De plannen voor een zeehaven te Katwijk Tegen de lucht bombardementen. KERKNIEUWS FAILLISSEMENTEN CONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Raad besluit een berghaeen aan te leggen Begrafenis-Associatie „Ad Sanctos" (uitsluitend voor Katholieken) Kanto r: van Bemmelenstr 5 Tel. 3661 (bij de St. Petruskerk) Leiden Uitvoering van de eenvou digste tot de meest olfi- ciële opdracht Medewerking van den H. Stoel gevraagd. De besprekingen tusschen de regeeringen te Parijs en Londen omtrent het Fransche initiatief tot afschaffing van de ïuchtbom- ring der Vereenigde Staten zal eveneens Zoodra de beide kabinetten in onderling overleg het ontwerp voltooid hebben, zul len zij elk der staten, die in de Londensche non-interventie vertegenwoordigd zijn, verzoeken, zich aan te sluiten bij den stap, die zij bij de twee partijen in Spanje wil len ondernemen. Een dergelijk verzoek is reeds tot den H. Stoel gericht. De Tegee- krijgen. Een verdrag van dezen aard zou op de hoogte gesteld worden van de ge voerde besprekingen en de genomen beslui ten. Naar het oordeel der Fransche regeering zou de conventie, waaraan thans gewerkt wordt, zich niet noodzakelijk dienen te be perken tot het Iberische Schiereiland. Het zou een meer algemeen karakter moeten krijgen. Een verdrag van deze naard zou dan de afschaffing van de meest moordda dige wapens moeten beoogen. In leidende Fransche kringen denkt men derhalve over uitbreiding van het ont worpen verdrag tot een conventie ter kwa litatieve beperking van de luchtwapens. Zoodoende zou wellicht de eerste schrede gezet kunnen worden op den weg naar sta king van den bewapeningswedloop. Hevige gevechten bij Caminreal. De regeeringstroepen hebben gisteren hevige aanvallen ondernomen op de stel lingen, die de rechtschen bezet houden aan weerszijden van den weg van Caminreal naar Mont Alban, ter hoogte van Vivel del Rio. Deze operatie, waarbij 15.000 man regee ringstroepen in het vuur werden geroe pen, is mislukt. De regeeringstroepen heb ben een bataillon verloren. Bultenlandsche Berichten VLIEGTUIG LANDT OP DE IJSSCHOTS REDDING VAN PAPANIN NABIJ. .Uit Moskou wordt geseind: Een vlieg tuig van den ijsbreker Moerman is giste ren geland nabij het Poolstation der vier Russische geleerden op de ijsschots. De lan ding geschiedde gisteravond om 21 uur 35 Greenwichtijd. Men verwacht, dat de koene geleerden elk oogenblik door het vliegtuig zullen kunnen worden opgenomen en naar den ijsbreker worden gebracht. Nader seint men uit Moskou: Het bericht omtrent het bereiken van het kamp van Papanin is hier draadloos ontvangen van den ijsbreker „Taimyr". Het vliegtuig werd bestuurd door Tsjerevehuy, die vergezeld was door nog twee piloten. Het toestel was om 21 uur 45 van de „Moerman" vertrok ken en had na vijftig minuten het kamp op de ijsschots bereikt. Bijna op hetzelfde oogenblik, waarop het toestel van Tsjere- xehny nabij het kamp van Papanin land de, is een tweede toestel, bestuurd door Wlasof van het bij de „Moerman" aange legde vliegveld opgestegen. Ook dit vlieg tuig slaagde er in nabij de Poolonderzoe- kers te landen. Het kon echter geen con tact krijgen met hen, zoodat Wlasof naar de „Moerman" terugkeerde. VISSCHERSSCHEPEN IN DEN STORM. Twee schepen vergaan. i Aan de kust van de Iofoden-eilanden zijn twee visschersschepen in den storm ver gaan. Acht opvarenden kwamen hierbij om het leven. BRAND IN MILITAIRE MAGAZIJNEN TE BEYROETH. Door een zwaren brand zijn de graan voorraden in de militaire magazijnen te Beyroeth geheel vernield. Het vuur tastte daarna ook de magazijnen voor kleeding en schoeisel aan. Na verscheidene uren krnden de soldaten en de brandweer het vuur beperken. De schade zou meer dan een mi.lioen frank bedragen. UONDERVIJFTIG STUDENTEN IN DE SNEEUW VERDWAALD. Honderdvijftig Duitsche studenten, die tijdens een skitocht in de sneeuw op Tsje- cho-Slowaaksch gebied verdwaald