Duitschland en Oostenrijk DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het bezoek van Seiss Inquart te Berlijn BINNENLAND 29ste Jaargang VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 No. 8959 Se- £cidócfie(2oii/fca/nt de abonnementsprijs bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der weeki 2.50 oer kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 pei kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 193003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per reqel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nuiüisier bestaat uit vier bladen. De katholieken en de n.s.b. Hoe is 't mogelijk? Hoe is 't mogelijk: lo. dat het weekblad „Volk en Vader land" zoo anti-Katholiek wil en durft schrij ven, als het schrijft; 2o. dat er Katholieken worden gevon den, die zoo met zich laten spotten en sol len, dat ze goedmoedig en gelaten wel licht nog met instemming van een der gelijke „hetze", een dergelijke ophitsing te gen de Katholieken kennis nemen. Men leze b.v. het volgende. Vet-gedrukt, over twee kolommen, schrijft „Volk en Va derland" van deze week: De R.K. Staatspartij is zeer doelbe wust bezig, haar macht over Neder land te vestigen. Wel heeft zij bij de laatste kabinetsvorming opnieuw de leiding aan de Anti-revolutionnairen onder Colijn en De Wilde moeten la ten, maar op het tweede plan dringt zij zich hardnekkig overal in. In het plaatsje Almkerk, het bol werk der Anti-Revolutionnairen, is zij er b.v. in geslaagd een katholieken rijksveldwachter geplaatst te krijgen. Wat haar voorloopig nog niet gelukt in het groot, weet zij zoo in het klein voor te bereiden: de verovering van de macht. Is dat geschrijf- nu niet in hooge mate ergelijk of.... dwaas? In.... Almkerk is een Katholieke rijks veldwachter geplaatst. En daaruit blijkt. datde R.K. Staatspartij bezig is, de macht in Nederland te veroveren! Wij weten eerlijk gezegd niet goed, of een dergelijk anti-katholiek gestook, dat klaarblijkelijk ten doel heeft, Katholieken uit te sluiten van alle, ook maar eenigs- zins beteekenende, openbare ambten, moet gekwalificeerd worden als in hooge mate ergerlijk of als m hooge mate dwaas, 't Is eigenlijk èn ergerlijk èn dwaas! In Duitschland is geen Katholieken-ver volging. De Paus weet er niets van. De Paus is immers in zulke zaken niet onfeil baar! Zoo schrijft week na week „Volk en Vaderland". Intusschen zien wij, hoe de N. S. B. in Nederland stookt tegen de Katholieken. Wij zien dat vóór ons, zoo klaar als de klaarste dag. En tóch zijn er, die zeggen, het niet te zien! Onbegrijpelijk! de wereld in vogelvlucht Naar uit Weenen gemeld wordt, is het onderhoud, dat de nieuwe nationaal-socia- listische minister van Oostenrijk Seiss In quart te Berlijn met Hitier gehad heeft, voornamelijk gegaan om de regeling van de kwesties, welke ontstaan zijn uit den nieuwen toestand. In Oostenrijk zijn vele nazi-terroristen gearresteerd, die nu wegens de amnestie bun vrijheid herkregen hebben. Oostenrijk wil ze niet allemaal houden en er moest een regeling gevonden worden om ze naar Duitschland te transporteeren, dat ze wil opnemen. Voorts waren er verscheidene Oostenrijkers naar Duitschland uitgeweken, waarzij zich geformeerd hadden tot het z.g. Oostenrijksche legioen. Die Oostenrijkers ttoeten weer naar hun land kunnen terug- beeren. Het is evenwel moeilijk aan te nemen, oat de minister daarvoor alleen persoonlijk net Hitier en Goering en andere Duitsche autoriteiten moest komen praten. Er zullen oog wel andere dingen besproken zijn. Verwacht wordt, dat de ryksdagrede van Hitier op Zondag a.s. op verschillende pun ten opheldering zal verschaffen. Intusschen blijft het buitenland den toe stand met bezorgdheid gadeslaan. Zonder definitieve en betrouwbare gegevens is bet echter moeilijk de consequenties van de nieuwe verhoudingen te overzien. WAAROVER GESPROKEN ZOU ZIJN Blykens een eigen bericht van het D.N. heeft de Oostenrijksche minister van binnenlandsche zaken, Seyss Inquart, gis termorgen besprekingen gevoerd met den rijksleider der S. S., Himmler, en den mi nister van buitenlandsche zaken von Rib- bentrop. In aansluiting daarop werd de Oostenrijksche minister door Hitier ont vangen, met wien hij een langdurig on derhoud had. Dos middags brncht dr. Seyss Inquart een bezoek aan minister- preside