. J. Rot teveel, opende en sprak een kort welkomst woord, waarna de secretaris, de heer W. van der Vlugt, zijn jaarverslag uitbracht. Hieruit bleek, dat de eerw. Zuster in het afgeloopen jaar in totaal 1-600 bezoeken had afgélegd en 1500 bezoeken had ont vangen in het wijkgebouw. Het aantal be zoeken vermeerderde met 500. Aan 57 pa tiënten werden verplegingsartikelen uitge reikt. In het afgeloopen jaar werd een hoogtezon aangeschaft. Het ledental bleef stationnair en bedroeg 194 bijdragende leden en 57 leden. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer J. Kortekaas, bleek dat ontvangen was een bedrag van 1208.49 en uitgegeven een bedrag van 1068.57, alzoo een batig saldo van 139.92. De voorzitter dankte den secretaris en den penningmeester voor hun arbeid in het afgeloopen jaar, alsmede de eerw. Zuster voor haar arbeid in 1937, hare werk- zaahmeden zijn zeer toegenomen. Hierna volgde de bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden de heer J. van Djjk en P. Stokman werden herkozen. Na de rondvraag volgde de sluiting door den voorzitter. Met andermans jas aan 't wandelen. Door de gemeente-politie van Bennebroek is aangehouden een zekere I. uit Hillegom, en naar Lisse overgebracht, verdacht van de ontvreemding van een jas. In de gemeente Bennebroek had n.l. be- lastingplaatjescontrole plaats. I. passeerde en had zijn belastingmerk in zijn zak zitten. Hij werd aangehouden, moest zijn naam opgeven en het plaatje toonen. De opgege ven naam tklopte niet met die, welke op het plaatje oorspronkelijk gestaan had. Men toog op onderzoek uit en na veel zoe ken bleek de eigenaar van het plaatje te zijn een zekere B. uit Noordwijkerhout. Thans kwam evenwel aan het licht, dat B. ook zijn jas kwijt was geraakt tijdens de feestelijk heden te Lisse. Een nader onderzoek volgde hierop en het gevolg was, dat I. te Lisse werd voorgeleid, alwaar de zaak verder werd afgewikkeld. Een goed staaltje van opsporingszin en doorzetting in deze aangelegenheid. R.K. Sportvereeniiging „Sparta". Gis teravond gaf de R.K, sportvereeniging- „Sparta" haar jaarlijksche uitvoering voor donateurs en begunstigers. De opkomst had grooter kunnen zijn. De voorzitter, de heer L. Halfschepel, heette allen welkom en deelde mede, dat de ouders van de sportvrienden, meer blijken van belang stelling moesten geven, hetgeen aan de sport ten goede komt. De vereeniging kon zeker heel wat meer donateurs heb ben; de contributie hiervan bedraagt slechts 10 cent per maand. Hierna kregen we mooie demonstraties te zien van de werkzaamheden en wel keurige vrije en ordeoefeningen van de kleine afdeeling. Vervolgens de prachtige acrobatische toeren van de grcoteren, wel ke aller bewondering afdwongen. Het werken op de brug door de grooteren ge tuigde van gestadige en volhardende oefening. Onder de nu volgende pauze werd een verloting om mooi prijzen gehouden, wel ke een aardige attractie was. De band «The Accordeon Brothers" zorgde inmid dels voor goede muzikale afwisseling. Ook Burgemeester Bulten neemt ontslag In de gisterenavond gehouden raads vergadering deelde de voorzitter, burge meester Gerhardus Bulten, mede aan H.M. Koningin Wilhelmina met ingang van 1 Mei a.s. ontslag te hebben aangevraagd uit zijn functie als burgemeester van Voor hout, Burgemeester Gerhardus Bulten wedd geboren te Rheden (Gld.) op 3 Nov. 1871 en is dus ruim 66 jaren. Na doorlcopen la gere school werd hij opgeleid tot onderwij zer en was van 1891 tot 1918 bij het la- lager onderwijs werkzaam, waarvan van 1898 tot 1918 als schoolhoofd, laatstelijk te Noqrdwijkerhout. In het openbare leven heeft de