waren, zijn gered door Tsjecho-Slowaakcshe sol daten, toen zij reeds uitgeput waren van vermoeidheid en koude. Eerste Kamer DE DEFENSIEBEGROOTING. Aan de orde zijn de begrooting van het departement van defensie voor 1936 en de wijziging van de dienstplichtwet. Een Kamerlid met een „be haaglijk gevoel". De heer VAN RAPPARD (Lib.) beveelt de belangen van de Nederlandsche vlieg- industrie nog eens aan bij de regeering. De bestelling van 39 bommenwerpers voor Ne- derlandsch-Indië in de Vereenigde Staten betreurt spr. De minister heeft gezegd, dat de bestelling in het buitenland moest wor den geplaatst, omdat de levering op kor- tentermijn moest geschieden. Het ware zeer wel mogelijk geweest tijdig aan de Neder landsche vliegtuigindustrie opgave te ver strekken van de eischen, welke zouden worden gesteld. Jaren achtereen heeft spr. bij dit begroo- tirigshoofdstuk klaagliederen moeten aan heffen. Thans heeft hij met een behaaglijk gevoel het spreekgestoelte beklommen. Hij verheugt zich over de indiening van deze beCTrooting en van de defensieplannen. Hetgeen de regeering thans wil is zeer bescheiden in verhouding tot de enorme wapening van andere landen. In dit ver band vraagt spr. zich af of men wat den vlootbouw betreft wel ver genoeg gaat. De regeering heeft terecht aan de gedachte van de harmonische vloot vastgehouden. Het is onjuist, dat er ooit in te kripgen van de actieve marine-officieren omtrent het kruiservraagstuk meeningsverschil zou hebben bestaan. Het aanhouden van vlieg tuigen is wel goedkooper dan het onderhou den van kruisers. Het onderhoud van 200 gevechtsklare bommenwerpers staat gelijk met dat van 13 kruisers. De minister heeft terecht vastgehouden aan het plan, een vol waardiger kruiser te bouwen. Spr. is voor stander van een sterke artillerie-bewape ning van de kruisers. De kans op snelle hulp van buitenland- sche mogendheden is geringer geworden. Wij zullen den eerst enaanval dan ook zelf moeten afslaan. De verhooging van he contingent is ver heugend. "Het amendement-IJsselmuiden is daarentegen te betreuren en spr. hoopt, dat pa 1943 het contingent op 32.000 zal wor den gehandhaafd. Spr. staat volkomen ach ter de regeering. Het optreden van den Minister herinnert aan het drillen van recruten De heer WIARDI BECKMAN (S.-D noemt het aanhangige onderwerp een zaak van noodlottig aspect. Er is een tijd geweest, dat de S.D.A.P aan collectieve veiligheid en ontwapening meende te kunnen gelooven. Thans erkent spr., na zwaren innerlijken strijd, de nood zakelijkheid, Nederland weder te bewape nen. De néderlaag van het ontwabenings- standpunt, waarom sommigen zich schij nen te verheugen, is een nederlaag van het beste in den mensch. Men mag thans niet zeggen, dat de so ciaal-democraten thans boete moeten doen voor jaren lang schuldig verzuim. Ook an dere partijen hebben hun standpunt tegen over de weermacht gewijzigd. De regee- ringspartijen zullen het verwijt met de S.D.A.P. moeten deelen. De grens van onze bewapening ligt daar, waar verdergaan noodzakelijke sociale voorzieningen en de draagkracht van het volk zouden vernietigen. De gewijzigde in ternationale toestanden dwingen tot uit breiding van de bewapening, doch men zal zijn verstand moeten bewaren. Men moet kiezen tusschen de defensie, die dringend noodzakelijk wordt genoemd, en sociale voorzieningen, die dringend noodzakelijk zijn. Wie defensie tenvolle kiest, verwerpt het andere. De stelling, dat het defensiebelang uniek is, beteekent al leen, dat men zijn keuze op het defensie- belang alleen heeft bepaald. .Spr. vindt het bedrag van /-157^ mil- lioen, over vier jaar verdeeld, voor ons volk te hoog. Wat moet er dan af? Dat is sprekers zaak niet. Wat is de minister van plan inzake de mechanisatie van de artillerie, inzake de ca- vallerie, en de wielrijders? Spr. pleit voor snelle doorvoering der mechanisatie Ten slotte dringt spr. aan op opheffing van