n Goering. Vanmiddag zou hij naar Weenen terugkeeren Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat het feit, dat Oostenrijk lid is van den Volkenbond het voorwerp van geenerlei besprekingen heeft gevormd tus schen Duitschland en Oostenrijk. Ook worden de geruchten tegengesproken over een militair acoord of een tolunie tus- schen beide landen. Bevestigd" wordt, dat Seiss Inquart op zijn reis naar Berlijn geen andere op dracht heeft dan met de leidende Duit sche figuren de modaliteiten te regelen van de onderdrukking van iedere verbin ding tusschen de illegalen in Oostenrijk en 'de officieele of officieuze kringen in Duitschland. Wat de protesten van gisteren te Ber lijn tegen het artikel van de National Zei- tung te Essen betrefte hoopt men te Wee nen, dat de rede van Hitier de gewenschte ophelderingen zal brengen. Het voornaamste punt, waarover Seiss Inquart te Berlijn onderhandelt met Hit- Ier en de nationaal-socialistische leiders, is de regeling van het lot der Oostenrijk sche veroordeelden, wien amnestie is ver leend en die Oostenrijk niet verder op zijn grondgebied wenscht te houden, doch die de Fuehrer, naar hij verklaard, wel in Duitschland wil toelaten. Gistermiddag zijn de eerste personen, die onder de amnestie vallen, uit de hechtenis ontslagen. In totaal bedraagt het aantal politieke gevangenen te Weenen 510. Alle ontslagenen moeten een formulier teekenen, waarin er op gewezen wordt, dat zij zich voortaan van alle politieke ac tiviteit moeten onthouden. BELANGRIJKE BESLUITEN OP TIL? Geruchten te Berlijn. Hardnekkige geruchten doen te Berlijn de ronde, volgens welke in de eerstvolgen de dagen zeer belangrijke besluiten ten aanzien van Oostenrijk zouden worden genomen. Op economisch gebied zouden de doua nerechten tusschen beide landen geleide lijk afgeschaft worden, zoodat men ten slotte zou komen tot een Duitsch-Oosten- rijksch tolgebied. Er zou een vaste ver houding tussschen de valuta van beide landen worden gebracht in afwachting van de invoering eener gemeenschappe lijke munt. Het programma van groote openbare werken zouden worden uitgebreid tot Oos tenrijk, in het bijzonder door den aanleg van autowegen en door het te werk stel len van Oostenrijksche werkloozen in den Duitschen landbouw en de Duitsche indus trie, waar men op het oogenblik arbeids krachten te weinig heeft. Men verzekert te Berlijn, dat deze maat regelen zware financieele offers voor het Rijk zouden medebrengen. Zij zouden wor den goedgemaakt door zekere voordeelen op het gebied der buitenlandsche politiek. Oostenrijk, aldus willen de geruchten we ten, zou ten aanzien van het anti-Komin ternpact en den Volkenbond zijn politiek aanpassen aan die van het Derde Rijk. Wat de binnenlandsche politiek betreft: weldra zouden een nieuwe reorganisatie van het Oostenrijksche kabinet en een her vorming van het Vaderlandsche Front tot stand komen. De nationaal-sccialisten zou den dan belangrijke portefeuilles krijgen. Kolonel Adam de secretaris-generaal van het Vaderlandsche front, zou moeten ver dwijnen. De nationaal-socialisten zouden tot hst front worden toegelaten en daar een deel der leidersfuncties bezetten. Men verklaart, dat Schuschnigg deze voorwaarden te Berchtesgaden zijn gesteld en dat Schuschnigg ze aanvaard zou heb ben, In regeeringskringen te Berlijn toont men veel vertrouwen in de verdere ont wikkeling van de Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen. Men geeft duidelijk te ver staan, dat, zonder dat men een directen „Anschluss" wil, het Derde Rijk hoopt, dat tusschen Duitschland en Oostenrijk de zelfde betrekkingen zullen ontstaan, die reeds onderhouden worden tusschen het Rijk en Dantzig, dat formeel een „vrije" staat is gebleven. Te Weenen is echter niets bekend om trent een nieuwen eisch van Duitsch land, volgens welken Oostenrijk uit den Volkenbond zou moeten treden. Hervorming van den Raad van State? De „Lokal-Anzeiger" meldt dat de Oos tenrijksche Raad van State gereorgani seerd zou worden. Leden van de nationale oppositie zouden er in worden opgenomen, onder meer ir. Rheintaler. Men verwacht, aldus het blad, dat, nog vóór de Bonds dag bijeenkomt, zeer belangrijke maatre gelen zullen worden genomen als uitvloei sel van de bespreking te Berchtesgaden. De Duitsche pers publiceert lange com mentaren uit