schei dende burgemeester een werkzaam aan deel gehad, o.m. als hoodredacteur van „De Katholieke Onderwijzer" (iater het Katholieke Schoolblad), daarna van „De Katholieke School" (samengesmolten met Het Katholieke Schoolblad"). Sedert ve le jaren was hij hoofdbestuurdslid der Katholieke onderwijzersorganisatie, van 't Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem; van 1929 tot 1934 voorzitter der Algemeene R.K. Ambtenarenvereeniging in Nederland (ARKA), was eenige jaren redacteur van „De Familiebode", toenma lig orgaan van den R.K. Bond van Groote Gezinnen, eveneens eenige jaren redacteur van „De R.K. Landarbeider", van hem overgenomen door den heer A. J. Loerak ker. Voorts was dg heer Bultenmedewer ker van verschillende paedagogische tijd schriften o.m. van het katholiek tijdschrift voor „Onderwijs en Opvoeding", is nog redacteur van het R.K. Tijdschrift van Kerk, School en Ziekenhuis". Van 1918 tot de verkiezingen van 1929 was de heer Bulten als vertegenwoordiger der R.K. Staatspartij lid der Tweede Ka mer van de Staten-Generaal, in welke periode, n.l. in 1920, hij benoemd werd tot burgemeester dezer gemeente, welke functie hij per 1 Mei a.s, denkt neer te leggen. De heer Bulten heeft o.m. nog steeds zit ting in de verschillende Commissies van Beroep voor het Katholiek Bijzonder On derwijs in het Bisdom Haarlem, is voorzit ter van den Raad van Toezicht voor de R.K. Landbouwwinterschool in het Bisdom Haarlem te Voorhout en hoofdbestuurslid van den RjC. Vredesbond. In 1926 werd hem de onderscheiding toe gekend als Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Thans heeft deze onvermoeide werker zich genoodzaakt gezien om zijn ambt, het welk hij met eere vervulde, wegens het bereiken van den 66-jarigen leeftijd en be ëindiging der 3e ambtsperiode (27 Mei 1938) neer te leggen. Wat burgemeester Bulten in de gemeen te heeft gepresteerd en wat er onder zijn leiding in het bestuur der gemeente is tot stand gekomen, daarop hopen wij morgen nader terug te komen. Verkonden kinderen? Wrijf dan dadelijk rug en borstje In met Wonderlijk zooals dóf helptl Pot 50 ct Doos 30. Bij Apoth. en Drogisten het werk aan het rek was tiptop in orde, terwijl ook het hoogspringen van de af deeling kleineren, prachtig werd uitge voerd. Onzen indruk is, dat de directeur, de heer A. F. Goddijn uit Leiden, over deze uitvoerng tevreden kan zijn. De aan wezigen o.w. we ook opmerkten kape laan v. Ingen en pater L. Onderwater, hebben genoten van het mooie werk van „Sparta". „Stille Omgang". Gisteravond hield de afdeeling van het Genootschap van den „Stillen Omgang" hare jaarvergadering in het Patronaatsgebouw onder presidium van den voorzitter, den heer Chr. van der Eist. Spr. zeide, dat dit de mooiste vergadering is, welke wij kennen, omdat we hiermee uiting geven aan ons geloof in de H. Eucha ristie. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit, waaraan wij ontleen en: De afdeeling telt 435 leden. Er werden drie bestuursverga deringen gehouden en een ledenvergade ring. Uit het finantieel verslag van den penningmeester bleek, dat was ontvangen ƒ237.39 tegen een uitgave van ƒ241.42, dus was er een nadeelig saldo van ƒ4.05. De aftredende bestuursleden Chr. v. d. Eist, F. v. d. Vlugt, N. P. v. Reek en J. Damen werden bij enkele candidaatstelling herko zen. De voorzitter memoreerde het overlij den van een viertal leden, voor wier ziele- rust een gebed werd gestort. Naar aanlei ding van het feit, dat al enkele jaren stem men waren opgegaan om in den Omgang nacht na de H. Mis direct naar huis te gaan en zich niet te Amsterdam te ontnuchteren, is