het bestaande ambtenarenverbod. Wil het leger als een werkelijk volksleger wor den beschouwd, dan moet dit verbod, dat door een sterk volksdeel als grievend on recht wordt beschouwd, verdwijnen. Als het er op aan komt, zal men op de S.D.A.P. kunnen rekenen. De regeering kan daar in redelijkheid niet aan twijfelen. Als men politieke successen wil bereiken door discriminatie van de S.D.A.P., doet men terwille van het buitenland beter in het belang der landsverdediging een ander ge vechtsterrein op de zoeken. Ons volk is gevoelig voor een beroep op de internationale omstandigheden, doch niet voor een commandotoon. Spr. zegt, dat men de militaire dingen Nederlandsch moet opvatten. De minister is een krijgsman. Spr. heeft daar begrip voor. Hij ziet echter in he optreden van den minister een gebrek aan ridderlijkheid van den tegenstander, het optreden van een meerdere tegen recruten op het oefenveld. Deze toon keurt spr. af. Wij willen ons zelf zijn en blijven. Verdraagzaamheid is een echt Nederlandsche trek. Geen uitbanning van een groote groep opstrevende burgers naar den hoek van de tweede rangs bur gers. Wat zou er gebeurd zijn? De heer BLOMJOUS (R.K.) merkt op, dat het standpunt der regeering hem ont slaat van zijn gebruikelijk rede tegen het De raad der gemeente Katwijk kwam gisterenavond in openbare vergadering bijeen. Voorziter was Burgemeester Wol- dringh v. d. Hoop. Aanwezig alle leden behalve de heer Meerburg. De voorzitter houdt dan bij de eerste vergadering in 1938 zijn Nieuwjaarstoe- spiaak. Het jaar 1937 was voor Katwijk niet ongunstig vooral wat betreft het aantal werkloozen. Door onzekere toe standen is het twijfelachtig of deze voor uitgang van blijvende aard zal zijn. Punt 3, onderzoek geloofsbrieven voor de toelating van het nieuwe raadslid de heer J. Hoek. Een commissie, bestaande uit de heeren v. d. Perk, v. d. Zwan en Grimbergen kwijten zich van de taak voor wat betreft dit onderzoek en advi- seeren nadien tot toelating. De heer Hoek legt dan in handen van den voorzitter de vereischte eeden af waarna de heer Hoek in de rij der vroede vaderen plaats neemt. Voorstel van B. en W. om de huurover eenkomst voor de woning Duinstr. 26 te wijzigen. Voorheen was de opzegtermijn drie maanden, voortaan zal zulks één week zijn. Zonder discussies goedgekeurd. Voorstel tot verhuring van eenige per- ceelen grond. C. v. d. Boon, C. v. Dijk, N. Remmezwaal, C. Parlevliet, J. Grimber gen, J. Aanhaanen en Y. v. Rijn vragen het door hen vorig jaar gehuurde land van de gemeente onderhands te kunnen huren voor 1938 op dezelfde voorwaarden als vorig jaar. Aldus wordt besloten. Een berghavenkom. Voorstel om een crediet beschikbaar te stellen voor het ontwerpen van plannen voor een berghavenkom. B. en W. meenen dat het den raad bekend is, dat een door den raad in gestelde havencommissie de vraag bestudeert of aanleg van een zee ha ven c.a. in deze gemeente economisch en. financieel verantwoord zou zijn. Uiteraard, zal. het verwezenlijken van deze plannen groote sommen vor deren en daarom is het dan ook al leszins verklaarbaar, dat de commis sie deze aangelegenheid in den bree- de wenscht. te bestudeeren alvorens een rapport aan den Raad aan te bie den. Voorts behoeft het geen nadere mo tiveering. dat,, mocht de commissie tot den aanleg van een haven advi- seeren nog wel een aantal jaren zul len verloopen vooraleer de Katwijk- sclie. visschersvlootrechtstreeks de ze gemeente kan aandoen. De be staande toestand, waarbij de ter re paratie enz. naar Katwijk gebrachte visschersschepen, vooralsnog ligplaats moeten kiezen in het P. H. Kanaal, blijft, derhalve, nog. voor minstens een gelijk tijdvak bestendigd. Intusschen heeft de practijk uitge wezen,. dat genoemd kanaal als lig plaats voor deze schepen minder ge schikt is te achten. De voorgekomen kade-instortingen, zijn daarvoor een duidelijk bewijs. Teneinde het repareeren en