STADS NIEUWS BINNENLAND RECHTZAKEN AGENDA DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 i)E LEIDSCHE COURaNT EERSTE BLAD PAG. 1 OOE WORDT HET WEER 7 OM HET VRIESPUNT. De Bilt seint; Verwachting: Meest matige Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt tot lichte dooi. Hoogste barometerst.: 780.3 te Lerwick. Laagste barometerst.: 752.3 te Ingö. De hooge drukking is in de kern over Noord-Schotland tot boven 780 m.m. toe genomen en heeft zich over de Oostzee naar Oost-Duitschland uitgebreid. In Noord-Scandinavië verscheen een vrij diepe depressie, die in de Middellandsche Zee bleef afnemen. Een kleine secundai re bracht lichte sneeuw hier te lande. Een vrij warme Westelijke stroom trok over IJsland en Noord-Scandinavië en bracht daar zwaren regen. Alleen in Midden- Scandinavië kwam plaatselijk strenge vorst voor, maar de geheele Oostzee heeft dooi. In Duitschland nam de vorst af, in Oostenrijk viel dooi in, in Zuid-Frankrijk hield de matige vorst aan, die echter over dag in dooi overgaat. De Britsche Eilanden hebben betrokken lucht met dooiweer en plaatselijk lichten regen. Aan de Noorsche kust waait een Westelijken storm, op de Noordzee en in het Kanaal waait het krach tig uit Oostelijke richting. De temperatuur is in de bovenlucht vrij veel gestegen en an Duitschland plaatselijk tot 1300 meter boven nul graden. De Alpentoppen hebben helder weer met veertien tot twintig gra den vorst. Voorloopig is in onze omgeving nog Oostenwind te verwachten met lichte tot matige vorst des nachts en overdag tot boven het vriespunt stijgende temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. plus 3.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 5.45 uur tot Vrijdagmorgen 6.42 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 18 Febr. voorm. 4.55 en nam. 5.20 uur. Maan op 21.19 uur Donderdagavond. Maan onder 8.Ó9 uur Vrijdagmorgen. (Laatste kwartier 22 Febr.). S torm waarschu win gsdienst. Geseind 17 Februari te 8.20 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede." ONTVANGSTEN DOOR DE KONINGIN. De intendant van het paleis Soestdijk, jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen, is met zijn echtgenoote gistermiddag te half zes door de Koningin ten paleize ontvan gen. Te ongeveer 6 uur ontving de Konin gin in particuliere audiëntie den burge meester van Soest. mr. W. A. J. Visser, en diens echtgenoot mevr. Visser, geb. jkvr. de Geer. Deze audiëntie duurde onge veer een half uur. PRINS BERNHARD OP SCHIPHOL. Prins Bernhard heeft gistermiddag een kort bezoek aan Schiphol gebracht om par ticuliere vrienden te begroeten, die ook bij zijn huwelijk als gasten aanwezig zijn ge weest en thans op doorreis per vliegtuig aankwamen. VERDEELING OPBRENGST COLLECTE KLEEDINGFONDS. Naar ons wordt medegedeeld, heeft dezer dagen de tweede verdeeling plaats gehad van de opbrengst der col lecte, gehouden ten bate van het klee ding-, schoeisel- en dekkingfonds, in het leven geroepen door minister Romme. Tezamen met de eerste verdeeling, welke in December heeft plaats gehad, is in totaal 319.883 aan de spaarders ten goede gekomen. 3 pet. leening Js Gravenhage 1938, groot 12.860.000.—. Naar wij vernemen worden de inschrij vingen op bovengenoemde uitgifte ten volle toegewezen. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 20 t/m 26 Februari. Consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 7,25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwa liteitsafdracht. Overmelk regeerings-mini- mumprijs 6.60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. GEEN OVEREENSTEMMING IN METAALINDUSTRIE. Rijksbemiddeling bleef nog zonder resultaat. Woensdagmiddag zijn de partijen, betrok ken bij het dreigend conflict in de metaal industrie, onder leiding van den rijksbe middelaar, mr. S. de Vries Czn., bijeenge komen. De besprekingen hebben niet tot over eenstemming geleid, zoodat Maandag a.s. wederom met den bemiddelaar zal worden onderhandeld. ROODVONK OP „HAGEVELD" TE HEEMSTEDE. De studenten naar huis. De studenten van het Seminarie „Hage- veld" te Heemstede zijn voor den tijd van eenige weken met verlof naar huis gezon den wegens het heerschen van roodvonk, waardoor men het Seminarie tijdelijk heeft moeten sluiten. Naar wij vernemen zijn er reeds meer dere gevallen van roodvonk geconstateerd. De patiënten worden allen verpleegd in de Maria-stichting te