Rome, waarin de nadruk wordt gelegd op de goedkeuring der Itali- aansche regeering. Goering binnenkort naar Tirol Zooals men weet ligt het reeds sinds October in het voornemen van Goering een reis naar Oostenrijk te ondernemen, waar toe hij door Guido Schmidt voor een jacht partij in Tirol is uitgenoodigd. In Duitsche politieke kringen geeft men tce, dat Goering dit jachtbezoek in Maart zou kunnen brengen. PRINS BERNHARD VOOR EENIGEN TIJD NAAR HET BUITENLAND? H. M. de Koningin zou in dat geval bij Prinses Juliana op Soestdijk blijven. Naar wij vernemen is de waarschijnlijk heid groot, dat Z. K. H. Prins Bernhard binnenkort voor eenigen tijd naar het bui tenland zal vertrekken. Het wordt n.l. ge- wenscht geacht, dat Z. K. H. verandering van lucht ondergaat, om aldus de gevolgen van zijn ongeval geheel te boven te komen. Wel houdt de Prins ook te Soestdijk nog rust, maar men is van meening, dat ver andering van lucht meer tot het goede doel zal leiden. Hoewel Prinses Juliana haar echtgenoot gaarne op zijn reis zou vergezel len, zal dit niet mogelijk zijn. H. K. H. neemt haar moeder-plichten zeer hoog op en, daar zij haar dochtertje zelf voedt, be- teekent dit voor haar een groote gebonden heid aan huis. Toch zal Prinses Juliana niet geheel alleen te Soestdijk achterblijven, want, zijn wij goed ingelicht, dan zal H. M. de Koningin, als de reis van den Prins door gang heeft, Haar dochter tijdens de afwe zigheid van Prins Bernhard te Soestdijk gezelschap houden. Gistermiddag heeft Prins Bernhard Prin ses Juliana en het kleine Prinsesje Beatrix gefotografeerd. De mogelijkheid bestaat, dat deze foto uitsluitend voor de leden der Koninklijke Familie bestemd zal zijn. Van de wiegen zijn er thans twee in gebruik. De wieg, waarin indertijd Prinses Juliana ook zelf heeft gelegen en onlangs door een der dames van de afdeeling Baarn en Hilversum van „Tesselschade" alleraar digst opnieuw werd bekleed, dient tot ver blijf van Prinses Beatrix gedurende den dag, terwyl de baby des nachts slaapt in de wieg, welke de zusters van het Haag- sche Ziekenhuis „Bronovo" hebben ge maakt. Hierbij zij opgemerkt, dat de nacht zuster geen dienst meer doet en weer naar „Bronovo" is teruggekeerd. Met de afsluiting van de verbouwing is men nog steeds bezig, doch hiervan begint het einde nu toch in zicht tekomen. H. M. de Koningin heeft Prins Bernhard een groot aantal voorwerpen geschonken, welke tot verfraaiing van het Paleis-interieur zul len dienen en gedurende de laatste weken reeds van Het Loo naar Soestdijk werden overgebracht. Uit den aard der z?ak heb ben deze geschenken nog niet hun defini tieve plaats in het Paleis gevonden. „Handelsblad". Prol. dr F. M Ih Böhl, hoogleraar aan de Leidsche-Universiteit, herdenkt 1 Maart as. zijn 25 jarig professoraat DE ONTIJDIGE PUBLICATIE VAN DE FOTO'S VAN PRINSES BEATRIX. Wij vernemen, dat uit het ingestelde politie-onderzoek met zekerheid is komen vast te staan, dat de ontijdige publicatie in een Engelsch dagblad van de door Z.K.H. Prins Bernhard beschikbaar gestelde foto's van H.K.H. Prinses Beatrix niet te wijten is aan eenige indiscretie of slordigheid van de zijde van hen, aan wie de ontwikkeling en distributie van die foto's was toever trouwd. X STEUN AAN NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Naar wij vernemen is het wets ontwerp tot wijziging van de wet tot steun aan noodlijdende gemeen ten, waarvan de minister van finan ciën in de vergadering van de Eer ste Kamer van 10 Februari 1.1. ver klaarde, dat het „in de buurt zwe vende was", heden bij den Raad van State ingekomen. HET ONTWERP ONDERWIJZERS OPLEIDING. Hoe de leerstof over vier jaar verdeeld wordt. Door het departement van Onderwijs is een wetsontwerp samengesteld, tot nadere regeling van het kweekschoolonderwijs. Dit ontwerp is naar het „Hgz." verneemt, reeds bij den Raad van Staten. Volgens de plannen, in het ontwerp belichaamd, zou de opleiding voor onderwijzers op geheel nieuwe, moderne leest worden geschoeid. De nog slechts zeer kort bestaande drie jarige opleiding zal, gelijk bekend, weer vervallen; en de vierjarige opleiding wor den hersteld. Daarbij zou echter het aantal lesuren van thans, geen of weinig uitbreiding onder gaan. Men wenscht namelijk de leerstof, maar ook de lesuren van het derde leer jaar voortaan over