vaart- klaar maken van schepen in deze ge meente .gemakkelijker, te maken en daardoor te bevorderen, dat minder schepen te IJmuiden of in andere vis- schersplaatsen blijven, achten B. en W. bij nadere overweging en gezien de hangende havennlannen, het meer in het belang van de gemeente en daar mede ook in dat van de reeders, in dien het voornemen tot het verbete ren van het P. H. Kanaal niet wordt ten uitvoer gebracht. defaitisme. Het defensiebelang is primair voor den staat. Spr. verheugt zich over de hervormingen van onze weermacht, welke weer een factor van rust in Europa zal worden. Het plotselinge aanschaffen van zooveel materieel is een gevolg van den achterstand van vorige jaren. Na voltrekking der reorganisatie zal de weermacht 10 pet. van de staatsuitgaven of 6 pet. van ons volksinkomen vragen. Is dit een te hooge prijs voor onze onafhanke lijkheid? Spr. meent van niet. Moge de S.D.A.P. voortgaan op den weg der natuur lijke evolutie. Spr. vraagt zich af, wat er gebeurt zou zijn indien wij in de voorafgaande jaren zouden zijn aangevallen. Minder tevreden is spr. over de ver dediging van Nederlandsch-Indië. De ont wikkeling der politieke omstandigheden in Azië is van dien aard, dat wij rekening moeten houden met aantasting van ons Aziatisch grondgebied. De ^ngelschen heb ben in Singapore een sterk bolwerk inge richt. Dit is een reden tot gerustheid, mits wij niet achterblijven en mede een pre ventieven factor vormenn. Een vloot van 4 kruisers, 16 torpedoboot jagers en 30 onderzeeërs, afgescheiden van de lucht macht, volgens het plan de Ronde, zou een belangrijke versterking beteekenen van onze veiligheid. Spr. richt zich dan tot den minister. Hij zegt namens alle katholieke medeleden te hebben gesproken. Mocht er nog eenib meeningsverschil zijn, dan spreekt spr. ge heel namens zijn fractiegenooten, als hij het optreden van dezen minister met vreug de begroet. Spr. richt eenige woorden van heilwensch tot den bewindsman. De vergadering wordt tot heden 11 uur verdaagd. B. en W. meenen thans een oplossing te hebben gevonden waardoor aan de geuite klachten over genoemd kanaal op radica le wijze wordt tegemoet gekomen. Met het oog op den aanleg van een berghaven, werd n.l. destijds tot den aan koop van gronden overgegaan welke zijn gelegen ten Oosten van de Zanderij vaart de Ridder en ten Zuiden van de Rijn. De ze gronden zijn voor het doel, jyaarvoor zij werden aangekocht steeds beschikbaar gehouden en daarom valt het gemakke lijk een plan te ontwerpen ten einde de belangen van de visscherij te dienen. Weliswaar is voor een smalle strook grond de medewerking van Rijnland noodig, doch de toezegging daartoe mochten B. en W. reeds ontvangen. Het plan dat B. en W. thans ten uitvoer, willen, brengen, beoogt on middellijk ten Oosten van de monding van. het. P. H. Kanaal en in recht- streeksche aansluiting met dein Rijn een havenkom te graven, alwaar de loggers kunnen worden gemeerd, ter wijl dan ter plaatse tevens een helling voor de schepen ware te maken. De uitvoering van dit werk kan bij wij ze van werkverschafing plaats vinden. B. en W. beschikken echter niet over gedetailleerde plannen, terwijl ook de kostenbegrooting nog moet worden opge steld. Ten einde deze gegevens te verkrij gen achten B. en W. het gewenscht een daartoe strekkende opdracht te verlee- nen aan het adviesbureau voor Civiel-In- genieurswerken, directeur Ir. Bongaerts, welks bureau reeds van voorlichting dient omtrent de havenplannen. Waar het uit een oogpunt van werk verschaffing aanbeveling verdient zoo spoedig mogelijk met de uitvoering van het omschreven werk aan te vangen, zal bij verleenen van bedoelde opdracht op spoed worden aangedrongen. De haven commissie en de commissie voor werk verschaffing kunnen zich met de plannen vereenigen. B. en W. stellen mitsdien voor de ver betering van het P. H. Kanaal niet te doen plaats hebben en B. en