DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Rumoer rond Franz von Papen Lelferen Kirasï Bedreigde Heiligdommen in Palestina 29ste Jaargang ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938 No. 8954 9e- £dd<töli£0ou^a/nt de abonnementsprijs bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week2.50 oer kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 pei kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 du nummer bestaal uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. De miskenning van het groote gezin. Over de manier, waarop men den groo teren gezinnen in hun zwaardere lasten kan en moet tegemoet komen, zijn niet al len het eens. Zelfs zijn niet allen het van harte eens met het feit, dat de draagkracht dier gezinnen wij zeggen niet, dat die gezinnen moeten worden „geholpen" of „gesteund" lager moet worden aan geslagen, dan die van kleinere gezinnen, omdat deze draagkracht reëel lager is. Wij zeggen, dat niet allen het daarmede van harte eens zijn, maar wij meenen, dat men over het algemeen toch wel zic'n min of meer met dit standpunt vereenigt. Vandaar de algemeen aarvaarde stelling, dat bij de directe belasting een kinderaf trek past; dat bij schoolgeldheffing reke ning wordt gehouden min of meer! met het kindertal. Velen zijn er, die slechts heel schoor voetend treden op het pad dat voert naar: berekening van draagkracht naar ge zinsgrootte. Daar zijn er, die, hoewelerkennend.dat voor grootere gezinnen de draagkracht la ger is, zich eigenlijk gaarne op het stand punt willen stellen, dat men daarmede bij overheidsmaatregelen, publieke lasten, loon geen rekening houdt. Dat er zijn, in wie een dergelijke mentaliteit leeft, weten wij natuurlijk wel. Maar dat er zijn, die ontkennen of twij felen aan het f e i t, dat de draagkracht van grootere gezinnen lager is dat wisten wij niet. Maar wij weten het nu! In het gisteren gepubliceerd afwijzend praeadvies van de Commissarissen der Lichtfabrieken (waarbij B. en W. zich aan sluiten) op het adres van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen inzake de invoering van een tariefstelsel, rekening houdend met gezinsgrootte, wordt gezegd: „Overigens betwijfelt zij (de Com missie voor de Lichtfabrieken, in grootst mogelijke meerderheid) de juistheid van de in het adres geponeer de stelling, dat de draagkracht van kin derrijke gezinnen in het algemeen ge ringer zou zijn, dan die van andere ge zinnen". Wij hebben dezen zin gelezen en herle zen; en wjj zijn nog verbaasd, hoe men zoo iets wil en kan en durft neerschrijven! De Commissie van de Lichtfabrieken twijfelt dus aan de juistheid van een stel ling, waaraan bij ons beste weten overigens niemand tw ij feit! Wij zien belangstellend uit, hoe de raads leden, die deze Commissie vormen, uit de linker- èn rechterzijde, dezen twijfel zullen motiveeren en verdedigen. de afkondiging van de grondwet Naar wij vernemen Is thans zeer binnen kort de plechtige afkondiging van de ge wijzigde Grondwet te verwachten. Deze afkondiging zal op hetzelfde tijd stip plaats vinden in alle deelen van het Nederlandsche Imperium. de kroningsdag van paus pius xi. Herdacht te Berlijn, BERLIJN, 12 Febr. (A.N.P.) Ter gele genheid van de herdenking van den kro ningsdag van paus Pius XI is in de ka thedraal van St. Hedwig een Pontificale H. Mis opgedragen door den Apostolischen Nuntius, mgr. Orsenigo. De H. Mis werd namens den Fuehrer en de rijksregeering bijgewoond door rijksminister von Neu- rath, voorzitter van den geheimen kabi netsraad. Zi(n droeve rol In het Duitsche drama. (Van onzen Berlijnschen correspondent). De gebeurtenissen van 4 Februari in het Derde Rijk, waarvan men de volle draagwijdte