STADS BIOSCOPEN TE LEIDEN AGENDA VOGR BETER ZIEKENVERVOER n VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 HOE WORDT HET WEER 7 OVERDAG IETS ZACHTER. De Bill seint: Verwachting: Meest matige Noord-Oos telijke wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag iets zachter. Hoogste barometerst.: 782.2 te Lerwick. Laagste barometerst.: 757.0 te Vardö. De hoogedrukking neemt nog steeds zoo wel naar het Noorden als naar het Zuiden in omvang toe, een kleine secundaire de pressie gaf weer eenige windverheffing hier te lande. De Noord-Oostelijke de pressie dringt over de Oostzee door. een nieuwe volgt uit het hooge Noord-Westen. In Scandinavië komt plaatselijk slechts licht voorst voor, overigens heeft de ge- heele omgeving der Oostzee dooi. Van Noord-Scandinavië tot de Golf van Riga waaien stormachtige Noord-Westelijke tot Noordelijke winden. In Duitschland komt plaatselijk nog matige vorst voor met mist in het Oosten en Zuiden, het gebied van matige vorst in Frankrijk nam af. In de bovenlucht in Duitschland en ons land is de temperatuur weer gestegen en tot bo ven 2000 meter boven nul graden. In Zwitserland zijn de toppen nog zeer helder met 7 tot 10 graden vorst. In Frankrijk is in het Zuiden overal windstil weer met vrij zware bewolking en plaatselijk regen. Over de Britsche Eilanden waait een Oos telijke tot Zuid-Oostelijke wind, in Ier land nog krachtig met betrokken lucht zonder neerslag van beteekenis. De aanvoer van vrij warme lucht via IJslyand en Scandinavië zal de dagtemperatuur nog doen stij gen, terwijl des nachts de tempe ratuur maar weinig onder het vriespunt zal dalen. LUCHTTEMPERATUUR. 5.6 gr C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 5.47 uur tot Zaterdagmorgen 6:40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 19 Febr. voorm. 5.30 en nam. 5.55 uur. Maan op 22.31 uur Vrijdagavond. Maan onder 8.33 uur Zaterdagmorgen. (Laatste kwartier 22 Febr.). MOND- EN KLAUWZEER- BESTRIJDING. Voordrachten van dr. Frenkel te Zuerich en Bern. Voor een talrijk gehoor heeft dr. Frenkel, directeur van het staatsijveeartsenijkundig- onderzoekinsinstituut, daartoe uitgenood Lgd door de kantonnale vereen igingen van die renartsen en biologen, te Zürich en Bern in de groot-auditoria der universiteiten resp. op 14 en 28 Januari een voordracht gehou den over het kweeken van het mond- en klauwzeervirus en de resultaten, welke in omvangrijke experimenten met dit ge kweekte virus bereikt werden. Beide voordrachten werden door de be trokken kantonnale ministers bijgewoond. DR. H. FABER TREEDT AF ALS VOORZITTER VAN E. d. D. Dr. H. Faber te Schiedam heeft gister middag naar aanleiding van een tusschen hem en de commissie van redactie van het propaganda-orgaan gereezn conflict mede gedeeld, dat hij het voorzitterschap van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie neerlegt. De heer H. D. Louwes uit Ulrum treedt thans in zijn plaats als voorzitter op. NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Behandeling van de voor-ontwerpen- Romme. De Ned. R. K. Middenstandsbond houdt Dinsdag 22 Februari a.s. te Utrecht een vergadering van zijn Centraal Bestuur, waar o.a., ingeleid door directeur en ad junct-directeur van het Bondsbureau aan de orde zullen komen de voorontwerpen van wet op de kinderbijslagverzekering en de werkloosheidsverzekering, welke door Minister Romme bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig zijn gemaakt. Steun voor room verwerkt in hopjes. De minister van Economische Zaken heeft besloten te rpkenen vanaf 3 Juni 1935 uit het landbouwcrisisfonds