een referendum gehouden met als uit slag, dat de meerderheid voor ontnuchte ren is. Uit de mededeelingen bleek, dat de bede vaart gehouden wordt van 19 op 20 Maart. Als kerk is ons aangewezen de H. Hartkerk in de Vondelstraat. Des avonds te half 12 wordt in de parochiekerk van St. Agatha een kort Lof gehouden, waarna vertrokken wordt met autobussen. De H. Mis wordt ge houden te 3 uur, terwijl te 5 uur de terug reis wordt aanvaard. Het kaartjeshalen zal in de „Klok" worden bekend gemaakt. Voor die werkloozen, die geen kaartje kunnen be kostigen, zullen gratis kaartjes worden uit gereikt; men make daar echter geen mis bruik van. De Eerwaarde heeren Kapelaans v. Ingen en Egberts van dè Agathaparochie zullen de bedevaart meemaken. De prijs der buskaartjes is gesteld op 90 cent. Bij de rondvraag werd het denkbeeld ge uit om aan hen, die een vrij kaart je krijgen na de H. Mis ook vrije consumptie te verstrekken. In zake de vrije consumptie zeide de voorzit ter, dat aan hen, die daaraan behoefte hebben, een bonnetje zal worden verstrekt. Inzake het verstrekken van rijkaartjes meende de voorzitter het 't beste, dat zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, een briefje bij het bestuur kunnen indienen, dan zal het bestuur de kaartjes thuis bezorgen. Hierna werd het woord ge geven aan den Weleerw. heer Kapelaan W. Egberts van de St. Agatha-parochie, die een toespraak hield over de geloofsvervolging in Rusland. Geboren: Magchelina Johnna d. van A. C. van Dijk, en L. S. van Loenen. Martha Margaretha Theresia, dochter van J. A. Ruigrok en W. van Rijn. Jo hanna Christina, dochter van F. G. Baars en C. M. Mesman Cornelis zoon van L. de Vogel en D. van Harskamp. Fran- ciscus zoon van J. van Schooten en W. S. Simons. Getrouw: L. A. Bisschops te Sassen- heim met J. M. Bakker te Lisse. G. v. d. Ploeg te Lisse met A. van Opzeeland te Lisse. Gevestigd: M. Molijn uit Heemste de. N. de Wilde uit Bloemendaal. A. H. van der Tang uit Haarlem. J. J. Janssen uit Bennebroek. Vertrokken: W. Montagne naar Gravenhage. JJ. Knetsch en gezin naar Katwijk. A. van Maanen naar Haarlem. H. Hpizer naar Haarlem. C. J. M. Verburg naar 's-HertogenboSch. A. Duivenvoorden, naar Haarlem. OEGSTGEEST Geitenfokkerij. In de vergaderzaal aan de Willem de Zwijgerlaan is de jaar vergadering gehouden van de Geitenfok- kersvereeniging O.G.V. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. Slooting, met hartelijk welkom tot de talrijk opgekomen leden. In zijn ope ningsrede sprak de voorz. zijn vreugde uit over de benoeming van den secretaris der afdeeling töt lid van het hoofdbestuur van den Prov. Bond. Hij hoopte dat deze J benceming ook voor de afd. Oegstgeest vruchten moge afwerpen. De voorgelezen notulen door den secre taris, den heer H. v. d. Hoeven, werden goedgekeurd. Het uitgebracht financieel verslag van den penningmeester, den heer A. Maat, wees een klein nadeelig saldo aan. De bescheiden, nagezien door de heeren v. d. Meij en Bos, werden in goede orde bevonden. De aftredende bestuursleden de heeren A. Maat (penningm.) en F. de Jager (2e voorz.) werden herbenoemd. Op verzoek van den heer H. v. d. Meij om pogingen aan te wenden verlaging te GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT De Gemeenteraad van Voorhoult kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter, Burgemeester Bulten, opende met het amb telijk gebed en maakte bekend, dat de le den Witteman, v. d. Nouland en weth. v. Reisen met kennisgeving afwezig waren, de eerste wegens ziekte, de beide laatsten wegens noodzakelijke afwezigheid. Eenige rapporten van het verificatiebu- reaup