7P^ HEILIGE BANDEK De gestolen bankbiljetten Groslijsi-stemming te Leidschendam NIEUWS MAANDAG 14 FEBRUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. BOE WORDT HET WEER? OM HET VRIESPUNT. De Bilt seint: Verwachting: Matige tot krachtige later afnemende Noord-Oostelijke tot Oostelij ke wind, afnemende bewolking, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nacht, over dag om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 778.6 te Skudesnaes. Laagste barometerst.: 751.0 te Marseille. Na den storm van Zaterdag heeft de hooge drukking zich snel over Scandinavië uitgebreid en de depressie verdween in Zuid-Oostelijke richting. Bij IJsland en in Noord-Scandinavië verschenen nieuwe da lingen, die wellicht binnen enkele dagen weer zachter weer zullen brengen. In Scandinavië is plaatselijk de vorst weer zeer streng geworden, maar op het vaste land komt bijna overal lichte vorst voor. In de bovenlucht is de temperatuur op vijfduizend meter tot onder min dertig graden Celsius gedaald. Noord-Scandina vië heeft stormachtige Westelijke winden met natte sneeuw. In Duitscbland en Po len valt nog lichte sneeuw. Ook uit Mid den-Frankrijk wordt sneeuw gemeld. De Britsche Eilanden zijn bijna zonder vorst. Cm de Noordzee waait het nog krachtig uit Noord-Oost. Zwitserland meldt betrokken lucht met lichte vorst. Op de Alpentoppen valt sneeuw bij vijftien tot twintig graden vorst. De hoogste toppen hebben helder weer met meer dan twintig graden vorst. Bij afnemenden Noord-Oostelij ken tot Oostelijken wind is hier te lande des nachts lichte vorst te ver wachten, overdag temperatuur om het vriespunt. LUCHTTEMPERATUUR. plus 0.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 5.39 uur tot Dinsdagmorgen 6.48 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 15 Febr. 2.55 uur en nam. 3.20 uur. Maan op 17.25 uur Maandagavond. Maan onder 7.04 uur Dinsdagmorgen. (14 Febr. volle maan). Oppassen de boodschap Mededeeling van de Nederlandsche Bank. De Nederlandsche Bank N.V. te Am sterdam deelt ons het volgende mede. Zooals in de dagbladen reeds werd be kend gemaakt, is op 9 Februari jl. een door het agentschap van de Nederlandsche Bank te Utrecht naarf de Hoofdbank te Amster dam verzonden trommel met bankpapier gedurende het transport ontvreemd. In de trommel bevonden zich 15.000 bankbiljetten van 10.namelijk: 1500 stuks met de afbeelding van een Zeeuwsche boerin op de voorzijde, en 13.500 stuks met de afbeelding van den kop van een ouden man op de voorzijde. Al deze biljetten behoorden tot het zoogenaamde afgekeurde pa pier. Zij waren als voor verdere circulatie ongeschikt ter zijde ge legd met de bestemming om bij de hoofdbank te worden ingetrokken en vernietigd. Met het oog hierop waren er met een ponsmachine reeds twee gaten in geslagen. Een van deze twee ponsgaten is zooda nig aangebracht, dat een der op de keerzijde der biljetten voorkomen de serie- en nummeraanduidingen uit de biljetten is geslagen. Beide ponsgaten hebben den vorm van een scheefhoek, lang ongeveer 3.5 c.m., en breed ongeveer 2 c.m. De lange zijde van den scheef hoek loopt evenwijdig aan de lange zijde van de biljetten. De biljetten werden met de keerzijde naar boven als volgt geponst: De biljetten met „Zeeuwsche boerin": ongeveer in het midden en rechts onderaan door serie- en nummer- aanduiding. De biljetten met „ouden man": links van het midden van het biljet en duor de serie- en num meraanduiding onder de rozet. De Nederlandsche Bank vestigt er de aandacht op, dat deze biljetten waarvan de serieletters en de nummers bij haar be kend zijn