ook thans nog niet kon overzien, hebben ook Franz van Papen uit de actieve politiek weggevaagd en hem „ter beschikking gesteld." Gaat hij het politiek tooneel verlaten, of zal hij elders nogmaals een rol te vervul len krijgen? We zullen ons niet wagen aan voorspellingen, maar toch lijkt ons het vertrek van von Papen uit Weenen een meer dan voldoende aanleiding om een te rugblik te werpen op het werk van den man die Brüning ten val hielp brengen en het Nationaal- Socialisme definitief deed triom feeren. Franz von Papen stamt uit een adellijk geslach't in Westfalen en werd 29 October 1879 in Werl geboren. Persoonlijk was hij niet rijk doch door z'n huwelijk met Martha v. Boch-Galhan werd hij een vermogend man met uitstekende re laties in industrieele kringen in binnen- en buitenland (vooral in Frankrijk). Zijn eigenlijke carrière begon hij als Ulanen-officier; in 1913 wordt hij zelfs bevorderd tot kapitein van den Generalen Staf en in 1914 wordt hij als militair at taché verbonden aan de Duitsche legatie te Washington. In de eerste oorlogsjaren wordt hij dan verwikkeld in een reeks schandalen zoodat de Amerikaansche re geering in Berlijn laat weten, dat von Pa pen niet langer persona grata is in Wash ington. Dus keert von Papen naar Duitsch- land terug en door groote nalaligheid. ver geet hij onderweg zijr aktentasch, waarin zich andermaal compromitteerende stuk ken voor hem bevinden, die heel wat stof in de pers hebben doen opwaaien Als of ficier van den Generalen Staf wordt hij overgeplaatst naar Syrië, waar hij later een rol speelde in het commando over het Vierde Turksche Legercorps onder Dsche- mal Pacha. Na den wereldoorlog zien we von Pa pen zich op politiek terrein bewegen. In 1921 neemt hij voor de Katholieke Par tij het Centrum zitting in den Pruisischen Landdag. In 1925 raakte hij in conflict met het Centrum: door zijn toedoen werd niet de Katholieke afgevaardigde Marx, doch de Sociaal-Democraat Braun tot Minister- President gekozen, hetgeen tot gevolg had dat von Papen uit de partij werd gestoten, Later werd hij echter weer in genade aan genomen. De val van Brüning. De inleiding tot het groote drama, dat zich thans over Duitschland voltrekt, begon met den val van Brüning, waarbij von Pa pen de hoofdschuldige is geweest. Immers von Papen genoot in hooge mate het ver trouwen van Hindenburg en was bevriend met Oscar een zoon van den grijzen veld maarschalk. Tezamen met von Schleicher en enkele andere grootgrondbezitters (landjonkers) spéelde von Papen het klaar om den Rijkspresident Hindenburg op te hitsen tegen Brüning. Op 1 Juni 1932 werd von Papen Rijks kanselier en vormde het bekende „Baron- nenkabinet". In een interview verklaarde von Papen dat zijn ministerie lang aan het bewind zou blijven: in werkelijkheid duurde zijn bewind van 1 Juni tot 17 November 1932. Hij had alle partijen tegen zich behalve de Duitsch-Nationalen. Na de moord van Potempa verklaarde Hitier zich solidair met de moordenaars, waarop von Papen een redevoering hield, waarin hij zeide: „De bandeloosheid die uit de proclamatie van den leider der Nationaal-Socialistische Be weging spreekt, past al heel slecht bij de aanspraak, die van die zijde wordt ge maakt op de leiding der staatszaken. Ik geef hem niet het recht om de minder heid, die in Duitschland zijn van volgt, alleen als de Duitsche natie te beschou- men en alle andere volksgenooten als vo gelvrij te behandelen." Op 12 October komt van Papen ten val. Hij ontbindt den Rijksdag. Bij de nieuwe verkiezingen verliezen de Nationaal-Socia- listen 2 millioen stemmen, maar deson danks krijgt von Papen geen meerderheid, zoodat hij op 17 November zijn ontslag neemt, en met Goering en