Haarlem. OVERGANGSMAATREGELEN SLAGERSBEDRIJF. De Minister van Economische Zaken heeft de overgangsmaatregelen speciaal voor ouderen in" het slagersbedriif voor de vakbekwaamheid vastgesteld. De Minister maakt hierbij gebruik van de hem bij het Vestigingsbesluit slagersbe- drijf gegeven bevoegdheid om een verkla ring af te geven, dat men aan de minimum- eischen van vakbekwaamheid voldoet (art. 5, lid 2, sub C.). Voor een dergelijke verklaring komen in aanmerking zij, die op 1 Juli 1938 min stens 32 jaar zijn, indien zij: A. op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandig ondernemer en mits zij ge durende de laatste 10 jaren minstens 7 jaar in volledigen werkkring of volledige be trekking in het bedrijf werkzaam zijn ge weest; B. zoons of dochters van een gevestig- den ondernemer ten aanzien van de opvol ging van hun vader mits zij gedurende de laatste 10 jaar minstens 7 jaar in volle digen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest; C. personen, die op 1 Januari 1937 op traden als vennoot in een gevestigde onder neming en gedurende de laatste 10 jaren minstens 7 jaren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest. D. beheerders (filiaalchefs e.d.) die op 1 Januari 1933 als zoodanig optraden en gedurende de laatste 10 jaren minstens 7 jaren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn ge weest. De Minister heeft voorts bij beschikking van 15 Februari 1938 No. 14834m directie van handel en nijverheid gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscourant van 16 Fe bruari 1938, alsnog als diploma, hetwelk algeheele vrijstelling geeft van het examen handelskennis, aangewezen het einddiplo ma van den dagcursus van de eerste Ne derlandsche slagersvakschool te Utrecht voorzoover dit de handteekening van den gecommitteerde van den minister van Eco nomische Zaken draagt, (diploma uitge reikt na 1 December 1937), terwijl tevens vastgesteld is, dat de bezitters van genoemd diploma van den gecommitteerde van den minister draagt, in aanmerking kunnen komen voor een ministerieele verklaring, dat men aan de minimum-eischen van han delskennis voldoet. SPOORWEGPENSIOENEN. Gemeenschappelijke actie van de vijf erkende personeelbondcn. De vijf erkende bonden van het spoor wegpersoneel voeren thans, onder leiding van den personeelraad, een krachtige ac tie, teneinde ie geraken tot de opheffing van de per 1 April 1936 ingevoerde korting op de spoorwegpensioenen, alsmede voor de verwijdering uit de Pensioenwet van de bepalingen betreffende de veranderlijkheid van pensioenen en ook voor spoedige her vatting door het Rijk van de jaarlijksche storting van ongeveer negen millioen gul den in het pensioenfonds. Ter bereiking van dit doel zal op 14 Maart te 's Gravenhage in den Die rentuin een gemeenschappelijk con gres worden gehouden, alwaar een drietal sprekers deze desiderata zal toelichten. Aan dit besturen-congres zullen zoo mo gelijk voorafgaan besprekingen met den minister-president en met de ministers van Waterstaat en Financiën. Aan de Tweede Kamer zal een petition nement worden gericht, geteekend zoowel door gepensionneerden als door het actief dienend personeel, omdat beider belangen hier parallel loopen. Bovendien zal aan den Raad van Ministers een adres worden gericht, waarin verwezenlijking van vo rengenoemde verlangens zal worden be pleit HAAGSCH GERECHTSHOF. Hotelhouder uit Katwijk in hooger beroep tot 2500 boete veroordeeld. De hotelhouder C. de J. uit K a t w ij k a. Zee was destijds door de Haagsche rechtbank tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens frauduleuze belasting aangifte, nadat de Officier van Justitie het maximum, n.l. acht maanden gevangenis straf had geëischt. Zoowel de Officier als verdachte waren in hooger beroep gegaan bij het Haagsch Gerechtshof. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis der rechtbank gevraagd. Het Gerechtshof uitspraak doende ver anderde de gevangenisstraf in een geld boete van 2500 subs, drie maanden hech tenis. HAAGSCHE RECHTBANK. Ernstige aanrijding te Wassenaar. Op 5 December 1937 reed de snijbloe menk weeker J. C. J. Alkemade uit Was senaar des morgens omstreeks 10 uur op den Rijksstraatweg te Wassenaar rechts van den weg, op een bakfiets. Daar ach ter reed een motorcarrier bestuurd door den vischhandelaar D. Harteveld uit Kat- w ij k a. Zee. Plotseling was de auto-be stuurder P. B., koopman te Leiden, te gen de bakfiefc van den kweeker opgere den. Hoe dit gekomen is daarVan kon ver dachte geen verklaring gevne, maar hij dacht, dat het gekomen was omdat er zand tegen zijn voorruit was gekomen. Nadat de beide bakfietsbestuurders als getuigen waren gehoord waarvan de aan- geredene J. P. J. A. uit Wassenaar nog ver klaarde, dat hij ernstig gewond was ge worden aan een been en wel zoodanig, dat hij vanaf 5 Dec. zijn werkzaamheden niet heeft kunnen verrichten en ook thans nog rust moet houden. De Officier van Justitie mr. Rouffaert vond, dat verdachte hoogts roekeloos heeft gereden en weet de aanrijding aan het feit, dat verdachte onder het rijden zijn voorruit had schoon zitten maken, waar door hij niet voldoende op het verkeer voor hem heeft gelet, waardoor hij ver moedelijk zig-zag over den weg is gaan rijden. Spr. vindt het geen methode om tijdens het rijden het stuur los te laten; daarvan worden andere weggebruikers de dupe. Een flinke geldboete is hier op zijn plaats en spr. eischte ƒ200. subs. 40 dagen. Verdachte hield rfog een verdediging, die hierop neerkwam, dat hij rfeeds 18 jaar auto rijdt en nog nooit een ongeluk gehad heeft. De uitspraak werd daarna bepaald op over 14 dagen. UITSPRAKEN. De greep in de geldtasch. De Haagsche Rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen P. J. M. v. E. die 19 October geld uit een geldtasch ge nomen zou hebben toen de chauffeur J. P. uit Zoetermeer even de autobus ver laten had tijdens een halte te Zoetermeer. Het weggenomen bedrag was ongeveer 1.40 a 1.50. Verdachte was blijven ont kennen. De Officier had echter een gevangenis straf geëischt voor den tijd van twee maan den. De Rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot een gevangenisstraf van een maand. De weggenomen vlaggen. Tegen G. B. zonder vaste woon- of ver blijfplaats had de Officier van Justitie een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van 5 maanden wegens diefstal van vijf vlag gen uit een clubgebouwtje toebehoorende aan de P. T, T, te Wassenaar en staan de in het park Groenendaal te Wasse naar. Verdachte had dien nacht in het sport- huisje overnacht en had bij het weggaan de vlaggen medegenomen en verkocht aan een lorrenboer voor de somma van vijf dub beltjes. De uitspraak werd hedenmorgen drie maanden gevangenisstraf. Bedreiging. De Rechtbank deed hedenmorgen uit spraak in de zaak tegen H. L. uit A 1 p h e n a d. R ij n die terecht had moeten staan wegens' bedreiging. De zaak was 14 dagen geleden met geslo ten deuren behandeld, waar de Officier van Justitie en gevangenisstraf geëischt had van een jaar en zes maanden. De uitspraak werd een jaar gevangenis straf. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Ongebanderolleerd sigaretten papier. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen A. uit Leiden, die terecht heeft ge staan terzake, dat hij te Haarlem op den Wagenweg als passagier in een luxe auto, welke bestuurd werd door den Leidenaar van W., 99 boekjes ongebanderolleerd si garettenpapier heeft doen vervoeren. De Officier van Justitie had tegen verdachte geëischt een geldboete van 50 subsidiair 25 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevstraf voor den tijd van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Bovendien was geëischt, dat de auto, welke bestuurd werd door den Leidenaar van W., zal worden ver beurdverklaard. De Rechtbank, uitspraak doende, veroor deelde verd. tot een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis en 2 maanden gev.straf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Niet voor den dienstplicht aangeven. Vervolgens deed bovengenoemde Recht bank uitspraak in de zaak tegen de 18-ja- rige H. van C. uit Haarlem, die terecht heeft gestaan, terzake, dat hij niet voldaan heeft aan den oproep om zich voor den dienstplicht aan te geven. Verdachte had beweerd, dat zijn ouders hem dit hadden verboden. De Officier van Justitie had te gen verdachte geëischt een geldboete van 100 subsidiair 50 dagen hechtenis. De Rechtbank, uitspraak doende, achtte het feit bewezen en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 40 subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger mr. P. Tidema uit Haarlem, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis. Lichamelijk letsel door schuld. De Rechtbank deed vervolgens uitspraak in de zaak tegen mevr. R. de V., hvr. van