bij aanbieding aan hare kassen niet zullen worden betaald. Het is derhalve, ter vermijding van schade, voor het publiek van belang bij het in ontvangst nemen van bankpapier nauw lettend toe te zien, dat men geen geschon den biljetten van 10.aanneemt, en bepaaldelijk geen biljetten waarin zich ponsgaten bevinden. Stadsgehoorzaal - Leiden Hedenavond, 8Y4 uur MtlllllllIllltlllllllIlilllllllllllllll11111111 lllllllll 1 lllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllll llll Kaartverkoop vanaf half acht, aan de loketten. Van onze Adverteerders REISBUREAU CEBUTO TE AMSTERDAM. Touringcarbedrijf, dat ook spoorkaartjes verkoopt. Zaterdagmorgen is aan het Damrak een reisbureau geopend vanwege Cebuto, d.i. het Centraal bureau tot bevordering van tcuringcarreizen. Het bureau is echter op een breedere basis gegrondvest dan de naam doet vermoeden. Men kan er bijv. cok passagebiljetten en informaties krijgen voor reizen per vliegtuig, per boot en per trein! De heer M. J. N. Brugman, directeur van net bureau, sprak zijn gasten in het met vele bloemstukken versierde gebouw toe. Hij herinnerde er aan hoe dank zij de or ganisatie van Cebuto hei reizen per car een heel ander karakter heeft gekregen. Ging vroeger 60 procent van de uitgeschre ven reizen niet door wegens te weinig be langstelling. sedert de stichting van het bureau is dit percentage tot 10 gedaald. Bovendien biedt Cebuto keuze uit onge veer 600 binnen- en buitenlandsche reizen per seizoen, terwijl elk der daarbij aan gesloten ondernemingen vroeger niet meer dan 25 a 30 reizen kon organiseeren. Spr. hekelde het gedrag van de ondernemers van clandestine busdiensten aan wier op treden allerlei overheidsmaatregelen te danken zijn, die eigenlijk niet noodig wa ren. Dat is jammer. Voorts weidde spr. uit over het feit, dat de touringcars een nieuwe klasse reizen- dt menschen hebben geschapen. De „zon- der-zorgen"-reizen hebben eenvoudige lie den, die vroeger wegens een gemis aan talenkennis thuis bleven, vertrouwd ge maakt met het hotelleven. Velen, die eens per touringcar een aardig stadje, of een mooie streek passeerden, gingen er later weer naar toe om er hun vacantie door te brengen. Zoo profiteerden de spoorwegen mede van de opkomst van het touringcar- bedrijf. Tot hen, die gelukwenschen kwamen aanbieden behoorde ook de heer N. Kraak Steenman uit Den Haag, secretaris van den Bond van Autobusdienstonderiiemers. Voor de R.K. Staatspartij Gisteren had de referendumstemming plaats voor de definitieve candidatenlijst voor leden van den Raad der gemeente Leidschendam. In Leidschendam. Door de R.-K. Staatspartij, afdeeling Leidschendam werden uitgebracht 609 stemmen, waarvan van onwaarde 55, geldig 554 biljetten, zoodat het aantal te behalen punten bedroeg 43212. Hiervan verkregen L. C. de Koning 5036 punten; A. J. Schrader 4195; Th. J. Blok land 4029; J. de Langen 3880; N. J. M. Wil- lemse 3878; J. C. M. van Wijk 3832; W. B. Blonk Wzn 3695; F. J. Zuijdwijk 3515; Th. H. Raaphorst 3154; A. Langeveld 2734; C. J. Nieuwenbroek 2653 en J. B. Uittenhout 2511 punten. In Stompwijk. Door de R.-K. Staatspartij, afdeeling buurtschap Stompwijk werden uitgebracht 267 stemmen, van onwaarde 25, geldig 242 biljetten, zoodat het aantal te behalen pun ten bedroeg 2420. Hiervan verkregen J. C. v. d. Bosch 716; H. Smits 683.. A. Waaijer 519 en C. Havik 502 punten. Bij de gementeraadsverkiezing komt de afdeeling Leidschendam en de afdeeling buurtschap met één lijst uit. Deze lijst van de R.-K. Staatspartij zal als volgt luiden: (hierbij dient te worden opgemerkt, dat de afdeeling buurtschap volgens genomen besluit de vaste plaatsen 3 en 6 zou be zetten). 