Goebels gaat. onderhandelen en te Keulen met Hitier bij bankier von Schroder een samenkomst heeft. Bij Hindenburg heeft hij zijn opvolger von Schleicher weten verdacht te maken er hij adviseert een combinatie von Papen —HitierHugenberg. Hij zelf zou weer Rijkskanselier worden, terwijl Hitier de post van vice-kanselier zou bezetten, het geen Hitier echter niet goedkeurde waarop von Papen toegaf en Hitier de macht in handen speelde. De Duitsche Katholieken misleid. Teneinde de Duitsche Katholieken voor de Nationale Revolutie te winnen stichtte von Papen de vereeniging „Kruis en Ade laar", een combinatie dus van de symbo len van Katholicisme en Nationalisme. Het Berlijnsche katholieke dagblad „Germa- nia" waarvan von Papen het meerendeel der aandeelen in handen had begon onder leiding van Emil Ritter een campagne te gen de Katholieke Partij van het Centrum, terwijl Hitler in den hoogsten hemel werd verheven. Toen desondanks de Katholie ken gereserveerd bleven tegenover het Na- tionaal-Socialisme, dat zich reeds eerder zeer anti-katholiek en heidensch had gede monstreerd, stelde von Papen voor om een Concordaat met Rome te sluiten, hetgeen door Hitier om redenen van propagandis- tischen aard terstond werd aanvaard. Na allerlei verzet in Rome te hebben on dervonden slaagt von Papen ten slotte om een oud Concordaat dat reeds van 1922 „in scripto" gereed lag te doen aanvaarden. Per vliegtuig keert hij terug om in Maria Laach op het congres van de Katholieke Studenten te komen verklaren, „dat de Paus met het oog op den strijd van het Nationaal-Socialisme tegen Bolsjewisme en Goddloozendom zich bereid had verklaard de Nationaal-Socialistische Beweging te ondersteunen". De „Osservatore Romano" schreef aanstonds, dat onderteekening van het Concordaat geenszins een goedkeu ring van het' Nationaal-Socialisme betee- kende. De droeve werkelijkheid. Reeds eerder was het groote Congres van de Katholieke Gezellenorganisaties, waar von Papen als spreker optrad, door de Nazi's uit elkaar geranseld. In zijn re devoering had von Papen nog gezegd: „De Christelijke gezindten zullen in 't nieuwe Duitschland hun geestelijke krachten vol komen en onbelemmerd kunnen ontplooien even ongehinderd als ooit tevoren.... en daarom kan er ook voor de Duitsche Katholieken geen voorwendsel meer be staan om zich een eigen uitzonderlijke po sitie te bouwen als een herinnering aan den tijd van den Kultuurstrijd. Thans, mijne vrienden, is er slechts plaats voor een on beperkt vertrouwen. De kanselier, ikzelf en allen die op een verantwoordelijke post slaan, zullen borg zijn voor deze belofte." De Kerkvervolging nam een steeds hef tiger karakter aan. Er is geen enkele para graaf van het Concordaat of zij werd tal- looze malen geschonden. Zelfs de organisa tie van von Papen „Kruis en Adelaar" moest ontbonden worden. Toen stichtte hij de „Arbeidsgemeinschaft Katholischer Deut schen", die door de Bisschoppen nooit werd erkend of goedgekeurd: de leiders van deze nieuwe beweging waren oude Nationaal- Socialisten, die plotseling ontdekten dat ze Katholiek waren en dat ze de Katholieken voor het Nationaal-Socialisme moesten trachten te winnen. De plaatsvervanger van Hitler Rudolf Hess deelde er de lakens uit! Von Papen zelf was niet meer dan eere voorzitter! De kerkvervolging nam steeds driester vormen aan en nog bleef van Papen vol illusies. Dan komt de redevoering voor de Marburger-studenten op 14 Juni 1934, die hem bijna op 30 Juni het leven kostte. Zijn secretaris Edgar Jung, die zijn redevoerin gen steeds moest opstellen en uitwerken, viel als slachtoffer in den bloednacht, te gelijk met den leider van de Katholieke Ac tie, de leider der K. J. V., dr. Probst