kwamen aan de orde. De voorz. was van zin deze in comité-generaal te behan delen, doch het lid Kruithof maakte hier tegen een kleine opmerking. Hij was niet tegen dit voorstel, maar omtrent het rap port van het waterbedrijf wenschte hij openbare behandeling. De voorzitter, zoo wel als weth. v. d. Hulst waren hier in geen geval tegen, waarop het lid Kruithof het woord verkreeg. Door het verificatie-bureau' was een ■rapport opgemaakt over de kas van het waterbedrijf, hetgeen spr. voor den be trokken ambtenaar wel eenigszins bla- meerend vond. Het betrof hier een kwes tie over oude kwitanties, welke nog niet geind bleken te zijn. Hij vroeg B. en W. opheldering omtrent dit geval, want men' zou de gedachte gaan krijgen dat de be trokken ambtenaar té drukke werkzaam heden had, óf dat deze niet bekwaam ge noeg bleek voor zijn taak, Ook meende hij met klem te moeten aandringen bij B. en W. omtrent het werken na sluitingsuur op de secretarie. Spr. had hierover reeds meerdere malen zijn klacht ingediend. Tot over het middernachtelijk uur bevond spr. dat herhaaldelijke malen het gemeentehuis was verlicht. Hij bracht dit in verband met <3e hiervoren genoemde kwestie. Op het antwoord van den voorz., dat ge noemde ambtenaar wel bekwaam genoeg is voor zijn werk, maar dat hij den tijd, welke hij voor werk verkrijgt, niet goed verdeelt, vroeg het lid Kruithof toezeg ging van B. en W., om te verbieden, dat langer dan noodig is op de secretarie ge werkt zal worden. De voorzitter zegt toe, aan deze zaak speciale aandacht te zullen schenken. Hierna volgt punt drie der agenda: Vast stelling van de pensioengrondslagen voor G. Bulten, ambtenaar Burg. Stand op 36; van A. Eggen als deurwaarder op f 121. voor mej. Diemei als concierge op 493 al deze grondslagen ingaande op 1 Januari 1938. Dit punt werd z. h. st. aangenomen. Punt vier, vaststelling voorschot art. 101 der Lager Onderwijswet van 1920 aan schoolbesturen over het jaar 1938; hier maakt de voorzitter bekend, dat 100 pro cent uitgekeerd zal worden, hetgeen door de raadsleden met blijdschap z. h. st. wordt aangenomen. Volgen nu eenige voorstel len tot wijziging van een vijftal begroo- tingswijzigingen t. w. een 17e wijziging ge- meentebegrooting 1937; een 3e wijziging gemeentebegrooting 1938; een 5e wijziging begrooting waterbedrijf 1937; een 2e wij ziging begrooting waterbedrijf 1938 en een 3e wijziging begrooting woningbedrijf 1937 welke, nadat zij alle nadrukkelijk waren voorgelezen, door de vergadering z. h. st. werden aangenomen, evenals het volgende punt der agenda: voorstel tot wijziging van het besluit tot deelneming in de waar- borgregeling van de Frauderisico-onderlin ge van gemeenten. Nu kwam het laatste punt in be handeling: Verzoek van Burgemeester G. Bulten, om eervol ontslag als amb tenaar van den burgerlijken stand in deze gemeente. Alvorens de voor zitter, burgemeester Bulten, hiertoe overgaat, doet hij de mededeeling, dat hij, aan het einde gekomen van zijn derde periode als burgemeester en even eens in verband met zijn 66-jarigen leeftijd, aan Hare Majesteit de Ko ningin, eervol ontslag heeft aange vraagd tegen den tijd van 1 Mei a.s. In verband daarmede, verzoekt hij den raad ontslag als ambtenaar van dén bur gerlijken stand alhier, hetgeen als van zelf door de raadsleden z. h. st. wordt aan genomen. Volgt nu de rondvraag. Zoowel de leden de Groot, Kruithof en v. d. Geer vragen aandacht voor den slechten toestand van eenige wegen in de gemeente. O.a. wordt de toestand van de Mgr. Broerestraat veel vuldig besproken. Het lid Spierenburg spreekt zijn waardeering uit over het vele licht