W. te mach tigen genoemd bureau genoemde opdracht te verstrekken voor teekeningen en kos tenberekeningen. De heer B. v. d. Bent bepleit spoed. De heer v. Rijs is bang dat door het ontstaan van een berghaven een zeehaven nimmer tot stand zal komen. Wethouder Velt- kamp zet uit een oogpunt van werkver schaffing het nut van een berghaven uit een. Het voorstel wordt ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vleeschkeuringsdienst. Praeadvies met betrekking tot de keur- loonen, enz. In een verzoekschrift d.d. 31 Maart 1937 heeft de Slagersver. Katwijk en Omstr. voor de zooveelste maal om verlaging van keurloonen verzocht. Dit adres kwam niet in behandeling in ver band met reorganisatieplannen. Noord- wijk kon zich met die plannen niet ver eenigen doch is door Ged. Staten hier nu toe verplicht geworden. B. en W. zeggen niets voor de gevraagde verlaging te ge voelen. De raad beschikt afwijzend. Het hoofd van de Keuringsdienst, den heer de Graaf, vraagt dat de dienstjaren elders doorgebracht voor de berekening zijner wedde meetellen. Noordwijk en Va-kenburg zijn het hiermede eens, B. en W. van Katwijk idem, Rijnsburg niet. Ged. Staten zijn vervolgens van oor deel dat de toelage voor vergoeding van verplaatsingskosten voor de heer de Graaf 700.dient te zijn. B. en W. meenen dat 500.voldoende is, Rijns burg is dezelfde meening toegedaan. Noordwijk en Valkenburg kozen de zijde van Ged. Staten. Thans staat hiervoor 300.—. Ten slotte verzoeken Ged. Staten te willen bevorderen dat de rechtstoestand van de betrokken ambtenaar volledig in zijn instructie wordt geregeld, door daar in nauwkeurig aan te geven, welke bepa lingen van het ambtenarenreglement de zer gemeente op hem van toepassing zijn. De winst mag niet hooger zijn. Waar ook de instructie v.an den hulp keurmeester wijziging behoeft, zullen daartoestrekkende voorstellen zoo spoe dig mogelijk aan den raad worden voor gelegd. Dr. Lodder spreekt zich uit voor een andere regeling. De gemeente heeft jaar lijks een winst van 35 op de keurloo nen. Dat is onrechtvaardig daar een be paalde groep middenstanders hierdoor wordt getroffen. In de omliggende plaat sen zijn de keurloonen lager. Spr. stelt voor dat de winst niet hooger mag zijn dan 10 De heer v. d. Marei is het hier mede geheel eens. De heer v. Tongeren zou met ingang van 1 Juli f 1.per rund willen verlagen. De heer Schonenveld heeft principieele bezwaren tegen het ma ken van winst uit de bedrijven. De heer v. Elk is voor verlaging, v. d. Zwan en Kulk idem. De voorzitter zegt dat niet is aangegeven waar liet te missen bedrag dan gevonden zal worden. Het voorstel Lodder om de winst niet hooger te doen zijn dan 10 wordt aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Tegen de Wethouders, en de heeren v. d. Zwan, v. d. Perk, Grim bergen en v. Tongeren. De andere voor stellen van B. en W. worden conform de ze voorstellen aangenomen. Stichting van een achtste Her vormde scho°l geweigerd. Prae-advies op het verzoek van "de Commissie van Beheer d^r Hervormde Scholen om medewerking voor de stich ting van een school van 6 lokalen, voor 288 leerlingen. B. en W. zetten in een zeer uitvoerig betoog uiteen gemotiveerd met 'n reeks van bewijzen hiervoor, dat geen en kele omstandigheid aanwezig is, welke de stichting van een nieuwen school zouden wettigen. De cijfers over 1931 tot en met 1938 (16 Jan. 1.1.) spreken voor zich zelf. In 1932 bezochten in de 7 Herv. Scholen 1788 leerlingen deze scholen. Het aantal geboorten was over 19311937 resp. 420, 455, 442, 419, 496, 421, 402. In 1911 was het aantal geboorten bij 11049 inwoners 427. Thans bij 18000 402!! Resumeereir- de stellen B. en W. dan ook voor de ge vraagde medewerking te weigeren. De heer Schoneveldd betoogt dat op grond van de wet geen motieven aanwezig zijn om de aanvrage te weigeren. Het totaal aantal nieuw ingeschreven leerlingen was grooter dan er plaatsen