en zoovele andere persoonlijkheden. Noch in 't kabinet, noch in den Rijksdag heeft von Papen tegen dit onrecht geprotesteerd. Over het verblijf van von Papen te Wee nen kunnen we kort zijn: geen der leden van het Oostenrijksche Episcopaat wilde hem in audiëntie ontvangen. Drie en een half jaar is von Papen „Gezanf met een bij zondere zending" in Weenen geweest. Een zeer hachelijke situatie! De oprechte Oosten rijksche Katholieken zouden dan de man, die zooveel onheil aanrichtte, zien vertrek ken zonder een traan te laten.... DE WERELD IN VOGELVLUCHT De nieuwe regeering van Roemenië treedt direct straf op. Zij heeft een cen suur ingesteld en 't heel land in staat van beleg verklaard. Voorts heeft zij een oproep tot de be volking gericht, waarin zij zegt, dat de hartstochten onder het volk bedwongen moeten worden en dat een einde moet wor den gemaakt aan de binnenlandsche twis ten, opdat vrede en eenheid regeeren on der de Roemenen, die allen slechts ver trouwen hebben in koning en vaderland. De regeering geeft verder een samenvatting van haar programma, dat de volgende punten bevat. 1. Wijziging van de Grondwet in over eenstemming met den wensch van het volk naar hernieuwing en verhooging van het ethische peil in het openbare leven. 2. Versterking van de nationale ge dachte op ieder gebied van het openbare leven, waarbij rekening wordt gehouden met beginselen van redelijkheid. 3. Herstel van de onrechtvardigheden, in de geschiedenis begaan jegens het Roe- meensché element, dat in de grensgebie den overheerscht, zonder daden van on rechtvaardigheid tegenover de oude min derheden. 4. Een nieuw en nauwkeurig onderzoek van de burgerrechten, die na den oorlog verleend zijn. Intrekking van de burger rechten, die frauduleus verkregen zijn. 5. Organisatie van het vertrek uit Roe menië van elementen, die zich kort gele den in het land gevestigd hebben, het volkskarakter schaden en het verzwakken. 6. Internationale overeenkomsten voor het zoeken naar een nieuw vaderland voor de Joden met de staten, die een teveel aan Joodsche bevolking hebben. 7.Het losmaken van het algemeen belang van ieder politiek karakter, het onderdruk ken van misbruiken bij de administratie, die geheel op de moraal gebaseerd zal zijn. 8. Verhooging van het levenspeil van boeren en arbeiders. 9. handhaving van het begrotingseven wicht, verdediging van de munt en volle dige eerbiediging der eigendomsrechten. 10. Een groot programma van produc tieve beleggingen. 11. Onderdrukking van twist en ver deeldheid. 12. Volledige handhaving van de orde met waarborging van de rechten, door de wet aan alle burgers toegekend. MAURITS SABBE. t Professor Maurits Sabbe, conservator van het museum Plantijn, lid van de Konink lijke Vlaamsche Academie en oud-lid van de Koninklijke Academie van België is te Antwerpen overleden. Professor Maurits Sabbe werd in 1873 geboren. Hij genoot groote bekendheid als schrijver. Van zijn hand verschenen „Een mei van Vroomheid", „De filosoof van 't Sashuis", ;,'t Pastoorken van Schaer- dijcke", „Het Plantijnsche huis", „De More- tussen en hun kring", „Brabant in 't ver weer", „Peilingen" en „De meesters var den gulden patter". Levensloop Prof. Maurits Sabbe. De Vlaamsche letterkundige Maurits Sabbe was een zoon van den evenzeer bekenden letterkundige Julius Sabbe. Na zijn promotie aan de universiteit te Gent, was de thans ontslapene leeraar aan ver schillende inrichtingen van middelbaar onderwijs, onder andere in 1903 aan het Athenaeum te Mechelen, in 1907 aan het Vlaamsche Conservatorium te Antwer pen, tot hij in 1919 conservator van het museum Plantin in dezelfde stad werd. In 1923 werd hij bencamd tot hoogiee- raar in de