steun te verleenen op melkvet, aanwezig in room, verwerkt in hopjes, waarvan ten genoege van de stichting Nederlandsche Zuivel Cen trale te 's Gravenhage is aangetoond, dat deze hopjes zijn uitgevoerd. Dr. J. de Groot nog steeds te Soestdijk. Ter voorkoming van verkeerde gevolg trekkingen uit een dezer dagen gepubliceerd bericht verzoekt men ons, mede te deelen, dat dr. J. de Groot nog steeds ten paleize Soestdijk vertoeft. Gemeentebegrooting VOORZETTING DER REPLIEKEN. De Gemeeneraad zette hedenmiddag de replieken in de Alg. Beschouwingen op de Begrooting voort. Alvorens daartoe over te gaan wordt aan de orde gesteld: Voorstel tot h~t aangaan van transacties met de N. V. Bouwmaatschappij „Castor", te Amsterdam, met de N.V. Noordholland- sche Hypotheekbank, te Amsterdam, en met de Vereeniging voor Misvormden, te Leiden, inzake aan- en verkoop en inge-, bruikgeving van gronden aan de Hout laan en nabij de Leeuwerikstraat en tot het vaststellen van de desbetreffende be- grootingsstaten. Alsnu komt aan de orde de benoeming van een Gemeente-archivaris. B. en W. bevelen aan: 1. Mr. R. van Royen, Commies-Char termeester aan het Rijksarchief te Utrecht; 2. Mr. H. Hardenberg, Chartermeester aan het Rijksarchief te Maastricht. In verband met zijn leeftijd en dienst jaren meenen B. en W. met de Commissie voor het Oud-Archief, dat aan den heer van Royen dadelijk één periodieke verhoo ging van wedde bij vervroeging behoort te worden toegekend. De heer T o b (R.K.) verklaart zich tegen de voorgestelde vervroegde perio dieke verhooging van den eersten candi- daat. Of de candidaat reeds geruimen tijd elders in dienst is geweest, doet voor Lei den z. i. niets ter zake. De v o o r z. zegt, dat het aanvangssa laris betrekkelijk laag is, zelfs lager dan met het oog op de belangrijkheid van deze functie billijk is. Ook om andere persoon lijke redenen is de vervroegde verhooging billijk. De heer Tobé (R.K.) vraagt gesplitste stemming. De v o o r z: Na den uitslag van de stemming, kan over de verhooging ge stemd worden. Uit de stemming blijkt, dat op mr. v. Royen 22 stemmen zijn uitgebracht, 5 stemmen op mr. Hardenberg. De eerste candidaat is dus benoemd. De voojz. deelt mede, dat het aan vangssalaris van den archivaris f 3648. bedraagt. Het voorstel tot vervroegde periodieke verhooging wordt aangenomen met 25 te gen 2 stemmen. Tegen: de heeren Lombert en Tobé. De replieken worden nu voortgezet. De heer Eikerbout (A.R.) breekt nogmaals een lans voor zijn voorstel inzake de afschaffing van het Gem. Ongevallen fonds en dringt op praeadvies aan. Op zijn voorstel omtrent verlenging van het wachtgeld gaat spr. niet nader in, doch wel dringt hij er op aan, dat men trachten zal den minister te overtuigen van de bil lijkheid. De heer Lombert (R.K.) maakt aan merking op een uiting van den wethou der, als zou een gemeentelijke zuiverings- dienst noodzakelijk zijn. Z i. is de inspec tie en de zuivering van de woningen der Woningbouwverenigingen absoluut vol doende. Voor zuivering is een ervaring noodig, waarover de Reinigingsdienst niet i beschikt. De overheidsbemoeiing moet j zich niet gaan uitstrekken tot terreinen, waarop het particulier initiatief voldoende j is. Alle overheidswerk is langzamer en duurder dan particulier werk. De zuive- j ringsdienst is z.i. een staaltje van de rein- j ste ambtenarij. De Woningbouwvereeni- i gingen moeten volkomen vrij zijn in hun 1 maatregelen zoowel met het oog op de volksgezondheid als met het oog op hun financiën. Het schrijven aan de Woning bouwvereenigingen is blijkbaar een ver gissing. De Voorzitter wijst den heer Lom bert erop, dat hij deze opmerkingen in eerste instantie had behooren te maken. De heer Lombert (R.K.): Ik had dit bij de punten ter sprake willen brengen, toen ik merkte, dat dit onderwerp bij de Alg. Beschouwingen ter sprake was ge bracht. De heer de Re ede (C.H.) drukt er zijn spijt over uit, dat hij gisteren wat te ver is gegaan tegenover den heer Groeneveld. Het schoolbestuur heeft in ieder geval geen schoolkinderen voor de verspreiding zij ner circulaire aangenomen. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) heeft zelf een circulaire aangenomen, welke door kinderen bezorgd werd en ook in andere straten is dat het geval geweest. Spr. is dus geen leugenaar. De heer Schüller S.D.A.P.) neemt het aanbod van wethouder Tepe, om met hem te spreken over de dienst commis sie van Gemeentewerken, aan. Inzake de tewerkstelling van den Am- sterdamschen steenhouwer, zegt spr. dat de verdediging van den wethouder onjuist was. Er is geen enkel belang mee gediend, dat deze dure steenhouwer wordt tewerk gesteld en Leidsche werklooze steenhou wers moeten stempelen. Spr. trekt zijn reeds gepubliceerd voor stel inzake de straatmakersloonen in en dient in de plaats daarvan een ander voorstel in, om in de bestekken van Ge meentewerken de bepaling op te nemen, dat de in tariefwerk verdiende overver- dienste tusschen straatmakers en helpers zal worden verdeeld in de veihouding 10 :9, en overigens in evenredigheid van het aantal uren, dat de betrokken werk lieden in het ploegverband hebben door gebracht. Spr. vraagt op dit voorstel praeadvies. De voorzitter: Het college is daar toe bereid. De heer Hessin g (S.D.A.P.) bestrijdt o.a. den heer Beekenkamp en gaat in op de beschuldigingen aan het adres van de S.D.A.P. geuit, als zouden zij dure voor stellen hebben ingediend. Wethouder Splinter terug. De heer Splinter is inmiddéls een kijkje komen nemen in de raadszaal. De voorzitter vestigt daar de aan dacht op en spreekt hem een welkomst woord toe. Hij twijfelt er niet aan of deze komst is de voorbode voor een spoedige terugkeer achter de groene tafel (ap plaus). De heer SPLINTER (C.-H.) dankt den voorzitter voor zijn welkomstwoorden. Het verblijdt mij, aldus spr., dat ik weer in zooverre hersteld ben, dat ik mijn werk zaamheden kan hervatten. Spr. dankt den heer Wilbrink voor de waarneming van zijn post. Vereeniging van slechthoorenden Gisteravond hield de afd. Leiden van bovengenoemde Vereen, weer haar maan- delijksche bijeenkomst, ditmaal niet in de Nutszaal, maar in de kleine Stadszaal. De presidente, mevrouw T. Kranenburg Siemens opende de vergadering en heet te allen hartelijk welkom, inzonder prof. L. G. M. Baas Becking, die zoo vriende lijk was dezen avond voor de afd. te wil len spreken over zijn reis naar Australië en wel in hoofdzaak over Flora en Fauna, die hij daar had aangetroffen. Vóór prof. Baas Becking aanving met zijn causerie werd eerst eenigen tijd aan liplezen besteed onder leiding van mej. M. Driessen. Prof. Baas Becking bracht de aanwezi gen weldra naar het nieuwe werelddeel en aan de hand van zeer mooie lantaarnplaatjes vertelde hij over plantengroei en dieren uit die streken, waarvan voor de meesten nog zoo weinig bekend is; planten vooral, die daar gevonden worden, en die men, zy het eenigszins anders, toch ook hier te lande aantreft. Zoowel vóór als na de pau ze wis spr., die voor de microfoon een zeer duidelijke stem blijkt te hebben, de talrij ke aanwezigen te boeien, wat zeker bleek uit het warm applaus. Mevr. Kr. dankte den spr. van dezen avond heel heerlijk en