Onrust in het Duitsche leger VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Overdreven geruchten tegen gesproken 29ste Jaargang No. 8953 £cld^clie0oii^aiit de abonnementsprijs bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week 2.50 oer kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 pei kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- 1 betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 OFFICIEREN ZOUDEN GEARRESTEERD ZIJN Naar de Berlijnsche correspondent van de „Star" meldt, heerscht er eenige onrust in de kringen van het beproefde Berlijn sche garderegiment, dat gewoonlijk de es cortes en eerewachten voor Hitier ver schaft. De officieren van dit regiment zijn allen oude monarchisten. Het is niet bekend, welke maatregelen zijn genomen. Naar Reuter mededeelt, komen te Lon den berichten binnen, volgens welk te Warschau mededeelingen zouden zijn ont vangen over de arrestatie van Duitsche le gerofficieren in steden nabij de Poolsche grens. In de beide garnizoenssteden Stolp en Allenstein zijn, naar men zegt, talrijke arrestaties verricht onder de officieren, die tot de oude Pruisiche aristocratenfamilies behooren. Deze officieren zouden ontevre den zijn naar aanleiding van de jongste wijzigingen in het legercommando. Berichten over ongeregeldheden of een opstandige beweging in de districten Stolp en Allenstein worden van geen enkele betrouwbare zijde bevestigd en zijn, naar men gelooft, op zijn minst overdreven. TOCH EENIGE WEERSPANNIGHEID ONDER OUDE LEGEROFFICIEREN Nationaal-socialistische kringen te Ber lijn verwachten niet, dat zich iets zal voor doen in den geest van een opstand of van onlusten. Toegegeven wordt echter, dat er eenige weerspannigheid heerscht onder oude legerofficieren, in het bijzonder in gebieden als Pommeren en Oost-Pruisen, waar de officieren voortkomen uit fami lies, die zijn grootgebracht in de tradities van het oude leger. Uit verschillende gegevens kan worden afgeleid, dat in zekeren omvang officieren, die niet sympathiseeren met het nieuwe regime in den loop van den tijd verwijderd zullen worden. GERUCHTEN OVER RELLETJES TE BERLIJN TEGENGESPROKEN In het buitenland doen geruchten de ronde, dat zich gisteren te Berlijn op straat ongeregeldheden hebben voorgedaan Deze geruchten hebben in officieele kringen groote verbazing en ergernis ge wekt. De correspondent van Reuter heeft tij dens een rondgang door de ergste ar- beidsbuurten van Berlijn kunnen vast stellen, dat alles kalm was. De straten bo den een normalen aanblik. Het Duit sche Nieuwsbureau publiceert een eigen bericht, waarin het verklaart, dat bedoelde geruchten volkomen uit de lucht gegre pen zijn en iederen grond missen. Geen sluiting der grenzen. Er deden gisteren ook geruchten de ronde, dat de Duitsche grenzen gesloten waren. Thans wordt evenwel zoowel uit Brussel als uit Bazel, Straatsburg en Wee- nen bericht, dat de Duitsche grenzen over al op normale wijze open zijn. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De berichten uit het buitenland melden vandaag een paar sensationeele gebeurte nissen. Vooreerst blijkt het in Duitsche leger- kringen onrustig te zijn, vornamelijk in de officierskringen in Oost-Pruisen en Pom meren, de bakermat van de oud-Pruisische militaire tradities. De jongste maatregelen schijnen allesbe halve aller instemming te hebben en in een tweetal garnizoensplaatsen -tegen de Poolsche grens aan moet het officieren corps zijn misnoegen niet onder stoelen of banken hebben gestoken. Wat er nu pre cies aan de hand is, wordt natuurlijk uit Berlijn niet verteld. Volgens sommige be richten zouden eenige hooge officieren hun ontslag hebben genomen, volgens andere berichten zouden vele officieren in de be doelde garnizoensplaatsen, Stolp en Allen stein, gearresteerd zijn. Zelfs in Berlijn zou het niet heelemaal rustig zijn, maar op straat merkt men daarvan niets. Gister avond deden voorts geruchten de ronde dat de Duitsche grenzen gesloten waren, maar deze geruchten worden tegengesproken. Als zeker mag echter worden aanvaard, dat er in legerkringen iets aan de hand is. De tegenstand tegen Hitler's regiem is derhal ve nog niet heelemaal onderdrukt. In Roemenië is op zeer onverwachte wij ze het zoo pas nieuw opgetreden ministe- rie-Goga ten val gebracht. De koning schynt Goga verteld te hebben, dat het zoo niet langer ging en dat hij maar beter deed te verdwijnen; waarop Goga zijn ont slag heeft ingediend, dat natuurlijk direct aanvaard werd. Binnen een paar uren was vervolgens een soort „nationaal" kabinet samengesteld onder leiding van den pa triarch, dat voorloopig zonder parlement zal regeeren. Naar uit Boekarest gemeld wordt, is de val van het kabinet-Goga tegelijkertijd veroorzaakt door de moeilijkheden, die het op binnenlandsch politiek terrein