J. ter K en de chauïfeur H. A. v. H., beiden uit Vlaardingen. De eerste verdachte was ten laste gelegd, dat zij op 18 September jd. op den Heereweg te Heemstede met een door haar bestuurde auto, zonder dat zij in het bezit was van een rijbewijs on voorzichtig en hoogst roekeloos heeft ge reden. Nabij de buitenplaats „Groenen daal" heeft zij een voor haar uitrijdende auto ingehaald ter rechterzijde, waardoor haar auto op het trottoir terecht is geko- GREPEN UIT DE PRACTIJK. Causerie van Jhr. Mr. B. C. de Jonge, Oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-ïndië. De oud-Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië, Jhr. Mr. B. C. de Jonge, zou op uit- noodiging van het Leidsch Comité voor Indische lezingen in het klein auditorium der Leidsche Universiteit een lezing hou den, welke was getiteld: Grepen uit de practijk. Lang voor het uur van aanvang was het Groot Auditorium tot de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen waren de rector-magnificus prof. Dr. J. A. J. Barge, de pro-secretaris van de Acade mische Senaat, prof. Dr. N. Krom, alsme de vele bestuursambtenaren en oud-be stuursambtenaren uit Ned.-ïndië en zeer vele studenten. Na een inleidend woord van den voor zitter der uitnoodigende commissie, den heer W. F. Zoetemeijer, ving Jhr. De Jonge zijn causerie aan met de gedachte weer te geven, welke bij spr. opkwam toen hem de uitnoodiging bereikte om hier te ko men spreken, n.l. of het niet was het bren gen van uilen naar Athene om te Leiden over ons Indië het woord te voeren. Maar anderzijds achtte spr. het toch gewenscht om over z'n Indische ervaring hier te spre ken, omdat er over Indië vaak zulke vreemde opvattingen gehuldigd worden, waarbij men vaak nog te veel vast houdt aan de traditioneele opvattingen welke van dit land worden gekoesterd. Men heeft geen begrip van het levenskrachtige en moderne Indië en Indië is over dit wan begrip uiterst soms overgevoelig. Het is alleszins gewenscht in dit centrum van toekomstige Indische bestuursambtenaren over het land hunner toekomst te spreken, vooral omdat deze opleiding hier toch steeds een theoretische moet zijn. Men vergeet, dat de omstandigheden in Indië geheel anders zijn dan hier; hetgeen hier goed is, is niet altijd goed in Indië. Spr. wil het hebben over de positie van het land, de positie van de volksvertegenwoor diging. en de positie van Indië in verband met de regeering. De positie van het land. De positie van een koloniaal land is de positie van de overheersching, al valt er in ons Indië van deze overheersching slechts zeer weinig te bemerken en al be hoeft men vrijwel geen maatregelen te ne men om rust en orde in het land te waar borgen. Men kon tot zelfs in de diepste binnenlanden doordringen en overal zal men een kalme, ijverige en rustige bevol king ontmoeten, steeds gaarne bereid hulp en diensten te verrichten, wanneer men die van noode mocht hebben. Toch komt het wel voor, dat de figuur van overheer sching naar buiten treedt. Een dusdanig geval heeft zich voorgedaan toen de vraag werd opgeworpen of de crisis-ordonnantiën wel van toepassing zouden zijn op de zelf besturen. Er waren adviseurs, die spr. in overweging gaven van de contracten met deze zelfbesturen gebruik te maken om met een beroep op het algemeene belang - deze crisisordonnantiën in te voeren. Spr. was het hiermede niet eens, daar hij op het standpunt stond, dat deze ordon nantiën zonder meer geldend waren voor geheel Indië, als gevolg van onze souverei- niteit. De volksvertegenwoordiging. Spr. behandelde vervolgens de positie van den Volksraad, waarbij spr. erop wees, dat deze een geheel ander, positie inneemt dan de Tweede Kamer bij ons. Spreker heeft steeds het standpunt gehuldigd, dat alle groepen uit de bevolking in den volksraad vertegenwoordigd moeten zijn; bij het gedeelte var den Volksraad, dat door de regeering wordt benoemd, heeft LEIDEN. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni. ging, afd. Leiden, zitting gebouw St. Vinc.-Ver. Hoogl. Kerkgr. 3^ 8—9 uur. Vrijdag, R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", ledenvergadering Bondsgebouw 8 uur. Maandag: De Leidsche Kunstkring voor allen. Henry Merckel, Stadsgehoor. zaal, 20.