1. L. C. de Koning. 2. A. J. Schrader. 3. J. C. v. d. Bosch. 4. Th. J. Blokland. 5. J. de Langen. 6. H. Smits. 7. N. J. M. Willemse. 8. J. C. M. van Wijk. 9. W. G. Blonk Wzn. 10. F. J. Zuijdwijk. 11. A. Waaijer. 12. Th. H. Raaphorst. 13. A. Langeveld. 14. C. Havik. 15. C. J. Nieuwenbroek. 16. J. B. Uittenhout. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN VOOR MIDDENSTANDSBEDRIJVEN. Door de Leidsche Middenstands-Centrale is aan den Raad der Gemeente Lwiden de olgende adhaesie-betuiging gericht be treffende de electriciteitstarieven voor Middenstandsbedrij ven: Met groote instemming namen wij ken nis van het voorstel der heeren P. van der Tas en H. L. J. Tobé, waarbij Uwen Raad wordt verzocht de electriciteitstarie ven voor Middenstandsbedrijven te willen verlagen. Zooals Uwen Raad bekend kan zijn, is het gebruik van electrische energie voor Middenstandsbedrijven onontbeerlijk, zulks ter verlichting van winkels, étalages en werkruimten en ter aandrijving van machines, welke voor het uitoefenen der verschillende beroepen noodzakelijk zijn. De handeldrijvende en industrieele mid denstand als geheel is een belangrijke af nemer der Electriciteitsfabriek en de be taalde bedragen voor electriciteitsverbruik vormen een groote post op de onkosten- rekeningen, een post, die met andere zware lasten, het moeilijk maakt de midden standszaken, in dezen tijd van geringere omzetten, loonend te drijven. Noodzaak gebiedt dan ook toe te zien, dat voor bepaalde onkosten niet te hooge bedragen worden betaald en zoo is nauw keurig nagegaan, of voor het product der Electriciteitsfabrieken een niet te groot be drag wordt berekend. Gebleken is, dat dit inderdaad wel het geval is; in verhouding tot andere cate gorieën verbruikers betalen middenstands bedrijven een veel te hoogen prijs voor electriciteit. Wij willen niet beweren, dat men den middenstand bewust teveel laat betalen, doch de samenstelling der electriciteits tarieven is zoodanig, dat particulieren be voordeeld en onze zakenlieden benadeeld worden. Sterk hebben wij den indruk gekregen, o'at de leden van Uwen Raad dit niet vol doende beseffen en de meening zijn toe gedaan, dat er tarieven zijn, waarvan alle middenstanders gebruik kunnen maken om op goedkoope wijze electriciteit te kun nen gebruiken. Dit laatste is niet het geval, hetgeen wij bereid zijn met voorbeelden aan te toonen. ele middenstanders zijn genoodzaakt ge bruik te maken van het enkeltarief a 20 ets per K.W.U., en zelfs bij winkel- en dubbeltarief betalen zij in vele gevallen niet veel minder dan den enkeltariefprijs. Vergelijken wij hiermede den prijs, die vele kleine particuliere verbruikers be talen, een K.W.U. prijs van 8 a 9 ets, dan bewijst dit wel, dat te weinig de belangen van onzen stand in het oog worden ge houden. Wij moeten dit met klem onder Uw aan dacht brengen en wij willen U herinneren aan het feit, dat winkeliers en kleine in- dustrieelen behooren tot hen, die reeds in de eerste jaren van het bestaan der Leid sche Electriciteitsfabriek de kern der ver bruikers vormden en het Electriciteitsbe- orijf bloeiend hebben helpen maken. Deze kern verzekert ook thans nog de bestaansmogelijkheid der Electriciteits fabriek en getuigt van weinig waardeering tegenover deze pioniers, dat zij nu achter gesteld worden bij nieuwere afnemers, aan wie tegen zeer lage prijzen wordt geleverd, omdat zij anders niet of zeer veel minder electriciteit zouden gebruiken. Het is een levensbelang voor midden standsbedrijven, dat deze