ontmoette, en door de reacties, die zijn huitenlandsch optreden bij een groot deel der Roemeensche meening wekten. De on zekerheid, die heerschte sedert het aan het bewind komen van de fa. istische natio naal christelijke partij, de toenemende in zinking in het zakenleven tengevolge van i de maatregelen tegen de Joden, de om vang die de beweging der IJzeren Garde kreeg en vooral de bloedige incidenten tijdens de verkiezingscampagne, deden een ernstigen toestand van spanning in het land ontstaan. Bovendien had de nationaal christelijke partij slechts negfïn procent der stemmen gekregen bij de verkiezin gen van December en slechts de mede werking kunnen verwerven van de Duit sche en Hongaarsche minderhedengroepen voor de verkiezingen op 2 Maart a.s. De Joden juichen en zien reeds het einde der vervolgingen aangebroken. ANTON TIERIE OVERLEDEN. Gisteravond is in de Nederlandsch Her vormde Diakonessen-Inrichting te Amster dam, waar hij reeds sinds eenige maanden verpleegd werd, de bekende musicus An ton H. Tierie in den ouderdom van bijna 68 jaar overleden. De heer Tierie heeft gedurende een groot aantal jaren een belangrijk aandeel genomen in het muziekleven van ons land. Hij was hoofdleeraar aan het Amster- damsch Conservatorium, stichter en diri gent van de Koninklijke Oratorium-Ver- eeniging in de hoofdstad, dirigent van het Toonkunstkoor te Leiden en de Konink lijke Zangvereeniging „Excelsior" te 's-Gravenhage en organist en muziek-lei- der van „De Vrije Gemeente" te Amster dam, in welke laatstgenoemde functie hij 47 jaar werkzaam is geweest. Nadat hij reeds eenige jaren tevoren verschillende functies had neergelegd, heeft hij zich in October 1937 uit het open bare leven teruggetrokken. De opening der bloemententoonstelling „Winterflora 1938" in het Krelagehuls Ie Haarlem Minister mr. M. P. L. Steenberghe tijdens zijn rede. Zittend in het midden de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk. Mgr. dr. Poels Mgr. dr. Poels te Heerlen viert over en kele dagen zijn zeventigsten verjaardag de „doctor" zal dien dag uitstedig zijn. Wij plaatsen hier de karakteristiek, welke rector Colsen uit Nuth onlangs van den doctor heeft gegeven. Pater Colsen schreef: „De werken van Dr. Poels opsommen is een onmogelijke en m.i. overbodige kar wei. Geen sociaal werk is hem vreemd. Gezien zijn persoon, kon hij niet anders doen dan wat hij deed, d. w. z. al het d o e n 1 ij k e. Hij heeft tienduizend arbeiderswoningen gebouwd. Hij heeft de maatschappij „Tijdig" opge richt om woekerachtige grondspeculaties to voorkomen. Hij heeft prachtige Gezellenhuizen doen verrijzen voor de vrijgezellen, om het ver derfelijke kostgangerssysteem te bestrijden. Hij heeft tal van kerken, scholen, patro naten en volkshuizen heipen stichten. Hij heeft den R. K. Mijnwerkersbond groot gemaakt, en alle andere vakorgani saties gesteund, gestuwd* en verdedigd. Hij heeft stakingen voorkomen en door Contactcommissies patroon en arbeider tot eerlijke en gelijkberechtigde samenwerking gebracht. Hij heeft gezorgd voor alle stoffelijke nood en, maar bovenal voor het geestelijke en moreele welzijn van Limburg. Hij heeft alle standen mobiel gemaakt en tot verbroedering genoopt. Hij heeft zijn geliefde standsorganisaties zijn stokpaard en zijn oogappel uit gebouwd over de gansche lijn, nationaal en internationaal, voor mannen en vrou wen, voor jongens en meisjes. Hij heeft geredevoerd en gejournalist; hij heeft de verstandelijke ontwikkeling krachtig bevorderd; hij heeft zijn beste menschen afgedwongen voor de vorming der arbeiders, voor de opwekking tot lee- kenapostolaat. Hij heeft alle zijn ideeën verwezenlijkt m blyvende instellingen. Hij heeft Zuid-Limburg geleid naar den nieuwen Katholieken tijd. Hij heeft aan Nederland getoond; hy heeft aan de wereld getoond dat het mo gelijk is godsdienst en leven te verbinden, ook in een wereld van groot-industrie. Hij is de doctor, die, om met het fijne woord van minister Van Cauwelaart te be sluiten „getoond heeft, niet alleen met woorden, maar met daden, dat de wegen van den vooruitgang niet links hoeven te loopen". Dit nummer beslaat alt vier bladen. voornaamste nieuws Buitenland Geruchten over onrust in Duitsche le gerkringen, welke gedeeltelijk bevestigd worden. (1ste blad). Het Roemeensche kabinet-Goga reeds weer ten val gebracht. (2de blad). De terreur in Sjanghai. (2de bla). Bij een boerenbruiloft zijn 36 personen door een brand omgekomen. (2de blad). „Der Grosse Dessauer" verongelukt (2de blad). Binnenland Overleden zijn de weleerw. pater Jos. Klessens, Redemptorist, en de weleerw. pater dr. G. Lamers S.J. (2de blad). Instelling van een commissie inzake vaccinatieplicht. (2de blad). De „Winterflora" te Haarlem geopend. (2de blad).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1