hetwelk de electrische straatverlich ting aan den Rijnsburger weg levert. De voorzitter maakt nu bekend, dat er plan nen bestaan om de verlichting in de ge meente op dezelfde wijze te doen plaats vinden en dat reeds inlichtingen zijn inge- wonen omtrent de kosten hiervan. Hierna sluiting. verkrijgen van het aan den bond te beta len percentage der contributie en zoo mo gelijk vpor de werklooze leden algeheele vrijstelling, deelde de voorz. mede, dat dit reeds meermalen is gedaan, echter zonder resultaat, dit in verband met de noodza kelijk geworden bezuinigingen. Hierna bracht de heer F. de Jager een keurig samengesteld en uitgebreid verslag uit van de te Rotterdam gehouden alg. ver gadering van den Prov. Bond van Geiten- fokvereenigingen in Zuid-Holand. Bij den verkoop van jonge bokken werd de heer Hcogewoning als hoogste bieder kooper voor 24 ct. per stuk. Bij de rondvraag bepleitten eenige leden uit de omgeving van Rijnsburg stationee ring van een tweeden bok aldaar. Na be spreking werd hiertoe besloten als proef voor één jaar. Hierna sluiting. Geboren: Christiaan, z. van K. Hol lander en E. Janse. Ondertrouwd: J. F. van Kampen hout 28 j. en G. Boezaard 19 j. A. de Kloet 23 j. en J. Momberg 24 j. C. Mechelse 32 j. en E. van der Hoonaard 29 j. Th. J. Damsté 24 j. en W. S. L. Pele- tier 18 j. Overleden: M. P. de Wit 76 j. Ingekomen personen: J den Hoed en gez., Mach. Bankbw., Baliestr. 10 van Leiden. A. M. Mooyekind en gez., Wagen voerder N.Z.H. Soembastr. 9 van Leiden. M. Maat, Melkventer, Terweeweg 50 van Katwijk. A. J. Leeuwenburgh, Onderwijzer, Geversstr. 83 van Delft. B. Elvé, Wilhelminapark 34 van Leiden, m. D. den Heijer en gez., Tuinder Soemba str. 7 van Rijnsburg. H. Zuidijk, Bloe mist, Soembastr. 7 inw. van Rijnsburg. T. te Nijenhuis Db., Oegstgeesterweg 11 van Den Haag. S. J. C. Gottmer Db., Emmalaan 71 van Leiden H. A. Backer en vr. Emmalaan 3 van Rotterdam. N. van Breda O Rijnzichtw. 45 van Den Haag. P. G. Mulder, Verpleegster Endegeest, van Noordwijk. C. A. Bontje Db., Rhijn- geesterstr.weg 20 van Ter Aar. G. J. M. Bernefeld, Kapelaan, Rhijngeesterstr. weg 35 van Rotterdam. Vertrokken: H. H. Merkelijn van Nassaul. 51 naar Leiden, Leeuwerikstr. 12. A. W. Timmermans, Vertegenwoordiger, van Wilhelminapark 36 naar Katwijk, Kon. Wilhelminastraat 8b. K. de Blanken ,Db., van Leidschestraatweg 11 naar Leiden, Schelpenkade 38. A. van der Have, Analyste van Duivenvoordestr. 6 naar Amsterdam. Prinsengr. 71. M. J. Voorbij geb. Lagas van Duinzichtstr. 14 naar Voor schoten, Leidscheweg 429. M. A. U. Frison geb. Engelbert van Juffermansstr. 14 naar Leiden, Haagweg 56 F. Oppe- laar db. van Emmalaan 71 naar Hazers- woude, Zonneveldstr. 10 J. Ket, db., van Pr. Hendrikl. naar Leiden, Bloemistenlaan 10 M. Sneller van Regentessel. 57 naar Rotterdam, Heemraadsingel 327a J. G. Burgemeester, db., van Oranjel. 20 naar Leiden, Tollenstr. 13 M. C. L. Rietveld, slager, van de Kempenaerstr. 1 naar Lei den, Rijnsbugerweg 144 M. R. Koops van j Koninginnel. 12 naar Leiden, Bilderdijk- j straat 11. Verhuizingen binnen de gemeente: C. E. I Prins geb. de Graauw van Terweew. 84 naar Oronjelaan 2 G. Harsta verpl. van Sumatrastraat 26 naar Soembastraat 8 j C. van Diemen, melkslijter, van Spaarga- renstr. la naar Soembastr. 21 W. L. Kok, i trambest., van Borneostr. 9 naar Soemba- i straat 3. De wieg. welke door het Poolsche Staatsboschbeheer aan H K.H Prinses Beatrix is geschonken, Is Woensdag ten paleize Soestdijk door de Nederlandsche vertegenwoordigers van het Poolsche Staats- boschbeheer aangeboden

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9