twee jaren te verdee- len. De kosten voor het rijk worden slechts onbeduidend grooter, terwijl de leerlingen tijd en gelegenheid krijgen om naast hun schoolstudie zich ook in andere vakken dor zelfstudie of practische oefening te bekwamen. Men meent, dat deze mogelijkheid en het jaar van voorbereiding meer aan de algemeene vorming van den onderwijzer zal ten goede komen. WAARSCHUWING. Z.H.Exc. de Bisschop van Breda publi ceert in „Sancta Maria" de volgende waar schuwing: „Onder onze Katholieken wordt op nieuw een geschrift verspreid van natio- naal-socialistischen huize. Het pamflet heeft tot opschrift: „Oordeel van een ka tholiek geestelijke over Kerkpolitiek in Nederland" en is onderteekend door pas toor Scholz, een partijganger van pastoor Leonards. Wat we omtrent de brochure van pas toor Leonards hebben gezegd, moeten we herhalen voor het propagandageschrift van pastoor Scholz. Diep betreuren we de ver schijning en de verspreiding van het ge schrift vanwege de verwarrende inzichten en onjuistheden, die het bevat. Dit verderfelijke propagandageschrift van pastoor Scholz, die zich boven Paus en bisschoppen verheft, blijve uit de han den van onze katholieke bevolking." VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het bezoek van den nieuwen Oostenrijk- schen minister Seiss Inquart aan Berlijn. (lste blad). Was er in Duitschland een Putsch voor bereid? (2de blad). Moskou ontkent, dat de te Rome opge doken Boetenko de echte is. (2de blad). De mannen op de ijsschots krijgen bezoek van vliegers, (lste blad). Binnenland Op de spoorlijn bij Gouda werd een lorrie door een werktrein vermorzeld, de erop staande telegraafwerwerker sprong op de locomotief en werd slechts licht ge wond. (éde blad). De politie te Eindhoven is een interna tionale inbrekersbende op het spoor ge komen. (lste blad). INVOERCONTINGENT VAN BOTER IN BELGIë. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer gedurende deze maand voor de tweede maal een extra contingent van in totaal 100.000 kg. heeft vastgesteld. Het aandeel van Nederland hierin bedrag 27,5%. De betreffende hoe veelheid moet eveneens uiterlijk op 28 dezer in België worden ingevoerd. 55-JARIGE VELDWACHTERS MET PENSIOEN. Schrijven van den Commissaris der Koningin in Friesland. De Commissaris der Koningin in Fries land heeft een schrijven aan burgemeesters verzonden, waarin hun wordt medegedeeld, dat alle Friesche gemeenteveldwachters, die den leeftijd van 55 jaar hebben bereikt, ont slag uit den dienst kunnen aanvragen. Dit moet hun eervol worden verleend, tenzij het belang van den dienst het niet toelaat, dat ze dit ontslag ontvangen. Hun, die niet aanvragen, moet eervol ont slag gegeven worden, eveneens als de dienst het toelaat. Persoonlijke overwegin gen mogen niet in rekening worden ge bracht. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Bezwaren tegen verhooging der teeltheffing. Het Koninklijk Nederlandsche landbouw- comité heeft een adres doen toekomen aan den minister van Economische Zaken, in welk adres het comité mededeelir.g doet, dat er in den boezem zijneer organisatie zeer groote bezwaren bestaan tegen het be- sliut der regeering om de teeltheffing van consumptie-aardappelen te verhoogen van f 30 tot 50 per H.A. Adressant wijst erop, dat het toegepaste systeem van teelthef fing in zijn uitwerking onbillijk is. Adressant acht het ten volle gewettigd, dat er ten behoeve van het handhaven van de consumptie-aardappelteelt een offer wordt gebracht uit het Landbouwcrisis- fonds, zóódanig, dat het mogelijk zou zijn de teeltheffing terug te brengen op f 30 per H.A. COMMISSINOTEERING NEDERLANDSCHE BOTER. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 82 cent per K.G. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is. behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 17 tot 24 Februari vastgesteld op 65 cent per K.G. (onveranderd). HET MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 6 tot en met 12 Februari hadden de volgende aantallen sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer plaats, waarbij het totale aantal sinds 19 September van het vorige jaar tusschen haakjes is vermeld: 27 (3033) runderen; 72 (3684) kalveren; 46 (2875) varkens en big gen; 0 (198) schapen en 1 (49) geit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1