Nederlandsche Letterkunde te Brussel. Zijn romans en novellen genoten reeds spoedig algemeene bekenldheid. Naast talrijke bijdragen op het gebied van de litteraire critiek (Het leven en de wer ken van Michiel de Swaen, Het proza in de Vlaamsche letterkunde, Mozaiek, Bra bant in 't verweer), schreef hij ook, en wel voornamelijk in de laatste jaren, verschei dene historische studies betreffende Ant werpen in de zeventiende eeuw. Ook ver schenen van zijn hand enkele tooneelstuk- ken: Pinksternacht, Fanny's Sonnet, Bietje Caritate en Pluk den dag. Prof. Sabbe genoot tot ver over de gren zen een groote bekendheid. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Duitschland ontkent alles omtrent de be weerde onrust in het Duitsche leger. (2de blad). De maatregJen der nieuwe Roemeensche regeering. (2de blad). Binnenland De bekroningen op de Winterflora te Haarlem. (2de blad). Tel. 3300 M" "T f 2 - naar den Haag (C.) I JLm Garage DE GROOT - Beestenmarkt ZAL DE H. GRAFKERK IN DE GOEDE WEEK GESLOTEN WORDEN? Restauratie dringend noodzakelijk Kort na Nieuwjaar heeft de Britsche Mandaatsregeering aan de godsdienstige genootschappen, die met de bewaking der Heilige Plaatsen belast zijn, deen weten, dat de H. Grafkerk te Jeruzalem en de Geboortegrot te Bethlehem volgens des kundigen zoo bouwvallig zijn geworden, dat een uitgebreide restauratie onoverko melijk is. De kosten hiervan zullen onge veer 150.000 pond sterling bedragen. Als deze som niet spoedig bijeengebracht wordt, dan zal de regeering zich genood zaakt zien beide heiligdommen in April van dit jaar te sluiten, dus vlak voor de plechtigheden van de Goede Week en Paschen, om de bezoekers niet in gevaar te brengen. Zooals bekend is, worden de Heilige Plaatsen gemeenschappelijk gebruikt door de Katholieken, de Grieksch-Orthodoxen, de Armeniërs, de Kopten en de Syriërs. Twee jaar geleden heeft de regeering reeds 70.000 pond besteed om de H. Grafkerk te stutten, daar de druk op de koepel toe nam. In kerkelijke kringen wordt erop gewezen, dat de Ottomaansche regeering indertijd groote bedragen geschonken heeft voor het onderhoud van de Heilige Plaat sen. Tot nu toe heeft men weinig geluk ge had met de restauraties aan de H. Graf kerk, die gebouwd werd boven het rots graf van de familie van den raadsheer Jo seph van Arimathea, waar het lichaam van Christus begraven werd. De geweldige dom, die door de Kruis vaarders in het begin der 12e eeuw ge bouwd werd op de plaats, waar de kerk van keizer Constantijn de Groote en van keizerin Helena gestaan had, werd 130 paar geleden door een zwaren brand ern stig beschadigd. De restauratie was zeer gebrekkig en onkundig geschied. De aard beving, die Palestina in 1927 teisterde, deed het ergste vreezen voor het imposante bouwwerk. Vaklieden wisten al lang, dat de nieuwe restauraties onvoldoende waren, en dat de crisis spoedig zou volgen. De Kerk van de Geboortegrot, een Ba siliek met vijf schepen, die door Constan- tijd de Groote gebouwd werd, is de oud- sre van alle christenkerken, en bestaat reeds meer dan 15 eeuwen. Onder het koor ligt de geboortegrot. Het is de vraag, of de ontzaggelijke som voor de restauraties bijeengebracht zal worden. Dat deze kosten door verschillen de belijdenissen gedragen moeten worden, bemoeilijkt de oplossing van het probleem in groote mate. engelsch bombardements vliegtuig neergestort. Nabij Aylsham (Norfolk) is gisteren tij den;; een sneeuwstorm een bombardements vliegtuig neergestort. Alle drie de inzitten den werden gedood. Sedert het begin van het jaar zijn thans reeds 21 man van de Britsche luchtmacht door vliegongelukken om het leven trelre- men.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1