onbillijkheid wordt weggenomen, hetgeen geschieden kan door de tarieven zoodanig te wijzigen, dat electriciteitslevering ook aan midden standsbedrijven tegen redelijke voorwaar den en niet, zooals thans, geheel willekeu rig geschiedt. Vragen wij dus in de eerste plaats een billijker tarief voor middenstandsbedrijven, wij moeten tevens een woord van waar schuwing uiten tegen het hoog houden der electriciteitstarieven in het algemeen. Allereerst onderschat men de kansen op een geweldige toename van het electrici- teitsgebruik na een radicale tariefsverla ging. Tariefsverlaging behoeft nog 'niet winstderving ten gevolge te hebben, wij zijn overtuigd van het tegendeel. Overigens zou de Maatschappij bij zeer lage tarieven ten zeerste gebaat zijn; nieuwe mogelijkheden zouden ontstaan, nieuwe industrieën gesticht en nieuwe */erkoop- en werkgelegenheden verkregen worden. Het zou meerdere welvaart ten gevolge hebben en een intensieve bestrij ding der werkloosheid beteekenen. Dit alles wordt teniet gedaan, dien men een welvaartsapparaat, ((hetgeen de Electriciteitsfabriek zou kunnen zijn) door winstonttrekking en door het voorschrij ven van hooge tarieven belet zich vry te ontwikkelen. Op grond van bovenstaande overwegin gen, betuigen wij dan ook gaarne adhaesie aan het voorstel der heeren P. van der Tas en H. L. J. Tobé, dat wij mei klem in de belangstelling van Uwen Raad aanbevelen. Met de meest hoogachting en verschul- digden eerbied, teekenen wij, Namens het bestuur der Leidsche Middenstands-Centrale, W. Zwart, voorzitter. P. v. d. Tas. secretaris. Handelsregister K. v. K. W ij z g i n g. 6821. Firma de Vries en Rellema. „Nooit Gedacht", Alphen a. d. Rijn, Steekterweg 67. Fabricatie van iso latieband voor gas- en waterleiding. Bo vengenoemde zaak is overgegaan aan: C. Vos en H. G. M. van Leeuwen, die het be drijf voortzetten in den vorm eener naam- looze vennootschap in oprichting onder den naam: N.V. Asphalteerinrichting „Nooit Gedacht", v.h. fa, M. de Vries Hellema, in oprichting. „ST. RAPHAEL". Vrijdagavond had in het Bonds gebouw de jaarvergadering plaats onder voorzit terschap van den heer Naber. Na allen een hartelijk welkom toegeroepen te hebben op de eerste vergadering des jaars, werd direct begonnen met het afwerken der zeer overladen agenda. Na voorlezing der notulen werden de ingekomen stukken en mededeelingen in behandeling genomen, welke een zeer vlot verloop hadden. Aan de orde waren verder: Jaarverslagen secretaris. Door dezen was ook een ver slag samengestedl van de R. K. Herstel- Lingsoordvereen „Mgr. Mutsaers". Hieruit bleek, dat het afgeloopen jaar een 15-tal uitzendingen hadden plaats gehad in de afdeeling. Het is alweer gebleken dat de H.O.V. voor den R. K. Spoor- en Tram man een Onmisbaar bezit is. Door den secretaris werd een beroep gedaan op die genen, die, ondanks de gunstige voor waarden van het H.O.V., nog geen lid waren, zich toch aan te sluiten. Verder werd een zeer uitgebreid verslag der af deeling uitgebracht. Het ledental was dit jaar met eenige personen verminderd, zluks in verband met de verplichte aan sluiting Standsorganisatie. Na voorlezing werd door den voorzitter dank gebracht voor het keurig en uitgebreid verslag, als mede voor het verslag van het „Mgr. Mutsaersoord". Verder volgden jaarverslag penning meester en begrooting. Aangezien de pen ningmeester eerst later ter vergadering kon zijn, werd begonnen met punt 6 Be stuursverkiezing wegens periodiek aftre den van de heeren Burghoudt, secretaris en Bazeke, commissaris. Wijl voor deze functies geen candidaten waren inge komen en