hoopt later nog eens wat meer van zijn reizen te mogen hooren. De pauze verliep als altijd zeer gezellig en na afloop van het reisverhaal bleef men nog wat bijeen en werden eenige interne zaken der afd. besproken, zooals de verlo ting, die de afd. in het najaar hoopt te houden, de indeeling der bijeenkomsten, de toestand van de groepstelefoon, die al tien jaar uitstekende diensten bewijst, het oprichten van een lipleesclubje, enz. Voor het laatste gaven zich staande de vergadering reeds een zevental op. Na dit prettig samenzijn sloot de pres. de bijeen komst. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7134. Com manditaire Vennootschap „Zuid-Hollamd- sche Zaadteelerij en Plantenkweekerij M. Mank Zaadhandel", Ter Aar, (Langeraar) A. 131. Beh. Venn.: A. N. Mank, Ter Aar. Aant. venn. b.wijze v. geldsch.: één. De polite-brandweer heeft gistermor gen een schoorsteenbrandje gebluscht ten huize van J. v. d. Z., Uiterstegracht 184. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: Gravin Alexandra (Mariene Dietrich, Robert Donat). De glazen kogel. Alb. Schoenhals, Sabine Peters). Speelfilm Sensationee lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag en Woensd. en Donderdag 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen Cas'-.i De Kribbebijter (Cor Ruys, Louis de Bree). Het betooverde huis. (Ben Lyon, Zasu Pitts). Kom. film Kom. film lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Lido: Een dag op de ren baan. (Marxbrothers) De goocheme Golem Kom. film Klucht lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Trianon: Afgekeurd INDOLOGENDAGEN TE LEIDEN. Een Javaansche en Hindoesche dansavond. Op den eerste der twee Indologendagen welke jaarlijks beurteligs te Leiden en Utrecht worden gehouden en welke dit jaar te Leiden plaats hebben, heeft de In- dologische studentenvereeniging te Leiden, gisteravond in den Burcht haar leden en haar Utrechtsohe collega's een voortreffe- lijken avond aangeboden, waarop zijn op getreden de leden van de studentenvereeni ging tot bevordering der Indonesische kunst en de danseres Saba met muziek en Javaansche en Hindoesche dansen. Nadat de voorzitter der Indologenver- eeniging, N. Th. van der Veer en de prae- ses der Vereeniging tot bevordering der In- donesche kunst, der heer Raisoelgnaskari, de aanwezigen hadden verwelkomd en een inleidend woord hadden gesproken werd met het interessant programma aangevan gen. Voordat de dansen aanvingen, werd tot goed begrip der dansen door den heer Raisoelgnaskari een korte karakteristiek van de Javaansche dans gegeven, welke men moet onderscheiden in een fijne en in een krachtige dans. Daarbij besprak hij den invloed van de Hindoesche dans op de Javaansche dans. De eerste dans gaf het binnentreden van een vrost te zien in zijn audiëntiezaal. Hij schikt nog wat aan zijn kleeding om in- tusschen de aanwezigen op te nemen en neemt dan eerst plaats op den troon. De volgende dans was een gevecht tus schen goed en kwaad en geschiedde even eens in de karakteristieke Javaansche klee ding, met de aros- en beenversieringen en het gemaskerd gelaat. Dit bleek ook het groote onderscheid te zijn tusschen de Javaansche dansen en de Hindoesche dansen van Saba, die daarna optrad. Bij de Javaansche dansen is het ge laatsmasker streng gesloten en moet alles uitgedrukt worden door de bewegingen al leen, zoodat deze dansen veel moeilijker te doorgronden zijn. In haar Hindoesche dansen liet de danseres Saba duidelijk zien, dat deze niet zoo gesty- leerd zijn. De dansbewegingen worden niet telkens zoo abrupt afgebroken, maar glij