op de scholen zijn. De heer v. d. Zwan zegt dat B. en W. de zaak wettelijk bezien en niet practisch daar men ook 100 aanmeldingen^ of meer had kunnen aanvoeren. De voorzitter zegt dat de school VI leegloopt en dat dus ge zien de gemeentefinanciën men hiervan moet afzien. De heer v. Tongeren zou de zaak voor een jaar uitgesteld willen zien hetgeen door de heer Schoneveld wordt bestre den. Het meeningsverschil gaat over de kwestie of de nieuwe leerlingen niet ge lijk kunnen worden verdeeld over alle scholen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 9 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren Schoneveld, Hoek, v. d. Zwan, v. d. Bent, Kulk, v. Elk en v. d. Marei. Voorstel tot het verleenen van een bij drage ten behoeve van de voor- en na zorg voor krankzinnigen. Hiertoe werd besloten. Prae-advies op het adres van eenige ingezetenen betreffende de verhooging van het niveau van de Duinstraat. Een storm in een glas water. Voor het werk ten uitvoer gebracht werd, requestreerde men al. Eenige personen onderteekenden die noch direct, noch indirect eenig be lang hierbij hebben, anderen ondertee kenden niettegenstaande thans wel dui delijk zal zijn dat zij geen schade onder vonden. Integendeel. Mitsdien stellen B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Ook hiermede kan de raad zich vereenigen. Dan is aan de orde als punt 17 een voorstel tot het nemen van een besluit ten aanzien van gronden gelegen ten Noorden van den Zeeweg, Achterkerk- weg en ten Westen van den Noordwij- kerweg. Dit om te voorkomen, dat op ter reinen langs deze wegen wordt gebouwd waardoor het tot stand komen van een volgende etappe van het uitbreidings plan (waarbij rekening zal zijn te houden met de geprojecteerde omlegging van den Provinciale weg Wasenaar-Noordhollarud- sche grens) zou worden bemoeilijkt De raad besloot dan te bepalen, dat een plan van uitbreiding voor het bovenaan- geduide gedeelte der gemeente wordt voorbereid. Mitsdien is het niet toegela ten op deze gronden binnen een zeker tijdvak te bouwen. Conform het voorstel besloten. Rondvraag. De heer v. Elk vraagt in lichtingen betreffende de stagnatie van het werk der bestrating enz. in de Voor straat. De voorzitter antwoordt, dat het wachten is op de goedkeuring van Ged. Staten. Betreffende de medewerking der Tramwegmij. zegt de voorzitter dat de Directie der N.Z.H.T. wel degelijk mede werking verleent. Hierna sluiting met gebed. DE ORDE DER FRANCISCANEN. Gestadige groei in alle provincies. Volgens de desbetreffende officieele mededeelingen telde de Orde der Francis canen aan het einde van het jaar 1937 in het geheel 2089 kloosterinstellingen, waar in 25.464 ordesleden werkzaam waren. De Orde is verdeeld over 104 provinciën. On der de leden der Orde telt men 11.849 pries ters, 5912 scholastieken en 7703 leekebroe- c'ers. In de verschillende Serafijnsche col leges zijn 8962 studenten opgenomen, die eenmaal lid van de Orde hopen te worden. In het laatste jaar steeg het aantal Ordes leden met 393. De Tweede Orde van St. Franciscus, die der Clarissen, telt thans 616 kloosters met 13.667 zusters, terwijl tot de Derde Orde, behalve 81.248 zusters over 6896 kloosters verdeeld, ook behooren de wereldlijke leden, wier aan'tal thans 2.007.690 bedraagt. Uitgesproken: J. Langendijk, kapper, Beverwijk, Strick van Linschotenstr. 58. Cur.: mr. A. W. Hel- lema', IJmuiden. Carel Antonius de Vos, koopman in onge regelde goederen, Haarlem, KI. Houtstr. 25. Cur.: mr. F. A. Davidson. Hendrik van der Woude, tuinder, Haar lemmermeer, Spieringweg 319. Cur.: m.r M. A. van Eek M. J. Hulsman, kleermaker, Amsterdam, Hoofdweg 382 boven. Cur.: mr. H. A. J. Drost, Amsterdam. Joh. Jac. de Jong, sigarenwinkelier, Am sterdam, Overtoom 389 hs. Cur.: als voren. Karei Siemens, architect, Blaricum, Wa terschapslaan 5. Cur.: als voren.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7