genoemde leden zich herkies baar hadden gesteld, werden zij zij accla matie herkozen verklaard. Door den secre taris werd een woord van dank gebracht aan de vergadering voor het in hem ge stelde vertrouwen, maar tevens ging hier bij een opwekking vergezeld, nu in 1938 eens te trachten ieder in eigen kring en omgeving het vergaderingbezoek te bevor deren. Het is toch een treurig verschijnsel in een afdeeling, die zooveel leden telt, dat bijna op iedere vergdering nog niet een derde der leden aanwezig is; moge 1938 hierin verandering brengen! Inmiddels was de penningmeester ter vergadering gekomen, die een overzich telijk beeld gaf van de finantiën van het afgeloopen jaar. Er bleek een voordeelig kassaldo te zijn, hetwelk zou worden aan gewend om het 7e lustrum in Mei a.s. op waardige wijze te vieren. Na behandeling der begrooting, die zonder op- of aanmer king werd goedgekeurd, werden de kas- nazieners benoemd. De heeren den Dubbel den (tram) en N. v. Nes (N.S.) zouden de controle ter hand nemen. Door den voor zitter werd een woord van dank gebracht aan den- bekwamen financier der afd., die wederom blijk had gegeven, zijn taak zeer serieus te vervullen. Hierna was de rondvraag aan de orde waarvoor een lid en de secretaris zich had den opgegeven, welke laatste een opwek king deed en hulp inriep van de propa gandisten, om op huisbezoek te gaan om te trachten de „Raphael" Retraite, die zou gehouden worden van 5 t/m 8 April te Noord wij kerhout, te doen slagen. De om liggende afdeelingen zouden worden aan geschreven zich zooveel mogelijk bij de Leidenaars aan te sluiten. Niets meer aan de orde zijnde, werd te plm. 10.15 de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. De feestcommissie alsmede het dagelijksch bestuur bleef nog een half uurtje na-vergaderen voor eenige noodzakelijke besprekingen. EEN WELDADIGHEIDSSOIRéE Voor den opbouw der verwoeste Chineesche Universiteiten Vrijdag 25 Februari a.s. zal des avonds te 9 uur in de Stadsgehoorzaal te Leiden een weldadigheidssoirée worden gegeven tot steun bij den opbouw der verwoeste Chi neesche Universiteiten. In het eere-comité, dat voor dit doel is geformeerd hebben o.a. zitting genomen prof. dr. J. A. J. Barge, prof. dr. J. J. L. Duyvendak, prol', dr, N. van Wijk, mej. H. Meyer, praeses der V.V.S.L., E. W. de Jonge, praeses Coll. L.S.C. en C. A. Geurs, rector U.S.L.B., waaruit de verwachting is op te maken, dat velen uit academische kringen en met academische graden aan deze soirée zullen deelnemen. Aan deze soirée zullen muzikale mede werking verleenen „The Mocchers", „Man- liffe's Rythm Fans" en een Hongaarsche kapel, terwijl voorts nog zal optreden het Leidsch Studenten-zankoor. Zaterdagavond te ruim 10 uur is de 73- jarige wed. L. M. v. d. B., wonend in de Ververstraat op den Heerensingel door een iuxe auto, bestuurd door J. C. E., aangere den. De vrouw liep een snijwond boven het linkeroog op en bekwam een rechter beenbreuk. Door den E.H.D. is zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Wij vehtien de aandacht onzer lezers op de advertentie voor den „Princevlag"- avond. Een avond, waar zal worden her dacht de nieuwe loot aan den alouden Oranje-stam, door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer Joh. G. L. Berlot uit den Haag. Verder: vlaggen-gymnastiek, muziek, enz. Een Oranje-avond waar ieder welkom is, terwijl de toegangsprijs geen bezwaar kan zijn, Ik kan er niet ge, noeg op hameren! Niet alleen bij ver koudheid, maar ook bij rheumafiek en griep is Aspirin hel middel bij uitne mendheid! AGENDA LELDEN. Maandag, Filmvertooning „Heilige Ban den", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag, Kerkconcert Remonstrantsche kerk, 8.15 uur. Woensdag, bridge-avond in Restaurant „Zarse", onder ausp. v. d. Nederl, Reisver. v. Kath., 8.15 uur. Vrijdag, R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", ledenvergadering Bondsgebouw 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 12 tot en met Vrij dag-8 Febr uari a.s. waar genomen door de apotheken M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 522 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, te. 274. DEZE WEEK GEEN GELEGENHEID TOT HET INWINNEN VAN MONDE LINGE INLICHTINGEN OP RECHTS KUNDIG GEBIED. GOUDEN ZANGERS JUBILEUM. Van den heer J. P. Smit. Mocht de gouden zanger van het St. Pe truskoor, de heer J. P. Smit, reeds vori; week op den eigenlijken feestdag van tal van zijden belangstelling ondervinden, gis teren werd het voor hem een jubeldag. Des morgens te half elf werd de Hoogmis tot intentie van den jubilaris opgedragen door den weleerw. peer A. Leenders deze Hoogmis werd voor den jubilaris on getwijfeld een dubbel genot omdat een da nig verstrekt zangkoor een grandiose ver tolking gaf van de Missa in honorem Sanc- tae Trinitatis van Hub. Cuypers. Twee zoons van den jubilaris, die de voetsporen huns vaders volgen en zanger zijn te Utrecht, vertolkten onder het Offertorium het „Ave verum" van Perosi. Na het Te Deum ter gelegenheid van de Pauskeuze volgde nog het machtig Jubilate Deo van Kroon. Na de Hoogmis werd de heer Smit mei echtgenoote, kinderen en familie in pastorie ontvangen door den zeereerw. heer pastoor en overige geestelijken, Kerkbe stuur en leden van het zangkoor. Pastoor Beukers richtte zich in hartelijke woorden tot den jubilaris en schetste op de hem eigene wijze hoe hij thans vijftig jaar door zijn zang God gediend heeft en tevens anderen wist te stichten. Spr. overhandigde den jubilaris als stof felijk aandenken een enveloppe met ii houd, rustend op een flinke kist sigaren er deed hem mededeeling van zijn benoemin; tot eerelid. De echtgenoote van den heer Smit, die haar man zoo tallooze avonden voor de repetities had moeten missen de jubilaris verzuimde er nooit één werd met bloemen gehuldigd. Gisteravond te half negen had het koor zich in „Royal" vereenigd, waar de jubila ris met zijn echtgenoote per auto werd heen gebracht. Ook deze avond werd een uitbundige hulde voor den jubilaris. Hij werd verwel komd met een welkomstlied, vervaardigd door den heer A. Kohlbeck Jr. In de eerste strofe daarvan behandelde de samensteller de zelfheiliging van den jubilaris, in de tweede de heiliging der gemeenschap (der geloovigen) en in de laatste het verhoopte hemelsch loon. Pastoor Beukers en de Kapelaans Leen ders en Schrama woonden een groot ge deelte van dezen feestavond, welke stond onder leiding van den heer C. Zandber gen, bij. Bijna alle leden van het koor, de een meer de ander minder, droegen bij tot welslagen van dit feest, dat op origineele wijze in elkaar gezet werd. Er verscheen o.m. een deputatie van het muziekkorps der ter ziele zijnde Leidsche Schutterij, waarvan d° jubilaris vroeger lid was, hij kreeg bezoek van den Maha- radja van Tjilitjap, die per olifant arriveer de, en zoo waren er meerdere dingen, die een uitbundige feestvreugde verschaften. Het was alles bij elkaar een unieke avond, welke bij allen nog lang in de her innering zal voortleven. De politie-brandweer heeft gistermorgö te half negen een schoorsteenbrandje bluscht ten huize van E. E., Poelgeest straat 13.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2