den soepeler van de eene beweging in de andere over. De bewegingen dezer dansen zijn daar door niet zoo spontaan. De handbewegin gen zijn symbolisch, maar in tegenstelling met de Javaansche dans wordt iedere ge moedsbeweging met het gelaat en met de oogen uitgedrukt. Met deze karakteristiek voor oogen kan men wellicht de schoonheid beseffen van de Hindoesche dansen, welke de danseres Saba, oud-leerlinge van Kodrad, te genie ten gaf. Na de Javaansche dansen in haar ge boorteland Java te hebben geleerd, oefende zij zich in Colombo gedurende vele jaren in de Hindoesche danskunst. En nu naar het moederland gekomen, wil zij Holland de diepe schoonheid dezer dansen leeren kennen. Zoo danste zij de dans van Radha, de ge liefde van Krishna. Door Krishna's voor beur werd zij hoogmoedig en Krishna straft haar door onzichtbaar te worden en haar te verlaten. De dans beeldde nu uit het berouw en het zoeken naar Krishna. Haar tweede dans was Mohini's dans. Mohini, schoonste der asparas hemelsche danseressen verschijnt in haar vergeeste lijkten vorm om zich te vermenschelijken en daarna weer in haar hemelschen vorm terug te keeren. Dit uit zich in de dans in verfijnde vormen van mudras en bhavas, dat zijn de prachtige handbewegingen, waardoor wordt aangeduid dat zij hun God in zich opnemen. Tenslotte gaf zij nog een liefdedans te zien, een spel van coquet'terie en speelsch- beid. Deze dansen, die duidelijker en begrij pelijker zijn dan de Javaansche, zijn ver geestelijkte bewegingen, een opheffen uit de materie als het ware en van overwek digende schoonheid. In afwisseling werden er ook eenige Ja vaansche dansen getoond door een of twee leden van de vereeniging tot bevordering der Indonesische kunst, zooals de dans tus schen ksatrya en de reus, de dans van goed en kwaad. Al deze Javaansche dansen zijn symbo lisch en beelden steeds op de een of an dere wijze den strijd uit tusschen goed en kwaad. Deze dansen zoo te zien en te hooren verklaren, begeleid van inheem- sche muziek, was het een avond van schoone bekoring. Daartusschen speelde nog het krontjong- orchest melodieuze soms zwaarmoedige, van heimwee sprekende wijsjes, liedjes van Amboneesche roeiers en andere. De dansen werden ingeleid door Hapsoro en Soeriolelono en gedanst door Moerti Moerman. Aan het einde bracht praeses N. Th. van der Veer namens de Leidsche en Utrecht- sche studenten dank aan de danseres Saba en aan praeses Raisoelgnaskari voor de schoone dansen en de muziek, welke zij hadden beschouwd als het schoonste punt van deze Indologendagen. Vandaag worden deze dagen besloten mét een rondgang door oud-Leiden en een ge zamenlijke rijsttafel. DE WELDADIGHEIDSSOIRéE TOT STEUN AAN DE VERWOSTE CHINEESCHE UNIVERSITEITEN. Het studenten-comité tot steun bij den opbouw der verwoeste Chineesche Uni versiteiten verzoekt ons mede te deelen, dat er een misverstand heeft plaats ge had met de aanvrage en betaling van kaarten voor de weldadigheidssoiree op Vrijdag 25 Februari a.s. Door een misverstand met de Giro dienst zijn n.l. verschillende girostortingen Vrijdag, R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", ledenvergadering Bondsgebouw 8 uur. Maandag: De Leidsche Kunstkring voor allen. Henry Merckel, Stadsgehoor. zaal, 20.15 uur. Woensdag, Genootschap van den Stillen Omgang, St. Antonius Clubhuis, Mare, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 12 tot en met Vrij dag-8 Februari a.s. waar genomen door de apotheken M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 522 en J. Doedens, Wil. helminapark 8, Oegstgeest, te. 274. it Narmstraat 2 - Telefoon 5 terug gezonden. Dit misverstand is ech ter nu verholpen, en men kan dus nu z'n stortingen verrichten op nr. 314572 ten name van het comité. Gezien de groote belangstelling uit de academische we reld, die er voor deze avond bestaat, het raadzaam, gezien het beperkt aantal toegangsbewijzen dat wordt uitgegeven, niet langer met het bestellen daarvan te wachten. Voorts heeft het comité het A Capella Koor, onder leiding van Willem Mizee, be reid gevonden om enkele liederen ten ge- hoore te brengen. Het secretariaat van het Comité is ge vestigd: Schelpenkade 46 Leiden. LEIDSCH UNIVERSITEITSFONDS Benoeming nieuwe leden. De Universiteitsraad van het Leidsch Uni versiteitsfonds heeft in zijn vergadering van 8 Februèri j.l. benoemd tot leden de heeren Mr. V/. C. Beucker Andreae te 's-Gravenhage; Dr. J. W. W. Coebergh te Nijmegen; Dr. G. Fabius te Arnhem; Dr. F. J. Haslinghuis te 's-Gravenhage; Jhr. Mr. T A. M. A. van Humalda vanEysinga te 's-Gravenhage; Dr. A. A. G. Land te Haar lem; Mr. Ph. B. Libourel te Delfi; Mr. K. P. van der Mandele te Rotterdam; Mr. R. Mees te Rotterdam; Jhr. Mr. P. A. G. de Milly van Heiden Reinenstein te Warnsveld; Mr. J. A. N. Patijn te 's-Gravenhage; Mr. A. Sta ling te Vorden. Tot leden van het College van Ge committeerden werden benoemd of herbe noemd: Mr. P. A. V. baron van Harinxma thee Sloot en te Leeuwarden, die tevens herbenoemd werd tot voorzitter van den Universiteitsraad; Mr. Ph. B. Libourel te Delft, die tevens herbenoemd werd als pen ningmeester van den Universiteitsraad; Mr. K. P. van den Mandele te Rotterdam; Jhr. Mr. A. M. Snouck Hurgonje te 's-Gra- v enhage. LEIDSCH STUDENTEN TOONEEL. Het Leidsch Studenten Tooneel heeft on der leiding van den bekendên acteur Jo- han de Meester, in studie genomen: „Ri chard van Bordeaux", een tooneelstuk in twee bedrijven van Gordon Daviot. De eerste voorstelling hiervan, tevens première voor Nederland, zal plaats heb ben op Vrijdag 18 Maart a.s. in den Leidsche Schouwburg. CREMATIE PROF. E. C. VAN LEERSUM. In allen eenvoud is heden op Westerveld gecremeerd het stoffelijk overschot i wijlen prof. E. C. van Leersum, oud-hoog leeraar in de geschiedenis der geneeskunde aan de Leidsche Universitei en directeur van het Nederlandsche instituut voor Volksvoeding. Onder de aanwezigen merkten wij op: prof. dr. J. A. J. Barge, rector-magnificus der Leidsche Universiteit, prof. W. Schueff- ner, oud-directeur der afdeeling tropische gygiëne van het koloniaal instituut te Am sterdam en mede namens het instituut voor volksvoeding prof. B. C. P. Jansen, prof. E. Gorter en prof. P. C. Flü namens de facul teit voor geneeskunde, alhier. Prof. Barge, sprekende namens den se naat der Leidsche Universiteit, zeide dank baar te zijn, dat het hem gegund was met een enkel woord zijn oud-collega te mogen herdenken. Prof. van Leersum werd naar Leiden geroepen om te doceeren in de ge schiedenis der geneeskunde. Hij heeft zich met groote energie en opgewektheid van zijn taak gekweten. Hij was te zelfstandig van aard en had een te groot gevoel van verantwoordelijkheid om, toen het hem niet meer mogelijk bleek zijn taak te vol brengen, zooals hij meende, dat dit be hoorde, zijn werk in Leiden voort te zetten. Zoo ging hij na veertien jaren uit Leiden om zich een nieuwe levenstaak te vormen. Dr. M. A. van Andel sprak als oud-be stuurslid van het Genootschap voor de Ge schiedenis waarvan de overledene jaren lang voorzitter is geweest. Een zoon van den overledene dankte voor de bewijzen van belangstelling.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2