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 12 tot en met Vrijdag-8 Februari a.s. waar- genomen door de apotheken M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 522 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, te. 274. men en op een 7 tal kinderen is ingefeden, De chauffeur had terecht gestaan, omdat hij het stuur van mevr. de Vr., die hij rij. les gaf, niet direct heeft overgenomen. De Officier van Justitie had tegen beide ver- dachten geëischt een geldboete van ƒ50 subsidiair 25 dagen hechtenis. De Rechtbank, uitspraak doende, sprak verd. v. M. vrij en veroordeelde mevr. R. de Vr. hvr. van J. ter K. tot een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis, tevens 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en gelastte dat ver dachte gedurende de proeftijd geen motor rijtuigen mag besturen ook niet onder toe zicht. spr. alleen diegenen geweerd, waarvan be kend was, dat zij voorstanders waren van een scheiding tusschen Indië en het moe derland. Aan hen van wie verwacht kan worden, dat zij in de oppositie zouden zijn, heeft spr. onder de zoo juist genoemde restrictie toch een plaats in den Volks raad ingeruimd. De Volksraad lijdt soms san een inferior complex, hij meent soms, dat men in deferentie voor den Volksraad tekort .schiet. Dit komt echter slechts voort uit onbekendheid van dit college. Bij een conflict tusschen den Volksraad en de re geering treedt de conflicten-regeling in werking, waarbij aan den G. G. de be voegdheid wordt verleend besluiten uit te voeren, ook zijn deze in den Volksraad verworpen. Dit wapen dient echter met groote omzichtigheid gehanteerd te wor den, maar in jaren van crisis, zooals spr. deze heeft medegemaakt, was het soms on vermijdelijk. Toch is in de eerste drie ja ren van den crisis slechts 11 keer van de conflicten-regeling gebruik gemaakt, waar tegenover stond dat in 213 keeren in deze periode de besluiten van den Volksraad gevolgd zijn. De invloed van den Volks raad op den gang van zaken is dan ook zeer groot. De consequenties van een in terpellatie in de Tweede Kamer kon zijn, dat de regeering moet aftreden; in den Volksraad bestaat er zulk een consequen tie niet, daar de G. G. slechts verantwoor ding schuldig is aan den Minister en deze weer aan de Kamer. Maar daar komt bij, dat bij art. 95 van de Grondwet de regee ring uitgenoodigd kan worden om in de vergadering der volksvertegenwoordiging aanwezig te "^zijn, terwijl het overeenkom stige artikel 69 van de Indische Staatsrege ling zulk een bepaling niet bevat. Daar komt nog bij dat een interpellatie in den Volksraad het gezag zou ondermijnen, als ook het prestige van den Volksraad zelf. Tijdens sprekers bewind is er wel be weerd, dat hij het volk tot razernij gebracht en de ambtenaren rebelsch gemaakt heeft, maar daarna, toen men beter begreep waarom de getroffen maatregelen waren, waarvan men aanvankelijk de noodzake lijkheid niet kon inzien, heeft zich een al geheele evolutie voltrokken. Men kwam'tot de overtuiging, dat het een kwestie van ,,to be or not to be," was en deze evolutie, waartoe de Indische gemeenschap in al z'n geledingen heeft meegewerkt, is het schoonste wat er op dit gebied is voorge komen. Uitvoerig toonde spr. hierna de noodza kelijkheid aan van de breideling van de pers en van de vrijheid van vereeniging en vergadering. Het is verheugend te constateeren, al dus spr., hoeveel verstandige Inlanders men aantreft, die de verdiensten van de Nederlandsche regeering ten hoogste we ten te waardeeren. Zij weten dat het schild dat Nederland boven Indië houdt, heel wat minder drukkend is, dan wanneer dat schild door een ander land zou worden opgehouden. Maar men hoede zich voor zelfoverschatting en betrachte werkelijk heidszin, aldus spr. Men zij voorzichtig met het maken van plannen en het verkondi gen van theorieën welke niet te verwe zenlijken zijn en welke op teleurstelling moeten uitloopen. Maar er zijn anderen, die dergelijke din gen niet zeggen, maar die stappen on dernemen om te d o e n, namelijk door zich bekwaam te maken tot het vervullen van hooge functies en het bezetten van verant woordelijke posten. Het Indische Gouver nement zal dezulken gaarne helpen en dergelijke plannen bevorderen. Zoowel op staatkundig als op politiek gebied dienen Indië en Nederland meer naar elkander toe te komen. De aanstaan de Indische bestuursambtenaren kunnen hiertoe het hunne bijdragen, zij kunnen mede-arbeiden tot wederzijdsche samen werking en wederzijdsche waardeering.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2